خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان نشانه چیست؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا (hematospermia) یا همو اسپرمیا (hemospermia) گویند. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

علت خون در منی

علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان عبارتند از:

وزیکولیت

التهاب غدد تولید کننده بیشتر مایعات در انزال (وزیکولهای منی)

کیست های وزیکول منی

کیسه های کوچک و پر از مایعات در وزیکول های منی

پروستاتیت

التهاب غده پروستات، جایی که اسپرم در آن ساخته می شود

جراحی اورولوژی اخیر

مانند نمونه برداری از پروستات، سیستوسکوپی یا وازکتومی

عفونت های مقاربتی

مانند تبخال دستگاه تناسلی، کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیاز

✅ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی

این مشکلات به طور کلی جدی نیستند و بسیاری از افراد بدون درمان یا پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک یا مسکن ضد التهاب به خودی خود بهتر می شوند.

اعمالی که برای درمان بی اختیاری ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علت خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

 • در اغلب موارد، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.
 • و اگر علت روشن باشد، معمولا خطرناک نیست.
 • بر خلاف باور عموم نشانه ای از سرطان نیست.
 • یک عفونت خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در اسپرم شود.
 • در مردان مسن، گاهی اوقات نشانه ای از غده پروستات بزرگ یا عفونت مجاری ادراری است.
مشاهده خون در منی مردان را دچار نگرانی و اضطرب می‌کند. این عارضه همیشه نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

وجود خون در منی

چه زمانی دیدن خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک (التهاب پروستات)

درمان خون در منی

درمان ها علت شناخته شده را هدف قرار می دهند:

✔ از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده می شود.

✔ داروی ضد التهاب ممکن است برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.

✔ اگر یک بیماری مقاربتی یا بیماری مانند فشار خون بالا یا بیماری کبدی در این امر نقش داشته باشد، پزشک در ابتدا آن بیماری را درمان می کند.

هنگامی که علت خون در منی به دلیل  اورولوژی اخیر، مانند نمونه برداری از پروستات باشد، معمولاً طی چند هفته به خودی خود ناپدید می شود. درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود.

اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ساسان شنبه ۲۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۶ سالمه متاهل هستم حدود ۲ ماه هست بعد نزدیکی مایع منی صورتی رنگ شده دکتر رفتم مثانه و کلیه ها و بقیه اندام تناسلی سونوگرافی شده وهیچ مشکلی نبوده اما هنوز بعد از دو ماه و خوردن فیناستراید و آنتی بیوتیک این مشکل رفع نشده و خیلی نگران هستم تو ای دو ماه فقط دوبار مایع منی عادی بوده اما بقیه اش صورتی رنگ بوده و گاهی لخته خون هم هست ممنون میشم راهنمایی کنید من سنگ کیسه صفرا هم دارم ممکنه ربط داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام ربطي به سنگ كيسه صفرا ندارد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام ربطي به سنگ كيسه صفرا ندارد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ایرج دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  ضعف بیمیلی و خونی شدن منی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من ۲۸ سالمه و مدت ۸ماه پیش سوزش ادرار وتکررو دوشاخه بودن و درد در قسمت مثانه داشتم که دکتر مراجعه کردم تا الان بیشتر قرص انتی بیوتیک مصرف کردم اما دوشاخه بودن کمی از درد مثانه کمی بهترو قدرت ادرارم خوبه ولی تکرر ادرار و خون در منی دیدم و احساس تنگی مجراری اداری کردم زمان انزال که نگاه کردم لکه های خون مشاهده شد البته قرص سیدنافیل مصرف کرده بودم ازمایش ادرار خوب بود رادیولوژی اوکی بوده
  1. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 3 ماه پیش)
   سلام دکتر جوابی دریافت نکردم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بعد ازخودارضایی یک قطره خون درمنی دیدم ومقداری هم دردرون الت مانده وبه بیرون کشیدم
  درهنگام خودارضایی تخم های خودراه فشار داده وکشیده بودم ، ضمنن کبدم ۲سال پیش گرید ۱بوده و الان بهترشده ، (وپهلوی سمت راست هم گه گهداری دردمیگردسونوگرافی ام ارآی چیزی نشان نداده) یک بارهم چندماه پیش ازمقعدم خون امد شاید برای نظافت باتیغ در دور مقعد باشدمطمعن نیستم،(چندسال پیش هنگام ارضاع شدن در خود ارضای جلوی امدن منی خودرامیگرفتم تابیشتر طول بکشد این حرکت باعث دردپهلویم میشد، (سعی کرد چیزی راجانزارم نگران هستم دکتر🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد التهاب پروستات داريد كه باعث خون در مني شده

 • تصویر کاربر رحمت جمعه ۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  باسلام بنده یک روز فبل با ادرار کمی خون مشاهده کردم بدون درد بعد هیچ علاعمی نداشتم وبعداز دوروز از منی موقع نزدیکی خون مشاهده کردم بدون درد خواستم بدونم بخاطر چیست درمانش چیه
  1. تصویر کاربر رحمت یکشنبه ۲۶ دی ۰( 4 ماه پیش)
   سلام پاسخی ندیدم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام التهاب پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 18 سالمه من در هنگام خودارضایی از سر التم 2 یا3 قطره ای خون امد برای اولین بار من الان چه کنم اقای دکتر خیلی نگران هستم به پزشک یرم یا نه لطفا حواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   با سلام خود ارضايي را ترك كنيد و جند قطره خون اشكالي ندارد استرس نداشته باشيد

 • تصویر کاربر قریش جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام الان دو روز که بعد از نزدیکی همراه منی خون میاید خودم هم ۳۳ساله هستم و از کاندم استفاده میکنم تشکر منتظرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام به علت التهاب پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر موسی شنبه ۱۵ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  باسلام بنده ۴۵ سالمه وفردی اضطرابی هستم دوماه قبل سنگ کلیه دفع کردم۲۰روزپیش سونوگرافی کردم دکتر گفت باز۵میلی درکلیه چپسنگداری وپروستات بزرگ شده .درآزمابش چکاپ چیزی نبود دکترپروسکور وپروترال۰/۴تجویز کرد وامروز در متی خون دیدم لطفا رهنمایی فرمایید.باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم  ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و سونوگرافي از راه مقعد انجام شود

 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر الان دو روز درد خفیفی در بیضه سمت‌ چپم احساس میکنم و یک بار خون در منی خود دیدم آیا این درد چیز خطرناکی هست؟؟ و آسیبی به اسپرم و تولید مثل خواهد زد؟؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام خطري ندارد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 24 سالمه و مجردم دو هفتست که خون توی منی میبینم اول خیلی زیاد بود ولی الان موقع انزال( : اوله منی خون نیست وسطاش خونه و اخرای منی خون نیست) ، سری اول که خیلی خون بود ولی الان کمتر شده و تقریبا سیاه رنگه ، هیچ علائم دیگه ای ندارم مثل سوزش ادرار و... دو ماه پیشم سونوگرافی کامل کردم و مورد خاصی توی مثانه و بخش های دیگه نبود فقط واریکوسل گرید 1 داشتم که زده بود 2.7در چپ و 2.3 در راست ، این اتفاق یهویی برام افتاده و ترسیدم، یه دکتر دیگه رفتم برام فیناستراید و افلاکساسین200 برام تجویز کرده که تا یکماه مصرف کنم مورد دیگه ای ندارم بگم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر