علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک | عفونت اپیدیدمیت

عفونت اپی دیدیم  یا اپیدیدیمیت، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم چیست؟

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه بوده و عفونت آن با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت.

 زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد.

بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

تشخیص عفونت اپی دیدیم

اپی دیدیمیت به معنی التهاب اپیدیدیم است که معمولا علت عفونی دارد.عفونت در بیضه ها اورکیت نام دارد و ممکن است است با عفونت اپیدیدیم توسط بیمار و همچنین پزشک اشتباه گرفته شود.

چون بیضه و اپیدیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت شده است،

به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد.

عفونت اپی دیدیم - عفونت بیضه

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود.

اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

همیان طور که گفته شد شایع ترین علامت عفونی شدن اپی دیدیم درد در ناحیه بیضه هاست ولی بیمار ممکن است نشانه های زیر را هم تجربه کند :

 • تب خفیف همراه با لرز
 • فشار به بیضه ها
 • درد در ناحیه لگن
 • قرمزی و حرارت در کیسه بیضه (اسکروتوم)
 • غده لنفاوی بزرگ شده در کشاله ران
 • درد در هنگام سکس و انزال
 • درد در هنگام ادرار یا حرکت شکم
 • زود ادراری و ادرار مکرر
 • ترشحات غیر عادی از آلت
 • خون در منی

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به اپیدیدیمیت یا عفونت  اپی دیدیم گرفتار شوند.

عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت  اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

عفونت ویروسی بیضه (اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع عفونت در اپیدیدیم مخصوصا در سنین پایین بیماری اوریون است. اوریون هر دو غده بزاقی را دچار التهاب کرده و و موجب ایجاد تورم در آن ناحیه می گردد. اوریون در کودکان می توامد موجب ابتلا به عفونت اپی دیدیم نوع ویروسی شود. ویروس از طریق خون در بدن حرکت کرده و عونت را به  بیضه و اپی دیدیم منتقل می کند.

عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و تجویز داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت در بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

 

درمان اورکیت یا عفونت بیضه را در این مقاله بخوانید: 

عفونت بیضه

چه کسانی مبتلا به عفونت اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

تشخیص عفونت اپی دیدیم

پزشک ابتدا باید معاینه فیزیکی شما را تکمیل کند. در معاینه لمسی دکتر موارد زیر را معاینه می کند :

 • التهاب در بیضه ها
 • التهاب در لنف های کشاله ران
 • ترشحات غیر عادی از آلت

در صورتی که ترشح داشته باشید پزشک با نمونه گیر پنبه ای مقداری از این ترشحات را برای آزمایش ” عفونت های منتقل شده از رابطه جنسی STI ” جمع آوری کند

معاینات دیگر

در صورت لزوم پزشک ممکن است آزمایش ها و معاینات زیر را برای تشخیص قطعی پیشنهاد دهد :

 • معاینه مقعدی : برای بررسی تورم پروستات که ممکن است عامل ایجاد نشانه ها باشد.
 • آزمایش خون مثل CBC : برای بررسی وجود عفونت در سیستم گردش خون بیمار
 • نمونه ادرار : برای بررسی عونت های ادراری و STI

در صورت لزوم ممکن است پزشک درخواست تصویربرداری از ناحیه بیضه ها و یا تصویربرداری اولترا سوند از ناحیه کیسه بیضه ها بدهد.

توضیح دکتر قوامی در مورد عفونت اپیدیدم

درمان عفونت اپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

آنتی بیوتیک برای درمان اپیدیدیمیت

اگر عفونت اپی دیدیمیت به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود،

درمان عفونت بیضه و اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک طبق دستور عمل پایین استفاده کرد.

 • سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته
 • قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته
 • قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته

عواقب عدم درمان اپیدیمیت

گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد.

اگر  اپی دیدیم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شویم این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم در ایشان دیده نشده و علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است  بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

در این حالت پزشک باید  درمان های تهاجمی تر اتخاذ کند و با منشا عفونت در بدن بیمار مقابله کند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

24+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام ، من چند هفته پیش احساس کرم فتق پایین سمت راست ام باد کرده ، قبلا” هم دکتر به من گفته بود واریکوسل داری ، ۳،۴ روزه که درد خفیفی تو بیضم احساس میکنم که ادامه داره و خیلی کم پیش میاد بره ، ولی ورم نداره و انگار یکی تحریکم کرده اما ارضا نشدم دردش اینطوریه و نفخ ام دارم یه کوچولو .
  به نظرتون وایسم خودش خوب شه یا برم دکتر چون اینجا دکتر خیلی گرونه من ایران نیستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 روز پیش)

   مراجعه به پزشك

 • تصویر کاربر A.M جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من حدود یک ماهی میشه بصورت موقتی مثلا 4 روزی یک بار درد خفیفی در بیضه ها داشتم.از دیروز تا حالا درد خیلی کمی در بیضه ها حس میکنم.دقیقا بعد از رابطه جنسی.ورم در بیضه ها نمیبینم.و صبح ها که از خواب بیدار میشم ادارم با حدود 30 ثانیه تاخیر انجام میشه.شدت ادرار کردنم هم کم شده.قبلا اینطور نبودم.لطف میکنید راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 3 روز پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  به طور ناگهاني ظرف يكي دوروز بيضه چپم بزرگ شده و كمي درد ميكنه ،سونو گرافي رفتم گفته ضايعه عفوني در بيضه ام مشاهده شده، تو گزارش سونوگرافي به وجود توده هيپو ايزواكو اشاره شده، با دارو آيا مشكلم برطرف ميشه يا بايد عمل كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد عمل كنيد ولي بهتر است توسط اورولوژيست ويزيت شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد عمل كنيد ولي بهتر است توسط اورولوژيست ويزيت شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر پویا چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من حدود ۴ ساله که درگیر درمان آزواسپرم هستم و حواب نگرفتم.کلیه آزمایشها ژنتیک و هورمونی را انجام دادم جوابش مشکلی نداشت.بیوپسی کردم ولی اسپزم نبود و مشکوک به بودن اسپرم بود.بعد از تزریق هاش ام جی اتفاقی ۵ عدد اسپرم دیده شد الان هاچ ام جی تزریق میکنم ولی متاسفانه مدتیه که عفونت شدید تو نمونه اسپرم دیده میشه.چطوری میتونم این عفونت را درمان کنم وآیا نتیجه داره ادامه تزریق و درمان.اینکه عفونت چقدر تو آزواسپرم تاثیر داره؟ در کل امیدی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   متاسفانه اميدي نيست

 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سللم وقتتون بخیر بنده عفونت بیضه داشتم دکتر رفتم درمان شدم ولی حالا بعد از خارج شدن منی یه چیزی شبیح آب معمولی بیرون میزنه که چسبندگی نداره ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ی بار تو مدرسه ضربه ب بیضم خورد بعد ی بار دیگه تو باشگاه ضربه خورد الان بیضه سمت راست درد میکنه بعد درد ب شکمم میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ی بار تو مدرسه ضربه ب بیضم خورد بعد ی بار دیگه تو باشگاه ضربه خورد الان بیضه سمت راست درد میکنه بعد درد ب شکمم میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 هفته پیش)

   جواب داده

 • تصویر کاربر طاهر جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید بنده 10 سال قبل عمل واریکسل دوطرفه و هیدروسل سمت راست داشتم وازچند سال بعدش سوزش ادرار داشتم و از 40 روز پیش از بیضه راست و شکم و کلیه سمت دارا دردی شروع شده تکرد ادرار دارم از خیل وقت پیش و شبانه روز ادار چندین باره البته بدون مشکل البته از سه سال پیش مشکل دیابت دارم البته کنترل شده ناشتا بالا ترینش 120 و بعد از غذا170 و بیشترش نرمال داروی مصرفی مت فرنین 500 صبح و شب خوهش مندم راهنمایی بفرمایید سن 59 در ضمن با عرض معذرت در مقاربت طولانی بیضه ام دچار درد میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   شبي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  بنده 27سال سن دارم بعضی وقتا که زیاد سرپا می ایستم احساس سنگینی در بیضه دارم و روی بیضه راستم یه غده کوچک هست که سونو رفتم گفتن چیزی نیست بعضی اوقات احساس خستگی شدید دارم و تب لرز.. آزمایشم دادم گفتن عفونت ندارم.. ولی رنگ منیم زرد پرر رنگ سفید نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دارو برای کاهش ورم و تورم اپیدیدیم در صورتی که کیست و اسپرماتوسل نباشد. فقط عفونت بوده که از بین رفته اما تورم ۳ ماهه هست.دارو برای کاهش تورم لوله اپیدیدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   معاينه بايد شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر