علت درد بیضه چپ در مردان چیست؟ علائم و درمان

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به موضوع درد بيضه سمت چپ و تير كشيدن بيضه سمت چپ پرادخته شود.

در این قسمت شایع‌ترین علل درد بیضه‌ سمت چپ و راست را مطرح کرده و به صورت مختصر درباره‌ی روش درمان هر کدام صحبت خواهیم کرد.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

 

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت اپیدیمیت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

فتق یکی از علت های درد بیضه سمت چپ

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد ورم بیضه سمت چپ یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

انواع روش های درمان واریکوسل

درد بیضه چپ نشانه چیست؟

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه سمت چپ و راست

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد درد بیضه سمت چپ و راست که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

تورم بیضه چیست؟

تورم کیسه بیضه به دلیل تجمع مایعات، التهاب یا رشد غیرطبیعی عفونت باکتریایی در کیسه بیضه ایجاد شود. درد می‌تواند در بیضه راست یا چپ ایجاد شود و در آن جا بماند یا در سراسر کیسه بیضه منتشر شود. علاوه بر درد ممکن است کیسه بیضه متورم شود یا آن که گرمای آن احساس شود. تورم ممکن است بدون درد یا بسیار دردناک باشد. اگر درد بیضه زیاد بود فورا به دنبال درمان باشید. در موارد شدید و بسته به علت، عدم درمان می تواند منجر به از بین رفتن بیضه های شما شود.

 

چه عواملی باعث تورم بیضه می شود؟

تورم کیسه بیضه با گذشت زمان می تواند به سرعت یا به آرامی اتفاق بیفتد. یکی از دلایل اصلی تورم دردناک بیضه، پیچ خوردگی بیضه است. این یک آسیب یا رویدادی است که باعث پیچ خوردن و قطع گردش خون بیضه در کیسه بیضه می شود. این آسیب دیدگی بسیار دردناک می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ بافتی در کیسه بیضه شود.

درمان درد بیضه

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درمان خانگی درد بیضه چپ

علاوه بر رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک اورولوژیست، گزینه های درمانی زیر را نیز در خانه انجام دهید. از جمله:

 • استفاده از یخ روی کیسه بیضه برای رفع تورم
 • مصرف مسکن بدون نسخه
 • پوشیدن لباس آزاد
 • استفاده از وان کم عمق برای کاهش تورم
 • پرهیز از فعالیتهای سنگین

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر چند وقتیه کنار رگهای واریکوسل در زیر پوست مابین جایی که بیضه میتونه به زیر پوست شکم بره یه توده گرد به اندازه دو سانت در زیر پوست میبینم و در بغصی اوقات خارش داره البته هیچ دردی در بیضه ندارم و نگاه کردم دیدم به حالت نوک جوش شده نمیدونم دمله یا توده دارم سفالکسین میخورم البته وسیله سنگینی بلند کنم فکر کنم بیشتر میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   عکس فرستادم
  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۴ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر امیر جمعه ۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر الان روز سومه سفالکسین میخورم از همون قسمت که مثل نوک جوش شده سرباز کرده و کمی خونابه بیرون زده
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام حتما سونوگرافي از بيضه ها انجام شود ممكن است نياز به عمل جراحي باشد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید طی دوماه ازدردبیضه رنج میبرم سمت چب هست‌ ناچارم باقرص مسکن استفاده کنم تامقطعی خوب میشه دوباره فردایی بادردشروع میشه خواهشمندم بنده راهنمایی فرمایید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ، بنده وقتی میخوام ارضا بشم رگ کنار بیضه چپ من باد میکنه و جلوی خارج شدن زیاد منی و جهش آن را میگیره و نعوظ زیادی ندارم ، چندتا دکتر اورولوژی رفتم ولی نتونستن تشخیص بدن چیه ، شما راهنمایی کنین بنده رو ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و رگ كنار بيضه طبيعي مي باشد

 • تصویر کاربر رضل دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر
  من دچار بیماری ایپدرمال شدم که باعث جوش های ریز زیر پوست در ناحیه تناسلی شده
  درمان میشه ایا؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساتين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۳۰ سالمه. مدتیه که در کشاله ران و بیضه درد شدید دارم؛با پیاده روی خیلی بیشتر میشه،ازمایش psa دادم ۲۸۵/ بود سونو گرافی دادم گفتن که واریکوسل یافت نشد مقدار کمی مایع و هرنی اینگوینال یافت شد،دکتر که معالجم کرد گفتن که اصلا فتق نداری،فقط یکم التهاب پروستات داری، حجم پروستات هم ۲۵ سی سی بود،تاوانکس نوشتن،ولی دردم اصلا کم نمیشه،ادرارم فشارش کم شده؛در
  1. تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۱۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   در ضمن اقای دکتر روی پهلو اصلا نمیتونم بخوابم،فقط روی کمر،چند سال پیشم واریکوسل عمل کردم که سونوی جدید واریکوسلی یافت نشد علاوه بر درد بیضه پا درد و کمر دردم شبا دارم،تو معاینه هم دکتر گفت که مشکلی نداری
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

    روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 17 سال پیش واریکوسل دو طرفه عمل کردم و بچه دار شدم سال گذشته دردی در لبضه چپ احساس می کردم به دکتر نراجعه کردم گفت مشکلی نیست و بعد از چند روز بر طرف شد ولی چند روز هست مجددا در بیضه چپ احساس درد شدید به صورت لحظه ای میشم و بنظر میاد رگهای بالای بیضه متورم و کلفت شدند لطفا راهنمایی قرمایید که چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام چند روز هست احساس سوزش بیضه دارم دیروز با مو بر اصلاح کردم الان متوجه قرمزی پوست بیضه و بعضی جاهاش مثل اینه که خشکی زده پوست وسوزش هم داره هنوز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك بار پماد بتامتازون روي زخم ماليده شود

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  باسلام مدتی هست وقتی دستشویی میروم در ناحیه بیضه چپم هنگام زور زدن تورم میبینم و البته سوزش کشاله ران و موقع راه رفتن درد کشاله ران دارم و البته واریکوسل هم دارم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   هر ١٢ساعت يك عدد قرص ألفنxl ميل كنيد ده روز بعد از غذا

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود 6 ماه پیش موقع خواب میخواستم جنب بشم اما نشدم و با درد شدیدی بیدار شدم از خواب، فرداش دردی نداشتم، اما 1 هفته پیش هنگام خواب مجددا میخواستم جنب بشم اما نشدم و با درد شدیدی بیدار شدم ازون روز بدنسازی رو هم کنار گذاشتم اما درد اروم نشده و فقط با ژلوفن میتونم بخوابم یکی دو روز فکر کردم خوب شدم ژلوفن نخوردم اما بعد 2 ساعت درد زیادی احساس کردم و به حالت لرز بیدار شدم، پزشک عمومی رفتم سونوگرافی نوشتن که انجام دادم فرستادم براتون در سونو نوشته واریکوسل خفیف، اما در حالت عادی تو خونه خودم احساس میکنم شاید این واریکوسل خفیف نباشه، عکس سونو و عکس حالت عادی در خانه از خودم رو اینجا میذارم لطفا نظرتون رو بفرمایید ، ضمنا امروز هم رفتم عکس سونوگرافی رو به پزشک عمومی نشون دادم برام سیپروفلوکساسین نوشتن با الفن ایکس ال
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   گرد واريكوسل ٣ مي باشد و دارو هاي تجويز شده را ميل كنيد

 • تصویر کاربر جعفر یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  اقای دکتر چند مدتی هست که تو چند ناحیه ازالت و بیضه ام خالهای سفیدرنگی بوجود امده میشه روش درمانشو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يكي از خالها با جراحي برداشته شود و به أزمايشگاه پتولوژي داده شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر