علائم عفونت مثانه چیست؟

عفونت مثانه، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان عفونت مثانه چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.


عفونت مثانه چیست؟

عفونت ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد.

درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم عفونت مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

شایع ترین علت های عفونت مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

1- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

3- اشعه درمانی لگن

4- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

5- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

6- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

دلایل موثر در ایجاد عفونت مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم عفونت مثانه باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث عفونت مثانه شده باید صورت گیرد.

آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت 3 تا 10 روز می‌باشد. معمولا 1 تا 3 روز بعد از مصرف دارو، علائم عفونت مثانه از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره 3 تا 10 روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود.

برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان عفونت ادراری در زنان با مترونیدازول

به نظر شما بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان چیست؟

هرکسی ممکن است دچار عفونت مثانه شود، اما زنان بیشتر از مردان مستعد هستند. مجرای ادراری زنان نسبت به مردان به راست روده نزدیک تر است. این بدین معنی است که باکتری مسافت کوتاه تری را باید طی کند.

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک پر مصرف است که در درمان عفونت ادراری و پیشگیری عفونت های متنوعی که عامل بیماری زای آنها یک باکتری بی هوازی یا پروتوزوآ باشد تجویز می شود.

این باکتری ها معمولاً در فضای داخلی و بسته ی بدن که اکسیژن وجود ندارد (مانند لثه، حفره لگنی و شکمی مانند روده ها) ایجاد عفونت می کنند.

قرص عفونت ادراری | عوارض و نحوه مصرف

جلوگیری از عفونت مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

دلایل عفونت ادراری در مردان

با افزایش سن خطر ابتلا به عفونت ادراری افزایش می‌یابد، مخصوصاً پس از 50 سالگی که در مردان با سنین بالا ناشی از باکتری خاصی به نام اشریشیا کولی است، که بطور طبیعی در بدن یافت می‌شود. عفونت ادراری در مردان با سنین پایین معمولاً بر اثر بیمای های مراقبتی رخ می‌دهد. عفونت ادراری به علت وجود باکتری ایجاد می‌شود و هنگامی که باکتری از طریق مجرای پیشاب به مجرای ادراری وارد می‌شود و شروع به تکثیر یافتن می‌کند و شخص به عفونت ادراری مبتلا می شود.

علائم عفونت ادراری در مردان

علائمی که در برخی از موارد بروز می‌کنند عبارتند از:

 • درد همراه با تخلیه ادرار
 • تکرر ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • جریان ادرار ضعیف یا نشت ادرار
 • احساس نیاز فوری برای تخلیه ادرار
 • خارج شدن مقدار کمی ادرار در هر بار تخلیه
 • وجود خون در ادرار

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر بابك جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد. دوتا سوال داشتم ممنون ميشم هر دو رو پاسخ بديد.
  1- سوليفناسين 10 مصرف ميكنم ( ضايعه نخاعي و مثانه بيش فعال) حدودا دو ساله به صورت مداوم كه اخيرا به 15 ميلي افزايش دادم. دارو ديگه جواب نميده و جلوي بي اختياري رو نميگيره.... آيا بدن مقاوم شده؟ دوره مصرفش چجوريه؟ مثلا چندماه بخورم بعد چند ماه استراحت بدم؟
  2- سوليفناسين در بزرگسالان عوارض اختلال حافظه هم داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   معلوم نيست كه دارو چه زماني بي اثر مي شود ،، خيلي كم روي حافضه اثر دارد

  2. تصویر کاربر بابك یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   حالا بنظرتون چيكار كنم؟همين الان 15 ميلي جواب نميده. با اين وضعيت ادامه دادنش فكر نميكنم مفيد باشه.

   آخرين سونوگرافي رو هم كه مختصر هست براتون فرستادم. ممنونم
  3. تصویر کاربر بابك یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   حالا بنظرتون چيكار كنم؟ همين الان 15 ميلي گرم جواب نميده. فكر نميكنم ادامه دادن اينطوري مفيد باشه.

   عكس آخرين سونوگرافي رو هم براتون ارسال كردم.ممنونم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و روزي ٤ بار سوند بزنيد

  5. تصویر کاربر بابك چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   1-سپس بعد از يكماه دارو رو از نو شروع به مصرف كنم؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   اگر دارو اثري ندارد لازم نيست مصرف كنيد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر،بنده برج ۳سقط جنین داشتم، اما چون کامل دفع نشده بود، برج ۵کورتاژ اورژانسی داشتم، بعد از عمل دچار عفونت ادراری شدم ک با مصرف آمپول ب مدت ۲ روز هر ۱۲ساعت یکی و قرصهای آنتی بیوتیک بهبود پیدا کردم، اما الان مدت ۲ماه از عملم گذشته و هنوز درگیر عفونت رحم و لوله های فالوپ هستم و در حال مصرف قرص و دارو..ب مدت دو هفته هست ک قسمت پایینی پشتم بین کمر و لگنم و زیر شکمم درد شدید دارم، دو روز هست سمت راست زیر شکمم خیلی درد و سوزش دارم، دکتر زنان رفتم آزمایش دادم در حال مصرف دارو هستم ولی متاسفانه دردم کم و بهبود نیافته، من خودم چون حجم ادرارم زیاد و فاصله ی اون کم شده احساس میکنم مثانه ام درگیر عفونت شده، اما هرچی ب دکتر میگم مشکلمو اما متاسفانه داروهاشون اصلا اثر نداره حتی سونو و آزمایش واسه مثانه هم برام ننوشتن...داروهای مصرفی کنونی بنده ویتامین ث۲۵۰،ویتامین دی،ففول،کلیندامایسین داتی سین۳۰۰،داکسی سایکلین۱۰۰،مترونیدازول هم قرص هم واژنی هست، لطفا بفرمایید چکار باید انجام بدم برای بهبودی؟بینهایت سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   تمام دارو ها را قطع كن و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازوپيريدين ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام حدود 2 ماه پیش سوزش ادرارم شروع شد رفتم دکتر آزمایش ادرار و کشت ادرار هم دادم ولی گفتن عفونت نداری در بدنت با مصرف عرقیجات سوزشم کمتر شد دو روز پیش اول ادرارم یک مایع سفید رنگی اول در آمد .چکار کنم که کآمل خوب بشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام من ۴۰ روز پیش سزارین شدم و سوند وصل کردن بهم تا الان به صورت غیر ارادی خونابه ازم بیرون میاد و درد هم دارم کمتر شده مقدارش ولی درد و سوزش دارم چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد يك هفته

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام من 5 روزی هست به دچار سوزش ادار شدم که وقتی ادرار می کنم احساس سوزش در سر آلت دارم که احساس می کنم بعض وقت ها هم تیر می کشه درون الت
  گاها هم احساس پری مثانه دارم
  ازمایش کشت ادرار دادم ولی جوابش چند روز دیگه آماده میشه .. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید اگه دارویی صلاح می دونید استفاده کنم .. البته 3 روزی هست سفکسیم مصرف می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صدميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر منتظر دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،ببخشید من بعد از رابطه با همسرم دچار عفونت ادراری از نوع ایکولای میشم.البته با کاندوم مشکلی پیش نمیاد فقط بدون کاندوم این مشکل برام پیش میاد.خیلی بررسی کردم خدا رو شکر هیچ مشکل دیگه ای ندارم فقط به خاطر این موضوع عفونت میگیرم.میخواستم ببینم علت و درمانش چیه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   چنين چيزي امكان نداره

  2. تصویر کاربر منتظر دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام چرا دکتر همینطوره.من از سال 89 این مشکلو پیدا کردم همسرم هم مشکل پروستات داشت ظاهرا میگن درمان شده ولی من دقیقا بعد رابطه بدون کاندوم شدیدا عفونت میگیرم.هر چند باری که با کاندوم باشه این مشکل پیش نمیاد اینو دو ساله خودم فهمیدم.و بارها امتحان کردم.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   بدون كاندوم نزديكي انجام شود و سپس كشت ادرار داده شود اگر جواب كشت صد هزار بود عفونت است

  4. تصویر کاربر منتظر شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر.بله بارها این کار رو کردم.و جواب بالای صد هزار بوده.من میخوام علت رو بدونم که چرا به عفونت ادراری مبتلا میشم؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   به متخصص عفوني مراجعه كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر بنده ۲۷ سالمه دو سال پیش ازدواج کردم هر ماه یا یک ماه در میان سوزش ادرار میگرفتم چند دکتر زنان و چند تا اورولوژیست رفتم اما هیچکدام تشخیص نمیدهند مشکل من چیه من قرص سیپروفلاکساسین ، افلاکساسین ، نالیدیکس اسید و انواع کرمهای واژینال رو استفاده کردم اما هیچ تاثیری نداره الان ۱۰ روزه سوزش من قطع نمیشه انواع ازمایش ها رو هم دادم کشت ادرار سونوگرافی کلیه مثانه ، ازمایش خون .... هیچ کدام از ازمایشها هم مشکلی نداره بخدا نمیدونم دیگه باید چکار کنم راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود اگر متاهل هستيد نزديكي نكنيد 

 • تصویر کاربر قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام از اصفهان مزاحم میشم راستش یه مدتیه زیر ناف و بالای منطقه رویشگاه موی التم درد میگیره و با خوردن انتی بیوتیک ساکت میشه ممکنه انتی بیوتیک موثر و تداد دککز مفید انرا توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   توجه نكنيد خوب مي شود

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام مجدد بنده ۳۸ سال سن دارم
  قبلا بابت تکرر ادرار در شب و بی خوابی از شما مشاوره گرفتم کپسول تامسولوسین رو تجویز کردید الان ۶ روز استفاده کردم ولی اثری ندیدم و بیشتر در شب تکرر ادرار دارم
  بیشتر در حالت خوابیده
  درد و سوزش ندارم
  رنگ ادرار مایل به سفید
  فقط احساس زود پر شدن مثانه رو دارم
  فشار ادرار بعضی وقتها قوی بعضی وقتها کم دو شاخه ای هم نیست
  درمانی دارد؟
  1. تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   دکتر اگه میشه جواب بدید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد دو هفته

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر جان میخواستم بدونم بنده باهمسرم رابطه دارم بنده خدا عفونت میکنن هر سری که رابطه داریم بعدش که دکتر زنان رفتیم میگن شاید از همسرتان شاید باشه اما من هیچ گونه علائمی ندارم نه سوزش نه درد نه چیز دیگه ایا داروی هست یا چیز دیگه ای که بنده استفاده کنم شاید ایراد از بنده باشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   شما مشكلي نداريد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر