واریکوسل و درمان قطعی ، علائم و علت

واریکوسل یک بیماری شایع در بین مردان نابارور می باشد. طبق گفته ی متخصص ناباروری از هر ۱۰۰ مرد ۱۵ نفر و از هر ۱۰۰ مرد نابارور ۴۰ نفر به بیماری واریس رگ های بیضه مبتلا هستند. درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف هستند و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و عملکرد خود را از دست میدهند؛ خون برگشت نمی کند و این بیماری اتفاق می افتد.

به عبارتی واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

انواع درجه و علائم واریکوسل

واریکوسل گرید 1

که واریکوسل خفیف هم نامیده می شود. در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و پزشک باید با معاینه فیزیکی آنرا تشخیص دهد. رای پیدا شدن این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه قابلیت لمس کردن رگ ها وجود دارد. این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

واریکوسل گرید 3

واریکوسل حاد یا گرید 3. در واریکوسل گرید 3 که با واریکوسل شدید شناخته میشود، به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

عوارض بیماری واریکوسل

وجود واریس در بیضه ها باعث کوچک شدن آنها، افزایش درجه حرارت بیضه‎ ها و اختلال در عملکرد نطفه‎سازی بیضه‎ ها می‎گردد. بیماری واریکوسل در ۱۵ درصد جمعیت مردان دنیا وجود دارد و در ۴۰ درصد افراد نابارور واریکوسل دیده می‎شود.

در سال اول ازدواج ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی بچه‎دار نمی‎شوند، لذا برای بررسی زوجین بعد از سال های اولیه ازدواج باید آزمایش اسپرم صورت گیرد. در بررسی، ابتدا مرد باید دو بار به فاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم را انجام دهد. چنانچه مرد مشکلی نداشت، همسر وی باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

جراحی های واریکوسل چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

1- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و رگهایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

2- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک، وسایل جراحی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درون بدن و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه کدام نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی و بی حسی نیاز دارند.

جراحی واریکوسل۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریس رگ های بیضه است.

عمل واریکوسل چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چیست؟ در این مقاله بخوانید : عمل واریکوسل

واریکوسل خفیف

واریکوسل شدید از دور مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده اند و به آن نوع ۳ می گویند.

واریس رگ های بیضه درجه ۲ این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

تشخیص واریکوسل خفیف
تشخیص واریکوسل خفیف – واریکوسل گرید 3 با گرفتن بینی و زور زدن در تست داپلر نمایان می شود.

واریکوسیز ورید های بیضه خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از فرد می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند رگ ها خودشون رو نشان می دهند.

اگر واریس بیضه خفیف در معاینه نشان و تشخیص داده شد برای تایید باید از سونوگرافی رنگی استفاده شود. اگر فردی گزارش سونوگرافی از واریس رگ های بیضه داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد.

این موضوع در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و درکل جراحی واریکوسل روی کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند انجام می شود. اگر ازمایش اسپرم فرد خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در این مورد اگر آمپول به کمر شما زده شده باشد، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود به راه افتادن ادامه دهید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می شود که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند.

بنابراین توصیه می شود از رانندگی های کوتاه مدت استفاده کنید ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

درد بعد از عمل واریکوسل

این دردها طبیعی است و به این علت که بعد از عمل جراحی واریکوسل رگها را جدا شده و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد؛ یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه.

این دردها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

 ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استراحت مطلق کنید. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ها ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها بالا نگه داشته شوند.

به خاطر اینکه هرچه ورم کمتر باشد درد نیز کمتر است؛ توصیه می شود کمپرس آب سرد قرار داده شود.

اندازه ی بیضه سالم

اهمیتی ندارد که کدام یک از بیضه های شما بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد. فرد نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شود. همچنین قرمزی یا تورمی در بیضه ی نباید داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

ابعاد یک بیضه نرمال 4*3*2 سانتیمتر یا حدود 25 سانتیمتر مکعب است.

بیضه ها بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر وخسته نباشید بنده عمل واریکوسل انجام دادم بعد از ۲۰روز احساس دلپیچه کردم رفتم سونو گرافی جوابو ارسال کردم خدمتتون واینکه دکتر گفتند عادی هستش میخواستم ببینم عمل با موفقیت بوده یا خیر با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 2 روز پیش)

   واريكوسل وجود دارد

 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  واریکوسل گرید ۳ داشتم سمت چپ عمل کردم که پزشک گفتن رگها جذب میشه ولی بعد از گذشت ۱ سال ۶ ماه هنوز برطرف نشده با این که خیلی رعایت کردم رگها متورم تر از قبل هست بنظرم،، درد حس نمیکنم ولی قبل عمل ازمایش اسپرم حدود چند میلیون بود ولی بعد عمل صفر شده، باید دوباره عمل کنم ؟ چه عملی رو پیشنهاد میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   واريكوسل عود كرده با پزشكتان مشورت كنيد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خوب هستین من چند ساله درد بیضه دارم واریکوسل دارم آزمایش دادم اسپرم میگه همه چیش خوبه فقط پرتابش ۳۰ درصده که باید ۶۰ درصد باشه ۳۰ سالمه مجرد پیشنهادتون چیه ازدواج کنم بچه دار میشم یا باید عمل کنم و کی زود یا ایرادی نداره وقتش عکس آزمایش هم فرستادم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   حركت اسپرم كم مي باشد ولي امكان بچه دار شدن وجود دارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام شوهرم آزمایش اسپرم داد به دکترنشون دادیم گفت از ۱۰۰،نمره ۴۰میگیره تحرک وتعدادو..اسپر خیلی پایین بود
  ومعاینه کردن ایشونو واریس بیضه چپ خیلی زیاد و سمت راست کمی بود و اندازه بیضه چپ کوچک بود ووقتی شوهرم سرفه کرد بیضه حرکت به سمت بالاداشت . ۸ماهه اقدام به بارداری کردیم وناموفق بودم و گفتن عمل انجام شه
  آیا تاثیری برباروری داره این عمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله تاثير دارد

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب ۳۵ ساله و مجرد یکبار در تاریخ ۶/۳/
  و بار دیگر در تاریخ ۷/۲۰/ اقدام به سونوگرافی بیضه نمودم که به ضمیمه ارسال می کنم. دفعه اول واریکاسول گرید یک در بیضه چپ تشخیص داده شد، اما دفعه دوم گفتند واریکاسول ندارند، البته من دفعه دوم به پزشک مربوطه نگفتم واریکاسول در بیضه چپ دارم.، به نظر شما کدام نتیجه سونوگرافی معتبرتر می باشد، و آیا نیاز به تکرار مجدد سونوگرافی می باشد، آیا امکان خطا در سونوگرافی وجود دارد؟البته در تاریخ ۶/۳/ آزمایش نطفه انجام دادم، که مشکلی نداشتم.
  1. تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   فایل های ضمیمه
  2. تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   فایل مربو ط به سونوگرافی داپلر
  3. تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)
   تصاویر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافي سوم انجام شود و معاينه توسط پزشك دقيق تر است

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پیام جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از اینکه وقت میزارید ،دکتر من سونوگرافی دادم واریکسل دوطرفه دارم بعضی وقت ها در پایین بیضه درد دارم ایا حتما باید عمل کنم چون دکتر گفت باید عمل کنی خیلی میترسم از عمل ،ایا عمل نکردن باعث مشکلاتی در اینده خواهد شد در ضمن من نیازی به فرزند اوری ندارم، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   لازم به عمل نيست

 • تصویر کاربر علی35 دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اینجانب35 دارم و واریکوسل دو طرفه دارم اردیبهشت ماه عمل کردم فتق دو طرفه هم دارم ولی هنوز عمل نکرده ام طبق دستور پزشک 61میلیون اسپرم دارم که 15 میلیون متحرک است 3 ماه بعداز عمل بارداری اتفاق افتاد ولی همان ماه اول سقط شد بیضه های کوچکی دارم ایا به روش طبیعی میتوان بچه دار شد انجام ا یو ای در شرایط کرونایی به صلاح است همسرم هم 35 سال دارد باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   طبيعي بچه دار مي شويد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  اینجانب 23 ساله و مجرد هستم. از سن 17 سالگی متوجه ورم در ورید های بیضه شدم اما به علت عدم آشنایی با بیماری واریکوسیل پیگیری نکردم. همچنین اکنون با مقایسه سایز دو بیضه متوجه شدم که بیضه سمت چپ که دچار واریکوسیل شده، نصب به بیضه سمت راست کوچک تر می باشد. هیچگونه دردی در ناحیه بیضه و ورید های آن در طول این سال ها نداشته ام. با وجود اینکه هیچگونه دردی در این ناحیه ندارم، می خواستم بدون که ایا موارد ذکر شده بروی کیفیت رابطه جنسی و همچنین ناباروری تاثیر گذار هستند یا خیر؟ بنده در شرف ازدواج هستم، ایا نیاز به درمان سریع می باشد؟ پیشاپیش از راهنمایی هاتون ممنون و متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   واريكوسل روي باروري اثر داره أزمايش اسپرم داده شود

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، آقای دکتر همسرم 33 سال سن داره 5 سال پیش با درد و تورم در ناحیه کشاله ران به دکتر مراجعه کردن و تشخیص ایشون فتق خفیف بود که نیاز به جراحی نداره و باید مراعات کنن و و سیله سنگین بلند نکنن ضمنا دکتر متوجه مشکل واریکوسل همسرم هم شدن که جراحی انجام دادن البته جراحی واریکوسل قبل ازدواج بود منو همسرم 4 ساله ازدواج کردیم و بچه دار نمی شیم حدود یک سال پیش همسرم وسیله خیلی سنگینی جابه جا کرد که سه ساعت بعدش دچار مشکل خون در منی و اداره شدن بعد 4 بار نزدیکی هم ادامه داشت به دو دکتر مراجعه کردیم تشخیص یکی این بود که مشکل خون در منی همسرم و ناباروری ایشون به علت پروستاتیته و باید سیستوسکپی انجام بدن و ربطی به ضربه نداره بعد مشورت سیستوسکپی رو انجام ندادیم به دکتر دیگه ای مراجعه کردیم سونوگرافی از بیضه و پروستات و کلیه و مجاری ادرار انجام دادیم همه چی نرمال بود دو بسته قرص سیپروترون استات 25 میلی هم تجویز کردن که بعد مصرف این دارو مشکل همسرم کامل برطرف شد و ایشون گفتن مشکل خون در منی به علت ضربه بوده و نیازی به عمل واریکوسل هم نبوده و تا الان منو همسرم باید بچه دار می شدیم تا الان همسرم هیچ مشکلی نداشته تا این که چند روز پیش چند تا کیسه شن بلند کردن درست روز بعدش بعد نزدیکی خون در منی مشاهده کردند الان حدود یک هفته هست که جای بخیه های عملشون میسوزه و درد تا بیضه و کشاله ران حس میکنن آقای دکتر مشکل همسرم چیه؟ واریکوسل مجدد عود کرده با مشکل از فتقشونه؟ باید چیکار کنیم آیا با استراحت برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   استراحت كنند

 • تصویر کاربر Nargeszy شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چهارسال پیش همسرم آزمایش اسپرم دادند و صفر بودند و امسال به دکتر مراجعه کردیم و ایشون تشخیص واریکوسل دادند اما آزمایش اسپرم دوباره نوشتند.
  اگر واریکوسل موجب میشود اسپرم خارج نشود آزمایش برای چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   بله واريكوسل باعث صفر شدن اسپرم مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر