چه داروهایی عامل ناباروری هستند؟

عوامل مختلفی بر روی ناباروری تاثیر می گذارند که می توان به انواع داروهایی که برای بیماری های روانی تجویز می شود، داروهای فشار خون و استعمال دخانیات هم می توانند عامل ناباروری باشند.

در ادامه دارو هایی که می تواند ناباروری را تحت تاثیر قرار دهد آمده است:

داروهای آلفا بلاکر

یک دسته از داروها تحت عنوان داروهای آلفا بلوکر که عمدتا در درمان علائم انسدادی و تحریکی بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرند، روی باروری اثر سوء دارند. این دسته داروها شامل ترازوسین، تامسولوزین، آلفازوسین، دوگزازوسین می باشند.

این داروها نیز در افرادی که مشکلات ادراری دارند نیز تجویز می شوند (درجوانان). این داروها در افراد مسن که مبتلا به بزرگی پروستات هستند با بلوک و از کارانداختن اعصاب سمپاتیک (آلفابلوکر) باعث کاهش فشار داخل مجرا شده و همچنین عضلات صاف پروستات را شل کرده و جریان ادرار بهتر می شود.

برگشت منی به داخل مثانه با داروهایی به طور شایع با تامسوزولین در ۵/۸ درصد مردان اتفاق می افتد و در نتیجه باعث ناباروری می شود. داروهای دیگری مثل رزرپین و متیل دوپا چنین عارضه ای را ایجاد می کنند.

زود انزالی

داروهای بیماری های روانی

داروهایی که برای درمان بیماری های روانی بکار می روند باعث ناباروری و مهار عمل جنسی و میل جنسی شده و در نتیجه می توانند عامل ناباروری باشند.

بیشتر داروهایی که برای درمان بیماری های روانی تجویز می شوند با بلوک و عدم ترشح دوپامین در مغز، به مهار محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه گردیده و در نتیجه میل جنسی در افراد کاهش می یابد.

بعضی از این داروها اثر شل کننده عروق (شریان) را داشته و در نتیجه خون از آلت دور شده و موجب اختلال نعوظ می گردد.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی که به اختصار SSRIs  نامیده می شوند، می توانند باعث اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی شوند. این داروها با اثر و خاصیت آرام بخشی و ضد کولینرژیک خود باعث عوارض فوق می گردند. این داروها همچنین باعث به تاخیر افتادن انزال شده و به همین جهت در درمان زودانزالی مورد استفاده قرار می گیرند.

از برجسته ترین عوارض این دسته داروها می توان به توانائی در بالا بردن پرولاکتین خون اشاره کرد. وقتی هیپرپرولاکتینمی (پرولاکتین زیاد خون) بوجود آمد، هورمونی از هیپوتالاموس به نام GNRH ترشح نمی شود و مقدار زیاد پرولاکتین خون باعث مهار LH شده و اثرآن روی یبضه برای ترشح هورمون جنسی (تستوسترون) مختل می شود. وقتی تستوسترون ترشح نشود، بنابراین نطفه سازی دچار اختلال شده و ناباروری بوجود خواهد آمد.

سایر داروهایی که برای مشکلات روانی بکار می روند، شامل فنوتیازین ها هستند. فنوتیازین ها باعث افزایش پرولاکتین در خون شده و اثر منفی در باروری خواهد داشت.

مهار کننده های منو آمین اکسیداز که از داروهای ضد افسردگی می باشد، موجب اختلال نعوظ و بالاخره بطور غیرمستقیم عامل ناباروری هستند. لیتیوم در مغز باعث کاهش عمل دوپامین در مغز شده و میل جنسی و توانایی جنسی را کم می کند.

داروهای فشار خون

استفاده داروی ضد فشارخون در فردی که نارسائی عروقی دارند، ممکن است جریان خون به دستگاه تناسلی را کاهش دهد. داروهایی که باعث زیاد شدن ادرار(مدر) مثل تیازید، باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شده و باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ می شود.

عوامل داروئی قلبی مثل آتنولول و متروپرولول به نظر می رسد اثرات سوء روی عمل جنسی دارند. به هر حال اغلب، استفاده همزمان داروهای بلوکرها و داروهایی که ادرار را زیاد می کنند، هر دو میل جنسی و عمل جنسی را مختل می کند، لذا این بیماران ضمن مراجعه به پزشک خود، داروهای بلوکر خود را به داروهای مهارکننده آنژیوتنسین تغییر دهند.

داروی فشار خون عامل ناباروری

در حالیکه درمان فشارخون بسیار با اهمیت می باشد، اورولوژیستی که در زمینه ناباروری مشغول فعالیت می باشد، باید از داروهای فشار خون که باعث اختلالات قابل توجه روی بیضه ها می شود با اطلاع باشد.

درحالیکه باروری هنوز مسئله خوشایندی می باشد، مردانی که چنین داروهایی که ممکن است برای بیضه مضرباشد، باید با اطلاع پزشک معالج آن ها را به داروهای غیرزیان آور تغییر دهد.

اثر سوء بیشتر داروهای فشارخون به عنوان عامل ناباروری ، از طریق اختلال جنسی است. بنابراین باید به خاطر داشت فشارخون بیشتر و بطور شایع در جمعیت های مسن اتفاق می افتد، گروهی که در مجموع دارای شانس زیاد اختلال نعوظ  هستند.

اسپرونولاکتین

اسپیرونولاکتین داروئی است که در بیماران کبدی استفاده می شود و با تغییر واختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه مشکلات ناباروری ایجاد می کند. این دارو با جلوگیری از تبدیلDTH به هورمون جنسی (تستوسترون)، باعث کاهش تستوسترون می شود. در نتیجه میل جنسی، اختلال نعوظ و بالاخره ناباروری را بوجود می آورد.

استعمال دخانیات

مطالعات بی شمار نشان داده که استعمال دخانیات روی باروری اثر سوء داشته است. شواهد جمعی گواه بر آن است که سیگار اثر منفی قابل توجهی روی تولید نطفه (اسپرم)، حرکت نطفه و مورفولوژی یا شکل نطفه خواهد داشت.

گزارشات متعددی نشان داده که عوامل و مواد موجود در سیگار باعث تغییرات سرطان زایی شده و باعث اثرات معکوس روی تقسیم سلولی سریع روی سلولهای بیضه دارد.

مطالعات تجربی روی حیوانات نشان می دهد که نیکوتین، سیگارت و پلی سیکلیک می تواند باعث اختلال در نطفه سازی در بیضه شده و شکل اسپرم ها تغییر کند. از طرفی با کوچک کردن بیضه ها و کاهش نطفه سازی، باعث پایین آمدن تعداد اسپرم ها به مقدار زیاد شود که به آن اولیگواسپرمیا گویند.

در سیگاری ها همینطور سطح پرولاکتین و استرادیول که در اختلال نعوظ تاثیر دارد و عامل ناباروری است. کاهش تعداد اسپرم یا نطفه مسئله قابل توجهی در سیگاری ها است. استرادیول با مکانیسم های مختلفی مثل اختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه باعث اختلال در نطفه سازی بیضه شود.

ضمنا افزایش استرادیول با بالا بردن کاتکولامین ها باعث میشود خون رسانی به لوله های نطفه ساز در بیضه کاهش یابد و نطفه کاهش یابد.

هنوز مشخص نشده که سیگار دقیقا به چه نحوی باعث اختلال در نطفه سازی و ناباروری می شود ولی آنچه مسلم است، مرد و زن باید از استعمال دخانیات خودداری کنند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام تاثیر نصف قرص آلپرازولام بر اسپرم را میخواستم شبها با نصف قرص خواب راحتی دارم آیا بر حرکت و کیفیت اسپرم میتواند تاثیر منفی بگذارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   اثر منفي ندارد

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید نمونه‌برداری از کدام بیضه برداشته میشه آیا سلول سرتولی تنها با چند نمونه برداری از بیضه میشه امیدی به پیدا کردن اسپرم داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.تقریبا یک ماهی میشه که به تجویز شما باروکستین 20 مصرف میکنم(جهت درمان زود انزالی).خواستم بدونم که ایا این قرص برای باروری و بچه دار شدن تاثیری منفی نداره؟و اینکه بفرمایید چه زمانی مصرف رو قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   صبح ميل كنيد و اثري روي باروري ندارد

  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان سر ۳ماه قطع کنم مصرف رو؟
  3. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان سر ۳ماه قطع کنم مصرف رو؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله سه ماه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ترک کردم شیشه رو وبهد سه ماه درد بیضه دارم شدید و همسر یا دوستی ندارم برای درمانش .چه قرصی و چه کاری باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   دارو ندارد با اراده ترك كنيد

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من تازه عمل نمونه برداری انجام دادم بیضه ام ورم‌ داره طبیعی هست یا قرص هست مصرف کنم. آزمایش اسپرم صفر بوده اگه جواب نمونه برداری مثبت باشه میتونم طبیعی بچه دار بشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر صفر باشد كاري نمي شود كرد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  بنده به عارضه آزواسپرمی مبتلا هستم که از لحاظ زنتیکی مشکلی ندارم ولی فاقد اسپرم می باشم .حتی نمونه برداری از بیضه هم صورت گرفت ولی باز فاقد اسپرم بود .
  دنبال یه راهکار هستم بغیر از اسپرم وجنین اهدائی راهی برای در مان وجود دارد یا خیر
  اخیرا شنیده ام که در ژاپن برای اولین بار از پوست سلول بنیادی تهیه کرده و اسپرم تولید کرده اند وترکیه نیز بعنوان دومین کشور به آن دست یافته .
  ممنون میشم راهنمایی ام بفرمایید.
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني در ايران وجود ندارد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر بنده در قم با مراجعه به درمانگاه ناباروری رویان عمل بیوپسی، نمونه گیری با جراحی و عمل جراحی واریکوسیل را انجام دادم نتیجه نگرفتم و نظر دکترم رضا فهیمی گرفتن جنین اهدایی است، با توجه به اینکه از اتباع افغانستان هستم و گرفتن جنین اهدایی از نظر قانونی و شرعی برایم مشکل است سؤالم این است که اگر نزد شما مراجعه کنم کدام راه درمانی دیگری مانند استفاده از دارو و... برایم خودم وجود؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   درماني ندارد مراجعه نكنيد

 • تصویر کاربر بردیا یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده بخاطر افسردگی حدود 6 ماه قرص فلوکستین مصرف کردم و حالم بهتر شد . اما متوجه شدم عملکرد بیضه هام خیلی نسبت به قبل کمتر شد و اون فعالیت سابق رو نداشت .(قبل از مصرف در ماه حداقل 3 بارمحتلم میشدم. اما بعد مصرف ماهی یکبار) در کنار این قرص مدت دو ماهی هم استراموکس مصرف میکردم.
  میخوام بدونم آیا این قرصا باعث شده این اتفاق برای من بیفته ؟ و اینکه من چه کاری باید انجام بدم خیلی نگرونم .
  یه سوال دیگه هم دارم آیا سرترالین هم مثل فلوکستین ضرر داره ؟
  الان بعد از اتمام دوره مصرفم 6 ماه گذشته و احساس میکنم دوباره دارم افسرده میشم ، من باید چیکار کنم آقای دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   اين قرص باعث نشده ،، سرترالين هم از دسته همين دارو است ،، براي برگشت افسرده گي به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر آلاله شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، وقتتون بخیر. همسر من حدود ده سال است که برای درمان اختلال وسواس و افسردگی فلووکسامین مصرف میکند(قبل از آن فلوکستین مصرف می‌کرد) ما حدود هشت سال است تحت درمان ناباروری هستیم با علل نامشخص(فرزند شانزده ساله ای داریم). تابحال چهار بار ivf کرده ام ولی ناموفق بوده و دلیل پزشکی برای ناموفق بودن آن یافت نشده است، در سایتی خواندم که قرص فلووکسامین و چندین قرص دیگر با جذب سرتونین باعث شکست کروموزومی اسپرم و در نتیجه ناباروری با علت نامشخص میشود، در حالی که در آزمایشات عادی اسپرم،حرکت، تعداد و... اسپرم نرمال است، آیا این مورد صحیح است؟ بسیار ممنونم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله درست است

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. کردی هستم ۳۷ ساله که سه سال است هر روز یک قرص سرترالین، ولبان، ریسپریدون میخورم. دو سال هم هر شب لورازپام خوردم ولی الان شش ماهی هست که لورازپام نمیخورم. آیا در باروری و اسپرم من مشکلی ایجاد می شود؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   خير مشكلي ايجاد نمي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر