نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درد بیضه بحث مفصلی است و مردانی که از درد بیضه شکایت دارند کم نیستند. اما ممکن است درد بیضه به علت التهاب اپی دیدیم باشد.

 افرادی هستند که فکر می کنند که درد آنها از بیضه می باشد و به علت درد بیضه و برای درمان درد بیضه به پزشک مراجعه می کنند و ماه ها سرگردان و بدون گرفتن نتیجه درمانی از این مطب به مطب دیگر در جستجوی درمان هستند و بسیاری از آنها از درمان ناامید و دچار مشکلات فکری-روانی می شوند.

در قسمت بالا و عقب هر دو بیضه دو زائده نسجی مستطیل شکل که داراری لوله های فراوان بوده، محل ذخیره نطفه(اسپرم) می باشند. پس از ساخته شدن نطفه در بیضه ها توسط لوله های باریکی، نطفه ها وارد این دو زائده نسجی که اپی دیدیم نامیده میشود، شده و سپس نطفه ها به مدت ۱۲ روز در این قسمت متوقف می شوند و پس از تغذیه و فعل و انفعالات شیمیایی روی نطفه ها، بالغ شده و دارای حرکت می شوند و سپس از طریق دو لوله برنده نطفه ها که وازVAS نامیده می شود، نطفه ها به ترشحات منی اضافه می شوند.

التهاب اپی دیدیم

التهاب یا عفونت این دو زائده(اپی دیدیم) اگر به روش صحیح علمی درمان نشود، بیماری طولانی مدت و مزمن می شود و یکی از علل نسبتا” شایع ناباروری مردان التهاب این دو زائده می باشد. موقع معاینه کلینیکی توسط پزشک بزرگ تر از حد نرمال وکاملا” دردناک است. گاهی درد اپی دیدیم فعالیت وکیفیت روزانه آنها را مختل می کند.

التهاب اپی دیدیم معمولا” در زمان بلوغ و تقریبا” در سنین ۲۰ ساله و بیشتر بعد از ۴۰ سالگی بدنبال التهاب پروستات بوجود می آید، بطوریکه وقتی اساس درمان را براساس التهاب پروستات قرار می دهیم، درد اپی دیدیم هم از بین خواهد رفت. در عفونت اپی دیدیم که می تواند بدنبال عفونت پروستات باشد یا نباشد، درمان باید اصولی و علمی صورت گیرد. بنابراین التهاب اپی دیدیم( اپی دیدیمیت) بدون بزرگی بیضه و درد بیضه است.

تنگی مجرا

بزرگی بیضه و درد بیضه

در این قسمت از درد بیضه صحبت خواهد شد که اکثرا در این مواقع بیضه بزرگ شده و در معاینه بیضه توسط پزشک بخصوص در عفونت بیضه و یا پیچ خوردگی بیضه کاملا دردناک می باشد. بیضه ها دو عضو کاملا”حساس می باشند، بطوریکه با کوچکترین ضربه درد بیضه و گاهی التهاب بیضه که دردناک است، بوجود می آید. درد بیضه یا بدنبال بیماری های خود بیضه بوجود می آید و یا از ارگانهای مجاور مثل اپی دیدیم یا پروستات بوجود می آید.

صرف نظر از اینکه علت درد بیضه چه عاملی باشد، درد در ناحیه کشاله ران و شکم است. سنگ کلیه و فتق اینگوینال نیز باعث درد بیضه می شوند.

علل درد بیضه با بزرگی بیضه

 • نروپاتی دیابتیک
 • عوارض بعضی داروها
 • اگر التهاب اپی دیدیم به بیضه منتقل شود ، باعث بزرگی و دردناک شدن بیضه می شود.
 • فتق اینگوینال
 • اوریون که ۳ درصد در بچه های زیر ۱۰ سال مبتلا به اوریون، بیضه یا بیضه ها دچار عفونت ویروسی می شوند که دردناک می باشد و پس از بهبودی بیضه ها ممکن است کوچک شوند و در آینده ناباروری ایجاد کنند.
 • سنگ های کلیه
 • سرطان بیضه گاهی باعث درد می شود.
 • پروستاتیت که عفونت حاد پروستات است، ممکن است بیضه را مبتلا کند.
 • بیضه های نزول نکرده
 • ضربه به بیضه ها در بازیهای دسته جمعی که در صورت ضربه، بیضه ملتهب و بزرگ و دردناک می شود.
 • هیدروسل ممکن است باعث درد بیضه شود
 • واریکوسل که وریدهای پرخون بالای بیضه می باشد که ممکن است باعث درد شود.
 • عفونت ادراری می تواند پروستات، اپی دیدیم یا بیضه را مبتلا کند.
 • پیچ خوردگی بیضه(تورشن) در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و دردناک می باشد و بطرف بالا کشیده می شود.
 • دردهای ناشناخته بیضه بطوریکه را هم خارج کنیم درد از بین نمی رود.
 • وازکتومی بستن لوله های اسپرم که برای ناباروری انجام می گیرد.
 • یک بیماری خونی به نام HENOCH-SCHONLEIN PURPURA که دراین بیماری عروق خونی دچار التهاب و در نتیجه درد بیضه می شود.

علت درد بیضه راست چیست؟

یک از شایع­ترین مردان جوان درد بیضه یک طرفه یا دو طرفه می­باشد و اکثراً طولانی مدت بوده و کیفیت زندگی روزانه آن­ها را مختل کرده است. اگر درد بیضه دو طرفه باشد، شایع­ترین علت آن التهاب پروستات حاد یا مزمن می­باشد ولی درد بیضه راست هم ممکن است به علت التهاب پروستات باشد ولی بیشتر اوقات به دنبال انجام یک کار سنگین می­باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کاربر جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر من تقریبا یه ساله بیضه هام حساس تر شدن و با کمترین فشار درد میکنن وقتی روی بغل میخوابم و پاهامو روی هم میزارم یکمی احساس ناراحتی میکنم
  صبح که بیدار میشم از ناحیه‌ی شکم درد نسبتا شدیدی احساس میکنم البته همیشه بین پاهام بالشتی چیزی میزارم که این مشکل پیش نیاد
  مشکلم چی هست دقیقا؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلا خسته نباشید بنده ازمایش اسپرموگرام دادم و wbc زیاد تر از حد معمول بوده
  اضافه کنم ک بنده درد خیلی کم و به ندرت در بیضه ام حس میکنم و تورمی هم حس نمیکنم و اندازه ی نسبتا معمولی دارند فقط د کودکی اریون دلشتم
  عکس آزمایشم رو در پیوست قرار دادم
  خواستم بدونم دیر نشده برای درمان؟
  قدرت باوری رو از بین نبرده؟
  باید چی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   أزمايش طبيعي است

 • تصویر کاربر عامر چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای،دکتر من تحریک بدون انزال داشتم بعد بیضه سمت چپم دردگرفت بعد از دو روز خودارضایی کردم دردی نداشت ولی بالای بیضه یه رگی دست میزنم سفت شده درد داره ولی ورم نداره یه راه حلی بهم بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   بايد ويزيت شويد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  جوانی هستم 34 ساله، متاهل و دارای فرزند. از حدود 5 ماه پیش به یکباره دچار سوزش شدید ادرار و درد شدید نوک آلت تناسلی شدم. آزمایش خون ادرار و کشت ادرار انجام دادم که عفونت و یا مورد خاصی مشاهده نشد. به مرور درد نوک آلت از بین رفت ولی سوزش ادرار با یک شدت و ضعفی هنوز دارم. یادآوری میکنم که سیگاری نیز نیستم.
  از حدود یکماه پیش درد در پایین کمر و بخصوص بیضه ها و مثانه شدید شده بگونه ای که گاهی اوقات تحمل آن سخت است. سونوگرافی مثانه کلیه ها و بیضه و فتق انجام داده ام که مدارک آن را پیوست کرده ام. در این مدت حدودا 1 ماه از نظر جنسی دچار اختلا شدید شده ام به گونه ای که تقریبا امکان نعوظ نیست و حس میکنم اندازه الت تناسلی و بیضه ها خیلی کوچک شده است.
  جسارتا اقای دکتر با توجه به شرح بالا و نتایج سونوگرافی که پیوست شده، بیماری من چیست؟
  با توجه به نبود متخصص مجرب در شهر ما آیا امان درمان هست؟
  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   شما مبتلا  به احتقان پروستات هستيد به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اپیدیدیم بیضه ی چپم کمی بزرگتر از اپیدیدیم بیضه ی راستم هستم و بعضی موقع ها اپیدیدیم بیضه ی چپم درد دارد و این درد زیر شکمم سمت چپم هست آیا مشکلی هست لطفا جواب بدهید؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر بنده پیرو سوالی که ازتون کردم تشخیص شماالتهاب پروستات بود ومراجعه به متخصص اورولوژی،بنده به متخصص مراجعه کردم و دوبار سونوگرافی دادم که هردو سونوگرافی همه یموارد روسالم وطبیعیی تشخیص دادن ودرنتیجه این آزمایشات تو سونو فتق راست وچپ تشخیص داده شد،ازنظر شمادرد بیضه وبالا آمدنش درهنگام نزدیکی ازفتق میباشد؟یابرای التهاب پروستات آزمایش ادرارهم بدهم؟وآیا عمل فتق واجب است یامیشه دست نگه داشت؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل فتق لازم است ،، أزمايش لازم نيست و بالا رفتن بيضه از فتق است

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از وقتی که میذارید
  اقای دکتر جوانی ۲۱ ساله هستم من دو ماهی میشه درد بیضه علی الخصوص اون لوله ای که بهش وصل میشه درد دارم جوری که در کل روز تا اینکه شب خوابم ببره باید درد رو تحمل کنم پیش سه تا متخصص رفتم و تا الان سه تا سونوگرافی دادم ولی هیچکدوم هیچ مشکلی گزارش ندادن و فقط مسکن برام تجویز کردن.اقای دکتر دارم افسردگی میگرم زندگی برام سخت شده تو رو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پیام چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم آقای دکتر بنده مدتی است (۷ماه) نزدیک به صبح بیضه چپم به شدت درد می‌کنه و از خواب بیدار میشم سونوگرافی و آزمایش ها هیچی نشون نداده فقط واریکوسل خیلی‌ خفیفی دارم
  هرچقدر مسکن می‌خورم خوب نمیشم باید چکار کنم شیاف و انواع قرص رو خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر
  جوانی23ساله هستم وسرباز،بنده دربیضه سمت راست دردی دارم که گاهی اوقات این درد نسبتن شدیداست که با نشستن آرام میشود،گاهی اوقات هم دردخفیف است،لازم به ذکره که هنگام مقاربت گاهی اوقات بیضه سمت راست به سمت بالا اومده تا بغل آلت تناسلی وگاهی نیز بالاترازآن،گاهی نیز بیضه چپ دچار دردمیشه،ممنون میشم راهنماییم کنین ک مشکل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد به اورولوژي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  دو سه روزی هست درد خفیفی‌ به مدت چند ساعت در روز در بیضه هام حس میکنم. بیشتر بیضه چپ هست. و گاهی کشاله های ران و زیر شکم هم درد میگیره. قبلا بیضه چپم کمی پایین تر بود اما الان بیضه چپم کمی بالا تر از بیضه راسته. علامت دیگه ای مثل سوزش‌ادرار یا تورم یا عوض شدن رنگ پوست ندارم.۱۸ سال سنمه و قبلا هم عارضه ای نداشتم. میشه راهنمایی کنید باید چیکار کنم و به چه دکتری مراجعه کنم؟ ممنون و خسته نباشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به اورولوژي مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر