علت درد بیضه چپ در مردان چیست؟ علائم و درمان

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به موضوع درد بيضه سمت چپ و تير كشيدن بيضه سمت چپ پرادخته شود.

در این قسمت شایع‌ترین علل درد بیضه‌ سمت چپ و راست را مطرح کرده و به صورت مختصر درباره‌ی روش درمان هر کدام صحبت خواهیم کرد.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

 

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت اپیدیمیت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

فتق یکی از علت های درد بیضه سمت چپ

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد ورم بیضه سمت چپ یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

انواع روش های درمان واریکوسل

درد بیضه چپ نشانه چیست؟

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه سمت چپ و راست

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد درد بیضه سمت چپ و راست که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

تورم بیضه چیست؟

تورم کیسه بیضه به دلیل تجمع مایعات، التهاب یا رشد غیرطبیعی عفونت باکتریایی در کیسه بیضه ایجاد شود. درد می‌تواند در بیضه راست یا چپ ایجاد شود و در آن جا بماند یا در سراسر کیسه بیضه منتشر شود. علاوه بر درد ممکن است کیسه بیضه متورم شود یا آن که گرمای آن احساس شود. تورم ممکن است بدون درد یا بسیار دردناک باشد. اگر درد بیضه زیاد بود فورا به دنبال درمان باشید. در موارد شدید و بسته به علت، عدم درمان می تواند منجر به از بین رفتن بیضه های شما شود.

 

چه عواملی باعث تورم بیضه می شود؟

تورم کیسه بیضه با گذشت زمان می تواند به سرعت یا به آرامی اتفاق بیفتد. یکی از دلایل اصلی تورم دردناک بیضه، پیچ خوردگی بیضه است. این یک آسیب یا رویدادی است که باعث پیچ خوردن و قطع گردش خون بیضه در کیسه بیضه می شود. این آسیب دیدگی بسیار دردناک می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ بافتی در کیسه بیضه شود.

درمان درد بیضه

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درمان خانگی درد بیضه چپ

علاوه بر رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک اورولوژیست، گزینه های درمانی زیر را نیز در خانه انجام دهید. از جمله:

 • استفاده از یخ روی کیسه بیضه برای رفع تورم
 • مصرف مسکن بدون نسخه
 • پوشیدن لباس آزاد
 • استفاده از وان کم عمق برای کاهش تورم
 • پرهیز از فعالیتهای سنگین

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من ۴۰ سالمه و چند باری رابطه جنسی ۷ ساعته داشتم البته با مصرف دارو دیرانزالی بعد از رابطه های طولانی چند ماه میشه که حس میکنم درد کوچیک در دور بیضه چپ البته دردش کمه و بیشتر شبیه سوختگی و خراشیدگی روی پوست و وقتی پوست بیضه بیشتر سمت چپ به رانم می چسب سوزش میکنه طوریکه راحت نیستم و درد هم شدید نیست و همش باید از بدنم جدا کنم در کل احساس خوبی ندارم و گاهی در زمان پیادروی فکر میکنم بیضه هام بزرگ شده بیشتر سمت پروستات و هرزگاهی هم تشویش که میکنم بیشتر میشه،
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر داریوش چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 39سالمه ده سال پیش یکبار عمل کردم بیضه سمت چپ و دوباره تورم پیدا کرده سفت شده درد ندارم ولی تورم داره فقط سمت چپ ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام سفتي بيضه درمان ندارد

 • تصویر کاربر ho3ein جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  توی سایتتون همش درد بیضه بعد از انزال بود
  ولی بنده وقتی مدت زیادی رابطه نداشته باشم درد بیضه میگیرم با همه این چیزایی ک توی سایت بود فرق داره اگ راهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر ho3ein پنجشنبه ۲۸ بهمن ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر خسته نباشید
   درد بیضه سمت چپ دارم ۲۱سالمه همون جور ک توی سوال قبل گفتم موقع ای ک انزال نداشته باشم یه مدت درد بیضه میگیرم و قبلا سابقه خود رضایی داشتم
   الان بعد مدت ها ک دیگه انجام ندادم ولی از همون موقع درد کمی رو حس میکردم هر بار ک انزال نداشته باشم یه مدت درد میگیره و هر بارم درد بیشتر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام روزی دو بار هر بار ۱۵ دقیقه در آب گرم ده روز نشسته شود و روزی یک عدد شیاف ایندومتاسین۱۰۰ میلی ده روز استعمال کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوب هستین خسته نباشید
  میخواستم ازتون بپرسم که من چند روزیه حس میکنم درد کوچیک در دور بیضه چب البته درد نیست احساس میکنم سوزش و کشیدگی کوچیکی زیر بیضه چب نزدیک ران چبم هست
  ایا جای نگرانی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام نگران نباشيد مهم نيست روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمدی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر الان مدت دوماهه که بیضه چپم ورم کرده درد داره سونو گرفتم عفونت شدید وابسه دوماه امپول وقرص چرک خشک کن قوی مصرف کردم ولی ورمش نخوابیده دردتو مثانه کشاله ران چپم تازانو درد میادبعضی وقتاپهلوچپم دردمیادلطفا راهنمایی بفرمائد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام مبتلا به التهاب پروستات هستيد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من در زمان سربازی موقع نگهبانی چند ساعت جایی نشستم که زیر پام بخاری برقی روشن بود بعد از چند ساعت احساس درد دربیضه چپ داشتم و بعد چند روز بیضه چپ از بیضه راست بزرگتر شد به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی دادم گفتن مشکلی نیست قرص ناپروکسن تجویز کردن اما الان که دو ساله از اون جریان میگذره هنوز یه دردی از پایین کمر شروع میشه و میاد داخل بیضه و تا انتهای پای چپم درد میکنه اختلال نعوظ هم دارم به خصوص وقتی گرما به بیضه میخوره درد کمر پا وبیضه بیشتر میشه خواهشن راهنمایی کنید ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید...
  آقای دکتر چند روزی هس بیضه سمت چپم درد گرفته. دردش حالت تیر کشیدنه و به کشاله ران چپ هم میزنه... یکم هم موقع ادرار سوزش دارم... 3 سال پیش هم همینطور شدم اومدم پیشتون دارو دادید و توصیه وان آب گرم کردید... الان چه داروهایی مصرف کنم
  میخاستم راهنماییم کنید...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام از انجام كار سنگين خوداري شود عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام از انجام كار سنگين خوداري شود عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب
  سن ٤٨ سال
  ٢ سال بيشه بيضه سمت چپم شروع به درد و ناراحتي كرد ٢ بار به دكتر مراجعه كردم بار اول بعد از سونوگرافي گفتند واركوسل است بايد مدارا كني،. بار دوم بعد از ١٦ ماه به پزشك ديگري مراجعه كردم بعد از سونوگرافي اعلام كردند كه ١٠٪؜ رگها كشاد شده است و واريكوسل ميباشد و بايد مدارا بكني.
  اما در خال حاضر بيضه سمت چپ و قسمت سمت چپ الت تناسلي به شدت داغ ميشوند و بطوري كه در زمستان توان كشيدن پتو ير روي ان ناحيه از بدن را ندارم
  و از شددت حرارت شبها بارها بيدار ميشوم و در روز هم به شدت ازارم ميدهد
  قبلا فقط بيضه سمت چپ ازار ميداد چند روزي است كه يك طرف الت هم به شدت داغ ميشود
  ضمنا به توصيه پزشك رابطه جنسي و تخليه بيضه ها در هفته ١-٢ بار ميباشد
  از راهنمايي و مشاوره جنابعالي سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد 

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲ سال است که بیضه سمت چپم درد میکند چند بار به متخصص مراجعه کردم و سونوگرافی و آزمایش اسپرم گفتن نرماله آخر سر تشخیص دکتر این بود که بیماری نورولوژیک است و وقتی دست میزنم به شدت درد میکنه و در کار های روزانه تداخل ایجاد میکنه الان من چه کار کنم ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه به مدت دو هفته در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد پس از اتمام ايندومتاسين روزي يك عدد قرص الفن xl  صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد بعد از غذا

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ بهمن ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  چند روزی بود که درد بیضه چپ داشتم به گونه ای که به پام هم میخورد تیر میکشید مثل حالت کوفتگی در عظله ای حالا اون درد دیگه احساس نمیشه ولی نعوظ ندارم از وقتی که خوب شده هر کاری هم میکنم باز مشکل نعوظ دارم ممنون میشم راهنمایی کنید 31 سالمه مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ بهمن ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه جنسي بايد يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر