تشخیص سرطان پروستات با PSA

سرطان پروستات سومین بیماری بدخیم در بین مردان ایرانی است و در صورت تشخیص سرطان پروستات در مراحل اولیه، احتمال بهبودی 95 تا 90 درصد خواهد بود.

به دنبال کشف PSA که یک هورمون تولید شده از پروستات می‌باشد و به هنگام سرطان مقدار آن در خون بالا می‌رود و استفاده آن در غربالگری سرطان پروستات به کار می‌رود، تقریبا 50 درصد سرطان‌ های پروستات در مرحله اول بیماری، زمانی که سرطان از غده خارج نشده است تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان پروستات

در این صورت درمان سرطان پروستات در مرحله ای که سرطان از غده خارج نشده بسیار عالی با احتمال 95 تا 90 درصد بهبودی می‌باشد. قبل از کشف PSA، از هر 3 بیمار مبتلا به سرطان پروستات  1 نفر می‌مرد ولی اکنون از هر 100 نفر مبتلا یک نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهد. PSA یک سرین پروتئاز است که در مایع شدن منی بعد از انزال نقش دارد، و عمدتا توسط سلول‌ های اپی تلیال (غدد آسينى) موجود در پروستات ترشح می‌شود، و پس از تخریب سلول‌های پروستات و غشای پایه آسینی‌ های پروستات وارد سرم می‌شود.

البته باید توجه داشت که ورود PSA به داخل سرم نیز در موارد سرطان و هم در موارد خوش خیم نظیر هیپرپلازی خوش پروستات، التهاب، عفونت، انزال و معاینه پروستات دیده می‌شود اما در عمل پزشکان در کلینک به عنوان یک نشانه برای وجود سرطان از آن استفاده می‌کنند.

بنابراین باید توجه داشت فردی که قرار است مورد بررسی وجود سرطان پروستات قرار گیرد، اگر شب قبل عمل جنسی داشته دو روز بعد معاینه شود و چنانچه معاینه پروستات انجام شده باشد 3 روز بعد و در مواقع پروستاتیت حاد (عفونت حاد پروستات) 4 هفته بعد آزمایش PSA عمل جنسی داشته باشد.

پروستات

چه زمانی آزمایش PSA دهیم؟

مقدار PSA در مایع منی هزاران بار بیشتر از آن در غده پروستات می‌باشد. PSA به مقادیر اندکی توسط پانکراس و غده بزاقی ترشح می‌شود. انجام آزمایش PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن 50 سالگی باید مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار گیرد، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات وجود داشته باشد باید فرد از سن 40 سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد. مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت تشخیص سرطان پروستات در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن‌تر بایستی سطح کمتری از حد نرمال در نظر گرفته شود. انجام این آزمایش بعد از سن 75 سالگی ضرورتی ندارد.

باید توجه داشته باشیم در فردی اگر به طور ناگهانی سطح سرمی PSA افزایش غیر طبیعی نشان دهد، الزاما به معنی وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، در غیر این صورت در چنین فردی با شک یا یقین وجود التهاب یا عفونت پروستات، بیمار به مدت 4 هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و مجددا آزمایش تکرار می‌گردد. در صورت پایین آمدن مقدار PSA سرم خون نشانه وجود التهاب یا عفونت بوده و سرطان پروستات نمی‌باشد. با مثال فوق به این واقعیت پی برده می‌شود که مقدار PSA اختصاصی برای وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، ولی نشان دهنده آن است که PSA اختصاصا از پروستات ترشح می‌شود و به پروستات اختصاص دارد.

یک نکته مهم کلینیکی که جراح اورولوژیست باید به آن توجه داشته باشد، این است که 18 تا 20 درصد افرادی که پروستات کوچک دارند و مبتلا به سرطان پروستات هستند، ممکن است مقدار PSA سرم خون بالایی نداشته باشند و در چنین مواقعی معاینه انگشتی رکتوم برای بررسی سفت بودن پروستات از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌باشد.

معاینه پروستات از راه رکتوم

در 50 درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات در معاینه پروستات از راه رکتوم ندول‌های سفت در پروستات قابل لمس است که برای تایید وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد PSA سرم خون مردان بالاتر از حد طبیعی بوده ولی معاینه پروستات طبیعی می‌باشد.

در این حالت انجام سونوگرافی ترانس رکتال که به آن Trus می‌گویند، توسط یک پزشک حاذق و متبحر کمک چشمگیری به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات کمک می‌کند. بنابراین تشخیص سرطان بر اساس سنجش و اندازه‌گیری PSA، معاینه پروستات و بالاخره سونوگرافی پروستات می‌باشد.

ویتامین E، سلنیوم و لیکوپن اثر شناخته شده‌ای روی سطح سرمی PSA ندارد. نشان داده شده مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از محققین جهت بهبود اختصاصی شدن تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های بزرگ و افزایش تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های کوچک از دانسیته PSA (تقسیم PSA بر حجم پروستات) استفاده کرده‌اند، اگر چه در برخی مطالعات این موضوع اثبات نشده است.

این واقعیت که برخی شرایط نظیر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و عفونت پروستات قادر به افزایش PSA می‌باشند. سبب شده است از اختصاصیت PSA به عنوان تست تشخیص سرطان پروستات کاسته شود. جهت افزایش اختصاصیت PSA از یک آزمایش دیگری تحت عنوان PSA VELOCITY و میزان PSA آزاد استفاده می‌شود.

PSA VELOCITY به سرعت افزایش PSA گفته می‌شود. مطالعات نشان داده که زمانی که محدوده PSA بین 4 تا 10 باشد، افزایش PSA بیشتر از 7/0 در سال دارای اختصاصی بودن به میزان 90 درصد در سرطان پروستات نقش دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۲۳ سالمه متاسفانه خودارضایی میکنم و چن ماه قبل آزمایش پروستات دادم و آزمایش سرطان پروستات و سونوگرافی کلیه و مثانه خداروشکر سالمم ولی دوباره بعد از اون شروع به خودارضایی زیاد کردم والان چن روزه احساس ادرار کاذب دارم و همش احساس میکنم باید برم دسشویی چکار کنم دکتر؟
  1. تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   دکتر لطفا جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام.من چن روزقبل ازشماسوالی پرسیدم وشمادرجواب گفتین ک پروستاته وبایدشیاف ایندومتاسین مصرف کنم خواستم بدونم ک بامصرف این شیاف آیاامکان بهبودی هست؟؟واینکه ببخشیدآیامشکلات پروستاتی باآزمایش ادرارمشخص میشودمن بایدبرای استخدام آزمایش ادراربدم خواستم بدونم آیاتوی آزمایش مشخص میشه پروستات دارم؟؟ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام با أزمايش پروستات مشخص نمي شود

 • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام.آقای دکتربنده ۲۰سال دارم و۵سال است ک خودارضایی میکنم.جدیدا ادرارمکرروسوزش ادراردارم وپایین شکمم دردمیکندخواستم بدونم آیامشکل پروستاتی دارم؟؟میشع راه حل بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام مشكل پروستات است  روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر نوری دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  حدود 25 سال پیش در پی چندین سال (از جوانی )و مشکلات مربوط به پروستات در 50 سالگی از طریق مجرا پروستاتم را در آوردند. الان و بعداز این مدت با انجام آزمایش خون "پی اس آ"6.43 نشان میداد که در پی آن بیوبسی با نتجه فوق بدست آمده است.
  نظر پزشک دو حالت یکی جراحی و دیگری پرتو درمانیست. در عین حال گفتند پس از دو ماه که از زمان نمونه برداری گذشت باید یکی از دو راه را انتخاب کنیم.
  سوالم اینست که با توجه به سنم(75) آیا با دارو و رژیم غذایی میتوان به درمان امیدداشت ضمن اینکه ( شکر خدا) برنامه مرتب ورزشی( راهپیمانی و نرمش ) در طول هفته 4-5 بار و هربار 1/5 ساعت دارم .
  لازم به ذکر است که هنوز مشغول کار تخصصی ام میباشم( آرشیتکت) و نمیخواهم با انجام بعضی از درمانها از فعالیت باز بمانم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام يا عمل را بايد انتخاب كنيد يا پرتودرماني را

 • تصویر کاربر کیا جمعه ۲ مهر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکتر شاید شرح حال قبلی من خدمتتون باشه.دارو امنیک و ایندومایسین تجویز کردید.ایندمایسین که نتونستم تا امروز استفاده کنم.گیر نیومد.امنیک هشت روز خوردم .هفتاد درصد درد کم شده حال بد کم شده.ولی گرفتگی بینی اینا دارم.و الان دارو رو به اتمام چکار کنم.هنوز چهارانگشت زیر ناف تا ببضه کمر لگن گهگاه درد داره.ولی از قبلا خیلی عالی شدم.ایا دارو التهابی یا دارو دیگه باید بخورم که بهتر بشم.و عود نکنه.حتی رو الت هم گهگاه درد هست.خواب شبم بهتر شده.سرد گرم میشد بدنم هنوز یمقدار هست.گهگاه نفخ با حرارت خارج میشه حس میکردم.الان بهتر شدم.ممنون میشم بفرماید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl ١٠٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  درود فراوان.
  بنده 30 سال سن دارم،دیابت وابسته به قند-وابسته به انسولین هم دارم.
  سیگار میکشم و قند نسبتاً کنترل نشده ای با A1c 8.4 دارم.
  بیش از دو سال شده که بعد از نزدیکی و انزال حتی تا یک ماه بعد در ناحیه مجاری ادراری و مقعد درد و سوزش دارم.
  در مواقعی هم دفع ماده ای ژله ای از مقعد رو دارم که متاسفانه ماهیت اون حتی با چند بار نمونه برداری و مراجعه به پزشک پیدا نشد.
  در دوره های مختلف از قطره سنکل و آزیترومایسین به مدت های طولانی سه ماهه هم استفاده کردم اما حتی در حین مصرف هم درد و سوزش داشتم.
  هیچ مسکنی هم از جمله دیکلوفناک و فنازوپریدین و ایبوپروفن متاسفانه جوابگوی درد نیست و بیش از اندازه آزاردهنده شده.
  هر آزمایشی هم که دستور بدید انجام میدم و خدمتتون ارسال میکنم.
  قبول زحمت می‌فرمایید بنده رو راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام  روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام
  در آزمایش خون مقدار spa نوشته 0.2
  در ضمن در سونوگرافی گرافی از پروستات نوشته پروستات با حجم 30سی سی رویت شد.پروستات ابعاد بزرگتر از نرمال و اکوی هتوژن دارد.لطفا راهنمایی بفرمائید.ممنون
  در ضمن سن 52ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي از راه مقعد بايد انجام شود

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۳ سالمه درد در ناحیه لگن دارم در موقع شروع ادرار با دشواری ادرارم تخلیه میشود مثانه ام کامل تخلیه نمیشود جریان ادرارم خیلی ضعیف و آهسته است ادرارم که شروع میشه فوری قطع میشه قطره قطره میاد تکرار ادرار دارم مشکل در هنگام دفع ادرار و درد شکم ،کمر ، پهلوها ودرد در کشاله ران دارم.
  آیا اینها علائم پروستاته؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك براي هميشه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر من 38 ساله هستم برای درد سنگ کلیه مراجعه کردم در سونوگرافی علاوه بر سنگ کلیه در هردو کلیهو اکوی پروستات هتروژن 27 رو نشون داده بیشتر سوال من برای این اکوی هتروژن سوال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام هتروژن يعني پروستات طبيعي مي باشد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام. ۲۷ سالمه و التهاب پروستات (مضمن و متغییر در اندازه) دارم. چندین بار به دکتر مراجعه کردم دارو هایی مثل تاوانکس، سیپروفلوکساسین، تامسولوسین، شیاف ایندومتاسین مصرف و آب گرم هم استفاده کردم. شیاف ایندومتاسین و تا حدودی آب گرم و ورزش تاثیر مثبتی داره. قبلا خود ارضایی میکردم که مدتی است ترک کردم. تازه نامزد کردم و تا الان آمیزش نداشتیم و بعضی وقت ها بعد از هر بار ملاقات تحریک میشم و دردی مثل ورم کردن پشت بیضه ها دارم که با مصرف شیاف بهتر میشم و به مقدار زیادی ماده بیرنگی که فکر کنم مایع پروستات باشه از مجرام خارج میشه.
  آقای دکتر چکار کنم؟
  آیا بعد از ازدواج باز هم این مشکل همرامه؟
  و ورزش های مثل شنا و بارفیکس و دراز نشست برام ضرر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام زياد استرس و اضطراب نداشته باشيد و ورزش كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر