اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

۴۸ درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث بهبود اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد ۴ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عملکرد نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

این مشکل با فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در اختلال نعوظ از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال نعوظ عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع ۵ (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از ۶ تا ۸ روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از ۳ داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط ۱/۲ درصد پس از سه سال گزارش شده و ۱ تا ۲ درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

[av_button label=’اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات’ link=’manually,https://dr-ghavami.com/1096/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84-%D9%86%D8%B9%D9%88%D8%B8-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AA.html’ link_target=’_blank’ size=’large’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon=’ue822′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’]

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  برای زود انزالی که دیابت هم داشتم داپوكسين تجویز کردید که خیلی تاثیر گذار نبود درمورد نعوذ و شق شدگی بیشتر چه قرصی صلاح می دانید مصرف کنم بنده مشکل اصلیم زمان خیلی کوتاه نعوذ وشقشدگی هست که در سال های قبل زود انزالی بود ولی به علت نعوذ کامل خوب میتونستم چند بار نزدیکی کنم ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده در اوایل نامزدی با همسرم از راه مقعد نزدیکی کردیم. کمتر از یک ماه بعد سوزاک گرفتم. البته او گاهی اوقات میگفت ک زیر شکمم درد میکنه و مقداری ترشحات اضافه داشت. بعد ک آزمایش دادیم او سالم بود. و چطور من ک قبل از ان با کسی ارتباطی نداشتم از او سوزاک گرفتم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سوزاك نبوده

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جهت درمان زود انزالی چه کاری باید انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك قرص پاروكستين براي سه ماه

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ایا واریکوسل روی نعوظ تاثیر می گذارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   خير

 • تصویر کاربر گmohamadkh88 دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلا ارتون سوال کرده بودم برای زود انزالی قرص داپوکسیتین پیشنهاد داده بودین برای اختلال نعوظم باید چی مصرف کنم ممنون میشم توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   قرص تادالافيل

 • تصویر کاربر گmohamadkh88 دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلا ارتون سوال کرده بودم برای زود انزالی قرص داپوکسیتین پیشنهاد داده بودین برای اختلال نعوظم باید چی مصرف کنم ممنون میشم توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر mohamadkh88 پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند باری نزدیکی داشتم که هم نعوظ کامل نداشتم و هم این که قبل از دخول و یا حین دخول ارضا شدم باید قرص خاصی مصرف کنم یا به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكسيتين ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیضه ها سمت راستم کوچیکه و وقتی بهش دست میزنم انگار رگاش پیچیده شده و اونیکی بیضه ولی ظاهرن سالمه خیلی به نغوظ میرسم بیضه ها و الت تناسلیم بی حس هستند و چن شب هم بی اختیار منی بیرون اومد و الان دیگه اینطور نمیشه خواهش میکنم راهنماییم کنید می دونم باید معاینه کنید ولی لطفا اگه میشه ی پاسخی به من بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید بنده چند روز پیش ازتون سوالی پرسیدم و پاسخ دادید .اما فکر میکنم که اشتباهی شده است. بنده عرض کردم که مشکل دیر انزالی دارم و خودم و همسرم اذیت میشویم . شما فرموده بودین که پاروکستین مصرف کنم به مدت سه ماه. من در سوالات دیگران دیدم که پاروکستین را برای افراد زود انزال تجویز میفرمایید. میخواستم بپرسم که آیا جواب بنده اشتباه نشده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   دير انزالي درماني ندارد

 • تصویر کاربر مسلم چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من خدمت شما
  من خیلی زود ارضاع میشم حتی بعضی وقتا با دوبار دوخول ارضاع میشم چه کاری باید انجام بدم و یا چه دارویی باید مصرف کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد به مدت سه ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر