عفونت حاد مثانه در مردان و زنان

عفونت حاد مثانه ، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.

عفونت سیستم دستگاه ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت حاد مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد. درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم التهاب یا عفونت حاد مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت حاد مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

علل عفونت حاد مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت حاد مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

۱- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

۳- اشعه درمانی لگن

۴- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

۵- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

۶- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

عوامل ایجاد عفونت حاد مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت حاد مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت حاد مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث التهاب شده باید صورت گیرد.

درمان عفونت حاد مثانه

درمان عفونت حاد مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت ۳ تا ۱۰ روز می‌باشد. معمولا ۱ تا ۳ روز بعد از مصرف دارو، علائم از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره ۳ تا ۱۰ روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود. برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

جلوگیری از عفونت حاد مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت حاد مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نفیسه دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  دکتر عاجزانه از شما راهنمایی میخوام .حدود سه ساله تکرر ادرار شدید دارم و یه چیزی که دارم و توی سوالهای دیگران ندیدم اینه که من انگار یه چیزی توی مجاری ادراریم هست وبهم فشار میاره که برم دستشویی و خیللی زیاد زیر دلم درد میکنه و امونمو بریده .چیزی که حس میکنم توی مجاری ادرارم هست اصلا مشخص نیست ولی فشار شدید بهم میاره انواع ازمایشات و انجام دادم بهم دارو دادن ولی تاثیر گذار نبود به مدت دو سال سفکسیم مصرف میکردم که تا چند ماه اول خوب بود ولی کم کم دیگه جواب ندادروی بدنم .ممکن هست از دیابت باشه ؟ایا شما دکتر قرصی یا درمانی رو میتونید به من بگید؟از انجایی که از ناحیه ی پا فلج هستم و نمیتونم انقد درد و دستشویی رفتن و تحمل کنم ازتون خواهشانه و عاجزانه درخواست کمک دارم در ضمن تهران نیستم که بیام خدمتتون .اهواز زندگی میکنم .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   مراجعه كنيد تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربر . چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  چندسالی هست که یک مو داخل آلتم رشد کرده و چند وقت یکبار پیدا و پنهان میشه
  دلیلش چیه؟
  امکان از بین بردنش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   علت نامعلوم ولي قابل درمان
 • تصویر کاربر بیژن جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خون ریزی از مثانه برنگ خون به مقدار جزیی برای اولین بار وقطع سریع بدون داشتن ناراحتی کلیه و از دوران کودکی بعلت باریک بودن لوله اداری و داشتن عفونت باعث این شده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   مراجعه به پزشك تهران ٨٨٥٠١٠٨٣
 • تصویر کاربر ص جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با احترام ،من جدیدا در پهلوهام درد احساس می کنم و سوزش ادرار دارم .سونوگرافی انجام دادم نتیجه ضخامت جدارمثانه بود که پزشک گفتند عفونت مثانه دارم چند روزه آنتی بیوتیک مصرف می کنم اما سوزش ادرام بیشتر شده و تبی که داشتم ازبین نرفته.میخواستم از آقای دکتر سوال کنم معمولا طول درمان چند روز است و علایم بهبودی چیه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   دو هفته
 • تصویر کاربر ایمان جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۶ ساله هستم(مرد) تقریبا ۱۵ سال پیش به دلیل تکرر ادرار به پزشک مراجعه کردم و قرص افلوکساسین تجویز کرد البته آزمایش داده بودم و پزشک مربوطه تشخیص عفونت داد.بعد از یکسال مجددا تکرر پیدا کردم مجددا به پزشک مراجعه کردم و باز هم همون قرص رو تجویز کرد که کمی بهتر شدم ولی سریع به حالت اول برمی گشت. دیگه بیخیال شدم و باهاش کنار اومدم درواقع پیگیری نکردم تا ۴ سال پیش سونوگرافی دادم که گفت پروستات سالم هستش و هیچ مشکلی نداره و دیگه قرص کارایی نداشت من هم ادرارم باریک و چند شاخه میشد و با سرعت کم البته وقتی هجم ادرارم زیاد میشد کمی سرعتش بیشتر میشد.تا اینکه دکتر سیستوسکوپی کرد و گفت پروستات معمولی هستش مثانه هم سالمه اما گردن مثانه برجستگی شدید داره و اگه این برجستگی رو برداریم دیگه نمیتونی بچه دار بشی.درواقع یعنی هیچ راهی وجود نداره که این تنگی برطرف بشه و مشکی برای بچه دار شدن بوجود نیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من مدت ۵ ماه هست که خون در منی میبینم، اولین بار ۵ ماه پیش بود ، بعد از رابطه خون رو دیدم و خیلی ترسیدم، دفعه بعد ، بعد از ۳ ماه دوباره بعد از رابطه و دیروز هم بعد از ۲ ماه خود ارضایی چند بار ، روی لباس زیرم خون دیدم
  تب و لرز و درد ندارم
  نه حالت عادی و نه موقع ارضا .... وزن هم فک نمیکنم تو این ۵ ماه بیشتر از ۱-۲ کیلو تغییر کرده باشه .... من خیلی نگرانم
  ممنون میشم راهنمائیم کنید 🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر سن شما بالاي ٥٠ سال نباشد اصلا خطري ندارد و بدون درمان خود به خود خوب مي شود اين درمان را انجام دهيد ١- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم بنشينيد ٢- روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم استعمال كنيد
  2. تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاس ار پاسخ
   من ۲۸ سال سن دارم
   میخوام ازدواج کنم و خیلی نگران شدم
   ممنون
   این کارهارو از فردا شروع میکنم
   اگر باز موردی دیدم براتون ارسال میکنم
   سپاس فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تکرر ادرار شدید دارم. ونفخ شکم یا باد شکم هم دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم روزي يك عدد ميل كنيد
 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید آقای دکتر علت اینکه مثانه ام امروز خودبخود ورم کرده و درد داره چیه؟با عرض معذرت با اینکه دستشویی هم میرم باز احساس پربودن مثانه رو دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سونوگرافي مثانه پر و خالي انجام شود
 • تصویر کاربر مینو پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  پدر اینجانب با مشکلاتی که در بالا ثبت شده مواجه است.در ضمن سن ایشان 91 سال میباشد ،آیا می توانند عملش کنند ، ایشان یک بار عمل پروستات هم انجام دادند .تکرار ادار دارند اما به صورت طبیعی ادار نمی کند ، سوند وصل شده است و داروی پروستات هم می خورد.وجود سنگ در مثانه و کیست در مثانه و بزرگ شدن بیش از اندازه پروستات
  با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر مشكل قلبي نداشته باشد عمل بايد انجام شود
 • تصویر کاربر جلال چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم سه ماه پیش تومور مثانه عمل کرد جواب پاتولوژی بدخیم تهاجمی بود و به عضله بافت مثانه سرایت کرد بعد 6 عدد امپول ب ث ژ به مثانه را انجام دادیم و سپس بعد 3ماه سیستسکوپی انجام داد داخل خود مثانه دو تیکه کوچیک از تومور مانده بود که داخل فیلم انگار بافت مرده است ولی نرسیده به مثانه دو‌تیکه برجستگی داخل لوله قرار داشت که انگار تازه رشد کرده دکتر خیلی نگرانم قبلا هم سوال کرده بودم ممنون که جواب دادی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد توسط من مثانه ديده شود و درمان مشخص شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر