اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

دو عارضه شایع که بعد از عمل پروستات در مردان بروز می کند، بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات است که این بسیاری از مردان مبتلا به سرطان را از درمان می ترساند.

پروستات چیست؟

ترس از دست دادن بیضه و مرگ حاصل از روش های درمانی سرطان پروستات بسیاری از مردان را از درمان و عمل جراحی باز می دارد. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن دستگاه ادراری و تناسلی آمریکا در سال 2000 میلادی بر روی 1000 مرد انجام شد.  75% از مردان که بالای 50 سال بودند احساس می­ کردند ترس از عوارض جانبی درمان، آنها را از انجام آزمایشات باز می­ دارد و 20% از آنها که آزمایشات سالیانه انجام نمی­دادند، ابراز می ­داشتند که امتناع آنها حاصل ترس از عوارض جانبی درمان یا مطلع شدن از ابتلاء ایشان به سرطان بوده است.

سرطان پروستات، در کاهش عملکرد هورمونی–جنسی، نعوظ مردان، تأثیرگذار است. بالغ بر 50 درصد مردانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده شده است در معرض ریسک اختلال نعوظ، هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه)، یا هردو مورد فوق قرار دارند.

سرطان پروستات

به نظر می رسد علت کاهش ناگهانی عملکرد جنسی و نعوظ های شبانه، نتیجه نروپراکسی (التهاب عصب) حین جراحی باشد. پس از برداشتن پروستات، در مقیاس وسیعی، هنوز اعتقاد اندکی در خصوص صدمات شریانی وجود دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات به کندی بهبوبد می یابد و بین 18 تا 24 ماه به طول می­ انجامد که همزمان با برطرف شدن تدریجی نروپراکسی (دست کاری عصب) می­ باشد.

هنگامی که نروپراکسی تدریجاً برطرف می ­شود طبق انتظار، آلت به قرص سیلدنافیل(ویاگرا) پاسخ می­دهد، زیرا که مکانیسم مهارکننده ­های سیلدنافیل و فسفودی استراز -5 متکی به تولید اکسیدنیتریک(گشاد کننده شریان) از انتهای عصب می­ باشد. موفقیت در استفاده از قرص سیلدنافیل در 6 ماه اول بسیار کند پیش­بینی می­ شود.

 درک بیمار از تشخیص

بیمارانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می­ شود، دچار اختلالات روحی – روانی می­ شوند. تشخیص سرطان همراه با بروز افسردگی، فحاشی به خود، اختلال جنسی و انزوای اجتماعی می­ باشد. درک بیمار از آنچه که مورد بحث قرار می ­گیرد اغلب با درک پزشک متفاوت است.

اندکی جای تعجب دارد که یک بیمار و همراه او قادر به درک این موضوع نباشند که جداسازی عصب (Nerve Sparing) لزوماً به معنی حفظ توانایی جنسی نمی­ باشد. یا اینکه حتی در صورت توانایی پس از جراحی، این وضع با وضعیت قبل از جراحی وی قابل مقایسه نیست و بیمار ممکن است نیازمند به وسایل کمکی برای نعوظ باشد. پس از ترک مطب، بیماران، یا همراهان آنها به مقالات غیر معتبر در اینترنت رجوع می کنند. بیماران، غرق در اطلاعات درست و نادرست می­ گردند و متأسفانه بسیاری از سایت­ها چیزی به جز سایت­های تجاری نیستند.

جراحی رادیکال پروستات (RP)

درمان سرطان پروستات به طور ثابت باعث تغییرات در عملکرد نعوظ می­ شود. میزان اضطراب بیمار به سطح عملکرد و کارایی وی قبل از درمان، میزان اختلال جنسی و همسر وی بستگی دارد. با فرض بر اینکه بیمار چند انتخاب برای درمان دارد، انتخاب ­های وی درخصوص درمان، جراحی رادیکال پروستات، پرتودرمانی خارجی یا داخل بافتی با درمان هورمونی تکمیلی یا بدون آن و جراحی کرایو می­ باشد.

فواید و عوارض عمل پروستات

مزایای جراحی رادیکال شامل درمان قطعی بیمار، در صورتی که تومور محدود به غده پروستات باشد. مضرات آن این است که چنین جراحی گرچه قطعی است، اما مرگ و میر کمتر از 3%، بیماری ناتوانی جنسی (کمتر از 50%)، اختلال در انزال (100%)، اختلال در ارگاسم (50%)، بی اختیاری ادرار (بین 5 تا 30%)، آمبولی ریوی کمتر از (1%)، آسیب­های روده کمتر از (1%)، تنگی مجرای ادراری (کمتر از 5%) و تزریق خون (20%) به همراه دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات بلافاصله پس از جراحی شروع شده و در واقع همه مردان با اختلال نعوظ مواجه می­ شوند. به تدریج نعوظ­ های شبانه، صبحگاهی و سایکوژنیک ظاهر می­ گردد. گرچه در بعضی موارد برخی از افراد، نعوظ با سوند فولی دائم گزارش دادند. این واقعه صرفاً جزء استثنائات می ­باشد.

عمل رادیکال پروستاتکتومی به طور شایع و روز افزونی برای درمان سرطان پروستات در تمام دنیا در حال انجام است ولی تکنیک ها برای حفظ عملکرد جنسی و ادرار کردن بیمار از زمان­ های خیلی گذشته (30 سال) (از دوره Walsh که جراح کلیه بوده و اولین بار روش جراحی رادیکال پروستاتکتومی را ابداع نمود) همچنان در حال اصلاح است. به طوری که امروز یک جراحی آناتومیک به وسیله جراح با تجربه و با انتخاب بیمار مناسب برای N.S (حفظ عصب) که شامل عمل جنسی و نعوظ می ­باشد انجام می­شود.

عمل جراحی پروستات

حفظ عصب در عمل رادیکال پروستات

اگرچه تکنیک جراحی با N.S و حفظ ساختمان­ های آناتومیک نشان داده که بعد از عمل، اختیار ادرار کردن بیمار از دست نمی رود ولی در مورد باقی ماندن میل جنسی بسیار بحث وجود دارد. لذا بدین منظور پاتوفیزیولوژی(علت پاتولوژی) اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات مورد بحث و توجه قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مرحله T2,T1 با PSA کمتر از 10 و گلیسون 7 یا کمتر از 7، کاندیدهای مناسبی برای جراحی رادیکال پروستاتکتومی با حفظ عصب هستند.

این بیماران قبل از عمل جراحی باید از قدرت عمل جنسی برخوردار باشند و بهتر است که به نوعی دچار اختلال جنسی نبوده و از داروهای PED-5i(مثل ویاگرا) استفاده نکنند، در غیر این صورت اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات رخ می دهد. می ­توان با استفاده از سوالات  IIEF از بیمار به ارزیابی اختلال جنسی قبل از عمل پی برد. سوالاتی که مطرح می­ شوند، شامل فونکسیون نعوظ و انزال، داشتن میل جنسی، اورگاسم و رضایت جنسی می ­باشند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی رادیکال با N.S قرار می­گیرند، اغلب از اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات شکایت دارند، که به ضایعه Neuropraxia (دست کاری) عصب کاورنوز(آلت) مربوط است که در ضمن برداشتن پروستات حتی در دست­ های بسیار باتجربه جراحان نیز اتفاق می­ افتد. به هر حال پدیده کم خونی کورپورا بعد از عمل پروستاتکتومی و اختلال جنسی توسط بسیاری از محققین بررسی و نشان داده شده است.

بالاخره کاهش خون شریانی همراه با لیک وریدی شدید بعد از عمل پروستاتکتومی به علت ضایعه ایجاد شده توسط آپوپتوزیز منجر به کاهش حمل اکسیژن و افزایش فاکتور رشد بتا (Growth Factor Beta) می­ شود و این امر موجب ضایعه شدید بافتی شده و در نتیجه تنگی آلت حاصل شده ولی باعث تغییرات همودینامیک در آن نمی­شود، بلکه باعث کاهش طول و قطر آلت می ­گردد که معمولاً در سه ماه اول بعد از عمل اتفاق می­افتد.

ناباروری مردان

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات (رادیکال پروستاتکتومی)

برای درمان  اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات تزریق آلپروستادیل هر چه سریع­تر بعد از عمل باید صورت گیرد و بهتر است که درمان در پایان ماه اول بعد از عمل باشد. شروع درمان باید 2 تا 3 بار تزریق در هفته باشد.

تزریق آلپروستادیل به داخل آلت بلافاصله بعد از عمل ممکن است نقش مهم روانی نیز را به همراه داشته باشد. با برگشت آهسته نعوظ ­های خود به خودی ممکن است اختلال جنسی در زوجین بهبود یابد. به دلیل ترس از قادر نبودن و یادآوری بیماری، بیمار ممکن است از انجام عمل جنسی خودداری کند.

با گذشت زمان بعد از عمل جراحی پاسخ درمانی به دارو دیده می ­شود ولی بهترین زمان 2 سال بعد از عمل جراحی است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۴ ساله و مجرد هستم و در آستانه ازدواج. مدتی هست نعوظ شبانه ندارم و در حالت عادی هم آلت کوچک و جمع شده و بیضه ها کوچک شده است. و در حالت تحریک هم نعوظ ناقص و یا عدم نعوظ ایجاد شده. حدود دو ماه قبل دردی در ناحیه پرینه داشتم که دکتر گفتند از پروستات هست و بدون دارو خوب شد.
  در آزمایش کامل خون همه آیتم ها نرمال و lymphocyte٬ میزانش ۴۷ بود (بازه ۲۰-۴۰)
  به نظر شما مشکل از کجاست؟؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  9. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  10. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  11. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  12. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   علت جنبه ذهني،، فكري و روحي رواني مي باشد استرس و اضطراب هم مهم مي باشد

  13. نمایش سایر 11 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام بنده 5 سال پیش مورد عمل پروستات قرار گرفتم اکنون قدرت نعوظ ندارم . آیا این امر با عمل پروستات ارتباط دارد یا خیر ؟ با تشکر از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   با پروستات ارتباط ندارد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا١٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  الان حدود 5 ماه هست که جراحی رادیکال پروستادت انجام دادهام و عمل نغوظ بعه هیچ وجه انجام نمی شود و دکتر معالج هم اعلام نموده که کم کم این مسله درست خواهدشد ولی متاسفانه اینگونه نشده .
  لذا خواهشمند است راهنمایی قرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بزرگوار
  دو سال پیش عمل کردم گفتند بعد از یک سال نیروی جنسی برمیگردد. یه امپول زدند برای سونوگرافی تا ۵ ساعت نعوظ شدید داشتم گفتند تمام سیستم و شریانات سالمن هر چند قبل از آمپول گاهی ۶۰ تا ۷۰ درصد نعوظ به مدت ۲ تا ۴ دقیقه داشتم اما الان دیگه ندارم لطفا راهنمایی و مداوا کنید هزینه به چشم
  بسیار سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك هفته

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام مشکل نعوظ دارم 63 سالم سوتالول ومتورال مصرف میکنم بعلت اریتمی af خواهش میکنم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   بايد از أمپول پاپاورين تزريق در ألت استفاده كنيد به متخصص اورولوژي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مدت یکسال ونیم عمل تراش پروستات انجام دادم هنوز احساس زخم در پروستات _کاهش میل جنسی _نداشتن نعوظ رادارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر رویا دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام...و خدا قوت به شماهمسرم‌ اعتیاد دارد و سالهاست نعوظ ندارد.. چه دارویی پیشنهاد میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   تاداگرا٢٠ يك ساعت قبل از رابطه

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۳۱ سالمه از اون اوایل بلوغ برای اینکه موقع بلند شدن آلت معلوم نباشه اونو بین پام میذاشتم تا بخابه، الان این انحراف مشکلی ایجاد میکنه؟
  مجردم و تا حالا هیچ رابطه ای نداشتم فقط خود ارضایی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   مشكلي ايجاد نخواهد شد

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با درود فراوان
  بنده بدلیل تقریبا زود انزالی با توجه به این سایت اقدام به خوردن پاروکسیتن 20 کردم تقریبا 6 عدد در مدت سه هفته یعنی هر هفته 2 عدد و دور روز پشت سر هم ) خوشبختانه زود انزالی بنده برطرف شد با اینکه کم خوردم اونم به علت بی خوابی در تصف شب ، تپش قلب ... الان تقریبا یک هفته است که دیگه مصرف نگردم و لی این دارو باعث شده میل جنسی من بسیار بسیار کم شود و تا زوج بنده تلاش نکند نعوظ صورت نمی گیرد درضمن اعلام کنم قبلش بنده ه روقت اراده می گردم امکان رابطه را داشتم اینقد میل جنسیم خوب بود لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر صحرایی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  قریب به یکسال است که نعوض کامل انجام نمی گیرد و شاید یک حتی 2هفته ای یکبار آنهم خیلی ناقص و دارای دوام کم . پرستات خوش خیم است و گفته اند در سن 60 سالگی مناسب است .ادرار مشکلی ندارد اما بعد از ادارار مثلا با نفس و فشار باز هم ادرار خارج می شود حتی چندین مرحله و بعضی مواقع بعد از اتمام ادرار و بلند شدن با ز هم مایعی خارج می شود و بعضی مواقع مثلا نشسته ایم مشکل اداری نداریم حتی در زمان فعالیت هم احساس ادرار نشود اما به محض برخواستن یا قطع فعالیت احساس ادرار شدید می شود حتی چند قطره ای می ریزد ولی به هنگام تخلیه ادرار خیلی کم است که نیاز به تخلیه با این شدت احساس نباشد ضمنا بعضی مواقع شاید تا 8ساعت هم در زمان فعالیت احساس ادرار پیش نیاید .. همچنین در هنگام بازی با همسر و در زمان جماع که منی تخلیه نشود در بیضه و دو طرف شکم نزدیک کشاله ران درد می گیرد حتی تا چند روز این درد ادامه دارد ..راهنمایی فر مایید خداوند به شما جزای خیر دهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر