اختلال نعوظ نشانه چیست؟ عامل اختلال نعوظ چیست؟

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود.

اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به درمان دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

۴۸ درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث بهبود اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد ۴ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل  فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع ۵ (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از ۶ تا ۸ روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از ۳ داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط ۱/۲ درصد پس از سه سال گزارش شده و ۱ تا ۲ درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام..من یک مرد۴۲ساله هستم حدود یک سال قبل جراحی فتق کشاله ران دوطرفه انجام دادم بعد از آن دوچارعدم نعوظ شدم ک تا قبل ازجراحی ب راحتی در طول ۲۴ساعت دو بار نزدکی داشتم با تایم قابل قبول برای همسرم...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   ارتباطي به فتق نداره

 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده مدتی میشه اختلال نعوذ دارم‌ یعنی هنگام شروع رابطه نعوظ دارم ولی بعد از گذشت چند دقیقه دچار اختلال نعوظ میشم گ. لطفاً راهنمایی ام کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر Amirali جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و‌ خسته نباشید
  بنده ۲۴ سال سن دارم و متاسفانه دچار زود انزالی شده ام میخواستم بپرسم شما چه درمانی را پیشنهاد میکنید که دارای اثر منفی بر نیروی جنسی نباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت یک ماه است که در رابطه زناشویی ام دچار عدم نگه داشتن حالت شق هستم که نمیتوانم مانند قبل زمان زیادی در حالت شق نگهدارم و در هفته گذشته تا به حال حس و حالت جنسی ام را از دست داده ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر ساسان پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  من بيمار ديابتي هستم و مدتي است كه دچار اختلال در نعوظ شدم براي برطف شدن اين مشكل مي بايست چه اقدامي انجام دهم /باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص وياگرا ميل كنيد قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر ونداد یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود
  من مدتی طولانی است که دچار مشکل در erection شده ام و در حال حاضر مشکل شدیدتر شده و در حین رابطه هم این مشکل رو تجربه کردم و همچین در خودارضایی خیلی زود و در حالت عدم نعوظ ejaculation انجام میشه . شغل من هم پرستار هستش و باید بگم میانگین ماهی پنج شیفت شب دارم و در بقیه ماه شب خواب نسبتن کاملی رو دارم . ولی در حین کار استرس به خاطر شرایط کاریم دارم . لطفا من رو راهنمایی کنید.
  با سپاس از مهر شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ترك كنيد تمام مشكلات حل مي شود

  2. تصویر کاربر ونداد پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر عزیز و محترم
   از شما انتظار همچین پاسخ زشتی رو نداشتم چون نسبت به تجربه شما اعتماد کرده بودم . لازمه بگم که من اهل هیچ چیز نیستم و در ضمن میانگین هفته‌ای سه روز ورزش هم میکنم و BMI من نرمال هستش و کوشش من در مورد رژیم غذایی هم اینه که تا اونجا که میتونم غذای سالم استفاده کنم .
   لطف کنید در مورد مردم انقدر زود نتیجه گیری نکنید و اگه سوالی پیش میاد سوال رو بپرسید .بهتر نبود که شما از من بپرسید که من به چیزی اعتیاد دارم یا نه و بعدش جواب من رو میدادید ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   عذر مي خواهم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Aref جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای قوامی،۱۹ سالمه الان فهمیدم بعداز شکست عشقی و مشکلات فکری روحی، نعوظ قوی ندارم.الان بعداز گذشت زمان میشه بدون قرص ویاگرا به نعوظ عادی برسم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله مي شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر من نزدیک به 8 ساله که ازدواج کردم در طی این سال ها همیشه حسرت یک رابطه ای عادی با همسرم رو داشته و دارم ولی متاسقانه به دلیل خجالتی بودن تا حالا نتونستم رو در رو با یک دکتر مشورت کنم البته بخاطر اطلاعات کم حتی نمیدونستم در این مورد دکتری هست که بتونم مشکلم رو درمیان بزارم.فی الجمله من مهدی هستم حدود 33 ساله تا حالا هیچ مشکلی از بابت فشار و دیابت (البته پدرم سابقه دیابت دارن) و ... نداشتم طبق آزمایشاتی که دادم تو این هشت سال زندگی تایم رابطه من کمتر از یک دقیقه هستش و این امید رو داشتم که ( من برادشتم این بود که جنبه فکری و ذهنی داره) روز به روز کمتر بشه که متاسفانه فی واقع این اتفاق خوب برام نیفتاده .سوال بنده از حضرتعالی این هستش که آیا مشکل من مربوط به ختنه بد میتونه باشه یا نه
  ؟ و اگه راهکاری برای بنده دارین به دلیل اینکه در تهران نیستم سپاسگزار میشم مورد عنایت خودتون قرار بدین . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   جاز ختنه نيست

 • تصویر کاربر مهیار جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه چندسال پیش مبتلا ب واریکوسل گرید ۳ شدم .. به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی انجام دادم مشکل خاصی نشان نداد همون واریس نشان داد

  الان دوساله که التم بعداز رسیدن ب نعوظ خودبخود حالت شل پیدا میکنه در حالی کن میل زیادی به ادامه دارم و بعد از شل شدن هرچه من بیشتر تلاش به برگرداندن نعوظ اولیه کنم التم در اندازه های کوچکتری به نعوظ میرسه

  قبل از واریکوسل اندازه التم در نعوظ ۱۵_۱۶ سانتی‌متر بود ولی الان بعد از سه سال مبتلا بودن به واریکوسل به ۱۴ سانتی‌متر در نعوظ اول در هر بار تحریک شدن میرسه‌....من تا بحال رابطه جنسی نداشتم و به‌طور خیلی کم ۴بار حداکثر در هفته خودارضایی میکنم
  اقای دکتر علت ایجاد واریکوسل چیست؟
  و سوال اصلی من اینه‌که این مشکل نعوظ من به واریکوسل ربط داره یا نه و چرا التم اندازه‌م کمتر شده!؟ چیکار باید بکنم
  لطفا جواب بدید بخدا دارم دیوونه میشم!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه شود

 • تصویر کاربر Sajad چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر مدت ۳ ساله دیابت نوع دودارم
  اسپری دزومکس استفاده میکنم الان حدود چن ماه انزال خشک دارم ممنونم اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   به علت ديابت است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر