علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

 

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

 • سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته
 • قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

40+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر معذرت درد بالای بیضه و پیدا شدن رنگ بنفش در بیضه خطرناکه تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)

   خطري ندارد

  2. تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)
   تشکر و سپاس از پاسخ دادن سریع شما ببخشید اقای دکتر اگه خواستم مراجعه کنم به کلینیک جراحی مراجعه کرده یا به مرکز جراحی ممنون میشم به این سوال پاسخ بدید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)

   منظورتان را نفهميدم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ahmad سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بيضه سمت چپ من تقريبا ٢روزي ميشه درد خفيفي داره و حدود يك سال پيشم اين مشكل برام پيش اومد و بيمارستان بستري شدم و أنتي بيوتيك بهم دادن و خوب شدم ولي بازم اين مشكل برام پيش اومده ميخام بدونم بايد چيكار كنم دوباره ؟؟!؟الان سمت چپ بيضم فك ميكنم پشتش باشه دردي دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من 48 سال دارم و حدود 10 روزی هست که در ناحیه بیضه سمت راست احساس درد خفیفی دارم ولی هیچ علامت ظاهری از نظر ابعادی و تغییر رنگ و یا توده وجود ندارد .با دست زدن هم تغییر دردی وجود ندارد. فقط یک درد خفیف تقریبا همیشگی.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد ،،، روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان ببخشید در ادامه سوال قبل بگم من از سن۱۳ تا ۱۹ خودارضایی میکردم و بیضه راست تورم میکنه در سرما دردمیگره قسمت بالا دوباره میخوابه و اینکه زیر بیضه راست و چپ اغب نه همیشه تیر میزنه بعد خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)
   ببخشید اقای دکتر من کاهش فشار ادرار بعضی مواقع داشته و ادرار به صورت چند شاخ هست وقتی مدتی ادرار را نگه میدارم میخواستم ببینم طبیعیه.با تشکر از شما
  3. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۵ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر قوامی عزیز با عرض معذرت بزرگواری میکنید به این سوال بنده پاسخ بدید ببینید چیزی که فکر من اشفته کرده اینکه من در مقاله شما درباره تورشن خواندم نوشته بود التهاب اپیدیدیم با تورشن ممکنه یکی بشه من تقریبا ۶ ماهه پیش دردی در بالای بیضه راست هنگام نشستن روی ۲ پا رخ دادو رگ سفت در بالای بیضه هست بیضه راست من در سرما بالا می اید و بیضه چپ پایین میماند ولی در گرما هردو کنار هم بوده و شل هستند و اغلب پای راست درد میگیره ایا با نسخه ایی که شما دکتر بزگوار دادید این موضوع هم حل میشود اقای دکتر تر خدا کمکم کنید به خدا من الان ۶ ماهه دارم به این موضوع فکر میکنم در ضمن شکاف یا خطهایی روی کیسه هست با تشکر که جواب سوال بنده را میدید
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

  5. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 هفته پیش)
   بی نهایت سپاس گذارم اقای دکتر به نظر شما احتیاج به سونوگرافی یا معاینه یا ازمایش لازم هست. به نظر شما میخواهد به مطب شما مراجعه کنم.چون ۶ ماهه از درد گذشته تشکر میکنم که به این سوال جواب بدید ممنون.
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   اگر مايل هستيد مراجعه كنيد

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   اگر مايل هستيد مراجعه كنيد

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  حدودا چهار روز پیش احساس در در ناحیه بیضه سمت راست و قسمت بالای اون کردم ، بطور یکدفعه بطوری که تیر میکشه ولی این درد همیشگی نیست و مثلا وقتی رانندگی میکنم پیدا نیست ولی وقتی از ماشین پیاده میشم درد میگیره زیر شکم قسمت راست بالای بیضه هم سفت شده و بیضه سمت راست هم سفت میشه البته این سفتی ها همیشگی نیست بلکه مقطعی زیاد میشه و‌بعد نرم تر میشه ولی بازم کمی سفته و مثل همیشه نیست
  البته گاهی اوقات که دستشویی میرم موقعی که درد میکنه راحت تر میشم!!!
  (هیچگونه سوزش در ادرار هم ندارم)
  با همه این توضیحات تشخیصتون چیه دکتر!؟! + درمان هم بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   بايد به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر N152262 چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر با سلام و احترام، بنده ۵ ماه و نیم پیش ازدواج کردم، چند ماه قبل از ازدواجم بعضی مواقع داخل منی خودم خون میدیدم و بعد از ازدواجم هم در ناحیه بیضه چپم احساس درد دارم که هر چند روز یکبار اتفاق می افته و درد به کشاله رانم هم کشیده میشه. روی بیضه چپم یک مقدار توده سفت شده احساس میکنم که وقتی دست میزنم حس میکنم منشا درد از اونجا باشه. دو بار به پزشک مراجعه کردم و سونوگرافی دادم که یکیش گفت واریکوسل و هیدروسل خفیف داری و اون یکی گفت مشکلی نداری ولی دردم همچنان چند روز یکبار اتفاق می افته، زنم دو ماه و نیم پیش حامله شد و دوقلو داشت که دیروز سقط شدن و چون شنیدم قبل از سه ماهگی معمولا به خاطر مشکل کروموزومی سقط اتفاق می افته میترسم اسپرم منم به خاطر همین درد مشکل داشته که بچه هام سقط شدن.آیا دلیل سقط میتونه این درد باشه و چکار بکنم که درد برطرف بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   علت سقط درد بيضه نيست

  2. تصویر کاربر N152262 شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   برای درمان درد چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  3. تصویر کاربر N152262 شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   برای درمان درد چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  4. تصویر کاربر N152262 سه شنبه ۱۵ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   جواب نمیدید؟
   بخش اصلی سوال بنده رو که مربوط به روش تسکین و درمان درد بود رو جواب ندادید!!!!!
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ،،، كار سنگين انجام ندهيد،،،، عمل جنسي داشته باشيد روزي دو بار در اب گرم نشسته شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سلمان دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر بنده بيضه سمت راستم همان قسمت اپيديم درد خفيفي دارم كه هميشه ذهن بنده رو مشغول ميكنه البته دردي نيست كه ازكار وزندگي بذاره ولي ذهنمو درگير ميكنه معمولا در هواي سرد بيشتر حس ميشه وتابستان زياد مشكل ندارم ٣ساله اين دردو دارم بيشتراز ١٠ بار به دكتر مراجعه كردم نتيجه قطعي دريافت نكردم ميشه لطف كنيد بنده رو راهنمايي كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد دو هفته و روزي دو بار هر بار ١٢ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنيد

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید چن مدتیه بیضه سمت چپم درد داره احساس میکنم یه چیزی نرمی پشت بیضه سمت چپم قرار گرفته بعضی وقتا درد و میده به بالای التم طرف چپ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر spn پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشین من 10 ماه پیش دچار عفونت اپیدیدمیت شدم و با آنتی بیوتیک درمان کردم اما هنوز بعد از این مدت یکم درد دارم و بالای بیضم یه چیزه سفت مثل بادم هست و اصلا انگار بیضه چیم منقبض و سفت شده و گرفته.تو شهر ما اورولوژیست دوتا هست فقط و برای چند ماه دیگه وقت میدن چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید مدت زیادیه که اینجوریه و اذیتم میکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل جنسي. داشته باشيد ، روزي يك عدد شياف ايندومتاسينً استعمال كنيد و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر بنده تقریبا یه هفته پیش دچار ورم دربیضه ی سمت راست ودرد شدید شدم چند مرتبه بعداز نزدیکی منی تا آلتم میامد وبرگشت میخورد نمیتانستم ارضا بشم به دکتر مراجعه کردم و بعداز معاینه گفتن که عفونت کرده و باید دارو مصرف کنید به مدت ۱هفته به محض شروع مصرف داروها درد کامل از بین رفته و ورم والتهاب هم تقریبا ۷۰درصد از بین رفته اما الان در انتهایه بیضه م حالت یه غده یا کیست خیلی سفت احساس میکنم برطرف میشه یا میمانه اصلا این چی هست ممنونم از راهنمایی وپاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   كيست است و اهميتي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر