علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من مدت هاست(شاید ۶ ماه که تدریجی آغاز شد)که اپیدیدیم بیضه راستم متورم شده و درد دارم و در اثر انزال تورم کم و زیاد می شود.
  ۴ ماه پیش ۲بار با فاصله یک هفته به متخصص اورولوژی مراجعه کردم معاینه و سونوگرافی شدم ولی بیضه راست که درد داشتم سالم بود با تحقیق در فضای مجازی سرخود ۲هفته روزی ۲بار قرص داکسی سایکلین ۱۰۰ مصرف کردم در طول مصرف تغییراتی در کاهش درد و تورم احساس کردم ولی بعد از قطع مصرف دوباره به روال قبل برگشت و شاید کمی شدت پیدا کرد.
  ۱۹ساله هستم و تا حالا رابطه جنسی نداشته ام و تا یک ماه پیش گاهی اوقات خود ارضایی می کردم.
  در سونوگرافی واریکوسل برای بیضه چپ مشخص شد که با آن مشکلی ندارم این مشکل الآن من برای راست هست.
  جواب سونوگرافی و آزمایش اسپرم در عکس ها موجود است.
  لطفا منو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد در أزمايش تعداد اسپرم ها و شكل اسپرم ها طبيعي است و حركت اسپرم ها طبيعي نيست واريكوسل عمل شود

 • تصویر کاربر موسی شنبه ۲۷ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من ۴۷ سالم هست ۱۵ سال درگیر تکرار ادار هستم دکتر هن زیاد رفتم خوب نمیشه درد زیر شکم دارم سمت چپم زیاد درد میکن وسوزش هم داره دراز میکشم بدتر میشه مایع منی هم بوی بد میده آنتی بیو تیک زیاد خودرم
  قرص پراوزیسن خوردم قرص تامسلیون خوردم درمان نمیشم بی زحمت راهنمایی کنی ممنون میشم بد جور گرفتار شدم روزی ۲۰ بار دستشویی میرم یک لیوان آب بخور باید برم سرویس بهداشتی تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام .. جوان 26 ساله هستم .. در اثر اعتیاد به فیلم پورن در یک مدت طولانی ، در دفعه های متعدد و زمان زیاد دچار نعوظ 2-3 ساعت متوالی میشدم ولی انزالی نداشتم ... بیضه هام درد میگیرفت و پشت بییضه هام سفت میشد ولی طولانی نبود و رفع میشد ... چند روزی هست این کار رو ترک کردم ولی دفعه آخر پشت بیضه هام ( اپیدیدیم) سفت شد و توی این چند روز دردشون به صورت خفیف هست هنوز و انگار از پایین درد میاد بالا به سمت آلت ولی به صورت خفیف . و با تحریک کم هم بیضه هام درد میگیرن . میخواستم بپرسم نیاز به سونو هست ؟ یا قرص آنتی بیوتیک یا چیزی باید مصرف کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن. Xl  صد ميلي گرم  ده روز ميل كنيد بعد از غذا

 • تصویر کاربر راما چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام
  در هنگام تحریک و ارضا نشدن بیضه هام درد میگیره و بعد از ارضا کم کم درد برطرف میشه
  اگر چند روز فعالیت جنسی نداشته باشم و ارضا نشم بعد از دفع ادرار چند قطره مایع منی از آلتم خارج میشه
  دو سه روزی هست درد خفیفی در بیضه هام احساس میکنم و قیمتی از شکمم کمی بالاتر از آلتم هم درد خفیفی داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر راما یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 2 ماه پیش)
   جناب دکتر جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر داود جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام. بنده دو بار مشکل تناسلی داشتم اول کیسه بیضه ام و آلتم سرخ میشه و پوست کیسه بیضم میسوزه بعد صبح که پامیشم کلاهک آلتم تاول میزنه و پوست آلتم با کلاهکش بعد از چند روز کنده میشه. دو سه هفته زمین گیر میشم در حدی که تو خونه میمونم. بار اول ۲ ماه طول کشید اما بار دوم سه هفته طول کشید تا خوب بشه. امروزم از عصر دوباره کیسه بیضم میسوزه و شدیدا نگرانم. دکتر پوست رفتم گفت حساسیت دارویی هست. Pcr گرفتن گفتن تبخال نیست. اورولوژی رفتم سر در نیاورد. آقای دکتر زندگیم از بین رفته. عکس از بار دوم میفرستم از موقع تاول زدن تا پوسته دادن. تو رو جون عزیزتون کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام باید توسط متخصص پوست ویزیت شوید به متخصص پوست دیگری مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید برادرم بیضه چپش این هفته روز ورم کرده ودرد خیلی زیاد داشت و بیمارستان مراجعه کردیم والان بستریه سه روز دارو براش ترزیق میکنن ممکن هست آقای دکتر جراحیش کن یا با دارو رفع میشه ممنون میشم کمکون کنی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام با تزریق دارو خوب می شوند

 • تصویر کاربر Saeed جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام من ۲سال پیش دکتر رفتم گفت کیست بیضه دارم من عمل کرد آبسه رو سرش باز کرد تخلیه کرد ولی هنوز. هر چند وقت زیر بیضه سمت راستم آبسه میشده که با فشار دادن. سرش باز میشه و تخلیه میشه آب خون ازش بیرون میاد برا درمانش چه قرصی بخورم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام هر ۱۲ ساعت یک عدد قرص سیپروفلوکستین  ۲۵۰  میلی گرم ده روز میل کنید

 • تصویر کاربر ابوذر سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده الان نزدیک ۵سال است ازدرد بیضه راست رنج میبرم سنوگرافی رفتم چیزی نشون نداده فقط دکتر گفته عفونت بیصه است دارو مصرف میکنم به مدت ده روز ولی فایده نداره چه راه حلی شما پیشنهاد میکنین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام از انجام كارهاي سنگين خودداري شود و عمل جنسي داشته باشيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر قوامی تقریبا دو ماه هست بیضه هایم درد میکنه طول روز دستشویی رفتنم از حد طبیعی کمی بیشتر است کمی سوزش ادرار دارم رفتم دکتر تشخیص عفونت پروستات داده و داروی فلوکساسین ۳۰۰ در ۱۲ ساعت و ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ساعت و پروترال ۰/۴ برایم تجویز کرده گفته هر ۲۴ ساعت برای همیشه باید بخورم میخواستم ببینم نظر شما چیه بدون دارو میتونم مشکلم رو برطرف کنم سونوگرافی و آزمایش ادرار را هم براتون میفرستم خیلی ممنونم از شما که راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام دستورات دارويي را اجرا كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  بنده هر به یک سال بیضه هام ورم میکنه و درد میکنه و این ورم بیضه راست هست
  دیروز یک دفعه ورم کرد رفتم بیمارستان دکتر جراح گفت عفونت کرده چیکار کنم باید  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر