بزرگی پروستات و راه های درمان آن

هیپرپلازی خوش خیم پروستات، بزرگی خوش خیم پروستات (BEP-PBE) نیز نامیده می شود. بزرگی پروستات یک بیماری خوش خیم است و سرطان نیست.

در این بیماری نسج تشکیل دهنده پروستات بصورت ندول درآمده و بزرگ می شود. وقتی صحبت از هیپرپلازی می شود منظور زیادشدن سلولهای پروستات است.

وقتی پروستات به اندازه کافی بزرگ شد این دانه ها یا ندول ها روی مجرای عقب(خلفی) که بعد از مثانه قرار گرفته، فشار آورده و مجرا باریک می شود و مقاومت در مقابل خروج ادرار از مثانه ایجاد می کند و در حقیقت انسداد در مسیر راه ادرار به وجود می آید. وقتی در  مقابل مثانه مقاومت ایجاد می شود، مثانه مجبور است که به سختی کار کند تا ادرار را خارج کند.

با این پدیده جدار مثانه ضخیم (هیپرتروفی) و ضعیف (ATONY) می شود. اگر پروستات باعث انسداد شود و درمان نشود، عوارضی مثل عفونت های عودشونده، سنگ مثانه و بیماری کلیه و بعضی اوقات نارسائی و از کار افتادن کلیه ها دارد.

درمان علائم بزرگی پروستات

درمانهای متعددی در دنیا معمول است. اگرشدت علائم بیماری  به حدی باشد که به درمان داروئی جواب ندهد، بهترین درمان جراحی است. جراحی به دو فرم است، یکی جراحی بسته که با دستگاه انجام می شود و در حدود 95 درصد پروستات های بزرگ به هر اندازه ای که باشد با این روش که به آن TUR-P می گویند انجام می شود. این نوع عمل جراحی بسیار سخت است و بگونه ای باید انجام شود که تمام پروستات با دستگاه خارج شود. اگر قسمتی از پروستات خارج شود بیمار بعد از چند ماه علائمش عود می کند و بیشتر این بیماران نیاز به عمل جراحی مجدد پیدا می کنند.

بیمار چنانچه روش زندگی خود و داروهای مضر را تغیییر دهد، تا اندازه ای در تغییر علائم موثر است و توصیه می شود در حال نشسته  ادرار کند. اگر شدت علائم موجود در بیمار خفیف تا متوسط باشد در حدود 40 درصد خیلی از علائم بیمار بخصوص شب ادراری از بین می رود و ازعمل جراحی نجات پیدا می کند.

داروئی که بطور معمول استفاده می شود، داروی آلفا بلوکر می باشد. پروستات دارای رشته های آلفا هستند که در بیشتر اوقات باعث انقباض پروستات و چسبیدن لوب های آن می شود و باعث فشار روی مجرا می شود و داروی آلفا بلوکر باعث از کار انداختن عصب پروستات می شود و پروستات جدا شده و مجرا باز می شود. رشته های آلفا در کپسول پروستات و عضلات صاف پروستات قرار دارند. داروی دیگر مانع از تشکیل تستوسترون به DTH (که باعث بزرگی پروستات می شود) می گردد. این دارو باید به مدت یک سال روزی یک قرص خورده شود تا پروستات کاملا” کوچک شود. بالاخره اگر با تغییر روش زندگی و دارو مشکل بیمار حل نشد، جراحی ضروری است.

رشد پروستات

رشد غده پروستات بنظر می رسد در سن 30 سالگی شروع می شود. 50 درصد مردان در سن 50 سالگی و 75 درصد در سن 80 سالگی دارای تغییرات بافتی BPH هستند و بزرگی پروستات 40 تا 50 درصد این مردان از نظر کلینیکی قابل توجه و برجسته می شود و به معنای دیگر داررای علائم می شوند. BPH یکی از 10 بیماری پرخرج و هزینه در مردان بالای 50 سال در آمریکا می باشد. بزرگی پروستات هرگز شانس ابتلا به  سرطان پروستات را بالا نمی برد.

پروستات
این عکس اقایی ۶۰ ساله که مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات شده و باید مورد عمل جراحی TURP قرار گیرد.

علائم بزرگی پروستات

بزرگی پروستات شایع ترین علت ایجاد علائم ادراری سیستم دستگاه ادراری تحتانی می باشد (LUTS). این علائم به دو دسته تقسیم می شود. یکی علائم انسدادی و دیگری تحریکی (STORAGE) می باشد. علائم انسدادی یا موقع ادرار کردن (VOIDING) شامل کاهش فشار ادرار، ادرار قطره قطره، قطع و وصل ادرار، عدم حس تخلیه کامل است. علائم STORAGE یا موقع ادرار کردن، شامل تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، شب ادراری و سوزش ادرار می باشد. ادرار قطره قطره در پایان ادرار کردن را POST-MICTURITION DRIBBLING می گویند. وقتی بیمار درمان نشود و بیمار قادر نباشد ادرار را کاملا” تخلیه کند، ادرار باقیمانده در مثانه زیاد می شود و فرد مستعد به عفونت ادراری می شود.

در بزرگی پروستات علائم در طول روز تغییر می کند، بطوریکه موقع راه رفتن و ایستادن کمتر و موقع خوابیدن علائم شدیدتر می شود. علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اگرچه بسیاری از محققین عامل آنرا هورمون جنسی(تستوسترون) می دانند. مسئله رژیم غذایی، خوردن زیاد پروتئین های حیوانی را موثر می دانند. درمان بیمار بر اساس یافته هائی است که توسط پزشک یافت می شود و سایر موارد با استفاده از آزمایش ادرار و سونوگرافی و معاینه پروستات و سیستوسکوپی می باشد.

تفاوت بزرگی پروستات با تنگی مجرا و یا سنگ در مجرا باید تشخیص داده شود و بعضی داروها علائم شبیه به بزرگی پروستات دارند مثل داروهای ضد احتقان و سودوآندرین. بعضی دیگر از داروها مثل تیازید، فوروزاماید و کلرتالیدون باعث تکررادرار در شب و روز می شوند. داروهای ضد افسردگی، مواد مخدر و ضد حساسیت ها نیز علائم را تشدید می کند. خوردن الکل، قهوه قبل از خواب باعث شب ادراری می شود. پس علائم بزرگی پروستات باید با دقت بررسی شود تا با عوارض قرص و دیگر بیماری ها اشتباه گرفته نشود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حميد سه شنبه ۱۴ دی ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام بنده ٤٤سال دارم و جديدن بدون هيچ عوارضي ازمايش انجام دادم و عدد مربوط به پروستات ٩/٥نشون داده و خدمتتون عارضم چند وقته به خاطر درد عصب صورت داروهاي ضددسرع استفاده ميكنم و تگراتول هم مصرف ميكنم اياعوا ض دارو روي عدد پروستات تاثير گذاشته يا بايد نگران باشم و پيگيري كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

  2. تصویر کاربر حميد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 4 ماه پیش)
   جواب ازمایش پروستات خدمتتون ارسال گردید
  3. تصویر کاربر حميد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 4 ماه پیش)
   با احترام
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۴ دی ۰( 4 ماه پیش)

   با سلام اگر أزمايشpsa 9/5  بوده بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر صمدی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  با سلام، سونوگرافی پیوست مربوط به بیمار ۸۰ ساله با سابقه ۷ سال مشکل BPH و‌مصرف تامسولوسین هست. ممنون میشم نظرتون را درمورد سونو بفرمایید، ایا بالا بودن حجم ادرار باقیمانده تیاز به مداخله جراحی دارد یا مشکل با دارو قابل کنترل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام بايد عمل جراحي انجام شود

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  آقای دکتر 38 سالمه چندسالیست به خاطر کبد چرب و سال 2-3 بار سونو کامل میشم. اخیرا سونو افزایش حجم پروستات با ابعاد 3.6*4.6*4.8 با حجم 37-38 سانتی متر مکعب و افزایش ضخامت جداری مثانه 4-5 میلی نشان داد که شبی یک قرص ترازوسین تجویز شد. البته مدتی بود احساس عدم خروج کامل ادرار و افزایش نه چندان محسوس دفعات روزانه داشتم که انتظار پروستات نداشتم. که با این آزمایش متوجه شدم در هر صورت نگرانی باعث نوعی حساسیت بیشتر موضوع و وسواس شده لطفا راهنمائی فرمائید.با تشکر و آرزوی طول عمر توام با سلامتی و سرشار از موفقیت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام قرص ترازرسين را قطع كنيد روزي يك عدد شب كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

  2. تصویر کاربر عباس شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   سلام مجدد با توجه به شک در سونو مجدد کلینیک دیگری سونو گرفتم جواب جالبه اندازه پروستات با اکوی پارانشیم نسبتا هموژن با ابعاد 39*31*33 میلیمتر و حجم 23 سی سی،حجم مثانه در حین سونو 400 سی سی و ضخامت جدار خلفی 3.5میل نرمال - باقیمانده ادرار بعد از تخلیه 10 سی سی ؟
  3. تصویر کاربر عباس شنبه ۸ آبان ۰( 6 ماه پیش)
   .
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آبان ۰( 6 ماه پیش)

   با سلام سونوگرافي دوم كاملا طبيعي است و نيازي به دارو نداريد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر عاطی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب، پدرم ۷۲ سال دارند ، جواب ازمایش پروستات و سونوگرافی رو براتون میفرستم لطفا راهنمایی بفرمایید، پدرم یکسال پیش انژیو پلاستی قلب کردند ودو استنت دارند داروهای پلاویکس اسپرین روپیکسون و لوزامیکس و پنتو پرازول مصرف میکنند، اورو لوژیست شهرمون براشون برای سه ماه قرص ترازوسین تجویز کردند، میخواستم نظر شمارو بدونم ایا نظر شماهم همین طور هست؟ضمنا در جواب سونوی پارسال و اامسال یک کیست هم روی کلیه گزارش شده که برای اون هم چیز خاصی نگفتند، لطفا راهنمایی بفرمایید، ممنونم🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام ترازوسين را قطع كنيد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنند

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  کلسیفیه چیه دکتر؟ و راه درمانش چیه؟
  درمان بزرگی پروستات
  ۱۵ روزه درد خفیف زیر ناف دارم
  به سختی ادرار میکنم و ادرارم کامل تخلیه نمیشه
  در صورتیکه مایعات کم بخورم در ادرارم خون دیده میشه
  ۵۷ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 10 ماه پیش)

   با سلام رسوب كلسيم در پروستات است درماني نياز نيست روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر فروزان شنبه ۲۶ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام و احترام. پدرم سال 98 پروستات وبرای اطمینان بیشتر تمام غدد لنفاوی را تخلیه کرد و هیچ آلودگی نداشت. اما الان در آزمایشات چند سری پشت هم psaاز یک دهم به 7دهم رسیده مشکل چیست؟ و چکار باید کرد.؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 10 ماه پیش)

   با سلام عود كرده به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر آبی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر
  برادرم ۴۰ ساله هستن و در سونوگرافی حجم پروستات ۴۰ سی سی ذکر شده و هایپر تروفی نسبی . البته در آزمایش ادرار هم خون دیده شده و RBCبیشتر از حد مجاز.میخواستم بپرسم نگران کننده هست این موضوع ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 10 ماه پیش)

   با سلام نگران پروستات نباشيد براي خون در ادرار بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر سعید.م.و پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  با سلام حضور آقای دکتر
  در نتیجه سونو گرافی اینجانب اندازه پروستات ۴۳ سی سی و داری یک کیست به اندازه ۶ دهم سانتیمتر در داحل لوب خلفی پروستات مشاهده شد.
  اطفا مرا راهنمایی فرمایید.
  در ضمن سن اینجانب ۵۸ میباشد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 10 ماه پیش)

   با سلام كيست هاي پروستات اهميتي ندارند و نيازي به درمان ندارد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ضربه از پهلو داشتم که بعدازان ازمایش از دستگاه ادراری سنگ مثانه ۱۲ میلی برداشته شد ۰ سونوگرافی بزرگی پروستات نشون داد بعد از مصرف دارو پر ترال ۴ روزی یک عدد و و سیپر راکسیاسین در مرحرله بعد سنو نشونداد. پروستات. که. لب به لبه و قبلا مشکل شب ادراری. و فشار مقعد نداشتم. ۵ماه دارو خورد. بعداز تصادوف تمام اعلایم زیاد شده مشکلم. به خاطره چیست چکار کنم. ممنون۰
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   بجاي پروترال روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حاجی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  با سلام

  من 57 سال سن دارم ساکن شهرکرد هستم بزرگی پروستات دارم. psa حدود 16 می باشد. سال گذشته mri گرفتم که تصویر آن ضمیمه است. از ترس کرونا و احتیاج به دستشویی رفتن مکرر به علت احتمال آلودگی دستشویی های مراکز درمانی مراجعه به بیمارستان یا دکتر نداشتم.99/08/28 به دکتر در شهرکرد مراجعه کردم برایم سونوگرافی و آزمایش نوشت که نتیجه آن ضمیمه است.
  اما وضعیت فعلی: تکرر ادرار دارم هر ساعت حدود 4 بار . صبحها که از خواب بیدار می شوم ادرار به زور می آید و نیم ساعت طول می کشد تا ادرار بیاید.
  اگرخوراک سرخ شده یا پخته استفاده کنم 8 ساعت بعد حتماً باید سوند بزنم ادرار کامل بند می آید
  قرص تامسولوسین هیچ تاثیری که ندارد باعث گرفتگی بینی در خواب و مشکل تنفس می شود
  مشکل فشار خون دارم بیشتر دیاستول بالا می رود مثلاً از 9 تا 10/5 در حالیکه سیستول 12 یا نهایتاً 13 است
  فشار خون اگر بالا باشد مثلاً 13 روی 10 ادرار راحت می آید به محض استفاده از کاپتوپریل اگر فشار به 12 روی 8 برسد
  احتباس ادرار شروع می شود.
  اخیراً حالت نعوظ ضعیف شده یا وسط نزدیکی حالت نعوظ ضعیف می شود در حالیکه شش ماه پیش این مشکل را نداشتم
  هفته ای دو بار حدوداَ باید سوند بزنم
  خلاصه زندگی ام را مختل کرده. دکتر جان راهنمایی بفرمایید چکار کنم .ایمیل من najafi1965@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و بايد بيوپسي پروستات انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر