اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ ، ناتوانی در گرفتن یا نگه داشتن نعوظ به اندازه کافی مناسب برای مقاربت جنسی است. گاهی از آن به عنوان ناتوانی جنسی یاد می شود، اگرچه این اصطلاح اکنون کمتر استفاده می شود.

اختلال نعوظ گاه به گاه غیر معمول نیست. بسیاری از مردان زمانی که استرس دارند آن را تجربه می کنند. با این وجود اختلال نعوظ مکرر می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات عاطفی یا روابطی باشد که ممکن است لازم باشد توسط یک متخصص حل شود.

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود. اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به مراجعه به متخصص درمان نعوظ دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

48 درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث درمان اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد 4 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون در ارتباط باشد.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع 5، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع 5 (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از 6 تا 8 روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

علائم اختلال نعوظ

علائم و نشانه‌های این مشکل عبارتند از:

 • مشکل در نعوظ آلت
 • مشکل در حفظ آلت در حالت نعوظ
 • کاهش میل جنسی

چه عواملی باعث اختلال در نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ می تواند به دلیل مشکلات در هر مرحله از فرآیند نعوظ ایجاد شود. نعوظ نتیجه افزایش جریان خون در آلت تناسلی شما است. جریان خون معمولاً توسط افکار جنسی یا تماس مستقیم با آلت تناسلی شما تحریک می شود.

هنگامی که یک مرد از نظر جنسی هیجان زده می شود، عضلات آلت تناسلی مرد شل می شوند. این موضوع امکان افزایش جریان خون از طریق شریان های آلت تناسلی را فراهم می کند  و دو محفظه داخل آلت تناسلی را پر می کند و در نتیجه آلت تناسلی مرد سفت و محکم می شود. نعوظ زمانی منقبض می شود که عضلات منقبض شده و خون انباشته شده از رگهای آلت تناسلی خارج شود.

دلایل احتمالی زیادی وجود دارد و می تواند شامل شرایط عاطفی و جسمی باشد. علل شایع عبارتند از:

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • سطح پایین تستوسترون یا عدم تعادل هورمون های دیگر
 • بیماری کلیوی
 • افزایش سن
 • فشار
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رابطه
 • داروهای تجویز شده خاصی مانند داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا یا افسردگی
 • اختلالات خواب
 • استفاده مواد مخدر
 • مصرف بیش از حد الکل
 • استفاده از محصولات دخانیات
 • برخی از بیماری ها، مانند بیماری پارکینسون یا بیماری ام اس (MS)
 • آسیب به ناحیه لگن
 • بیماری پیرونی، که باعث ایجاد بافت اسکار در آلت تناسلی می شود

اختلال نعوظ می تواند تنها توسط یکی از این عوامل یا توسط چندین عامل ایجاد شود. به همین دلیل بهتر است که علائم را با پزشک خود در میان بگذارید.

آزمایش های اختلال نعوظ

آزمایش برای اختلال نعوظ می تواند مراحل مختلفی را شامل شود، از جمله معاینه فیزیکی و سابقه جنسی. آزمایشات اضافی نیز ممکن است انجام شود تا مشخص شود که علائم شما به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده است یا خیر.

آزمایش های اختلال نعوظ

معاینه بدنی

شما باید آمادگی لازم برای معاینه فیزیکی قلب و ریه را داشته باشید، پزشک فشار خون شما را بررسی کند و بیضه ها و آلت تناسلی شما را معاینه کند. همچنین برخی از پزشکان ممکن است معاینه مقعدی را برای بررسی پروستات نیز توصیه کنند.

مشاوره روانی – اجتماعی

پزشک از شما سوالاتی را در غالب یک پرسشنامه درباره علائم، سابقه سلامتی و سابقه جنسی می پرسد. پاسخ ها می تواند به پزشکان در تعیین شدت اختلال نعوظ کمک کند.

برخی از سسوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود عبارتند از:

 • اختلال نعوظ شما ناگهان به وجود آمده است یا به تدریج؟
 • آیا در احساس میل جنسی، انزال یا رسیدن به ارگاسم مشکلی دارید؟
 • چند بار رابطه جنسی برقرار می کنید؟ آیا این فرکانس اخیراً تغییر کرده است؟
 • نعوظ شما چقدر محکم است؟ آیا این تحت تأثیر شرایط خاص یا انواع تحریکات متغیر است؟
 • صبح یا نیمه شب با نعوظ از خواب بیدار می شوید؟
 • رابطه فعلی شما چگونه است؟ شما و همسرتان چه انتظاراتی از یکدیگر دارید؟ آیا تغییری ایجاد شده است؟
 • آیا اخیراً استرس زیادی را تجربه کرده اید؟

آزمایشات تکمیلی

پزشک ممکن است آزمایش های اضافی را برای کمک به تشخیص عامل اختلال نعوظ انجام دهد. آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی: با استفاده از سونوگرافی می توان رگ های خونی آلت تناسلی را بررسی کرد تا مشخص شود آیا از نظر جریان خون آلت تناسلی مشکلی وجود دارد یا خیر.

تست (NPT): برای ارزیابی کیفیت نعوظ های شبانه شما از یک دستگاه قابل حمل و باتری مجهز به ران استفاده می شود. داده ها در دستگاه ذخیره می شوند که بعداً پزشک می تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

تست تزریق: در طول این آزمایش، دارویی به آلت تناسلی شما تزریق می شود تا نعوظ را تحریک کند. این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا سفتی نعوظ و مدت زمان آن را ارزیابی کند.

آزمایشات ادرار: از آزمایش ادرار می توان برای بررسی دیابت یا سایر بیماریهای زمینه ای استفاده کرد.

آزمایش خون: از آزمایش خون می توان برای بررسی شرایطی مانند دیابت، بیماری های قلبی، مشکلات تیروئید و سطح پایین تستوسترون استفاده کرد.

این آزمایشات می تواند به پزشک در نحوه درمان اختلال نعوظ کمک کند و همچنین تعیین کند که آیا یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث اختلال نعوظ شما شده باشد یا خیر.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ به علت اصلی و عامل اختلال نعوظ بستگی دارد. ممکن است لازم باشد شما از ترکیبی از روش های درمانی، از جمله دارو یا مشاوره درمانی استفاده کنید.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی برای درمان اختلال نعوظ بسیاری از مردان موفقیت‌آمیز هستند. این داروها شامل:

 • سیلدنافیل (Viagra)
 • تادالافیل (Cialis)
 • واردنافیل (Staxyn)
 • آوانافیل(Stendra)

قبل از مصرف هر دارویی برای اختلال نعوظ، از جمله مکمل های بدون نسخه و داروهای گیاهی، پزشک خود را در جریان بگذارید. داروها برای اختلال نعوظ در همه افراد موثر نیستند و ممکن است در شرایط خاص، مانند بعد از جراحی پروستات یا اگر دیابت دارید  اثر کمتری داشته باشند. برخی از داروها همچنین ممکن است خطرناک هم باشند.

درمان دارویی اختلال نعوظ

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

در مورد استفاده از 3 داروی زیر دو سئوال مطرح است:

1. کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

2. آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود 30 تا 40 درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

12 درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است. در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط 1/2 درصد پس از سه سال گزارش شده و 1 تا 2 درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

جراحی برای درمان اختلال نعوظ

در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت.  از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 424 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  من چند وقت پيش ازتون سوال كردم بابت اختلال نعوظ و با توجه به شرايطم گفتين تاداگرا ٢٠ يك ساعت قبل رابطه تا ده روز، حالا سوالم اينه كه اين ده روز پشت سر هم بايد باشه يا نه فقط تو ده بار رابطه جنسي( مثلا تو ده روز تقويمي اگه سه بار رابطه داشته باشم، سه تا قرص بايد بخورم يا ده تا قرص؟)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   با هر بار نزديكي يك عدد قرص ميل شود

 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  قرص فشار۵۰ واسویکس واسپرین۸۰سرتالین غزال ومتفورمین ۵۰۰ و امسال دوماه یا بیشتر تمایل ندارم و عوض آلات دارم وبعد از نزدیکی اسپرم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز
  بنده ده سال هست ازدواج کردم از همان زمان زیاد میل جنسی خوبی نداشتم و این کار برام یک فوبیا شده بود و در نغوظ هم هرازگاهی دچار اختلال میشم. ولی اصلا و ابدا زول انزال نیستم . لطفاً راهنمایی بفرمایید از چه درمانی استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   ميل جنسي جنبه فكري ،، روحي و رواني دارد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز.
  بنده 50 سال سن دارم حدود 3 ماه است که دچار نغوظ متوسط و زود انزوالی شده ام ممنون میشم اگه کمکم کنی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 361 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی امیدوارم خوب باشید. متاسفانه به علت اینکه شهرستان هستم نمیتونم حضوری بیام مطب تون. آقای دکتر بنده دو ماه پیش یک کاندوم جدید خریدم (البته مارک کاپوت بود - معتبره ظاهرا - تاخیری) چند بار که استفاده کردم احساس کردم خارش میگیرم و حتی خانمم هم گفت منم یکم خارش میگیرم. ولی متاسفانه ادامه دادم با همون. یبار دیدم آلتم پوست پوست میشه و خارش شدید داره که یه مدت کرم مرطوب کننده و AD زدم که یکم بهتر شد ولی باز هم پوست پوست میشه ولی خارش خیلی کم داره.(عکس رو پیوست کردم) بعدا متوجه شدم که مشکل عدم نعوظ و حتی عدم میل جنسی هم دارم. البته لازم به ذکره که الان تقریبا یک ماهی میشد که مشکل اختلال خواب داشتم و همیشه تا ساعت 6-7 صبح نمیتونستم بخوابم و بعدش دو سه ساعت میخوابیدم و یه دوره ی استرسی رو دارم میگذرونم. مشکل عدم نعوظ تقریبا سه هفته ای میشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. اگر ویزیت انلاین هم بزارید اشخاصی مثل من که شهرستان هست میتونه از تجربه ی شما بهره مند بشه. ممنون از لطف جنابعالی
  1. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   عکس رو نشون نمیده من دوباره میفرستم. ممنون
  2. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ببخشید بعضی وقت ها انقدری خشک و پوست پوست میشه که پوست از بعضی ها از وسط جدا میشه و زخم میشه. اگه پماد نزنم معمولا این اتفاق میفته.
   واینکه برای استفاده از کاندوم چه کنم ؟ چون هر بار استفاده می کنم تا چند روز دوباره خارش و اینا میاد. البته از یه مارک دیگه استفاده می کنم
  3. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام.ببخشید سوال تقریبا چقدر طول میکشه جوابش رو آقای دکتر بدن؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   از كاندم استفاده نكنيد عكس را ديدم حساسيت بوده از كرم بتامتازون روي پوست ماليده شود يك بار در روز اگر خوب نشديد به متخصص پوست مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حجت یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من طبق فرمایشتون ۳ماه هر روز پاروکسیتین و ویزیت دومتون الان نزدیک به ۵ماه هستش سرترالین مصرف میکنم اما هیچ تاثیری نداشته در انزال زودرسم فقط باعث شده نعوذ ناقص داشته باشم لطفا اگه راه چاره قطعی مد نطرتون هست بفرمایید از این همه وقت و هزینه خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر دحیمی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  بنده از سال ۸۷ دیابت دارم ورزشکار ومربی کیوکوشین هستم ۴۸ سال سن دارم مشکل نغوظ دارم اگر قرص نخورم درحین رابطه دچار سستی آلت میشوم
  اگر قرص تادالافیل بخورم بهترم بعضی اوقات کاملا نعوظ دارم بعضی اوقات نه
  راهنمایی بفرمایید چه قرصی بخورم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ميل كنيد

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من حدود ۵ ماهه هست با شریک جنسیم که ۴ سال باهم بودیم کات کردم و در حال حاضر مجردم اما از نظر روحی آسیب دیدم بشکلی که چند روز پیش نتونستم با عشق جدیدم سکس داشته باشم حتی اینقدر روحیم آسیب دیده که حتی نعوذ نشدم در صورتیکه قبلا به هیچ وجه این مشکلات رو نداشتم لطفا منو مشاوره کنید چه دستوری میفرمایید که این مشکلم برطرف بشه ؟؟؟؟
  سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكل شما جنبه روحي ،، رواني دارد يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار نزديكي با قرص

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتور
  اقای دکتور الان حدوداً شیش ماه هستش که اصلأ میلی با هم بستر با خانمم ندارم دراین مورد خیلی سرد شدم قبلاً در هفته دو یا سه بار هم بستری داشتم الان دو ماه هستش که اصلأ میلی ندارم از دکتر ممنون میشم جوابم بدی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكلات ذهني ،، فكري داريد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترنزدیک ده سال ازدواج کردم تاالان مشکل نداشتم الان نزدیک یک ماه بیشترمشکل نعوظ پیدا کردم درضمن مشکل زمینه ای ندارم ممنون میشم راهنمایی کنی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر