پروستات خوش خیم را چگونه درمان کنیم؟

بعد از ۴۰ سالگی پروستات دچار هیپرتروفی می گردد و بیش از ۵۰ درصد مردان بالای ۵۰ سال درجاتی از پروستات خوش خیم دارند. در سن ۸۵ سالگی بیش از ۹۰ درصد BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات خواهند داشت.

بعد از ارزیابی دقیق بیماران دارای پروستات خوش خیم ، تعیین شدت علائم طبق فرمولی که در ادامه ذکر می گردید، باید اطلاعات کافی پیرامون روش‌های مختلف درمان را در اختیار بیمار قرار داد تا بر اساس کارایی نسبی و عارض جانبی آن بیمار و پزشک جهت انتخاب یک روش درمانی مناسب تصمیم‌گیری نماید.

تشخیص خوش خیم بودن پروستات

تصمیم‌گیری در خصوص بیماری پروستات خوش خیم با علائم ادراری نکته حیاتی و بسیار مهم است. در ابتدا باید مطمئن شد که علائم موجود در بیمار از چند ماه قبل شروع شده، چون افرادی که به طور ناگهانی طی هفته‌های گذشته دچار این علائم می‌شوند ممکن است ناشی از التهاب پروستات باشد که با درمان التهاب پروستات علائم برطرف می‌گرد.

                         👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با التهاب پروستات بر روی لینک زیر کلیک نمایید.   

                                                                                 التهاب پروستات

تشخیص شدت پروستات

التهاب پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود. مثلا اگر کسی از دو ماه گذشته بیش از نیمی از مواقع بیش از سه بار ادرار می‌کند، ۳ امتیاز به بیمار داده می‌شود و یا اگر در طی ماه گذشته حدود نیمی از مواقع احساس کرده، ادرارش تخلیه نشده، ۲ امتیاز می‌گیرد و یا چنانچه در طی ماه گذشته در شب سه بار برای ادرار کردن بیدار شود، ۳ امتیاز داده می‌شود. با جمع امتیازها نتیجه‌گیری می‌شود که فرد دارای علائم خفیف، متوسط و یا شدید است.

 • نوع خفیف امتیاز آن ۷-۰ می‌باشد.
 • نوع متوسط امتیاز آن ۱۹-۸ می‌باشد.
 • نوع شدید امتیاز آن ۳۵-۲۰ می‌باشد.

وقتی علائم ۷-۰ باشد بیمار تحت نظر قرار می‌گیرد، بیمارانی که دارای علائم متوسط ۱۹-۸ هستند درمان دارویی ۴۰ درصد باعث بهبودی علائم می‌گردد.  بیمارانی که دچار بند آمدن ادرار شده‌اند، و پس از مدتی سوند خارج می‌گردد و قادر به ادرار کردن نیستند و یا کسانی که دچار عفونت‌های ادراری و ادرار خونی مکرر می‌شوند و یا مبتلا به سنگ مثانه یا حفره در مثانه (دیورتیکول) و نارسایی کلیه می‌شوند باید عمل جراحی به طور قطع انجام گیرد.

در برخورد با بیمار مشکوک به BPH یا بزرگی خوش خیم پروستات باید سایر علل انسدادی مانند تنگی مجرا، تنگی گردن مثانه، سرطان پروستات را مدنظر قرار دارد. بنابراین گرفتن شرح حال دقیق از بیمار می‌توان به موارد مشکوک پی برد. بزرگی پروستات نباید با سرطان پروستات اشتباه گرفته شود.

   👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با سرطان پروستات و خطرات آن بر روی لینک زیر کلیک نمایید. 

     عوارض سرطان پروستات

 

بزرگی خوش خیم پروستات

راه درمان پروستات خوش خیم

درمان طبی پروستات خوش خیم

درمان‌های متداول جهانی شامل جراحی  و درمان طبی می‌باشد. هدف از درمان طبی که با داروهای گوناگونی صورت می‌گیرد، کاهش انسداد در مسیر خروج ادرار از مثانه به خارج می‌باشد این داروها با فلج کردن عضلات صاف پروستات انسداد را در ۴۰ درصد موارد کاهش می‌ دهند و به همین میزان علائم ادراری بیمار بهبود می‌یابد.

درمان طبی معمولا در افرادی که دارای علائم خفیف یا متوسط هستند مناسب می‌باشد. از عوارض داروهای شکل کننده پروستات که به میزان زیادی گزارش شده، ناتوانی جنسی و افت فشار خون، کاهش حجم و قطع انزال می‌باشد. معمولا بیمار تا زمانی که از داروی خوراکی استفاده می‌کند، تا ۴۰ درصد موارد علائم کاهش می‌یابد و با قطع دارو، علائم مجددا برمی‌گردد.

جراحی بافت برداری ( رزکسیون ) پروستات خوش خیم

عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P) که با ورود دستگاه در پیشابراه و با استفاده از جریان الکتریسته غده پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد، این عمل جراحی ۹۵ درصد در دنیا انجام می‌گیرد و در حقیقت یک عمل استاندارد که در سطح جهانی صورت می‌گیرد.

عمل باید به نحوی انجام گیرد که پروستات کاملا خارج گردد. در غیر این صورت مجددا چند ماه بعد عود می‌کند این تکینک جراحی باید در دست جراحان با تجربه و حاذق صورت گیرد. اغلب با بی‌حسی نخاعی قابل انجام است و زمان بستری بیمار ۱ تا ۲ روز می‌باشد.

پروستات‌های با وزن ۱۰۰گرم نیز با این تکنیک قابل انجام می‌باشند روش جراحی با لیزر به علت عوارض بیش از حد در دنیا مطلوب و طرفدار ندارد. گذاشتن استنت در مجرا که نوعی دیگر از عمل جراحی است، در افرادی انجام می‌شود که به دلایل مشکلات قلبی- ریوی جراحی رزکسیون پروستات امکان پذیر نمی‌باشد. عمل جراحی باز، اگر چه عمل محبوب و پرطرفداری نمی‌باشد ولی مواقعی که در مثانه سنگ یا دیورتیکول وجود داشته باشد الزاما باید انجام گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

29+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید جناب دکتر من ۳۴ سالمه و چند ساله با مشکل سوزش در ادرار و گاها تکرر ادرار به صورت ضروری میشم پیش دکتر های زیادی رفتم مشکل تنگی مجاری و سنگ کلیه و مثانه ندارم در اخرین ازمایش خون که دوهفته پیش بود مشکلی نبود ودر ادرار عفونت دیده شد که داروی سیپروفلوکساسین تجویز شد هر ۱۲ ساعت در یکی از پست های شما خواندم که فردی مشکلات من رو داشت و شما فرمودین تامسولوسین شبی یکی بخورد و من هم چون علایم یکسانی داشتم خوردم و مشکلات ادراری کم شد در طول شب نیازی به دفع ادرار ندارم اما فشار ادرار کم هست و گاها احساس میکنم مثانه کاملا خالی نمیشود ولی در کل نسبت به چند سال پیش و مخصوصا دو ماه گذشته خیلی احساس بهبودی پیدا کردم و نکته ای که فراموش شد دوبار در سال گذشته ادرار خونی داشتم به صورت تکرر ادرار که بعد هر بار چندین مدت راحت بودم ولی الان نه خونی در ادرار هست و نه اون حالات طی شش ماه گذشته رخ نداده ممنون میشم اگر بفرمایید چکار کنم و برای چه مدت دارو مصرف کنم
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   شما التهاب مزمن پروستات داريد چون درمان مفصل است بايد به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر فرزند یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم ۸۰ سال سن داره الان متاسفانه دچار بیماری کروناست وموقع دفع ادرار دارای سوزش زیاد و درد است بطوری که درد میکشد و به نظر منقطع مییاشد با توجه به بیماری که دارد چه دارویی برایشان تجویز میکنید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیری سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت شما دکتر عزیز
  همسر من ۴۳ ساله واز دی ماه به علت فشار خون بالا به دکتر مراجعه کرده و فهمیدند کلیه ی پلی کیستیک دارند البته پدرشون پیوند کلیه و برادرشون هم پلی کسیتیک هستند از شما خواهش میکنم جواب سونو و ازمایش و دیده و جواب رو برای ما در صورت امکان بازگو کنید
  هیچ مشکلی از نظر ادار و سوزش هم ندارن ولی پروستات در سونو وازمایش بزرگ نشان داده شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   مشكوك به كليه پلي كيستيك است

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم۹۰ سالشه عفونت مزمن پروستات داره آنتی بیوتیک سال گذشته مصرف کرده تا به حال مشکلی نداشته اما درهفته اخیردچار تب ولرزشده وهفته قبلش هم سوزش وخون درادرارداشت که یه روزه برطرف شدقندندارن وفشارخون تنظیمه بادارو لطفایه آنتی بیوتیک مناسب براشون تجویز کنیدنسخه قبلی روندارن ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص تاوانكس ميل كنند

 • تصویر کاربر یزدان جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۵۱ سال دارم بدنبال مشکل دفع ادرار به پزشک مراجعه کردم و برام کپسول تامسولوسین و سیپروفلوکساسین۵۰۰و ملوکسیکام۷/۵ تجویز کردن الان بعد از ۴_۵روز مصرف دچار قطع کامل منی شدم در صورتی که در عوارض تامسولوسین کاهش حجم منی مطرح میباشد لطفا راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   علت كپسول تامسولوزين است

 • تصویر کاربر عليرضا چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر عزيز
  من ٢٧ سال سن دارم و مدتي هست كه توجهم به كندي ادرار جلب شده و حس ميكنم ادرار من به ارامي تخليه ميشه و البته دوشاخه شده است جز اين مورد مشكل ديگه اي ندارم براي رفع اين مشكل بايدچيكار كنم؟
  اين مشكل من رو خيلي نگران كرده ايا من بايد تا اخر عمر دارو مصرف كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر تهرانی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم: ۶۹ سال دارم. شاید یک ماه باشد دفعات تخلیه ادرام زیاد شده و مقدار ادار هم کم است. و احساس میشود که تخلیه به درست انجام نمی‌شود. و برای تطهیر بیش از حد معطل می‌شوم. فرمایش جناب دکتر را خواستارم. سلامت و موفق باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

  2. تصویر کاربر تهرانی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام علیکم: سپاسگزارم. موفق و موید باشید.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   خواهش

  4. تصویر کاربر تهرانی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام علیکم: یاد گرفته‌ام: کرم را نباید که چندان کنی / که صاحب کرم را پشیمان کنی/ جناب دکتر عزیز و گرامی. تزریق انسولین دارم ۷۵ واحد نورپید و ۳۵ واحد لنتوس. یکی از کلیپ‌های جنابعالی را در مورد نعوذ مشاهده کردم. گرفتار این مورد هم هستم. با عرض معذرت فراوان. سلامت باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سوالی ندارید

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  39 سالم است و 2 ساله درگیر عفونت پروستات هستم،
  دوره درمان 10 روزه، 1 ماهه و 40 روزه رو با آنتی بیوتیک های سیپروفلوکساسین، افلوکساسین و تاوانکس انجام دادم، در زمان مصرف علائم بر طرف میشد اما چند روز بعد دوباره علائم برمیگشت. آخرین بار بعد از 40 روز مصرف آنتی بیوتیک بشدت بدنم واکنش نشون داد به آنتی بیوتیک و عوارضش رو هنوز دارم و خیلی اذیت شدم.
  مدتی قرص پروستاباریج خوردم خیلی خوب بود اما باز علائم شروع شده، درد شکم کشنده به کشاله ران و بیضه، سوزش ادرار و...
  کلیه هام بسیار سنگ سازه و اولین بار بعد از دفع سنگ کلیه عفونت پروستات گرفتم.
  لطفا راهنماییم کنید خیلی ناراحتم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سعيد جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشيد
  من 45 سال دارم و از 25 سالگي درد در ناحيه زير بيضه ها شروع شد و بعد از مراجعه به اورولوژيست مقداري قرص عفونت تجويز شده و خوب ميشدم ولي اين درد هر 5 سال يكبار به سراغم مي آيد . اكنون چند وقتي است كه درد در ناحيه زير بيضه ها شروع شد كه غيرقابل تحمل بود كه بعد از مراجعه به دكتر سونوگرافي و آزمايش psa انجام شد كه دكتر سونوگرافي به عدم تخليه كامل مثانه اشاره كرد و هر دو طبيعي بود . كه دكتر قرص تاوانكس 25 عدد و امنيك به مدت 6 ماه تجويز كرده والان مقداري از درد كاهش پيدا كرده . خيلي استرس دارم كه بيماري برگشت پيدا ميكنه يا نه و چكار كنم كه بيماري دوباره عود نكنه . ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   راه پيشگيري ندارد

 • تصویر کاربر هانی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  پدر من ۴ سال پیش دچار خونریزی زیاد از راه ادرار شدند و عدد psa روی ۳۲۲ بود پس از بررسی و نمونه گیری با آمپول الیگارد عدد نرمال شد و دوباره شروع به بالا رفتن کرد ،پس از عکس برداری و ام آر آی هسته ای دکتر تشخیص پرتودرمانی را دادند و هیچ گونه موردی تا الان جهت درد در استخوان و غیره وجود ندارد
  الان دارویی مصرف نمی کنند و هیچ جایی از بدن هم درد نمی کند ولی آزمایش psa عدد ۶۱ را نشان می دهد
  اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 ماه پیش)

   شيمي در ماني هم  انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر