عفونت حاد مثانه در مردان و زنان

عفونت حاد مثانه ، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.

عفونت سیستم دستگاه ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت حاد مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم التهاب یا عفونت حاد مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت حاد مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

علل عفونت حاد مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت حاد مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

۱- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

۳- اشعه درمانی لگن

۴- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

۵- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

۶- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

عوامل ایجاد عفونت حاد مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت حاد مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت حاد مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث التهاب شده باید صورت گیرد.

درمان عفونت حاد مثانه

درمان عفونت حاد مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت ۳ تا ۱۰ روز می‌باشد. معمولا ۱ تا ۳ روز بعد از مصرف دارو، علائم از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره ۳ تا ۱۰ روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود. برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

جلوگیری از عفونت حاد مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت حاد مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من یه مدت زیادی هست یه وقتهای سوزش در ادرار کردن دارم این سوزش همیشگی نیست بعضی وقتها هست و بعضی وقتها نیست و اینکه در در بالای لگن هم دارم ولی حالا من در حال خودارضایی بودم که یهو درد در مثانه و همینطور بیضه و کلیه سمت راستم به صورت شدید ایجاد شد به طوری که به سختی امدم و دراز کشیدم تا استراحت کردم و خوابیدم ولی الان درد فقط در بیضه سمت چپ و کلیه دارم و اذیت میکنه و سوزش ادراری ندارم ولی ادرارم بوی بدی دارد حتی قبل از مشکل الانم و ادرارم میکنم کامل به پایان نمیرسه به صورت قطره ای با کمی مکث ادامه دار میشود حلا درد حاصل از کجا منشأ دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام اقای دکتر این داروها واسه چی دقیقا هستن و من بیماری صرع دارم قرص کاربامازپین مصرف میکنم تداخل نداره باهاش
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   براي ورم پروستات است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر گلی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  به یکباره در هنگام ادرار کردن خونریزی بسیار شدید که گاها با لخته های کوچک هم همراه بوده دارم و درد بسیار شدیدی در انتهای ادرار مثل زمانی که ماهیچه ها انقباض خودشون از دست میدن و انگار شل میشن در وسط شکم زیر ناف دارم.
  و این درد به محل دفع ادرار در دستگاه تناسلی هم کشیده میشه. و حس میکنم تمام ادرارم خالی نشده.
  در اتتهای ادرار با شروع درد خونریزی شروع و با تموم شدن درد هم متوقف میشه. اگر بازم تلاش کنم برای ادرار مجددا خونریزی اتفاق می افته.
  این درد از مثانه هست یا رحم؟ و آیا مشکل حادی هست؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد سونوگرافي و سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من خانومی هستم 36 ساله که حدود 4 سال هست این مشکل رو دارم و پیش هر دکتری که رفتم هر کدوم یه نظری دادن ممن نفهمیدم آخرش مشکلم چیه و هر کدوم یه سری دارو و قرص که بی نتیجه بود. هربار که آزمایش کشت ادرار دادم منفی بود ولی با وجود احساس فشار زیاد ادرار که منو به دستشویی میکشونه ادرار خیلی کمی میاد بعد دوباره یک ساعت بعدش همین داستان تکرار میشه همراه با درد و سوزش و ناراحتی در ناحیه تناسلی شبها هم یک بار بیشتر دستشویی نمیرم ولی در طول روز مدام احساس ادرار دارم نوار مثانه هم دادم ولی چیزی مشخص نشد سونوگرافی هم گفت مشکلی نیست نمیدونم مثانه ام حجمش کم شده یا ادرارم کامل تخلیه نمیشه یا اینکه زود فرمان به مغزم میرسه واقعا دیگه خسته شدم توروخدا منو راهنمایی کنید چه کار باید بکنم حتی وقتی ادرار هم ندارم احساس درد و ناراحتی در قسمت تناسلی دارم کمکم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد

 • تصویر کاربر Armin جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر قوامی خسته نباشید
  من 14 ساله هستم.2 سال است که متاسفانه خودارضایی میکنم و پس از به اوج رسیدن الت من سفت میشود و فقط 1 یا 2 قطره مایع بی رنگ که نمیدانم منی است یا نه از من خارج میشود و جهشی هم ندارد.بعضی از علائم بلوغ را دارم مثلا مو های دور التم در امده و... و نگرانم که چرا منی من نمیاید؟ایا در اینده ام در باروری ام تاثیر دارد؟ و ایا درمان میشود؟ و چه زمانی درمان میشود؟بیشتر هم سن های من منی دارند و با جهش هم هست لطفا کمکم کنید نگرانم😢😞باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل شما زود گذر است استرس و اضطراب نداشته باشيد

 • تصویر کاربر سجادی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر خسته نباشید بنده سابقه فشار خون دارم سالی یک بتر برای بررسی کلیه و مثانه و چربی و قند خون یک سری آزمایش اتجام می دهم که در شهریور ماه در ادارم خون بود به دکتر کلیه مراجعه کردم آزمایش سیتولوژی و پاتوبیولوزی انجام دادم سالم و نشانه سرطان نداشت سونوگرفی انجام دادم سالم بود یک بار دیگر آزمایش ادار را تکرار کردم بازهم بود دوباره عکس رنگی کلیه گرفتم چیزی وجود نداشت بعد پیش جراحی کلیه و مجاری اداررفتم در چندروز گذشته عمل اندوسکوپی یا به اصطلاح پزشکی سیوکلوپی یا چیز دیگری به آن می گویند انجام دادم ومقداری ادر ار با سرنگ درآزمایشگاه دادم و گفتند بیست وهفتم بهمن جو.اب آماده می شود ولی آلان در قسمت مثانه وقبلاً هم داشتم یک کم درد دارم و به دکتر گفتم به مطب بیایم یانه و گفت تا جواب آزمایش نیاید مراجعه نکن وحلامن هم نگرانم چکارکنم احتمالاً علت چه چیزی باشد مرا راهنمایی کنید ولی چون داروی فشار خون مصرف می کنم زود زود به دستشویی می روم ( داروها بیزو پرولول2.5 میلی گرم - والزومیکس 5.8 می لی گرم ) ممنونم از راهنمایتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   نگران نباشید حتما  آزمایش طبیعی است

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر و عرض ادب
  مردی ۳۷ ساله هستم مدتی مخصوصا در فصول سرد تکرر ادرار ، بی اختیاری قطره ای ادرار که بیشتر در هنگام نشستن روی صندلی ماشین و غیره مشاهده می کنم ، بعضی مواقع سوزش پایین بیضه ها را دارم ، در هنگام خواب و ایستاده موارد فوق خیلی کم است و سوزش ادرار خیلی ندارم البته خیلی به یبوست هم دچار میشم ، سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام وادب دارم.بااحترام به استحضارحضرتعالی میرسانم چندماه است که تکررادرار درشب واشکال دردفع ادرار(تاخیر،قطره قطره ،دفع باسختی)رادارم.درهمین مدت دردپهلو،کمرولگن دارم البته بعضی وقت هاکمتروبرخی اوقات بیشترمی باشد.به همین منظور سونوگرافی وآزمایش دادم که آزمایش ظاهرامشکلی نبودامادرسونوگرافی افزایش ضخامت جدارمثانه (4/4م.م)مشاهده شده است.ودرپل میانی کلیه راست کیست کورتیکال (12*12)م.م مشاهده شده است.پیوست تصویرسونوگرافی وآزمایش راارسال می نمایم.درضمن 49سال سن دارم.خواهشمندم راهنمایی فرمایید.صمیمانه سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   روزي يكعدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد طولاني مدت

  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)
   آقای دکترعرض سلام وادب دارم.باتوجه به موارذکرشده علت مشکل من مشخص است؟آیانیازبه آزمایشات وسونوگرافی بیشترمی باشد؟درضمن میزان مصرف ومدت تامسولوزین رابفرمایید.باتشکرفراوان ازشما
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   مشكل از پروستات است نيازي به سونوگرافي اضافه نداريد و كپسول را يك ماه ميل كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   مشكل از پروستات است نيازي به سونوگرافي اضافه نداريد و كپسول را يك ماه ميل كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده مردی 41 ساله هستم و مدتی هست در مثانه و کلیه راست احساس درد میکنم. این درد مداوم نیست ..شاید روزی یکبار آنهم نزدیک صبح و اغلب بعد از تخلیه ادرارصورت میگیرد. مخصوصا اینکه یکبار بعد از مصرف داروی ضدفشارخون و ادرار آور « تریامترین » که موجب ادرار زیاد شد پس از ادرار درد شدیدی در ناحیه کلیه راست و مثانه احساس کردم.
  (لازم به ذکر است کلیه بنده سنگ ساز است و قبلا چندبار دچار سنگ کلیه شده بودم که دفع شده بود اما اخیراً مدت نسبتا طولانی هست که دفعی صورت نگرفته!)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي  از كليه و مثانه انجام شود

 • تصویر کاربر Zohreh پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دختری هستم ۲۲ ساله
  که ۹ سال پیش پیوند مثانه کردم از روده ی خودم
  و از روی شکم سوند میزنم بعد از این عمل متاسفانه من دیگر نتوانستم از پایین ادرار کنم در صورتی که حتما باید ادرار بکنم از مجرا میخواستم بدونم مشکل چیه که بعد از ۹ سال نتونستم ادرار کنم مشکلی داره مجرام باید عمل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   اين عمل براي چي انجام شده

  2. تصویر کاربر Zohreh چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)
   ادرار کامل تخلیه نمیشد برمیگشت سمت کلیه ها
   و مثانه عصبی داشتم حالا دلیل اینکه نمیتونم از پایین ادرار کنم نمیدونم برای چیه آقای دکتر
   ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   جواب دادم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدتی هست که تکرر ادرار دارم به طوری که شبا چندین بار برای دستشویی رفتن بیدار میشم از 5 دفه بیشتر و در طول روز هم زیاد به دستشویی میرم مشکلم چیه؟
  21 سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر