علت و شیوع هیپرپلازی پروستات (BPH)

شایع‌ترین تومور خوش خیم غده پروستات در مردان می‌باشد. با افزایش سن دچار هیپرپلازی پروستات و بزرگ می‌شود. شیوع قطعی و مستدلی در مورد بزرگی این غذه در مردان در دسترس نمی‌باشد. از نظر بافت شناسی مردانی که فوت شده و آنها را کالبدشکافی کرده‌اند، غده پروستات در ۲۰ درصد مردان، ۴۰ تا ۵۰ سال، ۵۰ درصد، در مردان ۵۰ تا ۶۰ سال بیش از ۹۰ درصد، در مردان ۸۰ سال غده پروستات حجیم‌تر (بزرگتر) شده.

رابطه سن با بزرگی خوش خیم پروستات

این درصدها نشان می‌دهد که غده پروستات با افزایش سن بزرگتر می‌گردد، در نتیجه در سنین بالا دچار علائم ادراری انسدادی (کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، تخلیه ناکامل ادرار و شب ادراری) می‌شوند. هنگام تولد پروستات دارای هفت قسمت می‌باشد که پس از گذشت زمان در سن بلوغ به سه قسمت (لوب) کاهش پیدا می کند.

با بالا رفتن سن انسان رشد پروستات کند می باشد ولی تا سن ۳۰ سالگی رشد آن افزایش می یابد و از آن پس تا سن ۴۵-۴۰ سالگی اندازه و حجم غده پروستات ثابت می‌ماند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیماری غده پروستات مخصوص مردان بالای ۵۰ سال می‌باشد، اگر چه در مواردی کمتر از سن ۵۰ سالگی نیاز به عمل جراحی پیدا می‌نمایند.

سن شایع ابتلا بزرگی خوش خیم پروستات

به ندرت ممکن است قبل از سن ۴۰ سالگی بزرگی خوش خیم پروستات در مردان دیده شود. بنابراین پزشک باید به این امر آگاه باشد که افراد کمتر از ۴۰ سال اگرچه دارای علائم ادراری پروستات را داشته باشند مستعد عمل جراحی نیستند و به احتمال زیاد، علائم مربوط به التهاب یا عفونت پروستات می‌باشد که پس از درمان عفنت یا التهاب بیمار بهبود می‌یابد.

تحقیقات انجام شده طی سالیان طولانی این نکته را متذکر می‌گردد که درصد گرفتاری مردان به این بیماری هیچگونه ارتباطی به نژاد ندارد به جز ژاپنی‌ها که این بیماری در آنها کمتر می‌باشد، تفاوت چشمگیری در سایر نژادها گزارش نگردیده.

مصرف بالای الکل به علت کم نمودن مقدار تستوسترون (هورمون جنسی) خون سبب کاهش رشد و بزرگی پروستات می‌شود. در افراد مبتلا به بیماری سیروز کبدی درصد گرفتاری مردان به هیپرپلازی پروستات (BPH) کاهش می‌یابد. طی تحقیقات گوناگون انجام شده در موسسات تحقیقی در امریکا و اروپا تا این لحظه علت مشخصی را برای هیپرپلازی پروستات (BPH) اعلام نکرده‌اند ولی به نظر می‌رسد علت‌های متعددی در این بیماری دخالت دارند و بیشتر مسائلی مانند هورمون‌های جنسی نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

پروستات

 

عکس رو به رو مربوط به آقایی ۷۳ ساله می باشد که به علت بندامدن ادرار مراجعه نمود.

لوب های پروستات بزرگ شده و مجرای خلفی را کاملا بسته و راه خروجی ادرار که گردن مثانه میباشد کاملا بسته شده. در قسمت پایین عکسها پروستات در حال تراشیدن است و گردن مثانه باز شده و مجرای خلفی هم کاملا باز است و فیلم این عمل در ادامه مطلب گذاشته شده است.

نقش هورمون جنسی در بزرگی خوش خیم پروستات

تستسترون که هورمون جنسی است و یکی از هورمون‌های مهم در ایجاد عمل جنسی می‌باشد در سنین بالا باعث رشد پروستات می‌گردد و نیز در افراد مسن هورمون استروزن افزایش یافته که خود باعث افزایش تستسترون و اثر آن روی پروستات موجب بزرگ شدن پروستات می‌گردد. به هر حال دو فریضه فوق به اثبات نرسیده است ولی با اخته کردن سگ که ترشح تستسترون قطع می‌شود، ملاحظه شده که سگ دچار هیپرپلازی پروستات نمی‌شود و علت این است که هورمون تستسترون از بیضه‌ها ترشح می‌شود و با اخته کردن سگ ترشح تستوسترون قطع می گردد و رشد پروستات متوقف می شود.

نسج پروستات از نظر بافت شناسی از دو قسمت استروما و اپی تلیال تشکیل می‌گردد که رشد در این دو قسمت باعث هیپرپلازی پروستات (BPH) و نتیجتا علائم ادراری در مردان می‌شود.

نسج پروستات دارای گیرنده‌هایی به نام رسپتور (گیرنده) می‌باشند که با تحریک این رسپتورها به واسطه هورمون‌ها پروستات دچار رشد بی از حد می‌گردد و در درمان دارویی، افرادی که دارای علائم خفیف و بعضا متوسط هستند با از کار انداختن این گیرنده‌ها مانع رشد پروستات و در نتیجه تخفیف یا بهبود علائم در فرد مبتلا به هیپرپلازی می‌شود. برخی از محققین نقش ژنتیک در ایجاد BPH را گزارش نموده‌اند.

درصد زیادی از بیماران که در سن کمتر از ۶۰ سالگی به علت این بیماری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند ممکن است به نوع ارثی مبتلا باشند و در این صورت در بستگان مذکر درجه اول، این بیماری ۴ برابر است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم پروستات از چه سنی شروع به فعالیت میکنه؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   از١٥سالگي

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 24 سالمه
  من 6 ماه پیش به مدت 8 شب قرص تامسولوسین خوردم
  آیا روی کیفیت اسپرم و باروری تاثیر گذاشته
  چقدر طول می کشه اثر منفی از بدن خارج بشه
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   اثري روي باروري ندارد

 • تصویر کاربر نقی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر از جناب آقای دکتر وسایت پر بار شما، من 61 ساله هستم 1.5 سال پیش جهت پیگیری مشگلات گوارش سونوگرافی شکم انجام دادم که نتیجه پروستات هم با حجم 4.2 سی سی نرمال اعلام شد یکماه پیش نتیجه سونوگرافی پروستات 38 سی سی شده بود که فرص تامسوور تجویز شد ومجددا نتیجه سونوگرافی جدید بعد از یک ماه 42سی سی شده است و پزشک متخصص عمل جراحی لیزری پیشنهاد داده است بنظر شما راه بهترین درمان برای من چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   عمل تي يو أر پي

 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام۳۹ساله هستم هیچ گونه دردلگن ومثانه وبندامدگی وسوزش موقع ادرارندارم فقط سنگ کلیه دارم ویک نفس تااخرادرارمیکنم وچکه ای نمیشه وشب قبل خواب دستشویی میرم وهرچقدردستشویی داشته باشم شب بیدارنمیشم وجودخون درادرارومن ندارم وموقع ارضاشدن هیچ دردوسوزش ندارم روزی دوالی۳باردستشویی میرم وبعدش احساس تخلیه کامل دارم الان کمرموپلاتین گذاشتم برام سوندگذاشتن میگن مشکوک به تنگی پروستاته چی امرمیفرمایین بزرگوارطبیعیه یامشکلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   عكس مجرا بگيريد

 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام از قرصهای پروستات موجوددربازارکدام بهتر است که بتوان مدت طولانی مصرف کردو عوارض نداشته باشد چون من قبلن آزمایش دادم مشکل التهاب پروستات تشخیص داده شده دکترپروستاتان تجویزکرده ولی فایده ای نداشته چه قرصی بهتراست مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   گرانتر

 • تصویر کاربر مقدم یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب 64 سال سن دارم و مبتلا به سرطان پروستات هستم که psa=5/45 و40 درصد پروستاتم بدخیم با نمره گلیسون 7=4+3 می باشد. به چند پزشک اورولوژیست مراجعه نمودم و همگی جهت درمان قطعی پیشنهاد جراحی RP با ریسک بی اختیاری ادرار و ناتوانی جنسی نمودند.
  لذا خواهشمندم نظر خود را در این خصوص عنایت فرمایید.با تشکر-مقدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   هر دو عوارض عمل مي باشد

 • تصویر کاربر ل جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لل
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   يعني چي

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۴۴ سالم هست و سیروز کبدی در مرحله f3f4 مبتلا هستم که با دارو کنترل شده و حدود یک سال داروی اورسوفار روزی ۳ عدد مصرف کرده ام.در آزمایش ادرار در حد تریس خون دیده شده ودر شوند گفته سنگ ۳ میلیمتری در کالیس میانی هر دو کلیه دیده شده.و پروستات دارای اکوی غیر یکنواخت و ابعاد ۳۶×۴۰×۴۱mm و حجم ۳۲ می باشد. بعضی شبها و حتی در روز میزان دفع ادرار زیاد دارم ولی سرعت تخلیه ادرار کم شده و شلوغش سخت هست.مراجعه به نورولوژیست کردم گفت طبیعی هست و ۶ ماه دیگر دوباره مراجعه کنم.لطفا راهنمایی کنید که چطور میتونم از عوارض بیشتر اون جلوگیری کنم و اینکه این عارضه میتونه جزئی عوارض کپسول اورسوفار باشه؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من تو برخی سایت ها دیدم که نوشتن خودارضایی احتمال سرطان پروستات بعد ۵۰ سال رو فلان درصد افزایش میده...آیا درسته یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درست نيست

 • تصویر کاربر بخشی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام احترام آقای دکتر من 50 سالمه حجم پروستات 34 سی سی دارای هتروژن - مدتی است که هنگام ارضا منی خارج نمیشه وبه مثانه برمیگردد درضمن خیلی وقته که امنیک و وزیکرهم مصرف میکنم لطفا راهنمایی کنید که درمان دارویی داره ؟کدام دارو را مصرف کنم؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   به علت أمنيك است 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر