علت درد بیضه چپ در مردان چیست؟ علائم و درمان

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به موضوع درد بيضه سمت چپ و تير كشيدن بيضه سمت چپ پرادخته شود.

در این قسمت شایع‌ترین علل درد بیضه‌ سمت چپ و راست را مطرح کرده و به صورت مختصر درباره‌ی روش درمان هر کدام صحبت خواهیم کرد.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

 

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت اپیدیمیت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

فتق یکی از علت های درد بیضه سمت چپ

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد ورم بیضه سمت چپ یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

انواع روش های درمان واریکوسل

درد بیضه چپ نشانه چیست؟

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه سمت چپ و راست

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد درد بیضه سمت چپ و راست که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

تورم بیضه چیست؟

تورم کیسه بیضه به دلیل تجمع مایعات، التهاب یا رشد غیرطبیعی عفونت باکتریایی در کیسه بیضه ایجاد شود. درد می‌تواند در بیضه راست یا چپ ایجاد شود و در آن جا بماند یا در سراسر کیسه بیضه منتشر شود. علاوه بر درد ممکن است کیسه بیضه متورم شود یا آن که گرمای آن احساس شود. تورم ممکن است بدون درد یا بسیار دردناک باشد. اگر درد بیضه زیاد بود فورا به دنبال درمان باشید. در موارد شدید و بسته به علت، عدم درمان می تواند منجر به از بین رفتن بیضه های شما شود.

 

چه عواملی باعث تورم بیضه می شود؟

تورم کیسه بیضه با گذشت زمان می تواند به سرعت یا به آرامی اتفاق بیفتد. یکی از دلایل اصلی تورم دردناک بیضه، پیچ خوردگی بیضه است. این یک آسیب یا رویدادی است که باعث پیچ خوردن و قطع گردش خون بیضه در کیسه بیضه می شود. این آسیب دیدگی بسیار دردناک می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ بافتی در کیسه بیضه شود.

درمان درد بیضه

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درمان خانگی درد بیضه چپ

علاوه بر رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک اورولوژیست، گزینه های درمانی زیر را نیز در خانه انجام دهید. از جمله:

 • استفاده از یخ روی کیسه بیضه برای رفع تورم
 • مصرف مسکن بدون نسخه
 • پوشیدن لباس آزاد
 • استفاده از وان کم عمق برای کاهش تورم
 • پرهیز از فعالیتهای سنگین

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حاجی سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 409 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی ورم بیضه سمت چپ بادرد شدید و بزرگ شد ن آن رفتم سونو گرافی گفت هم آب آورده هم واریس دارم باتشکر خواستم بدانم چکار کنم الانم هرروزداره دردش بیشتر وبزرگتر میشه باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۵سالمه بیضه سمت چپم چند مدت هست که خیلی بزرگ شده خواستم بدونم علتش چیه هیچ دردی هم ندارم فقط از سمت راستی خیلی بزرگه چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام فورا سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من واریکوسل گرید دو دارم بیضه هایم درد شدید دارد حتی دست به آن بخورد دردش زیاد میشه شبها نمی توانم درست بخوابم ۵۰ سال سن دارم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  تورم نرم بین شکم و آلت تناسلی سمت چپ علت چی هست درمانش؟
  1. تصویر کاربر احسان شنبه ۶ آذر ۰( 2 سال پیش)
   جواب ندادین جناب دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام همچين موردي را تا كنون نداشته ام روزي يك عدد قرص الفن xl صد ميلي گرم ميل كنيد و بهتر است توسط اورولوژيست هم ويزيت شود قرص ده روز ميل شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من بیضه سمت چپم خیلی بزرگتر از بیضه سمت راستم شده ، چند روزی هم هست ک درد در قسمت زیر شکم سمت چپ احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام براي تشخيص بايد سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام بنده چهارده سال دارم ، سمت چپ بیضم یک درد خفیفی دارد که وقتی دسشوییم میگیره آشکار میشه به جز این مورد شکل و ظاهرش هم فرقی نکرده و عادیه ، ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن  xl. صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مصطفى جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد اقاي دكتر به بيضه سمت راست من يه غده مانند چسبيده اندازه عدس وقتى دست ميخوره بهش خيلي درد داره ميخواستم راهنمايم كنيد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اين غده نيست كيست مي باشد كه درماني ندارد روزي يك عدد قرص ألفن xl  صد ميلي گرم ده روز بعد از غذا ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهران سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 356 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر.بنده چهار روز پیش عمل سنگ کلیه چپ داشتم و سند کردنم.بعد از عمل دردی تو بیضه ی چپم به وجود امده که هنگام دفع ادرار دردش ادامه دار است و هنگامی که مایعات زیاد مصرف میکنم دردش کم و کمتر میشود.ایا این درد طبیعی است؟لازم ب ذکر است ک بنده واریکوسل هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اين درد بعد از عمل طبيعي است روزي يك عدد قرص ألفن xl  صد ميلي گرم يك ماه بعد از غذا ميل كنيد

 • تصویر کاربر آمیکو جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام، من مدت دو تا سه هفته است که در بیضه چپ به صورت رندوم احساس درد میکنم، متورم هم نیست و از نظر ظاهری مشکلی ندارد، درد ممتد نیست و گاهی به صورت پراکنده درد می‌گیره، تصور میکنم وقتی بیشتر فعالیت هم می‌کنم، تعداد دفعات بیشتری درد میگیره، با لمس هم احساس درد ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از انجام كارهاي سنگين خودداري شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم  ده روز ميل كميد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 24 سال سن دارم و 24 ساعت هست که بیضه سمت چپم ی درد خیلی خفیفی داره و به صورت داعم هم نیست ی لحظه درد داره ی لحظه ساکته و درد به این صورته که انگار توی بیضه میپیچه میخاستم ببینم مشکل خاصیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام مشكل حاصي نيست روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر