هیپرپلازی پروستات

علت و شیوع هیپرپلازی پروستات (BPH)

شایع‌ترین تومور خوش خیم غده پروستات در مردان می‌باشد. با افزایش سن دچار هیپرپلازی پروستات و بزرگ می‌شود. شیوع قطعی و مستدلی در مورد بزرگی این غذه در مردان در دسترس نمی‌باشد. از نظر بافت شناسی مردانی که فوت شده و آنها را کالبدشکافی کرده‌اند، غده پروستات در ۲۰ درصد مردان، ۴۰ تا ۵۰ سال، ۵۰ درصد، در مردان ۵۰ تا ۶۰ سال بیش از ۹۰ درصد، در مردان ۸۰ سال غده پروستات حجیم‌تر (بزرگتر) شده.

رابطه سن با بزرگی خوش خیم پروستات

این درصدها نشان می‌دهد که غده پروستات با افزایش سن بزرگتر می‌گردد، در نتیجه در سنین بالا دچار علائم ادراری انسدادی (کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، تخلیه ناکامل ادرار و شب ادراری) می‌شوند. هنگام تولد پروستات دارای هفت قسمت می‌باشد که پس از گذشت زمان در سن بلوغ به سه قسمت (لوب) کاهش پیدا می کند.

با بالا رفتن سن انسان رشد پروستات کند می باشد ولی تا سن ۳۰ سالگی رشد آن افزایش می یابد و از آن پس تا سن ۴۵-۴۰ سالگی اندازه و حجم غده پروستات ثابت می‌ماند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیماری غده پروستات مخصوص مردان بالای ۵۰ سال می‌باشد، اگر چه در مواردی کمتر از سن ۵۰ سالگی نیاز به عمل جراحی پیدا می‌نمایند.

سن شایع ابتلا بزرگی خوش خیم پروستات

به ندرت ممکن است قبل از سن ۴۰ سالگی بزرگی خوش خیم پروستات در مردان دیده شود. بنابراین پزشک باید به این امر آگاه باشد که افراد کمتر از ۴۰ سال اگرچه دارای علائم ادراری پروستات را داشته باشند مستعد عمل جراحی نیستند و به احتمال زیاد، علائم مربوط به التهاب یا عفونت پروستات می‌باشد که پس از درمان عفنت یا التهاب بیمار بهبود می‌یابد.

تحقیقات انجام شده طی سالیان طولانی این نکته را متذکر می‌گردد که درصد گرفتاری مردان به این بیماری هیچگونه ارتباطی به نژاد ندارد به جز ژاپنی‌ها که این بیماری در آنها کمتر می‌باشد، تفاوت چشمگیری در سایر نژادها گزارش نگردیده.

مصرف بالای الکل به علت کم نمودن مقدار تستوسترون (هورمون جنسی) خون سبب کاهش رشد و بزرگی پروستات می‌شود. در افراد مبتلا به بیماری سیروز کبدی درصد گرفتاری مردان به هیپرپلازی پروستات (BPH) کاهش می‌یابد. طی تحقیقات گوناگون انجام شده در موسسات تحقیقی در امریکا و اروپا تا این لحظه علت مشخصی را برای هیپرپلازی پروستات (BPH) اعلام نکرده‌اند ولی به نظر می‌رسد علت‌های متعددی در این بیماری دخالت دارند و بیشتر مسائلی مانند هورمون‌های جنسی نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

پروستات

 

عکس رو به رو مربوط به آقایی ۷۳ ساله می باشد که به علت بندامدن ادرار مراجعه نمود.

لوب های پروستات بزرگ شده و مجرای خلفی را کاملا بسته و راه خروجی ادرار که گردن مثانه میباشد کاملا بسته شده. در قسمت پایین عکسها پروستات در حال تراشیدن است و گردن مثانه باز شده و مجرای خلفی هم کاملا باز است و فیلم این عمل در ادامه مطلب گذاشته شده است.

نقش هورمون جنسی در بزرگی خوش خیم پروستات

تستسترون که هورمون جنسی است و یکی از هورمون‌های مهم در ایجاد عمل جنسی می‌باشد در سنین بالا باعث رشد پروستات می‌گردد و نیز در افراد مسن هورمون استروزن افزایش یافته که خود باعث افزایش تستسترون و اثر آن روی پروستات موجب بزرگ شدن پروستات می‌گردد. به هر حال دو فریضه فوق به اثبات نرسیده است ولی با اخته کردن سگ که ترشح تستسترون قطع می‌شود، ملاحظه شده که سگ دچار هیپرپلازی پروستات نمی‌شود و علت این است که هورمون تستسترون از بیضه‌ها ترشح می‌شود و با اخته کردن سگ ترشح تستوسترون قطع می گردد و رشد پروستات متوقف می شود.

نسج پروستات از نظر بافت شناسی از دو قسمت استروما و اپی تلیال تشکیل می‌گردد که رشد در این دو قسمت باعث هیپرپلازی پروستات (BPH) و نتیجتا علائم ادراری در مردان می‌شود.

نسج پروستات دارای گیرنده‌هایی به نام رسپتور (گیرنده) می‌باشند که با تحریک این رسپتورها به واسطه هورمون‌ها پروستات دچار رشد بی از حد می‌گردد و در درمان دارویی، افرادی که دارای علائم خفیف و بعضا متوسط هستند با از کار انداختن این گیرنده‌ها مانع رشد پروستات و در نتیجه تخفیف یا بهبود علائم در فرد مبتلا به هیپرپلازی می‌شود. برخی از محققین نقش ژنتیک در ایجاد BPH را گزارش نموده‌اند.

درصد زیادی از بیماران که در سن کمتر از ۶۰ سالگی به علت این بیماری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند ممکن است به نوع ارثی مبتلا باشند و در این صورت در بستگان مذکر درجه اول، این بیماری ۴ برابر است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهدی جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدری 95 ساله داریم که با آزمایش psa متوجه سرطانش شدیم در پایان مقالتون نوشتید که از 75 سال به بالا با روش دیگری درمان انجام میدید میشه راهنمایی کنید چجوری تا بیایم پیش خودتون؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۶( 1 هفته پیش)

   نمونه برداري بايد انجام شوند قبل از أن مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربرعلیرضا جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۱( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ....خسته نباشید مشکلم اینه که زود انزالی شدید دارم همیشه آزمایش ادرارم خون داخلش دیده شده البته یک قطره ولی عفونت نه در آزمایش اول عفونت بود آزمایش دوم نه ولی خون همیشه بود آزمایش اول کلسیم اگزلات دیده شده درد ندارم سوزش و خارش هم ندارم یک‌مایع سفید خاکستری بعضی وقتها سرو کلش پیدا میشه اونم چطور بشه که دیده بشه که در آزمایش کشت هر کاری کرد دکتره نتونست پیدا کنه برای آزمایش پشت کمرم بعضی وقتها اگر نزدیکیم‌ زیاد باشه درد میگیره وگرنه تکرر ادرار ندارم مشکل دفع هم ندارم فقط مشکل همین خون هست که میترسم راهنماییم کنید چکار کنم منی هم سفیده اگه بمونه فقط یکم‌زرد میشه درد تب اصلا ندارم ولی شدیدا اضطراب دارم شک کردم نکنه عفونت باشه بخاطر عفونت من اضطراب گرفتم منورم بیماری اضطراب بخاطر عفونت باشه ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۱( 1 هفته پیش)

   يك قرص   پاروكستين به مدت سه ماه براي درمان زود انزالي  و انجام سيستوسكوپي براي علت خون در ادرار

  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۱( 1 هفته پیش)

   يك قرص   پاروكستين به مدت سه ماه براي درمان زود انزالي  و انجام سيستوسكوپي براي علت خون در ادرار

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به دلیل عدم تخلیه منی دچار التهاب پروستات شدم، دارو مصرف کردم سیستوسکپی هم شدم درمان نشدم، شب ها موقع خواب اذیت میشم و بیدار میشم، اگر در روز خودارضایی بکنم شب خواب راحتی دارم، آیا همیشه خودارضایی بکنم مشکلی پیش نمیاد؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۴۲( 1 هفته پیش)

   به جاي خود ارضايي  روزي دو بار در أب گرم بنشينيد 

 • تصویر کاربررضا سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام و عرض ادب جناب دکتر قوامی مدتی است مشکل بزرگی پروستات سنگ کلیه و اخیرا متوجه شدم دیابت هم دارم . دو عدد سنگ کلیه در کلیه چپ قند ناشتا 129 و سونوگرافی پروستات را 108 نشان داده است. بیمه تکمیلی هستم شهرستانی ام و بابت هزینه جراحی با لیزر پیشنهاد و راهکار شما را می خواهم . اخیرا به ژزشکی مراجعه کردم که گفته نیاز به جراحی ندارم چه دستوری می فرمائید. ارادتمند شما
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۰( 1 ماه پیش)
   اگر علاييم داريد بايد عمل كنيد
 • تصویر کاربرنگار یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر ، من چند روز پیش نمونه برداری پدرم رو براتون فرستادم، می خواستم ببینم اگر پروستات به طور کامل خارج شود دیگر باز دوباره خطری نیست یعنی چند سال بعد دوباره خطری برای پدرم وجود ندارد
  الان دکتر پدرم براشون سی تی اسکن از کل بدن نوشتند، ولی هنوز جواب نیومده، اگر جواب سی تی اسکن خوب بود و پروستات هم کامل خارج شود بعدها دیگر مشکلی براش پیش نمی آید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۰( 1 ماه پیش)
   مشكلي پيش نمي أيد
 • تصویر کاربرهادی یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند سال درگیر سوزش ادرار و تکرر ادرار هستم و هرچی دکتر رفتم نتونستم درمان کنم چند سال پیش درداخل ادرارم خون بود (۳۳ ساله هستم) لطفا ادرس مطب برام بفرستید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 2 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي شويد
 • تصویر کاربرعزیزه شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر با سلام.از یزد تماس می گیرم.پدرم ۶۳ سال سن دارند و در ضمن تریاک می کشند.در اسفند ۹۶ آزمایش PSA دادند که میزان آن ۶.۲ بود و ابعاد پروستات در سونوگرافی ۳۵×۴۰ م م و مختصرا بزرگتر از حد طبیعی بود .بعد از یک دوره مصرف آنتی بیوتیک سیپرو فلوکساسین و سایر داروهای پروستات مقدار PSA کل به ۵.۲۹ و مقدار PSA آزاد به ۰.۹۱ رسید .
  مجددا یک دوره آنتی بیوتیک افلوکساسین ۳۰۰ و داروهای پروستات رو مصرف کردند و میزان PSA کل به ۴.۰۵ و PSA آزاد به ۰.۶۹ رسید ( نسبت PSA آزاد به PSA کل ۰.۱۷ بود ).
  باز مجددا یک دوره افلوکسایین ۲۰۰ و داروهای پروستات رو مصرف کردند ولی متاسفانه مقدار PSA کل نسبت به قبل افزایش یافت و۵.۱۶ شد و میزان PSA آزاد ۰.۷۶۲ است ونسبت PSAآزاد به PSA کل ۰.۱۵ است(درضمن قبل از آزمایش آخر چندین بار به جای مصرف تریاک قرص را جایگزین کردند)
  در ضمن شغل پدر بنایی بوده که
  دچار درد مفاصل از قبل هم بوده اند و اکنون درد زانوی شدیدی دارند.و در ضمن با مصرف غذاهای گرم و میوه هایی مثل انگور و خربزه دچار علائم ادراری میشوند.
  لطفا نظر خودتون رو بیان کنید .آیا نیاز به نمونه برداری هست؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱( 2 ماه پیش)
   بيوبسي پروستات بايد اتجام شود
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۱( 2 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربررضا جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشيد دكتر جان
  يه مدت هستش كه كمي سوزش ادرار دارم كامل تخليه نميشه ادرارم و حتي سمت مثانم درد ميكنه بعضي وقتا استخوان لگنم درد ميكنه موقع دفع مدفوع هم درد دارم مني هم كمي آبكي هستش به نظر شما عفونت پروستات دارم دكتر ميشه لطف كنيد راهنمايي كنيد منو ممنون ميشم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۳۳( 2 ماه پیش)
   التهاب پروستات داريد به اورولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرقاسم دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم. مشکلش این بود که ادرارش قطره قطره یا بعد از ساعاتی به طور کلی خوب میومد رفتیم دکتر گفت باید عمل پروستات بشه. بعد از عمل که الان یک ماه و نیم هست پدرم هر لحظه به صورت قطره ای ادرارش بی اختیار میاد بازهم رفتیم دکتر دارو داد و هنوز خوب نشده است چکار کنیم ؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴( 2 ماه پیش)
   مراجعه شود تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربرمحمد دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پروستاتمتخصص کلیه و مجاری ادراری

  سلام من 20سال سن دارم و از اول راهنمایی خودارضایی میکنم که چند ماه پیش درد های خفیفی در در ناحیه مثانه حس کردم و رفنم دکتر و دکتر برام سنو گرافی پر و خالی و ازمایش خون و ادرار نوشت .خون و ادرار مشکلی نداشت اما سنوگرافی من دکتر گفت60سی سی از ادرار من در مثانه باقی ماند که فکر کنم یکم بخاطر استرس بود که درست تخلیه نشد و خیلی هم اب خوردم و برام کپسول پروترال و قرص باکلوفن تجویز کرد که چند روز اول فقط استفاده کردم ودیگه نه و دوتر گفته بود اینها روبخور یک سنوگرافی دیگه نوشنم انجام بده بیار که اینکارو تا الان انجام ندادم و الان مشکلی دردی چیزی ندارم .میخوام بدونم اگه الان قرص هارو بخورم تا یک ماه بعد سنوگرافی بدم مشکلی نیست؟؟؟ واینکه مشکلی در سنین بالا برام ایجاد نمیشه مثل سرطان پروستات ممنون توروخدا جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۳( 2 ماه پیش)
   ه
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۴( 2 ماه پیش)
   اشكالي ندارد يك ماه انجام دهيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات