آیا HIV همان ویروس ایدز است؟

ایدز AIDS یک بیماری یا سندرمی است که به علت نقص اکتسابی سیستم دفاعی بدن ، ناشی از ویروس HIV   که سیستم دفاعی انسان را مختل می کند، بوجود می آید. . ویروس ایدز از شخصی به شخص دیگر از راه انتقال خون به خون و تماس جنسی، سرایت می کند.

ویروس ایدز ، سیستم دفاعی را مختل کرده و در نتیجه بدن در مقابل عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیر می شود و چنانچه سیستم دفاعی ضعیف تر شود، احتمال ابتلای انسان به ایدز بیشتر می شود. ویروس ایدز در مایعات بدن فرد مبتلا نظیر(مایعات واژن، ترشحات منی، خون و شیر پستان) وجود دارد. خانم های حامله می توانند در حین زایمان و شیر دادن نوزاد خود، ویروس ایدز را منتقل کنند.

ویروس ایدز از طریق واژن، عمل جنسی از راه دهان، عمل جنسی طبیعی، تزریق خون و سرنگ آلوده منتقل می شود. افرادی که دارای ویروس ایدز  هستند، به آن عفونت HIV نیز می گویند و بعضی در آینده مبتلا به AIDS می شوند. بعضی عفونت های فرصت طلب در بیمار مبتلا به ایدز، منجر به مرگ می شود.

 HIV و ویروس ایدز در آمریکا زندگی می کنند و ۱ نفراز ۷ نفر از بیماری خود خبر ندارند. ۵۰ هزار نفر بیمار جدید در سال در آمریکا تشخیص داده می شود.۱۳۷۱۲ نفر با تشخیص ابتلا به ایدز در آمریکا سالیانه جان خود را از دست می دهند.

HIV یک ویروس است که سلولهای دفاعی بدن مثل سلولهای T که نقش دفاعی در بدن دارند را مورد حمله قرار می دهد، در حالیکه ایدز در مرحله پیشرفته عفونت ویروسی HIVبوجود می آید و در حقیقت یک وضعیت پزشکی می باشد. بنابراین عفونت HIV باعث ایجاد ایدز می شود.

امکان دارد فردی مبتلا به عفونت HIV باشد ولی به ایدز مبتلا نشود. در اکثریت عفونت ویروسی HIV تبدیل به ایدز می شود. آزمایش HIV باعث تشخیص آن در مراحل اولیه می شود، در نتیجه با استفاده از دارو و پیشرفت آن به طرف ایدز، کند خواهد شد. بیماران مبتلا به ویروس ایدز دارای ویروس HIV هستند. بعضی افراد مبتلا به ایدز می توانند ویروس HIV را به فرد دیگری منتقل کنند.

علل ابتلا به ویروس ایدز و HIV

 1. HIV یک نوع ویروس(رتروویروس) است که اعضاء سیستم دفاعی انسان را عفونی می کند.
 2. ویروس بدون درمان پیشرفت می کند.
 3. حد و حدود ویروس بطور قابل ملاحظه ای در بین افراد فرق دارد و بستگی به فاکتورهای متعددی(سن بیمار،قدرت بدن برای دفاع در مقابل ویروس ایدز HHV، وجود عفونت قبلی در فرد،مقاومت فرد به بعضی نوع های HIV)
 4. HIV قادر است با تماس از طریق ترشحات جنسی(مقعد، ژنیتال،مخاط پوششی دهان) منتقل شود و در صورت عدم حفاظت عمل جنسی از طریق واژن، دهان و مقعد با شخصی که آلوده به HIV است منتقل شود.
 5. انتقال ویروس HIV در ضمن تولد نوزاد یا شیر دادن امکان دارد.
 6. تزریق خون، با کنترل خون امروزه انتقال از راه خون به صفر رسیده است.
 7. از طریق تزریق مواد مخدر با سرنگ های چند بار مصرف شده.

 

نکات مهم در باره ویروس ایدز و HIV

ویروس از طرق ذیل منتقل نمی شود:

 1. دست دادن
 2. بوس کردن
 3. عطسه کردن
 4. استفاده از یک توالت
 5. استفاده از حوله یکدیگر
 6. بغل کردن
 7. بوسیدن لب به لب

علائم HIV و ایدز AIDS شامل: تغییر در رنگ پوست، تورم و ورم و جوش می باشد. علائمی که بیمار اظهار می دارد شامل خستگی، سردرد و سرگیجه  است.

بسیاری از مبتلایان به عفونت ویروسی ایدز سالها ممکن است علائمی نداشته باشند و بقیه ممکن است علائمی شبیه  آنفلوانزا پیدا کنند، در حالیکه معمولا ۲ تا ۶ هفته به ویروس منتقل شده اند.

علائم ویروس ایدز و HIV

 1. تب
 2. لرز
 3. درد مفاصل
 4. درد عضلانی
 5. گلو درد
 6. تعریق بخصوص شب
 7. جوش های قرمز
 8. خستگی
 9. ضعف
 10. کاهش وزن

در بسیاری از بیماران بعد از برطرف شدن علائم اولیه ممکن است برای سلها علائم دیگری نداشته باشند.

در این دوره زمانی، ویروس برای سیستم دفاعی ، خطرناک است و این مرحله ممکن است ۱۰ سال طول بکشد و بیمار عفونی بدون علامت بوده و احساس خوبی می کند و سالم بنظر می رسد.

Hiv

مرحله دیررس عفونت ویروس ایدز HIV

اگر ویروس ایدز HIV بدون درمان گذاشته شود، قدرت مقابله با ویروس را کم می کند، و بیمار غیر قابل اجتناب به بیماری جدی و خطرناک مبتلا می شود.

علائم دیررس عفونت HIV

 1. اختلال دید
 2. اسهال طولانی مدت
 3. سرفه خشک
 4. تب بالای ۳۷ درجه که هفته ها طول می کشد
 5. تعریق شبانه
 6. خستگی مداوم
 7. تنفس کوتاه
 8. کاهش وزن
 9. دانه های سفید روی زبان و یا دهان

در این مرحله از عفونت شانس بیماری کشنده، بسیار زیاد می باشد. در این مرحله مبتلا به عفونت ریه، التهاب انتهای مری و مننژیت یا آنسفالیت (عفونت مغزی) بوجود می آید، همچنین شانس گرفتاری سرطان آلت، گردن رحم، کبد، روده و لنفوم وجود دارد.

تشخیص دیررس HIV و ویروس ایدز

طبق گزارش مرکز بیماری و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، ۱ نفر از ۵ نفر که به ویروس HIV مبتلا می باشد و آزمایش خون، آن را مثبت نشان می دهد، از وضعیت ویروس خود بی توجه و ناآگاه بوده و فقط ۵۰ درصد از آنها به مسئله مثبت بودن ویروس، آگاه هستند و توجه دارند، از مراقبت پزشکی و درمان سود می برند. تشخیص بر اساس آزمایش خون مخصوص ویروس است.

اگر آزمایش مثبت شد و ویروس نشان داد، قبل از اینکه نتیجه به بیمار داده شود، چند بار آزمایش تکرار می شود، که به نتیجه آزمایش اطمینان حاصل شود. وقتی بیمار نتیجه آزمایش مثبت را می گیرد، از چگونگی و زمان درمان و اینکه چگونه عفونت پیشرفت می کند سوال می کند.

وقتی شخصی در معرض ویروس قرار می گیرد، انجام آزمایش خون حیاتی است. هر چه زودتر ویروس از طریق آزمایش خون تشخیص داده شود، درمان نیز موفقیت آمیزاست. شخص باید برای جلوگیری از سرایت ویروس به دیگران احتیاطات لازم را در نظر بگیرد.

بعد از ابتلا شخص به عفونت ویروس، ممکن است از ۳ هفته تا ۳ ماه طول بکشد، که ویروس در آزمایش خون خود را نشان دهد و انجام آزمایش مجدد و تکراری ، ضروری می باشد. اگر بیماری در معرض و شانس ابتلا به عفونت ویروس HIVدر چند ماه گذشته بوده، فورا باید آزمایش را انجام دهد.

وسیله دیگر تشخیص که ۱۰ برابر دقیق تر از آزمایش خون است، محلولی است که با ریختن خون فرد مبتلا به ویروس، تغییر رنگ می دهد که نشان دهنده ویروس است.

حمایت از ایدز

درمان ویروس ایدز و HIV

درمان باعث بهبود کیفیت زندگی، افزایش طول عمر و شانس سرایت ویروس به دیگران را کاهش می دهد. درمان  قاعده و قانون دارد و آن مثبت بودن ویروس در آزمایش خون و تعداد سلول CD4 به مقدار ۵۰۰ عدد می باشد. در حال حاضر واکسن یا درمان قطعی وجود ندارد. اگر فردی فکر می کند در ۷۲ ساعت قبل در معرض ویروس HIV قرار گرفته، داروی ضد ویروس HIV باعث توقف و جلوگیری از عفونت می شود و درمان هر چه سریعتر باید انجام شود.

هدف از درمان عموما کاهش سطح ویروس در خون می باشد. درمان ویروس HIV مادام العمر و همیشگی است. دارو به صورت مصرف قرص می باشد. عوارض دارو تهوع، استفراغ، خستگی،اسهال، جوش های پوست و اختلال در اخلاق و رفتار هستند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اميرحسين چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من پسري ٢٧ ساله هستم كه مجرد هستم و رابطه جنسي منظم هم ندارم
  اخيرا مثلا هفته اي ٣ بار يا ٢ شب در ميان دچار ارضا شدن در خواب ميشم ولي قبلا مثلا ٢ هفته يكبار شايد اين اتفاق مي افتاد
  سونوگرافي مثانه و پروستات هم انجام دادم و همه چيز نرمال بوده
  خواستم بدونم اين جنب شدن مكرر كه جديدا باهاش مواجه شدم مسئله خاصي هست يا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 11 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام عرضم اینه که چرا ناید داپوکستینو روزانه مصرف کرد؟چون نوشته شده اشکال این دارو مصرف روزانشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   نمي دانم

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر بنده به دلیل ریزش موهام دو ماهی هست که دو جلسه مزوتراپی انجام دادم از بعد تزریق میل جنسیم خیلی کم شده اصلا نعوظ شبانه هم ندارم آیا بهم ربط دارن و اگه ربط دارن بهتر نیس من ادامه ندم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   ربطي ندارد

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دارای مشکل جنسی هستم چند سال قبل از اون هم شیمی درمانی کردم برای حل مشکلم باید چه داروی مصرف کنم ممنون میشم اگر راهنمایی ام بکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   مشكل جنسي شما چيه

 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.بنده ۲۴ سال دارم و مجرد هستم و مشکل زودانزالی دارم در حدود زیر پنج دقیقه در رابطه به انزال میرسم. بهترین دارو برای مشکلم چیه و اگه ممکنه روش مصرفش رو هم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   زمان زود انزالي زير يك دقيقه مي باشد

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  6ماه پیش عمل کجی الت انجام دادم بعد از خوب شدن تا یک ماه بعدنعوظ مشکلی نداشت ورابطه جنسی بعد از خوب شدن کامل داشتم فقط انزال دردناک بودرفته رفته میل جنسی و نعوظ اصلا ندارم ودرد کمروکشاله ران شدید گرفتم دکتر قرص تاوانکس.پاورگل.ترازودن.تامسولوسین.ناپروکسن دادن که همگی بی تاثیر بود.فقط قرص سفکسیم جواب داده درد سرالت کمررفته ولی نعوظ و میل جنسی برنگشته
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر صاحب ... امید که خوب باشید
  من یک مشکل عجیب و غریب دارم و این که تا حالا ازدواج نکردم
  عمرم 22 سال است.. ولی با استمنا برایم انزال منی رخ نمیدهد... فقط 4 سال قبل دو بار رخ داده بود و بعد از توقف این کار برای چند ماه الان هرچی میکنم هیچ انزالی صورت نمیگیرد ... آله ایستاد میشود ...شوقم میاید .... و همچنان در خواب انزال صورت میگیرد ... بو هم دارد .... با این کم صورت میگیرد...
  ولی هرچی دستکی یا همان استمنا را که انجام میدهم هیچ انزالی صورت نمیگیرد ...
  و میبخشید شماره نادرست است چون نمیشد با شماره درست صورت بگیرد ... چون من خارج از ایران باستان زندگی میکنم وهمچنان تصویر ... چون ندانستم چی تصویری را بیندازم .... میبخشید
  بنده ورزشکار و بازی فوتبال هم میکنند..
  در انتظار پاسخ تان هستم
  بسیار زیاد تشکر
  خدا حافظ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ميل كنيد 

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد اقا دكتر قوامي عزيز...ايشالاه هميشه سلامتيه شما و مانواده محترم.....غرض از مزاحمت بنده ٢٦سال سن دارم...مدتيس در مني خون مشاهده ميكنم و زير شكم سوزش خيلي كمي دارم و مدفوع سفت شده است و كمي كوفتگي در بدن دارم بيشتر تو پاهام و موقع ادرار فكًميكنمًكانل تخليه نشده ...ايا خطرناك است و قرصي لازم هست مصرف كنم معرفي كنين؟؟ البته ورم بيضه.درد در انزال و خون در ادرار و اين علائم وجود ندارد.اگر از وقته گرانبهاتون بزارين و يه توضيح مختصر بدين ممنونتون ميشم🙏يك دنيا سپاس🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   خون درادرار خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی من 52 سال سن دارم و مجردم هنگام بیرون آمدن منی احساس درد شدیدی در آلت خود دارم و خجالت میکشم نزد دکتر این را عنوان کنم محبت کنید مرا راهنمای کنید چه مشکلی دارم و چکار باید بکنم خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   التهاب پروستات داريد بايد روزي دو بار در أب گرم بنشينيد هر بار ١٥ دقيقه
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 39 سال سن دارم در سنین پایین استمناء زیاد انجام میدادم الان توری شده که در رابطه ام با طرف مقابلم آلت تناسلی به سختی به حالت نعوظ میرسه و از طرفی زود انزال میشم قبلا براتون پیامی در رابطه با پروستاتم داده بودم شما فرمودید من التهاب پروستات دارم در مجموع اگر عنایت کنید و راهنماییم کنید چیکار کنم چون خیلی روحیم داغون هستش مشکل روحی پیدا کردم خواهشا جوابمو زود بدید ممنون میشم استاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان پروستات طولاني است به پزشك بايد مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر