علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است.

پروستات چیست؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود ۲۰ سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی ۳۰ cc سی سی یا همان ۳۰ سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از ۴۰ سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین ۷ تا ۲۰ گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به ۶۰ گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * ۰٫۵۲

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از ۳۰ سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از ۴۰ سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای ۴۰ سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

علت بزرگ شدن پروستات

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی عوامل زیر در بزرگ شدن آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

تکرر ادرار

علائم بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

چرا پروستات بزرگ می ­شود؟

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از ۴۰ سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا ۴۰ درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی ۴۰ نفر از ۱۰۰ نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود ۲۱۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از ۴۰ سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا ۵۰ سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از ۸۰ سالگی بیش از ۹۰ درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

22+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۳۳ سالمه الان حدود ۲ ماه میشه که یه دردی بالای باسن و گاهی توی پای من هست فقط سمت چپ .... تا اینکه ام ار ای گرفتم جوابش نوشته بود دو تا از دیسک کمرم خفیف بیرون زده و دچار خشکی شده تا اینکه دیشب رفتم پهلو متخصص عکسمو دیده میگه دیسکت مشکل نداره دوباره منو فرستاده عکس از استخوانم بگیرم همون دیشب عکس گرفتم ولی دیر شده بود دکتر رفته بود خیلی استرس دارم نمیدونم اگه دیسکم نیست پس چیه... ممنون میشم آقای دکتر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به احتمال زياد ديسك كمر است

 • تصویر کاربر ali.b شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۸ سالمه دو ماه پیش از زیر شکم درد شرو شد زد به کلیه ام ادرارم هم خونی بود رفتیم اورژانس گفتن سنگ رد شده بعدش رفتم دکتر اورولوژی سونوگرافی شدم نشون داد که پروستاتم نسبت به سنم زیاده حجمش ۴۱ بود دارویی چیزی هم ننوشت بعدش دکتر عمومی حاذقی میشناختم رفتم پیشش گفت پروستاتت عفونت کرده التهاب شده داروی افلوکساسین داد. آقای دکتر من میترسم نکنه خدای نکرده سرطان باشه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 هفته پیش)

   التهاب پروستات است ،، روزي يكعدد كپسول ايندومتاسين استعمال كنيدو أنتي بيوتيك هم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر انصاری جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پرم 74 سالشه یه چند ماهی قرصشو نخورده .الان دستشویی سخت شده براش ادرارش چکه چکه میکنه پشت هم دستشویی میره مدت زیادی تو دستشویی میمونه چیکار باید بکنه ممنون میشم از پاسخگویی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   كپسول تامسولوزين روزنه يك عدد ميل شود اگر خوب نشد عمل جراحي

 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر قوامی
  64 ساله هستم دارای نعوز دردناک میباشم بعد از نعوز هم دارای التهاب شدید پروستات میشوم دکتر روزانه یک عدد تامسولوسین تجویز کرد اما طی دو سه ماه از مصرف ،کپسول بی اثر شد.مجددا دکتر دوز روزانه را دو عدد تجویز نمود اما پس از دو سه ماه ان هم بی اثر شد ضمن اینکه حجم مایع منی هم به حالت قبل برگشت.بنده دارای یک کلیه میباشم و
  اندازه کراتنین کلیه ام بین 1.5 تا 1.6 متغیر می باشد.راستش نگران عفونت پروستات می باشم و سرایت ان به کلیه . تشکر و سپاس فراوان از راهنمایی های جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 4 هفته پیش)

   عمل واريكوسل دو طرفه انجام دهيد هر دو أزمايش غير طبيعي است

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ‎با سلام به عرض میرسانم من ۶۶ساله هستم و چندسالیست که مشکل پروستات دارم بطوریکه بیشتر در شبها تکرر ادرار و عدم تخلیه کامل و موقع ادرار کردن دوشاخه و فاقد فشار میباشد به پیوست اخرین سونوگرافی و ازمایش psaرا تقدیم می نمایم خواهشمند است راهنمایی فرمایید چه کنم در ضمن ساکن شهرستان هستم و در حال حاضر تهران به سر میبرم .
  ‎نظر شما برایم رهگشاست دستور فرمایید جهت مداوا حضوری خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   أزمايشات طبيعي است ،، با توجه به علايمي داريد فعلا روزي يك عدد كپسول  omnic  ميل كنيد اگر بهتر شديد كه همين كپسول را ادامه دهيد در غير اينصورت عمل بايد انجام شود

 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسری 22 ساله مبتلا به بزرگی پروستات هستم وتکرر ادرار وعدم تخلیه ادرار وزور زدن هنگام ادرار کردن دارم وبیدار شدن در شب موقع خواب برای تخلیه ادرار دارم باید چه کار کنم با داروی تامسولوسین هگزال و پرازوسین خوب نشدم باید عمل کنم آیا تبدیل به سرطان پروستات میشه ممنون؟
  1. تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)
   لطفا راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان هرگز در اين سن ديده نمي شود و روزي يك گپسول omnic ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر الهه شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ۲۵ سالمه ...دایی بنده به علت اسهال خونی که داشتن در جوانی بعد یه هفته در سن ۳۰سالگی مردن..که من احتمال سرطان دادم..حالا بعد ۵۵ سال از مرگ داییم پسر عمو مادرم که ۵۰ سالشونه سرطان پروستات داره...احتمال اینکه من سرطان روده یا رحم داشته باشم چقده؟؟؟لطفا جوابمو دقیق بگید..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان  صد در صد نداريد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  37 ساله هستم، متاهل و دارای یک فرزند. در آزمایش اخیر بنده، نسبت F PSA به T PSA عدد 0.44 نشان داده میشه. بهم گفتند پیگیری کنم. جواب آزمایش رو برای جنابعالی پیوست کردم. ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  سپاس محمدزاده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ۳۳ سالمه اندازه پروستاتم ۴۴ سی سی و فقط مشکل تکرر ادرار دارم و سوزش و دیدن خون در ادرار و چنین مسائلی ندارم گاهی احساس درد در ناحیه پایین بیضه ها میکنم.
  عکس سونوگرافی که در سال ۹۱ و ۹۶ از پروستاتم انجام دادم رو برایتون فرستادم.
  آیا سرطان پروستات یا بیماریهای دیگر مرا تهدید میکند
  عمل جراحی یا استفاده از دارو رو برایم توصیه میکنید؟ تکرر ادرار خیلی اذیتم میکند تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سيستوسكوپي بايد انجام شود

  2. تصویر کاربر هادی سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سیستوسکوپی انجام دادم گفتند التهاب پروستات دارید
  3. تصویر کاربر هادی سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   این همه سوال کردم ۱۰ هزار تومان دادم فقط همینو جواب دادید
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کاظم چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب ۶۳ساله هستم پروستات به ابعاد۴۱*۵۷*۵۹وحجم ۷۲سی سی در پنج ماه قبل توتال psaبرابربا۵/۲۶ بود تکرر وعفونت ادرارداشتم به مدت یک ماه تاوانکس مصرف کردم pssبه ۳/75رسید ازان تاریخ تاالان پروترال ۰/4روزی یکعدد مصرف میکنم الان ازمایش رفتم توتال پی اس آ ۵/۸۸وفری پی اس آ ۰/۹۲ونسبت انها ۰/۱۶ میباشد پزشک معالج پیشنهاد نمونه برداری پروستات دادند بعلت مشکل مراجعه حضوری از حضرتعالی تقاضای راهنمایی دارم با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   نمونه برداري انجام شودا

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر