علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و 1 نفر در 4000 نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از 6 ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. 95 درصد افرادی که زیر 6 ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. 90 درصد اگر بعد از 48 یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من ۱۶ سالمه و احساس میکنم یکی از بیضه هام بزرگتره وگاهی اوقات وقتی اتسه سنگین میکنم زیر بیضه هام درد میگیره آیا سرطانه ??

  در ضمن آقای دکتر یک بار من این ۱۰ تومن رو واریز کردم نمیدونم چی شد که اومد بیرون اگه خواستید عکسش رو هم میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   در سن شما سرطان وجود ندارد و سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر امین شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر 46 ساله هستم به علت فعالیت جنسی در یکماه پیش دچار عفونت ادراری و به دنبال آن دچار درد بیضه سمت چپ شدم همچنین نعوظ را هم از دست دادم طبق دستور شما به مدت یک هفته از شياف ديكلوفناك استفاده کردم ولی متاسفانه هنوز درد بیضه سمت چپ و مشکل نعوظ هنوز وجود دارد لطفا راهنمایی بفرماییدممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر شهاب دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر... من ۳۱ سالمه و مجرد هستم. حدود سه ماه است که به علت افسردگی از داروی دپرکسین یا همان ونلافاکسین استفاده میکنم. حدود یکماه است که احساس میکنم بیضه ها کوچک شده و تمایل جنسی بشدت کاهش یافته است. همچنین احساس میکنم رشد موهای صورتم کند شده است. می خواستم ببینم که آیا باید داروها را عوض کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو ها را ادامه دهيد و يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر شهاب دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   خواهش 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام باتشکر از شما پسرم از دیشب دچار درد در ناحیه زیر ناف و پشت وباسن شده ودر دفع ادرار نیز مشکل داردو رنگ ادرارش سرخ وبد بواست برای درمان باید چه اقدامی انجام دهیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي از كليه ها و مثانه گرفته شود

 • تصویر کاربر مهیار چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من حدود یک ماه است که در کنار بیضه سمت چپم یک توده به شکل بند انگشت مانند ولی کوچک تر دارم موقع ای که برای ادرار میشینم مشخص میشود وقتی به بیضه سمت چپم دست میزنم هیچ دردی ندارم و سفت نیست قبلاً عمل بیضه داشتم حدود پنج سال پیش بیضه سمت چپم بالا بود الان همون جای عملم که بالا تر از بیضه است درد میکند خیلی نگران شدم ۱۷سالمه باید ویزیت شم یا مشکلی نیست متشکرم خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   قابل عمل نيست ولي روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر Ali جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام آقای دمتر.
  وقتتون بخیر.
  ببخشید که مزاحم شدم
  بنده حدود دو سال قبل جراحی هرنی اینگوینال داشتم. الآن بعضی اوقات موضع جراحی درد میگیره و به کل زیر شکمم انتقال پیدا میکنه البته چند ماه پیش پس از سونوگرافی معلوم شد عود فتق ندارم. یه سالی هم هست یه چیزی شبیه دونه روی بیضه راستم احساس میکنم البته خود به خود درد نداره. ممنون میشم درباره هر دو‌موضوع راهنمایی بفرمایید ببخشید سوالام زیاد شد آخه یکی رو قبلا پرسیده بودم و پاسخی دریافت نکردم.
  از زحمات شما ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   براي درد محل عمل به جراح عمومي بايد مراجعه كنيد  و مورد دوم كيست بيضه است كه درمان ندارد

  2. تصویر کاربر Ali چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر .
   از پاسخگوییتون خیلی ممنون.
   جسارتا درمان ندارد یعنی من می میرم یا اینکه درمان لازم نداره و مشکل ساز نیست؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكل ساز نيست

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكل ساز نيست

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد
  جناب دكتر ما دي ماه سال ٩٦ متوجه شديم كه همسرم كه ٢٧ سال سن دارند مبتلا به سرطان بيضه غير سمينوما شدند كه منجر به تخليه بيضه سمت راست و ٢ دوره شيمي درماني شد و از اون تاريخ تا به امروز هر ماه آزمايش آلفا و بتا انجام شده كه در اين آزمايشات مقدار آلفا متغير بالا و پايين ميرود اما بتا هميشه ثابت و كمتر از ١ بوده اما در آخرين آزمايش عدد ٥/٦٠ شده.ميخواستم بپرسم كه تغيير اين عدد نشانه صد درصدي برگشت سرطان است و همچنين احتمال عود سرطان و درگير كردن بيضه ديگر چقدر ميباشد يا متاستاز به ساير بدن.و اينكه عدد نرمال آلفا و بتا چه ميزاني بايد باشد و اينكه علاوه بر آزمايشات ماهانه اقدامات ديگري هم بايد انجام شود يا خير.ممنون ميشم به تمام سوالاتم جواب بديد.
  با تشكر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   بايد به متخصص سرطان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر زیبا جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1444 مشاهده پرسش
  پس 6 ساله دارم که دوروزه میگه بیضه سمت راستم درد میکنه ولی به طور دائم نیس وقتی دست میزنم درد میگیره وبعد از یه مدت میگه دیگه درد نمیکنه. تو وضعیت کرونا هم ترسیدم ببرم بیمارستان. از لحاظ ظاهری هم نه تورمی داره و نه قرمز شده. علتش چی میتونه باشه. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   حتما بايد معاينه شود

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  مدت یکسال پیش بدلیل درد بیضه مدت دو هفته در بیمارستان بستری شدم که تورم ودرد شدید بیضه بود که با آنتی بیوتیک رفع شد ولی مدت سه الا چهار ماه هست که درد خفیفی در بیضه راست من هست و اندازه آن خیلی کوچکتر از بیضه چپ من شد حدودا نصف آن شده لطفاً من را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احد یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  با سلام سال نوتون مبارک باشه من دو شب پیش موقع خواب شب یک دفگی از درد شدید از خواب پریدم تا ۲ ساعت از درد خوابم نمیبرد بعد صبح ک بلند شدم دردش ساکت شده بود ولی بعد باز طرف بعدازظهر درد خیلی کمی داشت و باز دوباره فرداش هم همون درد کم بود الان دو روزه من همین درد کم همراهم هست .چیکاری باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   درد كجاي بدن

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر