آقایان با اختلالات جنسی خداحافظی کنید!

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در این مقاله به بررسی بیماری پیرونی، زود انزالی، پریاپیسم و اختلال نعوظ و راه های درمان آن ها می پردازیم.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی ( Peyronie’s disease ) نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که موجب انحراف و کوتاهی آن می‌شود و  یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است، وجود ندارد ولی شیوع این بیماری 9% – 4% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری 55 الی 60 سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال آسیب عروقی به تونیکا آلبوژینه (لایه پوشاننده آلت)، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد.

 در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به بیماری پیرونی در 50 درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس است.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت ) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند. اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از 50 درصد افرادی که از بیماری پیرونی رنج می­ برند، قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

✳ VIT E

✳ POTABA

✳ TAMOXIFEN

✳ PENTOXIFYLIN

✳ PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

✳ استروئید

✳ VERAPAMIL

✳ INTERFERON

✳ CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

داروهای موضعی

✳ VERAPAMIL

✳ TRACTION DEVICES

✳ VACUUM DEVICES

✳ ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود 150 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال 2020 میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد.

در مقاله علل اختلال نعوظ را بشناسید بیشتر با دلایل آن آشنا شوید.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع 2 می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد.

دیابت 40% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که 60% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع 5 (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود، باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

 • انفارکتوس = نوعی از نکروز یا مرگ در بافت است که بر اثر انسداد در مسیر خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

✳ کشیدن سیگار

✳ چاقی

✳ اختلال چربی­ های خون

✳ کم کاری و پرکاری تیروئید

✳ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

✳ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

✳ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

✳مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

✳ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

✳ جراحی و ترمای لگن

✳ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

✳ آپنه و اختلال خواب

✳ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در مرحله ی اول و در صورت عدم پاسخ، تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و در نهایت عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت صورت می پذیرد.

اختلال نعوظ

زود انزالی

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که 25- 40 درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  1.5 الی 1 دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی 2 تا 7 دقیقه می­ باشد.

انزال زودرس یا زودانزالی یکی از اختلالات جنسی می‌باشد. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. منبع: ویکیپدیا

عوامل ایجاد انزال زودرس

 • عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 •  فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زودرس می شود.

 •  تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

 • عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین 6 الی 12 هفته و در موقع نیاز 3 الی 4 ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود.

کنترل انزال معمولا 5 روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✳ Citaloporam

✳ Fluoxetine

✳ Paroxetine

✳ Sertraline

✳ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم ( نعوظ دائم)

نعوظ دائم (Priapism) به نعوظ طولانی مدت آلت تناسلی گفته میشود. در این وضعیت، نعوظ ساعتها طول می کشد و عامل آن تحریک جنسی نیست.

در اکثر مواقع مشکل نعوظ دائم با درد زیادی همراه است. به طور کلی نعوظ دائم یک بیماری غیر معمول است. بیماری پریاپیسم معمولا در گروه‌های خاصی از افراد، مانند مبتلایان به بیماری کم‌خونی داسی شکل رخ می‌دهد.

درمان فوری نعوظ دائم برای جلوگیری از آسیب به بافت ضروری است، زیرا این آسیب میتواند منجر به عدم نعوظ و یا حفظ نعوظ گردد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی که بیش از 4 ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

✳ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

✳ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

✳ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

✳ الکل و کوکائین

✳ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

✳ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

برای درمان بیماری های  : پریاپیسم ، زود انزالی ، اختلال نعوظ ، بیماری پیرونی نیاز هست به متخصص ارولوژی مراجعه کنید و از درمان هایی که توسط تبلیغات ارائه می شود اعتماد نکنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام من بعد از رابطه میخام به بار دوم سکس کنم باید یک ساعت صبر کنم که الت بلند شه بعد به بار سوم میخام باید ۳تا۴ ساعت صبر کنم ولی بعضی ها سکس میکنن همون لحظه بار دوم و سوم سکس میکنن عرض بیست دقیقه ۳ بار سکس میکنن من باید چیکار کنم که اونجوری شم یک دو ساعت صبر نکنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   میخام کلا درمان شم چیکار کنم زینک پلاس هم تاثیری داده رو این بلند شدن یا نه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   زينك پلاس اثري ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب و احترام با عرض پوزش جناب دکتر من مشکل انزال زودرس دارم و تقریبا این مشکل را از همان ابتدای بلوغ داشته و دارم و روز به روز که سنم بالاتر میرود مشکل حادتر و حادتر میشود من 43 سالمه شایان ذکر است که هم اکنون مشکل ورم پروستات هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام
  من همیشه زودانزال بودم یک دوره درمان با دکتر ارولوژی پاروکستین سه ماهه داشتم اوایل که شروع کردم خیلی خوب بود بعد یه مدت تاثیرش در همون طول دوره درمان کم شد با قطع دارو کاملا از بین رفت بعدش یه بار دیگه یه دوره درمان با ویتامین E و قرص گیاهی بود که دکتر بهم داد باز اوایل خوب بود بعدش بی تاثیر شد الان میخواستم بدونم دیگه راهکاری هستش یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Alireza جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقت به خير بنده رابطه جنسي مقعدي بدون محافظت داشتم و در داخل مقعدم تعداد كمي مانند گوشت اضافه حس ميكنم آيا امكان داره زگيل تناسلي باشه
  و اگر باشه بايد چيكار كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد ليزر كنيد

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام ، بیمار ۵۷ ساله ۶ ساله دیابت نوع ۲ دارم که قرص زیپمت ۵۰ استفاده میکنم و بیماری دیگری ندارم حدود سه ماهه دچار اختلال نعوظ شدم اولا راهنمایی بفرمایید و بعد چه قرصی کمک به این مشکلم میکند؟ وزنم ۸۲ و قدم ۱۷۰ و فشار خون هم ندارم ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  دکتر من حدود یه ماه رو التم یه دونه درامده امکانش هس ببینید تبخال تناسلیه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)

   ممكن است تب خال باشد هر ١٢ ساعت يك عدد قرص أسيكلووير يك هفته ميل كنيد اگر خوب نشد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  ۴ماه هست که دوچار عدم نعوظ شدم قند ندارم کلسترول خوبه یعنی با دارو تحت کنترل هست فشار خون با دلتیازیم تحت کنترل هست مشکل خانوادگی ندارم همسرم بسیار مهربان وعالی هست. همیشه به صورت موقت دوچار این حالت می شدم ولی برطرف می شد اما این بار بسیار طولانی شده نمی دانم از عوارض واکسن کرونا هست که زدم یا مربوط به چیز دیگر هست به هیچ دارویی نه گیاهی نه قرص های رایج جواب نمی ده ۴۶ سال سن دارم و۱۶۷ اندازه قد باوزن ۹۷ کیلو در ضمن سابقه کلیه درد وشن کلیه دارم الآن هم سنگ هفت میلی دارم به تازگی دوچار زانو درد هم شدم که حدس خودم مربوط به کلیه وشن کلیه باشه آزمایش پروستات دادم مشکلی نداره فقط کراتین روی یک ممیز یازده هست بااین اوضاع برای من چه پیشنهادی دارین البته این نکته را بگویم که تا دالافیل ۱۰ را دو سه بار استفاده کردم وجواب نداد کپسول لاویگ ده روزی استفاده کردم جواب نداد به متخصص مراجعه کردم تزریق آمپول در آلت تجویز کرده که چون تا الان گیرم نیامده استفاده نکردم .آیا نظر شما هم همین است ومن تا پایان عمر درمان نخواهم شد . همین سوال از پزشک دیگر پرسیدم گفتن بیاید مطب درتهران که واقعا برایم امکان ندا رد لطفا راهنمایی کنید متشکرم نکته دیگر اینکه در ۳۴ سال پیش از ناحیه سر جمجمه دوچار آسیب وترومای شدید شدم که نمیدانم الان داره برمن اثر میکنه یا ربطی به این نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   بايد از أمپول پاپاورين بداخل ألت تزريق شود

 • تصویر کاربر جوان دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲ سالمه و در زمان رابطه مشکل سفت شدن دارم ، البته در زمان شروع چند لحظه سفت میشه ولی بعد از چند ثانیه به مشکل بر میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين ٥٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر Farhad چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب آقای دکتر قوامی
  من تا قبل از بیماری سرطان خانم هیچ مشکلی در نعوظ و تگایل جنسی نداشتم الان بعد بهبودی خانم بشدت میل جنسی کاهش پیدا کرده و نعوظم دچار مشکل و بعد رابطه دچار نعوظ نمیشوم والان مدتیه که خانم تمایلات خیلی زیاد شده ولی من برام مشکل شده رابطه با سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام. 40 سالمه.هنگام مقاربت نعوظ ضعیف و ناپایدار دارم. آلتم شل میشه و نعوظ از بین میره. یکبار از قرص (هارد آن) یک ساعت قبل از مقاربت استفاده کردم که خوب بود. اما بعدش دچار سردرد شدید و تاری دید شدم. از چه قرصی برای ایجاد نعوظ فوری، قبل از مقاربت استفاده کنم که دچار عوارض مذکور نشم. ضمنا هفته ای یکبار مقاربت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   از قرص ويزارسين٥٠ استفاده كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   از قرص ويزارسين٥٠ استفاده كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   از قرص ويزارسين٥٠ استفاده كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر