آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و ۲۰ تا ۳۰ درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

۱٫پروستاتیت عفونی مزمن

۲٫پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت ۴ هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

23+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر قوامی
  بنده به مدت سه ماه است که در انتهای مقعد و بین مقعد و بیضه دچار خارش میشوم البته بیشتر وقتی در حالت استراحت هستم این حالت پیش می آید و اینکه این خطی که از زیر بیضه به مقعد رسیده متورم شده و از اون حالت که صاف بود خارج شده و خودش رو به صورت یک خط نشون داده که از زیر بیضه به مقعد وصل شده..بنده تا به حال به سه تا از همکاران شما مراجعه کردم ولی متاسفانه فقط پماد باکتروماد،کاندیزول، کورتیسوب و یک کپسول فلوکونازول بهم دادن که واقعا چاره ساز نبوده.اخیرن در مقعد هم احساس خارش شدید میکنم ...امیدوارم منظورم رو با توجه به کم سوادیم رسونده باشم.عاجزانه ازتون خواهش میکنم کمک کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   به جراح عمومي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امید پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مدت دوسال هست دچار التحب پروستات هستم دکترهای زیادی رفتم ولی درمان نشد هر نوع آنتی بیوتیکی رو به دستوره پزشکان مصرف کردم ولی بی فایده بوده پزشکن گفت نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست به مرور زمان خود به خود بهتر میشه الان بعد از دوسال بهتره ولی گاهی بر میگرده می خوام بدونم نظرتون راجع به درملن چیه آیا کاری میشه انجام داد یا خیر؟ و اینکه آیا خطری ایجاد میکنه برای من؟ ممنون جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   بايد مدارا كنيد و خطري ندارد

 • تصویر کاربر هیوا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من گاهی اوقات یه حسی مثل اینکه از کف لگنم التم تحت فشاره و وقتی ادرار دارم کمی کم فشار و در اخر ادرار قطع و وصلی دارم و چند وقت پیش هم زیر شکمم و رگهای اطراف کیسه بیضه درد مبهم و عمقی داشتم و وقتی میشینم اطراف معقد راحت نیستم زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   بايد شوك وى كنيد

 • تصویر کاربر هیوا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ببخشید من گاهی اوقات یه حسی مثل اینکه از کف لگنم التم تحت فشاره و وقتی ادرار دارم کمی کم فشار و در اخر ادرار قطع و وصلی دارم و چند وقت پیش هم زیر شکمم و رگهای اطراف کیسه بیضه درد مبهم و عمقی داشتم و وقتی میشینم اطراف معقد راحت نیستم زیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  بنده پدري٦٧ ساله دارم كه عمل پروستات رو توسط دكتر جواد سنادي زاده در بيمارستان مهراد انجام داده، الان بعدازگذشت يك هفته ازعمل
  صورت پدر بنده خيلي سفيد واصطلاحاً مثل گچ سفيده
  دليل اين اتفاق چي ميتونه باشه؟
  لطفاً راهنمايي كنين
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   شايد كم خون شده باشد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۸ سالمه تقریبا یک ماهه که درد شدیدی در مثانه ودر آلت دارم مخصوصا در زمان ادرار کردن.بعداز آزمایش متوجه عفونت در پروستات شدم توسط دکترم یه سری دارو دادن که مصرف میکنم ولی همچنان درد دارم.درد در ناحیه کمر، کشاله،بیضه در اکثر مواقع میل به خوردن غذا ندارم بیشتر میوه و مایعات میخورم و قرصایی که مصرف میکنم سیپروفلوکساسین.پروترال.سلکوکسیب هستند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   درمان را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر Sph پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر. من حدود دو ماه پیش با یک روسپی رابطه جنسی دهانی بدون کاندوم داشتم. می‌خواستم بدونم طبق این عکس زگیل تناسلی دارم یا ممکنه به بیماری دیگه‌ای مبتلا شده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   زگيل نيست

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. خسته نباشید
  ببخشید
  من از چهارده سالگی متوجه میشدم
  که چه ادرار و چه منی بعد از هر بار تخلیه شدن
  اندازه ی یکی دو قطره میمونه
  بعضی مواقع دو دقیقه و گاها ده دقیقه بعد تخلیه میشه
  و همینطور آلت تناسلی خیلی حساس هستش
  وده ساله که ازدواج کردم و این حساس بودن و انزال زودرس ادامه داره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   تشکر خالصانه از وقتی که میذارید
   آقای دکتر جسارتا غلظت خون و کمی حالت سیکلسل هم دارم که برای سیکلسل آزمایش ندادم ولی زود خسته میشم و کم میارم مخصوصا تودویدن وسربالایی رفتن
   بنظرتون این دارو تاثیر نامطلوبی نداره
   ممنون بابت راهنماییتون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   خير نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضام جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر قوامی،
  بنده ۴۲ ساله و متاهل هستم. حدود یک ماه است درد در ناحیه لگن و گاهی کشاله ران دارم. الان درد خفیف آلت و درد در ناحیه بین مقعد و بیضه هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار 15 دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سهرابی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر همسر من هفت ماه پیش به علت سنگ کلیه به بیمارستان مراجعه کردن دکتر عملutlبراشون انجام دادن بعد از عمل یه تکه گوشت به همراه خون دفع کردن و برای دو ماه علائم تکرر ادرار بی اختیاری ادرار دفع خون داشتند و ازمایش ادرارشونم باکتری و عفونت زیاد داشت به دکتر مراجعه کردیم ایشون شبی یک ربع نشستن در اب گرم قرص وزیکر و دیکلوفناک تجویز کردن علائم به نظر کم شده اما بعد از هر بار رابطه باز هم دچار سوزش ادرار و لخته خون میشن و دکتر هم گفتن مثانه ت پیش فعاله و دارو ی پروستاتیک هم تجویز کردن خواستم ببینم این علائم برای پروستات هست یا مثانه و ایا میتونه مشکل مغز و اعصاب باشه و این که این مشکل بعد ها روی باروری تاثیر داره ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   مغز و اعصاب نيست و روي باروري اثري ندارد دارو ها را يك بار ديگر تكرار كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر