اختلال نعوظ نشانه چیست؟ عامل اختلال نعوظ چیست؟

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود.

اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به درمان دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

۴۸ درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث بهبود اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد ۴ برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل  فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون  در ارتباط است.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع ۵ (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از ۶ تا ۸ روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

 • در مورد استفاده از ۳ داروی فوق دو سئوال مطرح است:

اول اینکه- کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

دوم اینکه- آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

 • ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است.

در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط ۱/۲ درصد پس از سه سال گزارش شده و ۱ تا ۲ درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من میاستنی گراو دارم،۲۹ سالمه
  دوبار عمل باز داشتم،پرتو درمانی ۲۸ جلسه سه سال پیش و شیمی درمانی ۷ماه پیش داشتم
  روزی ۴ قرص مستینون
  و نصف پردنیزون و آزارام مصرف میکنم
  الآن حدود چن ماهه موقع نزدیکی مشکل نعوظ دارم بعضی وقتا خوبه اما در کل نعوظ ندارم یا موقع نزدیکی شل میشه،من چیکار کنم؟از عوارض مریضی یا قرصامه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر خسته نباشید دکتر جان من ی مشکلی دارم و چنتا دکترم رفتم نتیجه نگرفتم حتی عطاری هم مراجعه کردم مشکلم اندازه تناسلی هس ک خیلی خیلی اذیت میشم هم از لحاظ روحی و روانی شب و روزم شده همین دغدغه زندگیمه در حالت عادی ۴یا۵ سانتی میشه نهایتش هم۱۱ سانت درد شده برام ایا ی درمان قطعی داره؟لطف کنید ج بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   هيچ درمان جراحي ندارد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  حدود سه ماه پیش برای مشکل زودانزالی خدمت شما رسیدم . روزانه یک عدد فلوکستین برای ۹۰ روز تجویز کردید . الان ۸۰ روزه که مصرف میکنم و مشکلم تا حدودی بهتر شده ولی ایده آل نیست ( از کمتر از یک دقیقه به حدود دو دقیقه رسیده ) و من انتظار داشتم که به ۴تا ۵ دقیقه برسه . سوالم اینه که اولا نیاز به مصرف داروی دیگه ای هست ؟ اگر نه ، همین دارو رو ادامه بدم یا بعد از ۹۰ شب قطع کنم ، و اینکه ناگهانی قطع کنم یا به تدریج؟
  و خلاصه اینکه این مشکل حل میشه یا در همین حد باقی میمونه .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به تدريج قطع كنيد اگر راضي نبوديد بايد داروي ديگري داده شود

 • تصویر کاربر پارتيزان شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر قوامي
  بنده در صبح ها در طي تمامي عمر خيلي خيلي به ندرت با نعوظ صبحگاهي روبرو بودم شايد كمتر از چهل بار ، در حاليكه از دوستان ميشنوم هر صبح يا اين حالت روبرو هستند، و در اينترنت هم ديدم كه عدم اين حالت يعني يك مشكلي وجود دارد، و شايد ناتواني جنسي داشته باشم، اين را هم بگم كه در سكس شايد بعد از هفت هشت دقيقه بكوب ارضا ميشم، ولي بعد از اون هم دوباره ميتونم نعوظ كنم و ادامه ميدم، يعني شريك جنسيم راضي بود، خواستم ببينم مشكلي دارد عدم نعوظ صبحگاهي؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   نگران نباشيد حتما نبايد داشته باشيد

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر قوامی
  من ۲۸ سالمه و جدیدا مشکل اختلال نعوظ برام پیش اومده البته از چند ماه پیش شروع شده ولی اول خیلی خیلی کم بوده ولی الان خیلی شدید شده من تو بچه گی ۴ سالگی عمل فتخ داشتم و دیابت و بیماری قلبی تو خانواده ما ارثیه قبل ای این مشکل هم مشکل زود انزالی داشتم که هر از گاهی با خوردن دارو تاخیری خوب میشد ولی الان هم مشکل نعوظ شدید شده هم انزال رسیده به زیر ۱ دقیقه دارو هم کار ساز نیست برای تاخیر من جدیدا هم ۲ هفته‌ای هست که هم پهلوهام درد میکنه هم وسط کمرم دقیقا وسط خود ستون فقرات قبلا هم اعتیاد به مخدر داشتم ولی نزدیک به ۲ سال هست که ترک کردم روزانه هم ۴ الی ۵ نخ سیگار می کشم ممنون میشم که منو راهنمایی کنید که برای درمان قطعی چه کاری انجام بدم
  با تشکر وقتی که برای راهنمایی و پاسخ به این سوالات میزارین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   براي زود انزالي روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه و براي نعوظ روزي يك عدد قرص تادالافيل قبل از رابطه جنسي ميل كنيد

 • تصویر کاربر روزبه شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام. بنده ۳۵ سالمه، شبها که میخوابم آلتم به حالت نعوظ می ماند و این موضوع باعث احساس درد در پهلوهام هنگامی که صبح از خواب بیدار میشوم شده است.
  آیا علتش به خاطر استرس میتونه باشه؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید که علتش چیه و چیکار باید کرد؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد و علت مشخص نيست

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من مردی ۵۰ ساله با اندامی متوسط هستم . اخیرا به شدت و باسرعت زیادی اندام تناسلی و بیضه هایم در حال کوچک شدن هستم و توانم خیلی کم شده .بیماری خاصی هم ندارم . چه کنم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   قبل از رابطه يك عدد يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر کاوه شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من پنج ساعت قبل از نزدیکی قرص کلومیپرامین ۲۵ استفاده میکردم و نتیجه هم داشت اما الان این قرص کمیاب شده داروی جایگزین چی استفاده کنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم

  2. تصویر کاربر کاوه پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سپاسگزارم
   فقط روش مصرف دارو مثل كلوميپرامين هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله

  4. تصویر کاربر کاوه جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   سپاسگزارم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر
  من به تازگی ازدواج کردم و مشکل زود انزالی دارم چند وقتی هست از قرص تاخیری استفاده میکنم ولی بازم دفعه اول خیلی زود ارضا میشم ولی دفعه دوم دیرتر ارضا میشم بدون قرص هم کمتر از ۱ دقیقه ارضا میشم باید چیکار کنم؟؟
  از خوزستان هستم نمیتونم بیام حضوری پیش دکتر.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر يزدان دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد . باتشکر از وقتی که برای بيماران ميگذاريد.
  من 53 سال سن دارم و در شمال زندگی ميکنم .چهار ماه پيش از طريق سايت با شما آشنا شدم-با توجه به سوالات و پاسخهای شما مورد مشابه رو ديدم و سه ماه قرص پاروكستين استفاده نمودم .در طول مدت استفاده از قرص مذکور وضعيتم بسيار خوب شد اما بعد از مدت کمی از قطع استفاده از قرص وضعيتم به حالت قبلی برگشت - آيا دوباره استفاده از قرص پاروكستين شروع کنم يا دستور ديگری را تجويز مینماييد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   قرص تكرار شود

  2. تصویر کاربر يزدان پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   با سلام و عرض تشکر از وقتی که برايم گذاشتيد.:
   طول دوره همان سه ماه روزی يک عددقرص پاروکستين؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بله سه ماه

  4. تصویر کاربر يزدان جمعه ۵ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام و درود
   خيلی خيلی ممنونم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر