اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی چگونه درمان می شوند؟

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در ادامه به شرح هر کدام از اختلالات جنسی جداگانه مفصلا می پردازیم.


بیماری پیرونی

بیماری پیرونی یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است وجود ندارد ولی شیوع این بیماری ۹% – ۴% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری ۶۰-۵۵ سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال ترومای میکرواسکولار (آسیب عروقی) به تونیکا آلبوژینه که لایه پوشاننده آلت می­ باشد، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد. در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

# ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به پیرونی در ۵۰ درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس می ­باشد، بنظر می ­رسد این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داه نمی­ شود، چنانچه پزشکی آگاه به پروسه تشخیص باشد، بیماری زودتر تشخیص داده می­ گردد.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند، اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از ۵۰ درصد افرادی که از این بیماری رنج می­ برند قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

# درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

 • VIT E
 • POTABA
 • TAMOXIFEN
 • PENTOXIFYLIN
 • PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

 • استروئید
 • VERAPAMIL
 • INTERFERON
 • CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

# داروهای موضعی

 • VERAPAMIL
 • TRACTION DEVICES
 • VACUUM DEVICES
 • ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال ۲۰۲۰ میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد. بنابراین افرادی که اظهار می دارند که از چند هفته قبل به آن مبتلا شده ­اند، حالتی زودگذر بوده و نیازی به درمان ندارد.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع ۲ می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد. دیابت ۴۰% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

# عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که ۶۰% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

❇ کشیدن سیگار

❇ چاقی

❇ اختلال چربی­ های خون

❇ کم کاری و پرکاری تیروئید

❇ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

❇ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

❇ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

❇ مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

❇ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

❇ جراحی و ترمای لگن

❇ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

❇ آپنه و اختلال خواب

❇ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

# درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در صورت عدم پاسخ تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و بالاخره عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت می­ باشد.

اختلال نعوظ

انزال زودرس (RAPID EJACULATION)

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که ۲۵- ۴۰ درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  ۱٫۵ الی ۱ دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی ۲ تا ۷ دقیقه می­ باشد.

# عوامل ایجاد انزال زودرس

عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زود رس می شود.

 تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

# درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز (ON DEMOND) گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین ۶ الی ۱۲ هفته و در موقع نیاز ۳ الی ۴ ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود. کنترل انزال معمولا ۵ روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✔ Citaloporam

✔ Fluoxetine

✔ Paroxetine

✔ Sertraline

✔ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم

یکی از اختلالات جنسی پریاپیسم است که یک حالت پاتولوژیک بوده که نعوظ (Erection) بدون تحریک جنسی به وجود می آید. در نوع ایسکمیک نعوظ همراه با درد و حساسیت می باشد. در هر گروه سنی ممکن است اتفاق بیافتد، در نوزادان نیز دیده می­ شود، ولی شیوع در سنین ۵ تا ۱۰ سالگی و ۲۰ تا ۵۰سالگی می­ باشد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی (ERECTION) که بیش از ۴ ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

# عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

☑ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

☑ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

☑ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

☑ الکل و کوکائین

☑ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

☑ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آیا لیک وریدی خفیف برای یه پسر ۲۴ساله مشکل ایجاد می‌کنه فعلا سکس نداشتم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۷( 2 هفته پیش)
   بله ممكن است
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 27 سالمه
  چند سالی هست شاید بیش از 5 الی 6 ساله که مشکل عدم نعوظ یا نعوظ خیلی ضعیفی دارم در حالی که قبلش مشکل نعوظ نداشتم اصلا
  با توجه به انجام آزمایشات اعم از هورمونی ،خون دیابت و دیگر آزمایشات مربوطه و همچنین کالر داپلر آلت تمامی دکترا گفتن مشکلی ندارم
  در ضمن به مدت 7 الی 8 ماه قرص سیتالوپرام 10 و 20 میل بخاطر زودانزالی مصرف میکردم و همچنین قرص تادالافیال که فوق العاده سردرد و فشار خون آورد برام برا نعوظ مصرف کردم اوایل مصرف خوب بود ولی احساس میکنم دیگه به تادالافیال زیاد جواب نمیده و بعضی اوقاتم اگر نعوظی صورت بگیره هرچند زیاد نباشه در ادامه نعوظ از بین میره
  به نظر شما نعوظ ضعیف من بخاطر چیه؟ میتونه بخاطر مشکلات روحی باشه چون دکترا اینو میگفتن
  در ضمن 12 ساله بدنسازی میرم هورمون تستسترون چندباری استفاده کرده دکترا با مشاهده بیضه هام گفتن بیضه هات مشکلی نداره
  تو رو خدا اگر راه حلی اساسی وجود داره معرفی کنید دیگه خسته شدم بخدا
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۵( 1 ماه پیش)
   جنبه فكري - ذهني دارد
 • تصویر کاربرامیر جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دارای عدم نعوظ شدید می باشم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۱۷( 1 ماه پیش)
   يك ساعت قبل از نزديكي قرص تادالافيل ميل كنيد
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا مشکل زود انزالی درمان قطعی دارد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸( 2 ماه پیش)
   بله دارد
 • تصویر کاربرامیر دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  در نتیجه سونوگرافی شکل و ابعاد بیضه طبیعی بوده و نشانه از تومور ویا توده فضاگیر در بیضه مشاهد نشده
  ولی در بیضه سمت چپ چنتا کیست اسپرموتوسل مشاهد شده که بزرگ ترینش قطرش 12 میلی متر بود
  همیچنن هیدروسل خفیف هم بیضه چپ داشته ... ایا بابت بدخیمی جای نگرانی هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۶( 3 ماه پیش)
   خير نگران نباشيد
 • تصویر کاربرمحمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر من طبق فرمایش شما از قرص پاروکستین 10عدد مصرف کردم الان اصلا انزال صورت نمیگیره و شنیدم که عوارض زیادی داره قطع مصرف قرص الان چطوری باید قطع کنم مصرفشو چون امکان اینکه بخوام بیام مطب رو ندارم با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۸( 3 ماه پیش)
   ،قطع شود دستور خاصي ندارد
 • تصویر کاربراحمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بندە ۲۲ سالمە مجردم شب ها انزال بی اختیار داشتم و زودانزال بودم در حد ثانیەای
  پیش دکتر عمومی رفتم و بهم فلوکستین 10تجویز کرد بە همراە مولتی ویتامین مینرال حدود یک ماهە استفادە می کنم الان یکم بهبودی احساس می کنم و نزال شبانم تموم شدە
  بە نظر شما همین روال و ادامە بدم یان اینکە دوز فلکوکستین و افزایش بدم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۵:۵۹( 3 ماه پیش)
   سه ماه ميل كنيد
 • تصویر کاربرسارا دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دارای زگیل تناسلی از نوع خوش خیم هستم..رابطه جنسی بدون دخول داشتم از آخرین رابطه ام سه ماه گذشته ولی در طرف مقابلم هیچ علائم ظاهری ایجاد نشده امکان اینکه مبتلا نشده باشن هست؟؟
  و اینکه اگه بخوان برن دکتر پیش چه متخصصی باید بروند؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۷( 3 ماه پیش)
   به متخصص زنان مراججعه كنند
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۲۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر جوانی هستم 32ساله مجردبا قد170و وزن 57 نزدیک 4سال است که از حس ناتوانی نعوظ جنسی در من هست تا حالا هم بستری نکردم امامیل جنسی دارم. خود ارضایی داشتم.الان حس می کنم نعوظ خیلی خیلی ضعیف شده 4سال پیش که من در خواب ارضا می شدم به پیشنهاد دوستی قرصی که اسمش را یادم نیست مصره نمودم بعد از ان اختلال در ادرار داشتم اما با مراجعه به دکتر کلیه وانجام ازمایشات و سونوگرافی مشاهده گردید که کلیه ها سالم و مقدار ادار در مثانه می ماند . حالا از این وضعیت خسته و ناراحت هستم خواهش می کنم کمک بفرمایید که باید چکار کنم.باتشکر
  مقداری ادرار می ماند و نعوظ هم ضعیف هست
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۲۰:۲۶( 4 ماه پیش)
   بايد مراجعه شود
 • تصویر کاربرمحسن جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من ٦ ماه قبل عمل توتال راديكال پروستات انجام دادم و الان مشكل نعوظ دارم إز داروي cilalis هم استفاده كردم ولي جواب نكرفتم
  ممكن هست راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰( 4 ماه پیش)
   از داروي تزريق در ألت بايد استفاده كنيد
درحال دریافت اطلاعات