علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و ۱ نفر در ۴۰۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از ۶ ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. ۹۵ درصد افرادی که زیر ۶ ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. ۹۰ درصد اگر بعد از ۴۸ یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر تغزیبا ۳سال پیش کیست بیضه سمت چپ و واریکوسل هر دو طرف گرید یک داشتم که هر دوتارو عمل کردم ولی یه مدته بیضه سمت چپم اذیت میکنه داغ میشه رفتم دکتر پس از سونوگرافی واریکوسل ندارم ولی کیست بیضه سمت چپ دیده شده پیش متتصص مراحعه کردم گفتن مشکل نیس جایه بخیه هست درد هم از فشار کاری میخواستم خیالم راحت بشه ایا ممکنه بازم گیست به وجود بیاد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر م چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من هر وقت میخوام سکس کنم موقع خروج منی بیضه هام کلا جمع میشن یجورایی محو میشن و بعد از خروج به حالت قبلی خودشون برمیگردن میخواستم بدونم این حالت نشان از بیماری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر ۵ سال پیش واریکوسل گرید سه سمت چپ عمل کردم نزدیک به ۹ ماه پیش عود کرد سمت چپ گرید ۳ راست گرید ۲ میکروسرجری عمل کردم بعد سه ماه بعد از عمل درد بسیار شدیدی گرفتارم شد پزشک های زیادی رفتم ملوکسیکام تاوانکس گاباپنتین تجویز شده دردم کمتر شده اما هنوز درد دارم.به حالت معمولی و حتی ورزش درد ندارم اما موقع کوچکترین لمس هردو بیضه حساس و درد اور هستند به خصوص سمت چپ.پیش خیلی از پزشک ها رفتم
  ازمایش اسپرم کلیه و بیضه هم انجام دادم و هیچ مشکلی نبوده اما جواب نگرفتم الان حتی در نعوظ هم مشکل پبدا کردم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مسیح شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 40 روز درگیر عفونت بیضه هستم بادرد شدید شروع شد و معمولا یک بیضه رو با رگ مربوط به خودش تازیر شکم درگیر میکرد ودفعه بعد بیضه خلاف جهت به رزیدنت مراجعه کردن تاوانکس داد سریع جواب داد و خوب شدم ولی بعد دو روز برگشت با درد شدید تر... این دفعه به متخصص مراجعه کردم گفت تاوانکس ضعیف بوده و از کپسول های ابی رنگ که مدت 1 سال به خاطر تب مالتم خورده بودم داد برای 10 روز الان 2 روز تموم شده و باز دوباره درد هام دارهذشروع میشه سوزش الات هم دارم و حس میکنم ترشحات دارم ولی ترشحی نمیبینم ازمایش کشت و سونوگرافی سه بعدی هم دادم همشون منفی بود ه وچیز خواستی دیده نشده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   باي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر سونوگرافی انجام دادم
  جواب سونو نوشته
  تصویر کیستیک کوچک بقطر ۶ میلیمتر مجاور سر اپیدیدیم چپ دیده می شود.
  ممنون میشم راهنماییم کنید که مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر Mm یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید اقای دکتر قبلا سوال کرده بودم که بعد ازعمل فتق پسرم بیضه داخل کیسه نبود وبه طرف بالا رفته شما فرمودین پایین نمی اید میخاستم بپرسم ما باید چند ماه صبر کنیم بعدعمل پایین اوردن بیضه را انجام دهیم که یک وقت دیر نشودبا توجه به اینکه هنوز جای بخیه ها سفته و زیر ان هنوز کمی ورم وسفتی داره الان ۱۷روزه عمل شده ،میشه یک دکترخوب برای این عمل تواصفهان معرفی کنید باسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   دكتر يزداني

 • تصویر کاربر Mohsen یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر چند روزه ك ميل جنسيم كم شده و جديدا به نعوظ كامل نميرسم ممنون ميشم راهنماييم كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بی حس بدون بیضه سمت چپ ربطی به مشکل ناباوری دارد؟ایا میتونم بچه دار شم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   ربطي ندارد

  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   اخه همیشه سرده یکم میترسم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   نترس

  4. تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   مرسی بابت راهنماییتون
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر m سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چن روزی هست بیضه سمت راست من یک درد خفیفی دارد و کمی به زیر شکمم تیر میکشد گاهی اوقات بیشتر مواقع وقتی در حالت خوابیده ک پاهایم روی همه و تحت فشاره این درد ظاهر میشه میخواستم بدونی مشکلی هستش من 19 سالمه و اندازه بیضه سمت راست من بزرگتر از چپ هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک سال هست رگ بیصه سمت چپ متورم میشه همراباکمی درد وبیضه سمت چپ گاهی اوقات نسبت به سمت راستی پایین تره وچندوقتی تلاش برای بچه دارشدن انجام شده اما بچه دارنشدم ایا قطعی بیماری واریکوسل واگردرمان کنم قدرت اسپرم بالا میره یانه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   با عمل بچه دار مي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر