واريکوسل چیست و درمان

واريکوسل  در ١٥ درصد مردان دنيا و در حدود ٤٠ درصد مردان نابارور وجود دارد. تشخيص واريکوسل مبتنى بر معاينه بالينى بيمار می‌باشد،که ازگريد ١تا ٣ تقسيم بندى شده است.

واریکوسل خفیف چیست ؟

واریکوسل یک بیماری مادرزادی است که خون شریانی به بیضه برای تغذیه توسط شریان وارد بیضه می شود و باید بعد از گرفتن اکسیژن و سایر مواد غذایی توسط ورید خون بیضه از طریق ورید در طرف چپ به ورید کلیه وارد شود، ولی به علت اختلال در عملکرد ورید، خون بیضه  توسط ورید به علت اختلال در دریچه ها لانه کبوتری در داخل بیضه وارد ورید کلیه نمی شود و در اطراف بیضه می ماند.

واریکوسل در ۳۵ تا ۴۰ درصد افراد نابارور وجود دارد. شدت واریکوسل را به سه درجه یا گرد تقسیم بندی کرده اند. گرد ۱ یک زمانی است که فرد قبل از معاینه حتما نیم ساعت ایستاده باشد، سرفه کند، آب دهان خود را قورت دهد و سپس مورد معاینه قرار گیرد. زمانی که پزشک معالج بیضه را مورد معاینه قرار می دهد وقت زیادی را برای تشخیص واریکوسل صرف می کند که آنرا واریکوسل گرد یک یا خفیف گویند.

واریکوسل گرد ۲  زمانی است وقتی پزشک پوست بیضه را معاینه می کند ورید دیلاته و واریکوسل فورا بدست وی تشخیص داده می شود و بالاخره واریکوسل گرد سه ۳ زمانی است که واریکوسل در بالا یا کنار بیضه به صورت یک کلافه عروقی دیده می شود و گاهی اینگونه افراد با شکایت وجود دو بیضه مراجعه می کنند.

یک نوع دیگر واریکوسل وجود دارد که SUBCLINICAL نامیده می شود و در هیچ شرایطی نمی توان آنرا پیدا کرد، این نوع واریکوسل را هم خفیف می نامند.

درمان واریکوسل بدون جراحی امکان پذیر است ؟

معماى غير قابل حلى که اورولوژيست با فرد مبتلا به واريکوسل و آزوسپرميا  (عدم وجود اسپرم در مايع منى) روبرو است اينست که ايا واريکوسل را عمل جراحى بايد کرد يا نه؟

جواب سوال فوق خیر می باشد. طبیعی است وقتی فردی به علت واریکوسل دچار ناباروری می شود و افراد نابارور ۳۵ تا ۴۰ درصد داراری واریکوسل می باشند و بعد از عمل جراحی واریکوسل ، اگر آزمایش اسپرم آنها نسبتا خوب باشد ۷۰ درصد بچه دار می شوند. بنابراین تنها راه درمان واریکوسل عمل باز با میکروسکوپ و یا لاپاروسکوپی می باشد، که اینجانب با تجربه چندین ساله خود عمل باز را بهتر از لاپاروسکوپی می دانم.

کسانی که واریکوسل دارند ولی آزمایش آنها طبیعی می باشد و ازدواج کرده اند، این دسته از افراد نیازی به عمل جراحی ندارند ولی هر سه ماه یا ۶ ماه باید با یک آزمایش اسپرموگرام باید پی گیری کنند، تا اگر چنانچه واریکوسل باعث اختلال عملکرد بیضه شده و تعداد وحرکت و یا شکل اسپرم ها تغییر کرده، مورد عمل جراحی قرار گیرد.

آیا درمان واریکوسل با لیزر امکان پذیر است؟

تا این لحظه که متن را می خوانید، هیچگونه گزارشی مبنی بر عمل واریکوسل با لیزر گزارش نشده است. عمل واریکوسلکتومی به دو روش متداول در جهان صورت می گیرد، یکی عمل باز با شکافی چند سانتی در نزدیکی کشاله ران که باید با میکروسکوپ صورت گیرد. پس باز کردن پوست و زیر پوست، کورد که طناب بیضه نامیده می شود، دیده می شود و آنرا بالا آورده و وریدهایی که باعث واریکوسل شده را با نخ سیلک می بندیم.

این عمل بسیار حساس و به تجربه کافی نیاز دارد، بدین معنی که تمام وریدها بسته شوند و وریدی باقی نماند که ممکن است باعث عود واریکوسل شود و چنانچه عروق لنفاتیک به اشتباه به عنوان ورید بسته شوند فرد بعد از عمل دچار هیدروسل می گردد، که این مورد ۱۰ درصد اتفاق می افتد. شانس باروری بعد از عمل واریکوسلکتومی ۷۰ درصد تا ۱۸ ماه بعد از عمل می باشد.

توسط دو نفر از محققين دو گروه از اين بيماران را مورد عمل جراحى واريکوسل قرار دادند و نتايج مثبتى را بعد از عمل مشاهده کردند. اگر چه در خصوص عمل جراحى واريکوسل و منافع بالقوه آن اختلاف و مناقشه کمى وجود دارد، اما درمورد عمل واريکوسل همراه با آزوسپرمى اختلاف نظر به عنوان يک قانون وجود دارد. آمار گسترده و کلينيکى از مدل‌هاى حيوانى اثرات سوء واريکوسل بر روى اسپر ماتوژنز(توليد اسپرم از بيضه) را نشان مى‌دهد.

درمان واریکوسل

AUA  و انجمن طبى توليد مثل امريکا با نشست‌هاى گوناگون به اين نتيجه رسيدند که عمل واريکوسل ممکن است اولين درمان انتخابى افراد نابارور باشد، در صورتى که همسر وى سالم باشد. جراحى واريکوسل بايد دردست جراحان با تجربه قرار گیرد که به شريان و لنفاتيکها اسيبى وارد نشود واز عود واريکوسل خوددارى گردد.

اين جراحى بايد  با حوصله و دقت انجام گيرد. اگرچه درمان واريکوسل هنوز به عنوان يک معما وجود دارد و على‌رغم بيش از سى سال از شواهد موجود در خصوص جراحى واريکوسل و نتايج مفيد ان در بارورى، هنوز گزارشات بسيارى اختلاف نظر در رابطه با انجام اين درمان را نشان مى دهد و بايد اذعان داشت که مسئوليت و تعهد اين محققين  که شايد مشکل افراد مبتلا به واريکوسل را از طريق ديگرى باید حل کنند ضمنا بايد اشاره کرد مطالعات فراوانى چاپ شده و به وضوح و روشنى نشان مى دهد اين اختلاف نظرها حل و بهبود يافته است.شيوع واريکوسل بر حسب سن متفاوت است;

بعد از  ٢٠سالگى شيوع آن از ١٠ تا ٢٥ درصد متغير است. در ميانگين سنى ٦٠ سالگى  وجود واريکوسل  ٤٣ درصد مى باشد.

درمان واریکوسل با زالو یا خاکشیر امکان پذیر است؟

افراد یا پزشکانی بدون اجازه قانونی با به کارگیری طب سنتی غیر تایید شده به درمان بدون نتیجه می پردازند که اهداف تجارتی یا مالی دارد. به یاد دارم زمانی که بچه ای از درد گوش رنج می برد توسط مادر یا مادربزرگ دود تریاک را در گوش بچه فوت می کردند که این امر با پشرفت شگفت انگیز پزشکی، مردود شناخته شده است.

باید اذعان داشت شاید بعضی از داروها از گیاهان تهیه می شود ولی براساس و اصول تحقیقی و بازار عرضه می شود. زالو یا خاکشیر هیچگونه اثر درمانی در درمان واریکوسل ندارد و هیچ پزشک اورولوژیستی آنرا توصیه نمی کند و این امر موجب سرگردانی زوجین نابارور گردیده و آنها را از درمان اصولی منحرف می کند.

 

آیا واریکوسل باعث ناباروری می شود؟

واریکوسل در ۳۵ تا ۴۰ درصد مردان نابارور وجود دارد و ۳/۴ تا ۳/۱۳ درصد این مردان نابارور که مبتلا به واریکوسل هستند در آزمایش اسپرموگرام آنها یا اسپرم وجود ندارد و شدیدا تعداد اسپرم ها پایین می باشد. اگرچه نقش قطعی واریکوسل در ایجاد ناباروری بطور صددرصد مشخص نشده است، ولی بیشتر محققین در جهان اعتقاد دارند تجمع بیش از حد خون در در وریدهای واریکوسل در اطراف بیضه باعث ناباروری می شود.

طبق گزارشات جمع آوری شده از کشورهای متعدد جهان که بیماران مبتلا به واریکوسل را تحت عمل جراحی واریکوسلکتومی با میکروسکوپ انجام داده اند و جمع آوری شده، دیده شده که بعد از عمل جراحی ۷۰ درصد این افراد بچه دار می شوند، بنابراین اگرچه در مورد واریکوسل و عمل آن اختلاف نظر کمی وجود دارد ولی عمل واریکوسل تنها موردی است که به یک فرد نابارور برای بچه دار شدن کمک می کند و بنابراین هر گاه دو آزمایش اسپرم بلافاصله ۱ تا ۲ هفته که فرد نابارور انجام می دهد و آزمایش کاهش تعداد یا حرکت و یا اختلال در شکل اسپرم گزارش شده، فورا عمل جراحی باید انجام گیرد، بنابراین به طور قطع و اثبات شده که واریکوسل باعث ناباروری می گردد.

۹۸ درصد واریکوسل در سمت چپ می باشد و ۲ درصد در طرف راست می باشد و گاهی همزمان هر دو بیضه دارای واریکوسل می باشد. وقتی که واریکوسل هر طرف درجه ۳ باشد، حتما طرف دیگر هم باید عمل واریکوسل انجام گیرد.

تا اين لحظه هيچ گونه مطالعاتى درخصوص وجود ابنورماليتى(غير طبيعى) هورمون‌هاى خون در وجود واريکوسل  گزارش نشده است. افراد مبتلا به نابارورى ثانوى وجود واريکوسل در انها ٨٠ درصد مى باشد ،اگرچه در يک مطالعه چنين تفاوت فاحشى را گزارش نکرده اند ، اين مشاهدات همگى نشان دهنده اين است که واريکوسل به مرور زمان باعث کاهش بارورى مى گردد و انچه مهم است اين است که بايد به وجود واريکوسل در افراد  نابارور و بارور توجه شود،بيشتر ممکن است به علت اختلاف در تشخيص کلينيکى پزشک و عدم توجه شيوع ان در سنين مختلف است .اما سوال اصلى اين است که ايا تمام جوانان مبتلا به واريکوسل يکسان هستند؟ ايا واريکوسل هاى افراد ٢٥ ساله با افراد ٥٠ ساله يکسان است ؟

 

يکى از محققين براى اثبات اين قضيه ٥٨٠ بيمار مبتلا به واريکوسل و نابارورى که ١١٥ نفر ٤٠ ساله ويا بيشترو ٤٦٦ نفر جوانتر از ٤٠ سال بودند و انها را مورد عمل جراحى واريکوسل  قرار داد و اختلاف فاحشى در ميزان حاملگى در اين دو گروه سنى مشاهده نکرد .علت اين اختلاف هنوز ناشناخته مانده است ، اگرچه علت نابارورى را به حرارت و زمان  ارتباط مى دهند .

گردش خون بيضه ها و همينطور تبادل حرارت جارى موجب حرارت بيش از حد بيضه ها مى گردد ، قطع اين سيستم موجب افزايش درجه حرارت بيضه ها. مى گردد .چون درناژ سمت چپ در يک سيستم با مقاومت بسيار است ، وريدهاى کوچک ممکن است در دوره جنينى موقع  باز شدن مقاومت نشان دهند.گردش خون بيضه ها تا قبل از بلوغ کم مى باشد و بنابراين  اين وريدها از نظر کلينيکى تا زمان بلوغ  که گردش خون به بيضه ها افزايش ميابد ظاهر نمى گردند ، لذا ظهور کلينيکى بيشتر واريکوسل ها در دوران بلوغ مى باشد .

عکس واریکوسل

مردان مبتلا به واريکوسل فعاليت فيزيکى شديد به طور منظم ٤تا ٥ بار در هفته که دو تا چهار ساعت در روز به طول انجامد ، بعد از يک دوره چهار ساله پارامترهاى آزمايش اسپرم کاهش مى يابد .همچنين واريکوسل دربستگان درجه یک در مقايسه با کل جمعيت.بسیار شایع نشان داده شده است . آتروفى بيضه ها (کوچک شدن بيضه ها) ممکن است اثرات منفى واريکوسل بر بارورى باشد.

در يک فرد مبتلا به واريکوسل سمت چپ حجم متوسط بيضه کمتر از حجم بيضه سمت راست مى باشد.ارتباط بين شدت واريکوسل و درجه آتروفى بيضه نا مشخص است .بيشتر مطالعات نشان مى دهد آتروفى همراه با غير طبيعى بودن آزمايش اسپرم مى گردد.افراد مبتلا به واريکوسل و آتروفى بيضه در مقايسه با افراد مبتلا به واريکوسل بدون وجود آتروفى داراى ازمايش غير طبيعى هستند .اختلاف در حجم بيضه بيشتر از ده درصد در جوانان در افراد نرمال و افراد مبتلا به واريکوسل  به طور قابل توجهى کاهش در تعداد اسپرم و حرکت اسپرم  وجود دارد .

وجود اسپرم  هاى نارس  و غير طبيعى بودن سر اسپرم که « stress pattern» ناميده مى شود. علامت مشخصه واريکوسل نمى باشد، و بنابراين دال بر تشخيص واريکوسل نمى باشد .هدف از عمل واريکوسل بستن وريدهاى اسپرماتيک مى باشد .درمان واريکوسل به روشهاى مختلفى انجام مى شود .انتخاب بهترين درمان در فرد نابارور بايد بهبودى آزمايش اسپرم و ايجاد حاملگى با کاهش عوارضى نظير عود واريکوسل، هيدروسل و آتروفى بيضه باشد. براى تحقق و دستيابى به موارد فوق ازعمل‌هاى جراحى باز، لاپاروسکوپى و آمبوليزاسيون وريد استفاده مى‌گردد. انتخاب نوع عمل بستگًى به تجربه ومهارت پزشک که به يکى از عمل هاى فوق  سال هاى متمادى به نتايج خوبى دست يافته است  بستگی دارد اگرچه هيچ يک از اين عمل ها مزيتى بر ديگرى ندارد ولى مطالعات فراوان. عمل باز را براى عمل واريکوسل  با بهبودى فراوان گزارش کرده اند.

واریس بیضه

آزوسپرميا و واريکوسل

ترميم  واريکوسل قابل لمس  همراه با آزوسپرميا مورد توجه قرار گرفته است. بنابراين بيماران آزوسپرميک (عدم وجود اسپرم در ازمايش) با پاتولوژی ژرم سل آپلازیا که تحت عمل واریکوسلکتومی قرار گرفته اند کیفیت سى من بهبود يافته است .در بيماران مبتلا به ازوسپرميا  عمل جراحى  موجب نطفه سازى بيضه مى گردد بنابراين نيازى به انجام ART  نخواهد بود. در افراد ازوسپرميک قبل از عمل جراحى واريکوسلکتومى بررسى مسائل ژنتيک از اهميت ويژه‌اى برخوردار است چون اين افراد چنانچه داراى کارريوتايپ غيرطبيعى  باشند از عمل  واريکوسل سودى نمى‌برند. مطالعات نشان داده کيفيت آزمايش اسپرم ٥٠درصد بعد از عمل واریکوسلکتومی  بهبود مى‌يابد. بعد از عمل  واريکوسلکتومى  شانس حاملگى طبيعى سه برابردر مقايسه با ساير عمل‌ها بيشتر مى‌گردد.اندازه بيضه، درجه واريکوسل، پارامترهاى  آزمايش و مقادير هورمون‌هاى سرم ممکن است در پيش اگهى فرد مبتلا به واريکوسل  موثر باشد، اگر چه کدام  پارامتر پيش گويي کننده درمان است مشخص نيست .عمل واريکوسلکتومى  در جوانان  اثر مطلوب در بارورى  دارد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ehsan جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود ۸ ماه پیش عمل واریکسول سمت چپ انجام دادم بعد از گذشت ۴ ماه از عمل آزمایش اسپرم دادم و تعداد اسپرم ۲۲میلیون و جهش ۲۸ درصدی داشتم ،بعد گذشت ۸ ماه یک ماهی هست بیضه سمت چپم ورم داره و درد خیلی خفیفی بعضی وقتا در ران و سمت چپ کمرم دارم ،مجدد آزمایش رو تکرار کردم که نتایج رو براتون عکس گرفتم ارسال کردم،ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   به پزشك خود مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من سرباز هستم
  درد بیضه میگیرم گاهی .سونوگرافی دادم . جواب نوشته بود واریکسل گرید ۱ و کیست به قطر ۱۶میل
  میتونم برای معافیت اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير نمي توانيد

 • تصویر کاربر ماهان پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، اقای دیکتر لطفا حتما به این سوال پاسخ بدید.
  بنده ۱۸.-۱۹ سال سن دارم حدود ۴،۵ روزه در ناحیه ران پای چپ، و همین درد رو نزدیک ساق پا و کمی هم سمت چپ بیضه چپ، درد خفیف اما متناوب احساس میکنم. سوالم اینکه به زبان ساده بگید چجوری تشخیص بدم واریکوسل هست یا نه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   براي واريكوسل بايد معاينه شود

 • تصویر کاربر Mr پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر همسرم ازمايش اسپرم داده جهش سريع رو به جلو ٠ و جهش حركت اهسته ٥ درصد و ٢٥ درصد حركت بدون جلو و بدون حركت ٧٥ درصد و تعداد١١ ميليون و در حجم ٣٣ ميليون اسپرم و ٦٩ درصد زنده فرمولوژي ٢ درصد نرمال چسبندگي ٠ درصد فروكتوز ٠ درصد رنگ هم سفيد و بقيه چيزها نرمال تمام ازمايش هرموني پرولاكتين و تيروئيد lhو تستسترون همه طبيعي و تو سونوگرافي واريكوسل متوسط دو بيضه چپ ديده شده و همه ازمايش ها در مركز ناباروري انجام شده .... والان تشخيص دازن فقط جراحي ميكروسكوپي انجام بدن... ميخواستم ببينم با قرص يا روش ديگري درست ميشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   راه چاره عمل است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 هفته پیش)

   راه چاره عمل است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ali جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چند ماهي است که هنگام ورزش فوتبال ابتدا زير شکم و بيضه ها درد مختصر دارم شب همان روز که ورزش کرده ام هم درد کمي احساس ميکنم در طول روزهاي عادي مشکلي ندارم درحدي که از يادم ميرود ايا امکان واريکوسل وجود دارد يا مربوط به فتخ ميشود
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   مربوطً  به پروستات نيست استراحت بايد داشته باشيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۲۸ سالمه دو سال پیش رفتم دکتر گفت واریکوسل چپ درجه سه داری و بیضه چپ کمی کوچیک شده و ازمایش اسپرمم نرمال بود ،الان چند ماهه عقد کردم قصد ازدواج دارم و دوباره آزمایش اسپرم تکرار کردم همه چی نرمال بود و نعوذ و ... هم دارم مشکلی نیست .حالا سوالم اینه که آیا این بیضه چپ ادامه به کوچک شدن میکنه و آب میشه و رابطه زناشویی به خطر میندازه؟؟؟ که دیگه نتونم ارتباط برقرار کنم بعدا؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   اصلا نگران نباشيد

 • تصویر کاربر گندمک شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشيد.آقاي دکتر8ساله ازدواج کرديم 2سالي ميشه اقدام به بارداري داريم ولي يک و نيم سالي ميشه من متوجه شدم شوهرم ميل جنسي کمي داره
  طوريکه رابطه مون ماهي يه بار يا اگه اعتراض نکنم و به عهده خودش بذارم 3 ماه هم ميشه ودر آزمايش سمنTotal Motility PR+NP: 35 وProgressive Motility A&B: 26 است ودر سونوگرافي رنگي واريکوسل گريد2 در چپ وواريکوسل گريد 1 در راست مشخص شد و دکترش هيچ دارويي نداده و گفته عمل. آيا بي ميلي جنسي به واريکوسل مرتبط است؟ عمل لازم است؟ آيا اول بايد بي ميلي درمان بشه يا مهم نيست بايد اول عمل شه؟به خاطراضافه وزن رفتن به باشگاه و وزنه براي واريکوسلش مضر است؟ عکس سونوگرافي و آزمايش رو براتون ارسال کردم. برای بی میلیش چیکار میتونم بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   بي ميلي ارتباطي ندارد ، عمل لازم است ،،،ابتدا عمل شوند

 • تصویر کاربر پیام شنبه ۲۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدت پنج روز هست که عمل واریکوسل چپ انجام دادم از روز سوم متوجه شدم که بیضه سمت چپ کمی متورم تر از حالت عادی خودش شده است سوال ام این است که این حالت برای بعد عمل طبیعی است یا دچار هیدروسل شده ام ؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 3 ماه پیش)

   ممكن است هيدروسل باشد سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر متين پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقاي دكتر
  واريكوسل گريد. ٣ دارم به صورت زير
  Progressive =21/5 abnormal
  Motille= 21/5 abnormal
  Round cell= 1/5 abnormal
  Sperm count=21
  لطف كنيد نظر بديد و اگه نياز به عمل دارم كدام نوع بهتر است با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 4 ماه پیش)

   عمل باز

 • تصویر کاربر حسینعلی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر آقای دکتر ممنون مورجهت درراهنمایی، درعمل واریکوسل سن ام۳۳است آیا جواب می دهد؟ضمنا ۷سال پیش یکبار عمل واریکوسل انجام دادم،یه سوال دیگر اینکه درست میگن کسانی که دچار واریکوسل هستند پس از بهبود فقط دختر دار میشوند؟ ببخشید ممنون از راهنمایی ولطف تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 5 ماه پیش)

   جواب مي دهد ، دختر نمي شه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر