اختلال نعوظ نشانه چیست؟ عامل اختلال نعوظ چیست؟

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود.

اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به درمان دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

۴۸ درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث بهبود اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد ۴ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل  فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع ۵ (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از ۶ تا ۸ روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از ۳ داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط ۱/۲ درصد پس از سه سال گزارش شده و ۱ تا ۲ درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 40 سالمه تمام عوارض حاصل از نورالوژی عصب پودندال از حرارت و گر گرفتگی در پرینه، تکرر ادرار، ایجاد حرارت و سوزش در بیضه ها و سر آلت دراثر دفع ادرار یا مدفوع، گزگز شدن طرفین مقعد و پشت ران پاو... رادارم 5 الی 6 ماهه دکترهای فوق تخصص در زمینه های مختلف رفتم متوجه نشدند تا اینکه خودم پی بردم نورالوژی عصب پودندال دارم و نمونه اش را دوچرخه‌سواران و یا قالیبافان مبتلا هستند تو یکسال اخیر خیلی روی صندلی نشستم و می‌دانم نشستن بیش از حد و افزایش وزن باعث این مشکل شده و حس میکنم جریان خونرسانی به پاهام را مشکل کرده است، آیا درمانی برای بهبود عصب پودندالم متصورید قبلا از محبت شما برای ارسال مطالب مفید در نت متشکرم
  1. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   لطفا این 4 تا عکس ارسالی را مشاهده فرمایید
  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   لطفا عکس های ضمیمه را ملاحظه بفرمایید متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   نرولوژي عصب پودندال درماني ندارد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)
   نرولوژي عصب پودندال درماني ندارد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من دچار زود انزالی زیر یک دقیقه هستم و مشکل نعوذ هم دارم و آلتم در طول رابطه سفت نیست دکتر رفتم آزمایش کامل دادم مشکلی از بابت هورمون و ... نداشتم. دکتر به من ویگورز صد میلی داد ولی من چون سرچ کردم عوارض زیادی داره استفاده نکردم. دوستام میگن داپوکستین خیلی خوبه ولی میخواستم نظر شما رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد و براي نعوظ يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر بیمار جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. شوهرم از تیرماه دچار اختلال نعوذ شده. درست یکسال قبلش سکته مغزی خفیف داشتند. دیابت ندارن اما فشار خون دارند. متورال و هیدورکلروزیتاید و آملو پرس مصرف میکنند. با تالادافیل ویاگرا که جواب نمیگیرن اما سیلدنافیل تا حدودی کمک میکنه. آزمایش دادن lh 7.22 بوده که نوشته بالاست و تستوسترون ۲.۴۸ هست و fch 5.5 . تهران هم اومدم بهشون امپول hcg داده. ایشون ۴۰ سالشه و از نظر روحی خیلی بهم ریخته. ضمنا به علت اسپرم خیلی ضعیف هنوز بچه دار هم نشدیم. نظر شما چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم داده شود

 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من چند سالی هست که هفته ای چند بار نعوظ صبحگاهی دارم و بعد از نعوظ هم دچار بیضه درد میشوم البته سال نود و دو هم عمل واریکوسل انجام دادم در کل این نعوظ صبحگاهی روی اعصاب آدم هست تشکر میکنم که من و کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   جلوگيري از نعوظ شبانه دارويي ندارد

 • تصویر کاربر امینی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من بیمار شما هستم ۶۲ساله که برای مشکل نعوظ خدومت رسیدم و آمپول پاپاورین تجویز کردید که مشکلم برطرف شد
  هفته گذشته بر اث درد در قفسه سینه به بیمارستان مراجعه و طبق دستور پزشک قلب آنژیو و بعد تشخیص گرفتگی دوتا از رگهای قلب،سه عدد استنت گذاشتند و دکتر تزریق پاپاورین تا مدت یکسال منع کردند
  اکنون چکار کنم
  راه حل مشکل نعوز را راهنمایی بفرمایید
  ضمنا آمپول کاورنوز هم تهیه کرده ام اما هنور استفاده نکرده ام
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني ندارد تا ٦ ماه بعد از عمل مي توانيد درمان را شروع كنيد

  2. تصویر کاربر امینی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام مجدد
   درمان جایگزین پیشنهاد بدهید
   پیشرفت علم پزشکی راه حلی خواهد داشت
   این مدت ۶ماه چه کاری بکنم
   ممنون خواهم شد
   اگر لازم باشد بیام مطب
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   درمان با پاپاورين

  4. تصویر کاربر امینی دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ببخشید
   پزشک قلب گفتند که تا یکسال کاری نکنید
   شما هم که میفرمایید تا ۶ماه درمان ندارد
   درمان جایگزین چیست؟
   از کی پاپاورین استفاده کنم؟
   پلاویکس هم برای مدت ۲سال تجویز کرده
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   از ٦ ماه بعد از عمل

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود سه ماه میشه که عدم نعوظ پیدا کردم بعضی وقتها وسط رابطه اتفاق می افته بعضی وقتا هم اول رابطه قبلا خیلی گرم بودم همیشه هم صبها نعوظ داشتم ولی یه مدت میشه که اونم ندارم مشکل زود انزالی هم دارم قبلا اونو با کاندوم رفع میکردم ولی الان چند ماهه مشکل نعوظ پیدا کردم سنمم ۳۳سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ميلي گرم براي زود انزالي

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من میاستنی گراو دارم،۲۹ سالمه
  دوبار عمل باز داشتم،پرتو درمانی ۲۸ جلسه سه سال پیش و شیمی درمانی ۷ماه پیش داشتم
  روزی ۴ قرص مستینون
  و نصف پردنیزون و آزارام مصرف میکنم
  الآن حدود چن ماهه موقع نزدیکی مشکل نعوظ دارم بعضی وقتا خوبه اما در کل نعوظ ندارم یا موقع نزدیکی شل میشه،من چیکار کنم؟از عوارض مریضی یا قرصامه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید دکتر جان من ی مشکلی دارم و چنتا دکترم رفتم نتیجه نگرفتم حتی عطاری هم مراجعه کردم مشکلم اندازه تناسلی هس ک خیلی خیلی اذیت میشم هم از لحاظ روحی و روانی شب و روزم شده همین دغدغه زندگیمه در حالت عادی ۴یا۵ سانتی میشه نهایتش هم۱۱ سانت درد شده برام ایا ی درمان قطعی داره؟لطف کنید ج بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدود سه ماه پیش برای مشکل زودانزالی خدمت شما رسیدم . روزانه یک عدد فلوکستین برای ۹۰ روز تجویز کردید . الان ۸۰ روزه که مصرف میکنم و مشکلم تا حدودی بهتر شده ولی ایده آل نیست ( از کمتر از یک دقیقه به حدود دو دقیقه رسیده ) و من انتظار داشتم که به ۴تا ۵ دقیقه برسه . سوالم اینه که اولا نیاز به مصرف داروی دیگه ای هست ؟ اگر نه ، همین دارو رو ادامه بدم یا بعد از ۹۰ شب قطع کنم ، و اینکه ناگهانی قطع کنم یا به تدریج؟
  و خلاصه اینکه این مشکل حل میشه یا در همین حد باقی میمونه .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   به تدريج قطع كنيد اگر راضي نبوديد بايد داروي ديگري داده شود

 • تصویر کاربر پارتيزان شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر قوامي
  بنده در صبح ها در طي تمامي عمر خيلي خيلي به ندرت با نعوظ صبحگاهي روبرو بودم شايد كمتر از چهل بار ، در حاليكه از دوستان ميشنوم هر صبح يا اين حالت روبرو هستند، و در اينترنت هم ديدم كه عدم اين حالت يعني يك مشكلي وجود دارد، و شايد ناتواني جنسي داشته باشم، اين را هم بگم كه در سكس شايد بعد از هفت هشت دقيقه بكوب ارضا ميشم، ولي بعد از اون هم دوباره ميتونم نعوظ كنم و ادامه ميدم، يعني شريك جنسيم راضي بود، خواستم ببينم مشكلي دارد عدم نعوظ صبحگاهي؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   نگران نباشيد حتما نبايد داشته باشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر