متخصص اورولوژی

اورولوژی چیست و متخصص اورولوژی کیست؟

اورولوژی شاخه ای از علم پزشکی است که با جراحی و درمان سیستم دفع ادراری مردان و زنان و همچنین اورگان های تولید مثل مردان سروکار دارد ولی در زنان اورولوژی دخالتی در دستگاه ژنیتال و تولید مثل زنان ندارد. به پزشکی که در این شاخه پزشکی تخصص دارد اورولوژیست یا متخصص اورولوژی می گویند.

یک متخصص اورولوژی پس از پایان دانشکده پزشکی حداقل ۵ سال باید دوره رشته اورولوژی را طی نماید تا به درجه اورولوژیست نائل شود. بعد از این ۵ سال متخصص می تواند دوره فوق تخصص را که ۱ تا ۳ سال دیگر طول می کشد در شاخه های مختلف اورولوژی بگذراند.

اورگان هایی که این شاخه پزشکی با آنها سروکار دارند عبارتند از: کلیه ها، غدد آدرنال، حالب هاف مثانه، پروستات، مجاری ادرار، بیضه ها، اپی دیدیم،VAS و کیسه های منی و آلت تناسلی. سیستم دستگاه ادراری و دفع ادرار و تولید مثل خیلی با هم در ارتباط هستند و مشکل در یک سیستم خیلی مواقع می تواند سیستم دیگری را هم دچار اختلال نماید. به همین دلیل خیلی از بیماری ها در این شاخه پزشکی دستگاه سیستم ادراری تناسلی، بیماری های تناسلی ادراری نام گرفته اند.

بزرگی پروستات

در این رشته هم عمل های جراحی زیادی صورت می گیرد. این جراحی ها شامل جراحی سرطان پروستات، سنگ کلیه، ناهنجاری های مادرزادی سیستم دستگاه ادراری می باشد. همینطور بیماری هایی به صورت غیر جراحی با دارو درمان می شود مانند پروستات خوش خیم و عفونت های مجاری ادرار که ۴۰ درصد با دارو درمان می شوند .

جراحی هایی که در رشته اورولوژی صورت می گیرند بسیار زیاد هستند و در بسیاری از مواقع از تکنولوژی پیشرفته در جراحی استفاده می شود. این جراحی ها می توانند به صورت باز باشند که قسمتی از بدن به وسیله تیغ جراحی باز می شود و به صورت بسته که با دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام می شود و این دستگاه از سوراخ کوچک وارد بدن بیمار می شود و جراحی با این دستگاه انجام می شود، اگرچه در مقایسه با جراحی باز و لاپاروسکوپی، از نظر شانس موفقیت درمانی تفاوت چشمگیری ندارد و فقط بیمارانی که با لاپاروسکوپ عمل می شوند،  از بیمارستان در مقایسه با عمل باز زودتر ترخیص می شوند. در مواردی از تکنولوژی دیگری به نام روباتیک هم در عمل ها استفاده می شود، که این دستگاه ها می تواند دقت بالایی داشته باشند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسن یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر اگه میشه کمکم کنید.من مشکل زود انزالی دارم هر روشی رو هم که تو اینترنت گفتن از جمله حرکات ورزشی کاندوم اسپری تاخیری قرص تاخیری و هر کاری دیگری که بفکرم رسید انجام دادم خوب نشد. لطفا اگه راه درمانی هست کمکم کنید ممنون میشم به خودم پیام بدین
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۲:۳۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربرمهدی شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده چندروزیه سوزش واحساس ادار فوری دارم وموقع رفتن دستشویی خیلی کم ادار میاد و هر ساعت ونیم هم تقریبا تکرار میشه
  بنده هم تحت شیمی درمانی وبیماری سیروز کبدی خفیف هستم والان استراحت ۳هفته بعد شیمی درمانی هستم
  خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 1 ماه پیش)

   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و براي تكرر ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد  ١٠ ميلي گرم  

  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۷( 1 ماه پیش)

   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و براي تكرر ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد  ١٠ ميلي گرم  

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات