علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و 1 نفر در 4000 نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از 6 ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. 95 درصد افرادی که زیر 6 ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. 90 درصد اگر بعد از 48 یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من سه چهار ماه پیش بیضه سمت چپم درد گرفت رفتم سونوگرافی گفت واریگوسل دارو دافلون و ونوویتال بهم داد الان سه چهار ماه دردش ازبین رفته دو سه روز پیش رفتم پیش متخصص گفت نیازی به جراحی نیست فقط سکت چپ بیضه یه رگ یا لخته خونه که وقتی فعالیت میگن مثل ورزش اون یه خورده بزرگ میشه بعد ازبین میره اون به متخصص نشون دادم گفت نیازی به جراحی نیست خواستم بدون راه درمان اون رگ چیه چه دارویی توصیه می‌کنین
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ فروردین ۲( 1 سال پیش)
   این عکس دوماه پیشه
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ فروردین ۲( 1 سال پیش)

   با سلام جراحي لازم نيست سونوگرافي هم طبيعي است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ali دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  بيضه راستم يكم متمايل ميشه به سمت چپ بعد دوباره درست ميشه تاحالا دوبار بعد ارضا وقتي بدنمو ميكشيدم شيكمم درد گرفته . بيضه راستم يكم پايينتر از چپمه . وقتي از حالت شل در ميان درست ميشه . مشكلي پيش اومده ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام بطور طبيعي بيضه راست پايين تر از بيضه چپ مي باشد و تمايل بيضه به چپ درماني ندارد اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  1- بنده چند سالیه که بیضه چپم احساس میکنم دچار پیچ خوردگی شده. از لحاظ اندازه بیضه ها کاملا برابرن ولی بیضه سمت چپ احساس میکنم سرجای خودش نیست یمدت پیش مشغول کار جمع کردن سیب زمینی بودم و موقع کار درد داشت بیضه م. یک چیز دیگرهم که هست در هنگام جمع کردن شکمم بیضه سمت چپم میاد بالا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  2- آلت تناسلیم این مدت ضربه خورده البته در حالت نیمه راست. قبلا هم در حالت خوابیده ضربه زیاد خورده. مدتیه که احساس میکنم دچار کاهش سایز شدم کنار کلاهک آلت سمت چپ یه برآمدگیه نرم هست البته موقع نعوض که از وقتی یادمه دارمش در حالت شل هم یه برآمدگیه تقریبا سفت وسط بدنه آلتمه بنظرتون میتونه بیماری پیرونی باشه؟

  در صورت نیاز به عکس امر بفرمایید میفرستم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام پيچ خوردگي بيضه همراه با بزرگ شدن بيضه درد شديد و قرمز شدن بيضه و تب بالا مي باشد بالا رفتن بيضه اشكالي ندارد و ألت هم براي تشخيص پيروني بايد معاينه شود

 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  اقای دکتر من شب هنگام خواب به حالت ارضا شدن رسیدم ولی جلوشو گرفتم و از خواب پریدم
  و صبح رفتم تمرین فوتبال و وقتی برگشتم درد زیادی داشتم سمت راست بیضه ام یخ گذاشتم و اب گرم گرفتم و یک روز استراحت کردمو دوتا قرص استومینوفن خوردم و امروز دردش افتاده و خیلی کم شده تمرینم که کردم یک مقدار خیلی کم درد داشت میخواستم ببینم باید چیکار کنم خطرناک نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خطري نيست بايد دو هفته استراحت داشته باشيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم دو هفته ميل كنيد و روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود ۳ ماه پیش رابطه جنسی محافظت نشده داشتم و صبح روز بعد هنگام ادرار به صورت بدی خارج شد و کاملا دو شاخه شد و نوک التم سوزش احساس میکردم به دکتر مراجعه کردم بار اول قرص ناواتکس و داکسی سیلین تجویز کردن اما خوب نشدم ازمایش ادرار تجویز کردن مشکلی نداشت گفتن احتمالا از پروستات است قرص افلوکساسین ۲۰۰ و پروتال اپاس ۰.۴ تجویز کردند اما باز هم خوب نشد الان بیشتر وقت ها احساس سوزش نوک التم دارم بیشتر سمت چپ التم و احساس میکنم التم تیره و بنفش شده است و کمی تورم دارد در این حالت درون الت تناسلیم بسیار قرمز است
  بنده کمی هم انحنای الت دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر ارمین سه شنبه ۸ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام دارو ها مصرف نشود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ماهان جمعه ۱۷ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسری 13 ساله هستم یه روز از بیرون اومدم خونه بدون علت بیضه ی سمت راست شروع به درد کرد. دردش پشت سرهم نیست قطع میشه باز شروع میشه این بیضه ام که درد داره افتادتر از بیضه سمت چپمه احساس میکنم رکش کشیده میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ تیر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من ۲ماه دیگر۱۸ سالم میشود،و بعضی اوقات ،شب ها که بیضه ها حالت شُل شدن میگیرن بیضه سمت چپم از حالت افقی به حالت عمودی تبدیل میشود ولی بیضه سمت راستم هنوز حالت افقی دارد،قبلا هم چند بار مشاهده کردم که بیضه سمت چپم حدود۹۰ درجه به سمت راست میچرخد ولی من از ترسم دست نزدم و خودش درست شد حدود چند ساعت ولی دردی نداشت یا موقعی که از حالت افقی به حالت عمودی میرفت یه درد خیلی خیلی خفیفی بود که فک کنم از اظطراب بوده باشه چون خیلی من استرسی هستم،به متخصص کلیه و مجاری ادرار(اقای رمضان زاده) مراجعه کردم سونوگرافی کردن(موقع سونوگرافی بیضه ها جمع بودن و حالت شل نداشتن)گفتن که چیز خاصی نیست الکی به خودت استرس میدی سایز بیضه ها هم اوکیه،ازمایش خون کامل و ازمایش ادرار هم دادم دکتر عمومی گفت چیز خاصی نداری همه چیت سالمه،ولی همین مورد رو من در اینترنت مطالعه کردم گفتن که باید عمل کنی تا بیضه فیکس شود و وقتی ایستاده می ایستم وقتی بیضه ها حالت سفت دارن و بالا هستن حالت عمودی دارن (نه خیلی عمودی یکم بازاویه)وحالت شل هم افقی وایمیسدن،و در پای چپ هم بعضی اوقات یه درد خفیفی دارم که مثل درد عصبیه از کشاله ران تا نوک انگشت ولی بیضه دردی نداره،خواستم بدونم همشون استرسه؟یا باید عمل کرد،و چگونه متوجه شوم که بیضه به حالت ازادانه دارد حرکت میکند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اين حالت اهميتي نداره اگر استرس داري بيضه چپ را فيكس كنيد

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 448 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بنده 32 ساله هستم خواستم به اطلاع برسونم حدود چند وقت پیش یه درگیری داشتم که از ناحیه جلو ران پا ضزبه محکمی بهم خورد کبود شد از فردای همان روز بیضه سمت چپ تغییر شکل داد احساس میکنم تو این مدت دوماه هنوز کبودی روی ران هنوز هست درد بیضه کم شده ولی بعضی لحظه ها احساس خارش میکنم از داخل بیضه لازم به ذکر است که بیضه سمت راست حالت عادی خود را دارد ولی بیضه چپ رو به جلو قرار گرفته ممنون میشم راهنمایی بفرمایید اگر از طریق پیامک جواب بدید ممنون میشم شماره موبایل وارد کردم تو سیستم با تشکر 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ آذر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام جلو قرار گفتن بيضه اشكالي ندارد براي خارش بيضه روزي يك عدد قرص سيتريزين  يك ماه

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  با سلامو خسته نباشید
  آقایی دکتر من حدود دو سال هست هراز گاهی دچار درد بیضه شدیدوبلافاصله دچاردل پیچیدگی شدید می شوم که باعث اسهال رفتن بنده میشود ممنون میشم راهنماییم کنید البته بخاطر همین موضوع به دکتر رفتم وایکوسل عمل کردم اماده هیچ تعصیری نداشته.
  1. تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش)
   لطفا راهنماییم کنین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  باسلام .به علت افتادگی بیضه سمت چپ .پزشک جراج تشخیص داد تا قبل از پیچ خوردکی احتمالی جراحی شود‌حالا مدت ۱۷ روزه که عمل انجام شده و بخیه ها بازشده ولی پوست بیضه به خود بیضه چسبیده و کماکان بیضه و رگها متورم و دارای درد میباشد حال سوال بنده اینست آیا پوست بیضه از خود بیضه جدا میشود چرا که به خاطر این موضوع دچار افسردکی شده ام و از همان نقطه اتصال با کوچکترین برخردی دچار درد میگردد.واینکه تورم بیضه و رگها خاتمه پیدا میکند. لطفا رهنمایی بفرمایید‌ سپاسکزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام ممكن است پوست از بيضه جدا نشود و روزي يك عدد قرص ألفن xl  ١٠٠ ميلي گرم ده روز بعد از غذا ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر