علل اختلال نعوظ را بشناسید

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب و اختلال فردی می گردد.

اختلال نعوظ (ERECTILE DYSFUNCTION) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است که ممکن است در فرد وجود داشته باشد.

۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به اختلال نعوظ مبتلا می‌باشند. از این تعداد ۳۰ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به آن مبتلا می‌باشند، لذا مشکلی فراگیر در سطح جهان بوده و در هر سال مبتلایان آن افزوده می‌ شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب و اختلال فردی می گردد. اختلال نعوظ در فردی که حداقل ۳ ماه این مشکل را داشته باشد، مشکل تلقی می شود. بنابراین فردی که به کلنیک مراجعه می‌کند و ادعا می‌کند از دو هفته قبل دچار اختلال نعوظ گردیده، این فرد ناتوان جنسی تلقی نمی‌گردد و این حالت زودگذر است و بهبود می‌یابد.

علل اختلال نعوظ

شایع‌ترین علت اختلالات نعوظ (ED) دیابت نوع ۲ است که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ به دلیل این بیماری به ترتیب  ۲۵ تا ۷۰ درصد می‌باشد. دیابت ۴۰ درصد بیماری‌های اروگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می‌دهد. زمانی که یک بیمار مبتلا به اختلال نعوظ مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد باید به فکر اختلالات روانی از جمله افسردگی شد.

یکی دیگر از علل اختلالات نعوظ بیماری‌های نوروژنیک شامل بیماری پارکینسون، نروپاتی محیطی، MS می‌باشند. فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ در نوع نرولوژیک شامل: دیابت، حوادث مغزی (سکته مغزی) عروقی، دیسک لومبار، جراحی و رادیوتراپی ناحیه لگن و نروپاتی محیطی است.

تخمین زده می‌شود که ۵ درصد مردان دچار اختلال نعوظ (ED) مبتلا به کاهش سطح تستوسترون هرمون جنسی باشند. بنابراین یکی از بررسی‌ های علل این مشکل در افراد بالای سن ۴۵ سالگی اندازه‌گیری سطح سرمی تستوسترون می‌باشد.

مقدار تستوسترون کلی در یک فرد ۲۰ تا ۴۰ ساله ng,dl 300-200 می‌باشد و کمتر از ng,dl 200 نشانه هیپوگونادیسم (کم کاری بیضه ها) است. در صورت کاهش تستوسترون کلی از میزان ng 400-200 ، تستوسترون باید آزاد اندازه‌گیری شود.

علل اختلال نعوظ

در بیماری های زیر سطح سرمی تستوسترون از میزان طبیعی کاهش می‌یابد:

 •  سیروز (بیماری کبدی)
 • GFR پایین (کاهش عملکرد کلیه ها)
 • سیکل سل آنمی (بیماری خونی)
 • تالاسمی (بیماری خونی)
 • هموکروماتوزیز (بیماری خونی)
 • آمیلوئید وزیز
 • COPD (بیماری مزمن ریوی)
 • آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی)
 • عفونت‌های مزمن ویروسی

سطح سرمی تستوسترون باید برای چگونگی نحوه درمان بیمار اندازه‌گیری شود. در صورت پایین بودن تستوسترون باید پرولاکتین و LH سرم خون اندازه‌گیری شود. در صورت غیر طبیعی بودن آنها MRI از جمجمه باید صورت گیرد. اندازه گیری سطح سرمی هورمون جنسی برای بررسی اختلال نعوظ (ED) است.

عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ

 • استعمال دخانیات
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • بعضی داروها نظیر آتروواستاتین و تیازید
 • انفارکتوس – سکته قلبی
 • نارسایی کلیه
 • بعد از عمل پروستات
 • دیالیز
 • بیماری های اندوکرینی هیپرپرولاکتینمی ، کم یا پرکاری تیروئید ، هیپوگونادیسم
 • بیماری سیکل سل
 • درمان های داروئی ایجاد کننده اختلال جنسی نظیر : تیازید ، اسپیرونولاکتون ، دیگوکسین ، فنوتیازیدها ، آلوپرینول ، ایندومتاسین ، فیبرات ها ، داروهای ضد دپرسیون
 • اختلال فونکسیون کبد
 • بیماری پیرونی
 • پریاپسیم
 • تروما(ضربه و آسیب به آلت تناسلی)
 • سایکوژنیک(فکری –روانی)
 • اضطراب
 • افسردگی

۶۰ درصد مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلالات نعوظ هستند. در افرادی که تحت درمان با داروهای مهار کننده فسفودی استراز نوع ۵ ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی‌شود (Non- Sponder) باید احتمال بیماری عروق کرونر بررسی شود.

مردان مبتلا به بیماری عروق کرونر بدون علامت که به علت اختلالات نعوظ  به پزشک مراجعه می‌کنند باید تحت بررسی عروق با تست‌های پیچیده قلبی قرار گیرند.

توصیه می‌شود چربی ، فشار خون، دیابت و بیماری عروقی محیطی بررسی شوند. بیماری که تحت درمان با سیلدنافیل سیترات (ویاگرا) قرار گیرد، چنانچه در دراز مدت کاهش یا عدم پاسخ درمانی در فرد مبتلا به اختلال نعوظ پدید آید، باید به فکر وخیم‌تر شدن بیماری عروقی یا افزایش شدت توکسیسیتی اندوتلیال (بدتر شدن دیابت یا هیپر لیپیدمی) در این بیمار بود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

21+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  بنده حدودا ۴۰ سالمه.حدودا دو ماه قبل از عید عمل آبسه مقعدی با لیزر کردم که دکتر بهم گفت چرک تا نزدیک مجرای بیضه هم پیش رفته.و بعد از عمل برام انتی بیوتیک و مسکن تجویز کرد.اما از سه چهار روز بعد از عمل مشکل نعوذ و کم شدن میل جنسی پیدا کردم.ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر عمران یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام . ببخشید . مشکل نعوظ پیدا کردم
  سالهاست قند دارم . و چربی تیری گیریسل
  قرص متفورمین میخورم . ی مدتی هم جم فیبروزیل و الان فنوفیبرات .
  میشه کار کرد برای عدم نعوظ من
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جوانی ۲۴ ساله هستم ۵ ساله که دچار اختلال نعوظ شده ام در طول این مدت با سیدنافیل نزدیکی کردم اما الان دوماهی هست که دیگه جواب گو نیس التم هنگام نعوظ ثابت نیس و حالت لرزش داره درحالت معمول به سمت راست میفته . قدرت حفظ نعوظ ندارم خیلی زود شل میشه وضعیت روحی مناسبی ندارم همسرم رو خیلی دوست دارم دغدغه فکریم اینه با وجود این بیماری زندگیم خراب بشه تست تسترون گرفتم جوابش نرمال بود الان قادر انجام عمل نزدیکی نیستم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   مشكل شما جنبه فكري ،،،، ذهني و روحي رواني دارد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما. آقای دکترمن حدود ۹ ساله دچار خودارضایی هستم. و الان ۲۶ سالمه و میخوام ازدواج کنم و تاالان رابطه جنسی با کسی نداشتم. مطالبی که در اینترنت مطالعه کردم راجع ب اختلال نعوظ باعث نگرانی و پیگیری بنده شد. در زمانی ک تحریک میشوم با لمس آلتم به حالت راست در میاید و اگر بهش دست نزنم بعد از چند لحظه شروع به خوابیدن و شل شدن میکند اما با لمس مجدد دوباره راست میشود. میخام بدونم اختلال نعوظ دارم یا ن . این مسئله خیلی نگرانم کرده و از طرفی چند وقتیست من نعوظ صبحگاهی ندارم و این نیز برنگرانیم افزوده. درضمن بنده درحین خدمت سربازی متوجه شدم که واریکوسل گرید ۲ نزدیک به ۳ در بیضه چپ دارم و آزمایش منی هم دادم که به پیوست ارسال میکنم. آقای دکتر خیلی تحت فشارم سر این مسائل دستم به دامنتان به دادم برسید که چه کنم؟ (عکسی از آلتم در حالت نعوظ را هم برایتان ب پیوست ارسال کردم گفتم شاید برای بررسی لازم باشد.) خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید. دستتون درد نکنه.
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   درمورد نعوظ صبحگاهی که عرض کردم در بالا، چن وقتیست که نعوظ صبحگاهی ندارم مگر تعداد بسیار کم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   أزمايش طبيعي است مشكل جنسي هم به مرور حل مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اسپرانتو پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام مردی 42 ساله و متاهل هستم.4 ماهی هست که نعوظ ندارم.البته قد من 185 وزنم 108 کیلو هست.4 سال پیش واریکوسل عمل کردم .مبتلا به سندروم کلاین فیلتر هستم.مدتی قبل قرص زینک پلاس مصرف میکردم که درحال حاضر 1 سالی هست که مصرف نمیکنم.الان 4 ماهی میشه که رابطه جنسی ندارم.لطفا منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر zoom شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من سی و یک ساله ام و مجردهستم مدتی هست که اختلال نعوظ پیدا کردم به صورتی که قبل رابطه باید 25 میلی گرم ویاگرا استفاده کنم که به نعوظ کامل برسم که در صورت استفاده ویاگرا می تونم تو یک تا دو ساعت دوبار رابطه خوب داشته باشم ازمایش هورمنی هم دادم تستسترونم هیچ مشکلی نداشت در حد خیلی خوبهست ولی فری تستسزونم پایین اومده در صورتی که قبلا اونم در حد خیلی خوبی بود ممکن بخاطر پایین اومدن فری تسترون باشه ایا داروی هست که باعث بشه فری تستسترون ا فزایش پیدا کنه من واریس بیضه چپ هم دارم ممکنه به خطر واریس باشه چون از وقتی واریس گرفتم بعضی اوقات حجم اسپرمم کم می شه و بعضی اوقات باعث برگشت ادار عفونت در بیضه می شه وقتای که کمپرس یخ می زارم روی بیضه هام حجم اسپرمم خیلی بیشتر می شه و میل جنسیمم بیشتر می شه ممنون می شم راهنماییم کنید چون خیلی فکرم و در گیر کرده عکس ازمایشمم پیوست کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   تستسترون فري طبيعي است ،، واريس بيضه علت أن نيست ،، ممكن است جنبه فكري ،روحي و ذهني باشد

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. جوانی ۲۵ ساله هستم. دو ساله که ازدواج کردم. سال اول مشکلی در رابطه جنسی نداشتم تا اینکه برای درمان تیک عصبی پنج ماه قرص اورپ مصرف کردم. در حین مصرف کامل نعوظ نداشتم و میلی هم نداشتم. الان سه ماهه قطع کردم قرص رو ولی باز مشکل نعوظ دارم. آفرودیت و آل آرژنین تهیه کردم و میلم بهتر شده اما کماکان آلت وقتی نعوظ پیدا می کنه سفتی و دوام مناسب رو نداره. آزمایش دادم پرولاکتینم بالا بود. تیروئید کم کار هم دارم و فشار خونم ۱۳ بود همچنین کم کاری تیروئید هم دارم که مدتی بود قرص نمی خوردم اما دوباره شروع کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر میرزا جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  ۳۳ ساله هستم و متاهل قبل از ازدواج مشکل نعوذ نداشتم اما بعد ازدواج به دلیل عدم اطلاعات کافی با اینکه ارتباط جنسی با همسرم برقرار کردم اما متوجه نشدم که پرده از نوع ارتجاعی است و فکر می کردم چون خونی نیست ناموفق بوده ام و استرس و فشار زیادی هم به خودم و همسرم وارد شد و هردو به لحاظ روانی اسیب دیدیم پس از ان با مراجعه به چند دکتر متخصص و انجام ازمایشات متوجه شدیم که من به لحاظ بدنی سالم و به لحاظ روان شناسی افسردگی خفیف دارم دکتر برای من تالادافیل تجویز و من بعد خوردن این قرص رابطه مناسب داشتم ولی بشدت باعث سردردم میشد که همسرم نگران تر و حساس تر شد مدتی نخوردم و مشکل همچنان باقی بود پس از ان همان قرص را به ۴ یا ۵ قسمت تقسیم کردم و قبل رابطه یک قطعه خوردم رابطه ام خوب و سردردی هم نداشتم اما همسرم اصرار می کرد تو باید بدون قرص این توانایی را داشته باشی و با قرص مشکل ما باقیست...پس از متاهل شدن به دلیل تنفر زیاد از شغلم هر روز و هرشب به فکر راه اندازی کار جدید بودم و در این دوسال زندگی نسبت به رابطه جنسی سرد بودم...ولی با خوردن هرقطعه تالادافیل خیلی عالی و مناسب عمل می کردم...لطفا کمکم کنید چون زندگیم بشدت تحت تاثیر است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   شما مشكل روحي رواني و ذهني داريد كه بايد توسط روانپزشك حل شود

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر
  بنده ۳۰ سالم هستش مدت یکساله مشکل نعوظ پیدا کردم و خیلی مواقع نعوظ پیدا نمیکنم و یا مدت خیلی کوتاه نعوظ دارم و همینطور انزال زودرس دارم اگرم جلوی انزال میگیرم موقع رابطه قطع میکنم و دوباره ادامه میدم در ادامه رابطه نعوظ دیگه پیدا نمیکنم و انزالم نمیشم
  از داروی تادارکس ۲۰ میلی ایرانی استفاده کردم ولی بازم نعوظ کامل نداشتم و خیلی کوتاه بود نعوظم و از کاندوم دابل دیلی هم استفاده کردم همزمان ولی بازم در یک دقیقه به انزال رسیدم و نعوظم خیلی کم بود
  حالا باید چیکار کنم
  ممنون می شوم راهنمایی کنید
  بیماری قلبی و عروقی و هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

    سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام جناب دکتر
   جناب اقای دکتر من مشکل نعوض هم دارم با قرص تادارکس ۲۰ میلی و کاندوم دابل دیلی تونستم تاخیر عقب بندازم ولی همین که کاندوم را استفاده میکنم بعد چند دقیقه التم شل میشه و انزال نمیشم یا خیلی زمان میبره انزال بشم
   از کرم زایلا پی هم استفاده کردم بازم نعوظ کاملا اولش ایجاد میشه در اورال سکس ولی کافیه کاندوم دیلی مصرف کنم و رابطه شروع کنم نعوظم از دست میره
   حال باید چیکار کنم از قرص تادارکس دیگه استفاده نکنم؟ چون تاثیری ندیدم تو نعوظم فقط عوارض تنگی نفس و درد قفس سینه و تپس قلب پیدا کردم با کمردرد

   و اینکه از قرص داپوکستین استفاده کنم دیگه نیاز نیست از کاندوم دیلی و قزص تادارکس استفاده کنم؟
   و اینکه داپوکستین چند میلی استفاده کنم و به چه مدت استفاده کنم برای درمان؟
   و اینکه مشکل نعوظ بخاطر انزال زودرس و یا کاندوم دیلی اتفاق میوفته؟ و نیاز نیست قرص ارکشن استفاده کنم

   بسیار سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   كاندوم باعث مشكلات شما مي باشد ،، براي نعوظ از قرص  تادالافيل استفاده كنيد

  4. تصویر کاربر علی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام اقای دکتر وقت بخیر
   اقای دکتر از قرص داپوکستین استفاده کردم موثر بود تا حدودی انزال حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه عقب انداخت ولی مشکل نعوظ اولش خوب هست ولی در پوزیشن های مختلف نعوظم از دست میره برای این مشکل هم از قرص ویزارسین ۵۰ میلی خارجی استفاده کردم نعوظم خیلی بهتر شد ولی بازم کامل نمیمونه تا اخر رابطه ولی نسبت به تادالافیل خیلی بهتر اثر داشت حال برای اثر بیشتر از دوز ۱۰۰ میلی استفاده کنم

   و سوال دیگه از چه نوع کاندومی استفاده کنم و چه برندی که مشکل نعوظ پیدا نکنم
   سپاس فراوان
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   كاندوم نمي شناسم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۳۲ ساله هستم
  تکدر ادرار شدیدی شبها دارم که بالغ به ۱۵ نوبت هم رسیده گاهی‌.مثانه م پر نمیشه ولی احساس دستشویی دارم و مجبور با آب گرم تحریک کنم تا ادرارم کمی بیاد ولی میزانش کمه و ۱ساعت بعد دوباره این موضوع تکرار میشه و این باعث درد در آلت م میشه‌.آزمایش دادم ولی چیزی نشون نداده و دکتر گفته کمی مثانه التهاب داره اما با دارو چیزی تغییر نکرد این موضوع تقریبا ۱ ساله.اما از اسفند مشکل نعوظ پیدا کردم که فکر میکنم بخاطر استرس باشه چه پیشنهادی برای درمان اولیه دارین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   ١- عكس مجرا گرفته شود ٢- نوار مثانه هم گرفته شود ٣- روزي يك عدد كپسول امنيك ميل شود ٤- و روزي هم يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر