التهاب پروستات مزمن

آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

التهاب پروستات مزمن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و ۲۰ تا ۳۰ درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

۱٫پروستاتیت عفونی مزمن

۲٫پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت ۴ هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

 

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

 

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرهادي شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد آقاي دكتر من ٣٢سال سن دارم مدت يك ماه هست بيقراري و سوزش و داغي ما بين مقعد و بيضها دارم و سوزش مقعد درد خفيف گذرا در لگن و كشالها نيز وجود داره جتماسين تزريق كردم فكتيو خوردم لووفلوكساسين خوردم نتيجه نگرفتم داكسي سايكيلينم خوردم سوزش شديد هنگام ادرار گرفتم محبت و بزرگواري كنيد راهنماييم كنيد متشكر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰( 3 روز پیش)

   شما مبتلا به التهاب مزمن پروستات هستيد به دكتر مجاري ادرار مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربرطیب یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر.
  بنده جوانی ۲۹ ساله هستم ۴ ماه هست که نامزد کردم. ۲ سال پیش تکرر و سوزش ادرار داشتم سونوگرافی رفتم و گفتن پروستات التهاب دارد دارو خوردم و بهبود یافتم. امسال درد شدید در ناحیه بیضه ها و کمی در ناحیه پروستات دارم اما تکرر ادرار و سوزش ندارم. سونوگرافی ۳۲cc پروستات . ممنون میشم راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۲:۰۶( 1 هفته پیش)

   عمل جنسي داشته باشيد ،، ادرار خود را زود تخليه كنيد ،، از انجام كار سنگين خود داري شود ،، شياف ديكلوفناك ١٠٠  ميلي گرم روزي يك عدد استعمال كنيد

 • تصویر کاربرحسین شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر برای درمان پروستات چکار کنیم پروستات به حجم 47cc هست و مشکل اداری دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰( 1 ماه پیش)

   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد 

 • تصویر کاربرسلام شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  حدودا از سن 46 سالگی تا الان که 58 ساله هستم مشکل پروستات دارم تا الان با قرص فینوسترا وکپسول باز کننده مجاری استفاده میکنم بعد از قطع دارو دوباره مشکل ادرار پیدا میکنم بعضی مواقع در ظهر که میخوابم مشکل تکرر ادرار دارم‌ در شب یک بار شاید دوبار در موقع تخلیه ادرار به صورت متوسط میاد ودوسه بار بعد از اول ادرار که خوب نیاد قطع ووصل میشودولی بعضی موقع ها تخلیه ادارا خوبه اندازه پروستات اخرین ازمایش7.99وپی اس آ2.7است که هر شش ماه ازمایش میدم بااین تفاصیر نیاز به عمل دارم چون بنده شیراز هستم وبرای عمل میتونم پیش شما بیام البته باخوردن این داروها مشکل میل جنسی پیدا کردم با تشکر از شما دکتر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۹( 3 ماه پیش)
   بايد عمل انجام شود تشريف بياوريد
 • تصویر کاربررشوان دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .  با سلام
  47سال دارم .حجم پروستات 36 سی سی ومیزان psa= 0/6 مدت 5ماهه تحت نظر ارولوژیست وشبی یک کپسول تامسولوزین مصرف می کنم .الحمدلله علایم خاصی ندارم . آخرین آزمایش وسونوگرافی رو تقدیم می کنم .
  جسارتا 2تا سوال دارم اینکه مصرف دارو را تا کی باید ادامه بدم ؟ واینکه فعالیت جنسی ام زیاده هفته ای یک نوبت آیا باید فعلیت جنسی ام با ید کم بشه واصولا رابطه بین بزرگی پروستانت ومیزان فعالیت جنسی روبفرمایید.جسارت کردم ببخشید. با آرزوی سلامتی برای شما استاد گرامی ومتعهد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۵۹( 3 ماه پیش)
   تامسولوزين را قطع كنيد و ارتباطي ندارد
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من متولد 76ام
  از بچگی تکرر ادرار داشتم که همش ازمایش دیابت میدادم منفی بود
  تا شیش هفت ماه پیش بدن درد تب شدید داشتم که بستری شدم دچار پروستاتیت شدم ازمایش psa هم دادم منفی بود ولی هنوز تکرر ادرار شدید دارم سونو انجام دادم سایز پروستات ام 33 سی سی بود بعدش تا الان دو تا غده در ناحیه تناسلی و کشاله ران ام در اومده.چیکار کنم حالا دکتر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 4 ماه پیش)
   مراجعه كنيد تلفن تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربرداود یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 49سالم درسونو مشخص شده التهاب پرستات دارم 2دوره 10روزه قرص تاوانکس 500با پروترال استفاده کردم بهتر شدم ولی کامل درمان نشدم بعضی مواقع تکرر ادرار دارم چه داروی استفاده کنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۲:۵۲( 5 ماه پیش)
   درمان را به مدت يك ماه ادامه دهيد
  2. تصویر کاربرداودشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۶( 5 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ سریع شما
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰( 5 ماه پیش)
   تشكر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراسحاق یکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۰:۴۰( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تکرر ادرار دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ ۰۰:۴۰( 7 ماه پیش)
   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد أگر جواب نداد هر ١٢ ساعت يك عدد و سن خود را ذكر كنيد
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۷:۱۰( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  پسری 30 ساله هستم و مجرد. چند ماهی میشه که جریان ادرار ضعیف شده و تکرر ادرار و سوزش دارم و تقریبا نصف ادرار باقی مونده در مثانه رو باید با پمپاژ و عضلات شکم تخلیه کنم. بیشتر جاها نوشتن بزرگی پروستات تو این سن اتفاق نمی افته. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  بیشتر از یکساله مصرف آب زیادی دارم ولی احساس خشکی دهان دارم. یه مقدار ادرار تو مثانه هام جمع میشه احساس مورمور شدن کلیه ها و اطراف شکم دارم. درد ندارم. کلا آدم خیلی حساسی هستم و این مساله استرس و اضطراب زیادی برام ایجاد کرده. از کلیه ها و مثانه سونوگرافی دادم که هیچ مشکلی نداشت. آزمایش خون و ادرار هم عفونت نشون نداد. سونوگرافی پروستات رو دکتر برام ننوشت و انجام ندادم.
  ممنونم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۱۹( 8 ماه پیش)
   مشكل شما التهاب پروستات است دستورات را انجام دهيد ١- روزي دو بار در أب گرم بنشينيد ٢- شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم روزي يك عدد ٣- عمل جنسي داشته باشيد ٤- كپسول أمنيك روزي يك عدد ٥ - قرص وزيكر ده ميلي گرم روزي يك عدد
  2. تصویر کاربرعلیرضاسه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ ۲۲:۳۵( 8 ماه پیش)
   خیلی متشکر.
   فقط دوتا مطلب اینکه احساس خودم این بود که به خاطر خود ارضایی پروستاتم مشکل پیدا کرده.
   مشکل نداره شما فرمودید عمل جنسی داشته باشم؟
   سوزش هم بیشتر پس از ادراره تا حدود یک ساعت که التهابش آرومتر میشه
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ۱۷:۱۰( 8 ماه پیش)
   ربطي به خود ارضايي ندارد و سوزش ادرار هم بهبود مي يابد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربررضا جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  ممنون از وقتی که بابت پاسخگویی میذارید
  سوال قبلیم با رهگیری t21ni06113 رو پاسخ دادید و علاوه بر توصیه ها درمان دارویی شیاف ایندومتاسین ۱۰۰ تجویز کردید چند سوال دارم ممنون میشم اگه مشخصا به تک تک شون پاسخ بدید:
  ۱-در توضیحات قبلی گفتم با اولین قرص ترازوسین عالی شدم و بعد ا ز بیست روز علائم برگشت اولا چرا اثر قرص از بین رفت؟ ثانیا اگه اشتباه نکنم ترازوسین برای شل کردن کردن گردن مثانه س یعنی جنبه تسکین داره نباید همراه ترازوسین یه داروی مکمل برای بهبود التهاب پروستات هم تجویز میشد؟
  ۲-با توجه به خارش دستگاه تناسبی که البته الان تبدیل شده به یه حس زجر اور( شبیه باد خوردن روی یه زخم باز) احتمال عفونت در دستگاه تناسلی نمیدید و اگه جواب مثبته نیاز به درمان دارویی نداره؟
  ۳- ایندومتاسین رو چه مدت استفاده کنم و در صورت اثر گذاری اثرات مثبتش کی خودش رو نشون میده؟
  ۴-همراه با پیوست های قبلی سونو بیضه ها رو هم میذارم ببینید مشکلی در بیضه ها نیست ضمن اینکه یه لکه دو سه میلیمتری قهوه ای روی بیضه راست پدید اومده که اورولوژیست دلیلش رو نمیگه در عین حال میگه مهم نیست جسارتا از اون هم عکس میذارم نظرتون رو اعلام بفرمایید ضمنا لکه روی پوست بیضه س
  ۵- مشکلات بقیه رو که مطالعه میکنم در سایت میبینم برای بیماری های مشابه من امنیک تجویز کردید چرا برای من همچین تجویزی نکردید؟
  قبلا از صبر و حوصله جنابعالی کمال تشکر رو دارم
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰( 9 ماه پیش)
   در
   بعظي افراد ترازوسين طولاني مدت اثر ندارد ٢- حتما براي زخو پوست بجه متخصص پوست مراجعه كنيد ٣- به مدت دةه روز و اثرش بعد از يك هفته ظاهر مي شود ٤ - به متخصص پوست كه مراجعه كرديد اين لكه را هم نشان دهيد ٥- بر حسب شدت بيماري أمنيك را تجويز مي كنم
درحال دریافت اطلاعات