درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

۵% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

انواع بی اختیاری ادراری

 

✅ درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

✅ درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

✅ درمان بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

‼️ بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر ۳ ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر ۲ ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر ۵/۲ ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه ۲ بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من در کلاس نشسته بودم یک دفعه احساس کردم ادرار داره ازم میاد بیرون که هیچی نبود و وقتی میرم دستشویی خیلی طول میکشه برای این که هی ادرار میاد کم ولی میاد ادرار چی کار کنم همون شیاف کافیه و ایا این شیاف سرگیجش برای روز اول ایا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)
   برای تشنجم مشکلی نداره و اقای دکتر وقتی که خوابم از مجرام تا بیاد ادرار جلوشو میگیرم علت چیه و ادراریم بیرون نمیاد ولی اون احساس اول برای چیست و چی کار کنم و اقای دکتر التم میره تو بدنم علت چیست
  3. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)
   سلام اقای دکتر برای تشنجم مشکل نداشته باشه
   و وقتی که در شب خوابم یا در روز در بعضی مداقع ادرار از مجرام حرکت میکنه ولی جلوشو میگیرم و بیرون نمیاد علت چیست و این التم میره تو بدنم وبا دستمیارمش بیرون علت چیست و این قرصی که گفتید تا چه مدت و چه زمانی بخورم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  5. تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)
   این دو قرص ایا برای تشنجم ایراد نداره چون قرص فنو باربیتال و لامورتیژین و تگنوتل میخورم با این تعارض نداشته باشه مشکل ایجاد بشه برام و اقای دکتر ایا این مشکلات مشکلات فکری نیست چون روش فکر میکنم این اتفاق میفته یا واقعا مشکل دارم
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   قرص ها اشكال نداره و جنبه فكري هم دخالت داره

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلیش سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ وتشکر از سایت مفیدتان. من مردی ۷۳ ساله ام. پروستاتم در سونو گرافی ۲۵ سی سی نشان داده شده.‌ولی هنگام دفع ادرار چنان سوزش ودرد در دست وپاهایم می پیچد که خیلی عذابم میدهد درضمن از قرص اکسابین هم استفاده میکنم وتکرر ادرار دارم. سپاسگزار میشوم از راهنماییتان.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازوپيريدين ميل كنيد و براي نكرر ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقاي دكتر ، من تقريبا سه هفته پيش اخرين باري بود كه رابطه جنسي داشتم و بعد از اون ديگه رابطه نداشتم ، الان تقريبا نزديك به دوهفته هستش كه سوزش ادرار دارم و ترشحاتي از آلت بنده به بيرون منتقل ميشه به صورت رنگ سفيد دكتر عمومي رفتم چنتا قرص چرك خشك كن دادن كه هيچ فرقي نكردم اگه امكانش هست راهنماييم كنيد ، با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   ترشهات طبيعي پروستات است ،، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد يك هفته ،. و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر خسته نباشید من ۳۲ سال دارم متاهل الان حدود ۳ هفته احساس کمی دردو حساس به لباس رو در سر الت وبعضی اوقات احساس میکنم که از قسمت ادراری چیزی خارج شده ولی وقتی کنترل میکنم هیچی نیست وخشک است.هیگونه ضایعه ویا تغییر رنگ و التهابی رو نمیبینم . سنوگرافی مثانه وکلیه هم دادم سالم نرمال وبدون سنگ .لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جوان ۲۱ ساله هستم خیلی وقت هست که غیرارادی بعد ادارار چند قطره ادرارم نشت میکنه و باعث ناراحتی من شده میخواستم راه درمانش رو بدونم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   درمانش طولاني مي باشد علت التهاب پروستات است به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.من از دیروز(از حدود ۱۲ ساعت پیش)یه درد تیر کشنده ی شدید توی قسمت نوک آلتم (glans)حس میکنم.که بیشتر قسمت پایینشم هس.هی میگیره هی ول میکنه معمولا یکی دوثانیه طول میکشه ولی بیشترم میشه و بشدت شدیده.حتی شب تا صبحم داشتمش.سوزش ادرارو درد جاهای دگ و هیچ علامت دیگه ای ندارم.فقط احساس میکنم یه کم تکرر ادرار گرفتم و بعد ادرار کردن یه‌کم بهتر میشم ولی باز خیلی زود شروع میشه.(البته من مثانه ی بیش فعال دارم و نمیتونم بگم واقعا برا کدومشه تکرر ادراره)
  هیچ گونه علائم پوستی هم نداره.
  سونو گرافی دوهفته پیش دادم پیش یه رادیولوژیست خیلی معتبر و همه‌چی خوب بود.همه ازمایشامم ۳هفته میش نرمال بود.ازمایش ادرارم خوب بود(کشت ندادم)
  هیچ بیماری خاصی هم ندارم.فقط ۱۰روز اخیر درگیر یه گلو درد چرکیه خیلی ناجور بودم و چن رقم انتی بیوتیک مصرف کردم.که الان ۲روزه خوب شده
  من خودم پزشکم استاد.اگه کار خاصی یا داروی خاصی لازم هست ممنون میشم بگید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   ممكن است التهاب پروستات باشد ،،، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   مرسی.پس ازمایشی چیزی لازم نیس؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   خير لازم نيست

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   خير لازم نيست

  5. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   مرسی استاد لطف کردید
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   تشكر

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر...پدرم حدود دو هفته پیشتحت عمل turp قرار گرفتن و با سوند مرخص شدن و بعد از ۶ روز بعد از عمل پزشکشون سوند رو کشیدن بعد از کشیدن سوند پدرم دچار بی اختیاری ادراری شدن..یعنی هر بار که دستشویی میرن و مثانه شون رو تخلیه میکنن در فاصله نیم ساعت بعد بی اختیار اندکی ادرار تخلیه میشه..پزشکشون گفته مورد خاصی نیست و برطرف میشه...الان ده روز از کشیدن سوندشون میگذره و همچنان این مشکل رو دارن...خیلیییی نگرانن و به شدت استرس دارن که شاید این مشکل همیشگی بمونه...میشه لطفا راهنماییم کنید چی کار باید بکنیم...خیلییییی سپاسگذارم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   تا يك ماه صبر كنيد

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و عرض ادب به جناب دکتر
  و ممنون بابت وقتی که می گذارید راستش من سه سال پیش سر یک امتحان خیلی خیلی خیلی مهم درسی به علت کمبود وقت دچار استرس شدم این استرس کم کم در وجودم بیشتر شد تا جایی که مقدار حدود نیم استکان ادار از من خارج شد و تا سه هفته بعد این ماجرا به علت فشاری که وارد شد در امتحان دچار شب ادراری شدم و بعدش خوب شدم ولی با وارد شدن استرس خیلی خیلی جزعی استرس کم کم زیاد می شه با این که اصلا مهم نیست مسئله ولی تا مرز خروج میرم و خودم رو نگه میدارم و یک بار هم در پنج ماه قبل در امتحان دیگه این مشکل پیش اومد و باز هم وقتی می خوام خودم رو به کسی معرفی کنم هم این احساس رو دارم لطفا کمک کنید چون با وجود این شرایط حتی شب ادراری ها خانوادم چیزی نمی دونن و خواهشن تقاظا دارم کمک کنیم تا مجبور به گفتن به اونا نشم یک دنیا تشکر جناب
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر ساعد شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت آقای دکتر.تشکر میکنم که وقت میزارین.پدرم چند سال هست برای پروستات تحت مراقبتن که در سونوگرافی آخرش(ضمیمه می شود) پولیپ مثانه دیده شد و طبق تشخیص دکتر معالجشون عمل لیزر و تراش انجام شد و از تومور نمونه برداری شد.دکتر ایشون با توجه به جواب پاتولوژی(ضمیمه می شود) گفتند راه حل اول برداشت کامل مثانه هست اما با توجه به سن پدرم که هشتاد ساله هستند گفتند شیمی درمانی گزینه ما خواهد بود اما با توجه به شرایط پدر که پانزده سال پیش دچار تومور غدد لنفاوی شده بود و شیمی درمانی سنگینی انجام دادن توان روحی و جسمی انجام مجدد شیمی درمانی رو ندارن. و وقتی این توضیحات رو به دکتر معالجشون دادیم گفتن سه هفته بعد سیتی اسکن انجام بشه تا ببینیم پیشرفت تومور در چه حدی هست.البته لازم به ذکره پدر مشکلات قند و فشار و قلب ندارن.با توجه به شرح بیماری میخواستم نظر شما رو بپرسم و محبت کنین راهنمایی بفرمایید.مچکرم و عذر خواهی میکنم بابت طولانی شدن متن.
  1. تصویر کاربر ساعد جمعه ۵ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)
   عذر خواهی میکنم نمیدونم عکسها ثبت شده یا نه مجددا ارسال میکنم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   شيمي درماني و راديوتراپي بايد انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نورا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  برادر من ۳۹ سالشه و مبتلا به دیابت نوع ۱ هست و از ۱۸ سالگی انسولین تزریق میکنه و تحت کنترل هست.
  مدتیه که بی اختیاری و تکرر ادرار گرفته بطوری که شب تا صبح خواب راحت نداره. و برای رفتن به جایی مشکل داره.
  ساکن کاناداست و نمیتونه فعلا بیاد خدمتتون برای ویزیت
  اونجا به یک پزشک مجاری ادرار مراجعه کرده ایشون دو بار براشون مثانه رو بوتاکس کردند. دومین بار دو هفته پیش انجام شده و گفتن باید روزی پنج بار سوند استفاده کنه و تا شش ماه اثر داره . چند روز اول خوب بود ولی دوباره مشکلش برگشته. آیا این مشکل به خاطر دیابتش هست و برای درمان چه کار باید کرد؟ لطفا راهنماییمون کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر وهر ٨ساعت يك عدد قرص تولتردين ميل كنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر