چه داروهایی عامل ناباروری هستند؟

عوامل مختلفی بر روی ناباروری تاثیر می گذارند که می توان به انواع داروهایی که برای بیماری های روانی تجویز می شود، داروهای فشار خون و استعمال دخانیات هم می توانند عامل ناباروری باشند.

در ادامه دارو هایی که می تواند ناباروری را تحت تاثیر قرار دهد آمده است:

داروهای آلفا بلاکر

یک دسته از داروها تحت عنوان داروهای آلفا بلوکر که عمدتا در درمان علائم انسدادی و تحریکی بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرند، روی باروری اثر سوء دارند. این دسته داروها شامل ترازوسین، تامسولوزین، آلفازوسین، دوگزازوسین می باشند.

این داروها نیز در افرادی که مشکلات ادراری دارند نیز تجویز می شوند (درجوانان). این داروها در افراد مسن که مبتلا به بزرگی پروستات هستند با بلوک و از کارانداختن اعصاب سمپاتیک (آلفابلوکر) باعث کاهش فشار داخل مجرا شده و همچنین عضلات صاف پروستات را شل کرده و جریان ادرار بهتر می شود.

برگشت منی به داخل مثانه با داروهایی به طور شایع با تامسوزولین در 5/8 درصد مردان اتفاق می افتد و در نتیجه باعث ناباروری می شود. داروهای دیگری مثل رزرپین و متیل دوپا چنین عارضه ای را ایجاد می کنند.

زود انزالی

داروهای بیماری های روانی

داروهایی که برای درمان بیماری های روانی بکار می روند باعث ناباروری و مهار عمل جنسی و میل جنسی شده و در نتیجه می توانند عامل ناباروری باشند.

بیشتر داروهایی که برای درمان بیماری های روانی تجویز می شوند با بلوک و عدم ترشح دوپامین در مغز، به مهار محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه گردیده و در نتیجه میل جنسی در افراد کاهش می یابد.

بعضی از این داروها اثر شل کننده عروق (شریان) را داشته و در نتیجه خون از آلت دور شده و موجب اختلال نعوظ می گردد.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی که به اختصار SSRIs  نامیده می شوند، می توانند باعث اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی شوند. این داروها با اثر و خاصیت آرام بخشی و ضد کولینرژیک خود باعث عوارض فوق می گردند. این داروها همچنین باعث به تاخیر افتادن انزال شده و به همین جهت در درمان زودانزالی مورد استفاده قرار می گیرند.

از برجسته ترین عوارض این دسته داروها می توان به توانائی در بالا بردن پرولاکتین خون اشاره کرد. وقتی هیپرپرولاکتینمی (پرولاکتین زیاد خون) بوجود آمد، هورمونی از هیپوتالاموس به نام GNRH ترشح نمی شود و مقدار زیاد پرولاکتین خون باعث مهار LH شده و اثرآن روی یبضه برای ترشح هورمون جنسی (تستوسترون) مختل می شود. وقتی تستوسترون ترشح نشود، بنابراین نطفه سازی دچار اختلال شده و ناباروری بوجود خواهد آمد.

سایر داروهایی که برای مشکلات روانی بکار می روند، شامل فنوتیازین ها هستند. فنوتیازین ها باعث افزایش پرولاکتین در خون شده و اثر منفی در باروری خواهد داشت.

مهار کننده های منو آمین اکسیداز که از داروهای ضد افسردگی می باشد، موجب اختلال نعوظ و بالاخره بطور غیرمستقیم عامل ناباروری هستند. لیتیوم در مغز باعث کاهش عمل دوپامین در مغز شده و میل جنسی و توانایی جنسی را کم می کند.

داروهای فشار خون

استفاده داروی ضد فشارخون در فردی که نارسائی عروقی دارند، ممکن است جریان خون به دستگاه تناسلی را کاهش دهد. داروهایی که باعث زیاد شدن ادرار(مدر) مثل تیازید، باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شده و باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ می شود.

عوامل داروئی قلبی مثل آتنولول و متروپرولول به نظر می رسد اثرات سوء روی عمل جنسی دارند. به هر حال اغلب، استفاده همزمان داروهای بلوکرها و داروهایی که ادرار را زیاد می کنند، هر دو میل جنسی و عمل جنسی را مختل می کند، لذا این بیماران ضمن مراجعه به پزشک خود، داروهای بلوکر خود را به داروهای مهارکننده آنژیوتنسین تغییر دهند.

داروی فشار خون عامل ناباروری

در حالیکه درمان فشارخون بسیار با اهمیت می باشد، اورولوژیستی که در زمینه ناباروری مشغول فعالیت می باشد، باید از داروهای فشار خون که باعث اختلالات قابل توجه روی بیضه ها می شود با اطلاع باشد.

درحالیکه باروری هنوز مسئله خوشایندی می باشد، مردانی که چنین داروهایی که ممکن است برای بیضه مضرباشد، باید با اطلاع پزشک معالج آن ها را به داروهای غیرزیان آور تغییر دهد.

اثر سوء بیشتر داروهای فشارخون به عنوان عامل ناباروری ، از طریق اختلال جنسی است. بنابراین باید به خاطر داشت فشارخون بیشتر و بطور شایع در جمعیت های مسن اتفاق می افتد، گروهی که در مجموع دارای شانس زیاد اختلال نعوظ  هستند.

اسپرونولاکتین

اسپیرونولاکتین داروئی است که در بیماران کبدی استفاده می شود و با تغییر واختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه مشکلات ناباروری ایجاد می کند. این دارو با جلوگیری از تبدیلDTH به هورمون جنسی (تستوسترون)، باعث کاهش تستوسترون می شود. در نتیجه میل جنسی، اختلال نعوظ و بالاخره ناباروری را بوجود می آورد.

استعمال دخانیات

مطالعات بی شمار نشان داده که استعمال دخانیات روی باروری اثر سوء داشته است. شواهد جمعی گواه بر آن است که سیگار اثر منفی قابل توجهی روی تولید نطفه (اسپرم)، حرکت نطفه و مورفولوژی یا شکل نطفه خواهد داشت.

گزارشات متعددی نشان داده که عوامل و مواد موجود در سیگار باعث تغییرات سرطان زایی شده و باعث اثرات معکوس روی تقسیم سلولی سریع روی سلولهای بیضه دارد.

مطالعات تجربی روی حیوانات نشان می دهد که نیکوتین، سیگارت و پلی سیکلیک می تواند باعث اختلال در نطفه سازی در بیضه شده و شکل اسپرم ها تغییر کند. از طرفی با کوچک کردن بیضه ها و کاهش نطفه سازی، باعث پایین آمدن تعداد اسپرم ها به مقدار زیاد شود که به آن اولیگواسپرمیا گویند.

در سیگاری ها همینطور سطح پرولاکتین و استرادیول که در اختلال نعوظ تاثیر دارد و عامل ناباروری است. کاهش تعداد اسپرم یا نطفه مسئله قابل توجهی در سیگاری ها است. استرادیول با مکانیسم های مختلفی مثل اختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه باعث اختلال در نطفه سازی بیضه شود.

ضمنا افزایش استرادیول با بالا بردن کاتکولامین ها باعث میشود خون رسانی به لوله های نطفه ساز در بیضه کاهش یابد و نطفه کاهش یابد.

هنوز مشخص نشده که سیگار دقیقا به چه نحوی باعث اختلال در نطفه سازی و ناباروری می شود ولی آنچه مسلم است، مرد و زن باید از استعمال دخانیات خودداری کنند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دادگر دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۰ سال قبل عمل وازکتومی انجام دادم اخیراً همسر موقت من مدعی است من حامله شدم. به این ادعای ایشان شک دارم به چه طریقی میتونم متوجه بشم که اسپرم من حامله می‌کنه یا نه؟
  چون در طول این ده سال من مرتب رابطه جنسی داشتم و هیچ موقع طرفم حامله نشده.
  ممنون و سپاسگزارم راهنمایی بفرمایید یا حضوری خدمتتون برسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   أزمايش  dna ثابت مي كند

 • تصویر کاربر سدنا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید منو وشوهرم 31 ساله هستیم یه فرزند 5 ساله داریم الان 8 ماهه اقدام به بارداری کردیم ولی نتیجه نگرفتم خودم رفتم دکتر دارو استفاده کردم ولی بازم نتیجه نداشته شوهرم دچار زود انزالی هستش هرچی هم اسرار میکنم دکتر بره فایده نداره خیلی هم لاغره خودش میگه به نظرم سرعت جهش اسپرمش کمه به نظرتون مشکل چیه حاضر نمیشه بره دکتر لطفاراهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر سدنا شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ببخشید آقای دکتر شوهرم تو آّب گرم بشینه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   بله شوهرتان

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام،مدت ۳سال هست ازدواج کردم بچه دار نشدیم،آز اسپرم دادم هم تعداد و هم حرکت کم بود،سونو انجام دادم واریکوسل خفیف سمت چپ داشتم گفتن باید عمل بشی،۶ماه بعد از عمل مجددا آزمایش دادم وضعیت بدتر شده،الان حرکت صفر شده تعداد ۵میلیون،منی که خارج میشه اصلا پرتاب نداره میل جنسیم کم شده،لطفا راهنمایی کنید زندگیم در خطره،ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   براي بچه دار شدن بايد lvf كنيد و براي ميل جنسي يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۳ سالم هست و ۴ ماهی برای بچه دار شدن تلاش کردیم که جواب نداد ازمایش اسپرم دادم گفتن اسپرمهات مرده است و دوباره باید تکرار شود من یخورده ترسیدم یعنی من بچه دار نمیشم یا باید عمل کنم در ضمن دردی در بیضه ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   أزمايش تكرار شود و معاينه شويد واريكوسل نداشته باشيد

  2. تصویر کاربر احسان شنبه ۳ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)
   چرا دکتر جواب نمیدهد پول الکی دادیم ؟؟ من سه شنبه سوال پرسیدم الان شنبس
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   جواب دادم أزمايش را تكرار كنيد ومعاينه شويد شايد واريكوسل داشته باشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخاسم بپرسم من با اینکه 30 سالمه ولی تا حالا هیچ موی در بدن و صورتم ندارم یعنی در دوره نوجوانی هیچ اتفاق جنسی یا تغییراتی در بدنم ایجاد نشد ولی آزمایش هورمونی دادم مشکلی ندارم علتش چه چیزی میتونه باشه و دوم اینکه آقای دکتر من چن سالیست بچه دار نمیشم آزمایش دادیم متوجه شدیم من حرکات اسپرم ضعیفی دارم و همسرم مشکل تنبلی تخمدان داره و عادات خیلی نامنظم، جوش صورت و غیره آیا راه و حلی دارین برای مشکلاتم ممنونم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد اگر واريكوسل داريد عمل كنيد

 • تصویر کاربر فقط جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر...اقای دکتر من میخام اقدام ب ای وی اف کنم واسه همین دکتر واسه شوهرم ازمایش اسپرم نوشته شوهرم رفت ازمایشگاه ک ازمایش رو انجام بده با وجودی ک پنج روز بود تخلیه نشده بود فقط یک قطره اب منی ازش خارج شد ک پزشک ازمایشگاه گفت واسه انجام ازمایش این مقدار از منی خیلی کم هست و برا چند روز دیگه بهمون وقت داده حالا سوال من اینه ک چیکار کنه یا چی بخوره ک طی این چهار پنج روز حجم اب منی رو زیاد کنه تا بتونه نمونه بده...درضمن شوهر من تحت نظر روانپزشک هست و چهارساله دارو مصرف میکنه که داروهاش هم...والپرات سدیم-بی پردین-تریمونتیل-ریسپریدون هست...ممنون میشم راهنمای کنید و بفرماید چیکار کنه تا چند روز دیگه بتونه نمونه بده و حجم اب منیش حداقل از یک قطره بیشتر بشه تا بشه روش ازمایش انجام داد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

 • تصویر کاربر 123456 جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دیروز در حال عصبانیت یک بسته قرص استامینوفن و یک بسته قرص کلداکس خوردم چه خطری برام داره میشه توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر baran جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من وهمسرم دوسال ازدواج کردیم وامسال تصمیم به بچه دارشدن گرفتیم .
  آزمایشات من همه نرمال اما همسرم اسپرم خیلی کم هست.
  آقای دکتر همسرمن هیدرآنیت عفونی داشتن وهمین باعث برداشتن پوست اندام تناسلی شده .می خواستم بدونم این دلیل به کم یود اسپرم می کنه ممنون میشم راهنمایی کنیدکه چه کاری انجام بگیرد.
  جواب آزمایشات
  semen volume(ml) 3
  semen PH 7.2
  sperm count(MILL/ML) 0.78
  MOTILE SPERMS(%)37.50
  progressive sperms(%)37.5round cell(mill\\ml)0.12
  WBC donsity(mill/ml)0.29
  normal morphology(%)65
  جواب سنوگرافی
  the scrotum is normal in thickness
  the testyicles are small in size with normal parenchyma echogenicity(mild atrophy).there is no SQL.
  the epididymis have normal size and echogenicity.
  epididymis testicle
  10mm 38*15*23mm(7.1cc) right
  11mm 37*14*24mm(6.5c) left
  there is no hydrocele.

  there is varicocele at left side (mild). the varicose veins measured 2 mm in diameter and became 2.2 mm during straining.
  the liver is grossly nirmal in parenchyma echogenicity.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   از نظر وجود واريكوسل بايد معاينه شود

 • تصویر کاربر امير جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من فردا آزمايش اسپرم دارم امروز دارو وينسترول مصرف كردم آيا تاثيري بر آزمايش داود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   خير اثري ندارد

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر ارجمند آی قوامی،اینجانب 42سالمه و18ساله ازدواج کردم که به خاطر ضعف اسپرم 3بار ivf که در یک مورد تا یکماه جنین نگهداری وبعد سقط وبقیه هم نتیجه نگرفتم،
  وسال 94هم نمونه برداری از بیضه، تسا،در مرکز ابن سینا انجام شد که گفتن میتونی اسپرم اهدایی که کلا قیدش زدم،اخیرا نمونه آزمایشی گرفتم ارسال میگرددبا این وجود.
  1-آیا با این ازمایش وسوابق که پیوست می باشه راهکاری برای بچه دارشدن وجود داره؟
  2-یه نفر درمانگر طب سنتی با نشون دادنمیده جواب ازمایش بهم گفتن تا 6ماه تحت نظرش باشم وداروهای گیاهی وپرهیز وتغذیه میتونه اسپرم از صفر به حد مناسب باروری بیاره واگر نتیجه نگرفتم همه مبلغ دارو که 5میلیونه بر میگردانه آیا این امکا داره وانجام بدم یانه؟؟
  با تشکر لطفا پاسخم بدهید مشکلات روحی اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   داروي گياهي اثري ندارد و اسپرم اهدايي پيشنهاد خوبي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر