بعد عمل واریکوسل چقدر احتمال بارداری هست؟

سوال زوج های جوان از ما این است که آیا عمل واریکوسل برای بهبودی باروری مردان تاثیری دارد؟در این مقاله به این سوال پاسخ میدهیم.

واریکوسل به وجود ورید های غیر طبیعی گشاد شده در کیسه بیضه گفته می شود. در مورد ارتباط آن با ناباروری، درمان و علائم جراحی واریکوسل در مقالات قبلی بحث شده است. این مقاله در مورد میزان موفقیت پس از جراحی واریکوسل می باشد.

ترمیم واریکوسل، تلقیح داخل رحمی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی / تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (IVF-ICSI)، گزینه هایی برای مدیریت ناباروری مردانی که در ارتباط با واریکوسل هستند، می باشند. 

تصمیم برای ادامه دادن به هر یک از این گزینه های مدیریتی تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد (به عنوان مثال وجود فاکتورهای زنانه لازمه IVF، علائمی مانند درد ناشی از واریکوسل، زمان مورد نظر برای بارداری). 

انجام عمل جراحی واریکوسل در مقایسه با IVF + ICSI ممکن است به طور بالقوه مقرون به صرفه تر باشد.

درمان جراحی با موفقیت بیش از 90 – 99٪ از واریکوسل ها را از بین می برد. بهبود پارامترهای منی ممکن است 3 تا 6 ماه طول بکشد. با این حال، هیچ توافقی در مورد تعریف آنچه به معنای “بهبود” است وجود ندارد.

عواملی که ممکن است به بالا رفتن درصد بهبود کمک کنند عبارتند از: اندازه واریکوسل، سطح هورمون محرک فولیکول و تعداد کامل اسپرم های متحرک قبل از عمل. 

همچنین، عدم درمان واریکوسل ممکن است منجر به کاهش تدریجی پارامترهای مایع منی شود، که ممکن است باروری آینده را به خطر بیندازد.

بارداری و واریکوسل

میزان بهبود منی بعد از عمل واریکوسل چقدر است؟

اکثر مطالعات گزارش داده اند که کیفیت مایع منی در اکثر بیماران پس از جراحی واریکوسل بهبود می یابد؛ همانطور که با مقایسه پارامترهای مایع منی قبل از درمان و پس از درمان تعریف شده است.

در مطالعات نشان داده شده است که تعداد اسپرم ها به طور متوسط 12 میلیون اسپرم در میلی لیتر با میانگین 11٪ افزایش تحرک و اثرات متغیر بر مورفولوژی اسپرم افزایش می یابد. 

اگرچه اعداد دقیق اند، اما این اعداد باید با احتیاط تفسیر شوند. این بدان معنا نیست فردی که مبتلا به واریکوسل است و تعداد اسپرم های او 1 میلیون باشد، پس از جراحی واریکوسل شاهد افزایش تعداد اسپرم وی به 13 میلیون (افزایش 12 میلیونی) خواهد بود!

این بهبود می تواند منجر به درمان کم تر تهاجمی شود. 

مردانی که فاکتور مردانه شدید دارند که برای باردار شدن به طور متفاوت به IVF-ICSI احتیاج دارند، ممکن است در تجزیه و تحلیل منی به جای IVF-ICSI اجازه ی انجام IUI را پیدا کنند و در مردان با فاکتور خفیف مردانه نیز ممکن است در پارامترهای مایع منی پیشرفت کافی داشته باشند تا بتوانند به جای IUI باروری طبیعی داشته باشند.

میزان اسپرم بعد از واریکوسل

در مورد مردان با تعداد اسپرم صفر (آزواسپرمی غیر انسدادی) چگونه است؟

موارد انتخاب شده با آزواسپرمی غیر انسدادی (هایپوسپرماتوژنز یا توقف بلوغ دیررس) ممکن است به ترمیم واریکوسل پاسخ دهند. جراحی واریکوسل ممکن است منجر به بهبود تعداد کم اسپرم در انزال شود (10 تا 50٪ احتمال موفقیت).

در چنین مواردی، ترمیم و عمل واریکوسل با بازگشت اسپرم به انزال همراه است، بنابراین به طور بالقوه امکان انجام IVF-ICSI بدون آسپیراسیون یا استخراج اسپرم از بیضه (TESA یا TESE) فراهم می شود.

این مطالعات همچنین نشان داده است مردانی که تنها با سلول سرتولی یا بافت شناسی ایست بلوغ زودرس، بازگشت اسپرم به انزال را نداشتند.

لازم به یادآوری است در مردانی که قبلا آزواسپرمی داشتند نیز ممکن است بدون هیچ مداخله ای اسپرم در انزال پیدا شود.

بنابراین، بیوپسی بیضه / استخراج اسپرم از بیضه یا ترمیم واریکوسل ممکن است برای چنین مردانی ارائه شود، اگرچه ارزش واریکوسلکتومی در تمام بیماران مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی همچنان بحث برانگیز است.

عمل واریکوسل

میزان بارداری بعد از جراحی واریکوسل چقدر است؟

یک مطالعه اخیر 145 زوج را که به طور تصادفی واریکوسلکتومی ( عمل واریکوسل ) شده بودند در مقابل گروه شاهد (کنترل) مورد بررسی قرار داد. 

گروه کنترل دارای میزان باروری طبیعی 13.9٪ بود، در حالی که گروه مطالعه دارای میزان 32.9٪ با نسبت شانس 3.4 (فاصله اطمینان 95٪ ، 1.33-6.95) بود. مشخصات پایه هر دو گروه از نظر آماری مشابه بود. هیچ همپوشانی انجام نشده است.

در تازه ترین بررسی ها نتیجه گیری شد که درمان واریکوسل در مردان زوج هایی که ناباروری غیرقابل توجیه داشتند، ممکن است احتمال باروری زوج را بهبود بخشد.

به طور خلاصه:

نتیجه گیری

درمان برای واریکوسل قابل لمس ممکن است برای زوج های ناباروری که شواهدی از پارامترهای غیرطبیعی مایع منی و فاکتور مونث شناسایی نشده از جمله در نظر گرفتن سن و میزان ذخیره تخمدان وجود دارد، پیشنهاد شود.

لقاح آزمایشگاهی با یا بدون ICSI ممکن است گزینه اصلی درمان فاکتور مونث در نظر گرفته شود، بدون توجه به وجود واریکوسل و پارامترهای غیرطبیعی مایع منی.

تجربه و تخصص پزشک معالج، از جمله ارزیابی هر دو شریک زندگی، همراه با گزینه های موجود، باید روش درمان واریکوسل را تعیین کند.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان واریکوسل 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر /من دیابت تیپ 1 داشته وتحت درمان با انسولین هستم /در تبریز به آقای دکتر نوری زاده مراجعه کرده ایشان بعد از معاینه بیضه هام گفتند واریکوسل دو طرفه داری و سونوگرافی نوشتند /من برای انزال دردناک به ایشون مراجعه کرده بودم و هیج دردی در بیضه هام ندارم و اندازه بیضه هام کاملا نرمال هست /علامت واریکوسل چیست چون هیچ دردی در بیضه ها وکشاله ران ندارم و اینکه واریکوسل می تواند انزال را دردناک کند /با تشکر 32 ساله مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام واريكوسل درد انزال ايجاد نمي كند فعلا از أزمايش اسپرم داده شود

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام تو‌نوجوانی عمل واریکوسل انجام دادم و الان یک ساله اقدام به بارداری کردم و آزمایش اسپرم دادم میشه بگید امکان بچه داری هست یا...ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   با سلام بله شانس وجود دارد روزي يك گرم ويتامين c  سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر H دوشنبه ۴ مرداد ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر اینجانب ۱۳ سال ازدواج کردیم وبرای بچه دار شدن اقدام کردیم که یک بار منجرب به سقط شد یعنی کورتاژ دوباره اقدام کردیم ازمایش اینا هم دادیم آزمایش اسپرم از من گرفتن گفتن ضعیفه بعد آزمایش سونو گرافی دادم تو سونو واریکوسل سمت چپ نشون داده میخواستم بدونم که آیا عمل کنم احتمال داره بچه دار بشیم یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 6 روز پیش)

   با سلام حركت اسپرم كم مي باشد روزي يك گرم قرص ويتامين c  سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن سال 1398برج 10عمل جراحی کردم 4سال اذدواج کردم اسپرمم قبل عمل صفربوده الان تازه بعدازیک سال ونیم بعدازعمل آزمایش دادم آیاباتوجه به این آزمایش وسونوگرافی تصویرشون میفرستم آیاامکان بچه داری هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام چون حركت اسپرم ها كمتر از طبيعي است شانس بچه دار شدن كمتر مي شود

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر
  برای واریکسل برایم سونگرافی و آزمایش اسپرم نوشتن
  در سونوگرافی مشخص شد که بیضه سمت چپ واریکسل گرید دو دارم و اندازه بیضها مشکلی ندارد
  عکس آزمایش اسپرم هم ضمیمه کردم
  ممنون میشم تشخیص بدید چند درصد امکان باروری دارم
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام لطفا پاسخگو باشید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام شانس شما طبيعي است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جهانبخشی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر، من سه سال ازدواج کردم یه پسر دارم، حالا برای بچه دوم اقدام کردم میگن واریکوسل دارید باید عمل کنید،فقط بیضه سمت چپ، بنظرت بعد عمل میتونم برا بچه دار شدن خانمم اقدام کنم، بچه دار میشم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام عمل كنيد بچه دار مي شويد

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من همسرم قبلا واریکوسل عمل کرده الان 7 ماه اقدام ب بارداری دارم ولی نشده آیا امکانش هست باردار شم چند وقت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم بايد داده شود

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من آزمایش اسپرم دادم سه بار ولی اسپرم اصلا ندارم صفر هست اما سونو که انجام دادم گفتند واریکوسل دارید آیا باید عمل واریکوسل انجام بدم یا خیر با عمل کردن مشکل اسپرم حل میشود لطفا راهنمایی بفرمائید
  دکتر هم رفتن گفتن باردار نمیشید باید جنین بکارید آیا راهی وجود داره برای درمان اسپرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عمل واريكوسل كمكي نمي كند تنها را مراجعه به مركز باروري و ناباروري براي عمل ميكروتسه

 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تقریبا هفت یا هشت سال پیش عمل واریکوسل انجام دادم
  الان ازدواج کردم دو با اقدام به بچه دار شدن کردیم ولی نشده آیا امکان داره مشکل از من باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام أزمايش اسپرم انجام شود

 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من سه ماه پیش عمل واریکوسل کردم آزمایش اسپرم دادم افزایش اسپر کم هست حالا نمیدونم چکار کنم میشه یه راهنماییم کنین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص ويتامين c سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات