عفونت حاد مثانه در مردان و زنان

عفونت حاد مثانه ، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.

عفونت سیستم دستگاه ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت حاد مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم التهاب یا عفونت حاد مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت حاد مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

علل عفونت حاد مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت حاد مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

۱- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

۳- اشعه درمانی لگن

۴- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

۵- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

۶- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

عوامل ایجاد عفونت حاد مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت حاد مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت حاد مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث التهاب شده باید صورت گیرد.

درمان عفونت حاد مثانه

درمان عفونت حاد مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت ۳ تا ۱۰ روز می‌باشد. معمولا ۱ تا ۳ روز بعد از مصرف دارو، علائم از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره ۳ تا ۱۰ روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود. برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

جلوگیری از عفونت حاد مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت حاد مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیان شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام.
  بنده جوانی ۲۸ ساله. و مجرد هستم که متاسفانه بدلیل عدم آگاهی به پیامد های مخرب آن. عادت به خودارضایی داشته ام. چند روز قبل پس از طی مسیر طولانی و خستگی زیاد ناشی از مسافرت( از شهری به شهر دیگر رفتن) برای بار اول رابطه جنسی را تجربه کردم که متاسفانه در این رابطه به نعوظ کامل نمیرسیدم و همان نعوظ ناقص هم که داشتم پایدار نبود به همین دلیل تجربه خیلی بد و ناموفقی برایم بود. بعد از این اتفاق نزدیک به ۱۰ روز است که میگذرد احساس میکنم میل جنسی ام خیلی کاهش یافته به حدی که مانند سابق تحریک نمیشوم قبلا با دیدن تصاویر محرک هم نعوظ داشتم اما بعد از این تجربه هرگز( نعوظ صبحگاهی هم ندارم).
  نا گفته نماند که به دلایل خانوادگی نزدیک به دو ماه است که دچار استرس و فشار عصبی هستم و ورزشم را کنار گذاشته ام. آیا ممکن است که عدم نعوظ و تجربه سکس نا مطلوبی که داشته ام بخاطر همین فشار روانی اخیر باشد؟ یا دلیل دیگری دارد؟
  خیلی ناراحتم توروخدا کمکم کنید😔
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكل فكري - ذهني است و زود گذر است نگران نباشيد
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  من ۳۴ سال سن دارم،۳ ماه پیش پس از مشکلات عصبی بسیار زیاد ،به دلیل اختلال نعوظ وسوزش نوک آلت سونو گرافی انجام دادم اندازه پروستات ۲۹ بود پس از مراجعه به متخصص ۲۰تاوانکس و۲۰پروکساژل روزی یک عدد با هم به من دادند ،بعد از خوردن ۲-۳ روز از قرص مشکل اختلال برطرف شد ،پس از خوردن تمامی ۲۰ قرص پروکساژل اندازه پروستات به ۲۷ رسیده اما علاوه برایجاد مجدد مشکل نعوظ ومشکل بیحسی ،احساس وجود ادرار در اینجانب بسیار ضعیف گردیده،و ادرار با کمی تاخیر آغاز می گرددو احساس وجود ادرار در نوک آلت دارم.همچنین اخیرا" به علت سوزش آمپول آمیکاسین و ۱۰ عدد افلوکساسین نیز مصرف نمودم ،لطفا" راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنيد
 • تصویر کاربر sara جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خانم و متاهل هستم ۲۷ سال سن دارم.۳سال پیش برای اولین بار به عفونت مثانه مبتلا شدم و با مصرف ۵ روز انتی بیوتیک رفع شد و هر ۴ ماه به عفونت مبتلا میشدم و با انتی بیوتیک رفع میشد ۸ماه پیش به عفونت مبتلا شدم باکتری به نوع انتی بیوتیک مقاوم شده بود و با مصرف ۱۵ روز با یک نوع انتی بیوتیک دیگر رفع شد در طول درمان ادرار کدر و کف دار و اخر ادرار خون مشاهده کردم کشت انجام دادم و منفی بود درمان را کامل کردم و ۲ هفته بعد به سوزش شدید ادرار و چرک در ادرار مبتلا شدم ازمایش کشت انجام دادم پزشک هیچ انتی بیوتیک برای من تجویز نکردن تا جواب کشت بگیرند و من به مدت ۵ روز عفونت را داشتم و هر روز سوزش و چرک در ادرار بیشتر میشد در روز اخر سوزش و خون غلیظ بسیار زیاد همراه با لخته خون دفع کردم و جواب کشت وجود باکتری روده ای بود با انتی بیوتیک درمان شد.بعد از درمان موقع دفع ادرار اول ادرار خوب تخلیه میشود اما اخر ادرار در مثانه حبس میشود و من با زور زدن باید دفع کنم و با زور زدن در قسمتی از مجرا احساس سوزش و التهاب دارم اما در حین ادرار سوزش نیست.بعد از آن عفونت شدید ۲ مرتبه دیگر به عفونت مبتلا شدم و هر بار یک باکتری جدید تشخیص داده میشود.در تست نوار مثانه گفتند در مثانه مقداری ادرار باقی مانده است.
  آقای دکتر دلیل باقی ماندن ادرار در مثانه چیست من قبل از عفونت شدید هیچ مشکلی نداشتم و ادرار کامل بدون زور زدن تخلیه میشد؟
  احتمال تنگی مجرا در عفونت شدید مثانه و مجرا وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   عكس رنگي كليه و سونوگرافي مثانه پر وخال بگيريد و سپس سيستوسكوپي كنيد
  2. تصویر کاربر sara شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   متشکرم از پاسختون.برای تشخیص تنگی مجرا ازمایش دیگری به غیر از سیستوسکوپی وجود دارد.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خير وجود ندارد
  4. تصویر کاربر sara یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   با رادیوگرافی تشخیص داده نمیشود؟من از سیستوسکوپی وحشت دارم.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكل خودتان هستيد لطفا سوال نكنيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا. جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چند سال است که بی اختیاری ادرار دارم که همیشه یک هفته بعد از اتمام دوره ی ماهانه ام شروع شده و به مدت 10 روز تقریبا ادامه دارد. پس از جدود ده روز اصلا مشکلی ندارم و مثل یک مثانه ی سالم عمل میکند.چند داروی گیاهی و راهکارهای خانگی استفاده کردم اما بی فایده بوده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد مورد معاينه قرار گيريد و از شما شرح حال گرفته شود به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. برای سومین بار مزاحم می شوم. مادرم چندی پیش به مدت پنج روز خون در ادرار خود مشاهده نمود. البته نه بصورت متوالی بلکه گاهی از هر پنج بیرون روی سه بار مشاهده مینمود. پزشک معالج ایشون درخواست آزمایش مجدد ادرار دادن چرا که در بار اول چنین چیزی مشاهده نشده بود. در آزمایش یک بار مثبت خون دیده شده است. بنظر شما نشانه چیست و چه باید کرد. البته من تصاویر آزمایش را برایتان ارسال خواهم کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   ايشان بايد سيستوسكوپي كه ديدن مثانه است استفاده كنند
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پیرو سوال قبلی من به دکتر کلیه مراجعه کنم یا دکتر زنان؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   تشكر
 • تصویر کاربر اسلامي چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود
  بنده حدود سه سال است كه سوزش مثانه دارم. اوايل جوري بود كه هر 1 ساعت (به جز هنگام خواب) به دليل احساس سوزش و احساس پر بودن مثانه به دستشويي مي رفتم. هر موقع هم دستشويي مي رفتم پنج دقيقه بعد دوباره احساس مي كردم در مثانه ادرار وجود دارد. در حالا حاضر كه سه سال شده است بيشتر صبح ها احساس پري مثانه و سوزش دارم و اين سوزش بعد از ادرار بهتر مي شود. طبق ازمايشاتي كه دو سال پيش انجام دادم . هيچ عفونتي در ادرار مشاهده نشده و آزمايش خون هم مشكلي نداشته است . آزمايش سرطان پروستات هم منفي بوده و اندازه پروستات و كليه ها و بيضه ها كاملا طبيعي مي باشد. در همان سال اول هم، قبل از تست ادرار دكتر 90 قرص آنتي بيوتيك به بنده دادند كه هيچ فايده اي نداشت. لطفا بنده را راهنمايي بفرماييد . با تشكر
  1. تصویر کاربر اسلامي چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   فراموش كردم كه بگويم بنده 31 ساله ، مرد و مجرد مي باشم
  2. تصویر کاربر اسلامي چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   بنده 31 ساله مرد و مجرد مي باشم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام ، بايد عمل جنسي داشته باشيد، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم بنشينيدوشب موقع خواب يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نداعدالت سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من کلیه ام شن داره یه شب که مشروب خوردم باهمسرم نزدیکی کردم از فردای اون شب واژنم درد و سوزش داره زود ب زود ادرارم میگیره بعداز ادرارم سوزش دارم و یه حالتی دارم،خیلی واژنم درد وسوزش وادرار دارم،بعد از ادرارم درد و سوزشم بیشتره باید چیکارکنم برا درمانش باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام عفونت مثانه داريد به مطلب ان در سايت مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مشکل من بیماری سوزش و عفونت ادراری است. چندین دوره انتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مصرف کردم. خوب نشدم. این بار دکتر به من پودر منوریل (فسفومایسین) تجویز کرد. ده بسته به مدت سه ماه. تا الان 6 بسته از این انتی بیوتیک را مصرف کردم ولی هنوز احساس سوزش ادارار دارم. ایا با مصرف کامل ده بسته عفونت من رفع می-شود اگه رفع نشود دارو را باید عوض کنم هم اینکه من قصد بارداری دارم. سن من 35 سال است و تاکنون برای بارداری اقدام نکردم یعنی فرزندی ندارم. بسیار استرس سن بارداری را هم دارم. دکتر گفتند با عفونت ادراری برای بارداری اقدام نکنم. عفونت ادراری برای بارداری واقعا مشکل جدی است و نباید اقدام کرد؟ لطفا من را راهنمایی کنید بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   ذبا سلام براي درمان به مطب مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در منی خود خون مشاهده کردم نشانه چیست قبلا دیده بودم خوب شده بخاطر عفونت گوشم قرص کو اموکسی کلاو مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   بدون هيچ گونه درمان خود به خود خوب مى شوند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر