واریکوسل و درمان قطعی، علائم و علت

واریکوسل یک بیماری شایع در بین مردان نابارور می باشد. طبق گفته ی متخصص ناباروری از هر ۱۰۰ مرد ۱۵ نفر و از هر ۱۰۰ مرد نابارور ۴۰ نفر به بیماری واریس رگ های بیضه مبتلا هستند. درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف هستند و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و عملکرد خود را از دست میدهند؛ خون برگشت نمی کند و این بیماری اتفاق می افتد.

به عبارتی واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

انواع درجه و علائم واریکوسل

واریکوسل گرید 1

که واریکوسل خفیف هم نامیده می شود. در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و پزشک باید با معاینه فیزیکی آنرا تشخیص دهد. رای پیدا شدن این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه قابلیت لمس کردن رگ ها وجود دارد. این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

واریکوسل گرید 3

واریکوسل حاد یا گرید 3. در واریکوسل گرید 3 که با واریکوسل شدید شناخته میشود، به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

عوارض بیماری واریکوسل

وجود واریس در بیضه ها باعث کوچک شدن آنها، افزایش درجه حرارت بیضه‎ ها و اختلال در عملکرد نطفه‎سازی بیضه‎ ها می‎گردد. بیماری واریکوسل در ۱۵ درصد جمعیت مردان دنیا وجود دارد و در ۴۰ درصد افراد نابارور واریکوسل دیده می‎شود.

در سال اول ازدواج ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی بچه‎دار نمی‎شوند، لذا برای بررسی زوجین بعد از سال های اولیه ازدواج باید آزمایش اسپرم صورت گیرد. در بررسی، ابتدا مرد باید دو بار به فاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم را انجام دهد. چنانچه مرد مشکلی نداشت، همسر وی باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

جراحی های واریکوسل چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

1- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و رگهایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

2- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک، وسایل جراحی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درون بدن و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه کدام نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی و بی حسی نیاز دارند.

جراحی واریکوسل۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریس رگ های بیضه است.

عمل واریکوسل چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چیست؟ در این مقاله بخوانید : عمل واریکوسل

واریکوسل خفیف

واریکوسل شدید از دور مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده اند و به آن نوع ۳ می گویند.

واریس رگ های بیضه درجه ۲ این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

تشخیص واریکوسل خفیف
تشخیص واریکوسل خفیف – واریکوسل گرید 3 با گرفتن بینی و زور زدن در تست داپلر نمایان می شود.

واریکوسیز ورید های بیضه خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از فرد می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند رگ ها خودشون رو نشان می دهند.

اگر واریس بیضه خفیف در معاینه نشان و تشخیص داده شد برای تایید باید از سونوگرافی رنگی استفاده شود. اگر فردی گزارش سونوگرافی از واریس رگ های بیضه داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد.

این موضوع در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و درکل جراحی واریکوسل روی کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند انجام می شود. اگر ازمایش اسپرم فرد خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در این مورد اگر آمپول به کمر شما زده شده باشد، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود به راه افتادن ادامه دهید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می شود که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند.

بنابراین توصیه می شود از رانندگی های کوتاه مدت استفاده کنید ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

درد بعد از عمل واریکوسل

این دردها طبیعی است و به این علت که بعد از عمل جراحی واریکوسل رگها را جدا شده و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد؛ یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه.

این دردها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

 ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استراحت مطلق کنید. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ها ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها بالا نگه داشته شوند.

به خاطر اینکه هرچه ورم کمتر باشد درد نیز کمتر است؛ توصیه می شود کمپرس آب سرد قرار داده شود.

اندازه ی بیضه سالم

اهمیتی ندارد که کدام یک از بیضه های شما بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد. فرد نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شود. همچنین قرمزی یا تورمی در بیضه ی نباید داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

ابعاد یک بیضه نرمال 4*3*2 سانتیمتر یا حدود 25 سانتیمتر مکعب است.

بیضه ها بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 452 مشاهده پرسش
  بنده تازه عمل کردم، قبل از عمل دقیقا اطراف بیضه چپم ورید ها مثل نخ کاموا جمع شده بود، و الان هم پس از عمل هیچ تغییری مشاهده نکردم در بیضه چپم از لحاظ ظاهری، خاستم بدونم چه مدت زمانی نیازه که از بین بره اون ورید ها، یا اصلا از بین میره؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   ممكن است از بين نرود

 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 399 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ، من شنبه عمل واریکوسل انجام دادم و در روز چهارشنبه نزدیکی داشتم . بیضه من اویزون تر شده ، ضرر دارد ?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   خير ضرري ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   خير ضرري ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ali دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  عرض سلم وخسته نباشد احتراما دونمونه آزمایش اسپرم مربوط به سال 83 (زمان مجردی برای زود انزالی که کاملا مناسب بود ) و97(تعیین جنسیت پسر)همچنینن سونوگرافی (97)وآزمایش هورمون به پیوست به حضورتان ارسال میگردد با توجه به اینکه اینجانب 37ساله ودارای یک فرزند دختر 5ساله هستم از شش ماه قبل برای تعیین جنسیت پسر اقدام نمودم که جواب نمونه اسپرم حرکت پیش رونده را صفر نشان داده وسونوگرافی واریکوسل خفیف طرف چب بعد از شش ماه استفاده از انواع داروی خارجی وآمپول HCGدو دکتر ارولوژی نظر متفاوت دادن یکی عمل ودیگری IVFمیخواستم نظر شما رابدونم با توجه به اینکه هیچ دردی ندارم وکاملا راحتم آیاعمل وعوارض آنرا قبول کنم یا Ivf انجام دهم با توجه به اینکه شهرستان هستم وراهم دوره میخواستم با جواب کامل منو از سردرگمی نجات دهید باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   واريكوسل عمل شود
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  با سلام
  در پیوست ارسال شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   پزشكتان وضيفه درمان شما را دارد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من دو روز پیش عمل جراحی واریکوسلکتومی گرید 3 چپ انجام دادم الان متوجه میشم ک تستیس راستم رگ های بالاش تورم داره که ب نسبت قبل عمل زیاد تر شده البته واریکوسل گرید 1 سمت راستم دارم لطفا علت این موضوع را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 سال پیش)
   نمي دانم
 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود ۴ سال هست که عدم نعوظ دارم ازمایش اسپرم نرمال بود و همچنین lh وfshو تستوسترون
  ولی بیضه چپ گرید ۳ واریکوسل هست و بعلت شغلم که تقریبا روزی ۱۰ ساعت ایستاده هستم احساس میکنم که هر دو بیضه کوچک شده در ضمن میل جنسی هم بشدت افت داشته در صورتیکه قبلا هفته ای بیش از ۴ باز میل داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   بيضه كوچك نمي شود و براي عمل جنسي يك ساعت قبل يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه سال هست که مشکل غلظت خون دارم چند بار خون دادم اما مشکلم رفع نشده .. یه ماه پیش خودم رو معاینه کردم فهمیدم واریکوسل دارم شاید گرید دو باشد ..درد ندارم و حجم مایع منیم خوبه در ضمن روزایی که زیاد اب میخورم برای کاهش غلظت خون شدت واریکوسل خیلی کم میشه و همچنین زمانی که دراز میکشم ...میخواستم بدونم ایا غلظت خون میتونه باعث واریکوسل بشه؟اگه عمل کنم چقدر احتمال عود وجود داره؟اگر ازمایش مایع منی دادم و مشکلی نبودو عمل نکردم ایا ممکنه بعدن شدت واریکوسل افزایش پیدا کنه و باعث ناباروری من بشه؟ و اگر واریکوسل باعث ناباروری شد چقدر احتمال داره بعد از عمل واریکوسل مشکل باروری من حل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر آزمايش طبيعي بوده نيازي به عمل و غلظت خون ارتباطي به واريكوسل ندارد و عود بعد از عمل مقدار آن مشخص نيست
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  در مورد كراتين بالا خون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۹ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سوال خود را واضح مطرح كنيد
 • تصویر کاربر Khalid چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  Hello dr...
  According to your diagnose, I have varicocele. Your suggestions in text were very excellent. I will do the action.so Thanks dear dr.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   Thanks
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر