علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است. پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم می شود. در طول انزال، پروستات این مایع را به مجرای ادرار فشار می دهد و با اسپرم به عنوان اسپرم دفع می شود.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه ی گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

پروستات چیست

پروستات کجاست؟

پروستات در شکم، جلوی راست روده و مابین آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجرای ادراری، لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است ، می سازد و ترشح می کند.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از 40 سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای 40 سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی دلیل مبتلا شدن به پروستات در آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. زمانی که بیماری تظاهر به درد و ناراحتی می کند و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می کند در واقع همان درد پروستات است. در این مواقع دفع مدفوع همراه با درد است و درد در بیضه‌ها منتقل می شود.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود 20 سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی 30 cc سی سی یا همان 30 سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از 40 سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین 7 تا 20 گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به 60 گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * 0.52

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از 30 سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

هیدروسل نیز یکی از اختلالاتی است که ممکن است باعث ناباروری گردد. برای آگاهی بیشتر درباره این بیماری روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل چیست؟

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

تکرر ادرار

علائم خطرناک پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

در بعضی موارد، سرطان پروستات موجب ایجاد خون در ادرار مردان می گردد. خون در ادرار نشان دهنده عوامل دیگری نیز میباشد. برای اطلاع از این موضوع بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

علت خون در ادرار مردان

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از 40 سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA  برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

آزمایشات پروستات

معاینه رکتال دیجیتال (DRE): پزشک انگشت خود را به راست روده وارد کرده و پروستات را احساس می کند. این معاینه می تواند گاهی اوقات بزرگ شدن پروستات، توده ها یا ندول های سرطان پروستات یا حساسیت به لمس ناشی از پروستاتیت را تشخیص دهد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA زیاد باشد، احتمال سرطان پروستات بیشتر است، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث PSA بالا شود.

سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترانس رکتال): یک پروب سونوگرافی به راست روده وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب با نمونه برداری برای آزمایش سرطان پروستات انجام می شود.

بیوپسی پروستات: سوزنی به پروستات وارد می شود و اندکی از بافت خارج می شود تا سرطان پروستات بررسی شود. این کار معمولاً از طریق راست روده انجام می شود.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

وقتی مرد به حدود 25 سالگی می رسد، پروستات او رشد می کند. این رشد طبیعی، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نامیده می شود و شایعترین علت بزرگ شدن پروستات است و یک بیماری خوش خیم است که منجر به سرطان پروستات نمی شود.

یکی از علت های بزرگ شدن پروستات در جوانان می تواند تغییر هورمون جنسی مردانه باشد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد. بزرگی پروستات تاثیری در کاهش توان جنسی ندارد و فعالیت جنسی هم تاثیری در کوچک یا بزرگ شدن پروستات ندارد.

برخی از علائم بزرگ شدن پروستات در جوانان شامل موارد زیر است:

 • بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار
 • باریک آمدن ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • قطع و وصل شدن ادرار

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا 40 درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی 40 نفر از 100 نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود 210 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از 40 سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا 50 سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از 80 سالگی بیش از 90 درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

درمان پروستات بزرگ شده عبار اند از:

✔ آلفا بلاکرها: آلفا بلاکرها در مردان با علائم بزرگ شدن پروستات، عضلات اطراف مجرای ادرار را شل می کنند. سپس ادرار آزادتر خارج می شود.

✔ مهار کننده های آلفا ردوکتاز: این داروها سطح یک نوع تستوسترون (DHT) را کاهش می دهند. وقتی DHT کمتری وجود داشته باشد، پروستات کوچک می شود و جریان ادرار را بهبود می بخشد.

✔ جراحی برای بزرگ شدن پروستات: معمولاً داروها علائم بزرگ شدن پروستات را برطرف می کنند، اما برخی از مردان برای بهبود علائم و جلوگیری از عوارض به جراحی نیاز دارند.

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات بر خلاف بسیاری از سرطان­ ها از سرعت کمی برخوردار است. اگر سرطان پروستات به کندی رشد کند و محدود به پروستات باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد و برعکس در مواردی که سرعت رشد آن سریع باشد، نیاز به درمان الزامی می باشد و باید هر چه سریعتر انجام شود. در این حالت درمان سرطان پروستات با جراحی باز انجام می شود که نتیجه ی آن معمولا بسیار موفقیت آمیز است.

✔ پروستاتکتومی: جراحی سرطان پروستات که پروستاتکتومی نامیده می شود، پروستات را با هدف از بین بردن تمام سرطان ها خارج می کند.

✔ پرتودرمانی: پرتودهی سلولهای سرطانی پروستات را از بین می برد در حالی که آسیب سلولهای سالم را به حداقل می رساند.

✔ کاشت بذر رادیواکتیو: بجای تابش پرتوی از خارج بدن به پروستات، می توان بذرهای رادیواکتیو را در پروستات کاشت تا سلولهای سرطانی را از بین ببرد.

✔ کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات با انجماد آنها است.

✔ هورمون درمانی: سلولهای سرطانی پروستات در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند. هورمون درمانی به جلوگیری از این اثر کمک می کند.

✔ شیمی درمانی: وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند، شیمی درمانی ممکن است به کاهش شیوع سرطان کمک کند.

✔ آزمایشات بالینی: از طریق آزمایشات بالینی سرطان پروستات، محققان اثرات داروهای جدید را بر روی گروهی از داوطلبان مبتلا به سرطان پروستات آزمایش می کنند.

✔ پروستاتیت حاد و مزمن: بسته به نوع پروستاتیت ، درمان شامل آنتی بیوتیک ، سایر داروها و یا جراحی است.

درمان سرطان پروستات

جلوگیری از بزرگ شدن پروستات

در صورت رعایت موارد زیر می توانید خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری هستند که می توانند به سلامتی شما کمک کنند.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما در حفظ وزن کمک می کند و روحیه شما را بهبود می بخشد. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

وزن سالم داشته باشید. اگر وزن فعلی شما سالم است، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن در تهیه برنامه ای برای کاهش وزن سالم از پزشک خود کمک بخواهید.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض تشکر خدمت شما دکتر بزرگوار خیلی ممنونم که پاسخ دادید. دکتر فرمودین که من مبتلا به پروستات احتقانی شدم الان میشه بفرمایید درمانش چیه؟ ما شهرستانی هستیم دکتر شرایط زندگیمونم سخته اگه راه درمانشو بگین خیلی کمک میکنید بازم سپاسگذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   در آب گرم بنشينيد ، عمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم بگذاريد
 • تصویر کاربر میلادخزایی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید یه سوال ایا با سونوگرافی میتوان تشخیص داد التهاب یا عفونت پرستات دارم یا نه آخه من واسه درد بیضه دکترم سونو نوشته که فقط همون واریکوسل دوطرفه داشتم ولی چیزی در مورد پرستات ننوشته بود ولی تمام علایم پرستات من دارم از درد درون الت گرفته تا خارش تا تیر کشیدگی میاندوراه فاصله بین مقعد تا بیضه آیا آزمایشی دیگری نیاز هست برای پرستات و در اخر دکتر بنده دفترچه بیمه نیروهای مسلح دارم آیا طرف قرارداد هستید میخواست برای عمل واریکوسلم خدمتون برسم یا نه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 6 سال پیش)
   راه تشخيص التهاب پروستات سونوگرافي از راه مقعد مي باشد قرار داد ندارم .
 • تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام. همسر بنده سنگ کلیه داشتن. در حین این موضوع ورم پروستات گرفتن که از 29 cc به 33 cc رسیده. با عمل سنگ شکن سنگها اب شده و داره دفع میشه ولی ادرار مقطعی داره. جدیدا هم بعد از ارضا شدن مایع منی خارج نمیشه.
  الان دارو برای سنگ کلیه و پروستات و عفونت استفاده میکنه. چکار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   مبتلا به ورم پروستات است از كپسول امنيك روزي يك عدد ميل كنند .
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  جناب دکتر وقت بخیر
  من مردی 36 ساله متاهل می باشم. الان 7و8 سالی است دچار سوزش شدید ادار و همچنین خون در ان میباشم. با گذشت زمان این سوزش ها به انزال هم رسید. تکرر ادرار شدید نیز دارم. من نوع زندگی دوری از همسر به مدت دو هفته با استرس بالای کاری است. تشخیص دکتر التهاب پروستات میباشد. مدتی با خوردن دارو تاونکس و شیافت دیکلوفناک و امپول کورتنی و نشستن در اب گرم بهتر میشوم اما با قطع دارو اوضاع ادرارم بدتر میشود اندازه پروستاتم 23 میباشد. در ضمن روز به روز ادرام باریکتر و تخلیه کامل صورت نمیگیرد. لطفا من را راهنمایی کنید درد شدید باعث سرد مزاجی من شده و رابطه زناشویی تحت تاثیر گذاشته و همچنین عوارض داروها بمن استرس بالا وارد میکند. من مشکوک به تنگی مجرا هم هستم چون منی بین مسیر مقعد تا بیضه موقع انزال گیر میکند.لطفا نجاتم بدهید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام تشخيص درست است ، درمان بايد طولاني باشد و كپسول امنيك شبي يك عدد به داروها اضافه كنيد .
  2. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   جناب دکتر مشکل من التهاب پروستات میباشد. تا چقدر باید دارو مصرف کنم.
  3. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   جناب دکتر مشکل من التهاب پروستات میباشد. تا چقدر باید دارو مصرف کنم.
  4. تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   جناب دکتر مشکل من التهاب پروستات میباشد. تا چقدر باید دارو مصرف کنم.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام شما مبتلا به پروستاتيت هستيد موارد ذيل را انجام دهيد ١- نگراني و اضطراب نداشته باشيد ٢ - در أب گرم بنشينيد ٣- غذاهاي تند خورده نشود ٤ - روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم ده روز ٥ - وياگرا قرص يك ساعت قبل از نزديكي
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر قوامی عزیز متشکرم از اینکه وقت گذشتید وبه سوالاتم پاسخ دادید ممنون وسپاسگزارم. اولا : آقای دکتر اینجانب یک سوال ازحضرتعالی کرده بودم که دو باربا کدهای رهگیری b28ur8874و e53zg6893ارسال شدشما زحمت کشیده بودیدکدe53zg6893 پاسخ داده وفرمودیدکه دچار پروستاتیت احتقانی هستم و سوال کردم باکد رهگیری k60pw3926 که این بیماری درمان دارویی دارد یا عمل جراحی پاسخ دادید درمان دارویی بخاطردوری مسیرو بعد مسافت میشود دستور دارویی لطف بفرمایید چه داروهایی باید مصرف کرد وبرای چه مدت ممنون وسپاسگزارم. دوما : در کد رهگیری b28ur8874که همون سوال بودفقط دو بار ارسال شده بود ولی با دو کد رهگیری تشخیض دیگه ای دادید سیستوسکوپی باید انجام شود. تکلیف چیست؟ سوما : سیستوسکوپی برای تشخیص هست میشود درمانی دارویی را انجام داد در صورت عدم بهبودی این کار را انجام داد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 6 سال پیش)
   شياف ايندومتاسين روزى يك عدد و كپسول اومنيك روزى يك عدد و در اب گرم روزى دو بار بشينيد وعمل جنسى داشته باشيد
 • تصویر کاربر ع.م پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  باسلام من ۴۰سالمه وچند وقته روز بعد عمل مقاربت احساس درد خفیفی در بیضه هام دارم واین مشکل جدیدا بیشتر شده همراه با تاخیر در آمدن ادرار و کم شدن فشار آن به متخصص مراجعه کردم وسونو دادم که نتیجه آن ابعاد پروستات۴۰*۳۱*۴۳وحجم ۲۸سی سی آیا پروستاتم بزرگ شده وعلتش چیست ودرباره درمان راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۵ تیر ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام واحترام و ممنون از اينكه مرا انتخاب كرديد . بزرگي پروستات بعد از سن شما شروع مي شود فعلا كپسول omnic شبي يك عدد ميل كنيد و سپس براي درمان قطعي به مطب مراجعه كنيد تا سيستوسكوپي در مطب انجام شود .
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بعضی وقتها معمولا بعد از خواب ترشحاتی از مجرای ادرار بیرون میاد و یکی هم اینکه با خیلی کم فکر و دیدن صحنه مهیج بدون نعوظ مایعی از من بیرون میاد البته قبلا اصلا اینجوری نبودم ضمنا سنم 40 سال می باشد آیا دارویی برای درمان وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   این مسئله غریضی و طبیعی است و به دنبال تحریک جنسی غدد مجرا ترشح می کند و خارج می شود که طبیعی است و دارو لازم ندارد
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من ۳۵ سال سن دارم از سه سال قبل موقع ادرار شاهد دو شاخه شدن ادرار بودم که به دکتر مراجعه کردم و گفتن در سن شما بیماری پروستات نداریم و چیزی نیست تا ۶ ماه پیش ی دفعه تکرر ادرار گرفتم و خونریزی داشتم که جنتامایسین که خوب نشد امیکاسین دادن و سونو گرافی کردم که پروستات ۱۰cc بود ولی مشکل تکرر ادرار رفع نشد و هر از چند گاهی عفونت دوباره برمیگشت و ی ماه سیپرو دادن که باز خوب نشد و اخر کار سیستوسکپی کردم که فایلش رو میفرستم گفتن پروستات جلو مثانه رو از داخل گرفته و تنگ کرده و باید عمل تورپ کنید که با مشورت دکترای دیگه اونایی که ندیدن همگی گفتن نه انجام نده مشکل شما عصبی هست و الان تامسولوسیون مصرف میکنم بهتر شده ولی باز عفونت میگیرم و ادارام خوب خالی نمیشه و جدیدا پخش میشه دیگه از دوشاخه شدن بدتر شده و روی اعصابم تاثیر بدی گذاشته همش نگرانم نارسایی کلیه بگیرم و هی سونو میگیرم و ازمایش کراتینین میدم خسته شدم از درد و جدیدا کمر درد شدید دارم جوری که نمیتونم کار کنم و نمیتونم مدت ی رب به بعد تو ماشین بشینم به نظر شما چیکار کنم ایا مشکل عصبی میتونه باعث جمع شدن پروستات و گردن مثانه بشه ایا عمل تورپ تو این سن کار درستیه ممنون میشم راهنمایی کنید عمل سیستوسکپی رو بیمارستان میلاد پیش دکتر سام زاده انجام دادم البته دکتر خیلی رفتم که از حوصله شما توضیح دادنش قطعا خارجه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   با سلام تعجب اور است كه چطور چنين پزشكى عمل TURP تى يو ار پى را براى شما توصيه كرده است ولى خوشبختانه انجام نشد، اولين قدم درمانى شما كنترل بر اضطراب و نگرانى كه حاصل درمان غير علمى شما بوده بنابراين١- تامسولوزين را ادامه دهيد موقع خواب يك عدد٢- عمل جنسى داشته باشيد ٣- روزى دو بار در اب گرم بشينيد ٤- شياف ايندومتاسين ١٠٠ميلى روزى يك عدد استعمال شود
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،من پسری 19 ساله هستم.یه مدت متاسفانه اعتیاد پیذا کرده بودم به فیلم های غیر اخلاقی و مستهحن و زیاد این فیلم هارو میدیدم ولی خود ارضایی نمیکردم و فقط میدیدم.دقیق تر بخوام بگم حتی منی حرکت هم میکرد اما نمیزاشتم خارج بشه.وقتی این کارو میکردم دردی تو ناحیه نزدیک مقعد داشتم ولی فقط مربوط به همون لحظه بود و بعد از این که از فیلم دیدن دست میکشدیم دیگه مشکلی ندلشتم.بار اخر که اینکارو کردم بعدش حس کردم یکم تو ادرار کردنم مشکل پیدا کردم و ادرار با کمی سوزش دارم.روری یک یا دو بار بیشتر ادرار نمیکنم اما همون هم با سوزش هست.یک بار هم در خواب محتلم شدم ولی انگار جوری بود که منی خارج نشده بود ولی مرطوب بود.علایم دیگه هم فقط خستگی رو دارم.آیا مشکلی دلرم و باید کاری کنم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام بیماری احتقانی پروستات دارید . دستورات زیر را انجام دهید.
   1- روزی دو بار هر 15 دقیقه در آب گرم به دو هفته بنشینید
   2- شیاف ایندومتاسین 100 میلی گرم دو بار در روز به مدت یک هفته
   3- تخلیه ادرار زودتر انجام شود
   4- از خوردن تندی ها خوداری شود
   5-عمل سیستوسکپی باید انجام شود به من مراجعه کنید
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام.الان که جواب دادید یک دو الی سه هفته میگذره و دیگه سوزش ادرار ندارم فقط تو یک هفته اخیر 3 بار تو خواب مایعی ازم خارج شد که شاید منی بوده و محتلم شدم احتمالا.فعلا مشکل و درد خاصی ندارم البته گاهی اوقات این خستگی مفرد رو هم دارم.وزنم هم افزایش پیدا کرده گفتم بگم شاید ربطی داشته باشه.حالا به هر حال بازم این مشکلی که گفتید رو دارم؟!
  3. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام.الان که جواب دادید یک دو الی سه هفته میگذره و دیگه سوزش ادرار ندارم فقط تو یک هفته اخیر 3 بار تو خواب مایعی ازم خارج شد که شاید منی بوده و محتلم شدم احتمالا.فعلا مشکل و درد خاصی ندارم البته گاهی اوقات این خستگی مفرد رو هم دارم.وزنم هم افزایش پیدا کرده گفتم بگم شاید ربطی داشته باشه.حالا به هر حال بازم این مشکلی که گفتید رو دارم؟!
  4. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام.الان که جواب دادید یک دو الی سه هفته میگذره و دیگه سوزش ادرار ندارم فقط تو یک هفته اخیر 3 بار تو خواب مایعی ازم خارج شد که شاید منی بوده و محتلم شدم احتمالا.فعلا مشکل و درد خاصی ندارم البته گاهی اوقات این خستگی مفرد رو هم دارم.وزنم هم افزایش پیدا کرده گفتم بگم شاید ربطی داشته باشه.حالا به هر حال بازم این مشکلی که گفتید رو دارم؟!
  5. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   سلام.الان که جواب دادید یک دو الی سه هفته میگذره و دیگه سوزش ادرار ندارم فقط تو یک هفته اخیر 3 بار تو خواب مایعی ازم خارج شد که شاید منی بوده و محتلم شدم احتمالا.فعلا مشکل و درد خاصی ندارم البته گاهی اوقات این خستگی مفرد رو هم دارم.وزنم هم افزایش پیدا کرده گفتم بگم شاید ربطی داشته باشه.حالا به هر حال بازم این مشکلی که گفتید رو دارم؟!
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 6 سال پیش)
   ظاهرا" تا حد زیادی مشکل شما حل شده فقط اب گرم و ایندومتاسین را استعمال کنید
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر حبیب پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 377 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر من 30 سالمه حدود 6 ماهی ازدواج کردم یکی دوماه هست ک رابطه جنسیم کم شده میلی ندارم پروستاتم درد میکنه به گونه ای گه شب از خواب بیدارم میکنه و خواب ندارم
  تو کلیمم یه سنگ 3 و 5 میلی هست به متخصص اورولوزی مراجعه کردم افلوکساسین 200.ناپروکسن 250
  و مدالوسین 0/4 تجویز گرده ولی بازهم اثری نداشته ازمایش پروستاتمم حجم 29می باشد ممنون م
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   با تشکر اصلا" نگران و مضطرب نباشید و دستورات زیر را انجام دهید:1- هر روز دو بار در اب گرم بنشینید هر بار 15 دقیقه.2- تندی و ادویه جات خودداری شود 3-ادرار خود را زودتر تخلیه کنید 4- شیاف ایندومتاسین 100 میلی گرم روزی یک عدد مصرف شود 5- قرص تادالافیل یک ساعت قبل از نزدیکی میل شود
  2. تصویر کاربر حبیب چهارشنبه ۱۸ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   ممنون لطفت کم نشه اقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 6 سال پیش)
   با تشکر اصلا" نگران و مضطرب نباشید و دستورات زیر را انجام دهید:1- هر روز دو بار در اب گرم بنشینید هر بار 15 دقیقه.2- تندی و ادویه جات خودداری شود 3-ادرار خود را زودتر تخلیه کنید 4- شیاف ایندومتاسین 100 میلی گرم روزی یک عدد مصرف شود 5- قرص تادالافیل یک ساعت قبل از نزدیکی میل شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر