بزرگی پروستات

بزرگی پروستات و راه های درمان آن

هیپرپلازی خوش خیم پروستات، بزرگی خوش خیم پروستات (BEP-PBE) نیز نامیده می شود. بزرگی پروستات یک بیماری خوش خیم است و سرطان نیست.

در این بیماری نسج تشکیل دهنده پروستات بصورت ندول درآمده و بزرگ می شود. وقتی صحبت از هیپرپلازی می شود منظور زیادشدن سلولهای پروستات است.

وقتی پروستات به اندازه کافی بزرگ شد این دانه ها یا ندول ها روی مجرای عقب(خلفی) که بعد از مثانه قرار گرفته، فشار آورده و مجرا باریک می شود و مقاومت در مقابل خروج ادرار از مثانه ایجاد می کند و در حقیقت انسداد در مسیر راه ادرار به وجود می آید. وقتی در  مقابل مثانه مقاومت ایجاد می شود، مثانه مجبور است که به سختی کار کند تا ادرار را خارج کند.

با این پدیده جدار مثانه ضخیم (هیپرتروفی) و ضعیف (ATONY) می شود. اگر پروستات باعث انسداد شود و درمان نشود، عوارضی مثل عفونت های عودشونده، سنگ مثانه و بیماری کلیه و بعضی اوقات نارسائی و از کار افتادن کلیه ها دارد.

درمان علائم بزرگی پروستات

درمانهای متعددی در دنیا معمول است. اگرشدت علائم بیماری  به حدی باشد که به درمان داروئی جواب ندهد، بهترین درمان جراحی است. جراحی به دو فرم است، یکی جراحی بسته که با دستگاه انجام می شود و در حدود ۹۵ درصد پروستات های بزرگ به هر اندازه ای که باشد با این روش که به آن TUR-P می گویند انجام می شود. این نوع عمل جراحی بسیار سخت است و بگونه ای باید انجام شود که تمام پروستات با دستگاه خارج شود. اگر قسمتی از پروستات خارج شود بیمار بعد از چند ماه علائمش عود می کند و بیشتر این بیماران نیاز به عمل جراحی مجدد پیدا می کنند.

بیمار چنانچه روش زندگی خود و داروهای مضر را تغیییر دهد، تا اندازه ای در تغییر علائم موثر است و توصیه می شود در حال نشسته  ادرار کند. اگر شدت علائم موجود در بیمار خفیف تا متوسط باشد در حدود ۴۰ درصد خیلی از علائم بیمار بخصوص شب ادراری از بین می رود و ازعمل جراحی نجات پیدا می کند.

داروئی که بطور معمول استفاده می شود، داروی آلفا بلوکر می باشد. پروستات دارای رشته های آلفا هستند که در بیشتر اوقات باعث انقباض پروستات و چسبیدن لوب های آن می شود و باعث فشار روی مجرا می شود و داروی آلفا بلوکر باعث از کار انداختن عصب پروستات می شود و پروستات جدا شده و مجرا باز می شود. رشته های آلفا در کپسول پروستات و عضلات صاف پروستات قرار دارند. داروی دیگر مانع از تشکیل تستوسترون به DTH (که باعث بزرگی پروستات می شود) می گردد. این دارو باید به مدت یک سال روزی یک قرص خورده شود تا پروستات کاملا” کوچک شود. بالاخره اگر با تغییر روش زندگی و دارو مشکل بیمار حل نشد، جراحی ضروری است.

رشد پروستات

رشد غده پروستات بنظر می رسد در سن ۳۰ سالگی شروع می شود. ۵۰ درصد مردان در سن ۵۰ سالگی و ۷۵ درصد در سن ۸۰ سالگی دارای تغییرات بافتی BPH هستند و بزرگی پروستات ۴۰ تا ۵۰ درصد این مردان از نظر کلینیکی قابل توجه و برجسته می شود و به معنای دیگر داررای علائم می شوند. BPH یکی از ۱۰ بیماری پرخرج و هزینه در مردان بالای ۵۰ سال در آمریکا می باشد. بزرگی پروستات هرگز شانس ابتلا به  سرطان پروستات را بالا نمی برد.

پروستات

این عکس اقایی ۶۰ ساله که مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات شده و باید مورد عمل جراحی TURP قرار گیرد.

علائم بزرگی پروستات

بزرگی پروستات شایع ترین علت ایجاد علائم ادراری سیستم دستگاه ادراری تحتانی می باشد (LUTS). این علائم به دو دسته تقسیم می شود. یکی علائم انسدادی و دیگری تحریکی (STORAGE) می باشد. علائم انسدادی یا موقع ادرار کردن (VOIDING) شامل کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، عدم حس تخلیه کامل است. علائم STORAGE یا موقع ادرار کردن، شامل تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، شب ادراری و سوزش ادرار می باشد. ادرار قطره قطره در پایان ادرار کردن را POST-MICTURITION DRIBBLING می گویند. وقتی بیمار درمان نشود و بیمار قادر نباشد ادرار را کاملا” تخلیه کند، ادرار باقیمانده در مثانه زیاد می شود و فرد مستعد به عفونت ادراری می شود.

در بزرگی پروستات علائم در طول روز تغییر می کند، بطوریکه موقع راه رفتن و ایستادن کمتر و موقع خوابیدن علائم شدیدتر می شود. علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اگرچه بسیاری از محققین عامل آنرا هورمون جنسی(تستوسترون) می دانند. مسئله رژیم غذایی، خوردن زیاد پروتئین های حیوانی را موثر می دانند. درمان بیمار بر اساس یافته هائی است که توسط پزشک یافت می شود و سایر موارد با استفاده از آزمایش ادرار و سونوگرافی و معاینه پروستات و سیستوسکوپی می باشد.

تفاوت بزرگی پروستات با تنگی مجرا و یا سنگ در مجرا باید تشخیص داده شود و بعضی داروها علائم شبیه به بزرگی پروستات دارند مثل داروهای ضد احتقان و سودوآندرین. بعضی دیگر از داروها مثل تیازید، فوروزاماید و کلرتالیدون باعث تکررادرار در شب و روز می شوند. داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر و ضد حساسیت ها نیز علائم را تشدید می کند. خوردن الکل، قهوه قبل از خواب باعث شب ادراری می شود. پس علائم بزرگی پروستات باید با دقت بررسی شود تا با عوارض قرص و دیگر بیماری ها اشتباه گرفته نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . ۲۳,ساله مجرد از سه سال پیش درد ناحیه بیضه .کشاله ران گرفتم ولی دکترا تشخیص واریکوسل دادن که با گذشت سه سال امسال دو طرفه عمل گردم گرید دو ویک ولی درد خب نشد با مراجعه به پزشک معالج تشخیص التهاب پروستاتیت مزمن لگنی دادن سلوکسیب وافلوکساسین تجویز کرد الان بیش از سه ماه مصرف میکنم اوایل درد کم شد ولی الان مثل گذشته از ناحیه بیضه و زیر بیضه ها درد دارم . بریدم آقای دکتر خب نمیشم چیکار کنم . متاسفانه به خودارضایی هم مبتلا هسم با انجام این عمل بدتر هم میشم کمکم کنید خواهش میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   درمان درست توصيه شده
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون که جوابمو دادین...بنده عکسهای ازمایشاتمو براتون با
  کد رهگیری t51bw110456
  فرستادم...شما فرمایش میکنید که اون چیزی که همراه پیشاب از پروستات بیرون میاد ترشحات خود پروستاته اما ازمایشاتی رو که 2 بار انجام دادم هم از اون چرک و هم از اسپرم مشخص شد که هر دوتا از یک نوعی ویروس هستش که الان کشاله ی پام، بیضه و خود پروستات، رو درگیر کرده و درد زیادی هم روی پروستات دارم...چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید🌹🌹
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 3 ماه پیش)
   نظري در اين مورد ندارم
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقایدکتر پدر بنده 72 سال سن دارد و به تازگی حدود دو هفتهایمی شودکه در قلبش دو تافنرقرار داده اند. اکنون پدرم با سختی ادار میکند طوریکه یک هفته از سوند استفاده نمودهاست حالدکتر فرموده اند که باید پروستات عمل شود نظر شما چیست ؟
  ممنون
  در صورتانجام عمل آیاانجام عملبا لیزر بهتر نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   عمل شوند با دستگاه
 • تصویر کاربر سلام دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید، اینجانب علی اکبر قربانی 54 ساله هستم وحدود5 سال است که هنگام ادرار با مشکل مواجه هستم ، پزشک معالجم پیشنهاد عمل به روش تراش مقداراضافه رانموده ولی اینجانب بعلت عوارض بعدی آن مضطربم ، لطفا اعلام نظرفرمایید عمل تراش را انجام دهم یا راه دیگری برای درمان وجود دارد . حدود سه سال هم از دارو استفاده کرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   اگر در اين روش عمل ماهر است انجام دهيد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید.پدرمن مشکل پروستات دارن و سنشون 77ساله و مشکل قلبی هم دارن.چندروز پیش ادرارش قطع شده بود و پاشم ورم کرده بود.ما بردیمش پیش متخصص اورولوژی و بعداز آزمایش دکتر بما گفت باید زودتر عمل بشه و الآن هم سوند بهش وصل کرده.حالا با توجه به ناراحتی قلبی که دارن و گفتید که بالای 75سال نباید جراحی بشن میخواستم بدونم چکار باید بکنیم؟راه درمانش چیه؟ممنون میشم از راهنمتییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   اگر دكتر قلب اجازه داد عمل كنند
 • تصویر کاربر عطا دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 51 سال دارم دچار درد در ناحیه پروستات شدم ابتدا سونوگرافی حجم پروستات را 30 سی سی نشان داد یک ماه سیپرو 500 استفاده کردم دردم قطع نشد یک هفته داروم رو قطع کردم دردم بیشتر شد مجددا به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی شدم حجم پروستات 30 بود برایم آمپول آمیکاسین و قرص تاوانکس تجویز شد که 10عدد آمپول به مدت 5روز وقرص تاوانکس 500را همراه آمپول شروع کردم و به مدت 57 روز خوردم در این مدت چند بار سونوگرافی شدم وهربار حجم پروستات کمتر میشد تا اینکه آخرین بار به 20 سی سی رسید دارو رو قطع کردم ولی همچنان درد درناحیه پروستات دارم چکار باید بکنم؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر عطا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام ببخشید جواب این سوالم تا کی وکجا داده میشود؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   پروستات درد ندارد علت چيز ديگري است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده سرباز هستم و مشکلی که از خیلی وقت پیش دارم اینه که بعضی وقتا حس میکنم چندقطره ادرار ازم میاد و وقتی میرم دستشویی یکم ادرار میکنم ازمایش testosterone گرفتم result شد 2.4 بااینکه نورمالش نوشته بین 2.5تا10
  خواهش میکنم جوابمو بصورت دقیق بدید که چکار کنم وقت رفتم به دکتر ندارم چون همش سربازی ام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر ایوب سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا مبتلا بودن به دیابت هم می تواند در وجود خون در منی تاثیر داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   خير اثري ندارد
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر. خیلی ممنون از مطالب بسیار خوب و علمی تان.
  پدر بنده در شهرستان (رشت) زندگی میکنند و مساله بزرگی پروستات دارند. دکتر هم رفتند و توصیه به عمل شده ان. البته خیلی ناگهانی و بدون برنامه و آزمایش دقیق بوده و چون ما (بچه ها) هیچ کدام اونجا نبودیم متاسفانه نمیدونیم که شرایط چطوری هست کامل و من خواستم اگر بشه با شما مشورت بکنیم.

  پدر بنده هفتادو دو ساله هستند. ایشون مقداری معلولیت حرکتی دارند در پاها ولی قادر به راه رفتن هستند.
  در سه مورد آزمایش خون داشتند که سطح PSA بوده به شرح زیر:
  مرداد ۹۶ ---- ۴.۷۴
  شهریور ۹۶ ----- ۵.۹ (با اندازه پروستات ۲۶)
  فروردین ۹۷ ------ ۷.۲ (با اندازه ی پروستات ۳۰)

  این بار آخر (همین فروردین) یک فتق ایتگوینال حاوی لوپ روده ای پیدا کردند که خود به خود با فشار جا میرود.

  من نتایج آزمایش ها را پیوست کرده ام.

  در حین ادرار باید به خودشون فشار بیارن. ادرارشون مقطع و مکرر هست. درد خاصی ندارند مگر موقع حرکت زیاد که فتق شان درد میکیره کمی. شب ها چندبار نیاز به دسشویی دارند.

  با این شرایط میخواستم بدونم که مراحل معالجه به چه صورت میباست باشه. آیا نیاز به نمونه برداری هست؟ آیا میباست اول فتق درمان بشه؟ آیا جراحی ضروری هست؟

  در صورت نیاز به عمل مراحل و زمانی که شما قادر به عمل هستید چقدر و چطور هست؟
  کجا میباست بستری بشوند؟

  پیشاپیش خیلی ممنون از لطفتان
  رضا درویشی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   ابتدا فتق عمل شود و سپس بيوپسي پروستات انجام شود و من در خدمت هستم
 • تصویر کاربر ایوب یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .دچارپرادرای وتکررادرارشدید شدم البنه دردکمی دربیضه مثل پیچ خوردگی حس میکنم ومقدارب مایع سفیددرادرارم گاهی .متخصص رفتم گفتنالتهاب پروستات دارم سه تاداروویسول تامسولوسین تاونکس دادن 14روره میخورم بهترم اما ن زباد .البته 7ماه پیشم دچارشدم سونودادم هما سالم بودن جزواریکسول دربیضه داشتم تست اسپرم دادم گفتن مشکل نیس زیادب
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ اردیبهشت ۹۷( 7 ماه پیش)
   همين رارو ها را ادامه دهيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم بنشينيد١٠ روز و عمل جنسي داشته باشيد و ادرار خود را زود تخليه كنيد
درحال دریافت اطلاعات