درمان تنگی مجرا چیست؟

مجرا یک تیوب(لوله) است که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می کند. مجرا معمولا به اندازه کافی، عریض و پهن است که ادرار  به راحتی و آزاد از آن به خارج جریان یابد. زمانی که مجرا باریک و تنگ شود به طوریکه خارج شدن ادرار محدود و کند شود، به آن تنگی مجرا(urethral stricture )گویند.

تنگی مجرا یک حالت و وضعیت پزشکی است که اساسا مردان را مبتلا می کند.

چه عواملی باعث تنگی مجرا می شوند؟

تنگی مجرا باعث می شود که مجرا باز نشود، این حالت معمولا به علت التهاب بافت مجرا و ایجاد بافت غیر طبیعی در مجرا به نام اسکار باعث تنگی می گردد. بافت اسکار می تواند به علت های متعددی بوجود آید. بچه هایی که جراحی برای عمل هیپوسپادیاس (مجرا در محل غیر طبیعی) داشته اند و مردانی که سابقه عمل جراحی گذاشتن وسیله نعوظ در آلت داشته اند، شانس ابتلا به تنگی مجرا را خواهند داشت. کسانی که از ارتفاع بلند می افتند، در معرض تنگی مجرا هستند. از مثال های فوق می توان از روی زین اسب افتادن یا ضربه به نزدیک کیسه بیضه (اسکروتوم) را نام برد.

سایر علل تنگی مجرا

 1. شکستگی لگن به علت تصادف
 2. گذاشتن سوند در مجرا بمدت طولانی
 3. اشعه درمانی به ناحیه لگن
 4. جراحی پروستات

 

عوامل تشدید کننده تنگی مجرا کدامند؟

بعضی مردان شانس بیشتری برای ابتلا به تنگي مجرا دارند، بخصوص آنهایی که:

 • دارای یک یا چند بار بیماری مقاربتی بوده اند.
 • اخیرا سوند در مجرا گذاشته باشند، برای تخلیه ادرار از مثانه
 • عفونت مجرا، احتمالا به علت عفونت که باعث التهاب و تحریک مجرا می شود.
 • بزرگی پروستات

علایم تنگی مجرا

تنگی مجرا باعث علائم متعددی می شود. این علائم از خفیف تا شدید می باشند. بعضی علائم تنگی مجرا شامل:

 • کاهش فشار ادرار یا کاهش حجم ادرار
 • بطور ناگهانی برای ادرار کردن به توالت رفتن
 • درد یا سوزش موقع ادرار کردن
 • درد در ناحیه لگن یا پایین شکم
 • ترشح مجرا
 • تورم و درد آلت
 • وجود خون در منی یا ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن که نیاز به دخالت پزشکی ضروری می باشد

در معاینه بیمار، پزشک ممکن است چند نکته را متوجه شود، ترشح مجرا، وجود سفتی در آلت(مجرا)، قرمزی پوست آلت در محل تنگی

آزمایشات تشخیصی تنگی مجرا

بمنظور دست یابی به تشخیص تنگي مجرا در بیمار، پزشک ممکن است چند آزمایش را انجام دهد که شامل:

 1. آزمایش برای وجود میکروب سوزاک (گنوره) و کلامیدیا که باعث تنگی مجرا می شود.
 2. بررسی میزان خروج ادرار در ثانیه در مجرا
 3. بررسی وجود میکروب و خون در ادرارو معاینه بالینی آلت برای بررسی تنگی مجرا
 4. دیدن مجرای ادرار با دستگاه دوربین دارکه دقیقا تنگی مشخص می شود.
 5. عکس گرفتن از مجرا(رتروگردیورتروگرافی)، تنگی و طول آنرا نشان می دهد.
تنگی مجرا در بیمار
این عکس مربوط به پسر ۱۸ ساله ای است که ۳ بار مبتلا به تنگی مجرا شده بود. بار چهارم مجرا را باز کردم و برای جلوگیری از عود مجدد تنگی استنت در مجرا گذاشته شد که ان را در ردیف اخر عکس سمت راست مشاهده می کنید. فیلم جراحی تنگی مجرا در ادامه مطلب گذاشته شده است.

روش های درمان تنگی مجرا

اولین قدم تنگی مجرا، روش غیرجراحی می باشد. در این روش طول تنگی را مشخص باید کرد و درصورت امکان با وسایل دیلاتاتوزتنگی آن را بازکرد. این روش بطور سرپایی انجام می شود و معمولا بستگی به شدت تنگی و تعداد دفعات ابتلا فرد به تنگی مجرا دارد. روش دیگر رد کردن یک وایر(سوند باریک) از محل تنگی  وسپس باز کردن تنگی مجرا با دستگاهی که دوربین داردکه به این کار یورتروتومی (URETHROTOMY) گویند.

پس از باز کردن تنگی که معمولا این نوع تنگی ها که با این روش باز می شوند، تنگی های شدید هستند و برای جلوگیری از تنگی مجرا چند روز سوند در مجرا باید گذاشته شود و پس از خارج کردن سوند مجرا، برای جلوگیری از تنگی مجدد در آینده، بیمار هفته ای دو بارخودش سوند را ازمحل تنگی رد کند که مجددا تنگی ایجاد نشود و اینعمل به مدت 6 ماه، هفته ای دو بار  انجام شود.

دو عکس بالا مجرای ادرار بیمار میباشد که یکی دچار تنگی مجرا و دیگری سالم است. مجرا از ۲ قسمت تشکیل شده: قسمت جلو یا قدامی و مجرای عقب یا خلفی . بیشتر تنگی ها در قسمت جلوی مجرا ایجاد می شود مثلا به علت گذاشتن سوند در مجرا. ولی قسمت خلفی مجرا به علت شکستگی لگن باعث تنگی مجرا می شود. ضمنا بزرگی پروستات هم باعث تنگی مجرای خلفی می شود.

عکس ها مربوط به بیماری است که به علت گذاشتن سوند فولی به مدت یک هفته در مجرا بعد از یک سال دچار تنگی مجرا شده که این تنگی با دستگاه باز گردیده است.

عمل تنگی مجرا بوسیله جراحی

در این روش تنگي مجرا باید مشخص شود و سپس تنگی را باید کاملا برداشت و دو قسمت سالم مجرا به هم دوخته شود و سپس یک سوند بمدت 7 تا 10 روزدر مجرا گذاشته می شود تا محل عمل (آناستاموز) جوش بخورد. پیش آگهی این نوع درمان بسیار عالی است و غالبا تنگی مجدد ایجاد نمی گردد.

مجرا دو قسمت دارد:

 • قسمت قدامی(جلو)
 • قسمت خلفی(عقب)

قسمت خلفی مجرا از گردن مثانه شروع و تا مجرای ممبرانوس ادامه دارد. تنگی این قسمت معمولا به دنبال عمل پروستات و افتادن از ارتفاع، در حالیکه پاها باز می باشند که به آن SRADDLE گویند و شکستگی لگن رخ می دهد. اگر تنگی به دنبال شکستگی لگن و یا به روش SREADDLE باشد ممکن است مجرا کاملا قطع شود و فرد در این صورت قادر به ادرار کردن نخواهد بود که در این صورت باید داخل مثانه برای خروج ادرار سوند گذاشته شود.

در تنگی های بدنبال عمل جراحی پروستات، الزاما باید از روش یورتروتومی و یا وسیله دیگری به نام TUR  استفاده کرد. در تنگی های جلو یا قدام مجرا که بعد از مجرای ممبرانوس بوجود می آیند، معمولا به علت سوند گذاشتن در مجرا و ضربه مستقیم به آلت و در حالت سوم ضربه مجرا به صورتی که فرد روی جسمی از ارتفاع بیافتد رخ می دهد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هوشنگ شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من حدود 50 سالمه خیلی وقته به تنگی مجرا دچارم برای درمان بارها به متخصص ارولوژ مراجعه درابتدا داروها رو مصرف میکردم اما بعداز مدتی دوباره َسوزشم شروع می‌شد حتی یکبارهم عمل رد کردن لوله را هم انجام دادم که خیلی اثرگذاربود اما بازهم بعداز یه مدت سوزشم دوباره شروع می‌شد البته ناگفته نماند هیچ وقت ادرارم بند نیامده فقط سوزش ناراحتم میکنه تا اینکه تقریبا یکسال پیش دچار ورم بیضه چپ ودرد شدید شدم پس‌از مراجعه به متخصص گفتند عفونت شدید دارم وباید بستری بشم وباآنتی‌بیوتیک کنترل بشه چون دیابتی هستم البته متفورمین مصرف میکنم بخاط کرونا بیمارستان نرفتم ودر منزل چون دخترم کارشناس پرستاری هستنداز داروها استفاده کردم وخوب شدم ولی متاسفانه الان طی دوبار بیضه راستم درگیر ‌ورم شدوالان انتهای بیضه راستم باوجودی که ورمش خوابیده خیلی سفت وسخت شده. تصاویرنتیجه سونو ورادیولوژی را برایتان ارسال کردم خواهش میکنم راهنماءی بفرمایید باید چکار کنم ذهنم بدجوری درگیر شده که نکنه بیضه ام دچار سرطان شده باشه البته مدت زمان سفتی بیضه حدود دوهفته است.
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام عكس مجرا تنگي نشان داده و سونوگرافي هم طبيعي است بايد عمل تنگي مجرا انجام شود

 • تصویر کاربر نیما شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  پزشک اورولوژ بنده بعد از چند دوره مراجعه و مشکل بلریکی ادرار و سوزش و درد هنگام خارج شدن بخصوص در سر آلت یک عکس از مجرای ادراری برای من نوشتن و بعد از بررسی اون گفتن که باید اصطلاحا میل زده بشود تا مجرا باز شود
  من میخواستم ببینم ایا همین عکس برای انجام این کار کفایت میکند؟؟؟
  نیاز به بررسی بیشتر یا کارهای دیگر نیست؟؟؟
  و اینکه با انجام این کار مشکل و دردسر جدیدی برلی من ایجاد نمیشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام نياز به بررسي بيشتر نيست و عمل هم عارضه ندارد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  47سالمه و چندساله که فشار ادرار ندارم البته التهاب پروستات سوزش داشتم که با انواع داروها و برش مجاری ادراری تا حدودی برطرف شده ولی خیلی از مواقع احساس ادرار دارم ولی خیلی کم ادرار خارج میشه واصلا فشار ندارم ممنون میشم جوابم رو بدهید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  بنده 48 ساله هستم. دو سال قبل موقع ادرار خونریزی اتفاق افتاد که خوب شد و آنتی بیوتیک هم مصرف کردم. الان حدود یکسالی هست که ادرارم از حالت عادی زردتر و غلیظ تر شده. سونوگرافی کلیه و کبد و مثانه و پروستات چیزی نشان نداد و همه نرمال بودند.
  الان نه سوزش ادرار دارم و نه احساس عدم تخلیه. فقط ادرارم دیر شروع می شود، و دیر هم بند می آید و در واقع چکه دارد. ضمنا نه تنها ادرارم زرد است. بلکه مایع منی و عرقم هم زرد است. اما پوست و سفیدی چشمم زرد نیست. ممنون می شوم راهنمایی فرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   زردي ادرار ومني وتعريق طبيعي است مايعات زياد خورده شود

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باسلام و ادب
  آقای دکتر عزیز

  جسارتا" تنگی مجرای ادرار بدو تولد دارم آخرین بار دیماه 98 عمل یورتروتومی انجام دادم ظاهرا" به قول دکتر معالج خودم ، تمامی مسیر مجرای ادرار تنگ بوده ، ناچارا" سوراخ خروجی ادرار را حدود 2 سانت به جلوتر آوردند بعد از عمل مدتی خودم سوند میزدم هفته ای دوبار
  آلان علاوه بر اینکه از مجرای ادرار من کاملا بهبود نیافته و به مراتب تنگ خواهد شد اخیرا" دچار کجی آلت به سمت پایین در حالت نعوظ و سفتی مجرای ادرار شده ام و سفتی مجرای ادرار درد به همراه دارد
  محبت بفرمائید اینجانب را راهنمایی بفرمائید برای کجی آلت و یا تنگی مجری ادرار چه کاری میتوان انجام دهم و یا بقیه زندگی را تحمل کنم
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)
   سلام
   آقای دکتر ، ما را دریاب
   لطفا" جواب پرسش بفرمائید
   ممنونم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام كجي ألت أگر زياد باشد بايد عمل شود و تنگي مجرا مجددا بايد يورتروتومي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسنا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام دکترپسرم ۴ماهشه دردوماهگی ختنه کردیم بعد۳روزتنگی ایجادشددکترش گفتن فقط پمادآدروروزی دوباربزن خوبه چندروزگذشت بهبودی حاصل نشددکترش هم جوابگونشدودکتری دیگربهش شربت سفکسیم وپمادچشمی تتراسایکلین دادن اماجزاب گرم چاره ای نبود تااینکه متخصص اورولوژی کجرارابادماسنج بازکردن واین عمل روگفتن تایکماه ادامه بدم،اولا پوشک مشکلش روبدترمیکنه وشبها بدترمیشه الان مدت ۳هفته اس که سرمجراکمی بسته میشه وهمیکنه روزی دوبارازدماسنح ولیدوکایین استفاده میکنم گاهی بایدزیرابگرم هم بگیرمش احساس میکنم کمی سوزش داره سرالت خیلی کم ملتهبه.خواهشاراهنمایی بفرمایید کجابرم چکنم که دیریابدترنشه..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   تنگي بايد با عمل باز شود

 • تصویر کاربر نيلو چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد مدتيه براي دستشويي رفتن مشكل پيدا كردم همينكه دستشويي ميرم نميتونم نگه دارم و دكتر اورولوژي رفتم و قرص ويسول بهم داده و سونو كرد و گفت مشكلي نيست ولي من هنگام ادرار ادرارم پخش ميشه عين ابكش چكاري بايد انجام بدم
  چيكار بايد بكنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۸ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر من یک ماهی هست که درد کلیه و درد بیضه چپ و درد مقعد دارم و سوزش ادرار هم دارم وقتی بخوام زور بزنم سوزش دارم سنو و آزمایش دادم گفتن چیزی نیس سنم ۳۶ سال هست دکتر بهم قرض پروستات داده آیا مصرف کنم یا نه علت چیه.آزمایش پروستات 047/بود و حجم۱۶و ۲۷*۳۰*۳۷ و آزمایش psA0.2وpsAratio 0.43
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر گرامی اینجانب سابقه عفونت اداری داشته که متاسفانه با پیگیری های زیاد وتشخیص پزشکان محترم این بیماری برطرف نشد و در سال۹۶ اولین جهت باز شدن مجرای اد ار به روش لیزری صورت گرفته و تا کنون سه بار دیگری نیز این عمل صورت گرفته آخرین مرتبه خرداد امسال لطفا راهنمایی فرمائید درمان قطعی چه می باشد ضمنا سن بنده ۵۳ سال می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عمل باز بايد انجام شود

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام حدود 12 سال پیش عمل تنگی مجرا داشتم الان مدتیه ادرارم فشارش کم شده و احساس سنگینی مثانه دارم وبرای تخلیه ادرار باید زمان بیشتری صبر کنم ومثانه خوب تخلیه نمیشه وتکرر ادرار هم دارم که دکتر گفته مجرات تنگ شده. به نظر شما بهترین روش چیه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   با سلام اولين اقدام درماني انجام عكس از مجرا مي باشد تا تصميم گرفته شود

درحال دریافت اطلاعات