نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درد بیضه بحث مفصلی است و مردانی که از آن شکایت دارند کم نیستند. اما ممکن است درد ناحیه بیضه ها به علت التهاب اپیدیدیم باشد. برای آشنایی با علت درد در بیضه چپ، درد بیضه راست و درمان های آن با ما همراه باشید.

علت درد در بیضه سمت چپ

 افرادی هستند که فکر می کنند که درد آنها از بیضه می باشد و به علت  این درد برای درمان درد بیضه به پزشک مراجعه می کنند و ماه ها سرگردان و بدون گرفتن نتیجه درمانی از این مطب به مطب دیگر در جستجوی درمان هستند و بسیاری از آنها از درمان ناامید و دچار مشکلات فکری-روانی می شوند.

در قسمت بالا و عقب هر دو بیضه دو زائده نسجی مستطیل شکل که داراری لوله های فراوان بوده، محل ذخیره نطفه(اسپرم) می باشند. پس از ساخته شدن نطفه در بیضه ها توسط لوله های باریکی، نطفه ها وارد این دو زائده نسجی که اپی دیدیم نامیده میشود، شده و سپس نطفه ها به مدت 12 روز در این قسمت متوقف می شوند و پس از تغذیه و فعل و انفعالات شیمیایی روی نطفه ها، بالغ شده و دارای حرکت می شوند و سپس از طریق دو لوله برنده نطفه ها که وازVAS نامیده می شود، نطفه ها به ترشحات منی اضافه می شوند.

التهاب اپی دیدیم

التهاب یا عفونت این دو زائده(اپی دیدیم) اگر به روش صحیح علمی درمان نشود، بیماری طولانی مدت و مزمن می شود و یکی از علل نسبتا” شایع ناباروری مردان التهاب این دو زائده می باشد. موقع معاینه کلینیکی توسط پزشک اپیدیدیم بیمار بزرگ تر از حد نرمال وکاملا” دردناک است. گاهی درد اپی دیدیم فعالیت وکیفیت روزانه آنها را مختل می کند.

التهاب اپی دیدیم به طور معمول در زمان بلوغ و تقریبا در سنین 18 تا 30 سالگی و همین طور بیشتر بعد از 40 سالگی بدنبال التهاب پروستات بوجود می آید، بطوریکه وقتی اساس درمان را براساس التهاب پروستات قرار می دهیم، درد اپیدیدیم هم از بین خواهد رفت. در عفونت اپی دیدیم که می تواند بدنبال عفونت پروستات باشد یا نباشد، درمان باید اصولی و علمی صورت گیرد.

درمان عفونت اپی دیدیم با آنتی بیوتیک

تنگی مجرا

بزرگی بیضه و درد آن

به طور معمول درد ناحیه بیضه همراه با بزرگ شدن آنها است و هنگام معاینه بیضه توسط پزشک بخصوص در عفونت بیضه و یا پیچ خوردگی بیضه ، بیمار درد شدیدی را حس می کند. بیضه ها دو عضو کاملا”حساس می باشند، بطوریکه با کوچکترین ضربه بیضه درد می گیرد و حتی ممگن است التهاب بیضه ،که بسیار دردناک است، بوجود می آید.

درد ناحیه بیضه یا به دنبال بیماری های خود بیضه بوجود می آید و یا از ارگانهای مجاور مثل اپی دیدیم یا پروستات بوجود می آید. صرف نظر از اینکه علت درد چه عاملی باشد، درد در ناحیه کشاله ران و شکم است. سنگ کلیه و فتق اینگوینال نیز باعث این عارضه می شوند.

علل درد به همراه بزرگی بیضه

 • نروپاتی دیابتیک
 • عوارض بعضی داروها
 • اگر التهاب اپی دیدیم به بیضه منتقل شود ، باعث بزرگی و دردناک شدن بیضه می شود.
 • فتق اینگوینال
 • اوریون که 3 درصد در بچه های زیر 10 سال مبتلا به اوریون، بیضه یا بیضه ها دچار عفونت ویروسی می شوند که دردناک می باشد و پس از بهبودی بیضه ها ممکن است کوچک شوند و در آینده ناباروری ایجاد کنند.
 • سنگ های کلیه
 • سرطان بیضه گاهی باعث درد می شود.
 • پروستاتیت که عفونت حاد پروستات است، ممکن است بیضه را مبتلا کند.
 • بیضه های نزول نکرده
 • ضربه به بیضه ها در بازیهای دسته جمعی که در صورت ضربه، بیضه ملتهب و بزرگ و دردناک می شود.
 • هیدروسل ممکن است باعث درد بیضه شود
 • واریکوسل که وریدهای پرخون بالای بیضه می باشد که ممکن است باعث درد شود.
 • عفونت ادراری می تواند پروستات، اپی دیدیم یا بیضه را مبتلا کند.
 • پیچ خوردگی بیضه (تورشن) در این حالت بیضه مبتلا بزرگ و دردناک می باشد و بطرف بالا کشیده می شود.
 • دردهای ناشناخته بیضه بطوریکه را هم خارج کنیم درد از بین نمی رود.
 • وازکتومی بستن لوله های اسپرم که برای ناباروری انجام می گیرد.
 • یک بیماری خونی به نام HENOCH-SCHONLEIN PURPURA که دراین بیماری عروق خونی دچار التهاب و در نتیجه درد می شود.

علت درد بیضه راست چیست؟

یک از شایع­ترین مردان جوان درد یک طرفه یا دو طرفه بیضه می­باشد و اکثراً طولانی مدت بوده و کیفیت زندگی روزانه آن­ها را مختل کرده است. اگر درد دو طرفه باشد، شایع­ترین علت آن التهاب پروستات حاد یا مزمن می­باشد ولی درد در بیضه راست هم ممکن است به علت التهاب پروستات باشد ولی بیشتر اوقات به دنبال انجام یک کار سنگین می­باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من بعد از برداشتن یک جسم نسبتا سنگین دردی در بیضه احساس کردم و بعد از ساعتی خوب شد و عصر همان روز کمی دویدم که دوباره درد خفیف در بیضه چپ شروع شد و الان بعد یک روز هست باید چیکار کنم?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   استراحت و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر حسن یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   دکتر من الان درد احساس نمی کنم هیچ دارویی هم استفاده نکردم از کی می تونم دوباره ورزش کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   تا يك ماه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نوروزی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.من حدود یک سال پیش به علت بزرگ بودن بیضه چپ به اورولوژ مراجعه کردم وپس از انجام سونوگرافی.دکتر به من گفت که هیدروسل دارم وباید جراحی انجام دهد.ولی من پیگیر نشدم ویک سال از این قضیه گذشت ومن حدود یک هفته قبل به دکتر دیگری مراجعه کردم وهمان سنوگرافی یک سال قبل را نشان دادم ودکتر معاینه فیزیکی رو بیضه راانجام داد وهمان روز مرا برای جراحی هیدروسل به اتق عمل برد وبه همان سونوگرافی یک سال قبل اکتفا کرد.بعد از عمل من ۴ روز بعد به دستور پزشک به حمام رفتم وپانسمان را باز کردم دیدم اندازه بیضه هیچ تغییری نسبت به قبل نکرده وهنگامی که به بیضه ام دست میزدم دردناک بود.ضمنا هنگام عمل با اینکه به از کمر به پایین بی حس بودم هنگامی که دست جراح به زیر بیضه ام میخورد درد را احساس میکردم وجراح میگفت که احتمالا بیضه ات عفونت دارد که درد را حس میکنی.خلاصه بعد از دیدن این تورم مجددا به پزشکم مراجعه کردم که وی پس از بررسی مرا سونوگرافی فرستاد وبعد از مطالعه سونو همان روز مرا به مدت سه روز در بیمارستان بستری کرد وبمن آنتی بیوتیک داخل سرم هر ۱۲ ساعت تزریق میکردند.امروز که روز سوم بود بعد از دیدن اینکه هیچ تغییری در تورم بیضه ام ایجاد نشده بود به اصرار خودم از بیمارستان مرخص شدم وتصمیم گرفتم که به شما برای درمان مراجعه کنم.خواهشا جواب دهید تا نگرانی ام برطرف شود.ضمنا من تک کلیه هستم وآزمایش کراتینین من۱.۳ بوده.ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز اگر بهبودي حاصل نشد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر هوشیار شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من حدود چندماهه هر روزی که شورت تنگ یا شلوار فاق کوتاه بپوشم بعدش تا چند ساعت بعدش یه درد مبهم و ازار دهنده تو بیضه هام بوجود میاد تا پارسال اینجور نبودم ایا نشان دهنده مشکلی هست یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   گاهي اتفاق مي افتد 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مدت چهار سال است که فینستراید۱میلی گرم برای ریزش مو استفاده می کردم البته یک روز در میان فیمپشیا مدت یک ماهست که دیگه گیر نمیاد و داروی فناگرو گرفتم و درد بیضه چپ و احساس سفتی مقعد دارم و دارو رو قطع کردم ولی درد خفیف بیضه چپ و احساس بزرگ شدن بیضه دارم خواهشمندم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   40سال دارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   سونوگرافي بيضه ها انجام شود و به اورولوژيست نشان دهيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرحسین پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام‌
  جوانی ۲۳ ساله هستم که از ۱۳ سالگی تقریبا بصورت روزانه خودارضایی داشتم چند ماهی هست که متوجه وجود توده ای در بیضه سمت راستم شده ام که باعث بوجود آمدن دردی در بیضه سمت راست شده که این درد خفیف به زیرشکم سمت راست نیز منتقل میشود بعد از انجام سونوگرافی و مراجعه به پزشک متخصص ایشون خیلی تاکید داشتند که مشکلی وجود نداره و یکسری مسکن تجویز کردند اما هنوز بصورت خفیف زیرشکم سمت راست دچار درد خفیف و گرفتگی جزئی است آیا این درد مرتبط با خودارضایی و نبود رابطه جنسی هست یا ممکنه خدایی نکرده بیماری باشه ممنون میشم راهنمایی جامعی کنید خیلی وقته استرس دارم
  1. تصویر کاربر امیرحسین جمعه ۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   عکس سونوگرافی هم خدمتتون ارسال کردم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   التهاب بيضه است و خطري ندارد هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من 24 ساله و متاهل هستم یک سالو چند ماهی هست ک ازدواج کردم.
  چند ماهی هست که بیضه سمت چپم با زیر شکمم درد میکنه به بیضه ها ک دست میزنم مشکل یا تورمی ندارن فقط احساس میکنم بجای اینکه بیضه سمت چپم بجای اینکه ب سمت پایین باشه به سمت جلو هست یکم. بعد توی این یک سال یکی دو بار بیضه هام خیلی جم شدن به شکلی که بیضه ها نصفشون به داخل شکمم رفته بودن و شکم دردو اسحال شدیدی داشتم که بعداز برخورد اب گرم اروم تر میشدم اگه ممکن هست راهنماییم کنید ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز 

  2. تصویر کاربر فرشاد پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   جای نگرانی نیست اقای دکتر؟دلیل خاصی داره این درد ها؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   نگران نباشيد و نزديكي داشته باشيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ب جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۲۴ ساله متاهل هستم ۵ ساله که ازدواج کردم صاحب ۱ فرزند
  ۸ماه هست که بالای بیضه راستم(اپیدیدیم) ورم میکنه و درد میگیره وسمت راست شکمم هم درد میگیره ،سونوگرافی کامل اسکروتوم و شکم و لگن انجام دادم دکتر گفت سالمی،پیش متخصص ارولوژی هم رفتم میگن سالمی،
  ولی وقتی بالای بیضه(اپیدیدیم) ورم میکنه و درد میگیره حالت غش بهم دست میده و فشار خونم میاد پایین،تا الان هم ۲بار غش کردمه،پیش دکتر مغز و اعصاب هم رفتم میگن سالمی پس مشکلم چیه که اینطوری میشم...لطفا راهنماییم کنید آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين  ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد ده روز دو بار در روز دهر أب گرم نشسته شود و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر بیضه سمت راستم حدود دو هفته است که بزرگ شده و به سمت بالا حرکت میکند و در هنگام رانندگی و یا در صندلی نشستن این حالت تشدید می‌شود در ضمن سونو کر فتم نه هیدروسل ونه اریکوسل و نه هرمی دارم و روی بیضه سمت راست به صورت جزیی رگهام مثل پای کسی که واریس داره شده . ولی دکتر میگه که کانال یا لوله ای که به بیضه سمت راست
  متصل گشاد هستش آیا آقای دکتر درمانی برا این موضوع وجود دارد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)

   خير درماني ندارد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  چند روز پیش بعد خود ارضایی نصف شب سر آلت و زیر شکم درد شدید گرفت که خود به خود خوب شد ولی بعدش چند شبی هست که ی درد خفیف تو کشاله ران چپ و بیضه چپ و زیر شکم دارم که بیشتر آخر شب و اول صبح اتفاق می‌افته و طول روز مشکلی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده ۱۸سال سن دارم .حدود ۵ماه پیش درد بیضه چپ داشتم به مدت دو سه روز بعد خوب شد.
  دیروز از خواب بیدار شدم و در بیضه چپ درد داشتم. وقتی دست میزدم بهش یکم درد داشت و کشاله ران چپ ولی یکی دو ساعت خوب میشد و دوباره.
  امشب که رفتم توالت آخر ادرار مایعی کرمی از بدنم خارج شد به اندازه پنج شش قطره و بعد ادرار به شکل طبیعی شد.خودارضایی و رابطه نداشتم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 6 ماه پیش)

   ترشحات پروستات بوده مهم نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر