علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

 

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

 • سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته
 • قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

37+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بنده تقریبا یه هفته پیش دچار ورم دربیضه ی سمت راست ودرد شدید شدم چند مرتبه بعداز نزدیکی منی تا آلتم میامد وبرگشت میخورد نمیتانستم ارضا بشم به دکتر مراجعه کردم و بعداز معاینه گفتن که عفونت کرده و باید دارو مصرف کنید به مدت ۱هفته به محض شروع مصرف داروها درد کامل از بین رفته و ورم والتهاب هم تقریبا ۷۰درصد از بین رفته اما الان در انتهایه بیضه م حالت یه غده یا کیست خیلی سفت احساس میکنم برطرف میشه یا میمانه اصلا این چی هست ممنونم از راهنمایی وپاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   كيست است و اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من هردو طرف بیضه ام التاب و توده دارد,که حس میکنم به کل بدنم انقال پیدا کرده و دو هفته است داروسیپروفلوکسین ۲۵۰ که گفتید رو استفاده می کنم والان دچار سرما خوردگی قرار گرفتم آیا دارو را مصرف کنم یا خیر وتا الان توده ها کمی نرم شد اند من 17سال دارم و بعضی وقت ها قلبم درد می گیرد دوباره هم به دکتر مراجعه کردم که جوابی نگرفتم
  از توجه شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   دارو را تا يك ماه ادامه دهيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مزاحم شدم من ۴۵سالمه و حدودا دو ماهه که روی آلتم زخم هایی مثل ترک ایجاد شده اوایل بصورت لکه های قرمز کم رنگ بود و خارش و سوزش داشت پیش پزشک رفتم پماد تریامسیولون داد اما الان سوزشی نداره و تقریبا حجم زیادی روی کلاهک رو پو شونده و روی بدنه هم شبیه سفیدی خشک شده(مثل اینکه از حمام بیای و صابون روی پوست سفیدی بزنه) و کلاهک هم پوسته پوسته میشه الان احساس میکنم مجرای خروجی ادرارم داره ظاهرا تنگ تر میشه خواهشا راهنمایی کنین چکار کنم.
  توضیح اینکه پماد رو میزنم احساس نفس تنگی دارم .
  و اینکه قبلا من دستمال کاغذی داخل شورتم روی آلتم میزاشتم . تا در مواقعی لباس زیرم لک نشه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   بايد توسط متخصص پوست ويزيت شويد

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده بعد از رابطه دچار شکستگی آلت تناسلی شدم فکر کنم یه صدای شکستگی شبیه به شکسته شدن استخوان بود الان هم بیضه سمت راستم درد داره و ورم کرده در ضمن بگم که بعد از همچین اتفاقی نعوظ دارم و اتفاقی برای نعوظم رخ نداده اما درد دارم اگه دست بزنم و ورم داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   حتما به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.الان دوسال بیشتر است سمت چپ واریکوسل گرید 2 داشتم وسمت راست 1 عمل کردم.اسپرم ها اومد پایین.دارو خوردم زیادتغییر نکرد. رفتم دکتر جهت آی وی اف یه پودر بعداز صبحانه ویه قرص داد سه ماه استفاده کردم اسپرمم شد9 انتقال دادیم و جواب منفی شد.یه مدتی هم اسپرمم تا زیر یک میلیون اومد. الان8 ماه است خرنوب مصرف میکنم که برج 7 آزمایش اسپرم دادم و برج 9 هم دادم که به ترتیب ارسال می کنم.میخواد صاحب فرزند بشم اما متاسفانه انگار اسپرمام بالا نمیاد.کمکم کنید...عکسها نمیاد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر ارش دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  به صورت ناگهانی در یک شب صبح پاشدم و درد بیضه راست و وجود یه چیز به اندازه نخود و سفت زیر بیضه راست رو احساس میکنم به بیضه ام دست میزنم درد میکنه و اون نخود مانند ام
  ایا کیسته ؟ یا چیز دیگه در ضمن مقداری ام تورم در همان بیضه راست دارم


  مممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   احتمال زياد كيست است ،،، روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر ارش شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   درضمن اقای دکتر امروز جواب ازمایش ام گرفتم همه سالم بود حتی جواب کشتم خوب بود فقط ویتامین دی ام پایین بود
   امکان دارد تو ه سرطانی ام باشد ؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان نيست

  4. تصویر کاربر ارش شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ببخشید سوال زیاد میکنم وقتی مایع منی خارج میشه به حالت ژله ای و زرد رنگه و از طرفی احساس میکنم کم تر شده مقدارش
  5. تصویر کاربر ارش شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سطح تستسترون. باید چقدر باشه که ریسک نداشته باشه و به نوعی برای باروری کافی باشه؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان نيست ،، مني ژله اي خوب مي شود،،، تستسترون بايد /٤٠٠ باشد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ن دردی دارم ن علائمی ازمیشات چک اپ هم دادم ( خون ، ادرار ، مدفوع ) ن برا این مسئله اما تمام ازمایشاتم نرمال بود اما موقعی ک بیضمو میگیرم و روی بیضه سمت رو فشار میدم اون ی توده سفت احساس میکنم
  البته در ازمایشم عفونت معده داشتم و موقع ورزش خیلی کم در لگنم درد احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد هر ١٢ ساعت

  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر توده سفت رویه بیضم چیز مهمی نیست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   خير مهم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من مدتیه که مایع منی ام زرد رنگ شده و غلظتش هم کم شده و توی مایع منی ام قطعات ژله مانند زرد رنگی هست و گاه گاه احساس سوزش هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر خسته نباشید
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  من بالای بیضه سمت چپم به چیزی مثل توده میمونه که بر اور ضربه درد میگیره بعضی اوقات هم پای چپم حالت بی حسی میگری خیلی استرس دارم لطف میکنید راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   اين توده قسمتي از بيضه است كه ورم كرده هر ١٢ ساعت يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر اردلان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من حدود 1 هفته پیش با برخورد نوک ناخنم به کیسه بیضه بیضه هام متورم شد و نوک التم هم دچار سوزش شد این سوزش زمانی احساس میشد که شلوار جین می پوشم الان هم بیضه سمت چپ احساس می کنم یه ذره از سمت راست بزرگتره و سوز میده و این سوزش به کشاله رانم میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر رفتم قرص ولتادکس داد فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز ،، و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد به مدت ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر