پروستات خوش خیم

بهترین راه های درمان پروستات خوش خیم

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

وقتی علائم ۷-۰ باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط ۱۹-۸ هستند درمان دارویی ۴۰ درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد. در ادامه توضیحات کامل در رابطه با این عدد ها داده می شود. بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

تشخیص پروستات خوش خیم

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

روش انتخاب درمان پروستات خوش خیم

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، ۳ امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، ۲ امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، ۳ امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن ۷-۰ می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن ۱۹-۸ می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن ۳۵-۲۰ می‌باشد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد.

بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

مطلب مرتبط: آیا سرطان پروستات کشنده است؟

بزرگی خوش خیم پروستات

راه های درمان پروستات خوش خیم و بهترین درمان آن

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی رزکسیون پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی ۹۵ درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد. عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد.

اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار ۱ تا ۲ روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن ۱۰۰گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد.

گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد.

عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسارا دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پدر من 72 سال سن دارن كه 8 سال پيش بيوپسي كرديم psa 6 بود و بزرگي خوش خيم بوده الان psa 12 هست و ميخوام بدونم باز هم بايد بيوپيسي انجام بشه و يا يكبار نتيجه ان در مورد خوش خيم بودن براي سالهاي بعد هم معتبر خواهد بود يا ممكن است بدخيم شود/؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 2 هفته پیش)
   بايد بيوپسي پروستات انجام شود
 • تصویر کاربررضاایرانمنش سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من34سال دارم واز سه ساله پیش psaبالا وروی 4/5بود وبعداز خوردن قرصهای تاوانکس و فلوکساسین و اوودارت وپرستاهلت و اورتیدین و...پایین نیامدو بیوپسی انجام دادم که خوش خیم بود الان چکار باید کنم الانم رویه 4هست تکلیف چیست وباید چی بخورم خوب شم ادرارم هم نازک وبایکم سوزش وفشار کم میاد الان چی بخورم خوب شه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 1 ماه پیش)
   روزي يك عدد تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربرافشین شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. خواستم بدونم التهاب پروستات تو کیفیت اسپرم تاثیر داره یا خیر . 37 سال سن دارم و مجرد هستم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۷( 2 ماه پیش)
   بله دارد
 • تصویر کاربرکیومرث دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بعداز عمل رادیکال پروستات مشکل عدم نعوظ دارم .باتوجه به عوارض قرص های ذیربط امکان درمان هست خدمت برسم؟
  65 سالمه و10 ماه از تاریخ عمل جراحیم گذشته.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۵( 2 ماه پیش)
   قرص وياگرا يك عدد قبل از نزديكي
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی هست در ادرارم خون هست، پروستات صد سی سی، سابقه سنگ کلیه دارم، تکرر ادرار هم دارم.
  عمل قلب داشتم.
  ۶۰ ساله هستم.
  آیا نیاز به جراحی دارم؟چه نوع جراحی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۲( 2 ماه پیش)
   عمل باز چون پروستات بزرگ است
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۱( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اندازه پروستات 90 cc می باشد وچندروزی است خون در ادارا دارم درضمن psa 5 می باشد وسن من 53 سال است خواهشمنداستراهنمائی بفرمایید درضمن عوارض بزرگی پروستات رادارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۱۱( 3 ماه پیش)
   سيستوسكوپ براي تشخيص خون انجام شود ،. سيستوسكوپي
 • تصویر کاربرعباس چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۳۳( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ازمایش خون دادم مقدار psa روز اول ۴/۴ بود مجددا فردا تکرا رکردم مقدار اون ۶/۶ شده بود.نتیجه سونوگرافی و معاینه خود پزشک از مقعد نرمال بود فقط مقدار کمی عفونت در ادرار دیده میشه.
  نظر شما چیه اطفا
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۳۳( 3 ماه پیش)
   چهار هفته أنتي بيوتيك ميل شود و مجددا تكرار شود
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  محمد:
  با سلام خدمت اقای دکتر قوامی
  جوانی 32ساله مجرد هستم.من شبا درخواب احتلام می شدم به پیشنهاد دوستی قرصی مصرف نمودم وبعد از چن ماه در اینتر نت تحقیق کردم فهمیدم ناتوانی جنسی دارد مصرف را کاملا قطع کردم .بعد از چند ماه مثانه کامل تخلیه نمی شد و اختلال در نعوظ داشتم .ولی متاسفانه مراجعه نکرد ولی دوسال پیش برای عدم تخلیه ادرار از مثانه مراجعه کردم.پروستات بنده 19ccو مقدار ادرار در مثانه 55ccبود.ولی مداوا افاقه نکرد. باز دوباره مراجعه کردم .امروز سونو دادم دیدم مقدار ادرار در مثانه 60ccبودوحجم پروستات بنده 27ccمشاهده شد .ازمایش خون و ادرار هم دادم که پس فردا جواب مشخص میشه سوالی ک خدمتتون داشتم این حجم پروستات بنده نسبت به سن و سال خودم طبیعی هست یا غیر طبیعی خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید .
  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۰( 3 ماه پیش)
   طبيعي مي باشد
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی علی هستم 39 ساله مجرد الان مدتی هست که از ناحیه لگن درد دارم در مقعدم احساس سوزش دارم آزمایش ادرار ،کشت ادرار و سونوگرافی مثانه و کلیه را هم انجام دادم چون از ناحیه کلیه هم درد داشتم که جواب آزمایشات و سونو گرافی منفی بود خواهشا کمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۶( 3 ماه پیش)
   شما مبتلا به التهاب پروستات هستيد
 • تصویر کاربرافسون جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من پدرهمسرم سرطان پروستات دارن بعدازجراحي وشيمي درماني بازهم پي اس آ بالا رفت مي خواستم ببينم آخرين حدپي اس آ چقدرهستش چون الان براي ايشون ١٠٠٠ شده باتشكر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶( 4 ماه پیش)
   ايشان فورا بايد شيمي درماني كنند مقدار طبيعي١/٤ مي باشد
درحال دریافت اطلاعات