بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند 38000 سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای 50 سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات 20 گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت 3 تا 4 بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان 97-95 درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر 100 نفر 3 تا 5 نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

1- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

2- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

3- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

4- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از 100 تا 80 گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر 40 سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای 45-40 ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای 50 سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران 45-40 ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهراد جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من شش ماهی هس طبق سونوگرافی و آزمایشات به التهاب پروستات دچار شدم . که تکرر ادرار و قطره قطره و شتاب کم طوری که بعد از ادرار کردن دوباره حس میکردم ادرار دارم به دکتر مراجعه کردم که پروترال مصرف کردم بعداز ی مدت تو رابطه منی خارج نمی شد قطع کردم و بعدا از پروستاتان استفاده کردم وتکرر ادرار و اینا از بین رفت ولی زیر شکم احساس دردمیکنم و حجم پروستات ۳۱ و حجم مثانه پر ۲۳ و pvr در حدود ۴۱ میباشد و رابطه جنسی هم کم شده و زود انزالی هم دارم. ممنون میشم مشاوره جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص ترازوسين ٢ ميلي گرم ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهربانی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید پدر من ۷۰ ساله و چندین بار جراحی سنگ کلیه داشتن اواخر به علت سوزش ادرار سونوگرافی انجام دادن که سه تا سنگ ۲۳ میلی در مثانه و اندازه پروستات ۴۱در ۵۰در۵۲ و حجم آن ۵۷ سی سی میباشد اگر لطف کنید بفرمایین چه داروهایی میتونه موقت مصرف کنه تا بهبودی موقت حاصل بشه و تا بهتر شدن اوضاع کرونا و جراحی کردن اذیت نشه.حدود دو سال پیش عمل تنگی مجرا و سنگ مثانه داشتن و الان بخاطر کرونا شرایط عمل ندارن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام چاره اي جز عمل وجود ندارد

 • تصویر کاربر میر دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام لطفا در خصوص آزمایش psA که خدمتتون ارسال شد اعلام نظر فرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   psa  طبيعي است

 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید ببخشین آقای دکتر پدر من حدود دوسال پیش بصورت قطره قطره ادرار میکردن رفتن دکتر بهشون سوند وصل کردن ودارو دادن خوب شدن وحدود دوسال بود همون داروهارو استفاده میکردن وهرچقد اصرار میکردیم نمیرفتن دکتر تا اینکه امسال دچار احتباس ادراری شدن که الان یک هفته ست سوند بهشون وصله رفتن سونو که اندازه پروستات 60ccبود بردیم آزمایش psaهم سوند بهشون وصل بود هم قبل از آزمایش معاینه مقعدی توسط دکتر شدن جواب آزمایشtpsa100وfpsa10دکتر برا نمونه گیری نوشته، یعنی پدرم سرطان بدخیم منتشر شده داره لطفا زودتر جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود و ايزوتوپ اسكن استخوان ها انجام شود

 • تصویر کاربر ر پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام ۴۹سال دارم اندازه پروستات حدودا ۳۵میباشد کپسول پروستا باریج مصرف دارم ادرارم بافشار خارج نمیشه وهر سری کم دفع ادرار دارم تکرر ادرار سوزش ندارم و منی هم کم خارج میشه و غلیظ نیست زود هم درحد ۲و۳ دقیقه انزال میشم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص ترازوسين ٢ ميلي گرم ميل كنيد يك ماه و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص ترازوسين ٢ ميلي گرم ميل كنيد يك ماه و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،وقتتون بخير
  لطفا در خواندن اين متن کمي حوصله کنيد چرا که ناچار به توضيح نسبتا طولاني دارم
  جواني 24 ساله هستم و حدود 8 سال است که با اين مشکل درگيرم و در يکسال اخير شديدتر و آزاردهنده تر شده
  مدت ها قبل در ناحيه ي آلت زخم و عفونتي داشتيم و پس از آن در ناحيه ي تناسلي و مقعد اخساس داغي و سوزش وجود داشت
  اين مشکل هر چند وقت يکبار ايجاد ميشد
  دکتر که ميرفتيم فقط انتي بيوتيک تجويز ميشد و فايده اي نداشت
  به سبب اين مشکل از همان ابتدا احساس و کنترل در ناحيه تناسلي کمتر شد
  بگونه اي که توان انقباض در آن ناحيه را کم کم از دست داديم و مشکلات نعوظ پيدا کريدم
  در يکسال اخير اين درد خيلي زياد شده
  ابتدا با درد در قسمت راست شکم و بيضه و کاشاله ران شروع شد
  حالا هم متناوب سمت چپ و راست شکمم درد ميگيره به همراه درد بیضه
  به دکتر مراجعه کرديم و تعدادي قرص دادند و گفتن روزي 2 بار در اب گرم بنشين
  و گفتند پرده ی بیضه ات ضعیف شده و دارو دادن و گفتن مشکل حادی نیست و روزی 2 بار در آب گرم بنشین
  ولي خب مشکل حل نشد و بدتر هم شد
  باز هم مراجعه کرديم به همان دکتر و چند دکتر ديگر که فايده نداشت
  (از اون موقع تا به الان حدود 9 ماه است که هر روز در اب گرم مي نشينم ولي سودي ندارد)
  درحال حاضر درد و گرفتگي و سوزش شديدي در ناحيه مقعد تا آلت تناسلي دارم و توان انقباض عضلات آن ناحيه را ندارم و اگر منقبض کنم بشدت دردناک است
  نعوظ بسختي رخ ميدهد و اگر رخ بدهد دردناک است
  به هنگام نعوظ از آلت تناسلي تا مقعد درد و گرفتگي شديدي احساس مي کنم
  خود آلت هم در نعوظ حالتي بشدت سفت و دردناک و غير قابل انعطاف پيدا ميکند و تقريبا احساس بي حسي در آن داريم
  درد در ناحيه شکم و کشاله ران هم گاه و بي گاه است و به هنگام تلاش براي انقباض در ناحيه تناسلي درد ناحيه ي شکم و حتي کمر افزايش پيدا مي کند
  در حال حاضر درد و گرفتگي شديدي از مقعد(حتي باسن) تا آلت تناسلي داريم و گاها اين درد به کمر و پا هم ميزند
  وضعيت در ناحيه ي تناسلي مثل دست يا پايي است که خواب رفته باشد
  احساس کنترل کمي دارم و احساس گرفتگي شديد
  سرما نيز مشکلاتم رو چند برابر ميکنه
  اگر دارويي تجويز مي کنيد ، در نظر بگيريد که فاويسم هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی و کمک کنید و نسخه ای در اختیارم قرار بدید
  (در دفع ادرار مشکلي ندارم مثلا بي اختياري ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد ده روز

  3. تصویر کاربر رضا جمعه ۱۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   ببخشید دکتر،التهاب پروستات دارم؟
   مصرف این دارو ها به مدت ده روز این مشکلات رو برطرف میکنه؟
   و اگر برطرف نشد چه کنیم؟
   نیاز به نشستن در آب گرم هست یا نه؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام التهاب پروستات داريد در أب سرد نشسته شود ده روز كافي است

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سروش پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من 58 سال سن دارم و حدود یک سال است سوزش شدید ادرار وتکرر ادرار دارم وباید خیلی سریع توالت بروم. البته سه مرتبه مثانه ام به علت وجود تومر تراشیده شده (tur b) دکتر من درمان را سیپرو فلوکساسین در 6 هفته شروع کرد و نتیجه نگرفتم آزمایش ادرار و سونوگرافی چیزی نشان نداد.کشت ادرار هم منفی بود. 4 هفته سفکسین جواب نداد باز ازمایش و این بار سیتی اسکن چیزی نشان نداد و اندازه پروستات کمی بزرگ بود اما به نسبت سن 58 سال طبیعی بود به ناچار دکتر سیستوسکپی کرد. مثانه ملتهب و بر افروخته بود و پروستات را گفت شدیدا عفونی است. پس کپسول تابانکس 20 عدد نوشت بعد از اتمام دو سه رو بهتر بود ولی دوباره شروع شد 8 عدد کپسول (فلو کونازل) ضد قارچ نوشت ولی هیچ اثری نداشت حالا هنوز سوزش تکرر وخصوصا باید به سرعت خودم را به توالت برسانم. تو رو خدا فکری کنید دکتر جان متشکرم. هم نگرانم هم درد دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد براي هميشه و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد براي هميشه و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد براي هميشه و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نونا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام و وعرض احترام
  پدر من 75 ساله هستن
  قرص فینستراید برای بزرگی پروستات مصرف میکنند و تکرر ادرار هم دارند.
  شرح جدیدترین سنوگرافی ایشون:
  ابعاد پروستات 97*63*64 با حجم تقریبی 205 ml با حدود صاف و اکوی هتروژن برجسته به داخل مثانه مشاهده شد و پس از تخلیه مثانه رزیجوی ادراری به حجم ۲۰ رویت شد.

  محبت میکنید اگر نظر و تشخیصتون رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   مبتلا به بزرگي پروستات بدون علايم ادراري هستند روزي يك هدد كپسول امنيك ميل كنند براي هميشه

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  پدر بنده 68 سال سن دارد. مقداری پروستات ایشان بزرگ شده (65 سی سی طبق سونوگرافی) و دکتر برای ایشان کپسول تامسولوسین و فیناستراید تجویز کرد. قرص فیناستراید روی یکی از سینه ها تاثیر گذاشت و متورم کرد، به توصیه دکتر قطع کردیم. الان مشکل اصلی درد و سوزش در ناحیه پنیس هست که در همه مواقع وجود داره و فقط مختص به زمان ادرار نیست. عکس برداری هم کردیم و تنگی مجرای ادرار نداشت. توی آزمایش ادرار هم عفونت دیده نشد. تا الان به 3 دکتر مراجعه کردیم متاسفانه هیچ فایده نداشته، فقط قرص ضد التهاب میدن و مسکن و میگن پروستات نیاز به عمل نداره. ممنون مبشم راهنمایی بفرمایید.
  آزمایش ها رو هم پیوست کردم. قند خون نداره و چربیش فقط یه مقدار کم بالاست. مقدار PSA در آزمایش 1.5 بود. در ضمن یکی از دکترها گفت عفونت پروستات است و قرص تاوانکس تجویز کرد. ممنون میشم بفرمایید کدوم داروها رو مصرف و کدوم رو قطع کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   تاوانكس قطع شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر رسول شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مدتی است در مثانه و مقعد احساس پری داشتم سونو دادم پروستات 39*37*35 و اندازه ان 19 و کمی الگوی اکو ناهمگن تشخیص داده شده بنده 43 سالمه و قرص فشار املو دیپین دو تا نصفه و قرص پنتو پرازول مصرف میکنم می احساس سنگی
  لطفا بفرمایید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر