واریکوسل و درمان قطعی ، علائم و علت

واریکوسل یک بیماری شایع در بین مردان نابارور می باشد. طبق گفته ی متخصص ناباروری از هر ۱۰۰ مرد ۱۵ نفر و از هر ۱۰۰ مرد نابارور ۴۰ نفر به بیماری واریس رگ های بیضه مبتلا هستند. درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف هستند و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و عملکرد خود را از دست میدهند؛ خون برگشت نمی کند و این بیماری اتفاق می افتد.

به عبارتی واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

انواع درجه و علائم واریکوسل

واریکوسل گرید ۱

که واریکوسل خفیف هم نامیده می شود. در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و پزشک باید با معاینه فیزیکی آنرا تشخیص دهد. رای پیدا شدن این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

واریکوسل گرید ۲

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه قابلیت لمس کردن رگ ها وجود دارد. این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

واریکوسل گرید ۳

واریکوسل حاد یا گرید ۳٫ در واریکوسل گرید ۳ که با واریکوسل شدید شناخته میشود، به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

عوارض بیماری واریکوسل

وجود واریس در بیضه ها باعث کوچک شدن آنها، افزایش درجه حرارت بیضه‎ ها و اختلال در عملکرد نطفه‎سازی بیضه‎ ها می‎گردد. بیماری واریکوسل در ۱۵ درصد جمعیت مردان دنیا وجود دارد و در ۴۰ درصد افراد نابارور واریکوسل دیده می‎شود.

در سال اول ازدواج ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی بچه‎دار نمی‎شوند، لذا برای بررسی زوجین بعد از سال های اولیه ازدواج باید آزمایش اسپرم صورت گیرد. در بررسی، ابتدا مرد باید دو بار به فاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم را انجام دهد. چنانچه مرد مشکلی نداشت، همسر وی باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

جراحی های واریکوسل چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

۱- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و رگهایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

۲- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک، وسایل جراحی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درون بدن و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه کدام نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی و بی حسی نیاز دارند.

جراحی واریکوسل۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریس رگ های بیضه است.

عمل واریکوسل چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چیست؟ در این مقاله بخوانید : عمل واریکوسل

واریکوسل خفیف

واریکوسل شدید از دور مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده اند و به آن نوع ۳ می گویند.

واریس رگ های بیضه درجه ۲ این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

تشخیص واریکوسل خفیف
تشخیص واریکوسل خفیف – واریکوسل گرید ۳ با گرفتن بینی و زور زدن در تست داپلر نمایان می شود.

واریکوسیز ورید های بیضه خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از فرد می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند رگ ها خودشون رو نشان می دهند.

اگر واریس بیضه خفیف در معاینه نشان و تشخیص داده شد برای تایید باید از سونوگرافی رنگی استفاده شود. اگر فردی گزارش سونوگرافی از واریس رگ های بیضه داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد.

این موضوع در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و درکل جراحی واریکوسل روی کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند انجام می شود. اگر ازمایش اسپرم فرد خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در این مورد اگر آمپول به کمر شما زده شده باشد، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود به راه افتادن ادامه دهید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می شود که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند.

بنابراین توصیه می شود از رانندگی های کوتاه مدت استفاده کنید ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

درد بعد از عمل واریکوسل

این دردها طبیعی است و به این علت که بعد از عمل جراحی واریکوسل رگها را جدا شده و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد؛ یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه.

این دردها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

 ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استراحت مطلق کنید. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ها ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها بالا نگه داشته شوند.

به خاطر اینکه هرچه ورم کمتر باشد درد نیز کمتر است؛ توصیه می شود کمپرس آب سرد قرار داده شود.

اندازه ی بیضه سالم

اهمیتی ندارد که کدام یک از بیضه های شما بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد. فرد نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شود. همچنین قرمزی یا تورمی در بیضه ی نباید داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

ابعاد یک بیضه نرمال ۴*۳*۲ سانتیمتر یا حدود ۲۵ سانتیمتر مکعب است.

بیضه ها بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۱ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده متاهلم و حدود سه سال است که جهت بارداری اقدام کردیم و موفق نشدیم . آخرین بار هم برای IVF اقدام کردیم و چهارتا جنین داشتیم که گفتن موقع از فریز درآوردن از بین رفتن. خلاصه دوباره من رفتم پیش دکتر اورولوژیست و با انجام سونوگرافی رنگی، دکتر گفت که واریکوسل ساب کلینیکال تو بیضه چپ دارم. این نکته رو هم بگم که تو آخرین آزمایش اسپرمم، اسپرم با حرکت سریع صفردرصد بود(عکسشو خدمتتون فرستادم) و تو آزمایش خونم سطح ویتامین D پایین بود. در ضمن روزی چهار پنج نخ سیگارم میکشم.
  نمیدونم آقای دکتر فرصت میکنین بخونین یا نه ولی اگه لطف کنید منو راهنمایی کنید که آیا عمل واریکوسلو انجام بدم یا نه نیازی نیست و اگه انجام بدم آیا تاثیرگذار خواهد بود یا نه؟ ممنون میشم
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   عمل كنيد نتيجه مي گيريد 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 7 سال پیش واریسکول دوطرفه عملش رو انجام دادم حالا احساس میکنم اسپرم کم هست بعضی وقت بیضه هام کمی درد میکنه هر دو طرف. طرف راست کمی با دست فشار میدی اذیت میکنه. میخواستم بدونم آیا نیاز به عمل دوباره هست و با اینای که گفتم میتونم حساب فرزند بشم. به دکترم رفته بودم چند قرص داده گفت اینا مصرف کن خوب نشدی دوباره بیا. افلوکساسین200. ناپروکسن250. گاباروکس100یا گاباپنتین100. ویه دونه آمپول متیل پردنیزولون داده ا. تشکر آقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   اولين قدم انجام أزمايش اسپرم مي باشد

 • تصویر کاربر امید شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب اقای دکتر همسرمن یکبار با ای یو ای باردار شده و یکبار طبیعی که هردومورد سقط شدند در بررسی مشخص شد من واریکوسل گرید 3 دوطرفه دارم برایم ال کارنیتین و ماکاویت تجویز کردندشش ماه است تحت درمانیم ولی بچه دار نشدیم ازمایش اسپرم من :sperm count:640000000 rapid progress:4% slow progressive:56%
  progressive motility:60%
  normal morphology:24%
  immotil spermatozoa:28%
  ایا با جراحی مشکل من حل میشود لازم به توضیح است که در بررسیهای انجام شده خانم بنده سالم میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   عمل کنید

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ۸سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم.جدیدا درد بیضه دارم سونو انجام دادم سمت چپ۳وسمت راست۲هستش.خداروشکر همسرم دوماهه باردار هست.یکی از دوستان گفته که اگر وارسکوسل داشته باشی احتمال سقط جنین هست یکم منو ترسونده.میخواستم نظر شمارو بدونم ایا همچین احتمالی وجود داره
  وبفرمایید که مجدد عمل باید انجام بشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   عمل لازم نيست و سقط نمي شود

 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر روزتون بخیر
  میخواستم بدونم من بیضه چپم خورده و حالت تکه تکه داره برای معاینه پارسال رفتم و گفتن که واریکوسل هست میخواستم نظر شمار رو هم بدونم ایا نیازی به عمل حتمی داره یا باعث مشکل نمیشه برام اگه عمل نکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   عمل كنيد

 • تصویر کاربر Amir دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بیضه سمت چپ مدت ده روز درد داره امروز رفتم سونوگرافی این بود
  There is 3 mmr epidifymal head cyst at left side
  Conclusion: let mild varicocele
  رفتم دکتر گفت که کیست واریکوسل داری مهم نیست ولی من خیلی نگرانم از کیست خدای نکرده کارم به جای باریک نمی کش بعد سرطانی بشه من ۴۰ سال دارم ۳ فرزند هم دارم درد خفیف هم ناحیه سمت چپ دارم چکار کنم عمل کنم یا نه لطفت راهنمای کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگران نباشيد در اين قسمت سرطان به وجود نمي أيد

 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  ببخشید همسرم یک ما عمل کرده اما هنگام زور زدن باز هم رگ ها معلوم میشه
  ممنون میشم علتشو بگین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   نمي دانم

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر‌عزیز من ۱۴ روز ک عمل واریکسل دو طرف انجام دادم منطقه ی برش بالای آلتم هست من آلتم در حالت نعوظ میره جای بخیه یکم ورم میکنه بد خیلی درد میگیره بیشتر وقته از خواب میپرونه امروز نو حالت نعوظ آلتم بد جور کشیده شد به شد میخاستم بدونم با درد شدیدی ک گرفت بخیه ها از داخل باز نمیشود و عود نمیکند واریکسل بیضه هام ورم هم دارن. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   به پزشك خود مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خسته نباشید دکتر بنده ۲ هفته پیش عمل واریکوسل گرید۳ سمت چپ انجام دادم و ۸ روز بعد عمل دکتر به من گفت شورت تنگ بپوش میخواستم بدونم آیا این عمل ضرری نداره ؟ بعد زمانی که بیضه ام حالتی شل دارد کمی درد در بیضه چپ احساس میکنم چه باید کرد دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   ضرري ندارد و درد خوب مي شود

 • تصویر کاربر عباسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . چند روز پیش برای پسر دوازده ساله ی من تشخیص واریکوسل گرید 2 در سمت چپ داده شده و دکتر اقدام خاصی انجام ندادند تو رو خدا منو راهنمایی کنید زندگی برام تیره و تار شده اینهمه سوال ها رو که خوندم هیچ کس توی سن پسر من نبود که این مشکل و داشته باشه چی کار باید بکنم ؟نگران آینده شم . جایی هم خوندم ممکنه دچار سرطان کلیه بشه خواهش میکنم کمکم کنید ت شرلیط روحی بسیار بدی هستم. در ضمن در آزمایش ادراری که انجام دادیم یه مقدار خون داخل ادرارش بود که در سونوگرافی چیزی به نفع وجود سنگ و خون مشاهده نکردن و علت رو متوجه نشدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   عمل شوند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر