تشخیص سرطان پروستات با PSA

سرطان پروستات سومین بیماری بدخیم در بین مردان ایرانی است و به ازای هر صد هزار نفر ۶/۹ درصد از مردان به این سرطان مبتلا می‌شوند.

به دنبال کشف PSA که یک هورمون تولید شده از پروستات می‌باشد و به هنگام سرطان مقدار آن در خون بالا می‌رود و استفاده آن در غربالگری سرطان پروستات به کار می‌رود، تقریبا ۵۰ درصد سرطان‌ های پروستات در مرحله اول بیماری، زمانی که سرطان از غده خارج نشده است تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان پروستات

در این صورت درمان سرطان پروستات در مرحله ای که سرطان از غده خارج نشده بسیار عالی با احتمال ۹۵ تا ۹۰ درصد بهبودی می‌باشد. قبل از کشف PSA، از هر ۳ بیمار مبتلا به سرطان پروستات  ۱ نفر می‌مرد ولی اکنون از هر ۱۰۰ نفر مبتلا یک نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهد. PSA یک سرین پروتئاز است که در مایع شدن منی بعد از انزال نقش دارد، و عمدتا توسط سلول‌ های اپی تلیال (غدد آسينى) موجود در پروستات ترشح می‌شود، و پس از تخریب سلول‌های پروستات و غشای پایه آسینی‌ های پروستات وارد سرم می‌شود.

البته باید توجه داشت که ورود PSA به داخل سرم نیز در موارد سرطان و هم در موارد خوش خیم نظیر هیپرپلازی خوش پروستات، التهاب، عفونت، انزال و معاینه پروستات دیده می‌شود اما در عمل پزشکان در کلینک به عنوان یک نشانه برای وجود سرطان از آن استفاده می‌کنند.

بنابراین باید توجه داشت فردی که قرار است مورد بررسی وجود سرطان پروستات قرار گیرد، اگر شب قبل عمل جنسی داشته دو روز بعد معاینه شود و چنانچه معاینه پروستات انجام شده باشد ۳ روز بعد و در مواقع پروستاتیت حاد (عفونت حاد پروستات) ۴ هفته بعد آزمایش PSA عمل جنسی داشته باشد.

پروستات

چه زمانی آزمایش PSA دهیم؟

مقدار PSA در مایع منی هزاران بار بیشتر از آن در غده پروستات می‌باشد. PSA به مقادیر اندکی توسط پانکراس و غده بزاقی ترشح می‌شود. انجام آزمایش PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن ۵۰ سالگی باید مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار گیرد، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات وجود داشته باشد باید فرد از سن ۴۰ سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد. مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت تشخیص سرطان پروستات در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن‌تر بایستی سطح کمتری از حد نرمال در نظر گرفته شود. انجام این آزمایش بعد از سن ۷۵ سالگی ضرورتی ندارد.

باید توجه داشته باشیم در فردی اگر به طور ناگهانی سطح سرمی PSA افزایش غیر طبیعی نشان دهد، الزاما به معنی وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، در غیر این صورت در چنین فردی با شک یا یقین وجود التهاب یا عفونت پروستات، بیمار به مدت ۴ هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و مجددا آزمایش تکرار می‌گردد. در صورت پایین آمدن مقدار PSA سرم خون نشانه وجود التهاب یا عفونت بوده و سرطان پروستات نمی‌باشد. با مثال فوق به این واقعیت پی برده می‌شود که مقدار PSA اختصاصی برای وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، ولی نشان دهنده آن است که PSA اختصاصا از پروستات ترشح می‌شود و به پروستات اختصاص دارد.

یک نکته مهم کلینیکی که جراح اورولوژیست باید به آن توجه داشته باشد، این است که ۱۸ تا ۲۰ درصد افرادی که پروستات کوچک دارند و مبتلا به سرطان پروستات هستند، ممکن است مقدار PSA سرم خون بالایی نداشته باشند و در چنین مواقعی معاینه انگشتی رکتوم برای بررسی سفت بودن پروستات از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌باشد.

معاینه پروستات از راه رکتوم

در ۵۰ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات در معاینه پروستات از راه رکتوم ندول‌های سفت در پروستات قابل لمس است که برای تایید وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد PSA سرم خون مردان بالاتر از حد طبیعی بوده ولی معاینه پروستات طبیعی می‌باشد.

در این حالت انجام سونوگرافی ترانس رکتال که به آن Trus می‌گویند، توسط یک پزشک حاذق و متبحر کمک چشمگیری به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات کمک می‌کند. بنابراین تشخیص سرطان بر اساس سنجش و اندازه‌گیری PSA، معاینه پروستات و بالاخره سونوگرافی پروستات می‌باشد.

ویتامین E، سلنیوم و لیکوپن اثر شناخته شده‌ای روی سطح سرمی PSA ندارد. نشان داده شده مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از محققین جهت بهبود اختصاصی شدن تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های بزرگ و افزایش تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های کوچک از دانسیته PSA (تقسیم PSA بر حجم پروستات) استفاده کرده‌اند، اگر چه در برخی مطالعات این موضوع اثبات نشده است.

این واقعیت که برخی شرایط نظیر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و عفونت پروستات قادر به افزایش PSA می‌باشند. سبب شده است از اختصاصیت PSA به عنوان تست تشخیص سرطان پروستات کاسته شود. جهت افزایش اختصاصیت PSA از یک آزمایش دیگری تحت عنوان PSA VELOCITY و میزان PSA آزاد استفاده می‌شود.

PSA VELOCITY به سرعت افزایش PSA گفته می‌شود. مطالعات نشان داده که زمانی که محدوده PSA بین ۴ تا ۱۰ باشد، افزایش PSA بیشتر از ۷/۰ در سال دارای اختصاصی بودن به میزان ۹۰ درصد در سرطان پروستات نقش دارد.

[av_button label=’آیا سرطان پروستات کشنده است؟’ link=’manually,http://dr-ghavami.com/1427/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA.html’ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’]

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت استاد گرامی پدر بنده66سال سن داره که دچار بزرگی پروستات شده وعلایم سوزش وتکررادرارو درسرمای هوا بی اختیاری داره که زیر نظر اورولوز چن ماه یوریناسین وترازوسین مصرف کرد وبعد به روش تی یوارپی جراحی بسته شد جواب بیوپسی خوش خیم وخوب بود امروز بعد از یک سال باز همون علایم برگشته میخواستم بدونم اگر بشه کل پروستاترو برداریم ایا این مشکل حل میشه یا دچار بی اختیاری ادرار میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   دوباره بايد تي يو أر پي شوند

 • تصویر کاربر حیدر دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر پدربنده76ساله حدودا دو ماه پیش دچار تکررادرار وخارج شدن ادراربه صورت قطره ای شده بود که بامراجعه به پزشک دستور سونو دادن که تصویرش را خدمتتان ارسال میکنم بعداز 45روز بامصرف تامولوسین4./شبی یکعددمشکل ادرارشون حل شدبازسونوانجام شد همراه باآزمایش خون که تصویر انهم خدمتتان ارسال میکنم لطفا بنده راراهنمایی بفرمایید آیا خطری هست یا خیر واحتیاج به عمل دارد یا بادارودرمان میشود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   بايد عمل كنند

 • تصویر کاربر بدون شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  این روش جدید از عمل توی ایران اجرا میشه؟

  https:youtube.comwatch?v=opmKgZ6SrKI
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم پاهاش ورم کردن فشاره خونش رفت بالا بعد از ازمایش و انژیو و سی تی و سنو متوجه بزرگی پروستاد شدن و الان اولین تزریق دیفرلین ۱۱.۲۵ انجام شده ولی علائم تشدید شده از جمله بزرگتر شدن مثانه و ورم ان و ورم بیشتر بیضه ها و الت تناسلی ایشان چه داروی برای بهبود این علائم پیشنهاد میفرمایید سن پدرم ۸۲ هستش گرفتی عروق قلب داره و در حال حاظر از هیدروکلتیازاید استفاده هم مبکنن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   توسط متخصص پوست ويزيت شوند 

 • تصویر کاربر محند چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد پدرم علایم عمومی مشکلات پروستات داشت و آزمایش خون انجام دادند و سطح psa برابر 38 است و سن ایشان 62 میباشد
  ازتون خواهش میکنم جواب بدید که سرطان دارند ؟
  خوش خیمه یا بد خیم؟ درمان دارند ؟ عمر طبیعی دارند ؟ از استرس و نگرانی شدید خواب و خوراک ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

  2. تصویر کاربر محند شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   چند درصد درمان داره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   بعد از نمونه برداري مشخص مي شود

  4. تصویر کاربر محند دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   امروز نمونه برداری کردند ..در ازمایش خون مقدار wbc 15000 بوده ...
   فقط شرمنده سوالم اینه معمولا بیماران با این علایم و سطح psa چند درصد درمان میشوند و عمر طبیعی دارند ؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   بعد از جواب أزمايش

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر یاسین یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من هر چند یکبار شب ها به خاطر سوزش در قسمت درونی بدن نزدیک ابتدای آلت از خواب بیدار می شوم ولی در حین دستشویی ادرار خارج نمی شود و بعد از خروج ادرار سوزش شدیدی به مدت 30 الی 45 دقیقه در همان قسمت ایجاد می شود علت این درد چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد 

 • تصویر کاربر faramarz پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مردی هستم 49 ساله بیماری دیابت و فشار خون دارم در آخرین آزمایش میزان psa 0/621 و میزان fpsa 0\\28 بود و نسبت این دو 0/45 است آیا مشکوک به سرطان پروستات هستم.
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رور بعدمثانه هام کمی درد گرفتن ارمابیش سونوگرافی وعکس ار بیضه هام گرفتن پروستات با حجم تقربی
  با اکو نرمال مشاهد شدcc 43
  سوال من این است . وقتی عطسه می کنم مثل یک رگ تا ذیر نافم درد می گیره به این صورت زیر نافم رو میگیرم عطسه کرده تا درد نگیرد موضوع بعد سمت چپم حی احساس سوزش میکنم حتی به دکر سونوگرافی گفتم این درد ممکن است از سنگ باشد گفتن نه ولی در خلاصه وضعیت سونو نوشته شده
  کلیه چپ با سایز 118 mm و با ضخامت پارانشیم14mmو کلیه راست با سایز 116mmبا ضخامت پارانشیم 14mmرویت شد
  لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر محم رضا برش نورد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   مشكل شما ارتباطي به اورولوژيست ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   مشكل شما ارتباطي به اورولوژيست ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر باران پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت شما
  سونوگرافی:
  اکوی پارانشیم کلیه ها افزایش یافته است.
  هیدرونفروز خفیف کلیه راست مشاهده شد.
  ابعاد کلیه ها:
  راست طول ۹۶ و ضخامت پارانشیم ۱۳
  راست طول ۱۰۱ و ضخامت پارانشیم ۱۴
  کانون های اکوژن بدون سایه خلفی در هر دو کلیه مشاهده گردیده که ممکن است مطرح کننده renal sand باشد.
  ضخامت جدار مثانه افزایش یافته،
  حجم مثانه پر ۲۶۱ سی سی و مس از تخلیه ۲۲ سی سی میباشد.
  پروستات حجم ۱۹ سی سی دارد،
  نتایج آزمایش:
  Creatinin 1.26
  B.U.N 12
  PSA .71
  U/C No bacteria growth
  C.reactive protein&Rheumatiod:Negative
  امروز سی تی هم دادم،گفت سنگ ندارید.
  فقط شن دارید و تورم مثانه.
  کلیه ,مثانه ،پروستات چه مشکلی دارد؟؟
  نیاز به چه داروهایی دارد؟؟
  سپاس از وقتی که میگذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   مشكلي نداريد دارو هم لازم نيست
 • تصویر کاربر پرویز یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پروستاتم 38سیسی هست تکرار ادار وکمی سوزش ودو شاخ ادار نیز دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپول تامسولوزين ميل كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر