علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و ۱ نفر در ۴۰۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از ۶ ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. ۹۵ درصد افرادی که زیر ۶ ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. ۹۰ درصد اگر بعد از ۴۸ یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سوال من این هسته که من یک روز پیش به بیضه ام ضربه آرامی وارد شد ولی قرمز نشده و درد هم ندارد ولی بعضی وقت ها کمی درد می‌کند آیا مشکلی به وجود امده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در زمان ارضا ، منی مرد یهویی میاد توو میزراه و خارج میشه؟؟ یا هم راستا با ارضا شدن آروم آروم میاد توو میزراه و بعدم خارج میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، روی بیضه راستم یه نقطه مانندی هست دکتر چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   كيست است

 • تصویر کاربر حیدر دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب وارادت خدمت جناب دکتر قوامی جناب دکتر قبل از هرچیز بابت محبتتون برای وقتی که برای پاسخ به سوال بنده میزارین نهایت سپاس و دارم جناب دکتر من عید امثال در بیضه سمت راستم بر امدگی کوچکی خیلی کوچک روی بیضم حس کردم و چند بارم خودم چند روز چک کردم و تا مطمن شدم بله تا حالا نداشتم همچین چیزو و تازه به بیضم اضاف شده و بعد تحقیق درموردش تازه فهمیدم که بله فقط مربوط به من نمیشه و یکی از مشکلات و بیماری های بیضه ست که تا حالا من با هاش اشنایی نداشتم و کلی نگران شدم که چطور بر طرفش کنم چون خیلی تو ذوقم میزد الان نزدیک 6 ماه که دارمش و از بین نرفته و فقط کمی سایزش بزرگتر قبل شده به اندازه یه نخود تقریباو مدتیه بزرگتر نشده و گاهیم کوچیکترم میشه و باز به حالت اول برمیگرده خلاصه بر طرف تا حالا نشده و هیچ راهیم جز جراحی و خارج کردن بیضه گویا نیست که از شرش خلاص بشیم چون من در شرف ازدواجم تا چند ماه اینده با دختری که دوسش دارم شرمم میشه چون من واقعا بدن سالمی داشتم و هیچ گونه از دلایلی هم که در اینترنت خوندم و شنیدم مثل عامل زنتیک و وراثت یا ضربه یا بیضه نزول نکرده همچین چیزای رو نداشتم حتی رابطه جنسی و عادت خود ارضایی هم نداشتم خیلی باعث ناراحتیم شده چند جاهاهم که خوندم شاید سرطان بد خیم باشه خیلی ذهنم و در گیر خودش کرده نمیدونم تا قبل از ازدواجم چگونه بر طرفش کنم ببخشید که وقتتون و زیاد گرفتم و حرف زدم جناب دکتر درضمن من چند باری در تست استخدام ارتش و پلیسم شرکت کردم تا چند وقت پیش اصلا نبود و نداشتم همچین چیزو در بیضم و به راحتی دکتر معاینه میکرد و قبول میشدم و انواع ازمایشاتو انجام میدادم و حتی در ازمایش های تخصصی هم اثری از بیماری یا سرطان خدایی نکرده نداشتم چون سالم زندگی میکردم و اهل ورزش بودم نمیدونم واقعا چرا باید این جوری بششم منی که زندگی سالم داشتم حالا خیلی نگران شدم چون دارم ازدواج میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان نيست و كيست است كه مهم نيست نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سرطان نيست و كيست است كه مهم نيست نگران نباشيد

  3. تصویر کاربر حیدر یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)
   جناب دکتر قوامی عزیز بسیار بسیار سپاس گزارم واقعا کمکی بزرگی بهم کردین واثعا ذهنم و ازاد کردین از این مقوله یه دنیا ممنون واقعا راستی جناب دکتر شما در کذشته پزشک بابا بزرگ منم بودید بابام بهم گفت سال ها پیش بهبهان خیلی خوشحال تر شدم که مشکلم و با شما در میون گذاشتم خیلی دوستون دارم و این محبتتون و واقعا میگم همیشه به خاطر خواهم سپرد و نامتون و به نیکی یاد میکنم براتون بهترین ارو ارزو دارم در پناه خدا سالم و سربلند باشین بازم ممنونتونم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   تشكر

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من از دیروز عصر بیضه چپم وقتی ک بهش دست میزدم یکم درد میکرد بعد تا صب که یکم دردم بیشتر شد اما الان دردم کم شده و به اون صورت دردی ندارم اما میترسم
  من ۱۶ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   مهم نيست نگران نباش

 • تصویر کاربر مهرا سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم ۶ ساله هست از صبح بیضه و ناحیه تناسلی قرمز و متورم هست درد ندارد این قرمزی حتی به ران هم رسیده متاسفانه امروز تعطیله و هیچ متخصصی توی بیمارستان های شیراز پیدا نکردیم علتش چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد معاينه شوند

 • تصویر کاربر amir جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روز پیش بر اثر یک اتفاق ضربه ای به بیضه من خورد که در همان لحظه شکم من درد کرد حالا چند روزی است که از آن اتفاق می گذرد و بیضه من کوچک و بزرگ می شود(بیشتر بیضه من بعد از ان اتفاق کوچک است) و مقدار اسپرم نیز کاهش یافته و نعوظ صبحگاهی هم کم شده خیلی نگرانم چون در بعضی از سایت ها این عوامل را ناباروری توصیف کرده اند
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   نگران نباشيد

 • تصویر کاربر ابولفضل یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.تشخیص شما برای بیماری بنده التهاب پروستات بود
  ایا این بیماری همان سرطان پروستات است؟
  ایا ممکن است در اینده باعث ایجاد سرطان شود
  برای من قرص تامسوور و تاوانکس تجویز شده ایا اینها برای التهاب پروستات تجویز میشود؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   پروستاتيت سرطان پروستات نيست و به سرطان تبديل نمي شود و درمان درست است

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.۴ ماه پیش بعلت درد بیضه سونوگرافی کردموم و تشخیص دکتر فتق چپ کشاله ران بود و دستور جراحی داد.به پزشک دیگری مراحعه کردم و پس از معاینه یالینی و سونو مجددگفت سونو قبلی کاملا غلطه و فتق نداری و التهاب کم پروستات داری و برای درد بیضه گفت در مجرای نطفه عفونت و التهاب ایجاد شده ودو هفته افلوکساسین۳۰۰ روزی ۲ عدد و برای پروستات قرص پروستاباریج داد.بعد از دوماه مراجعه کردم و همین نسخه را تکرار کرد د صورتیکه درد بیضه دارم هنوز.الان در سایت شما بیماری اپیدمیت و خوندم و دیدم دقیقا مطابق مشکل منه ضمن اینکه شما ۳ تا قرص تجویز کردید بمدت ۴ الی ۶ هفته و من یکیشو دو هفته مصرف میکنم.لازم بذکر است که اختلال شدید نعوذ و کم میلی جنسی دارم و دکتر گفت ربطی به این نداره و عصبیه.ضمنا من مادرزادی فقط بیضه چپ دارم .لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد ويزيت شويد

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر تغزیبا ۳سال پیش کیست بیضه سمت چپ و واریکوسل هر دو طرف گرید یک داشتم که هر دوتارو عمل کردم ولی یه مدته بیضه سمت چپم اذیت میکنه داغ میشه رفتم دکتر پس از سونوگرافی واریکوسل ندارم ولی کیست بیضه سمت چپ دیده شده پیش متتصص مراحعه کردم گفتن مشکل نیس جایه بخیه هست درد هم از فشار کاری میخواستم خیالم راحت بشه ایا ممکنه بازم گیست به وجود بیاد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشكلي نداريد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر