اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

دو عارضه شایع که بعد از عمل پروستات در مردان بروز می کند، بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات است که این بسیاری از مردان مبتلا به سرطان را از درمان می ترساند.

پروستات چیست؟

ترس از دست دادن بیضه و مرگ حاصل از روش های درمانی سرطان پروستات بسیاری از مردان را از درمان و عمل جراحی باز می دارد. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن دستگاه ادراری و تناسلی آمریکا در سال 2000 میلادی بر روی 1000 مرد انجام شد.  75% از مردان که بالای 50 سال بودند احساس می­ کردند ترس از عوارض جانبی درمان، آنها را از انجام آزمایشات باز می­ دارد و 20% از آنها که آزمایشات سالیانه انجام نمی­دادند، ابراز می ­داشتند که امتناع آنها حاصل ترس از عوارض جانبی درمان یا مطلع شدن از ابتلاء ایشان به سرطان بوده است.

سرطان پروستات، در کاهش عملکرد هورمونی–جنسی، نعوظ مردان، تأثیرگذار است. بالغ بر 50 درصد مردانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده شده است در معرض ریسک اختلال نعوظ، هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه)، یا هردو مورد فوق قرار دارند.

سرطان پروستات

به نظر می رسد علت کاهش ناگهانی عملکرد جنسی و نعوظ های شبانه، نتیجه نروپراکسی (التهاب عصب) حین جراحی باشد. پس از برداشتن پروستات، در مقیاس وسیعی، هنوز اعتقاد اندکی در خصوص صدمات شریانی وجود دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات به کندی بهبوبد می یابد و بین 18 تا 24 ماه به طول می­ انجامد که همزمان با برطرف شدن تدریجی نروپراکسی (دست کاری عصب) می­ باشد.

هنگامی که نروپراکسی تدریجاً برطرف می ­شود طبق انتظار، آلت به قرص سیلدنافیل(ویاگرا) پاسخ می­دهد، زیرا که مکانیسم مهارکننده ­های سیلدنافیل و فسفودی استراز -5 متکی به تولید اکسیدنیتریک(گشاد کننده شریان) از انتهای عصب می­ باشد. موفقیت در استفاده از قرص سیلدنافیل در 6 ماه اول بسیار کند پیش­بینی می­ شود.

 درک بیمار از تشخیص

بیمارانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می­ شود، دچار اختلالات روحی – روانی می­ شوند. تشخیص سرطان همراه با بروز افسردگی، فحاشی به خود، اختلال جنسی و انزوای اجتماعی می­ باشد. درک بیمار از آنچه که مورد بحث قرار می ­گیرد اغلب با درک پزشک متفاوت است.

اندکی جای تعجب دارد که یک بیمار و همراه او قادر به درک این موضوع نباشند که جداسازی عصب (Nerve Sparing) لزوماً به معنی حفظ توانایی جنسی نمی­ باشد. یا اینکه حتی در صورت توانایی پس از جراحی، این وضع با وضعیت قبل از جراحی وی قابل مقایسه نیست و بیمار ممکن است نیازمند به وسایل کمکی برای نعوظ باشد. پس از ترک مطب، بیماران، یا همراهان آنها به مقالات غیر معتبر در اینترنت رجوع می کنند. بیماران، غرق در اطلاعات درست و نادرست می­ گردند و متأسفانه بسیاری از سایت­ها چیزی به جز سایت­های تجاری نیستند.

جراحی رادیکال پروستات (RP)

درمان سرطان پروستات به طور ثابت باعث تغییرات در عملکرد نعوظ می­ شود. میزان اضطراب بیمار به سطح عملکرد و کارایی وی قبل از درمان، میزان اختلال جنسی و همسر وی بستگی دارد. با فرض بر اینکه بیمار چند انتخاب برای درمان دارد، انتخاب ­های وی درخصوص درمان، جراحی رادیکال پروستات، پرتودرمانی خارجی یا داخل بافتی با درمان هورمونی تکمیلی یا بدون آن و جراحی کرایو می­ باشد.

فواید و عوارض عمل پروستات

مزایای جراحی رادیکال شامل درمان قطعی بیمار، در صورتی که تومور محدود به غده پروستات باشد. مضرات آن این است که چنین جراحی گرچه قطعی است، اما مرگ و میر کمتر از 3%، بیماری ناتوانی جنسی (کمتر از 50%)، اختلال در انزال (100%)، اختلال در ارگاسم (50%)، بی اختیاری ادرار (بین 5 تا 30%)، آمبولی ریوی کمتر از (1%)، آسیب­های روده کمتر از (1%)، تنگی مجرای ادراری (کمتر از 5%) و تزریق خون (20%) به همراه دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات بلافاصله پس از جراحی شروع شده و در واقع همه مردان با اختلال نعوظ مواجه می­ شوند. به تدریج نعوظ­ های شبانه، صبحگاهی و سایکوژنیک ظاهر می­ گردد. گرچه در بعضی موارد برخی از افراد، نعوظ با سوند فولی دائم گزارش دادند. این واقعه صرفاً جزء استثنائات می ­باشد.

عمل رادیکال پروستاتکتومی به طور شایع و روز افزونی برای درمان سرطان پروستات در تمام دنیا در حال انجام است ولی تکنیک ها برای حفظ عملکرد جنسی و ادرار کردن بیمار از زمان­ های خیلی گذشته (30 سال) (از دوره Walsh که جراح کلیه بوده و اولین بار روش جراحی رادیکال پروستاتکتومی را ابداع نمود) همچنان در حال اصلاح است. به طوری که امروز یک جراحی آناتومیک به وسیله جراح با تجربه و با انتخاب بیمار مناسب برای N.S (حفظ عصب) که شامل عمل جنسی و نعوظ می ­باشد انجام می­شود.

عمل جراحی پروستات

حفظ عصب در عمل رادیکال پروستات

اگرچه تکنیک جراحی با N.S و حفظ ساختمان­ های آناتومیک نشان داده که بعد از عمل، اختیار ادرار کردن بیمار از دست نمی رود ولی در مورد باقی ماندن میل جنسی بسیار بحث وجود دارد. لذا بدین منظور پاتوفیزیولوژی(علت پاتولوژی) اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات مورد بحث و توجه قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مرحله T2,T1 با PSA کمتر از 10 و گلیسون 7 یا کمتر از 7، کاندیدهای مناسبی برای جراحی رادیکال پروستاتکتومی با حفظ عصب هستند.

این بیماران قبل از عمل جراحی باید از قدرت عمل جنسی برخوردار باشند و بهتر است که به نوعی دچار اختلال جنسی نبوده و از داروهای PED-5i(مثل ویاگرا) استفاده نکنند، در غیر این صورت اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات رخ می دهد. می ­توان با استفاده از سوالات  IIEF از بیمار به ارزیابی اختلال جنسی قبل از عمل پی برد. سوالاتی که مطرح می­ شوند، شامل فونکسیون نعوظ و انزال، داشتن میل جنسی، اورگاسم و رضایت جنسی می ­باشند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی رادیکال با N.S قرار می­گیرند، اغلب از اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات شکایت دارند، که به ضایعه Neuropraxia (دست کاری) عصب کاورنوز(آلت) مربوط است که در ضمن برداشتن پروستات حتی در دست­ های بسیار باتجربه جراحان نیز اتفاق می­ افتد. به هر حال پدیده کم خونی کورپورا بعد از عمل پروستاتکتومی و اختلال جنسی توسط بسیاری از محققین بررسی و نشان داده شده است.

بالاخره کاهش خون شریانی همراه با لیک وریدی شدید بعد از عمل پروستاتکتومی به علت ضایعه ایجاد شده توسط آپوپتوزیز منجر به کاهش حمل اکسیژن و افزایش فاکتور رشد بتا (Growth Factor Beta) می­ شود و این امر موجب ضایعه شدید بافتی شده و در نتیجه تنگی آلت حاصل شده ولی باعث تغییرات همودینامیک در آن نمی­شود، بلکه باعث کاهش طول و قطر آلت می ­گردد که معمولاً در سه ماه اول بعد از عمل اتفاق می­افتد.

ناباروری مردان

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات (رادیکال پروستاتکتومی)

برای درمان  اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات تزریق آلپروستادیل هر چه سریع­تر بعد از عمل باید صورت گیرد و بهتر است که درمان در پایان ماه اول بعد از عمل باشد. شروع درمان باید 2 تا 3 بار تزریق در هفته باشد.

تزریق آلپروستادیل به داخل آلت بلافاصله بعد از عمل ممکن است نقش مهم روانی نیز را به همراه داشته باشد. با برگشت آهسته نعوظ ­های خود به خودی ممکن است اختلال جنسی در زوجین بهبود یابد. به دلیل ترس از قادر نبودن و یادآوری بیماری، بیمار ممکن است از انجام عمل جنسی خودداری کند.

با گذشت زمان بعد از عمل جراحی پاسخ درمانی به دارو دیده می ­شود ولی بهترین زمان 2 سال بعد از عمل جراحی است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ممد یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام
  من تا می خوام شروع به سکس بکنم التم زود به ضعیف میشه خیلی زعیف این 2ساله اینطورم وخیلی زود ارزاع هستم بطوری که همه سکسم شاید 3دقیقه هم طول نکشه من فقط 20سال سن دارم اما خیلی خود ارزایی می کنم این 7ساله هر هفته یا شاید هم 4روز یک بار این کارمه چی کار باید بکنم بنظر شما اگر اگه خود ارزایی یا سکسمو به ماهی یک بار برسونم خود به خود خوب میشم یا نه حتما به پزشک مراجعه کنم ممنون میشم اگه جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   نياز به پزشك نيست خود ارضايي را ترك كنيد مشكلات حل مي شود

 • تصویر کاربر کریم شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام حدود 8ساله ازدواج کردم 4روزه نعوظ کامل ندارم و زودانزالی هم دارم البته قبلاً نعوظ کامل داشتم و زودانزالی داشتم ولی الان 4روزه نعوظ کامل ندارم و زودانزالی هم دارم
  قرص فشارخون سینومیکس 5/160مصرف میکنم آدم بسیار استرسی هم هستم
  ضمنا برای زودانزالی با متخصص مشورت کردم گفتن گفتن قرص کلومیپرامین 25حدود 5ساعت قبل از نزدیکی مصرف کنم ولی هنوز شروع نکردم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد مشكل شما جنبه فكري دارد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما جناب آقای دکتر

  ببخشید

  آلت بنده قبل از شروع رابطه جنسی و اویل رابطه نعوظ بسیار مناسبی داره ولی تا اینکه میخوام دخول رو انجام بدم شل میشه و و باید با دست بالا و پایینش کنم تا اینکه نعوظ رو از دست نده و تمام فکرمو درگیر میکنه و از رابطه جنسیم هیچ لذتی نمیبرم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر مورکان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود ۹ سال پیش عمل رادیکال انجام دادم و بعد از آن علیرغم میل جنسی و انزال از درون توانایی جنسی خود را از دست داده ام ایا راه درمانی وجود دارد بسیار ممنون از پاسخ جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام بايد از أمپول پاپاورين تزريق در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر بهزاد پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب ، دکتر بنده ۴۵ سالمه و خانمم ۴۱ سال ، خانم بنده به شدت میل جنسی کمی داره قبلا هم همینطور بوده حین رابطه هم اونقدر سرده که به همین خاطر بنده دچار انزال میشم ، لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام خانم شما توسط متخصص زنان بايد ويزيت شوند

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باسلام جناب اقای دکتر:متولد۱۳۳۴هستم در۱۳۹۸/8/8عمل پروستات بسته وفتق راست انجام دادم.بسیارراصی بودم اکنون حدود۶ماه هست که یکباره فاقد میل جنسی ونغوظ شده ام.چه بایدبکنم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   زود گذر است ناراحت نباشيد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام .من مشکل زود انزالی دارم میخواستم لطف کنید باید چیکار کنم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر آریابد شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۲ هفته هست در هنگام امتحان آنلاین
  وقتی استرس زیاد منو فرا میگیره از من خود به خود بدون رابطه جنسی از من مایعی خارج میشه
  و من ۲ روز هست که آلت من درد می‌کنه و احساس سنگینی می‌کنه ، دکتر باید چکار کنم که خوب بشم
  1. تصویر کاربر آریابد پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   دکتر من ۱۳ سال سن دارم و پسر هستم
   اینو یادم رفت در مطلب بالا ذکر کنم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد و روزي دو بار هر بار. ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۵۰سال سن دارم سه سال پیش بعلت نعوذ بیش از حد و قدرت بیش از حد جنسی ازدواج مجدد کردم بنده از نظر جسمی عالی هستم فقط یه مرض جدیدا پیدا کردم از نظر جنسی سرد شده ام نمیدانم به چه علت .زن اولی همش غر میزد به همین علت رابطه جنسی یا زن اول خوب نیست و نعوذ ندارم انگار مغزم خوابیده حوصله اش را ندارم ولی در رابطه با زن دوم خوب هستم لطفا راهنمایم بکنید چون خیلی بهم فشار روحی میاد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر امید یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر قوامی با درود فراوان
  اینجانب 46 سال سن دارم . هفته ای 4 روز به صورت حرفه ای ورزش می کنم مشکل اضافه وزن ندارم. متاسفانه از حدود 6 ماه پیش تا حالا مشکل نعوظ پیدا کردم. البته قبلا مشکل زود انزالی هم داشتم ولی با تکنیکهای موجود تا حدی جلوی اون رو گرفته بودم . یه چند وقتی قرص تادالافیل قبل از رابطه مصرف کردم خوب بود ولی با توجه به اینکه می ترسم بدنم به این قرص عادت کنه چند وقتی هست از این قرص استفاده نمی کنم و کپسول سلیندنا هرب مصرف می کنم. متاسفانه نمی تونم نعوظم رو حفظ کنم همراه با مشکل زود ارضایی قبل از پایان رابطه آلتم شل میشه و شرمنده میشم لطفا بفرمائید چکار کنم؟ ضمنا نسبت به یک سال پیش که تقریبا هر روز آمادگی برقراری رابطه داشتم الان میلم به کمتر از نصف رسیده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر