دلیل بروز بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات

بزرگترین نگرانی و ترس بیماران مبتلا به بزرگی پروستات که به علت علائم ادراری شدید حتما باید مورد عمل جراحی قرار گیرند، دو عارضه اختلال جنسی (ناتوانی جنسی) و بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات است.

بر خلاف تبلیغات موجود در سراسر دنیا به خصوص در اینترنت دو عارضه بعد از عمل به ندرت بعد از عمل اتفاق می افتد. طبیعی است اگر عمل جراحی توسط جراحان کم تجربه ای انجام شود، این دو عارضه بیشتر اتفاق می افتد. عمل جراحی پروستات چه به صورت عمل باز و یا بسته انجام شود، نیاز به تجربه زیاد پزشک دارد. چون هر دو بسیار سخت بوده و تجربه کافی پزشک شرط اصلی می باشد.

این دو عارضه بعد از عمل در حدود ۶ درصد ممکن است، اتفاق افتد و در دست جراحان با تجربه هرگز اختلال نعوظ و بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات دیده نمی شود، طبق آمار ۱۰۰۰ بیمار عمل شده توسط اینجانب یک مورد بی اختیاری ادرار نداشته ام.

بی اختیاری ادرار بعد از جراحی باز پروستات

وقتی بیمار تحت عمل جراحی باز قرار می گیرد، چنانچه جراح پروستات را با تجربه و دقت کافی پروستات را از مجرا جدا نکند و باعث آسیب مجرا شود، فرد بعد از عمل دچار بی اختیاری ادرار می شود.

اگر آسیب و صدمه به مجرا شدید نباشد بی اختیاری ادرار بعد از عمل با سرفه کردن، خندیدن و کار سنگین اتفاق می افتد و معمولاَ بعد از چند ماه بهبودی حاصل می شود. ولی اگر صدمه به مجرا و عضله کنترل ادرار در مجرا شدید باشد. در این صورت بی اختیاری کامل و نیاز به گذاشتن پوشک تا آخر عمر است که این فاجعه ای بزرگ و قابل گذشت نیست. پس پزشک خود را درست انتخاب کنید.

بی اختیاری ادرار بعد از جراحی بسته پروستات

در عمل بسته که رزکسیون پروستات یا TUR-P می باشد و پروستات به صورت قطعات متعدد خارج می گردد حتما باید برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات ، پزشک جراح تجربه کافی را داشته باشد. بی اختیاری ادرار در این عمل جراحی به علت صدمه به عضله کنترل ادرار در مجرا می باشد، که بر حسب اینکه آسیب خفیف یا شدید باشد، بی اختیاری موقت و بهبودی حاصل می شود و یا دائمی که باید از پوشک استفاده شود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بالای ده سال درگیر تکرر ادار هستم تقریبا هر دو ساعت یکبار ...تمام ازمایشات رو انجام دادم مورد خواصی نبود لطفا راهنمایی بفرمائید ...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Armin دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر یکی از بستگان ب دلیل کنسر پروستات رزکشن کامل پروستات و غدد لنفاوی انجام دادن ... پس از عمل بیمار دچار احتباس ادراری شدید شدن ب طوری که هر بار با گرم کردن ب زحمت ادرار خارج میشد و گاها نیاز به سونداژ بود ... اخیرا یکبار ب شدت احتباس پیدا کردن و در بیمارستان قصد به سونداژ داشتن ک سوند عبور نکرده به همین دلیل جراح اورولوژیست اقدام به تراش داخل مجرا جهت باز کردن مسیر کردن اما بیمار ما الان ۲ هفته پس از جراحی الان هنوزم بی اختیاری کامل ادرار داره ... اول اینک آیا امکان بهبود هست و دوم اینک اگه بله تا چ زمانی این حالت ادامه خواهد داشت؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   بهبودي بعيد است 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  در فروردین ۱۳۹۶ در بیمارستان محب عمل باز پروستات انجام دادم در زمان خواب نشسته ریزش ندارم ولی درموقع ایستادن و راه رفتن ریزش ادرار دارم لطفا اگر لازم است نوبت بدهید تا خومت‌برسم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   با تلفن ٨٨٥٠١٠٨٣ تهران تماس بگيرد

 • تصویر کاربر نظري پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  پدرم ١٥روزه تقريبا عمل پروستات انجام دادند
  سوزش ادرار دارند .راه رفتن انجام ميده .مايعاتم ميخوره.پس چرا سوزشش خوب نميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   تا يك ماه بعد از عمل  ممكن سوزش داشته باشند

 • تصویر کاربر نیکاهنگ دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مدتی طولانی دچار تکرر ادرار هستم تست عفونی سونوگرافی و نوار مثانه دادم همه نرمال بوده اما داروهای تجویزی دکتر مربوطه تاثیری در تکرر نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص تولتريدين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص تولتريدين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نزدیک به دوماهه که وقتی ادرار میکنم بصورت کم کم میاد ولی اولش یه ذره زمان میبره تا بیاد وقتی اومد کم کم بصورت جهشی میاد البته گاهی وقتا اینجوری میشه! میخواستم بگم آیا مشکلی دارم و با دارو درمان میشه؟؟ ممنون اگه راهنمایی کنید!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهرداد چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . عرض ارادت خدمت شما بنده فردی47 ساله هستم مدت16 سال هست که روده تحریک پذیر دارم مصرف دارو هیچ تاثیری روی بیماری ام نداشت چند سالی بعد از تحریک پذیری روده دچار تکرر ادرار شدم به متخصص کلیه مراجعه کردم گفتن تحریک پذیری روده تون روی مثانه تون تاثیر گذاشته و مثانه تون تحریک پذیر شده دوتا قرص تجویز کردند تولترودین و یکی دیگه که اسمش یادم نیست مصرف کردم تاثیری نداشت
  الان وقتی به خاطر تحریک روده ام دستشویی میرم یا شب یک لیوان آب مصرف میکنم و صبحانه چای مصرف میکنم تکرر ادرار دارم فشار ادرار طبیعی هست ولی ی مقداری از ادرار توو میانه ی میزراه و سر آلت می مونه بطوری که باید چند دقیقه بمونم تا ادرار تخلیه بشه باز هم فشار تخلیه طبیعی هست بعضی مواقع هم یکی دو قطره ریزش ادرار دارم بطوری که آثار اون رو شورت مشخصه
  از اینکه محبت میفرماید پاسخ میدید صمیمانه متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي يك كپسول امنيك ميل كنيد به مدت يك ماه

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام , بنده 39 سال سن دارم و متاهل هستم , مدت 10 روز میشه که مشکل دارم . روزهای اول درد در ناحیه کلیه و بیضه ها بود که با سایقه سنگ کلیه و مصرف داروی phenazomex مشکلم تا حدودی رفع شد . چند روز بعد کمی درد داشتم ولی الان سوزش و تکرر ادرار دارم سال گذشته سونوگرافی کردم و مشکل مثانه و پروستات هم نداشتم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ادب.
  گفته میشود، ما در حال نشسته در حقیقت روی پروستات خود می نشینیم و چون حین اجابت مزاج به پروستات فشار وارد شده این امر سبب خروج مایع منی از مجرای ادرار میشود
  از طرف دیگر، ظاهرا گفته میشود که ترشحات پروستات فقط قسمتی از منی را تشکیل میدهند و بقیه منی را، کیسه منوی و اسپرم و غده پیازی_میزراهی تشکیل میدهد.
  با این حساب آیا آن چندقطره مایع سفیدرنگ شبیه منی که هنگام اجابت مزاج خارج میشود همان منی مرسوم است و نیاز به غسل دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   ترشحات پروستات است

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسری۲۳ ساله هستم برای مشکل احتلام مکرر به متخصص مراجعه کردم برای من قرص فیناستراید۵ تجویز کردن،به مدت دو هفته قرص را مصرف کردم که باعث ضعف قوای جنسی من شد و بیضه هام کوچک شده و جریان ادرارم کند شده وبا سوزش همراه شده ممنون میشم راهنمایی کنید منو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 3 هفته پیش)

   دارو را قطع كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر