تشخیص سرطان پروستات با PSA

سرطان پروستات سومین بیماری بدخیم در بین مردان ایرانی است و به ازای هر صد هزار نفر ۶/۹ درصد از مردان به این سرطان مبتلا می‌شوند.

به دنبال کشف PSA که یک هورمون تولید شده از پروستات می‌باشد و به هنگام سرطان مقدار آن در خون بالا می‌رود و استفاده آن در غربالگری سرطان پروستات به کار می‌رود، تقریبا ۵۰ درصد سرطان‌ های پروستات در مرحله اول بیماری، زمانی که سرطان از غده خارج نشده است تشخیص داده می‌شود.

درمان سرطان پروستات

در این صورت درمان سرطان پروستات در مرحله ای که سرطان از غده خارج نشده بسیار عالی با احتمال ۹۵ تا ۹۰ درصد بهبودی می‌باشد. قبل از کشف PSA، از هر ۳ بیمار مبتلا به سرطان پروستات  ۱ نفر می‌مرد ولی اکنون از هر ۱۰۰ نفر مبتلا یک نفر به علت سرطان جان خود را از دست می‌دهد. PSA یک سرین پروتئاز است که در مایع شدن منی بعد از انزال نقش دارد، و عمدتا توسط سلول‌ های اپی تلیال (غدد آسينى) موجود در پروستات ترشح می‌شود، و پس از تخریب سلول‌های پروستات و غشای پایه آسینی‌ های پروستات وارد سرم می‌شود.

البته باید توجه داشت که ورود PSA به داخل سرم نیز در موارد سرطان و هم در موارد خوش خیم نظیر هیپرپلازی خوش پروستات، التهاب، عفونت، انزال و معاینه پروستات دیده می‌شود اما در عمل پزشکان در کلینک به عنوان یک نشانه برای وجود سرطان از آن استفاده می‌کنند.

بنابراین باید توجه داشت فردی که قرار است مورد بررسی وجود سرطان پروستات قرار گیرد، اگر شب قبل عمل جنسی داشته دو روز بعد معاینه شود و چنانچه معاینه پروستات انجام شده باشد ۳ روز بعد و در مواقع پروستاتیت حاد (عفونت حاد پروستات) ۴ هفته بعد آزمایش PSA عمل جنسی داشته باشد.

پروستات

چه زمانی آزمایش PSA دهیم؟

مقدار PSA در مایع منی هزاران بار بیشتر از آن در غده پروستات می‌باشد. PSA به مقادیر اندکی توسط پانکراس و غده بزاقی ترشح می‌شود. انجام آزمایش PSA به طور سالیانه در افراد بالای سن ۵۰ سالگی باید مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار گیرد، ولی اگر چنانچه سابقه فامیلی سرطان پروستات وجود داشته باشد باید فرد از سن ۴۰ سالگی به طور سالیانه این آزمایش را انجام دهد. مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد.

بنابراین جهت تشخیص سرطان پروستات در افراد جوانتر در مقایسه با افراد مسن‌تر بایستی سطح کمتری از حد نرمال در نظر گرفته شود. انجام این آزمایش بعد از سن ۷۵ سالگی ضرورتی ندارد.

باید توجه داشته باشیم در فردی اگر به طور ناگهانی سطح سرمی PSA افزایش غیر طبیعی نشان دهد، الزاما به معنی وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، در غیر این صورت در چنین فردی با شک یا یقین وجود التهاب یا عفونت پروستات، بیمار به مدت ۴ هفته تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار می‌گیرد و مجددا آزمایش تکرار می‌گردد. در صورت پایین آمدن مقدار PSA سرم خون نشانه وجود التهاب یا عفونت بوده و سرطان پروستات نمی‌باشد. با مثال فوق به این واقعیت پی برده می‌شود که مقدار PSA اختصاصی برای وجود سرطان پروستات نمی‌باشد، ولی نشان دهنده آن است که PSA اختصاصا از پروستات ترشح می‌شود و به پروستات اختصاص دارد.

یک نکته مهم کلینیکی که جراح اورولوژیست باید به آن توجه داشته باشد، این است که ۱۸ تا ۲۰ درصد افرادی که پروستات کوچک دارند و مبتلا به سرطان پروستات هستند، ممکن است مقدار PSA سرم خون بالایی نداشته باشند و در چنین مواقعی معاینه انگشتی رکتوم برای بررسی سفت بودن پروستات از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار می‌باشد.

معاینه پروستات از راه رکتوم

در ۵۰ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات در معاینه پروستات از راه رکتوم ندول‌های سفت در پروستات قابل لمس است که برای تایید وجود سرطان پروستات نمونه‌برداری باید صورت گیرد. در بسیاری از موارد PSA سرم خون مردان بالاتر از حد طبیعی بوده ولی معاینه پروستات طبیعی می‌باشد.

در این حالت انجام سونوگرافی ترانس رکتال که به آن Trus می‌گویند، توسط یک پزشک حاذق و متبحر کمک چشمگیری به وجود یا عدم وجود سرطان پروستات کمک می‌کند. بنابراین تشخیص سرطان بر اساس سنجش و اندازه‌گیری PSA، معاینه پروستات و بالاخره سونوگرافی پروستات می‌باشد.

ویتامین E، سلنیوم و لیکوپن اثر شناخته شده‌ای روی سطح سرمی PSA ندارد. نشان داده شده مقدار PSA سرم با افزایش سن افزایش می‌یابد. برخی از محققین جهت بهبود اختصاصی شدن تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های بزرگ و افزایش تشخیص بدخیمی در پروستات‌ های کوچک از دانسیته PSA (تقسیم PSA بر حجم پروستات) استفاده کرده‌اند، اگر چه در برخی مطالعات این موضوع اثبات نشده است.

این واقعیت که برخی شرایط نظیر هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) و عفونت پروستات قادر به افزایش PSA می‌باشند. سبب شده است از اختصاصیت PSA به عنوان تست تشخیص سرطان پروستات کاسته شود. جهت افزایش اختصاصیت PSA از یک آزمایش دیگری تحت عنوان PSA VELOCITY و میزان PSA آزاد استفاده می‌شود.

PSA VELOCITY به سرعت افزایش PSA گفته می‌شود. مطالعات نشان داده که زمانی که محدوده PSA بین ۴ تا ۱۰ باشد، افزایش PSA بیشتر از ۷/۰ در سال دارای اختصاصی بودن به میزان ۹۰ درصد در سرطان پروستات نقش دارد.

[av_button label=’آیا سرطان پروستات کشنده است؟’ link=’manually,http://dr-ghavami.com/1427/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA.html’ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’]

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت سرور گرامی جناب آقای دکتر قوامی ، ناراحتی که بیست و پنج سال من و گرفتار کرده بود و باعث افسردگی و سوهان روحم بود شما با یک پاسخ مهربان و صمیمی بهبود بخش و درمان شدید ، منظورم از بیان و نوشتن این متن تشکری ساده بیش نخواهد بود ، ولی امیدوارم که خداوند منان طول عمر ، سلامتی برای خودتان و عزیزانتان ،شادی روح امواتتان و بزرگی که دارید و خداوند بی نهایت بیشتر و بیشتر عطا فرمایند ،همیشه دعا گو خواهیم بود ، آمین یا رب العالمین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)

   تشكر فراوان

 • تصویر کاربر کرمی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  احتراما حدودا 5 ماه پیش (درسن48سالگی)جراحی رادیکال پروستات با حفظNS انجام دادم.مشکل کنترل ادرارم دقیقا سر 3 ماه برطرف گردید.ولی نعوذ ندارم.در زمان احساس داشتن ادرار تاحدی نعوذ دارم و در زمان نزدیکی عمل سفت شدن تا 50 درصد صورت میگیرد که ناموفق هست.از قرص تادالافیل 10 و 20 نیز استفاده کردم ولی تاثیری نداشت.میخواستم لطف فرموده و راهنمایی فرمایید.
  سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   از أمپول تزريقي داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر هاشم شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.44ساله هستم (مرد)چند وقتی است ادرارم دوشاخه شده ،مشکل چیست،می تواند از چروستات باشد؟ ممنوم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   بله از پروستات مي باشد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر من سوالی درارتباط با وجود قطعات آهکی 3 و 11 میلی متری در پروستات داشتم جناب عالی پاسخ فرمودید طبیعی هست آیا وجود این قطعات دلیلی بر احتمال سرطان می تواند باشد یا نه آیا نگرانی جدی در این ارتباط می تواند باشد ضمنا Psa=1/35 هست یا وجود این قطعات بعدا ممکن هست مشکل ایجاد کند یا باید برای بررسی های بیشتر اقدام کنم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 4 هفته پیش)

   دليلي بر سرطان نيست و نخواهد بود

 • تصویر کاربر رحیم دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 83 ساله هستم و در برج 8 عمل برداشتن پروستات انجام دادم و آزمایش دادم PSAبه میزان کمتر از 0.05 بود و بعداز سه ماه باز آزمایش دادم PSA به میزان 0.2 شده آیا سرطان عودت کرده باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   ممكن است ولي أزمايش را تكرار كنيد

 • تصویر کاربر حداد جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  psaمن ۷است . بیوپسی کردم ، جواب خوش خیم بود . الآن فیتوپروست مصرف میکنم . چه توصیه میفر مایند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   درمادرست است

 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام. تقریبا هر چند وقت یکبار در ادرارم در هنگام دفع مزاج و فشار راست روده روی پروستات خون میبینم. معمولا مقدار خون زیاد است. البته باید بگویم که متاسفانه من به صورت مادر زادی یک کلیه نداشتم(کلیه چپ) و در نتیجه در سمت چپ سمینال وزیکول و سمت چپ پروستات توده های کلسیفه دارم. سایز پروستات در سونوی ترانس رکتال بزرگ بود و حجم ادرار باقیمانده هم در سونوی مثانه بالا بود مثانه مشکلی ندارد و کلیه راست نیز اندکی بزرگتر است و طبق سی تی اسکن با ماده حاجب کارکرد خیلی خوبی داشت.چندین سال است که با این مشکل روبرو هستم ولی معمولا با جدی گرفتن نظافت شخصی و نوشیدن آب زیاد مانع عفونت ادراری یا عفونت پروستات میشدم ولی دو ماه است که با وجود رعایتها باز هم در ادرار خون وجود دارد آنهم به مقدار زیاد و خونش هم به نظر کاملا زنده میاید.ضمنا دو ماه است که تامسولوسین هم مصرف میکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید علت خون در ادرار چیست؟ آیا نیاز به سیستوسکوپی واحیانا تراشیدن قسمتهای کلسیفه شده است یا درمان دارویی فعلا جواب خواهد داد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر Mohammad شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  پدرم ۶۰ سالشه آزمایش انجام دادن psa total=4.98 و psa free=0.56 درصد برابر11.2%بوده.آیا مشکوک به سرطان پروستات هست.تورو خدا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   ده روز أنتي بيوتيك ميل كنند و دوباره أزمايش تكرار شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   ده روز أنتي بيوتيك ميل كنند و دوباره أزمايش تكرار شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر هزینه سیستسکوپی چقدر میشه بعد با انجام سیستسکوپی مشکل احتقان مزمن پروستات حل می شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   هفصد هزار تومان خوب مي شويد

  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر من الان ۶ ماهه که درد الت دارم زیاد خود ارضایی میکردم وجلوی خروج منی رو میگرفتم اقای دکتر منظورت از سیستسکوپی همون تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادرار هست یعنی من با این کار مثل روز اول خوب می شوم هر وقت میرم دوستشویی احساس می کنم یک چیری در مجاری ادرا گیر کرده همه جور ازمایس هم دادم اسپرم.سونوگرافی .عکس رنگ مجاری ادرار.ازمایش ادرار .ازمایش خون وانواع انتی بیوتیک ها
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   تراشيدن در سن بالا انجام مي شود نه در سن شما

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر جواب نمونه برداری از پروستات پدرم رو خدمتتون ارسال میکنم لطفا نظرتون رو راجع به درمان بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 1 ماه پیش)

   بايد عمل كنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر