اختلال نعوظ نشانه چیست؟ عامل اختلال نعوظ چیست؟

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود.

اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به درمان دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

48 درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث درمان اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد 4 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل  فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع 5، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع 5 (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از 6 تا 8 روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از 3 داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود 30 تا 40 درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • 12 درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط 1/2 درصد پس از سه سال گزارش شده و 1 تا 2 درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من اذواسپرمی هستم واریکوسل دارم امید باروی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   با روش ميكروتسه اميد باروري وجود دارد

 • تصویر کاربر صدرا جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نمیدونم چقدر این مشکل جنبه روحی و چقدر جنبه بیماری داره ، من موقع رابطه جنسی اگه تحریک کم بشه برای ۲۰ ، ۱۰ ثانیه شروع به از دست دادن نغوظ میشم و دیگه سخت میشه نغوظ فورا بدست بیارم و این ک‌به این فکر میکنم که( باید نغوظ داشته باشم الان!تا زشت نباشه) تحرکاتی ک انجام میدم به نغوظ نمیرسونتم اما تا فکرم منحرف بشه حتی با ید حرف که بدون فکر این که این رو میگم که نغوظ داشته باشم میگم یا کمی لمس بدن پارتنرم (بدون فکر برای این که الان ابن کارو کنم که نغوظ داشته باشم) به سرعت به نغوظ میرسم مشکلم کمی در تمرکز و کمی این که زود نغوظم تا تحریک کاهش میابد یا تحریک قسمت های الت کامل نباشه از بین میره
  نغوظ صبحگاه هم تقریبا ندارم ولی صبح با کوچک تربن تحریک مثل این که بالشتکی ، دستم ، کیفم روی پام باشه نغوظ پیدا میکنم
  1. تصویر کاربر صدرا یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 2 هفته پیش)
   و این که دکتر من ۲۱ سالمه و این مشکلات بیشتر موقع هایی که تمرکز ندارم پیش میاد و اخرین بار کم‌خوابی شدید داشتم اما اون مشکل از بین رفتن نغوظ با کم‌شدن تحریک یا خوب تحربک نشدن نقاط اصلی الت که ظرف ۱۰ ، ۲۰ثانیه با ‌کم شدن تحریک انجام میشه و اگه نقاط خوب تحریک نشه رفته رفته این اتفاق میوفته
  2. تصویر کاربر صدرا دوشنبه ۱۶ فروردین ۰( 1 هفته پیش)
   .
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام مشكل شما جنبه فكري دارد يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ائلمان پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر من ۲۲ سالمه و مشکل عدم تداوم نعوط دارم ولی قسمت عجیبه جریان اینجاست که در هنگام کار های قبل دخول به هیچ وجه نعوط من از بین نمیرود ولی درست چند لحظه بعد دخول نعوط از بین میرود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   براي مدتي يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر هرمز دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده 49سالمه و 3ماهه فرص فشار خون (بیزاپالول 25والزداک 80و هیدروکلوتیازید 25)هرروز میخورم و فشارم کنترل شده
  متاسفانه دچار اختلال نعوظ و زود انزالی شدم
  خواهشمندم راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

    يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل شود

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  من چند وقت پيش ازتون سوال كردم بابت اختلال نعوظ و با توجه به شرايطم گفتين تاداگرا ٢٠ يك ساعت قبل رابطه تا ده روز، حالا سوالم اينه كه اين ده روز پشت سر هم بايد باشه يا نه فقط تو ده بار رابطه جنسي( مثلا تو ده روز تقويمي اگه سه بار رابطه داشته باشم، سه تا قرص بايد بخورم يا ده تا قرص؟)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   با هر بار نزديكي يك عدد قرص ميل شود

 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  قرص فشار۵۰ واسویکس واسپرین۸۰سرتالین غزال ومتفورمین ۵۰۰ و امسال دوماه یا بیشتر تمایل ندارم و عوض آلات دارم وبعد از نزدیکی اسپرم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز
  بنده ده سال هست ازدواج کردم از همان زمان زیاد میل جنسی خوبی نداشتم و این کار برام یک فوبیا شده بود و در نغوظ هم هرازگاهی دچار اختلال میشم. ولی اصلا و ابدا زول انزال نیستم . لطفاً راهنمایی بفرمایید از چه درمانی استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   ميل جنسي جنبه فكري ،، روحي و رواني دارد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز.
  بنده 50 سال سن دارم حدود 3 ماه است که دچار نغوظ متوسط و زود انزوالی شده ام ممنون میشم اگه کمکم کنی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی امیدوارم خوب باشید. متاسفانه به علت اینکه شهرستان هستم نمیتونم حضوری بیام مطب تون. آقای دکتر بنده دو ماه پیش یک کاندوم جدید خریدم (البته مارک کاپوت بود - معتبره ظاهرا - تاخیری) چند بار که استفاده کردم احساس کردم خارش میگیرم و حتی خانمم هم گفت منم یکم خارش میگیرم. ولی متاسفانه ادامه دادم با همون. یبار دیدم آلتم پوست پوست میشه و خارش شدید داره که یه مدت کرم مرطوب کننده و AD زدم که یکم بهتر شد ولی باز هم پوست پوست میشه ولی خارش خیلی کم داره.(عکس رو پیوست کردم) بعدا متوجه شدم که مشکل عدم نعوظ و حتی عدم میل جنسی هم دارم. البته لازم به ذکره که الان تقریبا یک ماهی میشد که مشکل اختلال خواب داشتم و همیشه تا ساعت 6-7 صبح نمیتونستم بخوابم و بعدش دو سه ساعت میخوابیدم و یه دوره ی استرسی رو دارم میگذرونم. مشکل عدم نعوظ تقریبا سه هفته ای میشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. اگر ویزیت انلاین هم بزارید اشخاصی مثل من که شهرستان هست میتونه از تجربه ی شما بهره مند بشه. ممنون از لطف جنابعالی
  1. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکس رو نشون نمیده من دوباره میفرستم. ممنون
  2. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ببخشید بعضی وقت ها انقدری خشک و پوست پوست میشه که پوست از بعضی ها از وسط جدا میشه و زخم میشه. اگه پماد نزنم معمولا این اتفاق میفته.
   واینکه برای استفاده از کاندوم چه کنم ؟ چون هر بار استفاده می کنم تا چند روز دوباره خارش و اینا میاد. البته از یه مارک دیگه استفاده می کنم
  3. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام.ببخشید سوال تقریبا چقدر طول میکشه جوابش رو آقای دکتر بدن؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   از كاندم استفاده نكنيد عكس را ديدم حساسيت بوده از كرم بتامتازون روي پوست ماليده شود يك بار در روز اگر خوب نشديد به متخصص پوست مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حجت یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من طبق فرمایشتون ۳ماه هر روز پاروکسیتین و ویزیت دومتون الان نزدیک به ۵ماه هستش سرترالین مصرف میکنم اما هیچ تاثیری نداشته در انزال زودرسم فقط باعث شده نعوذ ناقص داشته باشم لطفا اگه راه چاره قطعی مد نطرتون هست بفرمایید از این همه وقت و هزینه خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر