درمان تنگی مجرا چیست؟

مجرا یک تیوب(لوله) است که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می کند. مجرا معمولا به اندازه کافی، عریض و پهن است که ادرار  به راحتی و آزاد از آن به خارج جریان یابد. زمانی که مجرا باریک و تنگ شود به طوریکه خارج شدن ادرار محدود و کند شود، به آن تنگی مجرا(urethral stricture )گویند.

تنگی مجرا یک حالت و وضعیت پزشکی است که اساسا مردان را مبتلا می کند.

چه عواملی باعث تنگی مجرا می شوند؟

تنگی مجرا باعث می شود که مجرا باز نشود، این حالت معمولا به علت التهاب بافت مجرا و ایجاد بافت غیر طبیعی در مجرا به نام اسکار باعث تنگی می گردد. بافت اسکار می تواند به علت های متعددی بوجود آید. بچه هایی که جراحی برای عمل هیپوسپادیاس (مجرا در محل غیر طبیعی) داشته اند و مردانی که سابقه عمل جراحی گذاشتن وسیله نعوظ در آلت داشته اند، شانس ابتلا به تنگی مجرا را خواهند داشت. کسانی که از ارتفاع بلند می افتند، در معرض تنگی مجرا هستند. از مثال های فوق می توان از روی زین اسب افتادن یا ضربه به نزدیک کیسه بیضه (اسکروتوم) را نام برد.

سایر علل تنگی مجرا

 1. شکستگی لگن به علت تصادف
 2. گذاشتن سوند در مجرا بمدت طولانی
 3. اشعه درمانی به ناحیه لگن
 4. جراحی پروستات

 

عوامل تشدید کننده تنگی مجرا کدامند؟

بعضی مردان شانس بیشتری برای ابتلا به تنگي مجرا دارند، بخصوص آنهایی که:

 • دارای یک یا چند بار بیماری مقاربتی بوده اند.
 • اخیرا سوند در مجرا گذاشته باشند، برای تخلیه ادرار از مثانه
 • عفونت مجرا، احتمالا به علت عفونت که باعث التهاب و تحریک مجرا می شود.
 • بزرگی پروستات

علایم تنگی مجرا

تنگی مجرا باعث علائم متعددی می شود. این علائم از خفیف تا شدید می باشند. بعضی علائم تنگی مجرا شامل:

 • کاهش فشار ادرار یا کاهش حجم ادرار
 • بطور ناگهانی برای ادرار کردن به توالت رفتن
 • درد یا سوزش موقع ادرار کردن
 • درد در ناحیه لگن یا پایین شکم
 • ترشح مجرا
 • تورم و درد آلت
 • وجود خون در منی یا ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن که نیاز به دخالت پزشکی ضروری می باشد

در معاینه بیمار، پزشک ممکن است چند نکته را متوجه شود، ترشح مجرا، وجود سفتی در آلت(مجرا)، قرمزی پوست آلت در محل تنگی

آزمایشات تشخیصی تنگی مجرا

بمنظور دست یابی به تشخیص تنگي مجرا در بیمار، پزشک ممکن است چند آزمایش را انجام دهد که شامل:

 1. آزمایش برای وجود میکروب سوزاک (گنوره) و کلامیدیا که باعث تنگی مجرا می شود.
 2. بررسی میزان خروج ادرار در ثانیه در مجرا
 3. بررسی وجود میکروب و خون در ادرارو معاینه بالینی آلت برای بررسی تنگی مجرا
 4. دیدن مجرای ادرار با دستگاه دوربین دارکه دقیقا تنگی مشخص می شود.
 5. عکس گرفتن از مجرا(رتروگردیورتروگرافی)، تنگی و طول آنرا نشان می دهد.
تنگی مجرا در بیمار
این عکس مربوط به پسر ۱۸ ساله ای است که ۳ بار مبتلا به تنگی مجرا شده بود. بار چهارم مجرا را باز کردم و برای جلوگیری از عود مجدد تنگی استنت در مجرا گذاشته شد که ان را در ردیف اخر عکس سمت راست مشاهده می کنید. فیلم جراحی تنگی مجرا در ادامه مطلب گذاشته شده است.

روش های درمان تنگی مجرا

اولین قدم تنگی مجرا، روش غیرجراحی می باشد. در این روش طول تنگی را مشخص باید کرد و درصورت امکان با وسایل دیلاتاتوزتنگی آن را بازکرد. این روش بطور سرپایی انجام می شود و معمولا بستگی به شدت تنگی و تعداد دفعات ابتلا فرد به تنگی مجرا دارد. روش دیگر رد کردن یک وایر(سوند باریک) از محل تنگی  وسپس باز کردن تنگی مجرا با دستگاهی که دوربین داردکه به این کار یورتروتومی (URETHROTOMY) گویند.

پس از باز کردن تنگی که معمولا این نوع تنگی ها که با این روش باز می شوند، تنگی های شدید هستند و برای جلوگیری از تنگی مجرا چند روز سوند در مجرا باید گذاشته شود و پس از خارج کردن سوند مجرا، برای جلوگیری از تنگی مجدد در آینده، بیمار هفته ای دو بارخودش سوند را ازمحل تنگی رد کند که مجددا تنگی ایجاد نشود و اینعمل به مدت 6 ماه، هفته ای دو بار  انجام شود.

دو عکس بالا مجرای ادرار بیمار میباشد که یکی دچار تنگی مجرا و دیگری سالم است. مجرا از ۲ قسمت تشکیل شده: قسمت جلو یا قدامی و مجرای عقب یا خلفی . بیشتر تنگی ها در قسمت جلوی مجرا ایجاد می شود مثلا به علت گذاشتن سوند در مجرا. ولی قسمت خلفی مجرا به علت شکستگی لگن باعث تنگی مجرا می شود. ضمنا بزرگی پروستات هم باعث تنگی مجرای خلفی می شود.

عکس ها مربوط به بیماری است که به علت گذاشتن سوند فولی به مدت یک هفته در مجرا بعد از یک سال دچار تنگی مجرا شده که این تنگی با دستگاه باز گردیده است.

عمل تنگی مجرا بوسیله جراحی

در این روش تنگي مجرا باید مشخص شود و سپس تنگی را باید کاملا برداشت و دو قسمت سالم مجرا به هم دوخته شود و سپس یک سوند بمدت 7 تا 10 روزدر مجرا گذاشته می شود تا محل عمل (آناستاموز) جوش بخورد. پیش آگهی این نوع درمان بسیار عالی است و غالبا تنگی مجدد ایجاد نمی گردد.

مجرا دو قسمت دارد:

 • قسمت قدامی(جلو)
 • قسمت خلفی(عقب)

قسمت خلفی مجرا از گردن مثانه شروع و تا مجرای ممبرانوس ادامه دارد. تنگی این قسمت معمولا به دنبال عمل پروستات و افتادن از ارتفاع، در حالیکه پاها باز می باشند که به آن SRADDLE گویند و شکستگی لگن رخ می دهد. اگر تنگی به دنبال شکستگی لگن و یا به روش SREADDLE باشد ممکن است مجرا کاملا قطع شود و فرد در این صورت قادر به ادرار کردن نخواهد بود که در این صورت باید داخل مثانه برای خروج ادرار سوند گذاشته شود.

در تنگی های بدنبال عمل جراحی پروستات، الزاما باید از روش یورتروتومی و یا وسیله دیگری به نام TUR  استفاده کرد. در تنگی های جلو یا قدام مجرا که بعد از مجرای ممبرانوس بوجود می آیند، معمولا به علت سوند گذاشتن در مجرا و ضربه مستقیم به آلت و در حالت سوم ضربه مجرا به صورتی که فرد روی جسمی از ارتفاع بیافتد رخ می دهد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر 3 ساله من ادرارش همراه با سوزش و به صورت قطره ای بود و مثانه ورم میکرد. بردم پیش متخصص دفعه اول سیسکوپی کرد و با سوند به مدت یک هفته مرخص کرد بهتر شد ولی ادرارش هنوز به صورت قطره ای بود و بعضی اوقات درد داشت و دوباره پیش دکتر رفتم و این بار مجددا به مدت یک هفته سوند گذاشت متاسفانه بدتر و بدتر شد .حالا دکتر گفت که بایستی جراحی بشه . خواهش میکنم راهنمایی کنید . بچه داره اذیت میشه و از دست ما کاری بر نمیاد. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 4 روز پیش)

   بايد توسط متخصص اورولوژيست اطفال ويزيت شود 

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دختر ۲۱ ساله هستم حدود ۳ ماهه که برای تخلیه ادرار خیلی اذیتم و کامل خارج نمیشه و باید زور بزنم و جریانش کمه و با این حال بعدش هم باز احساس ادرار دارم سونو انجام دادم گفتن که بعد از تخلیه ۲۰ سی سی ادرار تو مثانه میمونه این نرماله؟ میخواستم بررسی کنید آیا دارویی هست که این مشکل و برطرف کنه چون خیلی اذیتم یا اینکه تنگی مجرا هست و باید عمل شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام تنگي مجرا مي باشد بايد سيستسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  ۵۶ساله هستم از شهرستان قلعه گنج جنوب کرمان و هیچ سابقه عمل و عارضه ادراری نداشته ام ، چند سالی است که دچار کم فشاری ادرار و قطع و وصل ادرار بصورت پمپاژ متناوب هستم و هیچ گونه دردی را در این ناحیه احساس نمی کنم وزمان تخلیه کامل طولانی است ، ریختن آب خنک روی دستگاه تناسلی باعث بهبود عملکرد تخلیه ادرارم می شود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  اقای دکتر من ۳۳ سالمه مدتی هست هنگام ادرار سوزش دارم یک درد و سوزش خفیف هم زیر شکم دارم بعد از ادرار احساس میکنم کامل تخلیه نشده و قطره قطره بی اختیاری تخلیه میشه
  تکرر ادرار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  پسر من مشکل هیپوسپادیاس داشت توی سن یک سالگی جراحی شد الان 6ساشه کج ادرار میکنه و به نظرم باریک هم هست باید چیکار کنم؟
  مشکلی براش پیش میاره؟
  آخه کوچیکه و از جراحی میترسه
  بعد از جراحی تا الان دکتر نبردمش چون خیلی میترسه
  اگه به جراحی نیاز داشته باشه تا کی میتونم عقبش بندازم که یکم بزرگتر بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام وقتي بزرگتر شد بايد مجرا كمي باز شود

 • تصویر کاربر صفورا یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه خانم 43ساله هستم
  یه فرزند دارم بنده پنج ساله مشکلاتی در تخلیه ادرار دارم که بعد از برداشتن تخمدان ایجاد شده سیستوسکوپی انجام دادم گفتن التهاب مجرای ادرار دارم ،مشکل من اینه که ادرار دفع نمیشه فقط با آب داغ و ماساژ راه خروج ادرار باز میشه با کلی درد و انقباض شدید سوزش هم دارم که با خوردن دمنوش آویشن خوب میشه ولی انقباض شدید رو دارم شب ها هر یه ساعت باید برم دستشویی ادرار کمه و باید با روز خارج بشه به محض خوردن نوشیدنی بعد ده دقیقه باید شش بار به فاصله سه دقیقه برم دستشویی فشار شدید در مثانه دارم ولی ادرار کمه و خارج نمیشه مگر با آب داغ و ماساژ داروهای زیادی خوردم ولی درمان نشدم یه دارویی خوب که مثانه رو شل کنه و راحت ادرار خارج بشه و سوزش نداشته باشم معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام بايد نوار مثانه بگيريد و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر آقای دکتر..بنده ۳۲ ساله هستم. ۶ سال پیش دچار التهاب پروستات شدم که با مراجعه به دکتر و تجویز قرص سفیکسیم مشکلم برطرف شد...تو این شش سال سه بار دیگه هم دچار همون عارضه شدم..که البته ی بارش ب دلیل عفونت مقاربتی و یکبارش هم عفونت ناشی از بستری در بیمارستان....اخیرا باز دچار همون عارضه شدم با علامت سوزش شدید انتها و ابتدی آلت درد لگن و کمر درد شدید پاشنه هر دو پا درد دور مقعد و بیضه و احساس خارش شدید زیر شکم که ب سمت ناف کشیده میشد.به دکتر مراجعه کردم برام تاوانکس ۵۰۰ تجویز کردن که بعد از مصرف علائم سوزشم کم شده...ولی دقیقا زیر ناحیه مقعد تا بیضه ی جور احساس خارش و سفتی میکنم دقیقا اون قسمتی که برای کنترل خروج منی عضلش شل و سفت میشه...زیر شکمم هم همین احساس دارم ک شبا به دور نافمم کشیده میشه..نیاز فوری به ادرار دارم ولی وقتی میرم دستشویی یا یکم تاخیر ایجاد میکنم باید حتما کمی زور بزنم تا ادرار تخلیه بشه...البته ادارم دوشاخ نمیشه و اخرش هم قطره قطره نمیاد...ولی بعد ادرار احساس میکنم زیر مقعدم ی چیز مبهمی هست.

  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص بكلوفن ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر جهانشاه چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت،بنده ۲۷ سال دارم و چند سال پیش در اثر درد و سونو مطلع شدم که واریکوسل دارم و متاسفانه هنوز موفق نشدم عمل کنم،اخیرا تکرار ادرار دارم ودر هنگام مدفوع درد در بیضه و مقعد حس میکنم و انزالمم خیلی کم شده و اصلن جهش نداره،میخواستم بدونم آیا از پروستات میتونه باشه یا در اثر واریکوسله؟سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام مشكل از پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر هوشنگ شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من حدود 50 سالمه خیلی وقته به تنگی مجرا دچارم برای درمان بارها به متخصص ارولوژ مراجعه درابتدا داروها رو مصرف میکردم اما بعداز مدتی دوباره َسوزشم شروع می‌شد حتی یکبارهم عمل رد کردن لوله را هم انجام دادم که خیلی اثرگذاربود اما بازهم بعداز یه مدت سوزشم دوباره شروع می‌شد البته ناگفته نماند هیچ وقت ادرارم بند نیامده فقط سوزش ناراحتم میکنه تا اینکه تقریبا یکسال پیش دچار ورم بیضه چپ ودرد شدید شدم پس‌از مراجعه به متخصص گفتند عفونت شدید دارم وباید بستری بشم وباآنتی‌بیوتیک کنترل بشه چون دیابتی هستم البته متفورمین مصرف میکنم بخاط کرونا بیمارستان نرفتم ودر منزل چون دخترم کارشناس پرستاری هستنداز داروها استفاده کردم وخوب شدم ولی متاسفانه الان طی دوبار بیضه راستم درگیر ‌ورم شدوالان انتهای بیضه راستم باوجودی که ورمش خوابیده خیلی سفت وسخت شده. تصاویرنتیجه سونو ورادیولوژی را برایتان ارسال کردم خواهش میکنم راهنماءی بفرمایید باید چکار کنم ذهنم بدجوری درگیر شده که نکنه بیضه ام دچار سرطان شده باشه البته مدت زمان سفتی بیضه حدود دوهفته است.
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام عكس مجرا تنگي نشان داده و سونوگرافي هم طبيعي است بايد عمل تنگي مجرا انجام شود

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  پزشک اورولوژ بنده بعد از چند دوره مراجعه و مشکل بلریکی ادرار و سوزش و درد هنگام خارج شدن بخصوص در سر آلت یک عکس از مجرای ادراری برای من نوشتن و بعد از بررسی اون گفتن که باید اصطلاحا میل زده بشود تا مجرا باز شود
  من میخواستم ببینم ایا همین عکس برای انجام این کار کفایت میکند؟؟؟
  نیاز به بررسی بیشتر یا کارهای دیگر نیست؟؟؟
  و اینکه با انجام این کار مشکل و دردسر جدیدی برلی من ایجاد نمیشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام نياز به بررسي بيشتر نيست و عمل هم عارضه ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر