انواع اختلالات جنسی چگونه درمان می شوند؟

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در ادامه به شرح هر کدام از اختلالات جنسی جداگانه مفصلا می پردازیم.


بیماری پیرونی

بیماری پیرونی یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است وجود ندارد ولی شیوع این بیماری ۹% – ۴% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری ۶۰-۵۵ سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال ترومای میکرواسکولار (آسیب عروقی) به تونیکا آلبوژینه که لایه پوشاننده آلت می­ باشد، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد. در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

# ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به پیرونی در ۵۰ درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس می ­باشد، بنظر می ­رسد این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داه نمی­ شود، چنانچه پزشکی آگاه به پروسه تشخیص باشد، بیماری زودتر تشخیص داده می­ گردد.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند، اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از ۵۰ درصد افرادی که از این بیماری رنج می­ برند قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

# درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

 • VIT E
 • POTABA
 • TAMOXIFEN
 • PENTOXIFYLIN
 • PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

 • استروئید
 • VERAPAMIL
 • INTERFERON
 • CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

# داروهای موضعی

 • VERAPAMIL
 • TRACTION DEVICES
 • VACUUM DEVICES
 • ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال ۲۰۲۰ میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد. بنابراین افرادی که اظهار می دارند که از چند هفته قبل به آن مبتلا شده ­اند، حالتی زودگذر بوده و نیازی به درمان ندارد.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع ۲ می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد. دیابت ۴۰% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

# عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که ۶۰% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

❇ کشیدن سیگار

❇ چاقی

❇ اختلال چربی­ های خون

❇ کم کاری و پرکاری تیروئید

❇ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

❇ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

❇ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

❇ مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

❇ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

❇ جراحی و ترمای لگن

❇ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

❇ آپنه و اختلال خواب

❇ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

# درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در صورت عدم پاسخ تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت می­ باشد.

اختلال نعوظ

انزال زودرس (RAPID EJACULATION)

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که ۲۵- ۴۰ درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  ۱٫۵ الی ۱ دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی ۲ تا ۷ دقیقه می­ باشد.

# عوامل ایجاد انزال زودرس

عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زود رس می شود.

 تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

# درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز (ON DEMOND) گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین ۶ الی ۱۲ هفته و در موقع نیاز ۳ الی ۴ ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود. کنترل انزال معمولا ۵ روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✔ Citaloporam

✔ Fluoxetine

✔ Paroxetine

✔ Sertraline

✔ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم

یکی از اختلالات جنسی پریاپیسم است که یک حالت پاتولوژیک بوده که نعوظ (Erection) بدون تحریک جنسی به وجود می آید. در نوع ایسکمیک نعوظ همراه با درد و حساسیت می باشد. در هر گروه سنی ممکن است اتفاق بیافتد، در نوزادان نیز دیده می­ شود، ولی شیوع در سنین ۵ تا ۱۰ سالگی و ۲۰ تا ۵۰سالگی می­ باشد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی (ERECTION) که بیش از ۴ ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

# عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

☑ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

☑ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

☑ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

☑ الکل و کوکائین

☑ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

☑ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزادی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  مدت یکماه است که د رمقاربت باهمسرم ارضاء نشده وانزال صورت نمیگیرد حتی باخودارضایی هم به سختی انزال صورت گرفت.لطفا دلیل آم وراه درمان روبفرمایید.ممنونضمنا داروهایی ازقبیل پرونده . نورتریتپلین.دپاکین . فلووکسامین وگاباپنتین برای میگرن ولیپوفیکس برای درمان چربی بالا استفاده می نمایم.وقبل ازاین اتفاق(عدم انزال )خودسر ازقرصپروستاتان استفاده نمودم به مدت یکماه که احساس کرم به خاطرمصرف آن باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 روز پیش)

   دارويي ندارد زود گذر است

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دكتر جباري🍃

  ٣٠ سال سن دارم و مجرد هستم مدت ٧ ماه است كه نعوظ مناسبي ندارم البته هيچ رابطه جنسي نداشته ام فقط همچون قبل هنگام تحريك نعوظ ندارم به متخصص اورولوژي مراجعه كردم گفتند احتمال دارد مسائل روحي رواني يا نشت وريدي باشد...

  به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كردم و براي ٦٠ روز قرص بوپروپیون ١٥٠ نوشتند ولي تاثيري نديدم

  متخصص ارولوژي هم براي من قرص تادالافيل تجويز كردند زماني كه اين قرص رو ميخورم تا ٤ روز نعوظ بسيار بسيار خوبي دارم و بعد از ٤ روز رفته رفته مثل قبل ميشود...

  با توجه به اينكه من با قرص تادالافيل به نعوظ خوبي ميرسم و نعوظمم دوام دارد بنظرتون اختلال نعوظ من نشت وريدي است؟و اگر نشت وريدي نيست لطفا راهنمايي بفرماييد باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 هفته پیش)

   نشت وريدي نداريد

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید همسر من انزال ندارند یعنی خیلی دفعات کمی انزال دارند. نعوظ طولانی دارن بدون انزال. شاید از هر چند رابطه (طولانی)،یکبار انزال دارن. انزال در خواب هم ندارن. در دوران مجردی هم خودارضایی خیلی دفعات کم داشتند.
  ببخشید ما الان باید چکار کنیم؟ ما بچه دار میشیم با این مشکل همسرم؟درمانش چطوری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   بچه دار مي شويد هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ميل كنيد

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر دکتر من باوجود کجی الت مشکل انزال زودرس و نعوظ هم دارم طوری که وسط رابطه میخابه چه کنم؟ تا حالا دارو مصرف نکردم چی پیشنهاد میدین؟29 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من عکس ارسال کردم گفتید با عمل اصلاح میشه میخواستم بدونم ایا باید حتما عمل بشه؟واینکه عمل در سایز الت تاثیری داره؟درمان دارویی نداره؟ و هزینه عمل چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   درمان دارويي ندارد ،. عمل به شما بستگي دارد و هزينه پنج ميليون و كوتاه نمي شود 

  2. تصویر کاربر ارمین یکشنبه ۲ دی ۹۷( 3 هفته پیش)
   برای مشکل نعوظ و انزالم چه راهکاری دارید؟ اگر لطف کنید ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  ضمن عذرخواهی از طرح موضوع - بنده حدود 40 روز قبل سرماخوده و با سوزش ادرار و تکرر آن مواجه شدم و به دکتر مراجعه و فرمودن که سونوگرافی انجام شود و بعد مشخص شد که بنده غوفنت منی دارم و ( لینوکین 500 - تامسولوسین) خوردم و امروز متاسفانه منی کامل خارج نشد - سوال اینکه از این اتفاق نگرانم و برای درمانش چه باید انجام دهم - باز عذرخواهی می کنم تشکر - نیک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده برای درمان زود انزالی دکتر اورولوژی رفتم و داروهای زیر را تجویز کردن
  پروستاتان و کلومیپرامین
  میخواستم بپرسم نظر شما راجع به این داروها چی هست
  من در یکی از چشمام مشکل شبکیه داشتم و لیزر کردم ایا ممکن است داروی کلومیپرامین روی چشم عوارض داشته باشد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   درمان صحيح است و روي. چشم اثري ندارد

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت اقای دکتر
  اقای دکتر قرص ال ارزنین برای نعوظ خوبه؟ یا قرص x-ade که به صورت گیاهیه
  من یه مدت نعوظم خوبه یه مدت بد
  برای اینکه استرسم کم بشه چی پیشنهاد میدید من 31 سالمه قد 185 وزن 86و ایا ال ارزنین مصرف میکنم ضرر نداره چون میخورم سرحالم اما نعوظ زیاد فرقی نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   هيچ كدام اثري ندارند يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

  2. تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)
   ممنون این قرص بدون نسخه به من میدن؟
   بعد عوارض جانبی نداره این قرص
   همیشه باید مصرف کنم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   براي مدت كوتاهي ميل كنيد عارضه اي ندارد بدون نسخه هم مي دهند 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آیا لیک وریدی خفیف برای یه پسر ۲۴ساله مشکل ایجاد می‌کنه فعلا سکس نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 3 ماه پیش)
   بله ممكن است
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 27 سالمه
  چند سالی هست شاید بیش از 5 الی 6 ساله که مشکل عدم نعوظ یا نعوظ خیلی ضعیفی دارم در حالی که قبلش مشکل نعوظ نداشتم اصلا
  با توجه به انجام آزمایشات اعم از هورمونی ،خون دیابت و دیگر آزمایشات مربوطه و همچنین کالر داپلر آلت تمامی دکترا گفتن مشکلی ندارم
  در ضمن به مدت 7 الی 8 ماه قرص سیتالوپرام 10 و 20 میل بخاطر زودانزالی مصرف میکردم و همچنین قرص تادالافیال که فوق العاده سردرد و فشار خون آورد برام برا نعوظ مصرف کردم اوایل مصرف خوب بود ولی احساس میکنم دیگه به تادالافیال زیاد جواب نمیده و بعضی اوقاتم اگر نعوظی صورت بگیره هرچند زیاد نباشه در ادامه نعوظ از بین میره
  به نظر شما نعوظ ضعیف من بخاطر چیه؟ میتونه بخاطر مشکلات روحی باشه چون دکترا اینو میگفتن
  در ضمن 12 ساله بدنسازی میرم هورمون تستسترون چندباری استفاده کرده دکترا با مشاهده بیضه هام گفتن بیضه هات مشکلی نداره
  تو رو خدا اگر راه حلی اساسی وجود داره معرفی کنید دیگه خسته شدم بخدا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 4 ماه پیش)
   جنبه فكري - ذهني دارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر