از عمل واریکوسل چه انتظاری داشته باشیم؟

واریکوسلکتومی نوعی جراحی است که برای درمان واریکوسل انجام میشود. از آنجایی که واریکوسل باعث ناباروری در مردان میشود با عمل واریکوسل ، نازایی نیز بهبود می یابد.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل زمانی رخ می‌دهد که رگ های کیسه بیضه بزرگ شوند. عمل واریکوسل در واقع جراحی مربوط به حذف این رگ های بزرگ شده است. این عمل انجام می‌شود تا جریان خون به اندام تناسلی فرد به حالت عادی برگردد.

وقتی که در کیسه بیضه فردی واریکوسل به وجود آید، انتقال خون به سایر نقاط این بخش از بدن متوقف می‌شود. بیضه افراد در کیسه ای به نام اسکروتوم قرار دارد. از آنجایی که خون نمی‌تواند از این بخش دوباره به قلب برگردد، خون در اینجا جمع شده و رگ ها به شکل نامعقولی بزرگ می‌شوند.

واریکوسل می‌تواند تعداد اسپرم فرد را نیز کاهش دهد.

واریکوسلکتومی مناسب چه افرادی است؟

بیماری واریکوسل معمولا در ۱۵ درصد از مردان بالغ و ۲۰ درصد از نوجوانان پسر رخ می‌دهد. این بیماری معمولا هیچ ناراحتی برای فرد به وجود نمی‌آورد و علائم خاصی ندارد. اگر واریکوسل فرد منجر به درد و ناراحتی نشود، ممکن است دکتر تصمیم بگیرد که کاری در مورد آن انجام نشود تا نیازی به جراحی واریکوسلکتومی یا عمل واریکوسل نباشد.

عمل واریکوسل

واریکوسل بیضه چپ

واریکوسل معمولا در سمت چپ کیسه بیضه ایجاد می‌شود.

واریکوسلی که در سمت راست کیسه به وجود می‌آید معمولا در اثر تومورها و رشد آنها هستند. اگر واریکوسل فرد در سمت راست بیضه باشد، پزشک معالج معمولا جراحی واریکوسلکتومی را به همراه جدا کردن بخش بزرگ شده تجویز می‌کند.

واریکوسل و ناباروری

یکی از آثار منفی واریکوسل در آقایان، ناباروری است. ممکن است برای افرادی که می‌خواهند بچه دار شوند و در این زمینه مشکل دارند عمل واریکوسل تجویز شود.

همچنین اگر تولید تستسترون در فردی با کاهش مواجه شود، احتمال وجود واریکوسل در وی بالا است و نیاز به عمل جراحی وجود دارد. از جمله علائم کاهش تستسترون در بدن می‌توان به افزایش وزن و تمایل جنسی پایین اشاره کرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

واریکوسلکتومی چطور انجام می‌شود؟

این عمل به صورت سر پایی انجام می‌شود و بیمار می‌تواند در همان روز ترخیص شود و به خانه برود.

واریکوسل چگونه باعث ناباروری میشود؟

❇ اگر از دارو یا مواد خاصی استفاده می‌کنید، این موضوع را به اطلاع دکتر برسانید. استفاده از داروهای رقیق کننده خونی نظیر وارفارین (کومادین) یا آسپرین را متوقف کنید. بدین ترتیب ریسک خونریزی در طول جراحی پایین می‌ آید.

❇ دستورالعمل دکتر خود مربوط به رژیم غذایی و نخوردن چیزی چند ساعت قبل از عمل را رعایت کنید. بین ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید.

❇ کسی همراهتان باشد تا شما را به بیمارستان ببرد و پس از عمل به خانه برگرداند. همچنین از محل کار خود مرخصی یک تا چند روزه تهیه کنید.

واریکوسل چیست

وقتی برای عمل جراحی وارد اتاق شدید

✳ از شما خواسته می‌شود تا لباس های خود را در آورده و روپوش مخصوص بیمارستان را بر تن کنید.

✳ بر روی یک میز جراحی دراز می‌کشید و به شما داروی بیهوشی خاصی تزریق می‌شود تا به خواب بروید.

✳ جراح شما یک کاتتر ادرار را جهت گرفتن ادرار در حین خواب به شما متصل خواهد کرد.

متداول‌ ترین عمل جراحی در این زمینه، واریکوسلکتومی لاپاراسکوپی است. جراح شما این عمل را با ایجاد چندین برش آغاز می‌کند از یک لاپاروسکوپ با نور جهت دیدن درون بدن شما استفاده می‌شود. جراح شما ممکن است این عمل را با تنها یک برش بزرگتر انجام دهد و در این روش دیگر نیازی به دوربین نیست.

 مراحل عمل واریکوسل 

✔ چندین برش کوچک را در زیر شکم شما ایجاد می‌کند.

✔ لاپاروسکوپ را در یکی از بیضه‌های فرد قرار می‌دهد تا بتوانند درون بدن را از طریق دوربین و صفحه نمایش ببیند.

✔ به زیر شکم شما گاز می‌افزاید تا فضای بیشتری جهت انجام جراحی وجود داشته باشد.

✔ ابزار مختلف جراحی را داخل برش ها می‌برد.

✔ از ابزارهای خود جهت حذف رگ های بزرگ شده که جلوی جریان خون را گرفته اند استفاده می‌ کند.

✔ به کمک گیره های کوچک انتهای رگ ها را می‌بندد و یا از حرارت جهت این کار استفاده خواهد کرد.

✔ پس از بسته شدن رگ های بریده شده، ابزار و همچنین لاپروسکوپ را از بدن جدا خواهد کرد.

مراقبت بعد از عمل واریکوسل

عمل جراحی بین یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد. پس از عمل، بیمار را در یک اتاق قرار می‌دهند تا از خواب بیدار شود. سپس بیمار به مدت یک تا دو ساعت استراحت می‌کند و پس از آن، پزشک او را آماده مرخص شدن خواهد کرد.

در دوران بهبود خود در خانه باید:

☑ هر دارو یا آنتی بیوتیکی که دکتر تجویز کرده است را مرتب مصرف کنید.

☑ از داروهای درد نظیر ایبوپروفن (ادویل، مورتین) جهت کاهش درد عمل استفاده کنید.

☑ دستورالعمل دکتر خود جهت تمیز کردن قسمت بریدگی های عمل را دنبال کنید.

☑ بسته های یخ را چند بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه بر روی کیسه بیضه ها قرار دهید تا بزرگی آنها از بین برود.

بعد از عمل واریکوسل چه کارهایی باید انجام داد؟

از فعالیت های زیر اجتناب کنید، تا زمانی که دکتر به شما بگوید:

❎ به مدت ۲ هفته فعالیت جنسی و نزدیکی نداشته باشید.

❎ فعالیت های بدنی سنگین انجام ندهید و هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید.

❎ شنا نکنید، دوش نگیرید و کیسه بیضه ها را در آب قرار ندهید.

❎ رانندگی نکرده و لوازم ماشینی را کنترل نکنید.

❎ هنگام مدفوع، به خود فشار نیاورید.

علت درد بیضه سمت چپ بعد از عمل واریکوسل

درد بیضه چپ بعد از عمل واریکوسل، طبیعی است. اساسا عمل واریکوسل برای حذف رگ های مسدود شده بیضه صورت میگیرد. پس تا زمانیکه بعد از عمل، کیسه بیضه دچار آب آوردن یا درد بسیار شدید نشده، نیازی به مراجعه به پزشک نمیباشد.

واریکوسل و ناباروری

عوارض جانبی عمل واریکوسل

اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید سریعا به پزشک معالج مراجعه کنید:

✅ جمع شدن مایع در اطراف بیضه ها

✅ مشکل در ادرار کردن یا خالی شدن کامل مثانه

✅ قرمز شدن، التهاب و باز شدن محل برش جراحی

✅ بزرگ شدن غیرطبیعی کیسه بیضه که به شرایط سرد نظیر یخ گذاشتن بر روی آن واکنش نشان نمی‌دهد.

✅ عفونت

✅ تب بالا (۱۰۱ درجه فارنهایت و بالاتر)

✅ حالت تهوع

✅ بالا آوردن

✅ درد در پا و یا بزرگ شدن آن

تاثیر عمل واریکوسل بر باروری مردان

عمل جراحی واریکوسلکتومی با بازگرداندن جریان مناسب خون به کیسه بیضه ها، باروری را در آقایان بالا می‌برد و در نتیجه تولید تستسترون و اسپرم در بدن بیشتر می‌شود.

پزشک معالج شما قطعا پروسه تجزیه و تحلیل اسپرم را انجام خواهد داد تا میزان بهبود باروری را مشخص کند. واریکوسلکتومی معمولا بین ۶۰ تا ۸۰ درصد بهبود را در زمینه تولید اسپرم و باروری ایجاد می‌کند. موارد مربوط به حاملگی پس از عمل واریکوسلکتومی معمولا بین ۲۰ تا ۶۰ درصد افزایش باروری را ثابت کرده‌اند.

توصیه های پزشک

واریکوسلکتومی یک عمل جراحی امن و معمولی است که میزان باروری در آقایان را تا حد زیادی بالا می‌برد و مشکلاتی نظیر عمد وجود جریان خون مناسب در بخش تناسلی آقایان را از بین خواهد برد.

همچون هر عمل جراحی دیگری در واریکوسلکتومی نیز ریسک هایی وجود دارد و این عمل جراحی نمی‌تواند مشکل باروری افراد را به شکل کامل از بین ببرد. در زمینه ضرورت انجام این عمل حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و از او بپرسید که آیا این عمل می‌تواند میزان اسپرم شما و همچنین کیفیت آنها بهبود بخشد یا خیر.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

16+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ادب و احترام و قبولی طاعات و عبادات و قبولی نماز و روزه شما آقای دکتر مهربان و بزرگوار .
  بنده ۳۱ ساله و مجرد هستم . در شهریور سال ۱۳۸۹ اقدام به عمل واریکوسل چپ نمودم (پزشک رگ زیر شکم بنده که از کلیه به سمت بیضه سمت چپ خونرسانی می کند را قطع کرد تا تورم بیضه سمت چپ بهبود پیدا کند ولی متاسفانه نه تنها رگ بیضه سمت چپ همچنان به حالت قبل خود متورم است بلکه جای عمل هم کمی باد کرده و درد میکند)
  حالا آقای دکتر با توجه به این که، این عمل هیچ تاثیری در بهبود واریکوسل بنده نداشته است لذا می خواهم تا رگ زیر شکم که دکتر آن را قطع کرد دوباره از آن دکتر یا شما بخواهم که آن رگ را به یکدیگر متصل نمایید.
  تورا به خدا و تورا به این شب های این ماه مبارک نگویید که نمیشه و کمکم کنید دارم دیوانه میشم دائما دارم فکر می کنم که نباید از اول این رگ را قطع می کردم. چون احساس می کنم که در کار خداوند نباید دست برد و با قطع رگ بنده ، خونرسانی بدن بنده دچار مشکل شده است. تورا به خدا کمکم کنید و راهنماییم کنید.
  ان شاءالله خداوند خیر دنیا و اخرت را نصیب شما نماید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . امیدوارم خوب و سالم باشید. جوانی هستم کارمند 33 ساله از خراسان جنوبی. حدود پنج شش ماهی بود که در ناحیه کشاله ران احساس درد می کردم و اصلا متوجهش نبودم و نمیدونستم علتش چیه.آزمایش اسپرم دادم و به دکتر مراجعه کردم. بر اساس آزمایش تعداد اسپرمها و میزان تحرکشون کمتر از حد نرمال بود. سونوگرافی هم انجام دادم. دکتر گفت واریکوسل دوطرفه شدید داری و فورا برام عمل تجویز کرد. اواسط آذرماه 98 بود که عمل واریکوسل انجام دادم. (واریکوسلکتومی). دکتر گفت کامپیوتری عملت کردم و کلا خاطرت جمع باشه. سریع خوب میشی و حتی 45 روز بعد از عمل میتونی ورزش سنگین انجام بدی. داروی خاصی هم برام تجویز نکرد. منتها نمیدونم آیا دکتر معالجم خیلی با اعتماد به نفس صحبت میکردند یا واقعا بدن من مشکل داره و داره دیر جواب میده چون الان حدود 5 ماه از عمل میگذره و من هنوز درد دارم. دو ماه اول بعد از عمل دردی که داشتم سیر نزولی داشت و هفته به هفته کمتر میشد اما بعد از دو ماه تا الان که نزدیک 5 ماه میگذره یک درد تقریبا یکنواخت دارم و دست از سرم بر نمیداره. بعضی وقتا کم میشه و بعضی وقتا زیاد میشه. کلا سعی میکنم مراقب خودم باشم و کار سنگین انجام ندم. اما همون چند ساعتی هم که پشت میز میشینم دیگه دو ساعت آخر کار باز درد میاد سراغم و خدا نکنه یک پیاده روی برم یا مثلا مشغول کارهای عادی بشم یا زیاد بایستم یا پشت همون میز که نشستم کارهامو یه کم جدیتر و سریعتر انجام بدم. همینکه یکه کم اذیت بشم بلافاصله دردم افزایش پیدا میکنه و چون مستقیما بیضه هام درد میکنن حسابی نگرانم و دیگه کم کم دارم افسردگی میگیرم. نمیگم خیلی شدید اما به هرحال شدت درد اونقدر هست که حتی نفسمم بند میاد و نمیتونم بعضی وقتا بلند حرف بزنم وصحبت کنم. چون بچه شهرستان هستم و اینجا دکتر اورولوژی نداریم در اولین فرصت که بحث کرونا جمع بشه و بتونم به مشهد یا شهر دیگه برم حتما به دکتر مراجعه میکنم اما یه لطفی کنید و فعلا راهنماییم کنید چکار کنم؟ آیا با اینکه دارم مراعات میکنم دردهایی که دارم طبیعیه یا نه؟ آیا خدای نخواسته احتمال داره عمل خوب نبوده یا نمیدونم واریکوسلم خوب نشه؟ آیا میشه در آینده کاملا خوب بشم ومثل سابق کار و ورزش سنگین انجام بدم. توصیه دارویی یا هر مطلب دیگه ای اگه داشته باشید با گوش دل پذیرا هستم واز اینکه حوصله بخرج میدید و راهنماییم میکنید صمیمانه تشکر میکنم ودعاتون میکنم. موفق و پیروز باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   معمولا حداكثر چند روز بعد از عمل درد برطرف مي شود ، درمان فعلي استراحت نسبي مي باشد 

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما. من دو بار عمل واریکوسل دو طرف انجام دادم از نظر باروری فرقی نکرد روشهای کمک باروری رو هم انجام دادیم نشد ایا میشه من دوباره عمل کنم چون دکتر قبلی میگفت از دو بار بیشتر خطر داره. ممنون میشم جواب بدید. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   اگر عمل عود كرده بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر ک.ع جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. به علت زودانزالی شدید حدود 6 ماه است که روزانه نصف قرص پاروکستین(10 میلی گرم در روز ) مصرف میکنم مشکلم برطرف شده فقط میخواستم بپرسم آیا این دارو روی اسپرم و ناباروری تاثیر دارد؟ آیا باید دارو برای مدتی را قطع کنم و سپس اقدام به بچه دار شدن بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   روي باروري اثر نداردض

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   روي باروري اثر نداردض

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   روي باروري اثر نداردض

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خداقوت.همسرم آزو اسپرم هستن ونتونستن آزمایش دی اف آی بدهند.و با عمل تسه ، میکرو کردیم و جنین ها به بلاست رسیدن. آیا راهی برای دی اف آی قبل میکرو هست؟ یا نیازی نیست .مرکزی که رفتیم گفتن امکانش تو ایران نیست و خیلی زمان بر هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   در ايران امكان نيست 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر،من یک ماه پیش عمل واریکوسل گرید 3 سمت چپ شدید انجام دادم ، به طوری که کاملا رگ های واریسی کاملا قابل لمس و مشاهده بودن و بعد از عمل تا یک هفته وجود نداشتن و الان دوباره همون رگ ها قابل مشاهده و لمس هستن. ایا باید پس از عمل رگ های واریسی کامل از بین برن؟ مشاهده دوباره نشانه عود نیست؟ عمل من میکروسرجری بوده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   ممكن است عود كرده باشد

 • تصویر کاربر سنار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض و سلام خسته نباشيد خدمت شما اقاي دكتر
  بنده ٣ماه پيش عمل واريكوسل داشتم ولي هنو بيضه به حالت نرمال برنگشته چقدر طول ميكشه تا دوباره به حالت اوليه برگرده؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   دو ماه طول مي كشه

  2. تصویر کاربر سنار جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   خب الان ٣ ماهه هنوز خوب نشدم مشكل أز چيه؟!
  3. تصویر کاربر سنار جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   الان ٣ماهه خوب نشدم.مشكل أز چيه؟!
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد به مدت دو هفته

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌من حدود سه روز عمل واریکسل انجام دادم و بیضعه ام مث قبلن هس ایا کی بیضعه به حالت نرمال خود برمیگردد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   تا سه هفته

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده 37 سالمه و واریکوسل گرید 1 به 2 داشتم ک کمتر از 20 روزه عمل واریکوسل انجام دادم تقریبا سه ماهه که اقدام به بارداری شده و نتیجه ای نگرفتیم لطف میکنید نتیجه ازمایش قبل از عمل رو برام توضیح بدین که با این نتیجه امکان بارداری به روش طبیعی وجود داشت و یا بعد از عمل چند درصد احتمال بارداری به روش طبیعی وجود دارد
  تعداد 13 میلیون
  مورفولوژی 38 درصد
  اسپرم پیشرونده 34 درصد
  اسپرم حرکتی 34 درصدی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   أزمايش طبيعي است امكان باروري طبيعي وجود دارد

 • تصویر کاربر hk سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .بنده42 سالمه.یک پسر13ساله دارم و6ماهه برای بچه دارشدن ،جلوگیری نداریم.نتایج سونوی بیضه هام روفرستادم.آیادرشرایط کنونی امکان بچه دارشدن دارم؟درغیراینصورت چه اقدامی ضروریست؟باسپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله امكان بچه دار شدن را داريد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر