اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

دو عارضه شایع که بعد از عمل پروستات در مردان بروز می کند، بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات است که این بسیاری از مردان مبتلا به سرطان را از درمان می ترساند.

ترس از دست دادن بیضه و مرگ حاصل از روش های درمانی سرطان پروستات بسیاری از مردان را از درمان و عمل جراحی باز می دارد. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن دستگاه ادراری و تناسلی آمریکا در سال ۲۰۰۰ میلادی بر روی ۱۰۰۰ مرد انجام شد.  ۷۵% از مردان که بالای ۵۰ سال بودند احساس می­ کردند ترس از عوارض جانبی درمان، آنها را از انجام آزمایشات باز می­ دارد و ۲۰% از آنها که آزمایشات سالیانه انجام نمی­دادند، ابراز می ­داشتند که امتناع آنها حاصل ترس از عوارض جانبی درمان یا مطلع شدن از ابتلاء ایشان به سرطان بوده است.

سرطان پروستات، در کاهش عملکرد هورمونی–جنسی، نعوظ مردان، تأثیرگذار است. بالغ بر ۵۰ درصد مردانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده شده است در معرض ریسک اختلال نعوظ، هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه)، یا هردو مورد فوق قرار دارند.

سرطان پروستات

به نظر می رسد علت کاهش ناگهانی عملکرد جنسی و نعوظ های شبانه، نتیجه نروپراکسی (التهاب عصب) حین جراحی باشد. پس از برداشتن پروستات، در مقیاس وسیعی، هنوز اعتقاد اندکی در خصوص صدمات شریانی وجود دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات به کندی بهبوبد می یابد و بین ۱۸ تا ۲۴ ماه به طول می­ انجامد که همزمان با برطرف شدن تدریجی نروپراکسی (دست کاری عصب) می­ باشد.

هنگامی که نروپراکسی تدریجاً برطرف می ­شود طبق انتظار، آلت به قرص سیلدنافیل(ویاگرا) پاسخ می­دهد، زیرا که مکانیسم مهارکننده ­های سیلدنافیل و فسفودی استراز -۵ متکی به تولید اکسیدنیتریک(گشاد کننده شریان) از انتهای عصب می­ باشد. موفقیت در استفاده از قرص سیلدنافیل در ۶ ماه اول بسیار کند پیش­بینی می­ شود.

 درک بیمار از تشخیص

بیمارانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می­ شود، دچار اختلالات روحی – روانی می­ شوند. تشخیص سرطان همراه با بروز افسردگی، فحاشی به خود، اختلال جنسی و انزوای اجتماعی می­ باشد. درک بیمار از آنچه که مورد بحث قرار می ­گیرد اغلب با درک پزشک متفاوت است.

اندکی جای تعجب دارد که یک بیمار و همراه او قادر به درک این موضوع نباشند که جداسازی عصب (Nerve Sparing) لزوماً به معنی حفظ توانایی جنسی نمی­ باشد. یا اینکه حتی در صورت توانایی پس از جراحی، این وضع با وضعیت قبل از جراحی وی قابل مقایسه نیست و بیمار ممکن است نیازمند به وسایل کمکی برای نعوظ باشد. پس از ترک مطب، بیماران، یا همراهان آنها به مقالات غیر معتبر در اینترنت رجوع می کنند. بیماران، غرق در اطلاعات درست و نادرست می­ گردند و متأسفانه بسیاری از سایت­ها چیزی به جز سایت­های تجاری نیستند.

جراحی رادیکال پروستات (RP)

درمان سرطان پروستات به طور ثابت باعث تغییرات در عملکرد نعوظ می­ شود. میزان اضطراب بیمار به سطح عملکرد و کارایی وی قبل از درمان، میزان اختلال جنسی و همسر وی بستگی دارد. با فرض بر اینکه بیمار چند انتخاب برای درمان دارد، انتخاب ­های وی درخصوص درمان، جراحی رادیکال پروستات، پرتودرمانی خارجی یا داخل بافتی با درمان هورمونی تکمیلی یا بدون آن و جراحی کرایو می­ باشد.

فواید و عوارض عمل پروستات

مزایای جراحی رادیکال شامل درمان قطعی بیمار، در صورتی که تومور محدود به غده پروستات باشد. مضرات آن این است که چنین جراحی گرچه قطعی است، اما مرگ و میر کمتر از ۳%، بیماری ناتوانی جنسی (کمتر از ۵۰%)، اختلال در انزال (۱۰۰%)، اختلال در ارگاسم (۵۰%)، بی اختیاری ادرار (بین ۵ تا ۳۰%)، آمبولی ریوی کمتر از (۱%)، آسیب­های روده کمتر از (۱%)، تنگی مجرای ادراری (کمتر از ۵%) و تزریق خون (۲۰%) به همراه دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات بلافاصله پس از جراحی شروع شده و در واقع همه مردان با اختلال نعوظ مواجه می­ شوند. به تدریج نعوظ­ های شبانه، صبحگاهی و سایکوژنیک ظاهر می­ گردد. گرچه در بعضی موارد برخی از افراد، نعوظ با سوند فولی دائم گزارش دادند. این واقعه صرفاً جزء استثنائات می ­باشد.

عمل رادیکال پروستاتکتومی به طور شایع و روز افزونی برای درمان سرطان پروستات در تمام دنیا در حال انجام است ولی تکنیک ها برای حفظ عملکرد جنسی و ادرار کردن بیمار از زمان­ های خیلی گذشته (۳۰ سال) (از دوره Walsh که جراح کلیه بوده و اولین بار روش جراحی رادیکال پروستاتکتومی را ابداع نمود) همچنان در حال اصلاح است. به طوری که امروز یک جراحی آناتومیک به وسیله جراح با تجربه و با انتخاب بیمار مناسب برای N.S (حفظ عصب) که شامل عمل جنسی و نعوظ می ­باشد انجام می­شود.

عمل جراحی پروستات

حفظ عصب در عمل رادیکال پروستات

اگرچه تکنیک جراحی با N.S و حفظ ساختمان­ های آناتومیک نشان داده که بعد از عمل، اختیار ادرار کردن بیمار از دست نمی رود ولی در مورد باقی ماندن میل جنسی بسیار بحث وجود دارد. لذا بدین منظور پاتوفیزیولوژی(علت پاتولوژی) اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات مورد بحث و توجه قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مرحله T2,T1 با PSA کمتر از ۱۰ و گلیسون ۷ یا کمتر از ۷، کاندیدهای مناسبی برای جراحی رادیکال پروستاتکتومی با حفظ عصب هستند.

این بیماران قبل از عمل جراحی باید از قدرت عمل جنسی برخوردار باشند و بهتر است که به نوعی دچار اختلال جنسی نبوده و از داروهای PED-5i(مثل ویاگرا) استفاده نکنند، در غیر این صورت اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات رخ می دهد. می ­توان با استفاده از سوالات  IIEF از بیمار به ارزیابی اختلال جنسی قبل از عمل پی برد. سوالاتی که مطرح می­ شوند، شامل فونکسیون نعوظ و انزال، داشتن میل جنسی، اورگاسم و رضایت جنسی می ­باشند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی رادیکال با N.S قرار می­گیرند، اغلب از اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات شکایت دارند، که به ضایعه Neuropraxia (دست کاری) عصب کاورنوز(آلت) مربوط است که در ضمن برداشتن پروستات حتی در دست­ های بسیار باتجربه جراحان نیز اتفاق می­ افتد. به هر حال پدیده کم خونی کورپورا بعد از عمل پروستاتکتومی و اختلال جنسی توسط بسیاری از محققین بررسی و نشان داده شده است.

بالاخره کاهش خون شریانی همراه با لیک وریدی شدید بعد از عمل پروستاتکتومی به علت ضایعه ایجاد شده توسط آپوپتوزیز منجر به کاهش حمل اکسیژن و افزایش فاکتور رشد بتا (Growth Factor Beta) می­ شود و این امر موجب ضایعه شدید بافتی شده و در نتیجه تنگی آلت حاصل شده ولی باعث تغییرات همودینامیک در آن نمی­شود، بلکه باعث کاهش طول و قطر آلت می ­گردد که معمولاً در سه ماه اول بعد از عمل اتفاق می­افتد.

ناباروری مردان

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات (رادیکال پروستاتکتومی)

برای درمان  اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات تزریق آلپروستادیل هر چه سریع­تر بعد از عمل باید صورت گیرد و بهتر است که درمان در پایان ماه اول بعد از عمل باشد. شروع درمان باید ۲ تا ۳ بار تزریق در هفته باشد.

تزریق آلپروستادیل به داخل آلت بلافاصله بعد از عمل ممکن است نقش مهم روانی نیز را به همراه داشته باشد. با برگشت آهسته نعوظ ­های خود به خودی ممکن است اختلال جنسی در زوجین بهبود یابد. به دلیل ترس از قادر نبودن و یادآوری بیماری، بیمار ممکن است از انجام عمل جنسی خودداری کند.

با گذشت زمان بعد از عمل جراحی پاسخ درمانی به دارو دیده می ­شود ولی بهترین زمان ۲ سال بعد از عمل جراحی است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

14+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر. خسته نباشيد. من هفتادويك سال دارم ولى سن بدنى من حدود شست سال هست. روزى ١٢ساعت كار ميكنم و هنوز اكتيو هستم. حدود چهار ماه هست كه عمل راديكال پروستاتكتومى انجام دادم. براى نعوذ بعدازعمل هيچ دارويى دريافت نكردم. و در حال حاضر اصلا احساس نعوذ ندارم در حالى كه قبل از عمل كاملا طبيعى بودم. آيا امكان برگشت وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   قابل برگشت نيست يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر آرمان جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده 55 سال دارم و حدود 5 سال است که مشکل پروستات دارم و امسال بعد از آزماش PSA که نتیجه آن 4.57 شد دکتر برام نمونه برداری نوشت و انجام دادم و خوشبختانه از 15 مورد نمونه گرفته شده نتیجه همه خوش خیم درآمد.ولی دکتر معالجم گفت که زیاد خوشحال نباش و 3 ماه دیگر باید نمونه برداری با ربات انجام بدی که دقیق تر است . اکنون من کمی بهم ریخته ام و اعصابم خرد شده است .مشکل بزرگ من تکرر ادرار است و هیچ سوزش ویا خون در ادرار ویا منی ندارم .البته کپسول تامسولوسین 4. را هر روز مصرف میکنم وبه توصیه دکتر قبا از نزدیکی قرص سیلد نافیل مصرف میکنم که از نظر نعوظ مشکلی نداشته باشم.اکنون بدون قرص فوق مشکل نعوظ دارم و مجبورم مصرف کنم .سوال اصلی من اینه آیا مصرف تریاک برای من خوبه یا بد. از دکتر پرسیدم گفتند سیگار بده ولی تریاک بد نیست . لطفا بفرمایید که مصرف تریاک در مورد مشکل پروستات چگونه است. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   ترياك باعث ورم پروستات مي شود

 • تصویر کاربر م-میرزایی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض احترام به جناب اقای دکتر قوامی من بعد از عمل جراحی روی پروستات البته چند سال پیش انتظار نعوظ کامل با توجه به سن که 80 است ندارم اما پرسش من اینست که چقدر مجازم که فعالیت جنسی داشته باشم البته فرضیاتی را خوانده ام ولی قانع نشده ام سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   هر چه توان جنسي داريد اشكال ندارد درمان نعوظ هم تزريق أمپول در ألت است 

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، مردی هستم با 47 سال سن در دو الی 4 ماه گذشته شاید هر روز و یا گاها روزی دوبار رابطه جنسی خوبی داشتم ولی کم کم آلت تناسلی ام نعوذ دایمی نداشته و قبل از ارضا ........سست وشل میشودلطفا راهنمایی بفرمایید که چکار کنم . متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جراحی پروستات کردم رادیکال شدم حدود ۱۵ ماه است الان نعوظ من سفت نمیشه دکترم بمن قرص تادالافیل داده یکروز در میان مصرف میکنم و سیندالافیل داده برای سکس اکنون هیچ عکس العملی نشان نمیده دکترم می گوید صبر داشته باش درست میشه آیا میتوان امید وار باشم و باید چه کنم آیا نعوظ درست میشه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بايد از أمپول هاي تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر روزبه جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا عمل پروستات باعث کم شدن میل جنسی میشود یا نه ؟
  آیا با دارو میتونم عمل نکنم و میل جنسی من کاسته نشود؟ سن من ۴۹ سالمه و مقدار ضعیف وقت ادرار سوزش کم و تکرر ادرار و بعضی اوقات فشار زیادی باید بیارم تا تخلیه ادرار کنم . ممنونم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله باعث اختلال جنسي مي شود از كپسول امنيك روزي يك عدد ميل كنيد

 • تصویر کاربر عادل شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.پسری هستم 32سالمه.دکترقبلاخیلی خودارضایی میکردم ب مدت چن سال الان گذاشتم کنار.یکساله ک تکررادرارهمراه باسوزش گاهی وقتادارم.ایاخودارضایی باعث این مشکل شده برام.خیلی داغونم این روزا.همش افسردمچیکاربایدبکنم.دکترهم رفتم فایده ای نداشتت میگه عصبی هست پروستاتت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  2. تصویر کاربر عادل پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   ازپروستات هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله از پروستات است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدت 8 سال ترشح مجرا دارم به تازگی بعد از سیستوسکوپی متوجه پروستاتیت مزمن شدم داروهای زیادی مصرف نمودم اما ترشح مجرا همچنان ادامه دارد این ترشحات گاهی عفونی هستند و به همسرم هم منتقل میشوند... الان ما قصد بارداری داریم آیا امکان نزدیکی هست یا با وجود ترشح مجرا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   نزديكي انجام شود

 • تصویر کاربر MR شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر قوامی. من چندماهی هست دچار اختلالات نعوظ شدم. رفتم دکتر و آمپول و قرص هایی که عکسشو براتون فرستادم، برام تجویز کرد ولی بی فایده بود. نظر شما چیه؟ باید چیکار کنم؟ درمان دایمی چیه؟ نمیخوام با ویاگرا و اینا موقت رفع بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   درمان مرسومو فعلي  همين دارو ها مي باشد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر
  من نمونه برداری از پروستات انجام دادم از 12 نمونه که گرفتم تشخیص داده شده است که دو نمونه سر طان خفیف پروستات داره که گفتن باید عمل بشه میخواستم ببینم عوارض این عمل چی واحتمالش چند درصد است . متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   بي اختاري ادرار و اختلال جنسي درصد معلوم نيست

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   بي اختاري ادرار و اختلال جنسي درصد معلوم نيست،،،،، بي اختياري ادرار

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر