اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

۴۸ درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث بهبود اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد ۴ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عملکرد نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

این مشکل با فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در اختلال نعوظ از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال نعوظ عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع ۵ (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از ۶ تا ۸ روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از ۳ داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط ۱/۲ درصد پس از سه سال گزارش شده و ۱ تا ۲ درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

[av_button label=’اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات’ link=’manually,https://dr-ghavami.com/1096/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%B9%D9%88%D8%B8-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA.html’ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon=’ue822′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’]

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 19سالمه وچند وقت پیش که ام ار ای رفتم واسه لگنم بیضه هام درد گرفت وبعد از اون دیگه عدم نعوظ پیدا کردم و و وسط دو بیضه ام یه رگ سیاه شده خیلی نگرانم ممنون میشم بگید مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من همان فرد 22 ساله هستم خواستم بگم سطح تستوسترون بدنم توی جواب ازمایش نمرش 5.8 بود که توی ازمایش زده بود از 2 تا 6.5 نرماله.باشگاه بدنسازی هم می روم ولی از مکمل و کراتین و امپول و غیره هم استفاده نکردم تا حالا. بدنم عضله ای مناسب داره با توجه به 1سال ورزش خشکی که کردم و در مجموع لاغرم(چربی اضافه ندارم).نعوذ صبحگاهی هم بعضا دارم و حس می کنم نسبتا نعوذ بهتری هنگامی که نشسته ام دارم و وقتی پا میشم نعوذم هم کم تر میشه.البته بعد از خوردن تادالافیل تا حد زیادی تا 2 روز همه جوره التم عملکردش خوب میشه و به سرعت با تحریکات پاسخ میده و بسیار دیرتر هم نعوظش کم میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   شما مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر خسته نباشید
  دکتر بنده برای نعوذ کامل باید به شدت تحریک شوم و پس از مدت کواتاهی نعوذم به 50-60% میرسه عملا نعوذ پایداری ندارم .حتی به هنگام خودارضایی هم همینم و فقط زمانی که نزدیک به انزال میشم التم سفت میشه..این در حالیه که قبل از سکس تادالافیل مصرف کنم هم با تحریک کمی به سرعت التم سفت میشه و هم دیرتر ممکنه هنگام مقاربت از اون حالت سفتی خارج بشه که باز هم با کمی تحریک سفت میشه.با تادالافیل 20 واقعا هنگام سکس راضیم منتها بعد از 12-18 ساعت احساس سنگینی روی قلب دارم و همچنین ممکنه زیر شکمم هم درد بگیره.با تادالافیل 10 هم رابطه برایم راضی کننده هست و عملکرد خوبی دارم و می تونم 2-3 دست سکس توی یک بازه ی 2 ساعته داشته باشم(و حتی با ذره ای فکر کردن هم به سرعت التم راست میشه) منتهی اون هم بعد از خوابیدنم ممکنه بهم سردرد بده و و یا حس می کنم تنگی نفس هم میده..مشکل فکر می کنید از کجاست؟اگر نیازه به دکتری مراجعه کنم اولین جایی که باید کجاست؟22سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۲ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.میخواستم بدونم واریکوسل گرید دو در نعوظ تاثیری دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   خير اثري ندارد

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۲ سال سن دارم و ۶ ساله ازدواج کردم متاسفانه هنگام رابطه جنسی با همسرم دوچار انزال زود رس میشوم. لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ٨روز پيش جراحي كولوكتومي روده انجام دادم اما حالا پس از رابطه جنسي لحظه اي كه احساس ميكنم ارضا دارم ميشم از من مني ازم خارج نميشه
  ايا از عوارض كوتاه مدت پس از عمله يا مشكل حاد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   عارضه بعد از عمل است

  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   ممنونم بابت پاسخ
   چقدر زمان ميبره اين عارضه از بين بره
   الان ١٦روز شده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   معلوم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  میخواستم بدونم پاروکستین رو اگه 6ساعت قبل از رابطه مصرف کنیم برای زودانزالی مفیده یا باید حتما۳ساعت قبل از رابطه مصرف کنیم؟
  منظور برای وقتی هست که بخوای موردی اسفاده کنی
  و اینکه از کجا بفهمیم با مصرف ترامادول تشنج نمیکنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   ٣ ساعت قبل از نزديكي

  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   با تشکر از لطف شما در جواب دادن به سوال ها
   اقای دکتر از چه طریقی میشه فهمید با مصرف ترامادول تشنج نمیکنیم؟ایا با دوز ۵۰ تشنج میکنیم؟

   و اینکه اقای دکتر شما میگین برای زود انزالی سه ساعت قبلش پاروکستین مصرف بشه من از ی متخصص دیگه دیدم نوشته بود6ساعت
   میشه علت تفاوت زمان ها رو بگین؟در ی عکسی هم دیدم اگه6ساعت قبلش مصرف بشه بیشترین مقدارش هست که وارد بدن شده
   اون عکسو در سمیناری که اقای نوروزی شرکت کرده بود در یک کانال گذاشته بودن
  3. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   تشکر اقای دکتر
   میشه بگید در چه صورتی با مصرف ترامادول تشنج رخ نمیده؟با مصرف دوز۵۰ اونم گه گاه رخ میده؟

   اقای دکتر شما میگینسه ساعت قبل از نزدیکی یک متخصص دیگه میگفت۶ ساعت قبل نزدیکی.چرا تفاوت هست بین شما دو متخصص عزیز؟
   اخه یک متخصص دیگه به اسم اقای نوروزی که در تلویزیون هم میاین توی یک سمیناری شرکت کرده بودن و توی کانالی پخش شد و توی اون کانال یک عکسی از همین پاروکستین گذاشته شد که نمودار زمان مصرف و میزان جذب در بدن رو نشون میداد اونجا نشون داده بود وقتی ۶ساعت قبل نزدیکی مصرف بشه بیشترین مقداری هستش که پاروکستین توی بدن جذب شده
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   علت تشنج را نمي دانم و مقدار أنر هم نمي دانم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیداحمدمحمدزاده پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن خسته نباشید ۱۳ساله ازدواج کردم سال اول سرطان بیضه گرفتم بیضه برداشته شد بعد عمل باز شکم انجام دادم یک سال شیمی درمانی کردم الان تمایل سکس زیاد دارم انجام میدم همه چی عادی خوبه ولی منی تخلیه نمیشه بعدش میرم دستشویی با ادرار تخلیه میشه لطفا راهنمایبم کنید چکار کنم آیا ضر. دارد آیا پروستات مشکل براش پیش نیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   ضري ندارد
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده دچار سستی نعوذ هستم و چندین بار هم به دکتر رفتم که چند آزمایش خون و چربی تجویز کردن و گفتن مشکلی ندارم داروهای سیلدنافیل وتادافیل تجویز کردند اما این داروها مقطعی هستند و دائمی نیستن و قبلا میل جنسیم خیلی بالا بود اما الان خیلی کم شده و خودم هم از این وضعیت خسته شدم و نمیدانم چکار کنم وا یا دارویی هست میل جنسیم ببره بالا با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش)
   دارويحي وجود ندارد مشكلات فكري حل شود درماني ندارد
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من وقتی خود ارضایی با دست رو انجام میدم اصلا مایع منی بیرون نمیاد حتی با همسرم هم وقتی عمل مقاربت رو انجام میدهم مایع منی نمیاد. فقط در یک صورت منی بیرون میاد و آن اینکه آلتم رو به زمین فشار بدم ودراثر فشار زیاد آلت به زمین مایع منی بیرون میاد
  پزشکهای زیادی هم رفتم ولی هیچکدوم نمیدونن مشکل از کجاست. ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 5 ماه پیش)
   معذورم من هم نمي دانم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر