ناتوانی جنسی

درمان ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ

اولین و مهم‌ترین نکته‌‌ای که فرد مبتلا به ناتوانی جنسی که به علت عدم یا ناکافی بودن نعوظ و سفتی آلت قادر به انجام عمل جنسی موفقیت‌‌آمیز نمی‌باشد این است که او آگاه باشد که بیمار نیست، ناتوانی جنسی بیماری نیست و علامت بیماری زمینه‌ای او مثل دیابت یا بیماری قلبی می‌باشد.

ناتوانی جنسی حتما باید از ۳ ماه قبل و به تدریج در مرد شروع شده باشد. بنابراین مردی که از ناتوانی جنسی شکایت دارد و هفته‌های اخیر دچار آن شده است، زودگذر بوده و اکثرا بدون تجویز دارو بهبود می‌یابند.

دو دسته بیماری باعث ناتوانی جنسی می‌شوند که شامل:

 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • فشار خون
 • افزایش سن
 • چاقی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • اختلال کار تیروئید
 • بعد از عمل پروستاتخوش خیم
 •  سرطان پروستات
 • اختلال هورمون جنسی خون
 • نارسایی مزمن کلیه
 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز
 • هیپوتالاموس در مغز و بیضه‌‌ها
 • بیماری‌های عصبی (نروژنیک)، ام.اس (S)، پارکینسون، ضایعه و تومور نخاع
 • ضربه و تروما به لگن، جراحی لگن، اشعه درمانی لگن و شیمی درمانی
 • افزایش پرولاکتین خون، نارسایی اولیه بیضه‌ها به علت سرطان
 • عفونت یا ژنتیک می‌باشد.

التهاب پروستات مزمن

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی دیابت نوع ۲ می‌باشد. بیماری دیابت نوع ۲ اغلب بدون علامت هشدار دهنده، پیش می‌رود. ممکن است فرد ۵ سال بعد از ابتلا به دیابت متوجه بیماری خود شود.

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی اولیه

ناتوانی جنسی اولیه به مردانی گفته می‌شود که هرگز در زندگی‌شان نعوظ یا آمیزش جنسی نداشته‌اند.

اختلال نعوظ ثانوی

ناتوانی جنسی ثانوی بسیار رایج است. به مردانی گفته می‌شود که قبلا رابطه جنسی نرمال داشته، سپس ناتوان شده‌اند، حال آنکه تا چه حد ناتوان شده‌اند، مشخص نیست.

ناتوانی جنسی زودگذر

ناتوانی زودگذر و در بعضی مواقع به صورت مزمن و یا به تدریج در زمینه بیماری‌های اورگانیک که نامبرده شد، در فرد اتفاق افتد. ناتوانی جنسی زودگذر بیشتر در دوران جوانی زمانی که مرد در اولین آمیزش جنسی خود با وجود تمام ذوق و شوقی که دارد، نمی‌تواند خوب عمل کند، اتفاق می‌افتد. ناتوانی جنسی همچنین برای مردانی که بنا به دلایل کاری یا مشکلات عاطفی تحت استرس شدیدی هستند هم اتفاق می‌افتد و به محض این که استرس رفع می‌شود، دوباره می‌توانند آمیزش جنسی موفقی داشته باشند.

نکته مهم این است که ناتوانی جنسی زودگذر را نباید جدی بگیرید هر چه اهمیت کمتری به آن بدهید شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه جنسی نرمال خواهید داشت.

گاهی اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی بی‌اهمیت و خیلی مختصر چنان ترسی در مردان ایجاد می‌کند که در روابطشان بسیار مضطربانه عمل کرده و مشکل را دو چندان می‌کنند. زنان باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته و از همسرشان انتظار زیادی نداشته باشند.

صبر و درک همسران در درمان ناتوانی جنسی بسیار موثر است. از طرف دیگر مرد باید در این مورد با همسرش گفتگو و مشورت کند، طوری که زن را حامی و پشتیبان خود بداند. اگر مردی برای حل این مشکل به تنهایی تلاش کند، معمولا به نتیجه‌ای نمی‌رسد. گرچه ناتوانی زودگذر نگران کننده نیست، ناتوانی جنسی دائمی نیز با کمک‌های حرفه‌ای قابل درمان نیست. ناتوانی جنسی گاهی ممکن است در دراز مدت یا در بعضی موارد ناگهانی ایجاد می‌شود. در هر دو مورد زوجین نباید در قبال کمک‌های درمانی بی‌توجه باشند، چرا که اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند باعث سستی پایه‌های زندگی زناشویی و حتی از هم پاشیدگی آن و نهایت منجر به تضعیف روحیه و عزت نفس مرد شود.

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی

آگاهی و دانش از روابط جنسی، بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی می‌باشد. توسط پزشک معالج، درمان اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، پس از بررسی فرد به صورت گرفتن شرح حال دقیق و امتحان بالینی بیمار باید صورت گیرد تا ضمن تشخیص علت ناتوانی جنسی درمان مناسب را تجویز کند. داروهایی نظیر سایمترین و تیازید و بعضی داروهای فشارخون که موجب اختلال جنسی می‌شوند باید استفاده آن قطع شود. فشار خون، چاقی، کلسترول غیر طبیعی خون، اختلال کار تیروئید و استعمال دخانیات اصلاح شود. اختلالات هورمون‌های جنسی مثل کاهش تستوسترون، SH، LH و افزایش پرولاکتین اصلاح شود.

 کاهش ترشح LH که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود که باعث تحریک سلول‌های بیضه (سلول‌های لیدیگ) که مسئول ترشح تستوسترون می‌باشد، اصلاح گردد. بعضی بیماری‌ها نظیر سیروز کبدی، آنمی سیکل سل، تالاسمی، آمینوئیدوز، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و عفونت‌های مزمن، آرتریت روماتوئید باعث کاهش هورمون جنسی می‌شود. چنانچه کاهش توستسترون به علت نارسایی بیضه باشد، تسوسترون خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز شود.

درمان ناتوانی جنسی

قدم اول درمان ناتوانی جنسی

مرحله اول درمان ناتوانی جنسی استفاده از داروهای خوراکی می‌باشد.

۳ داروی خوراکی که به طور رایج در ایران و سایر کشورها تجویز می‌شود، شامل: سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تادالافیل سیترات (CIALIS) و وردنافیل می‌باشند.

تقریبا عوارض هر سه دارو یکسان می‌باشد. عوارض شامل سردرد، احتقان بینی، اختلال گوارشی، اختلال دید (دید آبی رنگ)  درد زانو.

درد عارضه مربوط داروی تادالافیل می‌باشد که گاهی بسیار شدید و غیر قابل تحمل می‌باشد. یک ساعت قبل از عمل جنسی یکی از داروها باید میل شود. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد نعوظ و ارکشن به وجود می‌آید. این داروها ۵۰ تا ۶۰ درصد پاسخ دارویی دیده شده. ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا ۲ سال) درمان با دارو را قطع می‌کنند. مطالعات کلینیکی نشان داده که ۲/۱ درصد از بیماران پس از ۳ سال دارو را قطع می‌کنند و ۱ تا ۳ درصد به علت عوارض جانبی بوده. نوع درمان اختلال نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

 در موارد ذیل استفاده از داروهای نامبرده مجار نمی‌باشد

 • بیمارانی که سکته قلبی یا مغزی (Stroke) در ۶ ماه گذشته داشته‌اند یا از آریتمی و از بی‌نظمی پرخطر رنج می‌برند.
 • درد آنژین صدری هنگام عمل جنسی
 • نارسایی احتقانی قلب (class 2)
 • در افراد مبتلا به فشارخون در حال استراحت
 • فشار خون بالا

در بعضی بیماران ممکن است داروهای خوراکی موثر قرار نگیرد، پس از یک دوره زمانی اثر دارو قطع شود.

 قدم دوم درمان‌ ناتوانی جنسی

استفاده از آمپول‌های پروستاگلندین، پاپاورین و رژنتین می‌باشد. در امریکا این سه آمپول در یک آمپول واحد به نام Trimix وجود دارد ولی در ایران گاهی هر کدام از این آمپول ها در داروخانه‌های تک نسخه‌ای وجود دارد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  52 سال دارم و خوشبختانه بدنی سالم و قوی دارم واز بیماری خاصی هم رنج نمیبرم ولی مدت یکسالی هست که نعوذ کاملی ندارم ضمنا یک یا دوبار از قرصهای ویاگرا و یا سیلدنافیل .. استفاده کردم که سبب سردرد شدم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   از أمپول تزريقي در ألت بايد استفاده كنيد

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر؛
  بنده به دلیل طبع گرمم از دوران بچگی خود ارضایی میکردم به طوری که روی زمین دراز میکشیدم و با فشار دادن آلت تناسلیم به زمین خودارضایی میکردم حال که ازدواج کردم خیلی پشیمونم چون با مشکل نعوظ ناقص یا عدم نعوظ مواجه شدم نمیدونم علتش این میتونه باشه یا نه چند بار هم خدمت دکترهای ارولوژیست در شهرستان رفتم که سیلدنافیل ۱۰۰ یا ویاگرا با ایگزریکت ۳۰ تجویز کردن که جوابی نگرفتم و مشکلم حل نشده و با عوارضی چون حالت تهوع سوزش معده و اینا مواجه شدم ؛در کل نه خودم نه خانومم با این روش درمان دارویی موافق نیستیم میخواستم یه درمان قطعی برا این مشکلم بگید و بنده حقیر رو راهنمایی کنید .از قبل از همه زحمات جنابعالی تقدیر و تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   به متخصص روان پزشك مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  در شب زفاف حین معاشقه با همسرم آلتم سفت بود ولی وقتی خواستیم دخول انجام بشه شل شد وامکان دخول نشد.این اولین بارم بود.همیشه وقتی با همسرم معاشقه میکردم سفت بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   جنبه فكري ،. ذهني دارد خود به خود خوب مي شود 

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من 34 ساله هستم. از نوجوانی تا الان خودارضایی داشتم. چند وقته نامزد کردم. وقتی ازش دورم تو چت کردن، حس شدید وبعد خودارضایی و ارضا شدن دارم ولی وقتی با همیم نعوظ بسیار کم و موقت دارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   جنبه خجالت دارد و زود گذر است

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 20 سالمه تا سه چهار روز قبل اصلا از نظر نعوظ مشکلی نداشم ولی یک دفعه از دو روز قبل نمیتونم نعوظ بکنم حالا باید چه کار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   زود گذر است جبه فكري دارد 

 • تصویر کاربر یاسر دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۳۰ سالمه و یک سالی هست متاهل شدم تقریبا از سن ۲۵ سالگی دچار مشکلات کاهش شدید کاهش میل جنسی عدم نعوظ و زود انزالی شدم چه پیشنهادی میفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   كاهش ميل جنسي جنبه فكري داردو براي زود انزالي روزي يك قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از نعوظ يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قوامی خسته نباشید من فرزندم دچار هیپوسپادیازیس بود که توسط دکتر صادقیان در بیمارستان کسری تهران عمل شده است (فوق تخصص اورولوژی کودکان ) منتهی بعد از عمل سوم ارکشنی از فرزندم ندیده ام و الت تناسلی ایشان جمع و کوچک است در صورتی که دکتر مقداری تپل است دکتر صادقیان با دست الت را از زیر شکم بیرون کشیده و الت ایجاد شده بود ضمنا هنگامی که مثانه اش پر میشود فیستول دارد دو سوال اینکه ایا در موارد نعوظ و زناشویی در بزرگسالی مشکلی نخواهد داشت یا نیاز به عمل دیگری است و این فیستول فقط هنگامی که خودش را زیاد نگه میدارد مهم است لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   لطفا سوال را خواناتر مطرح كنيد 

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  خسته نباشید
  پزشکی قانونی برایم تست ریجی اسکن نوشته بود به علت محیط نامناسب خواب نرفتم و دوباره باید تکرار کنم اگر قبل از تست قرص خواب بخورم بر نتیجه ریجی اسکن تاثیر نمی گذارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   تكرار شود  و قرص هم اثري ندارد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من ۲۵ سال دارم و بعد از پایان دوره خدمتم که حدودا ۴ سال پیش بود کم کم با مشکل اختلال نعوظ روبرو شدم اوایل این مشکللت خفیف و گذرا بودند و با مصرف قرص های اختلال نعوظ برطرف میشد ولی الان تقریبا ۲ ماهه که کلا احساس نعوظ نمیکنم حتی صبح ها و احساس میکنن التم کوچکتر شده و بی حس لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   جنبه ذهني و فكري دارد به روانپزشك مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سپاس دکتر
   موفق باشید.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   خواهش مي كنم 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من 34 سالمه و متاهلم.چاقم و قرص متفورمین1000 و گلی کلازید80 مصرف میکنم.سه سالی بود که اختلال نعوظ داشتم که با سیلدنافیل این مشکل رو حل میکردم.دو ماه پیش عمل واریکوسل انجام دادم.اکنون هنگام نزدیکی علیرغم استفاده از سیلدنافیل و نیز نعوظ اولیه، در میانه نزدیکی آلتم حالت نعوظ را از دست میدهد.
  1-آیا این شرایط ارتباطی با عمل واریکوسل دارد و با گذر زمان بهبود خواهد یافت؟
  2- آیا دایما باید از قرص سیلدنافیل استفاده کنم؟
  3-با توجه به تصمیممان به فرزندآوری، آیا قرص سیلدنافیل تاثیری بر اسپرم و کاهش کیفیت آن و در کل در امر باروری دارد؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   ارتباطي به واريكوسل ندارد و با گذر زمان خوب مي شويد بايد اضطراب ،. استرس و مسايل فكري و ذهني نبايد داشته باشيد و سيلدنافيل اثري روي اسپرم ندارد

درحال دریافت اطلاعات