پروستات خوش خیم

بهترین راه های درمان پروستات خوش خیم

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

وقتی علائم ۷-۰ باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط ۱۹-۸ هستند درمان دارویی ۴۰ درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد. در ادامه توضیحات کامل در رابطه با این عدد ها داده می شود. بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

تشخیص پروستات خوش خیم

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

روش انتخاب درمان پروستات خوش خیم

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، ۳ امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، ۲ امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، ۳ امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن ۷-۰ می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن ۱۹-۸ می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن ۳۵-۲۰ می‌باشد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد.

بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

مطلب مرتبط: آیا سرطان پروستات کشنده است؟

بزرگی خوش خیم پروستات

راه های درمان پروستات خوش خیم و بهترین درمان آن

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد. درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی رزکسیون پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی ۹۵ درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد. عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد.

اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار ۱ تا ۲ روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن ۱۰۰گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد.

گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد.

عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نامیا شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من ۳۴ سال دارم یک ماه پیش بیضه سمت چپم درد گرفت که بعدا ب زیر دوتا بیضه هام منتقل شد رفتم دکتر و سونو گرافی التهاب پروستات تشخیص داده شد قرص افلوفکت۲۰۰و کپسول پروکساژل تجویز شد الان بعد از اتمام دوره درمان هنوز کمی درد احساس میکنم مشکلی برام پیش نمیاره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   اشكالي نداره

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا عمل پروستات در مازندران هم به صورت لیزر انجام می شود؟
  و آیا شما در مازندران هستید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   عمل با ليزر رضايت بخش نيست و من در تهران هستم

 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۳۳ سالمه بیش از ده سال هست که التهاب مزمن پروستات دارم.الان هر دارویی هم که خوردم برطرف نشده آخرین دارو تاونکس بود که بعد از یه مدتی خوب بودم اما با کوچکترین تحریک جنسی دوباره درد در ناحیه مقعد و دو شاخ شدن ادرار مواجه میشم اگر هم تحریک جنسی بیشتر باشه درد هم از ناحیه مقعد بیشتره.ضمنا اندازه پروستاتم ۲۵ سی سی و یه کیست هم به اندازه ۵ میلی در پروستاتم هست.ممنون میشم بگید عمل کنم یا ...راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر عیسی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت زیاذی است سوزش ادرار دارم و سونوگرافی و ازمایش هم نرمال می باشد همجنین موقغ انزال هم سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)

   مبتلا به التهاب پروستات هستيد به پزشك مراجعه كنيد چون جواب طولاني است

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من 72 سال سن دارن كه 8 سال پيش بيوپسي كرديم psa 6 بود و بزرگي خوش خيم بوده الان psa 12 هست و ميخوام بدونم باز هم بايد بيوپيسي انجام بشه و يا يكبار نتيجه ان در مورد خوش خيم بودن براي سالهاي بعد هم معتبر خواهد بود يا ممكن است بدخيم شود/؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   بايد بيوپسي پروستات انجام شود
 • تصویر کاربر رضاایرانمنش سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من34سال دارم واز سه ساله پیش psaبالا وروی 4/5بود وبعداز خوردن قرصهای تاوانکس و فلوکساسین و اوودارت وپرستاهلت و اورتیدین و...پایین نیامدو بیوپسی انجام دادم که خوش خیم بود الان چکار باید کنم الانم رویه 4هست تکلیف چیست وباید چی بخورم خوب شم ادرارم هم نازک وبایکم سوزش وفشار کم میاد الان چی بخورم خوب شه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   روزي يك عدد تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. خواستم بدونم التهاب پروستات تو کیفیت اسپرم تاثیر داره یا خیر . 37 سال سن دارم و مجرد هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   بله دارد
 • تصویر کاربر کیومرث دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بعداز عمل رادیکال پروستات مشکل عدم نعوظ دارم .باتوجه به عوارض قرص های ذیربط امکان درمان هست خدمت برسم؟
  65 سالمه و10 ماه از تاریخ عمل جراحیم گذشته.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   قرص وياگرا يك عدد قبل از نزديكي
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مدتی هست در ادرارم خون هست، پروستات صد سی سی، سابقه سنگ کلیه دارم، تکرر ادرار هم دارم.
  عمل قلب داشتم.
  ۶۰ ساله هستم.
  آیا نیاز به جراحی دارم؟چه نوع جراحی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   عمل باز چون پروستات بزرگ است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اندازه پروستات 90 cc می باشد وچندروزی است خون در ادارا دارم درضمن psa 5 می باشد وسن من 53 سال است خواهشمنداستراهنمائی بفرمایید درضمن عوارض بزرگی پروستات رادارم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   سيستوسكوپ براي تشخيص خون انجام شود ،. سيستوسكوپي
درحال دریافت اطلاعات