عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

درد بالای ناحیه تناسلی مردان می تواند ناشی از عفونت مجاری ادراری، عفونت منتقل شونده جنسی یا التهاب پروستات (پروستاتیت) باشد. این مشکلات نسبتا رایج هستند. موسسه ملی دیابت و بیماری های کلیوی و گوارشی (NIDDK) تخمین می زند که سندرم درد مزمن لگن در حدود 10 تا 15 درصد مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. درد بالای ناحیه تناسلی مردان اغلب با علائم دیگری نیز همراه است.

علل درد بالای ناحیه تناسلی مردان

علت های علل درد بالای ناحیه تناسلی مردان متفاوت هستند که به همین دلیل معاینه و ارزیابی هر مورد بیماری اهمیت دارد.

1-عفونت مجاری ادراری (UTI)

این بیماری یک عفونت باکتریایی در بخشی از مجاری ادرار است که شامل میزراه، مثانه، میزنای و کلیه ها می شوند. عفونت های مجاری ادراری یک شکایت رایج بوده که علامت رایج آن ها احساس درد در ناحیه لگن یا زیر شکم است. دیگر علائم شامل موارد زیر هستند:

پزشک عفونت مجاری ادراری را با تجویز داروی آنتی بیوتیک درمان می کند.

علل درد بالای ناحیه تناسلی مردان

2- عفونت های منتقل شونده جنسی (STIs)

برخی از این عفونت ها همچون سوزاک و کلامیدیا سبب درد لگن می شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که سالانه 2.86 میلیون ابتلا به عفونت کلامیدیا در ایالات متحده آمریکا اتفاق می افتد.

علائم این عفونت شامل موارد زیر هستند:

 • درد در لگن
 • التهاب میزراه
 • خروج ترشحات از آلت تناسلی

کلامیدیا همچنین می تواند مقعد یا راست روده را نیز آلوده کرده و سبب بروز درد در این نواحی شود. یک بیماری به نام لنفوگرانولوم ونروم می تواند از انواع مختلفی از باکتری های عامل کلامیدیا به وجود آید. بیماری یاد شده منجر به درد لگنی شده که درمان آن دشوار است. همچنین، لنفوگرانولوم ونروم سبب پروکتیت یا التهاب مقعد و راست روده در مردانی می شود که با مردان دیگر رابطه جنسی مقعدی دارند.

بنا بر گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) سالانه 820 هزار نفر به سوزاک مبتلا می شوند. این عفونت سبب بروز علائمی همچون درد و خروج ترشحات از آلت تناسلی می شود. ابتلا به این بیماری در ناحیه مقعد می تواند ترشحات مقعدی و دفع دردناک را به همراه داشته باشد.

 

همه چیز درباره ی بیماری سوزاک (علائم، تشخیص، عوارض و درمان)

3- پروستاتیت یا التهاب پروستات

پروستاتیت به التهاب پروستات گفته می شود. پروستات غده کوچکی در دستگاه تناسلی مردانه است. پروستات مایع تشکیل دهنده منی را تولید می کند. التهاب پروستات چندین نوع دارد:

پروستاتیت باکتریایی حاد

این بیماری به دلیل یک عفونت باکتریایی در پروستات به وجود می آید. باکتری از طریق میزراه به غده پروستات رسیده و با انتشار خود سبب بروز درد در لگن، کشاله ران یا ناحیه پایینی کمر می شود. پروستات باکتریایی حاد همچنین می تواند به درد آلت تناسلی و بیضه ها نیز منجر شود. درد ممکن است با علائم دیگری از جمله موارد زیر همراه باشد:

 • احساس سوزش در حین ادرار
 • تب
 • لرز
 • حالت تهوع و استفراغ
 • مشکل در ادرار
 • تکرر ادرار
 • انسداد ادراری یا عدم توانایی دفع ادرار
 • ضعف یا قطع جریان ادرار
 • بیدار شدن مکرر در هنگام شب جهت دفع ادرار
 • انزال دردناک

 

ابتلای پروستات به عفونت باکتریایی می تواند جدی بوده و افراد مبتلا به این علائم باید به دنبال مراقبت درمانی فوری باشند. پزشک متخصص اورولوژی عفونت باکتریایی را با تجویز دارو های آنتی بیوتیک درمان می کند.

پروستاتیت باکتریایی مزمن

پروستاتیت باکتریایی مزمن یک عفونت عود کننده در پروستات است. علائم این بیماری شبیه به پروستاتیت باکتریایی حاد بوده اما از شدت کمتری برخوردار هستند. پزشک اورولوژیست این نوع از بیماری را با دوز پایین یک یا چند آنتی بیوتیک در طول مدتی طولانی درمان می کند.

پروستاتیت یا التهاب پروستات

در صورتی که بیماری سبب مشکل در ادرار شود، پزشک اورولوژیست دارو هایی به نام آلفا بلاکر را جهت کمک به تسکین مثانه و عضلات مجاور تجویز می کند. در برخی موارد، انجام جراحی توصیه می شود.

پروستاتیت غیر باکتریایی

التهاب پروستاتی که به مدت طولانی پایدار باشد می تواند ناشی از پروستاتیت غیر باکتریایی باشد. این بیماری نوعی از سندرم درد درد لگنی مزمن است. پزشکان از علت دقیق بروز این بیماری مطمئن نیستند.

باید در نظر داشت که این التهاب هیچ ارتباطی با عفونت باکتریایی نداشته و پاسخ مناسبی به مصرف آنتی بیوتیک نیز نخواهد داشت. پروستاتیت غیر باکتریایی یک مشکل رایج است. مصرف دارو های مختلف علائم بیماری را مدیریت کرده و آن ها را تسکین می دهد.

پروستاتیت التهابی بدون علامت

پروستاتیت ممکن است بدون هر گونه علامتی بروز دهد. در این نوع، آزمایش های خون تعداد گلبول های سفید خون را بیشتر نشان داده و پزشک قبل از تشخیص مایل به رد احتمال ابتلا به سرطان پروستات خواهد بود.

 

علائم عفونت پروستات چیست و چه درمانی دارد؟

4- فتق

درد ناگهانی در ناحیه پایین شکم می تواند بیانگر ابتلا به فتق باشد. فتق هنگامی بروز می دهد که بخشی از بافت یا روده از طریق یک ناحیه ضعیف عضلانی برجسته می شود. فتق معمولا به صورت یک برجستگی کوچک و دردناک پدیدار می شود.

این درد در مواقع انقباض عضلات همچون خندیدن، سرفه کردن یا بلند کردن اجسام بدتر می شود. تخمین زده می شود که تنها 25 درصد مردان به دلیل افزایش سن و ضعیف تر شدن عضلات فتق را تجربه می کنند. جراحی تنها درمان بوده و جهت پیشگیری از عوارض شدید ضروری است.

فتق یکی از دلایل درد بالای ناحیه تناسلی مردان

5- سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

سندرم روده تحریک پذیر تنها سبب بروز علائمی همچون موارد زیر در روده ها می شود:

 • درد
 • نفخ
 • اسهال
 • یبوست
 • وجود مخاط در مدفوع

این علائم پس از دفع مدفوع به صورت موقت از بین می روند. پزشکان جهت رهایی از موارد ذکر شده در بالا تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی را به همراه مصرف برخی دارو ها پیشنهاد می دهند.

6- آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس

آپاندیس یک اندام کوچک در سمت راست بدن است که التهاب در آن سبب بروز درد لگن می شود. دیگر علائم شامل موارد زیر هستند:

 • تب
 • بی اشتهایی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تورم در ناحیه پایینی شکم

در صورتی که درد شدید در ناحیه پایینی شکم با هر کدام از علائم بالا همراه باشد باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی بود. در این موارد امکان دارد به جراحی نیاز باشد.

7- سنگ های ادراری

سنگ های ادراری از نمک ها یا مواد معدنی همچون کلسیم در ادرار تشکیل شده و بدن در دفع آن ها با مشکل مواجه می شود. این مواد معدنی می توانند به یکدیگر چسبیده و تشکیل کریستال دهند. این سنگ ها تنها هنگامی که بدن سعی در دفع آن ها دارد سبب بروز علائمی همچون درد در لگن یا ناحیه پایینی شکم می شود. دیگر تغییرات شامل مشکل در دفع ادرار یا وجود خون در آن می شوند.

پزشکان می توانند جهت کمک به دفع سنگ ها دارو های مسکن و تجزیه کننده سنگ ها را تجویز کنند. گاهی اوقات، سنگ ها به قدری بزرگ هستند که برای درمان آن ها به جراحی نیاز است.

8- سیستیت

سیستیت به التهاب مثانه گفته می شود که معمولا ناشی از عفونت است. این بیماری سبب بروز درد در لگن و درد بالای ناحیه تناسلی مردان، به همراه علائم زیر می شود:

 • مشکل در دفع ادرار
 • ضعف جریان ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس سوزش در دفع ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • تغییر در ظاهر و بوی ادرار

پزشک جهت درمان عفونت مثانه معمولا یک دوره مصرف آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز می کند.

 

سیستیت یکی از دلایل درد بالای ناحیه تناسلی مردان

9- تنگی میزراه

تنگی میزراه هنگامی بروز می دهد که میزراه مسدود یا تنگ شده و جریان ادرار به سختی خارج می شود. در این وضعیت، علاوه بر درد علائم دیگری همچون موارد زیر بروز می دهند:

درمان معمولا شامل فرایند جراحی می شود.

10- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

بزرگی یا هایپر پلازی خوش خیم پروستات هنگامی بروز می دهد که این غده به دلیل عواملی غیر از سرطان بزرگ شود. پروستات همگام با بزرگ شدن بر میزراه فشار وارد کرده، دفع ادرار را با مشکل مواجه ساخته و سبب درد لگن می شود. در نهایت، عضلات مثانه می توانند در اثر کشیدگی و انقباض ضعیف شده و علائم بیمار بدتر شود.

بنا بر تحقیقات، شیوع بزرگی خوش خیم پروستات همگام با افزایش سن بیشتر شده و تقریبا 50 درصد مردان بالا تر از 50 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان شامل تغییر در سبک زندگی، مصرف دارو و جراحی خواهد بود.

پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

زمان مراجعه به متخصص اورولوژی

در حالی که اغلب اوقات درد بالای ناحیه تناسلی مردان رایج است، در صورت عدم اطمینان از علت باید به پزشک مراجعه شود. حتی در صورتی که عامل درد مشخص باشد بروز هر گونه تغییر همچون افزایش شدت بیانگر نیاز به معاینه پزشکی است.

تشخیص درد بالای ناحیه تناسلی مردان

پزشک با استفاده از آزمایش های مختلف همچون موارد زیر عامل درد را تشخیص می دهد:

معاینه فیزیکی

در این معاینه لگن و شکم از نظر هر گونه تورم و حساسیت به لمس بررسی می شوند.

آزمایش های خون

آزمایش های خون امکان بررسی علائم عفونت یا عملکرد کلیوی نامناسب را برای پزشکان فراهم می کنند.

نمونه ادرار

در صورتی که پزشک به مشکلی در مجاری ادراری مشکوک باشد، انجام آزمایش نمونه ادرار را درخواست می دهد.

آزمایش های تصویر برداری

این آزمایش ها تصاویری دقیق از اندام ها و بافت های بدن ایجاد می کنند. سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی از دسته چنین آزمایش هایی هستند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الان دوروز دردی دارم که دیروز طوری بود مثل کمر درد که به ران و پا میزد ولی امروز تبدیل شده درد در کشاله ران سمت چپ زیر شکم و هیچگونه تب یا مشکل دفع ادراد ندارم اما در آزارم می دهد البته سه هفته پیش سونوگرافی رفتم براتون جوابشو میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام ...اقای دکتر چند روزی هست مشکل تکرر ادار شبانه دارم ..همچنین دفع مدفوع هم کامل انجام نمیشه سر التم هم هم درد خفیفی دارم وهمراه مدفوع نیز بعضی اوقات ترشح خلط مانندی خارج میشه ..وقتی که میشنم بعضی اوقات احساس میکنم که ادرار دارم ...ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

 • تصویر کاربر مبین سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 256 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  مدتی است از یک مکمل خارجی به نام ویتولایز استفاده میکنم که علاوه بر مکمل های مورد نیاز روزانه به پاکسازی دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی کمک میکنه اما گاهی در زیر شکم احساس درد میکنم ایا ممکنه مربوط به این قرصها باشه؟ایا به مصرف ادامه بدم یا خیر؟وقتی نمیخورم درد وکود نداره
  البته خود شرکت مدعیست بخاطر پاکسازی این درد خفیف اتفاق میافته
  ممنون از راهنمایی شما🌺
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش)

   مكمل را ادامه دهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر کسری جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید بنده الان دو روزه یک دردی از سر الت تناسلیم شروع میشه و به داخل کشیده میشه و تا بالای نافم تیر میکشه دردش هم حدودا چند دقیقه طول میکشه و بعد خوب میشه روزی چند دفعه انگار یک چیزی را از سر الت تناسلیم به داخل شکمم میکشن داخل باید چکار کنم نه سوزش دارم موقع ادرار نه تکرر ادرار دارم فقط احساس میکنم داخل حالت تناسلیم حالت خارش داره ممنون میشم جوابمو بدید و راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر من بالای آلت تناسلی ام درد میکنه، که با ادرار و مدفوع کردن به مدت کوتاهی دردم کم میشه ولی دوباره احتیاج به ادرار کردن دارم، و احساس میکنم که ادرار به صورت کامل خارج نمی شود و باید خیلی فشار بیاورم تا تخلیه به صورت کامل انجام شود و این درد بالای ناحیه آلت تناسلی موقعی که دراز میکشم و علی الخصوص شب ها بیشتر میشه به طوریکه نمیتوانم بخوتبم و باید چندین بار دستشویی بروم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام همسرم 27 سال سن دارد، گاهی اوقات در ناحیه قسمت پایین ناحیه تناسلی و همون بیضه ها یا تخم ها درد بسیار شدیدی داره گاهی قبل نزدیکی گاهی بعد نزدیکی گاهی هم دارد بدون اینها، ب دکتر باید مراجعه کرد آیا و چ دکتری؟ و اینکه اصلا مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنند

 • تصویر کاربر فرزاد چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است در ناحیه بالای آلت تناسلی دردی به حالت تیر کشیدن دارم بعضی وقت ها تا بیضه هم کشیده می شود و از سمت چپ به راست.
  تکرار ادار ندارم و تقریبا بدون سوزش ادرار می کنم اما احساس بدی در ناحیه شکم و بالای آلت تناسلی دارم به طوری فکر می کنم از داخل یک چیزی رها شده است
  1. تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 2 سال پیش)
   چرا به سوال من‌ پاسخ داده نمیشه؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام مشکل چیه آقای دکتر ؟
  4. تصویر کاربر فرزاد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   تا چند روز این کار انجام بشه؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   تا ده روز مشكل شما التهاب پروستات است

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام، من بعد از زدن واکسن کرونا الان دو سه روز هست زیر ناف گه گاهی احساس درد دارم به صورتی که مرتب برای دفع ادرار به سرویس بهداشتی میرم و سوزش شدیدی در دفع ادرار دارم، همچنین در دفع مدفوع هم مشکل دارم اصلا مدفوعی در کار نیست فقط یه چیزی انگار آب قلیظ چند قطره خارج میشه و فشار زیادی بهم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر جواد پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام ، من ۳۴ سال سن دارم یه چند روز هست قسمت پایین آلتم درد دارم و مواقع نعوظ هم اگه حرکتش بدم دردش بیشتر میشه، دردش دایم نیست و بعضی مواقع سوزش در مجاری ادرار دارم ، البته موقع ادرار سوزش نداره و ادرار مکرر هم ندارم ، لطفا راهنمایی بفرمایید ، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۶ماه پیش توی بازی فوتبال کشاله وزیرشکم زدم بطوریکه کشاله،بیضه،زیرشکم،همسترینگ همه رودرگیرکرده ودردخیلی زیادی داشتم آزمایش ادرار،سونولگن وبیضه،ام ار ای، سونوروده ومثانه همچی انجام دادم بعدش ازسفکسیم۴۰۰استفاده کردم دردم کم شدعفونت داشتم برطرف شدبعدش کلی فیزوتراپی رفتم کورتون زدم طب سوزنی کردم شاک زدم و دکتربرام ورزش داده انجام میدم ولی هنوزدردزیرشکمم هست بنظرتون بایدچکارکنم که این دردازبین بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر