درمان سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات با PSA

سرطان پروستات سومین بیماری بدخیم در بین مردان ایرانی است و به ازای هر صد هزار نفر ۶/۹ درصد از مردان به این سرطان مبتلا می‌شوند.

به دنبال کشف PSA که یک هورمون تولید شده از پروستات می‌باشد و به هنگام سرطان مقدار آن در خون بالا می‌رود و استفاده آن در غربالگری سرطان پروستات به کار می‌رود، تقریبا ۵۰ درصد سرطان‌ های پروستات در مرحله اول بیماری، زمانی که سرطان از غده خارج نشده است تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان پروستات

در این صورت درمان سرطان پروستات در مرحله ای که سرطان از غده خارج نشده بسیار عالی با احتمال ۹۵ تا ۹۰ درصد بهبودی می‌باشد. قبل از کشف PSA، از هر ۳ بیمار مبتلا به سرطان پروستات  ۱ نفر می‌مرد ولی اکنون از هر ۱۰۰ نفر مبتلا یک نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهد. PSA یک سرین پروتئاز است که در مایع شدن منی بعد از انزال نقش دارد، و عمدتا توسط سلول‌ های اپی تلیال (غدد آسينى) موجود در پروستات ترشح می‌شود، و پس از تخریب سلول‌های پروستات و غشای پایه آسینی‌ های پروستات وارد سرم می‌شود.

البته باید توجه داشت که ورود PSA به داخل سرم نیز در موارد سرطان و هم در موارد خوش خیم نظیر هیپرپلازی خوش پروستات، التهاب، عفونت، انزال و معاینه پروستات دیده می‌شود اما در عمل پزشکان در کلینک به عنوان یک نشانه برای وجود سرطان از آن استفاده می‌کنند.

بنابراین باید توجه داشت فردی که قرار است مورد بررسی وجود سرطان پروستات قرار گیرد، اگر شب قبل عمل جنسی داشته دو روز بعد معاینه شود و چنانچه معاینه پروستات انجام شده باشد ۳ روز بعد و در مواقع پروستاتیت حاد (عفونت حاد پروستات) ۴ هفته بعد آزمایش PSA عمل جنسی داشته باشد.

پروستات

چه زمانی آزمایش PSA دهیم؟

مقدار PSA در مایع منی هزاران بار بیشتر از آن در غده پروستات می‌باشد. PSA به مقادیر اندکی توسط پانکراس و غده بزاقی ترشح می‌شود. انجام آزمایش PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن ۵۰ سالگی باید مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار گیرد، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات وجود داشته باشد باید فرد از سن ۴۰ سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد. مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت تشخیص سرطان پروستات در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن‌تر بایستی سطح کمتری از حد نرمال در نظر گرفته شود. انجام این آزمایش بعد از سن ۷۵ سالگی ضرورتی ندارد.

باید توجه داشته باشیم در فردی اگر به طور ناگهانی سطح سرمی PSA افزایش غیر طبیعی نشان دهد، الزاما به معنی وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، در غیر این صورت در چنین فردی با شک یا یقین وجود التهاب یا عفونت پروستات، بیمار به مدت ۴ هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و مجددا آزمایش تکرار می‌گردد. در صورت پایین آمدن مقدار PSA سرم خون نشانه وجود التهاب یا عفونت بوده و سرطان پروستات نمی‌باشد. با مثال فوق به این واقعیت پی برده می‌شود که مقدار PSA اختصاصی برای وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، ولی نشان دهنده آن است که PSA اختصاصا از پروستات ترشح می‌شود و به پروستات اختصاص دارد.

یک نکته مهم کلینیکی که جراح اورولوژیست باید به آن توجه داشته باشد، این است که ۱۸ تا ۲۰ درصد افرادی که پروستات کوچک دارند و مبتلا به سرطان پروستات هستند، ممکن است مقدار PSA سرم خون بالایی نداشته باشند و در چنین مواقعی معاینه انگشتی رکتوم برای بررسی سفت بودن پروستات از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌باشد.

معاینه پروستات از راه رکتوم

در ۵۰ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات در معاینه پروستات از راه رکتوم ندول‌های سفت در پروستات قابل لمس است که برای تایید وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد PSA سرم خون مردان بالاتر از حد طبیعی بوده ولی معاینه پروستات طبیعی می‌باشد.

در این حالت انجام سونوگرافی ترانس رکتال که به آن Trus می‌گویند، توسط یک پزشک حاذق و متبحر کمک چشمگیری به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات کمک می‌کند. بنابراین تشخیص سرطان بر اساس سنجش و اندازه‌گیری PSA، معاینه پروستات و بالاخره سونوگرافی پروستات می‌باشد.

ویتامین E، سلنیوم و لیکوپن اثر شناخته شده‌ای روی سطح سرمی PSA ندارد. نشان داده شده مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از محققین جهت بهبود اختصاصی شدن تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های بزرگ و افزایش تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های کوچک از دانسیته PSA (تقسیم PSA بر حجم پروستات) استفاده کرده‌اند، اگر چه در برخی مطالعات این موضوع اثبات نشده است.

این واقعیت که برخی شرایط نظیر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و عفونت پروستات قادر به افزایش PSA می‌باشند. سبب شده است از اختصاصیت PSA به عنوان تست تشخیص سرطان پروستات کاسته شود. جهت افزایش اختصاصیت PSA از یک آزمایش دیگری تحت عنوان PSA VELOCITY و میزان PSA آزاد استفاده می‌شود.

PSA VELOCITY به سرعت افزایش PSA گفته می‌شود. مطالعات نشان داده که زمانی که محدوده PSA بین ۴ تا ۱۰ باشد، افزایش PSA بیشتر از ۷/۰ در سال دارای اختصاصی بودن به میزان ۹۰ درصد در سرطان پروستات نقش دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرباران پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۳( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت شما
  سونوگرافی:
  اکوی پارانشیم کلیه ها افزایش یافته است.
  هیدرونفروز خفیف کلیه راست مشاهده شد.
  ابعاد کلیه ها:
  راست طول ۹۶ و ضخامت پارانشیم ۱۳
  راست طول ۱۰۱ و ضخامت پارانشیم ۱۴
  کانون های اکوژن بدون سایه خلفی در هر دو کلیه مشاهده گردیده که ممکن است مطرح کننده renal sand باشد.
  ضخامت جدار مثانه افزایش یافته،
  حجم مثانه پر ۲۶۱ سی سی و مس از تخلیه ۲۲ سی سی میباشد.
  پروستات حجم ۱۹ سی سی دارد،
  نتایج آزمایش:
  Creatinin 1.26
  B.U.N 12
  PSA .71
  U/C No bacteria growth
  C.reactive protein&Rheumatiod:Negative
  امروز سی تی هم دادم،گفت سنگ ندارید.
  فقط شن دارید و تورم مثانه.
  کلیه ,مثانه ،پروستات چه مشکلی دارد؟؟
  نیاز به چه داروهایی دارد؟؟
  سپاس از وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۳( 4 هفته پیش)
   مشكلي نداريد دارو هم لازم نيست
 • تصویر کاربرپرویز یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پروستاتم 38سیسی هست تکرار ادار وکمی سوزش ودو شاخ ادار نیز دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۴( 1 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربرنورالله یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپدرم چندی پیش به علت عمل برداشتن تومورسرطان بالیزربعددوماه فوت کرد.به جلسه دوم شیمی درمانی نکشیدآیامافرزندان احتمال این سرطان راداریم.کاش زودتربه این سایت مراجعه میکردم وعمل رونبایدانجام بدیم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۱( 2 ماه پیش)
   اگر سرطان پروستات بوده شما هم بايد مراقب باشيد
 • تصویر کاربرسیدمحمدمیرمعصوم جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام وادب وتشکر65 سال دارم بعلت تکررادرارونازک بودن ادرار به پزشک مراجعه نمودم سنوگرافی پروستات حجمی را 51 سانتیمترمکعب اعلام وهیچگونه مشکل دیگری گزارش ننمودند تاالان 90عدد قرص پروترال اپاس 0/4 مصرف کردم تا کی باید مصرف این قرص را ادامه دهم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 ماه پیش)
   براي هميشه
 • تصویر کاربرجواد چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۳( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم 57 ساله هستند و دچار بزرگی خوشخیم پروستات که با مصرف قرص فیناستراید و کپسول پروترال P S A ایشان از 18 به 7.32 کاهش یافته اگر ایشان خود یک دوره سه ماهه خوردن داروهای عنوان شده را ادامه دهد و بعد به دکتر رجوع کند مشکلی دارد یا باید حتما زیر نظر پزشک باشد ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۳( 3 ماه پیش)
   زير نظر پزشك
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام قسمت زیر ناف ورم کرده است و درد میکند حالت اینکه ادرار خارج نشود و به صورت باریک ادرار خارج میشود.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹( 3 ماه پیش)
   سبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربرحامد دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر روزتون بخیر من ۳۲ هستم و مجرد مدت ۱۴ سال خود ارضایی شدید تا روزی ۳ یا ۴ بار میکردم الان حدود ۳ ماه هست که دچار مشکلاتی شدم یک خارش و سوزش پس از ارضا شدن در بن الت تناسلیم که با دو یا سه بار ادرار به تدریج کم میشه و دو شاخه شدن ادرار و یه مت که احساس میکنم چیزی توی این ناحیه انگار گیر کرده که از یه طرف انگار به مقعدم هم فشار میاره رنگ منی به حالت زرد رنگی در اومده بود که البته آزمایش ادررار دادم و هیچگونه افونتی نداشتم الان یک ماه بود که خود ارضایی نکرده بودم و همه این علایم تقریبا از بین رفته بود ولی دیروز دوباره بعد از خود ارضایی دویاره کاملا همون حالت ها برگشت لطفا بفرمایید نظرتون چون من خیلی از سرتان پرستات دچار استرس هستم و یه نکته در آخر من توی این یک ماه ۳ بار نزدیکی داشتم که فوقلعاده زود ارضا شدم به نظر شما در صورت ترک خود ارضایی بعد از مدتی زود انضالی از بین میره یا باید درمان دیگری کرد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۸( 3 ماه پیش)
   اطلايي در اين زمينه ندارم
 • تصویر کاربرکامران سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۰( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من پارسال بعد از ماه رمضان یه درد شدید در ناحیه معقد گرفتم البته این درد از قبل داشتم ولی زیاد حاد نبود با مراجعه به دکتر داخلی از طریق معقد معاینه ام کرد وگفت که این درد و سوزش مال پروستاتت یه سونوگرافی پروستات که انجام دادم مشخص شد که پروستات به ابعاد 45*43*34م م و حجم 36سی سی بزرگتر از نرمال بعد دکتر مجرای کلیه و مثانه قرص سیپروفلوکیاسین برام نوشت که اثر خوبی هم داشت ولی بعد از یه مدت دوباره درد عود میکنه مگر با خوردن مجدد قرص بهبود پیدا میکنه
  بنظرتون اگه دارویی مناسب بیماریم هست لطفا راهنمایی فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۲۰( 4 ماه پیش)
   شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم روزي يك عدد استعمال كنيد و سيپروفلوكساسين ٤ هفته ميل كنيد
 • تصویر کاربرکوروش سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  اینجانب 47 ساله تقریباً از 3 سال پیش دارای علائمی مثل تکرر ادرار، با فشار بیرون دادن در اواخر ادرار و گاهی درد کمر میباشم . ابعاد پروستات در سونوی اخیر 42*43*33 mm با حجم 31.5 cc بوده است. همچنین مقدار psa=0.946 و free psa=0.129 . با توجه به پایین بودن نسبت psa و علائمی که عرض کردم تشخیص و درمان پیشنهادی شما چیست ؟ ضمنا من سینوزیت مزمن و اختلال نعوظ هم دارم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 4 ماه پیش)
   Psa طبيعي است شبي يك عدد قرص تامسولوزين بري ادرار ميل كنيد
 • تصویر کاربرمسعودبیگی سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۴۹( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من چهار روز پیش از شما سوال کردم با این کد رهگیری B37vf46717 و شما امروز پاسخ دادید که برای درمان قطعی باید حضوری مراجعه کنم......
  ولی من کسی را برای اقامت در تهران ندارم و خودم از شهرستان تربت حیدریه هستم و مسافرت برای این راه دور مشکل است و تهران هم بزرگ و من غریب هستم......لطفا راهنمایی کنید و دستور دارویی و پزشکی بدهید تا من انجام دهم ...و نتیجه را با شما در ارتباط بزارم
  الان وضعیتم خیلی بهتر است لطفا کمکم کنید.
  تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۴۹( 6 ماه پیش)
   بيماري خود را به طور مختصر بنويسيد و به فرستيد
درحال دریافت اطلاعات