واریکوسل و درمان قطعی، علائم و علت

واریکوسل یک بیماری شایع در بین مردان نابارور می باشد. طبق گفته ی متخصص ناباروری از هر ۱۰۰ مرد ۱۵ نفر و از هر ۱۰۰ مرد نابارور ۴۰ نفر به بیماری واریس رگ های بیضه مبتلا هستند. درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف هستند و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و عملکرد خود را از دست میدهند؛ خون برگشت نمی کند و این بیماری اتفاق می افتد.

به عبارتی واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

انواع درجه و علائم واریکوسل

واریکوسل گرید 1

که واریکوسل خفیف هم نامیده می شود. در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و پزشک باید با معاینه فیزیکی آنرا تشخیص دهد. رای پیدا شدن این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه قابلیت لمس کردن رگ ها وجود دارد. این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

واریکوسل گرید 3

واریکوسل حاد یا گرید 3. در واریکوسل گرید 3 که با واریکوسل شدید شناخته میشود، به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

عوارض بیماری واریکوسل

وجود واریس در بیضه ها باعث کوچک شدن آنها، افزایش درجه حرارت بیضه‎ ها و اختلال در عملکرد نطفه‎سازی بیضه‎ ها می‎گردد. بیماری واریکوسل در ۱۵ درصد جمعیت مردان دنیا وجود دارد و در ۴۰ درصد افراد نابارور واریکوسل دیده می‎شود.

در سال اول ازدواج ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی بچه‎دار نمی‎شوند، لذا برای بررسی زوجین بعد از سال های اولیه ازدواج باید آزمایش اسپرم صورت گیرد. در بررسی، ابتدا مرد باید دو بار به فاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم را انجام دهد. چنانچه مرد مشکلی نداشت، همسر وی باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

جراحی های واریکوسل چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

1- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و رگهایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

2- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک، وسایل جراحی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درون بدن و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه کدام نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی و بی حسی نیاز دارند.

جراحی واریکوسل۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریس رگ های بیضه است.

عمل واریکوسل چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چیست؟ در این مقاله بخوانید : عمل واریکوسل

واریکوسل خفیف

واریکوسل شدید از دور مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده اند و به آن نوع ۳ می گویند.

واریس رگ های بیضه درجه ۲ این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

تشخیص واریکوسل خفیف
تشخیص واریکوسل خفیف – واریکوسل گرید 3 با گرفتن بینی و زور زدن در تست داپلر نمایان می شود.

واریکوسیز ورید های بیضه خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از فرد می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند رگ ها خودشون رو نشان می دهند.

اگر واریس بیضه خفیف در معاینه نشان و تشخیص داده شد برای تایید باید از سونوگرافی رنگی استفاده شود. اگر فردی گزارش سونوگرافی از واریس رگ های بیضه داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد.

این موضوع در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و درکل جراحی واریکوسل روی کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند انجام می شود. اگر ازمایش اسپرم فرد خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در این مورد اگر آمپول به کمر شما زده شده باشد، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود به راه افتادن ادامه دهید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می شود که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند.

بنابراین توصیه می شود از رانندگی های کوتاه مدت استفاده کنید ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

درد بعد از عمل واریکوسل

این دردها طبیعی است و به این علت که بعد از عمل جراحی واریکوسل رگها را جدا شده و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد؛ یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه.

این دردها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

 ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استراحت مطلق کنید. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ها ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها بالا نگه داشته شوند.

به خاطر اینکه هرچه ورم کمتر باشد درد نیز کمتر است؛ توصیه می شود کمپرس آب سرد قرار داده شود.

اندازه ی بیضه سالم

اهمیتی ندارد که کدام یک از بیضه های شما بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد. فرد نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شود. همچنین قرمزی یا تورمی در بیضه ی نباید داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

ابعاد یک بیضه نرمال 4*3*2 سانتیمتر یا حدود 25 سانتیمتر مکعب است.

بیضه ها بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من ۲۳ ساله مجرد ۵ ماه قبل عمل واریکوسل سمت چپ گرید ۲ و سمت راست گرید ۱ انجاج دادم و حدودا ۱ ماهی میشه که در قسمت خدمات بیمارستان مشغول بکار شدم اقای دکتر واقعا کارای خیلی سنگینی هر روز انجام میدیم یعنی تخلیه بار جابجایی کپسول و ... به بیضه هام خیلی فشار میاد و درد میکنه و این باعث شده نگران عود واریکوسل بشم کار رو هم نمیتونم رها کنم
  راهنمایی بفرمایید که من چکار کنم؟چه دارو هایی بخورم که شاید جلو گیری بکنه‌.
  ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   با سلام راهي جز عدم كار سنگين نيست

 • تصویر کاربر عليرضا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام ازمايش سونو دادم دكتر ميگه واريكوسل 2به 3دارم ازمايش اسپرم دادم كه براى شما هم فرستادم خواستم ببينم نظر شما هم اين است كه من عمل كنم?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   أزمايشات ديده شد بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام خسته نباشید.
  اقای دکتر من تقریبا از 15 سالگی در بیضه سمت چپ ورم رگ رو مشاهده کردم.
  و تا الان ک 20 ساله هستم نه هیچ دردی دارم و بیضه هام در این 5 سال رشد خوبی داشتند

  فقط بعضی اوقات ک رگ ها ورم دارند البته زیاد هم بزرگ نیست.. ولی از لحاض روانی روم تاثیر منفی گزاشته ک چه مشکلی برام ایجاد میکنه ایا مشکل باروری برام ایجاد میکنه؟!
  اقای دکتر یه جواب خوشحال کننده بهم بدین من خیالم اسوده شه.
  با تشکر از شما دکتر توانمند.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   رگ ها طبيعي مي باشد

 • تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 21 سالمه و دو ماه پیش درد بیضه داشتم و دکتر رفتم و سونو گرافی انجام داد و فهمیدم که بیضه چپم واریکوسل داره و گرید 2 هم هست. اقای دکتر برای درمان باید چکار کنم؟ ایا باید عمل کنم؟ ایا بدون عمل هم درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 269 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جنابعالی
  حدود سه سال هست بیضه سمت راستم کمی بالا آمده و درد زیادی میکرد سونو انجام دادم و یه دوره دارو مصرف کردم کمی بهتر شدم بعد از مدتی مجددا بیضه سمت راستم درد میکنه و واقعا کلافم کرده میخاستم شما رهنماییم کنید.در ضمن سنم 38و یک فرزند هم دارم.آخرین سونو هم خدمتتون میفرستم.ممنون از لطف و راهنمایی شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید بنده ۲۳ساله و مجردم چهار ماهه پیش واریکوسل شدید سمت چپ عمل کردم و یک هفته بعد عمل ارضا شدم وجسارتن چند باری هم در هنگام توالت بهم فشار اومد الانم اطراف بیضه چپم کاملا رگها بزرگ شدن و ورم کردن جوری شده که بیضه راستم روی بیضه چپمه سطح ارتفاع شون زیاده خودارضایی و نزدیکی هم داشتم متاسفانه ممنون میشم بهم بگید من باید چکار کنم آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   به علت خود ارضايي مي باشد ترك كنيد

 • تصویر کاربر یاسین دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دکتر من طبق ازمایش سونوگرافی با زور زدن و باد کردن شکم تشخیص دادن واریکوسل خفیف هست اما درد بيضه سمت چپ مبهم است و ضعف میکنم
  ازمایش اسپرم دادم نرمال بود . تاحالا پیش ۴ تا متخصص رفتم
  قرص دارم سلکسیب + تاوانکس ۷۵۰ + متنرونیدازول میخورم
  جواب سونو و ازمایش اسپرم رو ضمیمه کردم لطفا بگین چیکار میتونم کنم برای دردش.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايش كاملا طبيعي مي باشد و وايكوسل نيازي به عمل ندارد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  ایا واریکوسل خفیف خطرناک است
  من هنوز ازدواج نکردم متوجه شدم واریکوسل خفیف دارم این الان خطرناکه
  میشه بهم توضیح بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد

 • تصویر کاربر مسلم دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  من 5 ماه که باشگاه بدن سازی میرم و یک هفته بود که احساس درد در بیضه سمت چپ داشتم و رفتم دکتر سونوگرافی از بیضه نوشت و امروز که جوابش رو به دکتر نشون دادم گفت واریکوسل خفیف در بیضه سمت چپ دارید ولی درد دارم و عه احساس سنگینی در بیضه سمت چپ عکس سونگرافیمو در پیوست براتون ارسال میکنم لطفا عه نگاه کنید ببینم نظر شما چی هست و برای کاهش درد چیکار کنم آیا آن درد تا همیشه میمونه یا خوب میشه و تشخیص خودتون چیه من 18 سالمه و مجرد هم هستم و برای کاهش درد چیکار کنم و تشخیص شما از سونوگرافی که ارسال کردم واریکوسل گردید چند هست عه راهنمایی کنید ممنون میشم ❤️
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   واريكوسل گرد يك است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيق در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 274 مشاهده پرسش
  باسلام....درسونوگرافی انجام شده مشاهده شد:اتساع خفیف در شبکه پامپینیفورن چپ به دیامتروریدی 2.8 میلی متری رویت شد#کانال اینگوئینال درسمت راست به دیامتر9م م. در طی ملنوروالسوا است ورود اومنتوم به ابتدای کانال رویت میگردد که میتواند نشان از هرنی اینگوئینال راست باشد تفسیر سونوگرافی بیضه ها چیست و درمانش جراحی هست؟چون بنده 2ساله درگیرعوارض عمل فیستول آنال مقعدی هستم و با شربت منیزیوم سپری میکنم حتما عمل جراحی لازمه و روش بی عوارض جهت رمان ارائه میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد اگر لازم بود تصميم گرفته مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر