تشخیص سرطان پروستات با PSA

سرطان پروستات سومین بیماری بدخیم در بین مردان ایرانی است و به ازای هر صد هزار نفر ۶/۹ درصد از مردان به این سرطان مبتلا می‌شوند.

به دنبال کشف PSA که یک هورمون تولید شده از پروستات می‌باشد و به هنگام سرطان مقدار آن در خون بالا می‌رود و استفاده آن در غربالگری سرطان پروستات به کار می‌رود، تقریبا ۵۰ درصد سرطان‌ های پروستات در مرحله اول بیماری، زمانی که سرطان از غده خارج نشده است تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان پروستات

در این صورت درمان سرطان پروستات در مرحله ای که سرطان از غده خارج نشده بسیار عالی با احتمال ۹۵ تا ۹۰ درصد بهبودی می‌باشد. قبل از کشف PSA، از هر ۳ بیمار مبتلا به سرطان پروستات  ۱ نفر می‌مرد ولی اکنون از هر ۱۰۰ نفر مبتلا یک نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهد. PSA یک سرین پروتئاز است که در مایع شدن منی بعد از انزال نقش دارد، و عمدتا توسط سلول‌ های اپی تلیال (غدد آسينى) موجود در پروستات ترشح می‌شود، و پس از تخریب سلول‌های پروستات و غشای پایه آسینی‌ های پروستات وارد سرم می‌شود.

البته باید توجه داشت که ورود PSA به داخل سرم نیز در موارد سرطان و هم در موارد خوش خیم نظیر هیپرپلازی خوش پروستات، التهاب، عفونت، انزال و معاینه پروستات دیده می‌شود اما در عمل پزشکان در کلینک به عنوان یک نشانه برای وجود سرطان از آن استفاده می‌کنند.

بنابراین باید توجه داشت فردی که قرار است مورد بررسی وجود سرطان پروستات قرار گیرد، اگر شب قبل عمل جنسی داشته دو روز بعد معاینه شود و چنانچه معاینه پروستات انجام شده باشد ۳ روز بعد و در مواقع پروستاتیت حاد (عفونت حاد پروستات) ۴ هفته بعد آزمایش PSA عمل جنسی داشته باشد.

پروستات

چه زمانی آزمایش PSA دهیم؟

مقدار PSA در مایع منی هزاران بار بیشتر از آن در غده پروستات می‌باشد. PSA به مقادیر اندکی توسط پانکراس و غده بزاقی ترشح می‌شود. انجام آزمایش PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن ۵۰ سالگی باید مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار گیرد، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات وجود داشته باشد باید فرد از سن ۴۰ سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد. مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت تشخیص سرطان پروستات در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن‌تر بایستی سطح کمتری از حد نرمال در نظر گرفته شود. انجام این آزمایش بعد از سن ۷۵ سالگی ضرورتی ندارد.

باید توجه داشته باشیم در فردی اگر به طور ناگهانی سطح سرمی PSA افزایش غیر طبیعی نشان دهد، الزاما به معنی وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، در غیر این صورت در چنین فردی با شک یا یقین وجود التهاب یا عفونت پروستات، بیمار به مدت ۴ هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و مجددا آزمایش تکرار می‌گردد. در صورت پایین آمدن مقدار PSA سرم خون نشانه وجود التهاب یا عفونت بوده و سرطان پروستات نمی‌باشد. با مثال فوق به این واقعیت پی برده می‌شود که مقدار PSA اختصاصی برای وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، ولی نشان دهنده آن است که PSA اختصاصا از پروستات ترشح می‌شود و به پروستات اختصاص دارد.

یک نکته مهم کلینیکی که جراح اورولوژیست باید به آن توجه داشته باشد، این است که ۱۸ تا ۲۰ درصد افرادی که پروستات کوچک دارند و مبتلا به سرطان پروستات هستند، ممکن است مقدار PSA سرم خون بالایی نداشته باشند و در چنین مواقعی معاینه انگشتی رکتوم برای بررسی سفت بودن پروستات از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌باشد.

معاینه پروستات از راه رکتوم

در ۵۰ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات در معاینه پروستات از راه رکتوم ندول‌های سفت در پروستات قابل لمس است که برای تایید وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد PSA سرم خون مردان بالاتر از حد طبیعی بوده ولی معاینه پروستات طبیعی می‌باشد.

در این حالت انجام سونوگرافی ترانس رکتال که به آن Trus می‌گویند، توسط یک پزشک حاذق و متبحر کمک چشمگیری به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات کمک می‌کند. بنابراین تشخیص سرطان بر اساس سنجش و اندازه‌گیری PSA، معاینه پروستات و بالاخره سونوگرافی پروستات می‌باشد.

ویتامین E، سلنیوم و لیکوپن اثر شناخته شده‌ای روی سطح سرمی PSA ندارد. نشان داده شده مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از محققین جهت بهبود اختصاصی شدن تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های بزرگ و افزایش تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های کوچک از دانسیته PSA (تقسیم PSA بر حجم پروستات) استفاده کرده‌اند، اگر چه در برخی مطالعات این موضوع اثبات نشده است.

این واقعیت که برخی شرایط نظیر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و عفونت پروستات قادر به افزایش PSA می‌باشند. سبب شده است از اختصاصیت PSA به عنوان تست تشخیص سرطان پروستات کاسته شود. جهت افزایش اختصاصیت PSA از یک آزمایش دیگری تحت عنوان PSA VELOCITY و میزان PSA آزاد استفاده می‌شود.

PSA VELOCITY به سرعت افزایش PSA گفته می‌شود. مطالعات نشان داده که زمانی که محدوده PSA بین ۴ تا ۱۰ باشد، افزایش PSA بیشتر از ۷/۰ در سال دارای اختصاصی بودن به میزان ۹۰ درصد در سرطان پروستات نقش دارد.

[av_button label=’آیا سرطان پروستات کشنده است؟’ link=’manually,http://dr-ghavami.com/1427/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA.html’ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’]

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

15+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باراک جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مدت چند سال(حدودا 5سال)است گاهی در منی خود خون مشاهده می کنم. مثلا هر سال ممکن است چند بار ببینم. اما بعد قطع می شود. الان 37سال سن دارم. یک بار پیش متخصص رفتم و گفت اصلا مهم نیست و توجه نکن اما آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی بیضه و ازمایش منی نوشت. همه چیز طبیعی بود.ولی خب منی خونی خوب نشده و همچنان هر چند وقت یکبار منی ام خونی است.
  این بار اخر حدود 2ماه است که منی ام خونی است. دفعات قبل سریع برطرف می شد اما این بار طولانی تر شده است چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   • خود به خود خوب مي شود
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   • خود به خود خوب مي شود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   علت پروستات است

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   علت پروستات است

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شیلا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید . پدر من 80 سالشونه و کاندید عمل پروستات هستند باز یا بسته بودن عمل را دکترشون به زمان عمل موکول کردند سوال من اينه که ایشون 2 بار در فاصله 2 ماه( البته با فاصله ) دچا عفونت ادرار شدند در حال حاضر تقریبا 12 روز است که قرص افلوکساسین 300 هر 12 ساعت یه عدد مصرف میکنند و در این مدت هم سوند وصل کردن آیا عفونت شون بر طرف شده یا نه در این شرایط آ یا جراحی مشکلی نداره ضمنا 12 روز پیش WBC ایشون 11/5 و باکتری شون few بوده با تشکر . لطفا در صورت امکان سریع جواب داده شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   عمل كند

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من چند ساله که به التهاب پروستات مبتلا هستم معمولا خیلی شرایط آزار دهنده ای ندارم ولی هر چند ماه بدتر میشه ی بسته افلوکساسین ۲۰۰میخورم چند ماه خوب میشم بعد از چند ماه دوباره عود میکنه الان چند سال هستش که کارم همینه می خواستم ببینم که درمان قطعی و کامل نداره که هی مجبور نشم قرص بخورم دکتر ارولوژی هم میرم همین قرص ها رو میده
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر پدر بنده 54 سالشون هست و مشکل آنچنانی از نظر تکرر ادرار و سوزش نداشتند. در تاریخ 97/10/06 ایشون آزمایش دادند و PSA آزمایش 4.9 شد و در سونگرافی حجم تقریبی پروستات 63 میلی لیتر اندازه گرفته شد. و بعد به پزشک مراجعه کردن و ایشون از راه مقعد معاینه کردند و یک سری داروها تجویز کردند و دوباره در تاریخ 98/02/05 آزمایش دادند و PSA آزمایش 10 شد و FREE PSA آزمایش 1.4 شد و پزشک دوباره از راه مقعد آزمایش کرده و دارو دادن و بعدا در تاریخ 98/05/03 دوباره آزمایش دادند و PSA آزمایش 12 شد. به نظر شما استاد محترم الان چیکار باید بکنیم؟ آیا آزمایش از طریق مقعد میتواند باعث افزایش PSA شود؟
  از لطف و توجهتون بی نهایت سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   نمونه برداري از پروستات انجام شود

  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)
   با سلام و احترام
   از پاسخگویی شما بسیار ممنونم .
   چشم حتما نمونه برداری انجام می دهیم.
   فقط ایا معاینه از طریق مقعد میتونه عامل افزایش PSA در مدت تقریبا هشت ماه شده باشه؟ چون واقعیت قبل از مراجعه به دکتر و معاینه از طریق مقعد psa تقریبا 5 بود و الان بعد از هشت ماه و دوبار معاینه از طریق مقعد، 12 شده است.
   متشکرم.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   بالا نمي بره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من 55سال دارم میزان 9/72PSA می باشد چگونه متوجه شوم سرطان پروستات ندارم ضمناً پروستات به ابعاد 59*39*61میلمتر وحجم 74سی سی میباشدلطفاًراهنمایی بفرمائید.آیا میشود بادارو این حجم از پروستات را کوچک کرد .آقای دکتر شما در کدام بیمارستان عمل پروستات را انجام میدهید لطفاًشماره تلفن مطب را محبت بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر اقای دکتر
  بنده 33ساله هستم حدود پنچ ماه پیش یه روز ترشحاتی به مانند عفونت مانند از آلت تناسلی بنده خارج شد به پزشک مراجعه کردم آزمایش اد ار و کشت اد ار نوشت که هر دو تا سالم بودن ولی بعد مدتی سوزش اد ار گرفتم که مراجعه کردم به پزشک ارولوژی به مدت سه ماه قرص های تامیلیسون 0.4و افلوکساسین 300 مصرف کردم که سوزش بهتر شد ولی بعد تخلیه ادار مقداری به صورت قطره قطره میاد مدتی هم احساس بزرگی مابین معقد و بیضه ها داشتم که الان احساس میکنم کمی بهتر شده که 15 روز پیش دکتر خودم رو عوض کردم که برام سونوگرافی نوشت که کلیه ها و مثانه ها هیچ مشکلی نداشتن ولی حجم پروستات 20 سی سی اندازه گیری شده است که بعد رویت سو نو گرافی دکتر جدیدا قرص های جدیدی سیپروفلکساسین 500و ولدیک 50 فیناستراید ۵ میلی و پرازوسین1میلی رو برام تجویز نموده است که بعد مصرف آنها کمی احساس بهبودی پیدا کردم که در حال حاضر هم مصرف میکنم که فقط در حال حاضر با علائم کمی دوباره قطره قطره آمدن اد ار بعد دفع اد ار هست و درد مابین معقد و بیضه و همچنین وسط آلت فقط در سمت چپ هست امکانش هست بفرمایین چه مشکلی دارم و دارو ها رو تا کی مصرف خواهم کرد و چرا با گذشت چهار ماه مصرف دارو ب بهبودی کامل پیدا نکردم؟
  1. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   البته مدتی هم هست حالت نعوظ و حس مربوطه رو هم ندارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباد چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر اندازه پروستات من قبلا ۴۴بود الآن با مصرف دو ماه دارو به ۳۸رسیده psa قبلا ۶.۹۷بود با مصرف دوهفته دارو تاوانکس به ۴.۱و آزاد ۴. رسید دوباره دوهفته تاوانکس مصرف کردم کل شد ۵.۱ و آزاد ۶. ضمنا ۵۵ سال سن دارم و مشکل ادراری ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر نادیا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در صورتی که مداخله یا داروهای جایگزین در سرطان پروستات وجود دارد که برای آنها حجم نمونه کافی از طریق فالو آپ بدست اید تمایل دارم از مشاوره جنابعالی در تزم بهره مند باشم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ببخشيد وقت ندارم

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید 55 سال سن دارم در مورخه 98/3/10جهت چکاپ مراجعه نموده psa=16 نشان داد به پزشک مراجعه نموده و بعد از معاینه دوباره دستور آزمایش داده نتیجه psa=29 شده به دکتردیگری مراجعه نموده آزمایش بعد از یک ماه راداده که هنوز وقتش نرسیده باید اعلام کنم بغیر از کمی سوزش در ادار کردن هیچ گونه علایمی ندارد و پزشک قبلی گفته باید نمونه برداری بشه آیا این عمل خطراتی داره یا نه لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خطري ندارد

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده در آخرین آزمایش پ اس آ توتال 4.81 و فری پروستات 1.10 و F.PSA\\TPSA ratio 0.23 جواب گرفتم که دکتر داروی فیتو پروست و پروترال تجویز فرمود در من سنم 63 می باشد خواهشمند است بنده راهنمایی نماءید در ضمن پدر اینجانب 10 سال قبل عمل جراحی باز پروستات انجام داد البته بخاطر مشکلات ادراری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   داروي داده شده خوب است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر