اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ ، ناتوانی در گرفتن یا نگه داشتن نعوظ به اندازه کافی مناسب برای مقاربت جنسی است. گاهی از آن به عنوان ناتوانی جنسی یاد می شود، اگرچه این اصطلاح اکنون کمتر استفاده می شود.

اختلال نعوظ گاه به گاه غیر معمول نیست. بسیاری از مردان زمانی که استرس دارند آن را تجربه می کنند. با این وجود اختلال نعوظ مکرر می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات عاطفی یا روابطی باشد که ممکن است لازم باشد توسط یک متخصص حل شود.

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود. اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به مراجعه به متخصص درمان نعوظ دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

48 درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث درمان اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد 4 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون در ارتباط باشد.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع 5، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع 5 (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از 6 تا 8 روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

علائم اختلال نعوظ

علائم و نشانه‌های این مشکل عبارتند از:

 • مشکل در نعوظ آلت
 • مشکل در حفظ آلت در حالت نعوظ
 • کاهش میل جنسی

چه عواملی باعث اختلال در نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ می تواند به دلیل مشکلات در هر مرحله از فرآیند نعوظ ایجاد شود. نعوظ نتیجه افزایش جریان خون در آلت تناسلی شما است. جریان خون معمولاً توسط افکار جنسی یا تماس مستقیم با آلت تناسلی شما تحریک می شود.

هنگامی که یک مرد از نظر جنسی هیجان زده می شود، عضلات آلت تناسلی مرد شل می شوند. این موضوع امکان افزایش جریان خون از طریق شریان های آلت تناسلی را فراهم می کند  و دو محفظه داخل آلت تناسلی را پر می کند و در نتیجه آلت تناسلی مرد سفت و محکم می شود. نعوظ زمانی منقبض می شود که عضلات منقبض شده و خون انباشته شده از رگهای آلت تناسلی خارج شود.

دلایل احتمالی زیادی وجود دارد و می تواند شامل شرایط عاطفی و جسمی باشد. علل شایع عبارتند از:

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • سطح پایین تستوسترون یا عدم تعادل هورمون های دیگر
 • بیماری کلیوی
 • افزایش سن
 • فشار
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رابطه
 • داروهای تجویز شده خاصی مانند داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا یا افسردگی
 • اختلالات خواب
 • استفاده مواد مخدر
 • مصرف بیش از حد الکل
 • استفاده از محصولات دخانیات
 • برخی از بیماری ها، مانند بیماری پارکینسون یا بیماری ام اس (MS)
 • آسیب به ناحیه لگن
 • بیماری پیرونی، که باعث ایجاد بافت اسکار در آلت تناسلی می شود

اختلال نعوظ می تواند تنها توسط یکی از این عوامل یا توسط چندین عامل ایجاد شود. به همین دلیل بهتر است که علائم را با پزشک خود در میان بگذارید.

آزمایش های اختلال نعوظ

آزمایش برای اختلال نعوظ می تواند مراحل مختلفی را شامل شود، از جمله معاینه فیزیکی و سابقه جنسی. آزمایشات اضافی نیز ممکن است انجام شود تا مشخص شود که علائم شما به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده است یا خیر.

آزمایش های اختلال نعوظ

معاینه بدنی

شما باید آمادگی لازم برای معاینه فیزیکی قلب و ریه را داشته باشید، پزشک فشار خون شما را بررسی کند و بیضه ها و آلت تناسلی شما را معاینه کند. همچنین برخی از پزشکان ممکن است معاینه مقعدی را برای بررسی پروستات نیز توصیه کنند.

مشاوره روانی – اجتماعی

پزشک از شما سوالاتی را در غالب یک پرسشنامه درباره علائم، سابقه سلامتی و سابقه جنسی می پرسد. پاسخ ها می تواند به پزشکان در تعیین شدت اختلال نعوظ کمک کند.

برخی از سسوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود عبارتند از:

 • اختلال نعوظ شما ناگهان به وجود آمده است یا به تدریج؟
 • آیا در احساس میل جنسی، انزال یا رسیدن به ارگاسم مشکلی دارید؟
 • چند بار رابطه جنسی برقرار می کنید؟ آیا این فرکانس اخیراً تغییر کرده است؟
 • نعوظ شما چقدر محکم است؟ آیا این تحت تأثیر شرایط خاص یا انواع تحریکات متغیر است؟
 • صبح یا نیمه شب با نعوظ از خواب بیدار می شوید؟
 • رابطه فعلی شما چگونه است؟ شما و همسرتان چه انتظاراتی از یکدیگر دارید؟ آیا تغییری ایجاد شده است؟
 • آیا اخیراً استرس زیادی را تجربه کرده اید؟

آزمایشات تکمیلی

پزشک ممکن است آزمایش های اضافی را برای کمک به تشخیص عامل اختلال نعوظ انجام دهد. آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی: با استفاده از سونوگرافی می توان رگ های خونی آلت تناسلی را بررسی کرد تا مشخص شود آیا از نظر جریان خون آلت تناسلی مشکلی وجود دارد یا خیر.

تست (NPT): برای ارزیابی کیفیت نعوظ های شبانه شما از یک دستگاه قابل حمل و باتری مجهز به ران استفاده می شود. داده ها در دستگاه ذخیره می شوند که بعداً پزشک می تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

تست تزریق: در طول این آزمایش، دارویی به آلت تناسلی شما تزریق می شود تا نعوظ را تحریک کند. این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا سفتی نعوظ و مدت زمان آن را ارزیابی کند.

آزمایشات ادرار: از آزمایش ادرار می توان برای بررسی دیابت یا سایر بیماریهای زمینه ای استفاده کرد.

آزمایش خون: از آزمایش خون می توان برای بررسی شرایطی مانند دیابت، بیماری های قلبی، مشکلات تیروئید و سطح پایین تستوسترون استفاده کرد.

این آزمایشات می تواند به پزشک در نحوه درمان اختلال نعوظ کمک کند و همچنین تعیین کند که آیا یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث اختلال نعوظ شما شده باشد یا خیر.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ به علت اصلی و عامل اختلال نعوظ بستگی دارد. ممکن است لازم باشد شما از ترکیبی از روش های درمانی، از جمله دارو یا مشاوره درمانی استفاده کنید.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی برای درمان اختلال نعوظ بسیاری از مردان موفقیت‌آمیز هستند. این داروها شامل:

 • سیلدنافیل (Viagra)
 • تادالافیل (Cialis)
 • واردنافیل (Staxyn)
 • آوانافیل(Stendra)

قبل از مصرف هر دارویی برای اختلال نعوظ، از جمله مکمل های بدون نسخه و داروهای گیاهی، پزشک خود را در جریان بگذارید. داروها برای اختلال نعوظ در همه افراد موثر نیستند و ممکن است در شرایط خاص، مانند بعد از جراحی پروستات یا اگر دیابت دارید  اثر کمتری داشته باشند. برخی از داروها همچنین ممکن است خطرناک هم باشند.

درمان دارویی اختلال نعوظ

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

در مورد استفاده از 3 داروی زیر دو سئوال مطرح است:

1. کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

2. آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود 30 تا 40 درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

12 درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است. در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط 1/2 درصد پس از سه سال گزارش شده و 1 تا 2 درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

جراحی برای درمان اختلال نعوظ

در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت.  از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.۵ ما پیش دچار کچی الت شدم ۲ماه خجالت می کشیدم برم دکتر .دکتر اقا محمدپور معاینه کردن برای دستگاهی که ۳۰۰۰ پالس برق میزد نوشت .۲ جلسه رفتم شخصی که با دستگاه کار میکرد در توضیحات گفت که این عملی که انجام میدهیم روی ۹۹ درصد بیماران تاثیر ندارد .الان بگم بعدا که خوب نشدی اینجا دعوا را ننداز .به خاطر هزینه بالای هر جلسه ۶۰۰ هزار تومن نرفتم .وای بعداز تحقیقات کلی به شما رسیدم.برای معاینه وچاره دردم پیش شما بیام. الان از کجا شروع کنم .چی مصرف کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام هر ٦ ساعت يك عدد قرصpotaba يك سال ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ويتامين e

 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب،،من ۶۳ ساله هستم،،در طول زندگی مشترک مشکل زود انزالی داشتم،،کارم زیاد و پر استرس بوده،،اکنون کارم کمتر شده،،سال ۸۱ عمل قلب باز انجام دادم،،چهار سال قبل پیس میکر گذاشتم،،روی هم رفته الان مشکل و درد قلبی ندارم،،شدت زود انزالی من کم و زیاد دارد،،بعضی وقتها بهتر می‌شود ،،لطفا راهنمایی فرمایید،،سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و‌احترام
  اقای دکتر بزرگوار جوانی ۳۷ ساله که به علت مشکل زودانزالی قرص پارکستین ۲۰ را برای سه ماه من تجویز کردید قصد بار داری داریم ایا قرص پاراکستین روی پارامترهای اسپرم تاثیر داره و یا باعث مشکلاتی در پارامترها و شکنندگی کروموزوی اسپرم میشه اگه مشکل ساز هست دارو رو قطع کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام اين دارو اثري روي پارومتر ها  اثر ندارد

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده ۳۰ سالمه و ده سالی میشه که اختلال نعوظ دارم،اوایل جدیش نگرفتم ولی الان نامزد کردم و فهمیدم واقعا مشکل دارم،به هیچ عنوان آلتم سفت نمیشه یا نیمه سفت میشه یا فوری میخوابه،قرص سیلدنافل ۵۰مصرف کردم چند بار که جواب داد ولی بعدش چنان سر درد بدی گرفتم که اصلا دیگه نمیخام استفاده کنم
  رفتم پیش متخصص اورولوژی و ازمایش خون دادم و بهم گفتن هیچ مشکلی نداری و سالمی
  میل جنسیم بشدت کمه
  اوایل پیش نامزدم آلتم سفت میشد ولی الان حسی ندارم آنچنان
  لطفا بهم بگید چیکار کنم آیا بدون قرص میتونم وارد رابطه شم؟من اصلا نمیخام قرص مصرف کنم خیلی سردرد میگیرم
  فقط صبحها نعوظ کامل دارم اکثر وقتا ولی موقع رابطه اصلا
  سی سالمه و ۸۰ کیلو وزن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي پاپاورين در داخل استفاده كنيد

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده بخاطر زود انزالی به دستور شما 3 ماه قرص پاروکستین 20 مصرف کردم که در حین مصرف بسیار خوب بود اما پس از اتمام دوره درمان باز به صورت قبل زود انزال شدم که شما مصرف قرص فلوکستین 20 را برای 3 ماه تجویز کردید که در طول درمان نسبت به دوره درمان با پروکستین اثر کمتری داشت اما حالا که دوره درمان تمام شده باز به حالت اول زود انزالی برگشته ام.
  چه دستوری می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   اگر هر روز یک عدد پاروکستین 10 بخورم مشکلی بوجود نمی آید؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام من قبلا خودارضایی میکردم و الان یک ماه ماه رمضان انجام ندادم و متوج شدم نه نعوض صبحگاهی دارم نه جنب شدم و در چند باری که رابطه سکس داشتم بخوبی نعوظ نداشتم .و مدتی هم هست خواب ارومی ندارم و خواب اشفته میبینم .میخواستم بدونم مشکل دارم یا نه. با تشکر از سایت خوبتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ناداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر پارسا دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام و آرزوی بهترین ها
  آقای دکتر بنده 34 سالمه و انزال زودرس شدید دارم. قبلا ازتون سوال کردم فرمودین پاروکستین 20 سه ماه مصرف بشه. تو اون مدت خیلی بهتر شده بودم ولی بعد سه ماه و قطع قرص دوباره به حالت اول برگشتم. سریع بعد فلوکستین پیشنهاد دادین که اصلا تاثیری نداشت
  محبت کنید منو راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي نصف قرص أسنترا يك هفته ميل كنيد و سپس روزي يك عدد به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهرداد یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر، آقای دکتر شما فرموده بودید جهت درمان زودانزالی 3 ماه قرص پاروکستین استفده کنم ، متاسفانه به دلیل سهل انگاری 1 ماه و نیم استفاده کردم و قطع شد،البته اون مدت خیلی تاثیری نداشت، جهت ادامه چه قرصی و چه مدت باید استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر حیدری یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نزدیک ۷تا ۸ ماهی میشه مشکل نعوظ دارم در نیمه رابطه جنسی . ضمناً سه سالی میشه که بیماری کولیت روده دارم ومزالازین مصرف میکنم .ممنون میشم که راهنمایی فرمایید که چی مصرف کنم برای مشکل نعوظ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من اذواسپرمی هستم واریکوسل دارم امید باروی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با روش ميكروتسه اميد باروري وجود دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر