علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوذر چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر داخل اسپرم من تله هایی دیده میشه مثل برنج خیسیده شده زمانی که بنده زود به زود نزدیکی میکنم این دانه ها کمتر هست ولی اگه نزدیکی نکنم بعد از 3هفته بیشتر دیده میشه و بعد از خارج شدن مجاری من موقع ادرار کردن میسوزه در ضمن من قسط بچهدار شدن دارم آیا مشکلی برای خانم من نداره و ما میتونیم اقدام به بچه دار شدن کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكلي براي بچه دار شدن نداريد دانه هاي برنج در مني طبيعي است

  2. تصویر کاربر ابوذر چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر بنده اصفهان که دکتر رفتم گفتند این دانه های برنج عفونت است
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   عفونت نيست نگران نباشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 26 ساله هستم یک هفته پیش بیضه سمت چپ م خیلی درد میکرد وقرمز شده بود ولی الان چند روز است که درد ندارد و قرمز نیست اما سفت شده وخارش دارد خواستم ببینم آیا این بیضه پیچ خورده یا عفونت دارد ممنوم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   نه عفونت كرده و نه پيچ خورده

  3. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام آقای دکتر پس مشکلش چیست بیضه سمت چپم ب اندازه یه تخم مرغ بزرگ شده ولی اصلا درد ندارد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام بار سنگین بلند کردم کمرم درد گرفت بعد از ۳ روز که بهتر شدم احساس درد در ناحیه مستانم میکردم حالا درد مستانم بهتر شده درد زده به قسمت بیضه هام در طول روز چند دفه ای درد به چپ و راست بیضه هام میزنه دل دل یا زوغ زوغ میکنه چه دارویی شما برای بنده تجویز میکنید ممنون میشم راننده هستم امکان داره برای رانندکی زیادم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من یه کیست چهار میلی متر توی اپیدیدیم بیضه راستم هست.همچنین یه شن ریزه دو میلی متری هم توی کلیه همون سمتم دارم.بیشتر وقتا درد بیضه راست و کشاله ران راست و پایین کمر(سمت لگن) اذیتم میکنه.الان حدود ۱۲ روزه داکسی سایکلین دارم استفاده میکنم ولی تاثیری ندیدم.میشه لطفا بگین من چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شودده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر راستین پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،

  من ۵ هفته پیش عمل وازکتومی انجام دادم. بعد از عمل پزشک تشخیص دادن عفونت دارم و یک دوره ۱۴ تایی سیپروفلوکساسین ۲۵۰ تجویز کردن.
  یک هفته بعد اتمام دارو بیضه چپ به تدریج بسیار دردناک شد که این درد به لگن و پای چپم هم انتقال پیدا کرد. مجدد له پزشک مراجعه کردم و بعد از سونوگرافی تشخیص دادن اپیدیدیمیتیس دارم و یک دوره ۱۰ عددی لووفلوکساسین تجویز کردن.
  الان ۴ روزه که دارو رو مصرف میکنم اما هیچ تغییری نکردم و همچنین بیضه چپ متورم و دردناک است.
  آیا با گذشت زمان با مصرف لووفلوکساسین بهتر میشم یا باید بستری بشم برای تزریق آنتی‌بیوتیک؟

  ممنون میشم پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)

   نيازي به داروي تزريقي نيست دارو را ادامه دهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مسلم پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 6 ماه پیش عمل واریکوسل گرید 3 سمت چپ عمل کردم مشکل من اینه که بیضه سمت چپم خیلی کوچیک شده و مثل بیضه راستم شکل تخم مرغی نداره و نرم شده
  تو سونو اینو نوشته بود تستیس راست:۳۹/۲۲ تستیس چپ :۳۷/۲۱ سوالم این بود که این مسئله میتونه باعث کمبود تستسترون یا نا باروری بشه؟در ضمن ۱۹ سالمه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)

   باعث كاهش تستسترون و ناباروري نمي شود

 • تصویر کاربر محمدکسری دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر چند روز پیش هم پیام دادم که ادرارم ۲ماهی هس دیر میاد و جدیدا درد در کشاله ران و بیضه دارم که دکتر داخلی رفتم قرص برای التهاب پروستات و فقط یه بسته چرک خشک کن داد.یک هفته کامل داروها رو خوردم و بعدش رفتم سونوگرافی مشکلی نبود و ازمایش عفونت ادرار هم دادم مشکلی نبود،جالب درد کشاله رانم و دیر ادرار کردنم خوب شده ولی بیضه سمت راستم بیشتر اوقات درد میگیره.تو این دو هفته اخیر ۴بار سکس داشتم که اب منی بعد ارضاع شدن از من خارج نشده و از روزی که شروع کردم به قرص خوردن برای التهاب، درد تو کشاله ران و بیضم شروع شده و کشاله رانم الان خوب شده ولی درد بیضم نشده،خیلی نگرانم چرا بیضم درد میکنه نکنه بخاطر انزال خشک بوده،الان مشکلم فقط درد بیضه سمت راستم هس،و چرک خشک کن فقط یه بسته سپروفلکسین۵۰۰ همون ۲هفته پیش خوردم.و ۲روزی هس کپسوال التهاب پروستات رو نخوردم گفتم شاید از کپسول باشه ولی بازم درد میکنه بیضم،بعضی اوقات درد کم میشه یا ناپدید میشه و بعضی اوقات هم درد میکنه،باید چیکار کنم،امکان داره چون انزال خشک داشتم عفونت کرده باشه،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   استراحت داشته باشيد و كار سنگين انجام ندهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيذ ده روز

 • تصویر کاربر قربانی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  با عرض پوزش، در آلتم هیچ حسی به نزدیکی ندارم و با اینکه خودم علاقه دارم دلی تمایلی به رابطه در آلت حس نمی کنم 43سال سن دارم و تا یک ماه پیش هیچ مشکلی نداشتم در شکل ظاهری آن هم چیزی وجود ندارد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار رابطه 

 • تصویر کاربر Amir پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید 17 سالم هست 3 ساله خود ارضایی می کنم ولی از وقتی که متوجه عواقبش شدم سعی در ترکش داشتم و حدود چند ماهی می شه فاصله بین این عمل رو به دو هفته رسوندم چند باری شده بود می خواستم خودارضایی کنم ولی بعد ی مدت پشیمون می شدم که بعدش بیضه هام مقدار کمی درد می گرفتن و حالتی که انگار واریکوسل دارم برام اتفاق می افتاد و بعد چند ساعت تموم می شد چند روز پیش که این اتفاق دوباره برام افتاد بعد از اون در کیسه بیضه هام احساس ناخوشایندی دارم و بعضی وقت ها هم درد در پشت بیضه هام که بیشتر سمت راستیه ازارم می ده گاهی احساس می کنم بیضه هام فشار یا کشیده می شن یه مدت هم داروی فروفورت گاین مصرف می کردم که بعد از اون دچار یبوست و بوی بد مثل بوی ماهی در ادرارم شدم از لحاظ ظاهری طبق گفته های سایت شما به نظر بیضه هام سالمن ولی یک درد ریز رو حس می کنم حدودا 2 روز شد این درد رو دارم ادرارم رنگش طبیعیه و البته تحرکم کمه مخصوص در دوران کرونا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بیضه سمت چپم کوچک شده و افتادس و تحرکاتشم مثل بیضه سمت راستم که خیلی بالاتر و بزرگ تره نیست و خیلی کمه
  یه احساس غیر فعالی کلا بهش دارم این از حدود ۲۰ سالگی با درد زیر شکم شروع شد در حد یه روز و بعدش دردش خوب شد و از همون موقع این شکلیه الانم ۲۳ سالمه و متاسفانه واسش دکتر نرفتم ممکنه کلا دیگه درست نشه و باید چیکار کنم
  مشکل انزالم ندارم البته یکم احساس میکنم حجم منیم کمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود اگر كوچك بود درماني ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر