علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

 

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

 • سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته
 • قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

28+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اردلان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من حدود 1 هفته پیش با برخورد نوک ناخنم به کیسه بیضه بیضه هام متورم شد و نوک التم هم دچار سوزش شد این سوزش زمانی احساس میشد که شلوار جین می پوشم الان هم بیضه سمت چپ احساس می کنم یه ذره از سمت راست بزرگتره و سوز میده و این سوزش به کشاله رانم میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید دکتر رفتم قرص ولتادکس داد فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز ،، و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد به مدت ده روز

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر من سه هفته پیش دچار درد بیضه شدم که دکتررفتم متوجه شدم التهاب اپیدیمت دارم که دکتر برام قرص سبکس ۲۰۰،سیپروفلوکساسین ۵۰۰ تجویز کرد ولی بعد ازدوهفته با تمام شدن قرص ها دوباره احساس درد کمتری دارم درناحیه بالای بیضه ام که بعضی ازوقت ها متورم میشه دردش بیشترمیشه،میخواستم بدونم که احتمال داره عفونت ازبین نرفته باشه؟ درضمن اینم بگم که باخوردن قرص سیپروفلوکساسین دچاریبوست شدیدی شدم ایا قرص دیگری هست که برای ازبین رفتن این عفونت باشه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   أنتي بيوتيك لازم نيست ،، روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ،،، عمل جنسي داشته باشيدء

 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید
  من تقریبا پنج روز قبل داخل فوتبال بیضم مورد اصابت پا قرار گرفت،رفتم پیش‌ متخصص و سونوگرافی هم انجام دادم و فقط گفت استراحت کن.الان زائده ای بالای بیضه چپم موقع راه رفتم دچار التهابه و دارای ورم هستش ولی تقریبا دردی داخل بیضه احساس نمیکم.گاهی اوقات زیر شکمم هم درد میگیره.
  اقای دکتر دلیلش چیه و چه چیزی مصرف کنم؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   اپيديديم بيضه التهاب داره،. روزي يك عدد به مدت ده روز شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد

 • تصویر کاربر mehrdad یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من در قسمت خط شورتم جوش های درد ناکی زده و بوی بدی داره و روی باسن وکمرم هم درد داذم .علت و تشخیص شماچیست.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   ممكن است تبخال باشد ولي بهتر است به متخصص پوست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر mehrdad شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   درهمین خط شرت یا کشاله ی رانم بادکرده و برامده شده ممکن است فتق باشه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   فتق نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روز پیش در خواب درد شدیدی در بیضه احساس کردم بیدار که شدم چیز خاصی احساس نکردم و فقط یه درد مبهم و خفیف در بیضه و سمت شکمم احساس کردم این درد از اون روز هست و ناحیه بیضه و شکمم درد مبهم میکنه و خفیف هست اما در حالاتی بیشتر میشه و اذیت میکنه. فکر میکنم یکی از بیضه هام یکمی متورم شده ولی خیلی کم . گاهی هم درد مبهم و خفیف از بین میره. لطفا سریع جواب بدید خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   تلذوال
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد ،،. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز وهر ١٢ساعت يك عدد قرص٢٥٠ ميليگرم سيپروفلوكساسين ميل كنيد علت درد بيضه التهاب است

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   1. كار سنگين انجام ندهيد ،،. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز وهر ١٢ساعت يك عدد قرص٢٥٠ ميليگرم سيپروفلوكساسين ميل كنيد علت درد بيضه التهاب است
  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   اقای دکتر بهتر شدم نیازی به این اعمال هست؟ در ضمن من سرترالین ۵۰ میلی گرم استفاده میکنم تداخلی با این دارو ها نداره اگر استفاده کنم؟
  5. تصویر کاربر محمد شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   دکتر کمی میترسم مشکلی پیش بیاد اخه از اون موقع که شروع شده حدود ۴ روزی میگذره. لطفا اگه بشه سریع تر راهنماییم کنید ممنونم
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   نگران نباشيد ،. عمل هم لازم نيست ،،

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   نگران نباشيد ،. عمل هم لازم نيست ،،

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر AYD یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدود یک هفته پیش متوجه توده ای روی بیضه خود شدم وسوزش ادرار داشتم...سونو گرفتم که مشخص شد توده ۵ میلیمتری روی اپیدیدیم هستش ...تورم وبزرگی بیضه ندارم کیسه بیضه ملتهب نیست ولی درد مجرای ادرار کمی دارم ودرد به شکم میزنه..دکتر برای من ۴ عدد آمیکاسین و۳۰ عدد اوفلوکساسین و۲۰ عدد تامسولوسین نوشته به نظر شما اینها کفایت میکنه...بعد از تزریق ۴ عدد آمیکاسین و۱۲ عدد اوفلوکساسین هنوز توده هستش وعلائمو دارم آیا بهتر میشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   درمان درست است بايد بهبودي حاصل شود و كار سنگين انجام ندهيد و عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر AYD شنبه ۴ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنونم دکترجان
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   تشكر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ebrahim چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده چند وقته در ناحیه بیضه درد دارم مثل سوزش مانند..تکرار ادار هم دارم مخصوصا هنگام خواب..هنگام ادرار کردن درد شدید دارم حتی ادرار هم قطره قطره میاد ..علتش چیه وراه درمانش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   علت پروستات است روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل شود

 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان حدود دو سال پیش تورم و سفتی و در سمت بیضه راست و اپیدیدیم داشتم که رفتم دکتر برام آزمایش تخصصی بیضه نوشت که خدا روشکر مشکلی وجود نداشت البته توی پرانتز که مقداری واریکوسل هم دارم که با دارو مشکل تورم بیضه برطرف شد ولی از اون موقع همچنان و کم و بیش درد اپیدیدیم دارم و فکر میکنم هنوز التهاب وجود داره الان دوسال شده و گاهی دردخیلی اذیتم میکنه حساس شده و مقداری هم به پاهام منتقل میشه دکتر لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و‌خسته نباشید
  من مدتی کناره های بیضه سمت راست و‌چپم متورم شده و یه قسمت کوچک از هر دو طرف راست و چپ تغییر رنگ داده دردی در بیضه ها احساس نمیکنم ولی خارش شدید داره علتش چیه؟لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر باسلام و روز بخیر خدمت شما،
  ۳۸ ساله هستم و متاهل از حدودا ۱ هفته قبل کمی درد خفیف و مبهم در بیضه راست داشتم که گاهی به کشاله ران هم میزدوبا معاینه ای که توسط خودم انجام دادم احساس کردم این درد خفیف که همیشگی هم نیست در نقطه اپیدیدم بیضه قرار دارد سپس به دکتر کلیه مجاری ادرار مراجعه کردم و با انجام معاینات که فرمودند طبیعی هستش هیچ عفونتی مشاهده نشد و صرفا کریستال amorph مشاهده شد که گفتند طبیعی هست همه چی!
  حال بعد از گذشت بیش از یک هفته همچنان بنده درد خفیف دارم و نه همیشگی و سوزش اندک ادرار دارم و همینطور هنگام انزال کمی سوزش رفتم مجددا آزمایش ادرار دارم خبری از اون کریستال نبود و گلبول سفید و قرمز هر دو از ۰-۱ به WBC1-2 و RBC2-3 تغییر کرده است.
  لطفا منو راهنمایی بفرمایید کامل گیج شدم باید چه کاری انجام بدم،سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز و روزي دو لار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر