کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

کوچک شدن بیضه یک حالت و وضعیت پزشکی است که طی آن اورگان‌های تولید مثل که در اسکروتوم قرار دارند، اندازه شان کاهش یافته و این ممکن است همراه با کاهش عملکرد آن‌ها نیز باشد. لطفا با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی علت کوچک شدن بیضه ها بپردازیم.

بیضه چیست؟

بیضه ها،غدد جنسی مردان هستند. آنها در پشت آلت در کیسه ای از پوست به نام کیسه بیضه قرار دارند. بیضه ها اسپرم را تولید و ذخیره می کنند و همچنین منبع اصلی هورمون های مردانه (تستوسترون) بدن هستند.

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بيضه كوچك شود. بیضه ها دو غده ى تولید مثل مردانه هستند که در ناحیه خارج از آلت تناسلی مرد قرار دارند. اين غده ها مسئول ایجاد اسپرم هستند. دلایل احتمالی زیادی برای کوچک شدن بیضه ها از جمله كهولت سن، شرایط پزشکی خاص یا عفونت وجود دارد. کوچک شدن بیضه ها یا آتروفی بیضه به دنبال چند علت بوجود می‌آید که شامل:

 • ژنیتیک
 • ضربه
 • بیماری
 • در معرض قرار گرفتن بعضی مواد سمی

آتروفی بیضه چیست؟

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بیضه كوچك شود. در رابطه با کوچک شدن بیضه، بیضه ها به دلیل از بین رفتن برخی از سلول های توليدى و سلول های لیدیگ، كوچك می شوند. سلول هاى توليدى اسپرم توليد مى كنند و سلول هاى ليديگ مسئول توليد تستوسترون هستند.

اگر بيضه ها كوچك شوند، در نتيجه فرد اسپرم و تستوسترون كمترى توليد خواهد كرد، چرا كه سلول هاى توليدى و ليديگ كمترى دارد. آتروفی بیضه با کوچک شدن بيضه ها به دلیل دمای سرما فرق دارد.  در هواى سرد كيسه بيضه جمع مى شود و يا كوچك تر مى شود و بيضه ها را به سمت بدن مى كشد تا گرماى آنها را حفظ كند. در دماهای گرمتر كيسه بيضه شل مى شود، با اين كار بيضه ها از بدن فاصله مى گيرند و خنك مى شوند.

علائم کوچک شدن بیضه

اگر چه علامت اصلی کوچک شدن بیضه یا دو بیضه می‌باشد، ولی بر حسب سن علائم دیگری اضافه می‌گردد. یکی دیگر از علائم  این بیماری درد و ورم شدید بیضه‌ها است که با حالت تهوع و تب همراه می‌باشد. بیضه‌‌ها ورم می‌کنند و بزرگتر به نظر می‌رسند و این ورم منجر به کوچک شدن بیضه‌ها می شود.

علائم قبل از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم قبل از بلوغ که علائم ثانوی جنسی بوجود نمی‌آیند:

 • عدم وجود مو در صورت
 • عدم وجود مو در ناحیه ژنیتال
 • بزرگی آلت تناسلی

التهاب پروستات

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه عبارت اند از:

 •  کاهش میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم رشد مو در صورت
 • عدم یا کاهش مو در ناحیه ژنیتال
 • بیضه‌های بسیار نرم

علت کوچک شدن بیضه

اورکیت که به عنوان التهاب یا عفونت بیضه یا بیضه‌ها تلقی می‌شود، ممکن است همراه با تورم و درد بیضه یا بیضه‌ها و تهوع و استفراغ باشد. پس از بهبودی بیضه‌ها کوچکتر از حد طبیعی شده و باعث ناباروری می‌گردند. دو نوع اصلی اورکیت وجود دارد:

 اورکیت ناشی از ویروس اوریون

بیشتر مردانی که مبتلا به اوریون می‌شوند بعد از بلوغ دچار اورکیت نیز می‌شوند. اورکیت سه تا چهار روز بعد از گرفتن اوریون ظاهر می‌شود.

اورکیت عفونی

این نوع اورکیت بیشتر به دنبال بیماری‌های مقاربتی مثل گنوره و کلامیدیا بوجود می‌آید. در بعضی از افراد که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند نیز بوجود می‌آید. 

سن

مردان با افزایش سن دچار آندروپوز می‌شوند. آندروپوز باعث کاهش ترشح تستوسترون می‌شود. این امر می تواند علت کوچک شدن بیض.

واریکوسل

واریکوسل عبارتست از واریس ورید بیضه و بیشتر در بیضه چپ دیده می‌شود. واریکوسل با افزایش درجه حرارت بیضه باعث تخریب و اختلال عملکرد هر دو بیضه می‌شود که این می تواند در نهایت منجر به کبیضه شود.

پیچش بیضه

پیچ خوردن بیضه یا تورشن

اگر طناب بیضه پیچ بخورد، بیضه بدنبال آن می‌چرخد و گردش خون بیضه کاهش یا قطع می‌گردد و باعث درد و تورم بیضه می شود و اگر بیشتر از ۴ ساعت بگذرد بیضه میمیرد و باید خارج شود. بنابراین درمان پیچ خوردگی بیضه فوری و اورژانسی است و اگر درمان صورت نگیرد آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

جایگزینی تستوسترون از طریق آمپول یا خوراکی

افرادی به دلایلی تحت درمان تستوسترون قرار می‎گیرند، بدنبال آن ترشح هورمون‌های هیپوفیز قطع گردیده و باعث کوچک شدن می شود.

الکل

مصرف زیاد الکل باعث کاهش تستوسترون شده و در نهایت آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

شل شدن بیضه ها نشانه چیست ؟

معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر با علائم دیگری مانند درد در یک طرف بیضه یا در پروستات همراه شود، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

اندازه متوسط بیضه ها

تولید سالم تستوسترون و اسپرم در طیف گسترده ای از اندازه هاى مختلف بیضه می تواند رخ دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که بیضه های بزرگتر در بین برخی از پستانداران با سطح تستوسترون بالاتر همراه است، وهمچنين بیضه هاى کوچک تر اسپرم كمترى توليد مى كنند.

اگر به یک بیماری مانند سندرم کلاینفلتر (كه به دليل داشتن یک کروموزوم X اضافی رخ مى دهد)، مبتلا باشيد ممكن است سطح تستوسترون براى شما نگران كننده شود. علائم این بیماری شامل بیضه های کوچک یا بیضه های کم تحرک و برخی از خصوصیات زنانه مانند بدن و صورت بدون مو، و رشد بافت پستان است. داشتن سندرم کلاینفلتر معمولاً به معنای پایین آمدن سطح تستوسترون و کاهش فعالیت اسپرم است و در نتيجه فرد دچار نابارورى خواهد شد.

اصطلاح بالینی براى تعريف سطح پايين تستوسترون به طور غیر طبیعی، هیپوگنادیسم است.

علائم هیپوگنادیسم به شرح زير است:

 • بیضه های کوچک تر از حد متوسط
 • رشد بافت پستان
 • موهاى بدن و صورت فرد كمتر از همسالان او است.
 • ساير علائم شبیه به علائم کلاینفلتر است.

هیپوگنادیسم اغلب با درمان جایگزینی تستوسترون قابل درمان است و معمولا در دوران بلوغ رخ مى دهد.

یک مطالعه در سال ٢٠١٣ نشان داد که بیضه هاى کوچک با کیفیت تغذیه پدران فرد رابطه مستقيم دارد.

کاهش سطح تستوسترون و حجم بیضه ها هم با مراقبت هاى والدين در ارتباط است. اگر متوجه تورم بیضه های خود شده اید، حتما پزشك خود را در جريان قرار دهيد. رشد بیضه ها در بزرگسالی می تواند نشانه ى سرطان بیضه یا بروز مشکلى در رابطه با سلامتى شما باشد.

زمان رشد بیضه ها

بیضه یک مرد در بدو تولد حدود ١ سانتیمتر مکعب است و تا حدود ٨ سالگی به همان اندازه باقى مى ماند، سپس از سن ٨ سالگى دوباره شروع  به رشد می کند. بیضه ها به طور منظم و پيوسته رشد مى كنند تا در زمان بلوغ به اندازه بيضه هاى يك مرد بالغ برسند. در اين زمان موهاى مربوط به ناحیه ى اسکروتوم (كيسه بيضه) و اطراف دستگاه تناسلی شروع به رشد می کنند. گرچه بیضه ها با سرعت يكسان رشد می کنند، ولى ممکن است يكى از آنها کمی بزرگتر و کمی طولانی تر از دیگری رشد کند، همچنین به طور معمول یک بیضه کمی پایین تر از دیگری قرار مى گيرد.

علت کوچک شدن بیضه

آیا اندازه بیضه ها تغییر می کند؟

با افزايش سن، تولید تستوسترون كاهش مى يابد چرا كه بيضه ها شروع به كوچك شدن مى كنند، این توصيف به عنوان آتروفی بیضه شناخته شده است.

این تغییر در اندازه به طور معمول خيلى تدریجی رخ مى دهد و ممکن است خيلى هم به چشم نيايد. هنگامی که اين اتفاق به طور طبیعی رخ دهد، هیچ تهدیدی برای سلامتی محسوب نخواهد شد.

پایین آمدن سطح تستوسترون می تواند منجر به کاهش میل جنسی و كاهش توده عضلانی شود، اما بروز این تغييرات در روند افزايش سن كاملا طبيعى است.

برخی از مشکلات بهداشتی و پزشكى نيز ممكن است باعث بروز کوچک شدن بیضه شوند، از جمله:

 • بیمارى های مقاربتی مانند سوزاک و سفلیس
 • اوریون، سل و برخی عفونت های ویروسی مربوط به بیضه ها
 • تروماى شدید بیضه ها

عوامل بی خير ديگرى نيز وجود دارند كه می توانند باعث ایجاد تغییرات موقتی در بیضه و كيسه بیضه شوند، به خصوص كاهش دما كه می تواند باعث کوچک شدن كيسه بيضه ها به طور موقت شود و این هیچ تاثیری در اندازه بیضه ها ايجاد نخواهد كرد.

در صورت قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هواى سرد، ممکن است بیضه ها به طور موقت منقبض شده و به سمت بدن جمع شوند كه به آن انقباض کرماستریک گفته مى شود، دليل رخ دادن اين واكنش اين است که بیضه ها همواره سعی می کنند دمای معینی که برای تولید اسپرم ایده آل است را حفظ کنند. این دما کمی خنک تر از میانگین دمای بدن است، به همین دلیل بیضه ها از بدن فاصله دارند. اما هنگامی که در معرض آب سرد یا دمای سرد قرار مى گيريد، عضله كروماتر جمع مى شود و بیضه ها را برای گرم كردن به سمت بدن می کشد.

آیا اندازه بیضه ها متفاوت است؟

اين که یک بیضه کمی بزرگ تر از دیگری باشد كاملا طبيعى است. معمولاً هیچ توضیح پزشکی یا بهداشتی برای اختلاف اندازه بيضه ها وجود ندارد. اما اگر متوجه تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو بیضه شدید، حتما پزشک خود را در جريان قرار دهيد.

سرطان بیضه یا پیچ خوردگی بیضه که به دليل پیچ خوردگی بند ناف (بند اسپرماتیک) است، باعث بروز درد و تورم می شود و باید به سرعت پس از بروز علائم توسط پزشک مورد بررسى و درمان قرار گيرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

پزشک معمولا با طرح سؤالاتی در مورد سبک زندگی و سابقه پزشکی، تشخیص کوچک شدن بیضه را آغاز می کند و همچنین در مورد هر نوع دارویی که فرد مصرف می کند هم سؤال خواهد کرد، پزشک همچنین با نگاه به خصوصیات زیر می تواند بيضه ها را به صورت فيزيكى معاينه كند:

 • اندازه
 • شكل
 • بافت
 • سفتى

تشخیص کوچک شدن بیضه

و بالاخره یک پزشک ممکن است آزمايش هاى ديگرى را هم انجام دهد تا علت ایجاد آتروفی مشخص شود.

اين آزمايش ها به شرح زير است:

 • سونوگرافی بیضه ها برای دیدن ناهنجاری ها و جریان خون
 • ازمايش خون براى يافتن نشانه هايى ازعفونت
 • آزمایش سواب یا آزمایش ادرار برای بررسى عفونت هاى مقاربتى
 • تست های سطح هورمون

درمان کوچک شدن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود؟ چگونگی درمان کوچک شدن بیضه بستگی به علت اصلی آن دارد. درمان های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک برای عفونت
 • تغییر در سبک زندگی
 • هورمون درمانى
 • جراحى ( خصوصا در مورد پیچ خوردگی بیضه)

اگر فرد به موقع آتروفی بیضه را تشخيص دهد و در اسرع وقت درمان كند، ممکن است بتواند از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كند.

برخی از شرایط، مانند پیچ ​​خوردگی بیضه، به درمان فوری نیاز دارند تا از آسیب دائمی بیضه جلوگیری شود.

درمان سنتی کوچک شدن بیضه

برخی افراد ادعا می کنند که درمان سنتی کوچک شدن بیضه وجود دارد. هیچ شواهد بالینی اى وجود ندارد که نشان دهد هرگونه داروی طبیعی می تواند آتروفی بیضه یا علل اصلی آن را بر طرف کند.

بزرگ کردن بیضه

چه کار کنیم که بیضه هایمان بزرگ شود ؟ لازم به ذکر است که هیچ روش اثبات شده پزشکی برای افزایش اندازه بیضه وجود ندارد. وقتی خون در اندام تناسلی شما جاری می شود، بیضه ها به طور موقت بزرگ می شوند. پس از اوج گرفتن، اندازه آنها به اندازه طبیعی برمی گردند.

توصیه پزشک برای کوچک شدن بیضه

افراد باید هميشه اندازه و شکل بیضه های خود را به طور منظم بررسى كند.

اگر یکی یا هر دو بیضه بطور قابل توجهی کوچکتر شود، بهتر است در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید.

در صورت تسخيص و درمان در مراحل اوليه، مى توان از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مردان در تهران

31+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز تون بخیر .
  من 17سالمه،آقای دکتر من صبح که بلند شدم دیدم بیضه سمت چپ م درد میکنه اونقدر درد ش زیاد نیست خیلی کم درد میکنه ؛ بعد سمت چپ نافم درد میکنه ، دردش خیلی کمه .
  باید چکار کنم چه دارویی بخورم میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك  استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشی علیرضا هستم ۳۲ساله
  دکتر جان بعد از بلوغم بیضه هام همینجور کوچیگ موندن دو الی سه بارم دکتر غدد رفتم آمپول تستسترون دادن به من اول ماهی یکی میزدم بعد گذشت چندسال گفت دو هفته ای یکی بزن من قبل این چیزا همه جایه بدنم اوکی بود ریشم مویه بدن همه چی سالم بودن فقط سینه هام ورم داشت بیضه هام کوچیک بودن دکتر گفت تا آخر عمرت باید این تستسترونو مصرف کنی زمانی که این آمپولو میزدم کله بدنم مخصوصا سرم به خارش میوفتاد دیگه اعصابم خورد کرده بود برگشتم پیششو موضوع رو واسش توضیح دادم گفت یه چیز طبیعیه خدایش دیگه طاقت نیوردمو بیخیال آمپولا شدم
  بخاطر همین آدرسه شما رو از اینجا پیدا کردمو گفتم مشکلمو با شما در میان بزارم شاید شما بتونین کمکی واس من داشته باشین اگه کیشه کمکی واس من بکنین خدا خیرتون بده بخاطر همین موضوع حسه ازدواج کردنم میله ازدواج کردنو ندارم یعنی دارم اما میترسم اختلافی تو زندگی پیش بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   درمان شما بايد توسط متخصص غدد انجام شود

 • تصویر کاربر Manooo یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من ۳۵ سال سن دارم حس میکنم بیضه هام کوچک هست و کیسه بیضه ها تنگ هست .موقع نزدیکی خیلی دیر تحریک میشوم بعضی وقتا اصلا تحریک نمیشوم یا زود ارضا میشوم البته قبلا خود ارضایی میکردم .یه دفعه هم ۱۲ سالم بود اوریون گرفتم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر Bb جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  من سه یا چهارسال است آمپول تستسترون میزنم ۲۰ روزی یکبار میل جنسی هم چهار پنج روزی یکبار رابطه دارم ولی مدتی است بیضه هام کوچکتر شده اند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   أمپول را قطع كنيد

 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید بنده ۱۵ سال خود ارضایی داشتم جدیدا که ازدواج کردم خیلی سریع ارضا میشم و بیضه هام نسبت به قبل کمی کوچکتر شده اما هنوز نرمال هستن سرعت ارضا به طوری که رابطه ام گاهی به دخول هم نمیکشه میخواستم بدونم باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بیضه ی سمت راست من حدود چند ماهی درد می کنه همون اوایل رفتم دکتر معاینه و سونوگرافی چیزی نشون نداد . چند مدت بعد دردش کمتر شد ولی تا الان دردش به صورت متناوب ادامه داره و گاهی دردش خوب میشه و. دردش موقع تخلیه ی منی کمتر میشه. به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر سوالی داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید من 23سالمه بعد از درد گرفتن ران پای چپم و بیضه هام به دکتر مراجعه کردم که تو سونوگرافی بهم گفتن که واریکوسل گرید 2دارم الان سوال من اینجاست که
  1 ایا احتیاج به عمل هست ؟
  2 ایا امکان دارد که واریکوسلم بشه گرید 3؟؟
  3ایا این واریکوسل گرید 2امکان دارد رو باروریم تاثییری بزاره ؟؟
  در ضمن اندازه بیضه هام در سونو گرافی به این اندازه بود ببضه راست 42×24 و بیضه سمت چپ 41×24 بود ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   اگر أزمايش اسپرم غير طبيعي باشد بايد عمل كنيد،،،.  به گريد ٣  تبديل نمي شود.واريكوسل ممكن است روي باروري اثر كند،

  2. تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   با سلام دوباره خدمت شما دکتر
   دکتر من ازمایش اسپرم انجام دادم براتون از پیوست میفرستم جوابشو لطف کنید بهم بگید که چ جوریه ازمایشم؟؟
   بعد دکتر اگه ازمایش ok بود دوباره بعد چند وقت ازمایش بدم ؟؟
   بعد دکتر شرمنده ی سوال دیگه داشتم ایا واریکوسل گرید 2میتواند بیضه رو کوچک کند یا خرابش کند ؟؟
   ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   أزمايش طبيعي است  ،. گرد دو مي تواند  بيضه را كوچك كند،،  تكرار أزمايش لازم نيست

  4. تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   دکتر بازم شرمنده ببخشید پس عمل لازم نیس ؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   خير لازم نيست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام .ممنون از وقتی که میگذارید.
  بنده پسری دارم که خرداد ماه 18سالشون تموم میشه.ایشون تستسترونش به یک هم نمیرسه و چون کم کاری تیرویید هم دارن به مدت یک سال هست که تحت درمان دکتر متخصص غدد هستن.ایشون گفتن چون LHتو آزمایش خوب بود شکی به تستسترون نکردن و دیر برای آزمایشات تستسترون اقدام کردن.تا اینکه گفتن دوباره باید تو این ماه هزمایش بدیم که ببینند آیا بهتر شده سطح تستیترون یا نه .از زرفی من و همسرم فامیل هستیم ،گفتن به اون هم میتونه مربوط باشه .خلاصه تا دیروز که پسرم گفتن بیضه چپشون درد میکنه وبه سمت شکم تیر میکشه نه طوری که کلافه بکنه ولی درد خفیف رو بخصوص آخر شبها دارن و اینکه بیضه چپش کوچکتر شده.خواهش میکنم نظرتون رو بفرمایید .واینکه چه عواقبی در بلند مدت خواهد داشت .خیلی خیلی ممنون.خدا خیرتون بده.شرمنده طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنند و كار سنگين انجام ندهند و در مورد تستوسترون نظري ندارم

 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای کتر خسته نباشید
  یه چند وقتی هست بالای بیضه چپم باد میکنه و برامدگی میشه گلاب به روتون وقتی که دستشویی میرم و ادرار انجام میشه خیلی سریع باد بیضه میخوابه و بیضه برمگیرده به حالت عادی.
  درد نداره زیاد ولی بعضی وقتا درد میفته داخل پای چپم.
  علت چی میتونه باشه درضمن ۴ سال پیشه واریکوسل گرید یک عمل لاپروسکوپی کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  9. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  10. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  11. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  12. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  13. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  14. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  15. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  16. تصویر کاربر سید دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر من ۱۰‌روز این کار را کردم شیاف ایندومتاسین گذاشتم یکم بهتر شدم

   ولی هنوز خوب نشدم چیکار کنم
  17. تصویر کاربر سید دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   دارویی معرفی نمیکنید بهم آقای دکتر

   من هنوز ازدواج نکردم
  18. تصویر کاربر سید دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   آقای دکتر من ۱۰ روز این شیاف و آب گرم را انجام دادم بهتر شدم دارویی معرفی نمیکنید
   تا کی باید هر روز شیاف استعمال کنم
  19. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،. روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،عمل جنسي داشته باشيد

  20. نمایش سایر 18 پاسخ
 • تصویر کاربر Sep یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  خسته نباشید
  من حدودا ۱۰سال پیش عمل تورشن انجام دادم ولی بعد عمل اسکن هسته ای انجام دادم و بهم گفتن خوبه.ولی جدیدا رفتم سونو که چکاپ بشم گفتن که یه بیضت کامل اتروفی شده وبیضه سمت راستتم واریکوسل خفیف داره و ما جرات عمل کردنشو نداریم
  میخواستم ببینم چیکار میشه کرد؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر