علت درد بیضه سمت چپ و راست

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به این موضوع پرادخته شود.

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

علت درد در بیضه

متن سربرگ خود را وارد کنید.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد تورم یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد دردی که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

برای تعیین اینکه درد شما از کجا ناشی می شود، یک بی حس کننده و استروئید موضعی به اسپرماتیک کورد (بند بیضه) (مجموعه ای از رگ های خونی در کیسه بیضه که خون را به بیضه ها می رساند) در ناحیه کشاله ران که احساس درد می کنید، تزریق می شود.

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

راه های درمان درد بیضه سمت چپ و راست

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  بنده چند روزی است که درد در بیضه چپ داشتم و بعداز آن درد در کلیه گرفتم رفتم دکتر و سنوگرافی و آزمایش دادم. در سنوگرافی مشخص شد که بیضه سمت راستم یک ضایعه وجود دارد. دکتر به بنده دی سیکلومین۱۰ میلی گرم را تجویز کردند. اما بعداز استفاده از ان هنوز رد دارم. ضمنا بعداز استفاده از قرص حالت تهوع خشکی لب و دهن داشتم.ضمنا تصاویر سنوگرافی و آزمایش را بپیوست ارسال کردم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز و در أب گرم هم نشسته شود دو بار در روز

 • تصویر کاربر یلدا جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرم دیروز به دکتر اورولوژی مراجعه کرده سونو گرافی از بیضه هایش را نشان دکتر بدهد ، در سونو واریکوسل نداشته ، فقط یه کیست ساده در بیضه چپ داشته، دکتر معاینه اش کرده و از دیروز در بیضه چپش درد دارد ، علتش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   درد كيست است هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ميل كنند

 • تصویر کاربر ولی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم حدو ۴سال پیش واریکوسل عمل کرده ودر حال حاضر عود کرده و گرید ۳ می باشد. درد بسیار شدیدی در ناحیه بیضه دارد. مشخص نیست این دردمربوط به واریکوسل است یا نه چون عنوان می نماید که پاهایم سرد وبی حس می شود.چگونه می توان فهمید که به واریکوسل مربوط است یانه واگر جواب منفی است به چه متخصصی بایستی مراجعه کنیم.اگر مربوط به بیضه باشد می توان بیضه را عصب کشی کردچگونه می توان این درد را از بین برد.تشکر
  1. تصویر کاربر ولی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام لطفا سولات من پاسخ بدهید.تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   درد از واريكوسل نيست از بيضه است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز وروزي يك عدد شياف ايندومتاسين  صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  بعد از رابطه جنسی بیضه سمت چپ تا دوروز درد میکنه بعد دردش کمتر میشه
  1. تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)
   8
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر داوود پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  چند هفته ای است درد در بیضه چپ به سمت شکمم میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 4 هفته پیش)

   كار سنگين انجام نشود ،،. روزي دو بار در أب گرم نشسته  روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید .
  من چند روزیه که درد بیضه گرفتم فقط شب ها وقتی که خوابم درد میکنه که از خواب بیدار میشم اونقد درد داره که احساس دل پیچا میکنم البته شب اولی که درد گرفت زد به دل درد سمت چپ دلدرد گرفم یکم دارو گیاهی استفاده کردم .ویه حالت تحو داشتم ولی بالا نیوردم یکم اب از دهانم خارج شد خوب شدم تا الان که به شما پیام میدم این دفعه سومه که درد گرفته فقط شبهاس .
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز ،، و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر افشین شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر درد از بیضه سمت چپ دارم ۵ ماه پیش عمل فتق انجام دادم ربط به عمل داره یا مشکل از بیضه س
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   بعمل ربط دارد

 • تصویر کاربر شهرام شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  درد و تورم بالای بیضه سمت چپ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يكعدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر شرمنده ببخشید من گاهی بیضه هام دردمیکنن هردوشون باهم دردمیکنن بیضه سمت چپ یکم بیشتر درد می‌کنه وقتی که میگیره سرپا یاموقع راه رفتن درد خیلی داره ولی دراز کشیدن یا نشسته پاهامو دراز میکنم دردش کم میشه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد و استراحت داشته باشيد و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يكعدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 31 سالمه فک کنم 3سالی هست 1دانه خیلی ریز کنار اپیدمیم روی سطح بیضه دارم مثل جوشه بدون درد.رفتم متخصص گفتن مشکلی نیست اپیدممیه
  خودم رفتم سونو اونجام چیزی گفت مشاهده نمیشه و مشکلی نداری.ازمایش خون خون هم دادن سی بی سی بازم مشکل نبود ازمایش اسپرسم هم دادم حرکت اسپرم ضعیف بود راستی واریکوسل گرد 1 هم دارم سمت چپ.این دانه واقعا بی خطره.تازگیا احساس میکنم 1کم بزرگتر شده.البته اندازش تغیر میکنه
  این واقعا کیست اپیدمیم هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   كيست اپيديديم است درماني ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر