آیا HIV همان ویروس ایدز است؟

ایدز AIDS یک بیماری یا سندرمی است که به علت نقص اکتسابی سیستم دفاعی بدن ، ناشی از ویروس HIV   که سیستم دفاعی انسان را مختل می کند، بوجود می آید. . ویروس ایدز از شخصی به شخص دیگر از راه انتقال خون به خون و تماس جنسی، سرایت می کند.

ویروس ایدز ، سیستم دفاعی را مختل کرده و در نتیجه بدن در مقابل عفونت ها و بیماری ها آسیب پذیر می شود و چنانچه سیستم دفاعی ضعیف تر شود، احتمال ابتلای انسان به ایدز بیشتر می شود. ویروس ایدز در مایعات بدن فرد مبتلا نظیر(مایعات واژن، ترشحات منی، خون و شیر پستان) وجود دارد. خانم های حامله می توانند در حین زایمان و شیر دادن نوزاد خود، ویروس ایدز را منتقل کنند.

ویروس ایدز از طریق واژن، عمل جنسی از راه دهان، عمل جنسی طبیعی، تزریق خون و سرنگ آلوده منتقل می شود. افرادی که دارای ویروس ایدز  هستند، به آن عفونت HIV نیز می گویند و بعضی در آینده مبتلا به AIDS می شوند. بعضی عفونت های فرصت طلب در بیمار مبتلا به ایدز، منجر به مرگ می شود.

 HIV و ویروس ایدز در آمریکا زندگی می کنند و 1 نفراز 7 نفر از بیماری خود خبر ندارند. 50 هزار نفر بیمار جدید در سال در آمریکا تشخیص داده می شود.13712 نفر با تشخیص ابتلا به ایدز در آمریکا سالیانه جان خود را از دست می دهند.

HIV یک ویروس است که سلولهای دفاعی بدن مثل سلولهای T که نقش دفاعی در بدن دارند را مورد حمله قرار می دهد، در حالیکه ایدز در مرحله پیشرفته عفونت ویروسی HIVبوجود می آید و در حقیقت یک وضعیت پزشکی می باشد. بنابراین عفونت HIV باعث ایجاد ایدز می شود.

امکان دارد فردی مبتلا به عفونت HIV باشد ولی به ایدز مبتلا نشود. در اکثریت عفونت ویروسی HIV تبدیل به ایدز می شود. آزمایش HIV باعث تشخیص آن در مراحل اولیه می شود، در نتیجه با استفاده از دارو و پیشرفت آن به طرف ایدز، کند خواهد شد. بیماران مبتلا به ویروس ایدز دارای ویروس HIV هستند. بعضی افراد مبتلا به ایدز می توانند ویروس HIV را به فرد دیگری منتقل کنند.

علل ابتلا به ویروس ایدز و HIV

 1. HIV یک نوع ویروس(رتروویروس) است که اعضاء سیستم دفاعی انسان را عفونی می کند.
 2. ویروس بدون درمان پیشرفت می کند.
 3. حد و حدود ویروس بطور قابل ملاحظه ای در بین افراد فرق دارد و بستگی به فاکتورهای متعددی(سن بیمار،قدرت بدن برای دفاع در مقابل ویروس ایدز HHV، وجود عفونت قبلی در فرد،مقاومت فرد به بعضی نوع های HIV)
 4. HIV قادر است با تماس از طریق ترشحات جنسی(مقعد، ژنیتال،مخاط پوششی دهان) منتقل شود و در صورت عدم حفاظت عمل جنسی از طریق واژن، دهان و مقعد با شخصی که آلوده به HIV است منتقل شود.
 5. انتقال ویروس HIV در ضمن تولد نوزاد یا شیر دادن امکان دارد.
 6. تزریق خون، با کنترل خون امروزه انتقال از راه خون به صفر رسیده است.
 7. از طریق تزریق مواد مخدر با سرنگ های چند بار مصرف شده.

 

نکات مهم در باره ویروس ایدز و HIV

ویروس از طرق ذیل منتقل نمی شود:

 1. دست دادن
 2. بوس کردن
 3. عطسه کردن
 4. استفاده از یک توالت
 5. استفاده از حوله یکدیگر
 6. بغل کردن
 7. بوسیدن لب به لب

علائم HIV و ایدز AIDS شامل: تغییر در رنگ پوست، تورم و ورم و جوش می باشد. علائمی که بیمار اظهار می دارد شامل خستگی، سردرد و سرگیجه  است.

بسیاری از مبتلایان به عفونت ویروسی ایدز سالها ممکن است علائمی نداشته باشند و بقیه ممکن است علائمی شبیه  آنفلوانزا پیدا کنند، در حالیکه معمولا 2 تا 6 هفته به ویروس منتقل شده اند.

علائم ویروس ایدز و HIV

 1. تب
 2. لرز
 3. درد مفاصل
 4. درد عضلانی
 5. گلو درد
 6. تعریق بخصوص شب
 7. جوش های قرمز
 8. خستگی
 9. ضعف
 10. کاهش وزن

در بسیاری از بیماران بعد از برطرف شدن علائم اولیه ممکن است برای سلها علائم دیگری نداشته باشند.

در این دوره زمانی، ویروس برای سیستم دفاعی ، خطرناک است و این مرحله ممکن است 10 سال طول بکشد و بیمار عفونی بدون علامت بوده و احساس خوبی می کند و سالم بنظر می رسد.

Hiv

مرحله دیررس عفونت ویروس ایدز HIV

اگر ویروس ایدز HIV بدون درمان گذاشته شود، قدرت مقابله با ویروس را کم می کند، و بیمار غیر قابل اجتناب به بیماری جدی و خطرناک مبتلا می شود.

علائم دیررس عفونت HIV

 1. اختلال دید
 2. اسهال طولانی مدت
 3. سرفه خشک
 4. تب بالای 37 درجه که هفته ها طول می کشد
 5. تعریق شبانه
 6. خستگی مداوم
 7. تنفس کوتاه
 8. کاهش وزن
 9. دانه های سفید روی زبان و یا دهان

در این مرحله از عفونت شانس بیماری کشنده، بسیار زیاد می باشد. در این مرحله مبتلا به عفونت ریه، التهاب انتهای مری و مننژیت یا آنسفالیت (عفونت مغزی) بوجود می آید، همچنین شانس گرفتاری سرطان آلت، گردن رحم، کبد، روده و لنفوم وجود دارد.

تشخیص دیررس HIV و ویروس ایدز

طبق گزارش مرکز بیماری و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، 1 نفر از 5 نفر که به ویروس HIV مبتلا می باشد و آزمایش خون، آن را مثبت نشان می دهد، از وضعیت ویروس خود بی توجه و ناآگاه بوده و فقط 50 درصد از آنها به مسئله مثبت بودن ویروس، آگاه هستند و توجه دارند، از مراقبت پزشکی و درمان سود می برند. تشخیص بر اساس آزمایش خون مخصوص ویروس است.

اگر آزمایش مثبت شد و ویروس نشان داد، قبل از اینکه نتیجه به بیمار داده شود، چند بار آزمایش تکرار می شود، که به نتیجه آزمایش اطمینان حاصل شود. وقتی بیمار نتیجه آزمایش مثبت را می گیرد، از چگونگی و زمان درمان و اینکه چگونه عفونت پیشرفت می کند سوال می کند.

وقتی شخصی در معرض ویروس قرار می گیرد، انجام آزمایش خون حیاتی است. هر چه زودتر ویروس از طریق آزمایش خون تشخیص داده شود، درمان نیز موفقیت آمیزاست. شخص باید برای جلوگیری از سرایت ویروس به دیگران احتیاطات لازم را در نظر بگیرد.

بعد از ابتلا شخص به عفونت ویروس، ممکن است از 3 هفته تا 3 ماه طول بکشد، که ویروس در آزمایش خون خود را نشان دهد و انجام آزمایش مجدد و تکراری ، ضروری می باشد. اگر بیماری در معرض و شانس ابتلا به عفونت ویروس HIVدر چند ماه گذشته بوده، فورا باید آزمایش را انجام دهد.

وسیله دیگر تشخیص که 10 برابر دقیق تر از آزمایش خون است، محلولی است که با ریختن خون فرد مبتلا به ویروس، تغییر رنگ می دهد که نشان دهنده ویروس است.

حمایت از ایدز

درمان ویروس ایدز و HIV

درمان باعث بهبود کیفیت زندگی، افزایش طول عمر و شانس سرایت ویروس به دیگران را کاهش می دهد. درمان  قاعده و قانون دارد و آن مثبت بودن ویروس در آزمایش خون و تعداد سلول CD4 به مقدار 500 عدد می باشد. در حال حاضر واکسن یا درمان قطعی وجود ندارد. اگر فردی فکر می کند در 72 ساعت قبل در معرض ویروس HIV قرار گرفته، داروی ضد ویروس HIV باعث توقف و جلوگیری از عفونت می شود و درمان هر چه سریعتر باید انجام شود.

هدف از درمان عموما کاهش سطح ویروس در خون می باشد. درمان ویروس HIV مادام العمر و همیشگی است. دارو به صورت مصرف قرص می باشد. عوارض دارو تهوع، استفراغ، خستگی،اسهال، جوش های پوست و اختلال در اخلاق و رفتار هستند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 365 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما آقای دکترمن دو ماه میل جنسی کاهش یافته یعنی هیچ حسی ندارم پرولاکتین بالا داشتم دارو مصرف میکردم الان دکتر قطع کرده فعلا ممنون راهنمایی کنید ۳۸ سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مشكل شما جنبه فكري ،،. ذهني دارد درمان دارويي ندارد

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 388 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن ۲۳ سالمه توبچگی ختنه ی مناسب نشدم و الان مقداری گوشت اضافه زیر التم وجود داره وازبچگی بوده خواستم بدونم راه درمانش چیه و هزینش چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد عمل كنيد هزينه سه ميلوتومان

 • تصویر کاربر بهرام دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 410 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 42 سالم هست مدت بیش از 20 سال هست زود انزالی دارم تازگیها اختلال نعوظ هم باون اضافه شده وقتی سیلد نافیل میخورم بار اول جواب نمیده بار دوم با فاصله 1 ساعت یه مقدار جواب میده می خواست بدونم چکار کنم ولی نکته مهمتر اینه من میگرن و کبد چرب و رفلاکس معده هم دارم . و داروهای ضد میگرن مثل دپاکین500 و پروپرانولول 20 و نورتریپتلین10 و زیلت که دکتر متخصص مغز واعصاب تجویز کرده مصرف می کنم. داروهایی که محبت می فرمایید میگید با این داروها تداخل نمی کنند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد 

 • تصویر کاربر هوشنگ دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 507 مشاهده پرسش
  سلام من باکمترین تماس آلت باهرجای بدن خانمم به خصوص آلت خانم کمترازچندثانیه آبم میاد. قرص داپوکستین 30 یک تاسه ساعت قبل از رابطه خوردم واسپری بی حسی هم درزمانی دیگراستفاده کرده ام . که تاثیرلحظه ای دارند. توروخداکمکم کنید می خوام بطورقطعی درمان بشم لااقل یک یادودقیقه دخولم طول بکشه.
  چکاربایدکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 509 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام به خدمت شما جناب اقای دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجرای ادرار بنده حقیر۵۶سالمه ۳سال پیش ناراحتی قلبی داشتم آنژیوگرافی کردم برام استند گذاشتند من تا یکسال پیش هیچگونه ناراحتی اختلال نعوظ نداشتم الان مدت یکسال هستش که آلتم دیر آماده کار میشه و اگر هم میشه نرم وزود بخواب میره دکترجون اینو هم بگم که قبلاً تحرک داشتم ولی الان بازنشسته ام و خونه ام با نهایت تشکر منطزرجواب خوبتان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضاآشوری دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 372 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر عزیز برای من به مدت سه ماه پاروکستین تجویز کردید
  حدودا من چند ماه پیش به مدت دوماه استفاده کردم
  شاید به مدت چند ثانیه تاخیرمنو به عقب انداخت زیاد تاثیری نداشت بعداز ول کردن دارو به همون شرایط قبلی برگشتم...
  که حدودا چند روز پیش که باشما ارتباط برقرار کردم شماهمین پاروکستین رو برام تجویز کردید به مدت سه ماه میخواستم بدونم چون قبلا استفاده کردم به اونصورت تاثیری نداشت الان باز هم این دارو رو استفاده کنم یا ن؟
  ممنون باتشکر....
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  سلام میلی جنس من با طرف مقابلم کمه و شق
  نشدنن آلت تناسلی دارم وارضاع نشد با طرف مقابل و عادت به خود ارضاع دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعيد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دكتر بنده 40 سال سن دارم و متاهل و داراي دو فرزند هستم و مشكل زود انزالي دارم دفعه قبل به شما پيام دادم و فلوكستين 20 براي 3 ماه تجويز كرديد مصرف كردم خيلي بهتر شدم براي يك مدت.
  ولي دوباره به مشكل برخوردم و زود انزال انجام ميشه
  و اين موضوع باعث از دست رفتن اعتماد بنفس من شده.

  لطفا راهنمايي بفرماييد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر.ببخشید بنده 33سالمه زود انزالی دارم حدود پنج دقیقه رابطه دارم.یکی از دوستان مواد مخدر بنام شیره معرفی کردن چند باری استفاده کردم جواب داد.ولی نمیخوام دیگه استفاده کنم.قرص گیاهی کپسولی هم چند بار برای زودانزالی مصرف کردم جواب نداده.شما چه دارویی پیشنهاد میکنید اقای دکتر.طریقه مصرفشم لطف کنید بدید.باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 397 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۴سالمه تازه متاهل شدم وقتی می‌خوام رابطه بر قرار کنم التم شل میشه و فک کنم زود انزالی هم داشته باشم وزنم ۱۲۰کیلو هست ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر