بررسی عدم وجود نطفه در آزمایش ( آزواسپرمی )

بررسی عدم وجود نطفه در آزمایش (AZOOSPERMIA یا آزواسپرمی )

تقریبا ۱۵ درصد زوجین در سال اول علیرغم رعایت عمل جنسی مناسب بچه‌دار نمی‌شوند. مرد در ۱۵ درصد موارد عامل ناباروی می‌باشد که آن فاکتور مرد (MALE FACTOR) شناخته شده است. عدم وجود نطفه (اسپرم) در آزمایش اسپرموگرام که توسط مرد دوبار بفاصله ۱ تا ۲ هفته انجام می‌شود، ۱ درصد گزارش شده پس شیوع آزواسپرمی در ایجاد ناباروری ۱ درصد می‌باشد، عدم وجود اسپرم (آزواسپرمی) در آزمایش در ۱۵-۱۰ درصد مردان نابارور وجود دارد. تعریف آزواسپرمی (بی‌نطفگی) به معنی عدم خروج وجود کامل اسپرم در مایع منی می‌باشد، در حالیکه اسپرمی به معنی عدم خروج انزال از مجرا می‌باشد.

علت عدم وجود اسپرم در آزمایش یا انسدادی می‌باشد که به معنی این است که در مسیر خروج اسپرم انسداد وجود دارد و مایع منی حاوی نطفه نمی‌باشد، ولی بیضه‌ها سالم بوده و نطفه می‌سازند، در نوع آزواسپرمی (عدم نطفه در مایع منی) غیر انسدادی در مایع منی اسپرم دیده نمی‌شود و علت آن عدم نطفه سازی بیضه‌ها می‌باشد. بنابراین در این مبحث آزواسپرمی انسدادی و غیر انسدادی و عوامل آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اقدامات تشخیص آزواسپرمی (عدم نطفه در مایع منی)

هدف از بررسی بیماری که مبتلا به آزواسپرمی می‌باشد، این است که علت زمینه‌ای مشخص گردد، راه کاری که باید تاکید کرد، اهمیت روشن کردن این مسئله مهم است که بیمار مبتلا به آزواسپرمی انسدادی یا غیر انسدادی می‌باشد. مضافا به این اطلاع دست پیدا کنیم که با بررسی بیمار و تشخیص موارد پزشکی زمینه‌ای که عامل آزواسپرمی هستند را پیدا کنیم.

دو مطالعه وسیع و گسترده انجام شده، نشان می‌دهد گاهی اوقات در ناباوری مردان بیماری‌های جدی را که هنوز تشخیص نداده‌ایم به آنها پی ببریم. (سرطان بیضه، تومورهای غذه هیپوفیز مغز،آنومالی‌های ژنتیک)

علاوه بر تقسیم‌بندی آزوسپرمی به نوع انسدادی و غیر انسدادی تقسیم‌بندی دیگری به صورت آزواسپرمی قبل از بیضه، بیضه‌ای و بعد از بیضه گزارش شده است.

آزواسپرمی که ممکن علت آن قبل از بیضه باشد، نادر بوده و در مواردی دیده می‌شود که مشکلات و اختلال هورمنی وجوددارد و باعث اختلال در نطفه‌سازی توسط بیضه‌ها می‌گردد. این مورد نارسایی ثانوی بیضه نیز به آن گفته می‌شود که اکتسابی یا مادرزادی می‌باشد.

در مورد اختلال هورمونی مشکل در عملکرد هیپوتالاموس و غده هیپوفیز مغز می‌باشد. در مورد علل بیضه‌ای که به آن نارسایی اولیه بیضه‌ای نیز گفته می‌شود، اسپرم سازی بیضه‌ها دچار اختلال می‌گردد. در چنین موردی می‌توان شیمی، درمانی بیماری سرطان لنفوم را نام برد که باعث اختلال در اسپرم سازی می‌شود. علل آزواسپرمی بعد از بیضه انسداد می‌باشد که در این صورت در مسیر خروج نطفه انسداد وجود دارد و در مایع منی اسپرم دیده نمی‌شد.

عوامل ایجاد کننده آزواسپرمی ناشی از بعد بیضه و اشکال قبل از بیضه قابل درمان هستند، در حالی که مواردی که عیب در بیضه باشد معمولا قابل درمان نبوده و یا به ندرت قابل درمان است. اگر چه در همین مورد با بکارگیری از تکنیک ART آزواسپرمی قابل درمان است.

بررسی مرد مبتلا به آزوسپرمی  

شرح حال: به تشخیص علت آزواسپرمی کمک می‌کند و در نتیجه راه‌های مختلف درمانی را مشخص می‌کند. اورولوژیست ناگزیر ات که یک شرح حال دقیق از بیمار تهیه کند.

بررسی آزمایشگاهی FSH و هورمون جنسی تستوسترون در تشخیص موثر می‌باشد. اگر چنانچه سطح هورمون جنسی تستوسترون پایین بود، LH و پرولاکتین باید اندازه‌گیری شود. مطالعه اخیر نشان داده شیوع هیپوگونادیسم در افراد آزواسپرمیک به علت غیر انسدادی شانس درمان مدیکال زیادی دارند.

ژنتیک از علل اساسی دیگر در آزوسپرمی غیر انسدادی می‌باشد بنابراین بررسی کاریوتایپ و موارد غیر طبیعی ژنتیک ضرری می‌باشد.

در افراد مشکوک به عدم وجود دو طرفه VAS آزمایش ژنتیک GFTR باید انجام شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سروش شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ناباروری بعداز بچه اول که 9 سال دارد زودانزالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   شايد واريكوسل باشد وزود انزالي را روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   شايد واريكوسل باشد وزود انزالي را روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   شايد واريكوسل باشد وزود انزالي را روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .‌من در آزمایش اسپرم اول نیم ملیون اسپرم داشتم . تستوسترونم پایین بود ۳۳ عدد آمپول هاش سی جی زدم تاثیری نداشت . ضمنا واریکوسل هم ندارم . خواستم بدونم درمانی بشکل طبیعی وجود داره یا کمک باروری صورت بگیره. با تشکر سنم ۳۲ سال هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر توحید شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزتون بخیر .
  ما 6 ماه پیش متوجه شدیم من آزواسپرم هستم . به یکی از مراکز معتبر ناباروری تهران مراجعه کردیم تمام آزمایشات رو هم انجام دادیم مشکل حادی نبود در بیضه ام انسدادی دیده نشد . دکتر نوشت برای عمل عمل نمونه برداری و واریکوسل انجام شد . در نمونه برداری از بیضه ام اسپرمی یافت نشد و نمونه بافت بیضه رو به متخصص پاتولوژی ارسال کردند که جواب این بوده سلول های سرتولی و جم سل ها وجود دارند و تا مرحله اولیه اسپرماتوسید تکامل پیدا می کنه ولی بعد اون متوقف میشه یعنی سلول های اسپرماتید دیده نشده . الان برام انواع میتامین های خارجی نوشتن ولی با امید بهبوی 10 درصد . البته تو جواب آزمایش این رو هم نوشته که در بافت بینابینی مقداری خفیف تغییرات فیبروتیک مشاهده میشه . به هر حال ما الان یک سال در استرس شدید هستیم از شما خواهش می کنم اگه کور سوی امیدی باشه ما رو راهنمایی کنید . پیشاپیش از جنابعالی تشکر می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پیوند کلیه هستم دکتر بهم امپول منوتروپین و pregyl5000 داده ایا پرهیز کنم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   حتما لازم بوده

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام دکتر من هنگام نعوظ انحراف الت تناسلی دارم نعوظ هست سفت می شود ولی رو به پایین هست راست نمی شود چیکار کنم باید عمل بشه یا با قرص و این چیزا معالجه می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   بايد عمل كنيد

  2. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   دکتر عمل عوارضش خیلی زیاد هستش به همین خاطر خیلی میترسم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   خطر ندارد

  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 5 ماه پیش)
   دکتر میشه ادرستون رو دقیق بفرستین و هزینه عمل و بعد عمل رو بگین بدونم با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   تهران تلفن ٨٨٥٠١٠٨٣

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینعلی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام آقای دکتر حدود۷ماهه اقدام به بچه کردیم متاسفانه جواب نگرفتیم،با مراجعه به پزشک و آزمایش اسپرم که به پیوست حضورتان ارسال میکنم داروی تقویت میکس نچرال،کلومفین نوشت،یه بچه دختر داریم یه پسر می‌خوام انشالله،اگه شرایط رو بررسی کنید و راهنمایی سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   أزمايش طبيعي است انتخاب پسر دار يا دختر دار شدن به عهده شما نيست

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام تاثیر اختلالات شدید اضطرابی و افسردگی در میزان حرکت کم اسپرم با وجود تعداد و شکل طبیعی چند درصده؟ حرکت اسپرم من مجموع گرید ا و ب 28 درصده. در ضمن من واریکوسل گرید دو داشتم که عمل کردم ولی حرکت خوب نشد و کمی بدتر هم شد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   درصد مشخص نيست و منتظر برگشت حركت بعد از عمل باشيد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز من حدود دو هفته پیش از ناحیه ی پشت بیضه و روی بیضه یه درد خفیف داشتم ک روی بیضم هم یه خورده باد کرده بود با مراجعه به سونوگرافی گفتن ک اپیدمیت هستش که پزشک برام فقط سیپروفلکساسین۵۰۰ داده و گفته یه هفته مصرف کن من سه چهار روزه مصرف کردم و زیاد بهتر نشدم احساس میکنم دردشم بیشتر شده اگه ممکنه راهنماییم کنید بی زحمت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   قرص را ادامه دهيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.راستش دکتر من مدت طولانی هست که هم کیسه بیضه هام و هم‌خود آلتم به سمت چپ منحرف‌شده.خودمم‌دلیلشو نمیدونم.هنگام انزال حس میکنم منی‌از مسیریکه باید عبور کنه و خارج بشه عبور نمیکنه و احساس فشار و درد شدید در بیضه سمت چپ‌و ناحیه پیشابراه میکنم.ممنون میشم راهنماییم‌کنید.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبید سوال کردم گفتید روزی دو بار توی اب گرم بشینم شیاف دیکلوفناک مصرف کنم کار سنگین نکنم

  یکی از اشناهام مثل من بود زالو انداخته کنار بیضش خوب شده بنظرتون منم زالو بندازم؟ میگه دیگه اصلن درد نداره کارشم خیلی سنگینه مکانیک ماشین سنگینه ولی من کار سنگینم فقط برداشتنه کیفمه ک کتابام توشه برای درس خوندن همین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 7 ماه پیش)

   براي زالو انتخاب با خودتان مي باشد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر