آقایان با اختلالات جنسی خداحافظی کنید!

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در این مقاله به بررسی بیماری پیرونی، زود انزالی، پریاپیسم و اختلال نعوظ و راه های درمان آن ها می پردازیم.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی ( Peyronie’s disease ) نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که موجب انحراف و کوتاهی آن می‌شود و  یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است، وجود ندارد ولی شیوع این بیماری 9% – 4% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری 55 الی 60 سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال آسیب عروقی به تونیکا آلبوژینه (لایه پوشاننده آلت)، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد.

 در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به بیماری پیرونی در 50 درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس است.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت ) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند. اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از 50 درصد افرادی که از بیماری پیرونی رنج می­ برند، قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

✳ VIT E

✳ POTABA

✳ TAMOXIFEN

✳ PENTOXIFYLIN

✳ PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

✳ استروئید

✳ VERAPAMIL

✳ INTERFERON

✳ CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

داروهای موضعی

✳ VERAPAMIL

✳ TRACTION DEVICES

✳ VACUUM DEVICES

✳ ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود 150 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال 2020 میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد.

در مقاله علل اختلال نعوظ را بشناسید بیشتر با دلایل آن آشنا شوید.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع 2 می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد.

دیابت 40% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که 60% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع 5 (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود، باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

 • انفارکتوس = نوعی از نکروز یا مرگ در بافت است که بر اثر انسداد در مسیر خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

✳ کشیدن سیگار

✳ چاقی

✳ اختلال چربی­ های خون

✳ کم کاری و پرکاری تیروئید

✳ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

✳ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

✳ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

✳مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

✳ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

✳ جراحی و ترمای لگن

✳ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

✳ آپنه و اختلال خواب

✳ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در مرحله ی اول و در صورت عدم پاسخ، تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و در نهایت عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت صورت می پذیرد.

اختلال نعوظ

زود انزالی

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که 25- 40 درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  1.5 الی 1 دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی 2 تا 7 دقیقه می­ باشد.

انزال زودرس یا زودانزالی یکی از اختلالات جنسی می‌باشد. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. منبع: ویکیپدیا

عوامل ایجاد انزال زودرس

 • عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 •  فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زودرس می شود.

 •  تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

 • عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین 6 الی 12 هفته و در موقع نیاز 3 الی 4 ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود.

کنترل انزال معمولا 5 روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✳ Citaloporam

✳ Fluoxetine

✳ Paroxetine

✳ Sertraline

✳ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم ( نعوظ دائم)

نعوظ دائم (Priapism) به نعوظ طولانی مدت آلت تناسلی گفته میشود. در این وضعیت، نعوظ ساعتها طول می کشد و عامل آن تحریک جنسی نیست.

در اکثر مواقع مشکل نعوظ دائم با درد زیادی همراه است. به طور کلی نعوظ دائم یک بیماری غیر معمول است. بیماری پریاپیسم معمولا در گروه‌های خاصی از افراد، مانند مبتلایان به بیماری کم‌خونی داسی شکل رخ می‌دهد.

درمان فوری نعوظ دائم برای جلوگیری از آسیب به بافت ضروری است، زیرا این آسیب میتواند منجر به عدم نعوظ و یا حفظ نعوظ گردد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی که بیش از 4 ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

✳ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

✳ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

✳ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

✳ الکل و کوکائین

✳ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

✳ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

برای درمان بیماری های  : پریاپیسم ، زود انزالی ، اختلال نعوظ ، بیماری پیرونی نیاز هست به متخصص ارولوژی مراجعه کنید و از درمان هایی که توسط تبلیغات ارائه می شود اعتماد نکنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر داریوش جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب بنده چند وقته که آلت تناسلی سفت نمیشه نمی تونم رابطه برقرار کنم. بیماری دیابت هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر ملکی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتربنده ۵۲سال دارم نعوظ منخیلی زیاد وزودانزالی دارم انزال بنده درعرض ۳۰ثانیه تایک دقیقه هستش وهمین طورنعوظم اینقدرزیادهستش که حرف سکس شده بی ادبی میشه التم سفت میشه ایادرمانی وجوددارد یانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   نعوظ درماني ندارد و روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر الهقلی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 53ساله ام دوسال که مشکل نعوظ وزود انزالی دارم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر الهقلی سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر 53ساله ام دوسال که مشکل نعوظ وزود انزالی دارم لطفا راهنمایی فرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل ار رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده روز و يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر داودی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۴۷سال دارم حدود ۳ساله مشگل نعوظ جنسی دارم یعنی تا قرص تقویتی نخورم هیچ تحریکی ندارد ولی نصف قرص میخورم عادی تا ۱۵دقیقه هم طول میکشه ولی دیگه خسته شدم از این قرص‌های تقویتی خارجی میگرفتم که الان خیلی کمیاب شد آقای دکتر هم آزمایش دادم هم چند بار سونوگرافی انجام دادم نه مشگل اسپر دارم نه پروستات مشگل دارم اگه منو راهنمایی کنید معمنون میشم اگه بهم دارو یا قرص معرفی کنید خیلی خیلی معمنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   اگر مشكل جسمي نداريد ،،ممكن است مشكل روحي ،،ررواني و ذهني باشد مشكلات فكري را حل كنيد ،،، روزي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  حدودیکسال پیش متوجه ورم دریک قسمت ازآلت شوهرم شدیم وکج شده بود...ازاون روزهم سایزش کوچیک شده بودهم کج شده وحالت نعوظ نداره وقتیهم نعوظ میشه باکوچکترین برخورد دوباره میخابه واصلا قدرت نعوظ کامل رانداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنند ده بار نزديكي

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تشکر فراوان
  زود انزالی با قرص پاروکستین ۲۰ رفع شد
  الان دو هفته مصرف کردم فقط میخوام بدونم بعد ۳ ماه دوره تمام شد این زودانزالی برمیگرده یا نه؟
  نعوظ م همش با قرص سیلدنافیل ۱۰۰ درست میشه
  سیلدنافیل عوارض داره در دراز مدت ؟
  میشه کاری کرد که نیاز به قرص برای نعوظم نباشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   پس از تمام شدن پاروكستين زود انزالي بر نمي گردد سيلدنافيل عوارض ندارد.مسايل فكري ،، ذهني 

   ً را حل كنيد تا نياز به قرص نباشيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   پس از تمام شدن پاروكستين زود انزالي بر نمي گردد سيلدنافيل عوارض ندارد.مسايل فكري ،، ذهني 

   ً را حل كنيد تا نياز به قرص نباشيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شاعر جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  بنده جوانی ۳۱ ساله هستم که تقریبا مدت دو سال است دچار اختلال نعوظ شده ام . به متخصص های متعدد رجوع کردم آزمایش های متعدد دادم اما جواب نگرفته ام.در ماه تقریبا ۴ تا ۵ بار از تادافیل ۲۰ استفاده میکنم حال به قول شما وارد لاین ۲ شده ام .
  اضافه وزن ندارم.معتاد نیستم.بیماری خاص ندارم.وضعیت تیروئید و تستوسترون و پرولاکتین در حد نرمال است خواهشا راهنمایی فرمائید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   مشكل شما جنبه ذهني ،، فكري دارد أگر تادالافيل جواب نداد بايد از أمپول پاپاورين تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر آرش جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  سلام استاد .بنده 29ساله دیالیز میشم .چندساله مشکل چنسی دارم و امکان ارتباط جنسی برام وجود نداره .آیا راه حلی هست برای درمان من ؟اگر راه حلی هست میشه راهنمایی بکنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام.یک ساله ازدواج کردم اوایل خیلی خوب بوداماچندوقتی هست که آلت تناسلی سفت نمیشه ومیل جنسی هم کم شده..بعضی اوقات اینطوری میشم.نمیدونم چیکارکنم.ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  صمن سلام و ارزوی صحت .بیش از 5 سال است که به علت ضربه محلک و در منگنه قرار گرفتن آلت دچار بیما پیرونی شدم کپسول پاتابا حدود 16 ماه و تزریق وراپامیل 11 جلسه وشاکویو 13 جلسه اجام دادم و همچنین قبل از تزیریق عمل کشش رو به مدت یک هفته انجام دادم ولی هیچ سودی نداشت بیماری همچنان پیشروی کرد اکنون عمل نزدیکی با کمک داروهای تقوینی انجام میشه ولی کیفیت بسیار کم است .اگر راهنمایی کنید ممنون میشوم زنده باشد جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   پيروني معمولا درماني ندارد ،،. يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر