بعد عمل واریکوسل چقدر احتمال بارداری هست؟

سوال زوج های جوان از ما این است که آیا عمل واریکوسل برای بهبودی باروری مردان تاثیری دارد؟در این مقاله به این سوال پاسخ میدهیم.

واریکوسل به وجود ورید های غیر طبیعی گشاد شده در کیسه بیضه گفته می شود. در مورد ارتباط آن با ناباروری، درمان و علائم جراحی واریکوسل در مقالات قبلی بحث شده است. این مقاله در مورد میزان موفقیت پس از جراحی واریکوسل می باشد.

ترمیم واریکوسل، تلقیح داخل رحمی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی / تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (IVF-ICSI)، گزینه هایی برای مدیریت ناباروری مردانی که در ارتباط با واریکوسل هستند، می باشند. 

تصمیم برای ادامه دادن به هر یک از این گزینه های مدیریتی تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد (به عنوان مثال وجود فاکتورهای زنانه لازمه IVF، علائمی مانند درد ناشی از واریکوسل، زمان مورد نظر برای بارداری). 

انجام عمل جراحی واریکوسل در مقایسه با IVF + ICSI ممکن است به طور بالقوه مقرون به صرفه تر باشد.

درمان جراحی با موفقیت بیش از 90 – 99٪ از واریکوسل ها را از بین می برد. بهبود پارامترهای منی ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد. با این حال، هیچ توافقی در مورد تعریف آنچه به معنای “بهبود” است وجود ندارد.

عواملی که ممکن است به بالا رفتن درصد بهبود کمک کنند عبارتند از: اندازه واریکوسل، سطح هورمون محرک فولیکول و تعداد کامل اسپرم های متحرک قبل از عمل. 

همچنین، عدم درمان واریکوسل ممکن است منجر به کاهش تدریجی پارامترهای مایع منی شود، که ممکن است باروری آینده را به خطر بیندازد.

بارداری و واریکوسل

میزان بهبود منی بعد از عمل واریکوسل چقدر است؟

اکثر مطالعات گزارش داده اند که کیفیت مایع منی در اکثر بیماران پس از جراحی واریکوسل بهبود می یابد؛ همانطور که با مقایسه پارامترهای مایع منی قبل از درمان و پس از درمان تعریف شده است.

در مطالعات نشان داده شده است که تعداد اسپرم ها به طور متوسط 12 میلیون اسپرم در میلی لیتر با میانگین 11٪ افزایش تحرک و اثرات متغیر بر مورفولوژی اسپرم افزایش می یابد. 

اگرچه اعداد دقیق اند، اما این اعداد باید با احتیاط تفسیر شوند. این بدان معنا نیست فردی که مبتلا به واریکوسل است و تعداد اسپرم های او 1 میلیون باشد، پس از جراحی واریکوسل شاهد افزایش تعداد اسپرم وی به 13 میلیون (افزایش 12 میلیونی) خواهد بود!

این بهبود می تواند منجر به درمان کم تر تهاجمی شود. 

مردانی که فاکتور مردانه شدید دارند که برای باردار شدن به طور متفاوت به IVF-ICSI احتیاج دارند، ممکن است در تجزیه و تحلیل منی به جای IVF-ICSI اجازه ی انجام IUI را پیدا کنند و در مردان با فاکتور خفیف مردانه نیز ممکن است در پارامترهای مایع منی پیشرفت کافی داشته باشند تا بتوانند به جای IUI باروری طبیعی داشته باشند.

میزان اسپرم بعد از واریکوسل

در مورد مردان با تعداد اسپرم صفر (آزواسپرمی غیر انسدادی) چگونه است؟

موارد انتخاب شده با آزواسپرمی غیر انسدادی (هایپوسپرماتوژنز یا توقف بلوغ دیررس) ممکن است به ترمیم واریکوسل پاسخ دهند. جراحی واریکوسل ممکن است منجر به بهبود تعداد کم اسپرم در انزال شود (10 تا 50٪ احتمال موفقیت).

در چنین مواردی، ترمیم و عمل واریکوسل با بازگشت اسپرم به انزال همراه است، بنابراین به طور بالقوه امکان انجام IVF-ICSI بدون آسپیراسیون یا استخراج اسپرم از بیضه (TESA یا TESE) فراهم می شود.

این مطالعات همچنین نشان داده است مردانی که تنها با سلول سرتولی یا بافت شناسی ایست بلوغ زودرس، بازگشت اسپرم به انزال را نداشتند.

لازم به یادآوری است در مردانی که قبلا آزواسپرمی داشتند نیز ممکن است بدون هیچ مداخله ای اسپرم در انزال پیدا شود.

بنابراین، بیوپسی بیضه / استخراج اسپرم از بیضه یا ترمیم واریکوسل ممکن است برای چنین مردانی ارائه شود، اگرچه ارزش واریکوسلکتومی در تمام بیماران مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی همچنان بحث برانگیز است.

عمل واریکوسل

میزان بارداری بعد از جراحی واریکوسل چقدر است؟

یک مطالعه اخیر 145 زوج را که به طور تصادفی واریکوسلکتومی ( عمل واریکوسل ) شده بودند در مقابل گروه شاهد (کنترل) مورد بررسی قرار داد. 

گروه کنترل دارای میزان باروری طبیعی 13.9٪ بود، در حالی که گروه مطالعه دارای میزان 32.9٪ با نسبت شانس 3.4 (فاصله اطمینان 95٪ ، 1.33-6.95) بود. مشخصات پایه هر دو گروه از نظر آماری مشابه بود. هیچ همپوشانی انجام نشده است.

در تازه ترین بررسی ها نتیجه گیری شد که درمان واریکوسل در مردان زوج هایی که ناباروری غیرقابل توجیه داشتند، ممکن است احتمال باروری زوج را بهبود بخشد.

به طور خلاصه:

نتیجه گیری

درمان برای واریکوسل قابل لمس ممکن است برای زوج های ناباروری که شواهدی از پارامترهای غیرطبیعی مایع منی و فاکتور مونث شناسایی نشده از جمله در نظر گرفتن سن و میزان ذخیره تخمدان وجود دارد، پیشنهاد شود.

لقاح آزمایشگاهی با یا بدون ICSI ممکن است گزینه اصلی درمان فاکتور مونث در نظر گرفته شود، بدون توجه به وجود واریکوسل و پارامترهای غیرطبیعی مایع منی.

تجربه و تخصص پزشک معالج، از جمله ارزیابی هر دو شریک زندگی، همراه با گزینه های موجود، باید روش درمان واریکوسل را تعیین کند.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان واریکوسل 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۱۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  من از شوهرم که بعد از یک حاملگی پوچ و مراجعه به دکتر متوجه شدیم که همسرم بیماری واریکوسل دارد و الان تعدادی امپول هفته ای دوبار به اون دادن و یه قرص مولتی ویتامین که هرروز میخورد..و هنوز عملی انجام نداده برای بیماریش و بیضه چپش هم کوچکتر است..الان من باردار شدم بعد از زدن حدود 9عدد امپول توسط همسرم..آیا امکان بارداری برای من وجود دارد یانه؟ اگر وجود دارد چند درصد است..ممکنه بچه از بین بره؟الان قلبش تشکیل شده و 7 هفته م هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام امكان بارداري وجود دارد شانس بارداري صد در صد است 

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با عرض سلام جناب دکتر من در موقع اضاع شدن منی که از من خارج میشود نصبت به ۲ ماه پیش ۲/۵ شده یعنی از نصف هم کمتر در بعضی مواقع یک قطره و زودانزالی هم دارم بعد از انزال شکم درد خفیف میگیرم ممنون میشم راهنمایی بفرماید آزمایش اسپرم را هم براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام أزمايش اسپرم طبيعي است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر عماد جمعه ۲۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر من ۳۰ سالم هست جهت بارداری ۷-۸ ماهه اقدام کردیم منتهی خانمم تحت درمان هست من هم ازمایش اسپرم و سونوگرافی بیضه دادم میخواستم مشاهده بفرمایید و منو راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر عماد جمعه ۲۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش)
   سلام دکتر جان جواب بنده را هنوز مشاهده نکردید؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام أزمايش غير طبيعي است بايد واريكوسل راست و چپ را عمل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهمن دوشنبه ۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پارسال واریکوسل سمت چپ عمل کردم بعداز یکسال دوباره واریکوسل هردو طرف ۱۵ روزه دوباره عمل کردم وکیست پنج میل روی بیضه چپم بود ولوله الت تناسلی هم تنگ بود ایا باعث اسپرم ضعیف می شود لطفا جوابم بدهید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲ بهمن ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام بله باعث اسپرم ضعيف مي شود

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۷ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن 10سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه کردم الانم 3ساله ازدواج کردم و1ساله میخواییم بچه داربشیم ولی نمیشه رفتم دکترازمایش دادم ازمایش اسپرمConcentrationM/ml(9.9)این کم بودودرازمایش سونگرافی دکترگفت بیضه سمت چپ واریکوسل دارین خانمم هم تمام ازمایش هاش سالم بودبه نظرشماچکارکنیم عمل واریکوسل برم بهتره بچه دارمیشیم یاباداروحل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ويتامين c  يك گرمي سه ماه ميل شود 

 • تصویر کاربر زیبا شنبه ۹ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر
  دکتر من و همسرم الان تقریبا ۲سال هست ازدواج کردیم و ۳سال عقد بودیم توی دوران عقد هم متوجه بودم که بیضه های همسرم رگ های واریسی داره ولی خب من اگاهی نسبت به این موضوع نداشتم متاسفانه بعد از ازدواج تا یکسال و خورده ای قصد بچه دار شدن نداشتیم بعد که تصمیم گرفتیم ۲،۳ماه گذشت و موفق نشدیم خودم دکار رفتم که دکتر گفت مشکلی ندارم بعد همسرم گف فک کنم مشکل از نن باشه و رفتیم شیراز و تشخیص واریکوسل گرید۳رو دادن الان ۳ماهه عمل انجام داده ،قبل از عنل هم ازمایش اسپرم انجام نداده الانم هم میگه یک ماهه دیگه ،دکتر به نظر شما چون ما دیر فهمیدیم و اقدام به عمل کردیم ممکنه اسیب جدی دیده باشه
  لطفا جواب بدین دکتر خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ دی ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام سه ماه بعد از عمل بايد أزمايش انجام شود 

 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۹ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  آیا این امکان وجود دارد که بعد از عمل واریکوسل وی صاحب فرزند نشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 6 ماه پیش)

    با سلام بله امكان دارد

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۵ آذر ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .دکتر من چندسال پیش عمل واریکوسل انجام دادم و الان چندساله ازدواج کردم وچندماه هست پیگیر بچه دار شدن شدیم و موفق به بارداری نشدیم . همسرم مشکلی نداشت ولی من آزمایش آنالیز اسپرم انجام دادم که بعد متخصص همسرم گفتن امکان باروری نیست و اسپرمی ندارم و ivf باید انجام بدیم که عکسشو براتون میفرستم..ممنون میشم بفرمایید که علت از عمل بنده هست و ایا راهی غیر این روش نیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آذر ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام شما چون اسپرم نداريد بايد عمل تسه انجام دهيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترسن من ۴۹ساله واریکوسل دارم چنددرصدجواب میگیرم تعداد اسپرمهام ۱۰میلیون است ولی حرکت وشکل ان ضعیف است یک ماهه متوجه شدم واریکوسل دارم لطفا راهنمایی کنید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ آبان ۲( 7 ماه پیش)

   با سلام عمل انجام شود ٦٠ درصد شانس بهبودي است

 • تصویر کاربر Pasha دوشنبه ۲۴ مهر ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  یه سوال داشتم در مورد واریکوسل .
  اگه واریکوسل که بر اثر ورزش های سنگین ایجاد شده رو با جراحی درمان کنیم و مجرد باشیم هنوز احتمال ناباروری چقدره و اینکه اگه جراحی رو به تعویق بنداریم چی میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۴ مهر ۲( 8 ماه پیش)

   با سلام جراحي به تعويق افتد نابارور مي شويد احتمال ناباروري ٤٠ درصد است اگر أزمايش اسپرم طبيعي باشد نيازي به عمل واريكوسل نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر