علت سوزش ادرار در مردان و زنان + درمان

علت سوزش ادرار در مردان و زنان چیست؟ این حالت دلایل مختلفی دارد که در این مقاله به آن پرداخته شده است. همچنین راه های درمان این وضعیت نیز آورده شده است.

هر دو گروه مردان و زنان ممکن است سوزش ادرار را تجربه کنند و دلیل آن ممکن است وابسته به آناتومی بدن آنها باشد.

برای مثال زنان میزراه (مجرای ادرار) کوتاه تری نسبت به مردان دارند. در نتیجه باکتری ها می توانند راحتتر وارد مثانه شوند که این امر ممکن است سبب بروز عفونت مجاری ادراری گردد.

افراد می توانند در مورد ریسک های سوزش ادرار بر اساس جنسیت و همچنین سابقه پزشکی خود سوال کنند.

بسیاری از شرایط مختلف می توانند باعث سوزش ادرار شوند. بیشتر این دلایل به خوبی قابل درمان هستند.

آنچه در ادامه می خوانید، 10 دلیل احتمالی سوزش ادرار، همراه با علائم دیگری که ممکن است در کنار آن وجود داشته باشد، می باشد.

دلایل مشترک سوزش ادرار در مردان و زنان

1- عفونت دستگاه ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) هنگامی اتفاق می افتد که باکتری های اضافی در جایی از مجاری ادراری جمع شوند. این قسمت از بدن از کلیه ها به سمت مثانه تا مجرای ادرار امتداد می یابد و ادرار را به سمت خارج بدن منتقل می کند.

فرد مبتلا به عفونت دستگاه ادراری ممکن است علایم دیگری را تجربه کند. از جمله:

عفونت دستگاه ادراری عاملی برای سوزش ادرار

2- عفونت منتقل شده از تماس جنسی (عفونت مقاربتی)

عفونت های مراقبتی (STIs) مانند کلامیدیا، گنوره آ (سوزاک)، و هرپس همگی می توانند بر دستگاه ادراری اثر گذاشته و سوزش ادرار ایجاد کنند.

علایم بسته به نوع بیماری STI می تواند متفاوت باشد. برای مثال هرپس معمولا سبب ایجاد ضایعات تاول مانند در اندام تناسلی می گردد.

3- سنگ کلیه

سنگ های کلیه مجموعه ای از مواد مانند کلسیم یا اوریک اسید می باشد، که توسط بدن ساخته شده و اطراف یا درون کلیه به شکل سنگ در آمده است.

گاهی سنگ های کلیه ممکن است خود را اطراف محلی که ادرار وارد مثانه می شوند، قرار دهند. این موضوع می تواند سبب ایجاد سوزش ادرار شود.

علاوه بر سوزش ادرار، سنگ های کلیه می توانند علایم زیر را ایجاد کنند:

درد پهلو به علت وجود سنگ کلیه

4- سیستیت بینابینی

سیستیت بینابینی، که همچنین با عنوان سندرم درد مثانه شناخته می شود، بیماری است که باعث تحریک مزمن مثانه به مدت 6 هفته یا بیشتر بدون عفونت زمینه ای می شود.

سیستیت بینابینی همچنین می تواند سبب بروز علایم زیر گردد:

5- حساسیت به مواد شیمیایی

گاهی اوقات، مواد شیمیایی که در تماس با سطح خارجی بدن قرار دارند، مانند مواد معطر، می توانند بافت های بدن را تحریک کنند. هنگامی که فرد ادرار می کند، این تحریکات ممکن است بیشتر مشخص شوند و درد ایجاد گردد.

فرآورده هایی که می توانند حساسیت به مواد شیمیایی ایجاد کنند شامل موارد زیر می باشد:

 • دوش ها
 • صابون ها
 • دستمال توالت عطری
 • لوبریکانت واژینال
 • فوم های ضد بارداری

افرادی که به مواد شیمیایی حساسیت نشان میدهند ممکن است متوجه موارد زیر شوند:

حساسیت به مواد آنتی باکتریال

6- داروها

برخی از داروها، از جمله داروهایی که پزشکان برای درمان سرطان مثانه تجویز می کنند، ممکن است بافت مثانه را تحریک و ملتهب کنند. این امر اغلب می تواند باعث سوزش ادرار شود.

اگر فردی داروی جدیدی را شروع کرده و هنگام ادرار احساس سوزش می کند، باید با پزشک خود تماس گرفته و از او بپرسد که آیا این علامت، از عوارض جانبی دارو ست یا نه. این افراد نباید بدون اینکه ابتدا با پزشک مشورت کنند، خودشان دارو را قطع نمایند.

سایر علایم تا حد زیادی به نوع دارو بستگی دارد.

7- سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی در مثانه تشکیل شوند.

احساس درد هنگام ادرار کردن به طور معمول از علائم اولیه این بیماری نیست. در عوض، فرد معمولاً متوجه خون در ادرار خود می شود.

سایر علایم احتمالی سرطان مثانه شامل موارد زیر است:

سرطان مثانه علت سوزش ادرار

علت سوزش ادرار در مردان

8- عفونت پروستات

یک عفونت باکتریایی کوتاه مدت می تواند سبب ایجاد عفونت پروستات یا پروستاتیت گردد. التهاب مزمن با منشا یک بیماری دیگر مانند STI نیز می تواند باعث ایجاد پروستاتیت گردد.

سایر علایم

یک عفونت پروستات همچنین می تواند سبب بروز موارد زیر گردد:

عفونت پروستات در مردان

علت سوزش ادرار در زنان

9- کیست تخمدان

بسیار شبیه به سنگ کلیه، کیست های تخمدان مثالی بر این موضوع هستند که چطور چیزی در خارج از مثانه با ایجاد فشار بر آن می تواند باعث ایجاد سوزش ادرار گردد.

کیست های تخمدانی می توانند در یک یا هردو تخمدان ایجاد شوند که در طرفین مثانه قرار گرفته اند.

زنان مبتلا به کیست تخمدان همچنین ممکن است علایم زیر را تجربه کنند:

10- عفونت یا تحریک واژینال

یک عفونت واژینال، که همچنین به عنوان واژینیت یا واژینوز شناخته می شود، میتواند در اثر رشد بیش از حد باکتری یا قارچ ایجاد گردد.

یک بیماری STI به نام تریکومونازیس نیز همچنین می تواند سبب بروز عفونت واژینال گردد.

علایم زیر ممکن به همراه سوزش ادرار رخ دهد:

برای تشخیص سوزش ادرار به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

مردان و زنانی که سوزش ادرار را تجربه می کنند باید به پزشک مراجعه کنند. سوزش ادرار می تواند علامت یک بیماری جسمی گسترده تر باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

پزشک شما معمولاً با توصیف علائم و آنالیز نمونه ادرار، میتواند علت سوزش ادرار شما را تشخیص دهد. این نمونه از نظر گلبول های سفید خون، گلبول های قرمز یا مواد شیمیایی خارجی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. وجود گلبول های سفید به پزشک نشان می دهد که التهابی در دستگاه ادراری وجود دارد.

کشت ادرار، که تقریباً دو روز برای نتایج نهایی طول می کشد، مشخص می کند که آیا عفونت وجود دارد یا نه و کدام یک از باکتری ها عامل عفونت دستگاه ادراری هستند.

همچنین این موضوع که چه آنتی بیوتیک هایی در درمان این باکتری موثر هستند را برای پزشکتان مشخص می کند.

اگر در نمونه ادرار شما هیچ علامتی از عفونت یافت نشود، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری را برای بررسی مثانه یا پروستات پیشنهاد دهد.

برای بیماران زن، پزشک همچنین ممکن است یک نمونه سواب از پوشش واژن یا مجرای ادرار بگیرد تا علائم عفونت را بررسی کند.

پزشکتان همچنین یک شرح حال درمانی شامل سوالاتی در مورد شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید، مانند دیابت شیرین یا اختلالات نقص ایمنی از شما میگیرد. 

وی همچنین ممکن است در مورد سابقه جنسی شما سوال کند تا مشخص کند که STI می تواند علت درد باشد یا نه. همچنین ممکن است آزمایش هایی برای بررسی STIs لازم باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

درمانی دارویی سوزش ادرار

پزشک شما ممکن است برای درمان سوزش ادرار دارو تجویز کند.

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت مجاری ادراری، پروستاتیت باکتریایی و برخی از عفونت های مقاربتی را درمان کنند. پزشک همچنین ممکن است به شما دارو دهد تا مثانه تحریک شده را آرام کند. 

داروهای مورد استفاده در درمان IC شامل داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA)، پلی سولفات سدیم پنتوزان (elmiron) و استامینوفن (Tylenol) همراه با کدئین است.

هشدار: این اسامی فقط برای آشنایی است و پزشک باید برای شما دارو برای درمان عفونت ادراری تجویز کند؛ در نتیجه مسئولیتی برای سایت ایجاد نمی کند.

سوزش ادرار ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً پس از شروع مصرف دارو خیلی سریع بهبود می یابد. همیشه دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برای شما تجویز کرده مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

درمان درد همراه با سیستیت بینابینی ممکن است چالش برانگیز باشد. نتایج حاصل از دارو درمانی ممکن است کندتر باشد. قبل از اینکه احساس بهبودی کنید ممکن است مجبور باشید بیش از چهار ماه دارو مصرف کنید.

درمان سوزش ادرار

چگونه می توانم از سوزش ادرار پیشگیری کنم؟

تغییراتی وجود دارد که می توانید در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا به تسکین علائم شما کمک کند. از مواد شوینده بدن و لباسشویی معطر دوری کنید تا ریسک تحریک در شما کاهش یابد. 

در حین فعالیت جنسی از کاندوم استفاده کنید تا از ابتلا به بیماری های مقاربتی در امان باشید. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید تا مواد غذایی و نوشیدنی هایی که مثانه را تحریک می کند، حذف کنید.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی غذاها احتمالاً مثانه شما را تحریک می کنند. برخی از محرک ها که بهتر است از آن ها دوری کنیم شامل الکل، کافئین، غذاهای پر ادویه، مرکبات و آب میوه ها، محصولات گوجه فرنگی و شیرین کننده های مصنوعی است.

همچنین برای بهبود مثانه باید از مصرف غذاهای بسیار اسیدی پرهیز کنید. در حالی که تحت درمان هستید، سعی کنید چندین هفته رژیم غذایی ملایم داشته باشید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رحمان پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان ۵۸ساله هستم تقریبا۳سال است سوزش دارم بعضی موقع مشروبات استفاده میکنم خون میادازمایش پروستات چندین بارانجام دادم الت کوچک شدهوبویبدی هم بدی درادرارم هست ادرارم کنترل ندارم راهنمایی کنید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 روز پیش)

   بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر ، اقای دکتربنده ۳۰ساله هستم ، موقع ادرار سوزش خفیف و گاهی شدید دارم ، هیچ ترشحی و یا دردی غیر طبیعی در مثانه و پهلو ندارم !
  حتی تکرر ادرار هم ندارم ! فقط سوزش به هنگام دفع ادرار در نوک آلت تناسلی دارم و بعد از دفع ادرار تا مدتی سوزش در نوک سر آلت تناسلی می ماند ،خواهشمند است بفرمائید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام ۳۹ ساله متاهل آقا هستم
  سوزش ادارار از ۲۰ سال پیش داشتم که با ازمایشات دکتر گفت عفونت محاری اداری است.که با دارو خوب شدم.اما گهگاهی هرچند ماه یکبار سوزش درنک الت بعد از ادرار را دارم .که با خوردن دمنوش خارشتر خوب میشدم.اما یک هفته ای است که سوزش بعد از ادرار زیاد و شدید شده .البته ۸ سالی است که گاهگاهی درد در ناحیه بالای الت سمت چپ خودم احساس میکنم‌که بعد از چند روز خوب میشه خودش نمیدونم حالا اینجا مثانه است یا نه. و اینکه پارسال هم ازمایش ادرار دادم گفت عفونت ندارم فقط کراتین کمی بالاست .و اینکه بعضی ا قات بعد از حمام که ادرار میکنم سوزش نوک الت دارم
  خدا خیرت بده دکتر منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۲ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   خوب
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر کاوه دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخدا قوت خدمت شما.
  آقای دکتر 20 ساله هستم و مجرد.چندماهی هست بعد از ادرار در نوک آلت تناسلی سوزش دارم.رنگ ادرار هم طبیعی است.علاوه برسوزش ترشحاتی هم بعد از ادرار از من خارج می شود.
  تشخیص شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)

   التهاب پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد كپسول داكسي سيكلين ١٠٠ ميلي گرم ٥ روز بعد از غذا ميل كنيد

 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ارادت

  34 ساله هستم و متاهل

  آقای دکتر حدود 8 روز هست که سوزش مجراری ادرار دارم و ترشحات زرد رنگی در لباس زیر دیده ام.
  در همین زمان دچار تکرر ادرار شده ام در حدی که نیمه های شب مجبور میشم از خواب بیدار بشم.


  به توصیه یکی از دوستان داروسازم آزیترومایسن 20 و داکسی ساکلین هر 12 ساعت خوردم به مدت 5 روز ، سوزش و ترشحات خیلی بهتر شدن ولی تکرر ادارا رو دارم.


  چه دستوری می فرمایید آقا دکتر ؟
  و میشه لطفا بفرمایید تشخیص حضرتعالی چه بیماری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   التهاب پروستات است ،، روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ جنابعالی


   آیا ازیترومایسین و داکسی ساکلین رو ادامه بدم؟

   و آیا رابطه جنسی میتونم داشته باشم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   دارو را قطع كنيد و رابطه جنسي هم مي توانيد داشته باشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید بنده ۲ ۳روزه هنگام ادرار دچار سوزش و درد در قسمت کلاهک تناسلیم میشم و روز اولم پهلوم کمی درد میکرد . میخاستم بدونم مشکل چیه . لطفا کمی در پاسخ عجله کنید . محمد گودرزی هستم از اراک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

    التهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

    التهاب پروستات داريد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من اقای ۶۲ ساله ام ۱۵ سال پیش تومور مثانه داشتم که با شیمی درمانی و سیستوسکوپی برطرف شد و هر سال ۱ بار سیستوسکوپی میرم که دکتر میگه مشکلی ندارم ولیهنوز سوزش ادرا وتکرر ادراردارم نمیدونم چیکار کنم ازمایشهای زیادی انجام دادم و دکترها میگن چیزیت نیست لطفا راهنماییم کنید به خدا دیگه خسته شدم یه دارویی چیزی معرفی کنید که من ازاین وضعیت خلاص شم خدا عمرباعذت به شمابده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد ده ميلي گرم

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من سوزش ادرار دارم یه روزه درد تومثانه ام دارم احساس بی حالی و سرگیجه ام دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز 

 • تصویر کاربر پارسا دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.
  من ۳۹ ساله متاهلم.
  حدودا یک ماهی هست که بعد از دفع ادرار احساس راحت شدن ندارم وبعد از ادرار یک سوزش خفیف دائمی دارم. دو سه باری هم سوزش شدید در شب داشتم. یک کوره درد خفیف هم در مثانه احساس میکنم. سوزش را بیشتر در سر آلت تناسلی احساس میکنم. رنگ و مقدار ادرار طبیعی است. با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه ها و مثانه انجام شود،، روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد دو هفته و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته ،، و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد دو هفته

    

 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود دو هفته ای هست که هنگام خروج ادرار سوزش در آلت تناسلی حس میکنم که بعد از بستن کمر با پرچه و گرم نگه داشتن آن طی چند روز سوزش از بین رفته است. ولی در همین مدت هنگام جنابت در خواب و هنگام انزال و خروج منی همچنان این سوزش رو دارم. علت و راه درمان چه می باشد. همچنین دتی هست خروج ادرار خیلی پر فشار صورت میپذیرد. انگار که آلت قدرت عبور این حجم ادرار را ندارد و تحت فشار هست.
  اگر نیاز به معاینه هست ابتدابفرمایید چه آزمایشاتی مقدمه معاینه هست که آنها را فراهم کنم.
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر