عمل بسته پروستات چگونه انجام می شود؟

تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادراری یا همان TURP یک عمل جراحی برای درمان مشکلات ادراری رخ داده به خاطر بزرگی پروستات است.


امروزه تقریبا تمام عمل های جراحی پروستات به روش TURP انجام میگیرد. یک دستگاه لوله مانند از طریق پیشابراه به محل پروستات فرستاده میشود. با استفاده از دوربینی که در این وسیله قرار دارد، جراح می تواند پروستات را دیده و آن را با استفاده از جریان الکتریسیته تراشیده و بیرون بیاورد. پزشک هر گونه خونریزی در آن محل را نیز با استفاده از همین جریان الکتریسیته بند می آورد.

بعد از حذف و برداشتن قسمت های بزرگ شده پروستات ، حفره ای در آن محل ایجاد میشود که ادرار میتواند به آسانی از آن عبور کند. گرچه عضله تنگ کننده ای که در اطراف قسمت خروجی مثانه قرار دارد با استفاده از این روش، بریده می شود، اما جراح تمام سعی خود را می کند که به عضله تنگ کنندها ی که در زیر پروستات قرار دارد آسیبی وارد نشود تا بعد از جراحی، بیمار بتواند کنترل ادراری خوبی داشته باشد. حفره ای که در محل جراحی ایجاد میشود، به زودی بعد از عمل جراحی با یک لایه حفاظتی بنام اپی تلیوم پر میشود.

تراشیدن پروستات از طریق مجرای ادراری عموما برای آقایانی که مشکل ادراری معمولی یا شدید دارند و درمان دارویی به آنان کمکی نکرده است تجویز می‌شود. در گذشته عمل TURP به عنوان موثرترین راه درمان بزرگی پروستات در آقایان شناخته می شد.

با توجه به اینکه ریسک خون ریزی معمولا در TURP زیاد است، بنابراین پیشنهاد می‌شود آقایانی که قرار است این عمل را پشت سر بگذارند، تا مدتی از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنند.

عمل بسته پروستات به چه دلیل انجام می‌شود؟

عمل بسته پروستات یا همان TURP علائم آزاردهنده و دردناک ادراری که به خاطر بزرگی پروستات در آقایان (BPH) ایجاد می‌شوند را کاهش می‌دهد. از جمله  علائم بزرگی پروستات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

❇ نیاز مداوم و ضروری به ادرار کردن

❇ مشکل در شروع ادرار

❇ آرام و طولانی بودن ادرار کردن در فرد

❇ افزایش نیاز به ادرار در شب

❇ قطع و وصلی ادرار

❇ عدم تخلیه کامل مثانه

❇ عفونت های ادراری در بیمار

عمل بسته پروستات (TURP) ممکن است برای حل مشکلاتی که به خاطر بسته شدن جریان ادرار به وجود آمده‌اند، انجام شود، از جمله:

✳ عفونت های متناوب ادراری

✳ آسیب به کلیه یا مثانه

✳ ناتوانی در کنترل ادرار و یا ناتوانی در ادرار کردن

✳ سنگ مثانه

✳ خون در ادرار فرد

ریسک های عمل TURP

از جمله ریسک های موجود در عمل TURP می‌توان به این موارد اشاره داشت:

❇ مشکل موقت در ادرار کردن

ممکن است برای چند روز پس از عمل در ادرار کردن مشکل داشته باشید. تا زمانی که خودتان بتوانید ادرار کنید، باید کاتتر مخصوص به آلت شما متصل باشد تا ادرار به وسیله آن از بدن خارج شود.

❇ عفونت مجاری ادراری

این نوع از عفونت یکی از عوارض احتمالی هرگونه عمل جراحی مربوط به پروستات است. هرچه بیشتر از کاتتر برای خروج ادرار از بدن استفاده شود، احتمال بروز عفونت در این ناحیه بیشتر خواهد بود. برخی افراد که عمل رزکسیون پروستات را انجام می‌دهند دچار عفونت مجاری ادراری می‌شوند.

❇ ارگاسم خشک

یکی از تاثیرات متداول و بلند مدت هر عملی که بر روی پروستات انجام می‌شود، خروج مایع منی در حین ارضا شدن به داخل مثانه است و دیگر منی از آلت مرد خارج نمی‌شود. ارگاسم خشک به فرد آسیبی نمی‌زند و عموما مشکلی برای لذت جنسی به وجود نمي‌آورد. ولی برای کسانی که می‌خواهند بچه دار شوند مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

❇ عدم نعوظ

این ریسک آنچنان متداول و زیاد نیست اما مشکل موقت عدم نعوظ ممکن است پس از درمان های مختلف پروستات به سراغ بیمار بیاید.

❇ خون ریزی شدید

این مورد خیلی کم گزارش شده است و بیمار در حین انجام جراحی بسته پروستات به قدری خون از دست می‌دهد که پزشکان به انتقال خون روی می‌آورند.

❇ مشکل در نگه داشتن ادرار

به ندرت یکی از تاثیرات منفی عمل پروستات، از دست دادن کنترل ادرار (بی اختیاری ادرار) برای بیمار است.

مطلب مرتبط: بی اختیاری ادرار بعد از عمل پروستات

❇ سدیم پایین در خون

گاهی اوقات، بدن انسان حجم زیادی از مایع مورد استفاده جهت شستن بدن پس از عمل TURP را جذب می‌کند. این مورد که از آن با نام سندروم TURP یا رزاکسیون مجرای ادرار (TUR) یاد می‌شود، اگر مورد توجه قرار نگیرد ممکن است جان فرد را به خطر بیاندازد. یک تکنیک خاص با نام بیپولار TURP می‌تواند ریسک سندروم این عمل جراحی را از بین ببرد.

❇ نیاز به درمان دوباره

برخی از آقایان پس از انجام عمل جراحی پروستات، باز هم به مراحل درمانی بعدی نیاز دارند، چرا که ممکن است علائم بزرگی پروستات پس از مدتی دوباره برگردند و یا اینکه فرد بهبود نیابد. گاهی اوقات به دلیل اینکه پس از عمل رزکسیون پروستات مجرای ادرار باریک تر می‌شود، باز هم به عمل بیشتر نیاز است.

عمل بسته پروستات

چگونه برای عمل TUPR آماده شویم؟

❎ غذا و دارو

تا چند روز قبل از انجام عمل ممکن است دکتر از شما بخواهد داروهایی که ریسک خون ریزی را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇ رقیق کننده های خون نظیر وارفارین (کومادین) یا کلوپیدوگرل (پلوییس)

❇ مسکن های بدون نیاز به تجویز دکتر نظیر آسپیرین، ایبوپروفن (ادویل، مورترین آی بی و سایر) یا ناپروکسن سدیم (آلیوه و سایر)

احتمال دارد پزشک معالج برای شما آنتی بیوتیک خاصی تجویز کند تا از عفونت مجاری ادراری جلوگیری شود.

❎ دیگر اقدامات احتیاطی

حتما وسیله خاصی جهت برگشت را هماهنگ کنید چرا که خودتون نمی‌توانید برای رفتن به خانه رانندگی کنید. ممکن است تا 6 هفته پس از عمل بسته پروستات قادر به کار کردن و یا فعالیت سنگین بدنی نباشید. از پزشک معالج پیرامون زمان مورد نیاز برای دوران نقاهت سوال کنید.

انتظار چه چیزی را داشته باشیم؟

این عمل جراحی معمولا بین 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد. قبل از عمل ممکن است داروی بیهوشی عمومی به شما تزریق شود که در نتیجه در طول جریان عمل بی هوش خواهید بود و یا ممکن است بدن شما به صورت موضعی بی حس شود و در حین عمل بیدار باشید. همچنین یک دوز آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت به شما تجویز خواهد شد.

در حین عمل

رزکتوسکپ بر روی آلت مرد قرار می‌گیرد و به داخل مجرای ادراری فرستاده خواهد شد تا به ناحیه پروستات برسد. پزشک جراح نیازی به ایجاد برش در بخش بیرونی بدن شما نخواهد داشت.

پزشک جراح از این ابزار اختصاصی جهت جدا کردن قسمت های اضافی پروستات در داخل بدن استفاده می‌کند و هر بخش را به ترتیب و یکی یکی جدا خواهد کرد و مایع موجود در آن بخش، این قسمت ها را به سمت مثانه خواهد برد. در انتهای عمل این مواد از بدن خارج خواهند شد.

بعد از عمل

به احتمال زیاد به مدت یک تا دو روز در بیمارستان بستری خواهید بود. یک کاتتر ادرار به آلت متصل می‌شود تا به مدت 24 تا 48 ساعت ادرار از طریق آن خارج شود و تا زمانی که التهاب این بخش از بدن کاهش یابد کاتتر را قطع نخواهند کرد. همچنین ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

#خون در ادرار

دیده شدن خون در ادرار پس از عمل TURP کاملا عادی است. اما اگر خون در ادرار غلیظ و به شکل خاصی بود با پزشک معالج خود تماس بگیرید. همچنین در صورت زیاد شدن خون در ادرار و یا بسته شدن جریان ادراری به پزشک خود مراجعه داشته باشید. ممکن است لخته های خون، جریان ادرار را مسدود کرده باشند.

#علائم ادراری آزاردهنده

ممکن است ادرار تا مدتی دردناک باشد و یا اینکه به صورت مداوم نیاز به ادرار کردن داشته باشید. درد در حین ادرار معمولا پس از 6 تا 8 هفته از بین می‌رود. پزشک معالج به احتمال زیاد به شما پیشنهاد می‌دهد:

✅ مصرف مایعات را افزایش دهید تا مثانه را از مواد زائد تخلیه کند

✅ غذاهای با فیبر بالا بخورید تا یبوست جلوگیری کند.

✅ برای شروع دوباره مصرف داروهای رقیق کننده خون کمی صبر کنید و تا زمانی که اجازه پزشک صادر نشد این مواد دارویی را مصرف نکنید.

✅ از فعالیت های شدید خودداری کنید که از جمله آنها می‌توان به بلند کردن اجسام سنگین اشاره کرد. بهتر از بین 4 تا 6 هفته فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید.

✅ به مدت 4 تا 6 هفته فعالیت جنسی و نزدیکی نداشته باشید.

✅ تا زمانی که کاتتر آلت تناسلی به بدن شما متصل است از رانندگی کردن اجتناب کنید.

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

✔ در ادرار کردن ناتوان هستید.

✔ متوجه خون قرمز روشن شدید و یا لخته خون در ادرار شما وجود داشت که حتی با خوردن مایعات زیاد و 24 ساعت پس از عمل نیز کماکان وجود داشتند.

✔ داشتن تب بالای 37.8 درجه

نتایج عمل

عمل بسته پروستات معمولا خیلی زود علائم بد بزرگی پروستات را از بین می‌برد. اکثر مردان پس از گذشت چند روز جریان ادرار خیلی خوبی خواهند داشت. درمان های بعدی جهت رفع علائم عمل نیز گاهی اوقات ضروری است که البته این درمان ها معمولا چندین سال بعد انجام می‌شوند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مهیار چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید
  جناب آقای دکتر بنده حدود ۴ سال است که زیر شکمم ورم داره و ادرارم بسیار سنگین میباشد و همچنین هنگام ارضا شدن هم لذتی ندارم و هم درد هم دارم دکتر رفتم و گفته باید شست و شوی پرستات انجام بشه. نظر شما در این مورد چیست ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر نعلبنديان شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 414 مشاهده پرسش
  با سلام بمنظور درمان بزرگي پروستات دكتر دارو پروترال و فيناسترايد تجويز كرده است. از طرفي من مبتلا به كمبود پلاكت خون هستم و مصرف تمامي داروهاي شيميايي را قطع و فقط از ويتامين ها و داروي هاي گياهي جهت درمان كمبود پلاكت استفاده ميكنم و در جريان مثبتي قرار دارم و از انجا كه يكي از دلايل اين مريضيم مشكلات طحال و كبدم هست. آيا مصرف فيناسترايد بلامانع است و يا پروتال اثر سوئي روي بيماري پلاكت نمي گذارد. از راهنماييتان ممنون خواهم شد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   اثري روي پلاكت ندارد

 • تصویر کاربر سهرابوند سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 506 مشاهده پرسش
  درد ضعیف در بالی آلت تناسلی که با ادرار کردن کم می شود و همیشگی نیست خواستم ببینم از پرستات می باشد یا از مجاری ادرار که بعضی مواقع در هنگام ادرار کردن در آخر با قطره قطره همراه است .ممنون از برنامه خوبتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   از پروستات است روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .۶ماه پیش گلین باره گرفتم .از گردن به پایین فلج شد بعد از ۶ماه سوند در اوردم ولی هنوز ادرار نمیاد باید چیکار کنم .فیزیوتراپی ۳ماه انجام میدم
  ولی هنوز مشکل دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   درمان سونداژ به خود است

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  باسلام،وسلامتیوگ وطول عمربرای شما، آیارابطه جنسی برای پرستات مفید است؟ بابلعکس؟ برای تشخیص پروستات‌بجز مقعدی چه راهکارهای علمی میباشد؟آیا قرص ویگرا برای پروستات مضرمیباشد؟ برای نعوظ‌چه‌قرص تجویزمیفرمایید؟ باسپاس( ۶۱ ساله ام)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   مفيد است و وياگرا مضر نيست و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 326 مشاهده پرسش
  در حال حاضر به جز تشخیص دکتر معالج مبنی بر کم بودن فشار مثانه برای تخلیه ادرارهیچگونه مشکلی ندارم اما نظر پزشک م عمل پروستاتturp می باشد. ولی خودم هیچ گونه مشکلی در دفع ادرار نگهداری ادرار ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل نكنيد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام زودانزالي البته درازمدت است
  بصورت اتفاقي كندي در تخليه ادرار
  بعدازتخليه بافشار آمدن به بيضه يك قطره نشتي دارم
  ممنونم اگرپاسخ دهيد و بنده ازنگراني نجات پيداكنم
  ٣٩ سالمه و ورزش بدنسازي انجام ميدم مدت20سال
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكسستين براي مدت سه ماه و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين به مدت ده روز ميل كنيد

  2. تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام
  ۷۷ ساله هستم شاهرود
  چندین سال که مشکل پروستات دارم و از سال ۸۵ تا کنون با مصرف شبانه یک تاملوسین ۴ دهم ادامه داده ام در حال حاضر و ۴ ماه پیش دچار عفونت شدید اداراری شده ام و پس از مقدار زیادی دارو بهتر شدم ولی الان خوب نیستم سئوال
  آیا اگر عمل جراحی انجام بشه غده پروستات مجددا بر نمیگردد و مراقبتهای بعد از عمل چیست
  با تشکر فراوان
  شاهرود افتخاری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   عمل كنيد عود نمي كند و استراحت بعد از عمل

 • تصویر کاربر سید جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکترعزیزپدرم۶۲سالشه ودوماه پیش عمل پرستات انجام دادن بخاطرگیرندادن ادراروتنگی مجراکه بعدازعمل جراحی ازناحیه عملش اداربیرون میزدچون مجاریش تنگ بودودوباره عملش کردن وسوندبراش گذاشتن تومثانه ازحضورجنابعالی نهایت خواهش رادارم که یه راهنمایی بفرمایید مابرای پدرمون چه کاری انجام بدیم واقعازجرمیکشه.آیابادستگاه قابل خوب شدن هست بیاریم مطب
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   مراجعه شود

 • تصویر کاربر A.A.R پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود یکسال پیش آزمایش داده ام و PSA زیر ۱ است و مشکلی نبود ولی در سونوگرافی اندازه پروستات را ۳۳ میلیمتر درج نمودند و جدیدا بمدت ۱۵ روز قرص آمنیک توسط دکتر تجویز و مصرف کردم و مشکل تکرر ادار و ... برطرف شد ولی مفاصل زانویم هنگام نشستن و برخاستن در سرویس بهداشتی مسلمانی به شدت درد پیدا می کند و انگار مفاصل خشک شده است
  سوال: آیا این عوارض قرص آمنیک است و اگر می باشد باید چکار کنم که هم مشکل بزگ شدن پروستات حل شود و هم خشک شدن مفاصل زانوهایم برطرف شود البته تحرک بدنم کم است. ضمنا داروهای زیر را مصرف می کنم:
  پروپرانول ۴۰ روزی ۲ عدد
  آتورواستاتین ۲۰ شبی یکعدد
  دلوکستین ۳۰ شبی یکعدد
  زولپیدم ۱۰ شبی یکعدد
  سروکوئل ۲۵ شبی یکعدد
  جدیدا برای لاغری قبل از هر وعده غذایی دو عدد Carbo Fight مصرف میکنم
  لیست داروهای مصرفی را نوشتم که احتمال تداخل با آمنیک ندارد بهرحال بعد از خدا چشم امید به بزرگواری و نظر جنابعالی دارم
  از لطف شما بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 4 سال پیش)

   درد مفاصل مربوط به امنيك نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر