آیا دیدن خون در منی خطرناک است؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا گویند. شایع‌ترین علت خون در منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

علل خون در منی

علل خون در منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

درمان خون در منی

درمان خون در منی

درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود. اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپهر دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من در آستانه 40 سالگی هستم و در ماه گذشته به دلایلی مجبور به خود ارضایی شدم اما در مورد آخر در منی خود دیدم که قرمز رنگ شده است . ویک بار دیگر هم برای اطمینان عمل رو تکرار کردم و باز هم دیدم و البته بیشتر از دفعه قبل . احتیاج هست که به پزشک مراجعه کنم . یا با ترک عمل برطرف میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من 40 سالمه الان یک هفته هستش که بعد ارضا شدن بجای منی خون خارج میشود نه درد دارم نه سوزش و هیچ علائم دیگری هم ندارم میخواستم بدونم علت این مسئله چه میباشد . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   علت نامعلوم است درمان ندارد خود به خوب مي شود

 • تصویر کاربر فرزین چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من ۲۸ سالمه و مجردم و تا بحال رابطه جنسی نداشتم و حدود ۱ ماه پیش متوجه قهوه ای شدن منی شدم ابتدا خیلی ترسیدم و به دکتر مراجعه نکردم و تا دو هفته انزالی نداشتم ولی متاسفانه بعد دو هفته دیدم شرایط بدتر شده و منی کاملا خونی شده الان چطوری و به چه متخصصی مراجعه کنم واینکه هنگام انزال نه درد دارم و نه سوزش .خواهشا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر فرزین جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   توضیح بدین ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   دارو ندارد خود به خود خوب مي شود

  4. تصویر کاربر فرزین شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   چه تایمی طول میکشه خوب شه ؟اصلا لازمه برم پیش‌متخصص؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   ممكن است تا دو ماه طول بكشد به متخصص هم مراجعه كنيد ضرري ندارد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم علت وجود خون در ته منی آقایان رو بدونم در ادرار نیست فقط دو بار در ته منی دیده شده۴۸ سال سن دارم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   علت معلوم نيست و خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر دکتر ۲۱ سال دارم و خون در ادرار و منی مشاهده میکنم خون غلیظ ،
  دوبار دکتر رفتم عکس برداری و آزمایش اما خود به خود رفع شده برای یه مدت کوتاه اما دوباره شدیدتر میشه دکتر ها هم فقط قرص تقویتی دادند الان چند وقته انتهای ادرارم خون خیلی غلیظی خارج میشه و انزال با درد دارم که بیشترش خون غلیظه تا منی لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب ميشه

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بنده ۳۴ سال دارم و مجرد هستم ۲ ماهی هست که چند نوبت وقت خارج شدن منی خون مشاهده میکنم ، اوایل ۲ قطره بود ، الان بیشتر شده ولی رنگش کمرنگ گردیده ، خود ارضایی زیادی انجام نمیدم ، هیچ درد و سوزش و علائم سردردی هم ندارم فقط ترسیدم که نکنه مشکل بزرگی برام بوجود بیاد ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود درماني ندارد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر قوامی عزیز
  سلام
  احتراما اینجانب مردی هستم ۴۲ ساله که ۱۳ سال است ازدواج کردم رابطه جنسی به غیر از همسرم با شخص دیگری نداشتم البته رابطه جنسی بسیار کمی به علت سردمزاجی همسرم دارم حداکثر ماهی یک بار مدتیست که شدیدا وزن کم کردم حدود ۱۰ کیلو و استخوان درد دارم گاهی لرز میکنم احساس پری مثانه و گاهی اشکال در خالی کردن مثانه دارم یعنی تخلیه یا منقطع یا ناقص انجام میشود ۳ روز پیش در منی خود خون دیدم فکر کردم از من نیست اما وقتی توضیحات جامع شما را خواندم دیشب خودارضایی کرده و خون دیدم لطفا در صورت امکان راهنمایی نمایید
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیست؟
   مشکل دفع ادرار و لرز و عوارض دیگر را چه کنم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد طولاني مدت

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کیا شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود فراوان
  من دو سه روزه بی حال هستم و تب و لرز کمی داشتم که باقرص دورنگی برطرف میشد و بی اختیار ازم منی میومد،کم میومد ولی مرتب بعد گفتم خودارزایی کنم ببینم تغییری ایجاد میشه یا نه که منی قرمز و خونی ازم اومد بنده سیکاری هستم و تریاک مصرف میکنم متاسفانه ، بعضی مواقع احساس میکنم ادرار دارم ولی موقع ادرار خیلی کمتر از توقع ادار میاد ، ممنون میشم راهنمایی کنید.
  کیا هستم از اصفهان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   علت خون در مني معلوم نيست و خود به خود خوب مي شود ولي عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکترجاان سلام
  پیرو مشاوره ده روز پیش جنابعالی داروها طبق دستور مصرف شدتب ولرز رفع قطره قطره اومدن ادرار بهتر شد ولی کماکان سوزش ادرار و باریک بودن خروجی ادارار وجود دارد توصیه حصرتعالی چیست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم  استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر عابدی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام هنگامی که کلیه هایم سرما میخورند مثلا هنگامیکه کولر خودرو روشن است خون در منی دیده می‌شود البته کلیه هایم سنگ ساز هستند پس از چند روز که گرم نگه میدارم این عارضه برطرف می‌شود به پزشک هم مراجعه کرده ام برایم آنتی بیوتیک تجویز کرده اند لطفا راهنمایی فرمایید پیگیری جدی لازم دارد سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر