علت و شیوع هیپرپلازی پروستات (BPH)

شایع‌ترین تومور خوش خیم غده پروستات در مردان می‌باشد. با افزایش سن دچار هیپرپلازی پروستات و بزرگ می‌شود. شیوع قطعی و مستدلی در مورد بزرگی این غذه در مردان در دسترس نمی‌باشد. از نظر بافت شناسی مردانی که فوت شده و آنها را کالبدشکافی کرده‌اند، غده پروستات در ۲۰ درصد مردان، ۴۰ تا ۵۰ سال، ۵۰ درصد، در مردان ۵۰ تا ۶۰ سال بیش از ۹۰ درصد، در مردان ۸۰ سال غده پروستات حجیم‌تر (بزرگتر) شده.

رابطه سن با بزرگی خوش خیم پروستات

این درصدها نشان می‌دهد که غده پروستات با افزایش سن بزرگتر می‌گردد، در نتیجه در سنین بالا دچار علائم ادراری انسدادی (کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، تخلیه ناکامل ادرار و شب ادراری) می‌شوند. هنگام تولد پروستات دارای هفت قسمت می‌باشد که پس از گذشت زمان در سن بلوغ به سه قسمت (لوب) کاهش پیدا می کند.

با بالا رفتن سن انسان رشد پروستات کند می باشد ولی تا سن ۳۰ سالگی رشد آن افزایش می یابد و از آن پس تا سن ۴۵-۴۰ سالگی اندازه و حجم غده پروستات ثابت می‌ماند، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بیماری غده پروستات مخصوص مردان بالای ۵۰ سال می‌باشد، اگر چه در مواردی کمتر از سن ۵۰ سالگی نیاز به عمل جراحی پیدا می‌نمایند.

سن شایع ابتلا بزرگی خوش خیم پروستات

به ندرت ممکن است قبل از سن ۴۰ سالگی بزرگی خوش خیم پروستات در مردان دیده شود. بنابراین پزشک باید به این امر آگاه باشد که افراد کمتر از ۴۰ سال اگرچه دارای علائم ادراری پروستات را داشته باشند مستعد عمل جراحی نیستند و به احتمال زیاد، علائم مربوط به التهاب یا عفونت پروستات می‌باشد که پس از درمان عفنت یا التهاب بیمار بهبود می‌یابد.

تحقیقات انجام شده طی سالیان طولانی این نکته را متذکر می‌گردد که درصد گرفتاری مردان به این بیماری هیچگونه ارتباطی به نژاد ندارد به جز ژاپنی‌ها که این بیماری در آنها کمتر می‌باشد، تفاوت چشمگیری در سایر نژادها گزارش نگردیده.

مصرف بالای الکل به علت کم نمودن مقدار تستوسترون (هورمون جنسی) خون سبب کاهش رشد و بزرگی پروستات می‌شود. در افراد مبتلا به بیماری سیروز کبدی درصد گرفتاری مردان به هیپرپلازی پروستات (BPH) کاهش می‌یابد. طی تحقیقات گوناگون انجام شده در موسسات تحقیقی در امریکا و اروپا تا این لحظه علت مشخصی را برای هیپرپلازی پروستات (BPH) اعلام نکرده‌اند ولی به نظر می‌رسد علت‌های متعددی در این بیماری دخالت دارند و بیشتر مسائلی مانند هورمون‌های جنسی نقش اساسی را ایفا می‌کنند.

پروستات

 

عکس رو به رو مربوط به آقایی ۷۳ ساله می باشد که به علت بندامدن ادرار مراجعه نمود.

لوب های پروستات بزرگ شده و مجرای خلفی را کاملا بسته و راه خروجی ادرار که گردن مثانه میباشد کاملا بسته شده. در قسمت پایین عکسها پروستات در حال تراشیدن است و گردن مثانه باز شده و مجرای خلفی هم کاملا باز است و فیلم این عمل در ادامه مطلب گذاشته شده است.

نقش هورمون جنسی در بزرگی خوش خیم پروستات

تستسترون که هورمون جنسی است و یکی از هورمون‌های مهم در ایجاد عمل جنسی می‌باشد در سنین بالا باعث رشد پروستات می‌گردد و نیز در افراد مسن هورمون استروزن افزایش یافته که خود باعث افزایش تستسترون و اثر آن روی پروستات موجب بزرگ شدن پروستات می‌گردد. به هر حال دو فریضه فوق به اثبات نرسیده است ولی با اخته کردن سگ که ترشح تستسترون قطع می‌شود، ملاحظه شده که سگ دچار هیپرپلازی پروستات نمی‌شود و علت این است که هورمون تستسترون از بیضه‌ها ترشح می‌شود و با اخته کردن سگ ترشح تستوسترون قطع می گردد و رشد پروستات متوقف می شود.

نسج پروستات از نظر بافت شناسی از دو قسمت استروما و اپی تلیال تشکیل می‌گردد که رشد در این دو قسمت باعث هیپرپلازی پروستات (BPH) و نتیجتا علائم ادراری در مردان می‌شود.

نسج پروستات دارای گیرنده‌هایی به نام رسپتور (گیرنده) می‌باشند که با تحریک این رسپتورها به واسطه هورمون‌ها پروستات دچار رشد بی از حد می‌گردد و در درمان دارویی، افرادی که دارای علائم خفیف و بعضا متوسط هستند با از کار انداختن این گیرنده‌ها مانع رشد پروستات و در نتیجه تخفیف یا بهبود علائم در فرد مبتلا به هیپرپلازی می‌شود. برخی از محققین نقش ژنتیک در ایجاد BPH را گزارش نموده‌اند.

درصد زیادی از بیماران که در سن کمتر از ۶۰ سالگی به علت این بیماری تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند ممکن است به نوع ارثی مبتلا باشند و در این صورت در بستگان مذکر درجه اول، این بیماری ۴ برابر است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مختاری یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  پدر اینجانب با 77 سال سن و وضع جسمانی مناسب، در شهرستان، در سی تی اسکن توده ای در ریه مشاهده شد ، که در پاتالوژی بیوپسی ريه ، مشکل از پروستات اعلام شد، بعد نمونه گیری از پروستات انجام شد که جواب پاتالوژی خدمت شما ارسال میشود. PSA=90
  جناب دکتر ، جواب پاتالوژی پروستات ، برای تشخیص و درمان کافیست یا باید آزمایش بیشتر شود؟
  پت اسکن ماه پیش انجام شده، برای تشخیص متاستاژ به لگن، کلیه؛ مثانه و ... آزمایش دیگری نیاز است؟
  روند درمان چگونه پیشنهاد می دهید؟ جراحی ، دارو یا شیمی درمانی و...؟
  پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 6 روز پیش)

   تشخيص كافي است و بايد هورمون تراپي شود

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ۲۷ سالمه و مجرد. قبلا اصلن سابقه شب ادراری نداشتم. ولی حدود یک هفتس شب ها سه بار و بعضا چهار بار از خواب بیدار میشم و میرم ادرار.
  دکتر قرص سیپروفلوکساسین۵۰۰ و تولترودین تجویز کرده. چهار روزه ک قرصا رو میخورم ولی تاثیری نداشته.
  طبق آزمایشات عفونت ادرار ندارم.
  اندازه پروستاتم ۲۴ سی سی هست.
  و بعد و قبل از رفتن به دستشویی مثانم یه درد خفیفی داره
  سوالم اینه:
  آیا اندازه پروستاتم طبیعیه یا زیاده؟
  آیا شب ادراریم درست میشه یا نه خیلی نگرانم؟
  چیکار کنم به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   پروستات طبيعي است و روزي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد و دارو هاي فبلي را قطغ كنيد

 • تصویر کاربر عمیدی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقا دکتر سلام سن من 46 است در تیر ماه نود وهفت سنوانجام دادم ابعاد پروستات 30*40*50 پی اس ای 1.9 بود به دکتر مراجعه معاینه از طریق معقد انجام دادند گفتند مشکلی نیست دارو انتی بیوتیک تجویز کردن مصرف کردم چند روز پیش سونو دادم ابعاد همین بود پی اس ای 2.7 علائم اداری ندارم نظر جنابعالی را می خواستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سونوگرافي ترانس ركتال انجام دهيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سونوگرافي ترانس ركتال انجام دهيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سونوگرافي ترانس ركتال انجام دهيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  01/11/98 - سلام - میخواستم درخصوص میزان وشرایط بنده با آزمایش پروستات که انجام دادم در تاریخ 98/10/29 و نتیجه آزمایش به شرح ذیل میباشد . بفرمایید که شرایط من به چه صورتی میباشد .
  text
  prostatic specific ag (psa) h - result 14.5
  free p.s.a 1.8
  f psa/psa l 12.4
  بوده که به نسبت چند ماه قبل تاریخ 98/07/20 به شرح ذیل بوده
  prostatic specific ag (psa) h result 10.7
  free psa 1.3
  f psa/psa l 12.1
  جهت اطلاع چندین سال هست که روزی یک قرص تامسلوسین مصرف میکنم .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید متشکرم

  ایمیل آدرس من h.zamanian1950@yahoo.com هست .....
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر صادق دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از ادرار کمی از مایع ادرار از آلتم خارج میشود تست سرطان و سونو که هر دو از نظر پزشک متخصص نرمال بود با تجویز DR یک دوره تامسولوسین ولووفلوکسین مصرف کردم ولی مفید نبود آقای دکتر من طبع گرمی دارم ولی همسرم سرد مزاج است و بشتر اوقات آلتم در هنگام خواب بصورت نعوظ میباشدو بعد از نزدیکی با فاصله زمانی چند روزه، احساس میکنم منی در زمان انزال براحتی خارج نمیشود آیا این مسئله ممکن است باعث بروز یا تشدید این مشکل شده باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشكل از همين است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بنده ۳۴ ساله.حدود یک ساله که با علایم سوزش بعد از ادرار و بعضی موقع بعد از انزال دارم.درد دز قسمت های مختلف آلت نیز دارم که بعضی مواقع کم و بعضی مواقع زیاد میشود.همچنین احساس درد و داغی در آلتونیز دارم.بعضی مواقع دفع سختی نیز دارم.همچنبن باد شکمم در بعضی مواقع به خوبی خارج نمی شود انواع آزمایشات و سونگرافی انجام دادم همه نرمال بودند.وقتی چند ساعت می خوابم علایم بهتر میشوند‌و با ادرارهای بیشتر علایم برمیگردند‌.بعضی مواقع موقع حرکت و جابجا شدن احساس میکنم در داخل مثانه و آلتم چیزی مثل ادرار وجود دارد. عمل سیستوسکوپی نیز نشان میداد مجرای خلفی هیپرتیک با عروق برجسته لطفا راهنمایی بفرمایید.و اینکه اینها درمان دارند یا خیر.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   Pخود به خود خوب مي شوند

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   Pخود به خود خوب مي شوند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشار جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید، بیمار ما طبق تشخیص پزشک و جواب نمونه برداری، سرطان بدخیم پروستات دارد، و باید جراحی شده و پروستات به صورت کامل و همراه پوسته پروستات خارج شود. در مورد عوارض بعد از جراحی دکتر متخصص مواردی را گفتند، سوالم این است که در صورت برداشتن کامل پروستات، مشکلات مربوط به رفتار جنسی در چه سطحی خواهد بود؟ بیمار دقیقا چه توانایی هایی را در زمینه جنسی از دست می‌دهد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   شانس ناتواني جنسي و بي اختياري را دارند

 • تصویر کاربر fk شنبه ۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 51 ساله نزدیک 20 سال مشکل پروستات دارم چندین بار به ارولوژیست مراجعه کردم ولی هنوز مشکل حل نشده خودم فوق لیسانس آزمایشگاه هستم دو روز پیش آزمایش 0/64-PSA شده دارای علایم سوزش موقع ادار وانزال تکرر ادار و تخلیه ناقص
  وتخلیه تاخیری بیدارشدن در شب درد قسمت تحتانی شامل لگن و مفاصل و بیضه و عضلات مخصوصا در فصل سرما ،احساس گرما در بیضه ها خواهش می کنم راهنمایی فرمایید. با تشکر از استاد ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد ،،. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ایا با توجه به عکس ارسالی پروستات اینجانب با دارو قابل درمان هست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   قابل درمان با دارو نيست

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پدر بنده آزمایش PSA (نتیجه به پیوست) انجام دادند و دکتر پس از تجویز قرص پروترال تجویز تکرار آزمایش بعد از سه ماه رو نمودند. لطفا اعلام نظر بفرمایید.
  PSA (ECL) = 7.06
  Free PSA (ECL) = 1.45
  Free PSA/ PSA= 21
  Less than 25%
  سن = 64 سال
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم را هر ١٢ ساعت يك عدد ميل كنند و پس از ده روز أزمايش را تكرار كنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر