اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات

دو عارضه شایع که بعد از عمل پروستات در مردان بروز می کند، بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات است که این بسیاری از مردان مبتلا به سرطان را از درمان می ترساند.

پروستات چیست؟

ترس از دست دادن بیضه و مرگ حاصل از روش های درمانی سرطان پروستات بسیاری از مردان را از درمان و عمل جراحی باز می دارد. طبق مطالعات انجام شده توسط انجمن دستگاه ادراری و تناسلی آمریکا در سال 2000 میلادی بر روی 1000 مرد انجام شد.  75% از مردان که بالای 50 سال بودند احساس می­ کردند ترس از عوارض جانبی درمان، آنها را از انجام آزمایشات باز می­ دارد و 20% از آنها که آزمایشات سالیانه انجام نمی­دادند، ابراز می ­داشتند که امتناع آنها حاصل ترس از عوارض جانبی درمان یا مطلع شدن از ابتلاء ایشان به سرطان بوده است.

سرطان پروستات، در کاهش عملکرد هورمونی–جنسی، نعوظ مردان، تأثیرگذار است. بالغ بر 50 درصد مردانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده شده است در معرض ریسک اختلال نعوظ، هیپوگونادیسم(کم کاری بیضه)، یا هردو مورد فوق قرار دارند.

سرطان پروستات

به نظر می رسد علت کاهش ناگهانی عملکرد جنسی و نعوظ های شبانه، نتیجه نروپراکسی (التهاب عصب) حین جراحی باشد. پس از برداشتن پروستات، در مقیاس وسیعی، هنوز اعتقاد اندکی در خصوص صدمات شریانی وجود دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات به کندی بهبوبد می یابد و بین 18 تا 24 ماه به طول می­ انجامد که همزمان با برطرف شدن تدریجی نروپراکسی (دست کاری عصب) می­ باشد.

هنگامی که نروپراکسی تدریجاً برطرف می ­شود طبق انتظار، آلت به قرص سیلدنافیل(ویاگرا) پاسخ می­دهد، زیرا که مکانیسم مهارکننده ­های سیلدنافیل و فسفودی استراز -5 متکی به تولید اکسیدنیتریک(گشاد کننده شریان) از انتهای عصب می­ باشد. موفقیت در استفاده از قرص سیلدنافیل در 6 ماه اول بسیار کند پیش­بینی می­ شود.

 درک بیمار از تشخیص

بیمارانی که سرطان پروستات در آنها تشخیص داده می­ شود، دچار اختلالات روحی – روانی می­ شوند. تشخیص سرطان همراه با بروز افسردگی، فحاشی به خود، اختلال جنسی و انزوای اجتماعی می­ باشد. درک بیمار از آنچه که مورد بحث قرار می ­گیرد اغلب با درک پزشک متفاوت است.

اندکی جای تعجب دارد که یک بیمار و همراه او قادر به درک این موضوع نباشند که جداسازی عصب (Nerve Sparing) لزوماً به معنی حفظ توانایی جنسی نمی­ باشد. یا اینکه حتی در صورت توانایی پس از جراحی، این وضع با وضعیت قبل از جراحی وی قابل مقایسه نیست و بیمار ممکن است نیازمند به وسایل کمکی برای نعوظ باشد. پس از ترک مطب، بیماران، یا همراهان آنها به مقالات غیر معتبر در اینترنت رجوع می کنند. بیماران، غرق در اطلاعات درست و نادرست می­ گردند و متأسفانه بسیاری از سایت­ها چیزی به جز سایت­های تجاری نیستند.

جراحی رادیکال پروستات (RP)

درمان سرطان پروستات به طور ثابت باعث تغییرات در عملکرد نعوظ می­ شود. میزان اضطراب بیمار به سطح عملکرد و کارایی وی قبل از درمان، میزان اختلال جنسی و همسر وی بستگی دارد. با فرض بر اینکه بیمار چند انتخاب برای درمان دارد، انتخاب ­های وی درخصوص درمان، جراحی رادیکال پروستات، پرتودرمانی خارجی یا داخل بافتی با درمان هورمونی تکمیلی یا بدون آن و جراحی کرایو می­ باشد.

فواید و عوارض عمل پروستات

مزایای جراحی رادیکال شامل درمان قطعی بیمار، در صورتی که تومور محدود به غده پروستات باشد. مضرات آن این است که چنین جراحی گرچه قطعی است، اما مرگ و میر کمتر از 3%، بیماری ناتوانی جنسی (کمتر از 50%)، اختلال در انزال (100%)، اختلال در ارگاسم (50%)، بی اختیاری ادرار (بین 5 تا 30%)، آمبولی ریوی کمتر از (1%)، آسیب­های روده کمتر از (1%)، تنگی مجرای ادراری (کمتر از 5%) و تزریق خون (20%) به همراه دارد.

اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات بلافاصله پس از جراحی شروع شده و در واقع همه مردان با اختلال نعوظ مواجه می­ شوند. به تدریج نعوظ­ های شبانه، صبحگاهی و سایکوژنیک ظاهر می­ گردد. گرچه در بعضی موارد برخی از افراد، نعوظ با سوند فولی دائم گزارش دادند. این واقعه صرفاً جزء استثنائات می ­باشد.

عمل رادیکال پروستاتکتومی به طور شایع و روز افزونی برای درمان سرطان پروستات در تمام دنیا در حال انجام است ولی تکنیک ها برای حفظ عملکرد جنسی و ادرار کردن بیمار از زمان­ های خیلی گذشته (30 سال) (از دوره Walsh که جراح کلیه بوده و اولین بار روش جراحی رادیکال پروستاتکتومی را ابداع نمود) همچنان در حال اصلاح است. به طوری که امروز یک جراحی آناتومیک به وسیله جراح با تجربه و با انتخاب بیمار مناسب برای N.S (حفظ عصب) که شامل عمل جنسی و نعوظ می ­باشد انجام می­شود.

عمل جراحی پروستات

حفظ عصب در عمل رادیکال پروستات

اگرچه تکنیک جراحی با N.S و حفظ ساختمان­ های آناتومیک نشان داده که بعد از عمل، اختیار ادرار کردن بیمار از دست نمی رود ولی در مورد باقی ماندن میل جنسی بسیار بحث وجود دارد. لذا بدین منظور پاتوفیزیولوژی(علت پاتولوژی) اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات مورد بحث و توجه قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به سرطان پروستات در مرحله T2,T1 با PSA کمتر از 10 و گلیسون 7 یا کمتر از 7، کاندیدهای مناسبی برای جراحی رادیکال پروستاتکتومی با حفظ عصب هستند.

این بیماران قبل از عمل جراحی باید از قدرت عمل جنسی برخوردار باشند و بهتر است که به نوعی دچار اختلال جنسی نبوده و از داروهای PED-5i(مثل ویاگرا) استفاده نکنند، در غیر این صورت اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات رخ می دهد. می ­توان با استفاده از سوالات  IIEF از بیمار به ارزیابی اختلال جنسی قبل از عمل پی برد. سوالاتی که مطرح می­ شوند، شامل فونکسیون نعوظ و انزال، داشتن میل جنسی، اورگاسم و رضایت جنسی می ­باشند.

بیمارانی که تحت عمل جراحی رادیکال با N.S قرار می­گیرند، اغلب از اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات شکایت دارند، که به ضایعه Neuropraxia (دست کاری) عصب کاورنوز(آلت) مربوط است که در ضمن برداشتن پروستات حتی در دست­ های بسیار باتجربه جراحان نیز اتفاق می­ افتد. به هر حال پدیده کم خونی کورپورا بعد از عمل پروستاتکتومی و اختلال جنسی توسط بسیاری از محققین بررسی و نشان داده شده است.

بالاخره کاهش خون شریانی همراه با لیک وریدی شدید بعد از عمل پروستاتکتومی به علت ضایعه ایجاد شده توسط آپوپتوزیز منجر به کاهش حمل اکسیژن و افزایش فاکتور رشد بتا (Growth Factor Beta) می­ شود و این امر موجب ضایعه شدید بافتی شده و در نتیجه تنگی آلت حاصل شده ولی باعث تغییرات همودینامیک در آن نمی­شود، بلکه باعث کاهش طول و قطر آلت می ­گردد که معمولاً در سه ماه اول بعد از عمل اتفاق می­افتد.

ناباروری مردان

درمان اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات (رادیکال پروستاتکتومی)

برای درمان  اختلال نعوظ بعد از عمل پروستات تزریق آلپروستادیل هر چه سریع­تر بعد از عمل باید صورت گیرد و بهتر است که درمان در پایان ماه اول بعد از عمل باشد. شروع درمان باید 2 تا 3 بار تزریق در هفته باشد.

تزریق آلپروستادیل به داخل آلت بلافاصله بعد از عمل ممکن است نقش مهم روانی نیز را به همراه داشته باشد. با برگشت آهسته نعوظ ­های خود به خودی ممکن است اختلال جنسی در زوجین بهبود یابد. به دلیل ترس از قادر نبودن و یادآوری بیماری، بیمار ممکن است از انجام عمل جنسی خودداری کند.

با گذشت زمان بعد از عمل جراحی پاسخ درمانی به دارو دیده می ­شود ولی بهترین زمان 2 سال بعد از عمل جراحی است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر شهاب شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سه سال پیش جراحی پروستاتکومی انجام داده ام نعوذ ندارم ایا ازهرطریق امکانپذیر راهکاری وجود داردکه به حالت عادی برگردم ..باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد اگر جواب نداد بايد از أمپول پاپاورين تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام بنده ۳۴ ساله هستم و به علت نا باروری تحت درمان آمپول hcg قرار گرفتم که مقدار Dfiبه ۲۵ درصد رسید و بعداز آن با تشخیص دکتر و سونوگرافی حجم پروستات بنده حدود ۳۰ تا ۳۵ سی سی تخمین زده شد و با توجه به درمان های مد نظرطبق نظردکتر معالج تحت عمل جراحی turp قرار گرفتم ولی بعد از جراحی منی به کل رگولار شده وفقط با قرص تارداکیل خارج میشود آن هم با حجم کم ونتیجه اسپرموگرام هم صفر می باشد لازم به ذکر است که بنده فاقد فرزند میباشم
  1. تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش)
   گزارش بیمارستان
  2. تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش)
   آزمایش خون
  3. تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش)
   گزارش Dfi
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام علت عدم خروج مني به علت عمل جراحي  turp  مي باشد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  با سلام، اینجانب ۵۰ سال سن دارم و پروستاتم بزرگ میباشد درحال حاضر کپسول پروترال۰/۴ هر ۲۴ساعت یک عدد می خورم و متوجه عدم نعوذ شده ام ، ادامه بدهم مصرف کپسول را یا اگر عمل کنم بازهم دچار ناتوانی جنسی میشوم یا خیر ممنون میشم راهنمائی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام اگر عمل كنيد مبتلا به ناتواني جنسي مي شويد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر Ahmad دوشنبه ۵ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  من حدود نه ماه قبل عمل رادیکال پروستات انجام دادم آیا جهت درمان نعوظ نیاز به دارو هست اگر هست چه دارویی کار ساز تر هست
  1. تصویر کاربر Ahmad شنبه ۳ مهر ۰( 7 ماه پیش)
   eb7iZ75310
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲ مهر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۲۸ سالمه ومشکل ارثی یانیوپاتی دارم.بخاطردردپاهام الان ۳سال هس متادن۲۰ مصرف میکنم والان تقریبایک سال هس اصلا حسی به سکس ندارم والتم تکون نمیخوره.اگرهم تکون بخوره زودشل میشه.هفته یباریه ۴۰میل متادن ودوتا سیندنافیل مصرف میکنم تابتونم سکس کنم اگه میشه جواب راپیام بدین چون نمیتونم پیداش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 7 ماه پیش)

   با سلام بايد از أمپول تزريقي پاپاورين در ألت استفاده كنيد به پزشك اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر دارابی جمعه ۱۹ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام بیش از 45 روز است عمل پروستات رادیکال انجام دادم هنوز ادار بصورت لو کردن دارم بطوریکه هنوز از فولی بیرونی استفاده می کنم. و هیچگونه نعوظ هم ندارم.تا چه مدت ممکن است در این وضع باشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام بي اختياري ادرار براي هميشه ميماند و درماني ندارد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  باسلام پدرم عمل پروستات کرد بعد عمل تا یک هفته سوند بهش وصل بود بعد یک هفته ک دکتر سوندو دراورد دچار بی اختیاری ادرار بود تا تقریبا یک ماه بعد عمل بعدش دچار اختلال حواس شد کم کم توانایی راه رفتن نداشت راه میرفت می افتاد پیش دکتر اعصاب بردیم ک گفتن مشکل اعصاب نداره و بعدش بردیم بیمارستان گفتن ک بدنش کلا عفونت داره ک ب کل بدنش عفونت سرایت کرده ک بعد یکی دوروز فوت کرد دکتر جان ب نظر شما علتش چیه. ایا مشکل از عمل پروستات بوده ؟این عفونت از کجا اومده؟ باتشکر ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام به اين أساني نمي شود اظهار نظر كرد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته باشید
  من ۲۹ ساله هستم مشکل زود انزالی دارم زیر دو دقیقه یا بعضی مواقع یکم بیشتر ارضاع میشم .
  و یک چند ماهی است مشکل نعوظ برام پیش میاد هنگام رابطه یا قبل از رابطه
  و یک چند وقتی است مشکلات فکری و استرسی هم برام پیش امده
  تا الان از هیچ قرصی یا داروی خاصی استفاده نکردم
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر سلامی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من مردی هستم 42 ساله متاهل که مشکل زود انزالی دارم، 15 ساله ازدواج کردم ولی این مشکل همیشه هست،من آسم دارم و کلیت روده ولی دارویی مصرف نمیکنم بجز اسپری سالبوتامول، چندین بار از سیلدنافیل استفاده کردم ولی نعوظ داشتم ولی زود ارضا مبشدم و نعوظ تا فردا ادامه داشت و درد و سوزش سر معده دارم، اگه سیلدنافیل رو با ترامادول مصرف کنم سکس خوبی دارم ولی عوارض سردرد و تهوع و دو بینی میده، الان یک سالی هست که نعوظ عادی رو از دست دادم و بعد از شروع نزدیکی شل میشم، همیشه نمی‌تونم قبل از شروع از دارو استفاده کنم، میخواستم اگه راهی داره این مشکل برطرف بشه و دائم باشه و حتما قبل از یکساعت دارو نخورم
  جسارتا فلوکستین در داروخانه ها نیست ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر سلامی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 8 ماه پیش)
   سلام ممنون بابت پاسخ، انجام میدم و اطلاع رسانی میکنم
   ببخشید چند لکه سفید شبیه تاول روی سر آلت من چند ماهی هست که ظاهر شده، دردی نداره، حتی مثل تاول آب نداره آیا میتونید کمکم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام بايد توسط متخصص پوست ويزيت شويد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام من ۵۰سالمه بیش از ۶ساله دیابت نوع دو دارم متفورمین روزانه مصرف میکنم و همچنین روزانه نصف قرص ۵میلی گرم متادون مصرف میکنم آزمایش دادم سطح تستسرون پایین بود پزشک ماهی یک آمپول تستسرون تجویز کرد و تا زمانیکه مصرف میکردم مشکلی نداشتم خواستم از خدمت شما مشاوره بگیرم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ٢٠ ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر