علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و ۱ نفر در ۴۰۰۰ نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از ۶ ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. ۹۵ درصد افرادی که زیر ۶ ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. ۹۰ درصد اگر بعد از ۴۸ یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام همسرم آزواسپرمی هست میکرو تسه انجام دادن اسپرم پیدا نشد جواب پاتولوژی sertoli cell only appearance
  No germ cell was identufied میباشد.میخوام بدونم راهی وجود داره واینکه علتش مادزادیه یا بعدا اینجوری شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   مادر زادي است

 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام .
  چند وقتی هست که بیضه سمت چپم حجمش بیشتر شده و‌ وقتی دست میزنم اطرافش رگ رگ مانند هستش و دردی نداره مگر نزدیکی با دفعات بالا در یک روز . مشکل خاصی دارم جناب دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر مهلا سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشین
  من امینوسنتز انجام دادن گفتن بچه پسر هست ولی توی سونو بعضی هامیگن میکروپنیس یا عدم نزول بیضه دارد الان هفته24 بارداری هستم واسه این مشکل چه باید بکنم عکس سونو هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   تا يك سال صبر كنيد

 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  آیا استرس باعث التهاب لوله اسپرم میشود؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   نمي شود

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من تقریبا یک ماهه پیش یک لگد به بیضه هام خورد و رفتم سونو‌چیزی نبود ولی حالا بیضه چپم که ضربه خورده بعضی اوقات بیضم در کیسه بیضه وقتی جمع میشه به حالت افقی در کیسه بیضه وای میسته
  حال میخام بدونم که این مشکلی داره و غیر طییعی است یا طبیعیه؟
  بیضه چپم فقط بیضی اوقات اینجوری میشع..
  حالا دقیق نمیدونم که ایا قبل ضربه ام بیضم افقی بوده یا نه ..
  اقای دکتر لطفا سریع جواب بدید...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز من نزدیک یه ساله ک هنگام سکس یا تحریک شدن دچار دل پیچه میشم و همچنین اخرای رنگ اسپرمم زرد رنگه بعضی وقتا ک خیلی کم پیش میاد بیضه هامم درد میگیره فک میکنم زود انزالیم دارم میخاستم ببینم علت این دل پیچه ها چیه و راه درمانی هست. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   علت نا مشخص است

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید من یه مدت بود احساس میکردم بیضه ی سمت راستم بزرگ شده وموقغ ایستادن احساس درد داشتم سنوگرافی رفتن گفتن هرنی داری واریکوسل وهیدروسل هم ندارم الان 4روزه عمل کردم ولی احساس می کنم بیضه ی راستم مثل خودشه وکوچک نشده جای نگرانی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر hiptal شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  شما به بنده خیلی کمک کردید از سایتتون تشکر میکنم
  من ۲۰ سال سن دارم خودارضایی هم مبکنم
  بیضه سمت راستم یه روز صبح از خواب بیدار شدم
  درد خفیف داشت دکتر رفتم سونوگرافی بیضیه دادن
  جفت بیضه هام سالم و بدون کیست و....بود
  پایین پایین شکم نزدیک الت تناسلی درد خفیف دارم
  که قبلا سونوگرافی کلیه دادم اپاندیس هم نبود
  دکتر بهم دوتا قرص شل کننده عضلات دادن
  میخواستم بدانم این درد که بیصه سمت راست هسش
  حدودی هم گرم هسش ولی سونوگرافی کاملا سالم هسش
  با قرص شل کننده عصلات که دادن از بین می رود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   از بين نمي رود و بليد معاينه شويد

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر منظور از هتروژن بیضه واینکه بیضه سمت راست آتروفیک چیه میشه بگین من ۲۹سالمه مجردم دکتر رمضانی گفته باید جراحی کنم آیا باجراحی مشکل من حل میشه وناباروریمن درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   جراحي لازم نيست و أتروفي يعني كوچك شدن

 • تصویر کاربر Angle جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر بنده در فوتبال دچار ضربه از ناحیه پهلو شدم بعد ازآن رشتهای زیر بیضه احساس تورم دارم و ادرارم هم دائما دچار عفونت است وکمربندم را نمی توانم زیاد سفت کنم حالم خراب ميشه به محض کمی فشار روی مثانه دکتر هم رفتم یکبار گفتن مثانه عفونت کرده یکبار گفتن مثانه ات افتاده یک بار هم گفتن التهاب پروستات داری دارو هم کوتیرموکسازول و سیپروفلوکساسین مصرف کردم که تا زمان مصرف علائم عفونت اداری کم میشود آیا داروی برای از بین بردن این عفونتها ادراری هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   درمان درست تجويز شده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر