بزرگی پروستات و راه های درمان آن

هیپرپلازی خوش خیم پروستات، بزرگی خوش خیم پروستات (BEP-PBE) نیز نامیده می شود. بزرگی پروستات یک بیماری خوش خیم است و سرطان نیست.

در این بیماری نسج تشکیل دهنده پروستات بصورت ندول درآمده و بزرگ می شود. وقتی صحبت از هیپرپلازی می شود منظور زیادشدن سلولهای پروستات است.

وقتی پروستات به اندازه کافی بزرگ شد این دانه ها یا ندول ها روی مجرای عقب(خلفی) که بعد از مثانه قرار گرفته، فشار آورده و مجرا باریک می شود و مقاومت در مقابل خروج ادرار از مثانه ایجاد می کند و در حقیقت انسداد در مسیر راه ادرار به وجود می آید. وقتی در  مقابل مثانه مقاومت ایجاد می شود، مثانه مجبور است که به سختی کار کند تا ادرار را خارج کند.

با این پدیده جدار مثانه ضخیم (هیپرتروفی) و ضعیف (ATONY) می شود. اگر پروستات باعث انسداد شود و درمان نشود، عوارضی مثل عفونت های عودشونده، سنگ مثانه و بیماری کلیه و بعضی اوقات نارسائی و از کار افتادن کلیه ها دارد.

درمان علائم بزرگی پروستات

درمانهای متعددی در دنیا معمول است. اگرشدت علائم بیماری  به حدی باشد که به درمان داروئی جواب ندهد، بهترین درمان جراحی است. جراحی به دو فرم است، یکی جراحی بسته که با دستگاه انجام می شود و در حدود 95 درصد پروستات های بزرگ به هر اندازه ای که باشد با این روش که به آن TUR-P می گویند انجام می شود. این نوع عمل جراحی بسیار سخت است و بگونه ای باید انجام شود که تمام پروستات با دستگاه خارج شود. اگر قسمتی از پروستات خارج شود بیمار بعد از چند ماه علائمش عود می کند و بیشتر این بیماران نیاز به عمل جراحی مجدد پیدا می کنند.

بیمار چنانچه روش زندگی خود و داروهای مضر را تغیییر دهد، تا اندازه ای در تغییر علائم موثر است و توصیه می شود در حال نشسته  ادرار کند. اگر شدت علائم موجود در بیمار خفیف تا متوسط باشد در حدود 40 درصد خیلی از علائم بیمار بخصوص شب ادراری از بین می رود و ازعمل جراحی نجات پیدا می کند.

داروئی که بطور معمول استفاده می شود، داروی آلفا بلوکر می باشد. پروستات دارای رشته های آلفا هستند که در بیشتر اوقات باعث انقباض پروستات و چسبیدن لوب های آن می شود و باعث فشار روی مجرا می شود و داروی آلفا بلوکر باعث از کار انداختن عصب پروستات می شود و پروستات جدا شده و مجرا باز می شود. رشته های آلفا در کپسول پروستات و عضلات صاف پروستات قرار دارند. داروی دیگر مانع از تشکیل تستوسترون به DTH (که باعث بزرگی پروستات می شود) می گردد. این دارو باید به مدت یک سال روزی یک قرص خورده شود تا پروستات کاملا” کوچک شود. بالاخره اگر با تغییر روش زندگی و دارو مشکل بیمار حل نشد، جراحی ضروری است.

رشد پروستات

رشد غده پروستات بنظر می رسد در سن 30 سالگی شروع می شود. 50 درصد مردان در سن 50 سالگی و 75 درصد در سن 80 سالگی دارای تغییرات بافتی BPH هستند و بزرگی پروستات 40 تا 50 درصد این مردان از نظر کلینیکی قابل توجه و برجسته می شود و به معنای دیگر داررای علائم می شوند. BPH یکی از 10 بیماری پرخرج و هزینه در مردان بالای 50 سال در آمریکا می باشد. بزرگی پروستات هرگز شانس ابتلا به  سرطان پروستات را بالا نمی برد.

پروستات
این عکس اقایی ۶۰ ساله که مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات شده و باید مورد عمل جراحی TURP قرار گیرد.

علائم بزرگی پروستات

بزرگی پروستات شایع ترین علت ایجاد علائم ادراری سیستم دستگاه ادراری تحتانی می باشد (LUTS). این علائم به دو دسته تقسیم می شود. یکی علائم انسدادی و دیگری تحریکی (STORAGE) می باشد. علائم انسدادی یا موقع ادرار کردن (VOIDING) شامل کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، عدم حس تخلیه کامل است. علائم STORAGE یا موقع ادرار کردن، شامل تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، شب ادراری و سوزش ادرار می باشد. ادرار قطره قطره در پایان ادرار کردن را POST-MICTURITION DRIBBLING می گویند. وقتی بیمار درمان نشود و بیمار قادر نباشد ادرار را کاملا” تخلیه کند، ادرار باقیمانده در مثانه زیاد می شود و فرد مستعد به عفونت ادراری می شود.

در بزرگی پروستات علائم در طول روز تغییر می کند، بطوریکه موقع راه رفتن و ایستادن کمتر و موقع خوابیدن علائم شدیدتر می شود. علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اگرچه بسیاری از محققین عامل آنرا هورمون جنسی(تستوسترون) می دانند. مسئله رژیم غذایی، خوردن زیاد پروتئین های حیوانی را موثر می دانند. درمان بیمار بر اساس یافته هائی است که توسط پزشک یافت می شود و سایر موارد با استفاده از آزمایش ادرار و سونوگرافی و معاینه پروستات و سیستوسکوپی می باشد.

تفاوت بزرگی پروستات با تنگی مجرا و یا سنگ در مجرا باید تشخیص داده شود و بعضی داروها علائم شبیه به بزرگی پروستات دارند مثل داروهای ضد احتقان و سودوآندرین. بعضی دیگر از داروها مثل تیازید، فوروزاماید و کلرتالیدون باعث تکررادرار در شب و روز می شوند. داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر و ضد حساسیت ها نیز علائم را تشدید می کند. خوردن الکل، قهوه قبل از خواب باعث شب ادراری می شود. پس علائم بزرگی پروستات باید با دقت بررسی شود تا با عوارض قرص و دیگر بیماری ها اشتباه گرفته نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر شهرام جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  باسلام
  پروستات تقریبا 55تا60گرم همراه با علاعم اداری وعدم نعوظ کافی با مصرف قرص امنیک علایم اداری برطرف میشود بخاطر سنگ مثانه چند مرحله سنوگرافی انجام شد و گزارش سنوگرافی نودل9/5گزارش شده بعد مدتی 14میلی متر گزارش شد پزشک اورولوژی هم بررسی نمودند ولی چیزی در مورد نودول نگفتند فقط جهت سنگ کلیه و مثانه پیگیر هستند آخرین psa پنج ماه قبل 1/7بوده یک ماه قبل مهره کمر م شکستگی پاتولوژی داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید 59سال دیابت نوع دو طولانی مدت دارم با مصرف قرص زیپمت وگلی گلازید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ خرداد ۲( 1 سال پیش)

   با سلام بايد عمل پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 432 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر - به علت فوریت ادرار دستور سنوگرافی دادند انجام شد ابعاد پروستات .mm 44*32*49 حجم 39cc و همینطور کلسیفیکاسیون پروستات (Calcified deposits at the center of the gland) نوشته شده راه درمانی دارویی دار یا باید جراحی بشم - ممنونم که راهنمایی میفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام نيازي به دارو يا جراحي وجود ندارد كلسيفيكاسيون گاهي ديده مي شود و مهم نيست

  2. تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش)
   متشکرم - فقط با توجه به سونوگرافی و اینکه فوریت ادرار دارم (به علت تورم پروستات) تجویزی در نظر ندارید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  4. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام متشکرم - با مصرف این داروها درمان موقت خواهد بود یا میتونم امیدوار باشم که درمان کامل میشوم
  5. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام و متشکرم - با مصرف این داروها میتونم امیدوار باشم که درمان کامل میشوم و مشکلم کاملا برطرف میشود یا بعد از قطع دارو احتمال بازگشت مشکل وجود دارد؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام درمان مي شويد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده ۳۹ سالمه حدود ۴ سال پیش دکترا تشخیص دادن پروستات دارم درد شدید درمثانه سوزش ادرار عفونت ادرار که همیشه دارم به رنگ زرد پررنگ انواع قرص هم برام تجویز شده تو این چند سال ولی متاسفانه جواب نگرفتم درضمن تو مساعل جنسی هم بسیار ضعیف هستم حجم پروستات هم ۲۹ سی سی هست چند وقت پیش یه دکتر اصفهان رفتم گفتن کلسیم در پروستات داری باید عمل کنی پیش یه دکتر دیگه اهواز رفتم گفتن اصلا نیاز به عمل نداری فقط عفونت ادراری داری لطفا کمکم کنید از درد دارم دیونه میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام مايعات زياد ميل شود و نيازي به عمل نيست روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود و يك ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل شود

 • تصویر کاربر ارین دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  با سلام پدر من ۷۰ سال داره یکبار عمل پروستات انجام داده الان چنتا کیست روی کلیش دیده میشه جواب سونو رو میفرستم ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام كيست ها كوچك هستند و اهميتي ندارند

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام
  ۶۶ ساله هستم.یک ماه پیش آزمایش پروستات دادم و
  psa total= 5. بود ، دکتر سفیکسیم ۲۰۰ به مدت یک ماه تجویز کرد ، استفاده کردم
  بعد از یک ماه مجدد psa total= 5/15
  psa free=1/598
  free psa/psa=0/31

  و جواب سونو‌ را فرستادم
  ضمن اینکه اصلا خون در ادرار ندارم، وهیچ گونه دردی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ تیر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام نمونه برداري از پروستات بايد انجام شود 

 • تصویر کاربر حميد سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 366 مشاهده پرسش
  سلام بنده ٤٤سال دارم و جديدن بدون هيچ عوارضي ازمايش انجام دادم و عدد مربوط به پروستات ٩/٥نشون داده و خدمتتون عارضم چند وقته به خاطر درد عصب صورت داروهاي ضددسرع استفاده ميكنم و تگراتول هم مصرف ميكنم اياعوا ض دارو روي عدد پروستات تاثير گذاشته يا بايد نگران باشم و پيگيري كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

  2. تصویر کاربر حميد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 2 سال پیش)
   جواب ازمایش پروستات خدمتتون ارسال گردید
  3. تصویر کاربر حميد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 2 سال پیش)
   با احترام
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اگر أزمايشpsa 9/5  بوده بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر صمدی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  با سلام، سونوگرافی پیوست مربوط به بیمار ۸۰ ساله با سابقه ۷ سال مشکل BPH و‌مصرف تامسولوسین هست. ممنون میشم نظرتون را درمورد سونو بفرمایید، ایا بالا بودن حجم ادرار باقیمانده تیاز به مداخله جراحی دارد یا مشکل با دارو قابل کنترل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد عمل جراحي انجام شود

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  آقای دکتر 38 سالمه چندسالیست به خاطر کبد چرب و سال 2-3 بار سونو کامل میشم. اخیرا سونو افزایش حجم پروستات با ابعاد 3.6*4.6*4.8 با حجم 37-38 سانتی متر مکعب و افزایش ضخامت جداری مثانه 4-5 میلی نشان داد که شبی یک قرص ترازوسین تجویز شد. البته مدتی بود احساس عدم خروج کامل ادرار و افزایش نه چندان محسوس دفعات روزانه داشتم که انتظار پروستات نداشتم. که با این آزمایش متوجه شدم در هر صورت نگرانی باعث نوعی حساسیت بیشتر موضوع و وسواس شده لطفا راهنمائی فرمائید.با تشکر و آرزوی طول عمر توام با سلامتی و سرشار از موفقیت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام قرص ترازرسين را قطع كنيد روزي يك عدد شب كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

  2. تصویر کاربر عباس شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام مجدد با توجه به شک در سونو مجدد کلینیک دیگری سونو گرفتم جواب جالبه اندازه پروستات با اکوی پارانشیم نسبتا هموژن با ابعاد 39*31*33 میلیمتر و حجم 23 سی سی،حجم مثانه در حین سونو 400 سی سی و ضخامت جدار خلفی 3.5میل نرمال - باقیمانده ادرار بعد از تخلیه 10 سی سی ؟
  3. تصویر کاربر عباس شنبه ۸ آبان ۰( 2 سال پیش)
   .
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي دوم كاملا طبيعي است و نيازي به دارو نداريد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عاطی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب، پدرم ۷۲ سال دارند ، جواب ازمایش پروستات و سونوگرافی رو براتون میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید، پدرم یکسال پیش انژیو پلاستی قلب کردند ودو استنت دارند داروهای پلاویکس اسپرین روپیکسون و لوزامیکس و پنتو پرازول مصرف میکنند، اورو لوژیست شهرمون براشون برای سه ماه قرص ترازوسین تجویز کردند، میخواستم نظر شمارو بدونم ایا نظر شماهم همین طور هست؟ضمنا در جواب سونوی پارسال و اامسال یک کیست هم روی کلیه گزارش شده که برای اون هم چیز خاصی نگفتند، لطفا راهنمایی بفرمایید، ممنونم🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ترازوسين را قطع كنيد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنند

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 293 مشاهده پرسش
  کلسیفیه چیه دکتر؟ و راه درمانش چیه؟
  درمان بزرگی پروستات
  ۱۵ روزه درد خفیف زیر ناف دارم
  به سختی ادرار میکنم و ادرارم کامل تخلیه نمیشه
  در صورتیکه مایعات کم بخورم در ادرارم خون دیده میشه
  ۵۷ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام رسوب كلسيم در پروستات است درماني نياز نيست روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر