پیچ خوردگی بیضه

علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و ۱ نفر در ۴۰۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از ۶ ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. ۹۵ درصد افرادی که زیر ۶ ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. ۹۰ درصد اگر بعد از ۴۸ یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپیمان جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 28 سال دارم و به طور اتفاقی متوجه یک توده به اندازه کمی بزرگتر از فندق در بالای بیضه چپم شدم و فکر کردم کیسه هواست ولی وقتی سرچ کردم و صفحه شمارا دیدم متوجه شدم که اسپرماتوسل است.حالا باید چکار کنم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۵( 1 هفته پیش)

   نيازي به درمان ندارد

 • تصویر کاربرمهران یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،بیضهای من هردو کوچک هستن من تمام شرایط های واریکوسل وآتروفی وعلل آنها را مطالعه کردم بیضه هام کوچک هستن ولی نه تورم دارن ونه درد میکنن به دکتر مراجعه کردم گفتن باید آزمایش اسپرم بدی ولی من مراجعه نکردم یعنی خجالت کشیدم بروم منتها برام سوال شده راهی هست بدون عمل جراحی معالجه کرد آقای دکتر کنار بیضه هام یه چیزی شبیه لوله هایی بزرگیه وشل بنظر میاد ولی احساس درد ندارم لطفا من رو راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱( 1 ماه پیش)
   حتما أزمايش اسپرم انجام شود
 • تصویر کاربرس.ش جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۴۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چند وقت پیش اوریون گرفتم بعد از چند روز هم تب کردم و بیضه چپم دردناک و متورم شد رفتم سونوگرافی اورکیت بیضه تشخیص داد بعد از چند وقت بیضم بهتر شد ولی اندازش از قبل کوچیکتر شده میخواستم بدونم ممکنه واسه باروری و بچه دار شدنم مشکلی بوجود آورده باشه یا نه
  ممنون از وقتی که میذارین
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۴۲( 1 ماه پیش)
   نگران نباشيد
 • تصویر کاربرعرفان شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر یه مدتی هست درد بیضه (چپ)دارم درد خفیفه هست ولی رو مخه ..خودم احساس میکنم سر بیضه مثلا رگی گرفتع نمیدونم چیع
  ..سونوگرافی کردم گفت هم مشگلی نداری
  ازمایش ادرار هم دادم هیچ عفونتی نداشتم پس چرا درد دارم؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۳( 2 ماه پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربرآریا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  حدود ۲ الی ۳ هفته قبل مایع منی من زرد رنگ و رقیق شد ، ادرارم پر رنگ شده بود و شدت ادرارم کم شده بود.
  بعد از ۸ روز این حالت ها از بین رفت و من یک هفته بعدش رابطه مقعدی (بدون کاندوم) داشتم.
  حدودا ۱ الی ۲ روز بعد از رابطه درد در بیضه راستم حس کردم و قسمت پایین بیضه ام متورم شد.
  ۲روز بعد به پزشگ مراجعه کردم گفتن اون حالتی که برای مایع منی و ادرارم همون اول پیش اومده میتونه برای شرایط محیطی باشه ، ولی این درد و تورم بیضه برای رابطه هستش و گفتن عفونت. قرص OFLOXACIN 300 نوشتن و آمپول (سرم) آنتی بیوتیک که اسمش رو نمیدونم ، ژلوفن برای درد و آزمایش ادرار .
  در جواب آزمایش RBC 4-6 / WBC 1-2 بود و Bacteria Rare بود. گفتن کمی خون داخل ادرار هست و قرص هارو کامل مصرف کنم و چند روز بعد دوباره آزمایش بدم.
  الان ۲-۳ روز از این صحبت دکتر گذشته ولی خب من استرس دارم!! که واقعا عفونت هست یا نه...
  آیا مشکل دیگری هست؟ و این که تو این مدت میتونم رابطه داشته باشم (با کاندوم) یا نه.
  ممنونم .
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۱۷( 2 ماه پیش)
   مي توانيد عمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربرحسن دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بیضه سمت راستم بعضی موقعها درد ملایم میکند دیروز از فوتبال اومدم امروز صبح رفتم دستشویی ادرارم کاملا خونیه یک بارهم اینجور شده بودم رفتم سونوگرافی گفتن سنگ کلیه نداری لطفا راهنماییم کنید اقای دکتر ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۲( 2 ماه پیش)
   بعد از بازي خوني مي شود
 • تصویر کاربرطاها دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید اقای دکتر میخواستم بدونم وقتی درد کمر ــ درد در ناحیه تحتانی شکم ـ ادرار کاذب ـ تکرار ادرار ـ سوزش ادرار ــ دارم دوچار عفونت مثانه شدم ؟؟؟ پس چرا بیضه سمت راستم باد کرده سونوگرافی دادم از بیضه نبود ولی چرا بزرگ شده یکم بیضه سمت راست ؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۴:۴۳( 2 ماه پیش)
   عفونت پروستات است به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربریعقوب چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر
  عوده هستم مشکل کوچکی بیضه رو خدمتتون عرض کرده بودم فرموده بودید ازمایش انجام بدم الان هم جواب ازمایش رو میفرستم خدمتتون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۰۵( 3 ماه پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربرمجتبی دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  من 33 سالمه و متأهل هستم. در دو روز گذشته خون در ادرار دیدم (البته فقط دو بار) و شب گذشته در منی خون دیدم. تا حالا سابقه نداشته است. امروز بیضه چپم متورم شده است و وقتی لمس میکنم درد میگیرد. میخواستم نظرتون رو بدونم آقای دکتر. تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۵( 3 ماه پیش)
   چون جواب طولاني است به اورولوژيست مراجعه شود
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .من ۲۲ سالمه ونزدیک ۳ماه هست متوجه شدم در داخل بیضه هم چربی وجود دارد درد ندارد و اینکه بیضه هام با این چربی ۳ عدد شده اند چیکار باید انجام دهم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۰( 4 ماه پیش)
   بايد معاينه شويد
  2. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۲۶( 4 ماه پیش)
   ببخشید رفتم پیش دکتر متخصص گفتند که باید عمل کنید ایا در عمل سونداژ قرار میدهند
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۹( 3 ماه پیش)
   سوند لازم نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات