علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای 35 اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

1 نفر از 1000 نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین 15 تا 30 سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای 60 سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. 3 نفر از 10 کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل 5 روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت 4 هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین 250 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته
 • قرص تاوانکس 500 میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین 200 میلی گرم هر 12 ساعت یک عدد به مدت 4 هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام . وقت بخیر
  آقای دکتر الان ۳ روز هست که در قسمت چپ بیضه ودر اپیدیدیم چپ تورم و درد دارم . خواستم بپرسم که باید چه آنتی بیوتیکی که موثر باشه مصرف کنم؟ آیا میتونم از کو_ تریموکسازول ۴۰۰/۸۰ استفاده کنم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 روز پیش)

   روزي يك عدد عشياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر Ah جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من برای مدت چند ماه دچار درد خفیف و گنگ در بیضه سمت راست هستم، چند وقت هست که دچار عفونت ریه هم شدم.
  مدتی از کوآموکسی کلاو استفاده کردم و هر دو بهتر شدن اما بعد از قطع کردن دوباره علائم عود کردن. اخیرا هم متوجه سفتی در غده لنفی بالا کشاله رانم شدم؛ باید از آنتی بیوتیک جدیدی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 روز پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد و روزي دو بار هر بار ده دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 26 سال سن دارم و متاهل هستم و مدت چند ماه هست که موقع ادرار و انزال سوزش خیلی زیاد دارم و خیلی درد دارد و در بیشتر اوقات بین مقعد تا بیضه ها و همراه بیضه م سوزش زیادی دارد و ادرارم قطره قطره ناخودآگاه میاد و بعضی وقتاسر الت تناسلیم چیزه خشک زرد رنگ دارد و چند باری ادرار خونی داشتم. دارو هم مصرف کردم .ازمایش ادارو و سونوگرافی چند بار انجام دادم چیزی خاصی نشان نداده فقط یک کیست خفیف سمت چپ دارم ممنون میشم راهنمایی بفرماید که چکار کنم دردم کمتر شود .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   التهاب پروستات است ،،، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد يك هفته

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،بنده حدود یه سالی میشه تو قسمت بالای بیضه راستم درد دارم،مواقعی که این قسمت رو لمس میکنم این درد رو کاملا حس میکنم بعضی موقع که زیاد سر پا میمونم این درد رو تو قسمت اپیدیدیم حس میکنم،تا حالا نزد چند تا متخصص هم رفتم ولی نتیجه نگرفتم،خیلی اذیتم میکننه آقای دکتر واقعا دیگ کلافه شدم از دست این درد خواستم نظرتونو بدونم چه راهکاری واس بهبودیم پیشنهاد میفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   استراحت داشته باشيد ،، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر افشار یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  با سلام دردو تورم کاملا مشهود در ناحیه بالای بیضه سمت راست دارم 57ساله هستم و کلیه سمت راست هم سنگ دارد سه روز پس از دو نیم روز انزال پشت سرهم دچار درد و ورم شده ام هیچ تغییر رنگی در بیضه هم مشاهده نمیشود لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  آقای دکتر بنده یکی دو روز پیش درد خفیفی در ناحیه زیر کلیه سمت چپ (تقریبا نزدیک مثانه) و همچنین بیضه سمت چپ داشتم که امروز شدت اون کمی بیشتر شده و هنگام راه رفتن تقریبا درد بیشتر میشه اینم باید بگم که ضربه ای نخوردم و همینطوری ناگهانی این درد ایجاد شده و حدود چهار ساله که استمنا میکنم..میتونه مشکل اون باشه؟..خیلی نگرانم لطفا جواب بدید. در ضمن ۲۰ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   سونوگرافي انجام شود

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر M.a شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام من 30 ساله ،آقا،متاهل هستم بعد ازاینکه ادرار کردم وعمل استبرا انجام دادم چند دقیقه بعد ممکنه بر اثر راه رفتن ،خم شدن یاکار سنگین انجام دادن چند قطره ادرار خارج شه.وسالی چند مرتبه بر اثر شرایط کاری، اعصاب ضعیف واسترس زیاد خواب میبینم رفتم دستشویی(جسارتا )وادرار کردم اندازه یک لیوان ادرار خارج شده وهمون لحظه از خواب پریدم البته شب هم قبل خواب رفته بودم دستشویی .دکتر جان ممون میشم راهنماییم کنید چه قرصی وچندمدت مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد دو هفته و خود ارضايي را ترك كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر سلمان شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود ۲ ماه پیش اپیدیدیمیت گرفتم و آنتی بیوتیک مصرف کردم.
  درد بیضه تا حد زیادی کاهش یافت ولی چند روزه دوباره درد برگشته. امروز متوجه شدم قسمت پایین التم چیزی شبیه کناف نخ وجود داره میخواستم ببینم این دو بهم مربوط اند؟
  عکس بیضهام هم میفرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   ارتباط نداره ،. روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   ارتباط نداره ،. روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۲۲ سالمه مایع منی به مقدار خیلی کم سفید و ۹۰ درصد زرد هست بعد از انزال درد کم در بیضه دارم و زود خوب میشم و مقدار اسپرم کمتر هس یه سالی میشه منی کلا زرد هست و احساس میکنم کلا ادرار هست و داروی عفونت انداختم جوابی نگرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر nader دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من بیضه سمت چند کیست کوچک با حد اکثردیامتر6mmدر سر اپید یدیمرراست هست .بیضه سمت چپ باسایز بزرگتر ازنرمال واکوی پارانشیم هتروژن ۵۷×۳۴است.اپیدیدیم سمت چپ به صورت prominentوبزرگتراز نرمال است.فلوی عروقی در بیضه سمت چپ واپیدیدیم سمت چپ به صورت افزایش یافته مباشد.همچنین هیدروسل حاوی سپتا در سمت چپ رویت مشود. مجموع شواهد فوق مطرح کننده اپیدیدیمواورکیت سمت چپ می باشد.واریکوسل گریددرسمت چپ رویت شد.حداکثر دیامتر وریدهای پمپنی فرم در سمت چپ 3.7mmمیباشد و شواهد ریفلاکس در برسی با کالرداپلر در انها رویت گردید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ميل كنيد دو هفته م 

    

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر