آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و 20 تا 30 درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

1.پروستاتیت عفونی مزمن

2.پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر 10 نفر، 1 نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت 4 هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر نعیم پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 300 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من سوالم رو خدمتتون مطرح کردم
  الان مدارک پزشکی ام رو هم براتون ارسال میکنم همراه با سوالی که پرسیده بودم از خدمتتون
  با سلام خدمت جناب دکتر 
  بنده متاهل و ۳۲ سال سن دارم و مدت دو سال و نیم هست که دچار سوزش ادرار شدید هستم و هنگام ادرار کردن بسیار سوزش شدیدی دارم و به دکتر مراجعه کردم که برای من سونوگرافی نوشتن که چیزی مشخص نشد و بعد آن اون سیستوگرافی انجام دادن که فقط گفتن تنگی مجاری ادرار داری وبعد از ان برایم سیستوسکوپی انجام دادند که در این مرحله هم گفتن که التهاب مثانه دارم و دارو و آمپول تجویز کردن که یک دوره دو ماهه مصرف کردم ولی هیچ تاثیری در شرایط من نداشت و الان حدود دو ماه هست که بصورت غیر آزادی گاهی اوقات بدون هیچ تحریک جنسی حتی در هنگام کار کردن از بدنم منی خارج میشه
  خیلی نگرانم کرده این موضوع ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   كپسول داكسي سيكلين هر ١٢ساعت يك عدد ميل كنيد و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر ممد شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  باسلام،جناب دکتر من حدود دوسالی هس ک پس از سونوگرافی شکمی متوجه شدم پروستاتم بزرگه،تشخیص دکتر التهاب بود ولی با مصرف یک دوره انتی بیوتیک و دودوره فلوکساسین و یک دوره فلوکسیتین بهبود پیدا نکردم مجاری ادراری تنگی هم ندارم علاوه بر تکرر ادرار و گاهی خروج مایع سفید رنگ چسبناکی از مجاری دچار درد خفیف اما همیشگی در ناحیه تناسلی و انزال ب شدت زودرس ب حدی ک گاهی قبل از نعوذ کامل ب انزال میرسم شدم،و یکی دوبارهم دچار درد لگن پس از دفع شدم ایا چون با قرص خوب نشدم مشکوک ب سرطانم؟راه درمانی برای برگشت ب زندگی نرمال بدون جراحی دارم؟باتشکر از ب اختیار گذاشتن وقتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ممد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  باسلام،جناب دکتر من حدود دوسالی هس ک پس از سونوگرافی شکمی متوجه شدم پروستاتم بزرگه،تشخیص دکتر التهاب بود ولی با مصرف یک دوره انتی بیوتیک و دودوره فلوکساسین و یک دوره فلوکسیتین بهبود پیدا نکردم مجاری ادراری تنگی هم ندارم علاوه بر تکرر ادرار و گاهی خروج مایع سفید رنگ چسبناکی از مجاری دچار درد خفیف اما همیشگی در ناحیه تناسلی و انزال ب شدت زودرس ب حدی ک گاهی قبل از نعوذ کامل ب انزال میرسم شدم،و یکی دوبارهم دچار درد لگن پس از دفع شدم ایا چون با قرص خوب نشدم مشکوک ب سرطانم؟راه درمانی برای برگشت ب زندگی نرمال بدون جراحی دارم؟باتشکر از ب اختیار گذاشتن وقتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   جواب دادم

  2. تصویر کاربر ممد شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)
   جناب دکتر من جوابتونو متوجه نشدم پرسش هارم مطالعه کردم،ایا نیاز ک خدمت خودتون برسم,ساکن شاهینشهرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   جواب سوال طولاني است مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نعیم چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  بنده ۳۲ سال سن دارم و مدت دو سال و نیم هست که دچار سوزش ادرار شدید هستم و هنگام ادرار کردن بسیار سوزش شدیدی دارم و به دکتر مراجعه کردم که برای من سونوگرافی نوشتن که چیزی مشخص نشد و بعد آن اون سیستوگرافی انجام دادن که فقط گفتن تنگی مجاری ادرار داری وبعد از ان برایم سیستوسکوپی انجام دادند که در این مرحله هم گفتن که التهاب مثانه دارم و دارو و آمپول تجویز کردن که یک دوره دو ماهه مصرف کردم ولی هیچ تاثیری در شرایط من نداشت و الان حدود دو ماه هست که بصورت غیر آزادی گاهی اوقات بدون هیچ تحریک جنسی حتی در هنگام کار کردن از بدنم منی خارج میشه
  خیلی نگرانم کرده این موضوع ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   براي خروج مني ناراحت نباشيد مهم نيست براي سوزش ادرار سه بار سيتولوژي ادرار بدهيد

 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  بی اختیاری ادراروناتوانی درکنترل قبل ازرسیدن به دستشویی درسن بالای ۷۰به پروستات مربوط میشودیامشکل از سایرقسمتهای مجاری ادراراست بافینایدوتامسولوسین هم کنترل نمیشور
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   علت اصلي پروستات بوده

 • تصویر کاربر یاسین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 677 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من 24+ساله مجردهستم چند سالی هست مشکل پروستاتیت مزمن لگنی دارم که یک درد نه میشه گفت درده، یه حس ناخوشایند که منشاش از لگن شروع میشه به بیضه ها و پا میزنه متخصص ارولوژی رفتم گفتن مزمن پروستاتیت چندین دوره انتی بیوتیک مصرف کردم خوب نمیشم. تو اب گرم هم نشستم بهتر نمیشم. نظر شما درمورد استفاده از سیر ناشتا برای درمان چی است?
  واینکه دکتر کیوان آقا محمد پور میگه با شاک ویو تراپی قابل درمان است به طور کامل وبدون عوارض نظر شما چب است؟
  ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  عرض ادب واحترام
  ببخشید ۳۴ ساله هستم حدود ۱۰ ماه قبل دچار درد کف لگن تب مختصر و درد زیر بیضه شدم که با مسکن رفع شد از اون موقع بعد هم چندبار خفیف تر گاهی باسوزش خفیف تکرار میشد علایم چند نوبت هم کشت ادرار دادم که منفی بود همگی ۲-۴ RBC داشت،جواب سونوگرافی اخیر هم پروستات باسایز ۳۴ بوده در ضمن یه زخم سطحی هم این ۴-۵روز کنار آلتم مثل خراشیدگی ایجاد شده بود که شاید دراثر اصلاح با ماشین شده ،راهنمایی میخواستم ممنون،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   دارو لازم نيست خوب مي شويد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  من واقعا می خوام تشکر کنم ۲ سال بود در گیر تکرر ادارار بودم چند تا دکتر رفتم طب سنتی هم رفتم این صفحه رو خوندم با ی کپسول خوب شدم شغلم تهیه کننده سینما وتلوزیون و اگر کمکی ازم بر بیاد برای تبلیغ دکتر انجام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   خواهش مي كنم

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام 37 سالمه الان چند مدته زیر بیضه هام بعضی وقتها درد و سوزش دارم .دقیقا بین مقعد و زیر بیضه. وقتی میشن رو صندلی بیشتر میشه.سوزش ادار ندارم. یکسال قبل هم یکماه اینطور بودم خود به خود خوب شد.اما بعدش دچار کم خونی شدم ولی با مکمل درمان شدم. سونو هم دادم هیچ علایمی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر Mozi پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  من 26سال دارم رفتم دکتر گفتن التهاب پروستات داری دارو دادن وقتی دارو مصرف میکنم اسهال میگیرم پیش.4.5پزشک رفتم فایده نداشت همون دارو میدن همش اسهال چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد و دارو ها را قطع كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر