پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

تشخیص خوش خیم بودن پروستات

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

                         👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با التهاب پروستات بر روی لینک زیر کلیک نمایید.   

                                                                                 التهاب پروستات

تشخیص شدت پروستات

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر کسی از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، 3 امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، 2 امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، 3 امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن 7-0 می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن 19-8 می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن 35-20 می‌باشد.

وقتی علائم 7-0 باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط 19-8 هستند درمان دارویی 40 درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد.  بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد. بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

   👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سرطان پروستات و خطرات آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

     عوارض سرطان پروستات

 

بزرگی خوش خیم پروستات

راه درمان پروستات خوش خیم

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در 40 درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد.

درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا 40 درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی بافت برداری ( رزکسیون ) پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی 95 درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد.

عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد. اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار 1 تا 2 روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن 100گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد. گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد. عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نيما سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  آقاي دكتر من ٣٢ سال دارم . حدودا يك ماه پيش به علت عفونت مقاربتي به اورولوژيست مراجعه كردم ، ١.٥گرم آزيترومايسين و ١هفته داكسي سايكلين استفاده كردم و ترشحات و سوزش برطرف شد. در عوض بعد از يك هفته درد لگن شروع شد . دوباره مراجعه كردم به دكتر و بعد از معاينه انگشتي پروستات دكتر گفتند كه پروستاتم متورم و سفت شده .قرص افلوكساسين ٢٠٠+ اومنيك+باكلوفن براي ٣ هفته تجويز كردند . الان قرص ها تمام شده و من همچنان لگن درد دارم . اوفلوكساسين هيچ تاثيري نداشت. لطفا بفرماييد چه داروهايي استفاده كنم
  من تبريز هستم و امكان مراجعه حضوري ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  52ساله هستم گاهی اوقات در حد یک قطره بدون اختیار خارج می‌شود. علائم شبیه سوز‌ش یا چیز دیگری در موقع ادرار ندارم. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام به دکتر عزیز من پدرم۴ ۵سال سرطان پروستات داره زیر نظر دکتر درحال درمانه اولین ازمایش ۱۱۵ بود بعداز یه سال خوردن قرص وامپول شد ۳ دکتر قرص شو قطع کرد باز بعد از یه سال شد ۱۰۰ الان یه ساله دکتر بهش قرص شیمی درمانی وامپول دیفرلین تجویز کرده الان ازمایش psa شده ۱۵ الان باز ادرار شب زیاد شده شما چه نظری دارین با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر سلام چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند ماه هست که بعد از ادرار کردن 3تا4 قطره در مجرا به مرور خارج میشه بعد هنگام تحریک بیضه ها نیاز فوری به ادرار کردن پیدا میکنم چون منی خارج میشه ولی بدون جهش حدود چند قطره سونوگرافی سالم بود پروستات نرمال حدود 9
  آزمایش دادم psaبود 0/21 و free psaبود0/03 در آزمایش ادرار باکتری moderate و گلبول سفید و تا حدودی خون وجود داشته دکتر برام آفلوکساسین 200و. ویسول 5 و سلکسیب 100 تا یک ماه
  بعد از دو هفته خوب شدم اما بعدش مثانه انگار سفت شده بود و احساس ادرار می کردم مخصوصا در غروب و شب الان احساس ادرارم خیلی نیست و تا الان هم شب تا صبح اذیت نمیکنه دکتر گفت نه سرطان داری و نه بزرگی
  گفت التهاب داری مقداری گرما در مقعد و تا حدودی کم انگار لنگم تیر می کشه
  درضمن بعد از تحریک زود جنب میشم
  22سالمه و مجرد
  مشکلم چی هست ؟
  چون زمانی که مشغول هستم و راه میرم مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   التهاب پروستات است روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم وي سول ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام 50 سال سن دارم دچار درد شدید در ناحیه پروستات شدم و تخلیه ادرارم دچار مشکل شده کشاله راستم درد میکنه دو دفعه اتاق عمل رفتم برای بازدید مثانه ودر سونوگرافی کلیه راست دچار کیست شده واندازه پروستات طبیعی بوده قرصهای تامسولسین و پراز سین و تاوانکس مصرف کردم نتیجه چندانی نگرفته‌ام برای برطرف شدن مشکلم چه باید بکنم باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   فقط كپسول تامسولوزين را ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ریزش مو دارم از قرص پروستا باریج روزی یک عدد برای درمان میخوام استفاده کنم آیا این قرص عوارض جانبی دارد که با مصرف روزی یک عدد در آینده مشکل ساز شود؟
  بهتر است مصرف کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام علی هستم ۴۰ ساله در قسمت پایین آلت تا مقعد احساس سوزش و تیر کشیدن میکنم جلو سه سالی میشه که چند بار به متخصص مراجعه کردم سونوگرافی و آزمایش هم انجام دادم مشکلی نداشتم دکترا میگن استرس پروستات هست ولی به تازگی در طول روز سوزش دارم و متخصص دوربین رو بهم پیشنهاد دادن لطفا نظر تون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  به عنوان آخرین سوالم ازتون میپرسم میخوام بدونم بین خودارضایی ولو به مقدار بیش از حد انجام بشه ولو تا آخر عمر و سرطان پروستات و بیضه آیا ارتباطی هست یا خیر؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   هيچ ارتباطي وجود ندارد

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر قوامی شروع پرستات تکتی ادار دارم وضمن مراجعه دکتر ولوزی کردم ادار وی ابتدای داداست سوال بنده بیمار قلبی عورقی هستم بخشید شرمندهام این سوال میپرسم الان اسپور ام (منی)بنده خاج نمی شود وحتی نعوظ سخت شده ولی میل دارم به نظر جناب عالی چکار باید کرد ممنون اگر امگان واتساب داری مدارک خودرا سال نمایم تاویزیت بشو دم وهم داور های تجوز کر دن عکس ارسال نمایم باتشکر حسین لطفی هستم
  1. تصویر کاربر حسین جمعه ۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام اقای بنده 53ساله هستم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ارتین پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید بابت لطفتون به پاسخگویی
  بنده الان 35 سالمه چندسال پیش حدود دوسال پیش یک شب در خواب زیاد ادرارم رو نگه داشتم و صبحش با درد مثانه وقتی به دستشویی رفتم بر خلاف همیشه ادرارم خیلی خیلی کم بود و یه جورایی انگار تخلیه نشد از اون وقت شبها دوسه بار دستشویی میرم وفشار ادرارم خیلی کم شده باید زور بزنم که ادرارم بیاد همون زمان سونوگرافی دادم گفتن پروستات مقداری کمی بزرگ هست و دارو دادن متاسفانه به توصیه یک پزشک دیگر داروهارو مصرف نکردم اما همچنان مشکل دارم بیشتر هم شبها و کلا دستشویی زیاد میرم واین نکته رو بگم که حس عدم تخلیه بعداز دستشویی ندارم هرازگاهی هم درد خفیف مثانه دارم بخصوص هنگام رانندگیهای طولانی با کمربند محکم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر