کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

کوچک شدن بیضه یک حالت و وضعیت پزشکی است که طی آن اورگان‌های تولید مثل که در اسکروتوم قرار دارند، اندازه شان کاهش یافته و این ممکن است همراه با کاهش عملکرد آن‌ها نیز باشد. لطفا با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی علت کوچک شدن بیضه ها بپردازیم.

بیضه چیست؟

بیضه ها،غدد جنسی مردان هستند. آنها در پشت آلت در کیسه ای از پوست به نام کیسه بیضه قرار دارند. بیضه ها اسپرم را تولید و ذخیره می کنند و همچنین منبع اصلی هورمون های مردانه (تستوسترون) بدن هستند.

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بيضه كوچك شود. بیضه ها دو غده ى تولید مثل مردانه هستند که در ناحیه خارج از آلت تناسلی مرد قرار دارند. اين غده ها مسئول ایجاد اسپرم هستند. دلایل احتمالی زیادی برای کوچک شدن بیضه ها از جمله كهولت سن، شرایط پزشکی خاص یا عفونت وجود دارد. کوچک شدن بیضه ها یا آتروفی بیضه به دنبال چند علت بوجود می‌آید که شامل:

 • ژنیتیک
 • ضربه
 • بیماری
 • در معرض قرار گرفتن بعضی مواد سمی

آتروفی بیضه چیست؟

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بیضه كوچك شود. در رابطه با کوچک شدن بیضه، بیضه ها به دلیل از بین رفتن برخی از سلول های توليدى و سلول های لیدیگ، كوچك می شوند. سلول هاى توليدى اسپرم توليد مى كنند و سلول هاى ليديگ مسئول توليد تستوسترون هستند.

اگر بيضه ها كوچك شوند، در نتيجه فرد اسپرم و تستوسترون كمترى توليد خواهد كرد، چرا كه سلول هاى توليدى و ليديگ كمترى دارد. آتروفی بیضه با کوچک شدن بيضه ها به دلیل دمای سرما فرق دارد.  در هواى سرد كيسه بيضه جمع مى شود و يا كوچك تر مى شود و بيضه ها را به سمت بدن مى كشد تا گرماى آنها را حفظ كند. در دماهای گرمتر كيسه بيضه شل مى شود، با اين كار بيضه ها از بدن فاصله مى گيرند و خنك مى شوند.

علائم کوچک شدن بیضه

اگر چه علامت اصلی کوچک شدن بیضه یا دو بیضه می‌باشد، ولی بر حسب سن علائم دیگری اضافه می‌گردد. یکی دیگر از علائم  این بیماری درد و ورم شدید بیضه‌ها است که با حالت تهوع و تب همراه می‌باشد. بیضه‌‌ها ورم می‌کنند و بزرگتر به نظر می‌رسند و این ورم منجر به کوچک شدن بیضه‌ها می شود.

علائم قبل از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم قبل از بلوغ که علائم ثانوی جنسی بوجود نمی‌آیند:

 • عدم وجود مو در صورت
 • عدم وجود مو در ناحیه ژنیتال
 • بزرگی آلت تناسلی

التهاب پروستات

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه عبارت اند از:

 •  کاهش میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم رشد مو در صورت
 • عدم یا کاهش مو در ناحیه ژنیتال
 • بیضه‌های بسیار نرم

علت کوچک شدن بیضه

اورکیت که به عنوان التهاب یا عفونت بیضه یا بیضه‌ها تلقی می‌شود، ممکن است همراه با تورم و درد بیضه یا بیضه‌ها و تهوع و استفراغ باشد. پس از بهبودی بیضه‌ها کوچکتر از حد طبیعی شده و باعث ناباروری می‌گردند. دو نوع اصلی اورکیت وجود دارد:

 اورکیت ناشی از ویروس اوریون

بیشتر مردانی که مبتلا به اوریون می‌شوند بعد از بلوغ دچار اورکیت نیز می‌شوند. اورکیت سه تا چهار روز بعد از گرفتن اوریون ظاهر می‌شود.

اورکیت عفونی

این نوع اورکیت بیشتر به دنبال بیماری‌های مقاربتی مثل گنوره و کلامیدیا بوجود می‌آید. در بعضی از افراد که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند نیز بوجود می‌آید. 

سن

مردان با افزایش سن دچار آندروپوز می‌شوند. آندروپوز باعث کاهش ترشح تستوسترون می‌شود. این امر می تواند علت کوچک شدن بیض.

واریکوسل

واریکوسل عبارتست از واریس ورید بیضه و بیشتر در بیضه چپ دیده می‌شود. واریکوسل با افزایش درجه حرارت بیضه باعث تخریب و اختلال عملکرد هر دو بیضه می‌شود که این می تواند در نهایت منجر به کبیضه شود.

پیچش بیضه

پیچ خوردن بیضه یا تورشن

اگر طناب بیضه پیچ بخورد، بیضه بدنبال آن می‌چرخد و گردش خون بیضه کاهش یا قطع می‌گردد و باعث درد و تورم بیضه می شود و اگر بیشتر از ۴ ساعت بگذرد بیضه میمیرد و باید خارج شود. بنابراین درمان پیچ خوردگی بیضه فوری و اورژانسی است و اگر درمان صورت نگیرد آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

جایگزینی تستوسترون از طریق آمپول یا خوراکی

افرادی به دلایلی تحت درمان تستوسترون قرار می‎گیرند، بدنبال آن ترشح هورمون‌های هیپوفیز قطع گردیده و باعث کوچک شدن می شود.

الکل

مصرف زیاد الکل باعث کاهش تستوسترون شده و در نهایت آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

شل شدن بیضه ها نشانه چیست ؟

معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر با علائم دیگری مانند درد در یک طرف بیضه یا در پروستات همراه شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

اندازه متوسط بیضه ها

تولید سالم تستوسترون و اسپرم در طیف گسترده ای از اندازه هاى مختلف بیضه می تواند رخ دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که بیضه های بزرگتر در بین برخی از پستانداران با سطح تستوسترون بالاتر همراه است، وهمچنين بیضه هاى کوچک تر اسپرم كمترى توليد مى كنند.

اگر به یک بیماری مانند سندرم کلاینفلتر (كه به دليل داشتن یک کروموزوم X اضافی رخ مى دهد)، مبتلا باشيد ممكن است سطح تستوسترون براى شما نگران كننده شود. علائم این بیماری شامل بیضه های کوچک یا بیضه های کم تحرک و برخی از خصوصیات زنانه مانند بدن و صورت بدون مو، و رشد بافت پستان است. داشتن سندرم کلاینفلتر معمولاً به معنای پایین آمدن سطح تستوسترون و کاهش فعالیت اسپرم است و در نتيجه فرد دچار نابارورى خواهد شد.

اصطلاح بالینی براى تعريف سطح پايين تستوسترون به طور غیر طبیعی، هیپوگنادیسم است.

علائم هیپوگنادیسم به شرح زير است:

 • بیضه های کوچک تر از حد متوسط
 • رشد بافت پستان
 • موهاى بدن و صورت فرد كمتر از همسالان او است.
 • ساير علائم شبیه به علائم کلاینفلتر است.

هیپوگنادیسم اغلب با درمان جایگزینی تستوسترون قابل درمان است و معمولا در دوران بلوغ رخ مى دهد.

یک مطالعه در سال ٢٠١٣ نشان داد که بیضه هاى کوچک با کیفیت تغذیه پدران فرد رابطه مستقيم دارد.

کاهش سطح تستوسترون و حجم بیضه ها هم با مراقبت هاى والدين در ارتباط است. اگر متوجه تورم بیضه های خود شده اید، حتما پزشك خود را در جريان قرار دهيد. رشد بیضه ها در بزرگسالی می تواند نشانه ى سرطان بیضه یا بروز مشکلى در رابطه با سلامتى شما باشد.

زمان رشد بیضه ها

بیضه یک مرد در بدو تولد حدود ١ سانتیمتر مکعب است و تا حدود ٨ سالگی به همان اندازه باقى مى ماند، سپس از سن ٨ سالگى دوباره شروع  به رشد می کند. بیضه ها به طور منظم و پيوسته رشد مى كنند تا در زمان بلوغ به اندازه بيضه هاى يك مرد بالغ برسند. در اين زمان موهاى مربوط به ناحیه ى اسکروتوم (كيسه بيضه) و اطراف دستگاه تناسلی شروع به رشد می کنند. گرچه بیضه ها با سرعت يكسان رشد می کنند، ولى ممکن است يكى از آنها کمی بزرگتر و کمی طولانی تر از دیگری رشد کند، همچنین به طور معمول یک بیضه کمی پایین تر از دیگری قرار مى گيرد.

علت کوچک شدن بیضه

آیا اندازه بیضه ها تغییر می کند؟

با افزايش سن، تولید تستوسترون كاهش مى يابد چرا كه بيضه ها شروع به كوچك شدن مى كنند، این توصيف به عنوان آتروفی بیضه شناخته شده است.

این تغییر در اندازه به طور معمول خيلى تدریجی رخ مى دهد و ممکن است خيلى هم به چشم نيايد. هنگامی که اين اتفاق به طور طبیعی رخ دهد، هیچ تهدیدی برای سلامتی محسوب نخواهد شد.

پایین آمدن سطح تستوسترون می تواند منجر به کاهش میل جنسی و كاهش توده عضلانی شود، اما بروز این تغييرات در روند افزايش سن كاملا طبيعى است.

برخی از مشکلات بهداشتی و پزشكى نيز ممكن است باعث بروز کوچک شدن بیضه شوند، از جمله:

 • بیمارى های مقاربتی مانند سوزاک و سفلیس
 • اوریون، سل و برخی عفونت های ویروسی مربوط به بیضه ها
 • تروماى شدید بیضه ها

عوامل بی خير ديگرى نيز وجود دارند كه می توانند باعث ایجاد تغییرات موقتی در بیضه و كيسه بیضه شوند، به خصوص كاهش دما كه می تواند باعث کوچک شدن كيسه بيضه ها به طور موقت شود و این هیچ تاثیری در اندازه بیضه ها ايجاد نخواهد كرد.

در صورت قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هواى سرد، ممکن است بیضه ها به طور موقت منقبض شده و به سمت بدن جمع شوند كه به آن انقباض کرماستریک گفته مى شود، دليل رخ دادن اين واكنش اين است که بیضه ها همواره سعی می کنند دمای معینی که برای تولید اسپرم ایده آل است را حفظ کنند. این دما کمی خنک تر از میانگین دمای بدن است، به همین دلیل بیضه ها از بدن فاصله دارند. اما هنگامی که در معرض آب سرد یا دمای سرد قرار مى گيريد، عضله كروماتر جمع مى شود و بیضه ها را برای گرم كردن به سمت بدن می کشد.

آیا اندازه بیضه ها متفاوت است؟

اين که یک بیضه کمی بزرگ تر از دیگری باشد كاملا طبيعى است. معمولاً هیچ توضیح پزشکی یا بهداشتی برای اختلاف اندازه بيضه ها وجود ندارد. اما اگر متوجه تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو بیضه شدید، حتما پزشک خود را در جريان قرار دهيد.

سرطان بیضه یا پیچ خوردگی بیضه که به دليل پیچ خوردگی بند ناف (بند اسپرماتیک) است، باعث بروز درد و تورم می شود و باید به سرعت پس از بروز علائم توسط پزشک مورد بررسى و درمان قرار گيرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

پزشک معمولا با طرح سؤالاتی در مورد سبک زندگی و سابقه پزشکی، تشخیص کوچک شدن بیضه را آغاز می کند و همچنین در مورد هر نوع دارویی که فرد مصرف می کند هم سؤال خواهد کرد، پزشک همچنین با نگاه به خصوصیات زیر می تواند بيضه ها را به صورت فيزيكى معاينه كند:

 • اندازه
 • شكل
 • بافت
 • سفتى

تشخیص کوچک شدن بیضه

و بالاخره یک پزشک ممکن است آزمايش هاى ديگرى را هم انجام دهد تا علت ایجاد آتروفی مشخص شود.

اين آزمايش ها به شرح زير است:

 • سونوگرافی بیضه ها برای دیدن ناهنجاری ها و جریان خون
 • ازمايش خون براى يافتن نشانه هايى ازعفونت
 • آزمایش سواب یا آزمایش ادرار برای بررسى عفونت هاى مقاربتى
 • تست های سطح هورمون

درمان کوچک شدن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود؟ چگونگی درمان کوچک شدن بیضه بستگی به علت اصلی آن دارد. درمان های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک برای عفونت
 • تغییر در سبک زندگی
 • هورمون درمانى
 • جراحى ( خصوصا در مورد پیچ خوردگی بیضه)

اگر فرد به موقع آتروفی بیضه را تشخيص دهد و در اسرع وقت درمان كند، ممکن است بتواند از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كند.

برخی از شرایط، مانند پیچ ​​خوردگی بیضه، به درمان فوری نیاز دارند تا از آسیب دائمی بیضه جلوگیری شود.

درمان سنتی کوچک شدن بیضه

برخی افراد ادعا می کنند که درمان سنتی کوچک شدن بیضه وجود دارد. هیچ شواهد بالینی اى وجود ندارد که نشان دهد هرگونه داروی طبیعی می تواند آتروفی بیضه یا علل اصلی آن را بر طرف کند.

بزرگ کردن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود ؟ لازم به ذکر است که هیچ روش اثبات شده پزشکی برای افزایش اندازه بیضه وجود ندارد. وقتی خون در اندام تناسلی شما جاری می شود، بیضه ها به طور موقت بزرگ می شوند. پس از اوج گرفتن، اندازه آنها به اندازه طبیعی برمی گردند.

توصیه پزشک برای کوچک شدن بیضه

افراد باید هميشه اندازه و شکل بیضه های خود را به طور منظم بررسى كند.

اگر یکی یا هر دو بیضه بطور قابل توجهی کوچکتر شود، بهتر است در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید.

در صورت تسخيص و درمان در مراحل اوليه، مى توان از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مردان در تهران

36+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب به علت کاهش گلبولهای سفید خونم (نزدیک به سه هزار) متخصص خون نزدیک به دو سال ونیم هست که کپسول دانازول ۲۰۰ میلی روزی یک عدد تجویز کرده که میخورم. نزدیک به ۳ ماه هست که حس میکنم تولید اسپرم در بدنم نصف شده .ایا بیضه های من کوچک شده ؟ یا تولید هورمون مردانه کم شده؟
  لطفا مرا راهنمایی فرمائید چه باید انجام بدم؟
  لازم به توضیح هست پزشک من اکنون در دسترس نیست و کاهش گلبولهای سفید بهتر شده و یک پزشک عمومی به من گفت که قرص را میتونم قطع کنم
  و فعلا مشکل من کاهش اسپرم هست
  با تشکر از راهنمایی جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   أزمايش اسپرم داده شود

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر
  ۲۶سالمه،بیضه هام خیلی کوچیکه ،چندین بار ب دکتر متخصص مراجعه کردم
  ازمایش ،سونو بیضه ،حتی آزمایش اسپرم دادم ،و دکتر گفته ک مشکل خاصی ندارم چندین بار معاینه شدم و ممنون میشم بگید اندازه بیضه تو این سن چقدر باید باشه ،مجرد هستم و ترس از این دارم ک نابارور باشم بهم کمک کنید مچکرم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   ٤ سانت

 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده 42 سالمه و قصد بچه دار شدن دارم. متاسفانه در سن 16 سالگی بخاطر ترقه بازی، یکی از بیضه هایم را از دست دادم. آزمایش اسپرم من گویای این است که هیچ اسپرمی در منی من وجود ندارد. آزمایش خون هم انجام دادم که خوشبختانه گفتند که بدن من تولید اسپرم دارد و من مشکل هورمونی ندارم. و احتمال زیاد فقط انسداد رگ ها رخ داده است. سوال من از شما بزرگوار این است که من برای بچه دار شدن، چه جراحی دقیقا باید انجام دهم؟ استخراج اسپرم؟ یا بیوپسی ؟ یا چه چیز دیگری؟ و چقدر هزینه دارد؟ و مهمتر اینکه من به داروی بیحسی حساس هستم. یکبار عمل فتخ انجام دادم (بعد از برداشتن بیضه ای که خرده شیشه در آن رفته بود) ، که با بی حسی بود و در اثر آمپول بی حسی که به کمرم زدند دچار انعقاد خون شدم و تا یک ماه در بیمارستان بخاطر سردرد بستری بودم.
  از توجه و هرگونه پاسخ حضرتعالی کمال تشکر را دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   بيوپسي بيضه بايد انجام شود هزينه يك ميليون است

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۵۵سالم مدت یک ماه هست بشدت تکرر ادرار دارم و موقع ار ضلع شدن منی بسختی خارج می شود انگار بیضه هام جم و کوچک می شوند و هیچ مشکلی دیگری ندارم ممنون می شوم که را هنمايی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر شایان جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر قوامی عزیز
  این رگ های گشاد که عکسش رو فرستادم تا پشت و زیر بیضه ام کشیده شده و دکتر بهم گفت واریکوسل خفیف روبه متوسط دارید تشخیص شما هم همین است و اینکه هیچ دردی ندارم
  ۱۷ سالم است
  باتشکر جناب قوامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله واريكوسل است

  2. تصویر کاربر شایان سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون بابت پاسخ دهی بنده هیچگونه درد ندارم و بنظر شما نیاز به عمل هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   اگر أزمايش اسپرم غير طبيعي باشد بايد عمل كنيد

  4. تصویر کاربر شایان پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   بنده ۱۷ سالم هست و کی باید آزمایش بدم و البته من هنوز جنب نشدم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)

   عمل كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Amin پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من ۲۷ سالمه و مجرد؛ تازگی متوجه شدم که رگ‌های بیضه م بیشتر سمت چپ، متورم و نمایان هستند و فکر می‌کنم واریکوسل باشه با توجه به چیزایی که خوندم و خودارضایی و جلوگیری از انزال هم داشتم و همچنین حس می‌کنم بیضه سمت چپ هم کوچکتر و به اندازه خیلی کمی نرم هست؛ این مشکل تا چه حد خطرناکه و درمانش چیه؟ و امکان ناباروری هست؟
  1. تصویر کاربر Amin پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ببخشید فراموش کردم بگم، کمی درد خفیف هم به صورت مبهم یا می‌شه گفت شبه‌درد به تازگی تو همون نواحی دارم و ورزش بدنسازی هم انجام میدم.
   تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   امكان ناباروري وجود دارد عمل واريكوسل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من یه ججون 19ساله هستم و چند وقتیه که حس میکنم بیضه هام کوچک شدن نگران این هستم که این کوچک شدن بیضه تاثیری توی سیستم باروری من داشته باشه و این موضوع من رو نگران کرده میخواستم بدونم باید چیکار کنم آیا مشکل جدی ای هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر ۲۴ سالمه متاهل ، جدیدا متوجه شدم بیضه هام کوچیک شده ، من کبد چرب دارم و سابقه تیرویید ، الان تیروییدم درمان شده ، اما جدیدا علائمی پیدا کردم مثل
  ریزش موی سر و خالی شدن دو سمت پیشونی... کوچیک شدن بیضه... کم شدن مایع منی نسبت به چند ماه اخیر به مقدار زیاد... خستگی و بیحالی و بی‌رمقی.... افزایش وزن داشتم، بخاطر میدم فکر می‌کنم باشه که فقط شکمم بزرگ میشه الان ۱۱۰ کیلو ام تقریبا ، علت کوچک شدن بیضه هام چیه ؟
  1. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   فراموش کردم بگم تیرویید کم کار داشتم.
  2. تصویر کاربر نیما شنبه ۱۰ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   بخاطر کبدم فکر میکنم باشه *
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   براي تشخيص سونوگرافي بيضه ها انجام شود 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز تون بخیر .
  من 17سالمه،آقای دکتر من صبح که بلند شدم دیدم بیضه سمت چپ م درد میکنه اونقدر درد ش زیاد نیست خیلی کم درد میکنه ؛ بعد سمت چپ نافم درد میکنه ، دردش خیلی کمه .
  باید چکار کنم چه دارویی بخورم میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك  استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدي یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دكار گرامي
  آقاي دكتر من ٣٠سال سن دارم ومجرد هستم ٤سال مصرف متأدون دارم آقاي دكتر چنين وقته بيضهام كوچك شدن فكر ميكنم برأي مصرف أين دارو باشد بايد چيكار كنم ساير بيضهام به حالت سابق برگردن چه داروهايي بهم كمك ميكند خواهش ميكنم راهنمايي كنيد
  ممنون دكتر
  1. تصویر کاربر مهدي یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   I
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر