علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

عکس ورم بیضه

عکس ورم بیضه

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

قرص برای درد بیضه

 • سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته
 • قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

57+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دو سه هفته ای هست هر دو تا بیضه هام دچار درد خفیفی شدن اینم بگم که هنگام مقاربت از قرص ترامادول ۱۰۰ برای تاخیر استفاده میکنم تاخیر تا ۲ ساعت داره،راهنماییم کنید از چه دارویی استفاده کنم تا خوب بشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي به مدت سه ماه به جاي ترامادول و استعمال روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد به مدت ده روز

 • تصویر کاربر ح دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بمدت ۲روز هرچند دقیقه یکبار بیضه سمتِ راستم تیر میکشید.بعد از دو روز دیگه تیر نکشید ولی همچنان که در روز پنجم هستم هر دو بیضه دردِ خفیفی داره که شورت پوشیدن و راه رفتن برام دشوار شده...هیچگونه علائم و تورمی هم ندارم...(۳۰ ساله هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص منوكسيكام ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود به مدت دو هفته

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.. خدمت دکتر عزیز بنده 32 سال دارم ورزش تناسب اندام می رم حدود 6روزیه درد در ناحیه بیضه چپ دارم ودر حالت استراحت سوزش احساس می کنم درد فقط در بیصه هست نه در لگن وکشاله ران ودکتر رفتم معاینه سرپای شدم گفتن نه فتق داری نه واریکوسل به بنده قرص متوکاربامول.. دادن وداروی ضد التهاب ولی بنده بهتر شدم... ممنونم که راهنمای کنید.. در ناحیه بیضه نه احساس بزرگی نه قرمزی ندارم..
  1. تصویر کاربر حمید شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   ببخشین من بهتر نشدم... چه راهنمای می کنید... دکتر من پارسال یه دوره هورمون استفاده کردم تستسترون وناندرلون یعنی اثرات اون نمی تونه باشه در ضمن تمایل جنسی من کم شده
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   اثر تستسترون نيست روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز ،، كار سنگين هم انجام ندهيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر sadegh جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  بنده خودم و خانمم دچار کرونا شده بودیم. در دوران کرونا رابطه ای نداشتیم. بعد از بهبودی (حدود 15 روز بعد) رابطه داشتیم. الان بیضه هام تغییر شکل ظاهری مثل تورم و سرخی نداره فقط درد مزمن داره یعنی چند ساعت یکبار درد خفیفی نمایان میشه. چیکار باید بکنم؟ ممکنه از کرونا باشه یا علت دیگه ای داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   از كرونا نيست روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 25 سالمه متاهلم دو روز پیش رفتم برای ازمایش اسپرم بدلیل اینکه 1/5 سال از ازدواجم گذشته بود خوشبختانه دکتر معاینه کرد و گفتند مشکلی نداری ولی خودم نزدیک چند سالی میشه که بیضه سمت راستم تیر میکشه با توضیحاتی که شما دادین گفتم شاید عفونت دارمWBC 10-12 استRBC 5-6 است ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید عکس ازمایش رو هم براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   البته اقای دکتر تیر کشیدن همیشگی نیست شاید 2 ماه یا بیشتر چیزی نشون نده ممنون
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. تصویر کاربر محسن جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   ممنون اقای دکتر فقط ازمایش مشکلی نداشت ممنون
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   أزمايش جديد بدهيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اسفندیار جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر،اقای دکتر تقریبا ۴سال هست که حدود 4 بار در هفته درخواب جنب میشم به متخصص ارولوژی مراجعه کردم ازمایش هورمونهای خونم کاملا نرمال بود و دکتر قرص اسنترا برای 6 ماه تجویز کردن درمدت مصرف یک یا دوبار درماه جنب میشدم ولی بعداز تموم شدن این دوره دوباره همه چیز به حالت اول برگشت،و همینطور احساس مینکم بیضه هام کوچک شدن عرض بیضه حدود۲.۵ و طول ۴.۵ هست لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   بيضه ها طبيعي است و مورد ديگر درماني ندارد

 • تصویر کاربر میثم پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود و عرض ادب
  بنده ۳۷ سالمه،سه سال قبل به التهاب اپی دیدیم دچار شدم،درد در بیضه ی چپ و کشاله ی ران داشتم و با مراجعه به دکتر و انجام سونو با تجویز یک قرص درمان شدم،الان بعد از سه سال دوباره،احساس سنگینی در بیضه ی چپ و یه خرده درد دارم،که ناچیزه،خواستم یه دارو تجویز کنید که التهاب و یا عفونتش رو درمان کنه،طول درمانش رو هم بفرمائید،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ده دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده ۳۷ سال دارم یک هفته میشه بیضه هام با کوچکترین تماس درد داره بیشتر وقتی دراز می کشم درد داره و درد به کشاله ران و زیر شکنم کشیده میشه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر سوشیان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  یه پسر شش ساله دارم کهاز چن سال پیش بیضه سمت راست کوچکتر از سمت چپ بود و گهگداری به داخل شکمش میرفت که نگران کننده بود دوسال پیش پیش یه دکتر مربوط بردم گفت مشکل نداره .الان مدتیه که همون بیضه یا نیستش یه یلی خیلی کوچیکه که معلوم نیست اب شده و یا کلا نیستش و برامان نگران کنندس برای بزرگ شدنش.از شما اقا دکتر ممنونم که راهنمایی کنین که چیکار کنیم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافي از اسكروتوم انجام شود

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک هفته هست که اپیدیدمیت گرفتم و قبلا هم مبتلا شده بودم چه دارویی مصرف کنم که کاملا خوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ استعمال كنيد و روزي يك عدد قرص تاوانكس ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر