کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

کوچک شدن بیضه یک حالت و وضعیت پزشکی است که طی آن اورگان‌های تولید مثل که در اسکروتوم قرار دارند، اندازه شان کاهش یافته و این ممکن است همراه با کاهش عملکرد آن‌ها نیز باشد. لطفا با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی علت کوچک شدن بیضه ها بپردازیم.

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بيضه كوچك شود. بیضه ها دو غده ى تولید مثل مردانه هستند که در ناحیه خارج از آلت تناسلی مرد قرار دارند. اين غده ها مسئول ایجاد اسپرم هستند. دلایل احتمالی زیادی برای کوچک شدن بیضه ها از جمله كهولت سن، شرایط پزشکی خاص یا عفونت وجود دارد. کوچک شدن بیضه ها یا آتروفی بیضه به دنبال چند علت بوجود می‌آید که شامل:

 • ژنیتیک
 • ضربه
 • بیماری
 • در معرض قرار گرفتن بعضی مواد سمی

آتروفی بیضه چیست؟

آتروفی بیضه هنگامى رخ مى دهد كه بیضه كوچك شود. در رابطه با کوچک شدن بیضه، بیضه ها به دلیل از بین رفتن برخی از سلول های توليدى و سلول های لیدیگ، كوچك می شوند. سلول هاى توليدى اسپرم توليد مى كنند و سلول هاى ليديگ مسئول توليد تستوسترون هستند.

اگر بيضه ها كوچك شوند، در نتيجه فرد اسپرم و تستوسترون كمترى توليد خواهد كرد، چرا كه سلول هاى توليدى و ليديگ كمترى دارد. آتروفی بیضه با کوچک شدن بيضه ها به دلیل دمای سرما فرق دارد.  در هواى سرد كيسه بيضه جمع مى شود و يا كوچك تر مى شود و بيضه ها را به سمت بدن مى كشد تا گرماى آنها را حفظ كند. در دماهای گرمتر كيسه بيضه شل مى شود، با اين كار بيضه ها از بدن فاصله مى گيرند و خنك مى شوند.

علائم کوچک شدن بیضه

اگر چه علامت اصلی کوچک شدن بیضه یا دو بیضه می‌باشد، ولی بر حسب سن علائم دیگری اضافه می‌گردد. یکی دیگر از علائم  این بیماری درد و ورم شدید بیضه‌ها است که با حالت تهوع و تب همراه می‌باشد. بیضه‌‌ها ورم می‌کنند و بزرگتر به نظر می‌رسند و این ورم منجر به کوچک شدن بیضه‌ها می شود.

علائم قبل از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم قبل از بلوغ که علائم ثانوی جنسی بوجود نمی‌آیند:

 • عدم وجود مو در صورت
 • عدم وجود مو در ناحیه ژنیتال
 • بزرگی آلت تناسلی

التهاب پروستات

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه

علائم بعد از بلوغ کوچک شدن بیضه عبارت اند از:

 •  کاهش میل جنسی
 • ناباروری
 • کاهش توده عضلانی
 • عدم رشد مو در صورت
 • عدم یا کاهش مو در ناحیه ژنیتال
 • بیضه‌های بسیار نرم

علت کوچک شدن بیضه

اورکیت که به عنوان التهاب یا عفونت بیضه یا بیضه‌ها تلقی می‌شود، ممکن است همراه با تورم و درد بیضه یا بیضه‌ها و تهوع و استفراغ باشد. پس از بهبودی بیضه‌ها کوچکتر از حد طبیعی شده و باعث ناباروری می‌گردند. دو نوع اصلی اورکیت وجود دارد:

 اورکیت ناشی از ویروس اوریون

بیشتر مردانی که مبتلا به اوریون می‌شوند بعد از بلوغ دچار اورکیت نیز می‌شوند. اورکیت سه تا چهار روز بعد از گرفتن اوریون ظاهر می‌شود.

اورکیت عفونی

این نوع اورکیت بیشتر به دنبال بیماری‌های مقاربتی مثل گنوره و کلامیدیا بوجود می‌آید. در بعضی از افراد که مبتلا به عفونت مجاری ادراری هستند نیز بوجود می‌آید. 

سن

مردان با افزایش سن دچار آندروپوز می‌شوند. آندروپوز باعث کاهش ترشح تستوسترون می‌شود. این امر می تواند علت کوچک شدن بیض.

واریکوسل

واریکوسل عبارتست از واریس ورید بیضه و بیشتر در بیضه چپ دیده می‌شود. واریکوسل با افزایش درجه حرارت بیضه باعث تخریب و اختلال عملکرد هر دو بیضه می‌شود که این می تواند در نهایت منجر به کبیضه شود.

پیچش بیضه

پیچ خوردن بیضه یا تورشن

اگر طناب بیضه پیچ بخورد، بیضه بدنبال آن می‌چرخد و گردش خون بیضه کاهش یا قطع می‌گردد و باعث درد و تورم بیضه می شود و اگر بیشتر از ۴ ساعت بگذرد بیضه میمیرد و باید خارج شود. بنابراین درمان پیچ خوردگی بیضه فوری و اورژانسی است و اگر درمان صورت نگیرد آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

جایگزینی تستوسترون از طریق آمپول یا خوراکی

افرادی به دلایلی تحت درمان تستوسترون قرار می‎گیرند، بدنبال آن ترشح هورمون‌های هیپوفیز قطع گردیده و باعث کوچک شدن می شود.

الکل

مصرف زیاد الکل باعث کاهش تستوسترون شده و در نهایت آتروفی بیضه بوجود می‌آید.

اندازه متوسط بیضه ها

تولید سالم تستوسترون و اسپرم در طیف گسترده ای از اندازه هاى مختلف بیضه می تواند رخ دهد.

برخی مطالعات نشان داده اند که بیضه های بزرگتر در بین برخی از پستانداران با سطح تستوسترون بالاتر همراه است، وهمچنين بیضه هاى کوچک تر اسپرم كمترى توليد مى كنند.

اگر به یک بیماری مانند سندرم کلاینفلتر (كه به دليل داشتن یک کروموزوم X اضافی رخ مى دهد)، مبتلا باشيد ممكن است سطح تستوسترون براى شما نگران كننده شود. علائم این بیماری شامل بیضه های کوچک یا بیضه های کم تحرک و برخی از خصوصیات زنانه مانند بدن و صورت بدون مو، و رشد بافت پستان است. داشتن سندرم کلاینفلتر معمولاً به معنای پایین آمدن سطح تستوسترون و کاهش فعالیت اسپرم است و در نتيجه فرد دچار نابارورى خواهد شد.

اصطلاح بالینی براى تعريف سطح پايين تستوسترون به طور غیر طبیعی، هیپوگنادیسم است.

علائم هیپوگنادیسم به شرح زير است:

 • بیضه های کوچک تر از حد متوسط
 • رشد بافت پستان
 • موهاى بدن و صورت فرد كمتر از همسالان او است.
 • ساير علائم شبیه به علائم کلاینفلتر است.

هیپوگنادیسم اغلب با درمان جایگزینی تستوسترون قابل درمان است و معمولا در دوران بلوغ رخ مى دهد.

یک مطالعه در سال ٢٠١٣ نشان داد که بیضه هاى کوچک با کیفیت تغذیه پدران فرد رابطه مستقيم دارد.

کاهش سطح تستوسترون و حجم بیضه ها هم با مراقبت هاى والدين در ارتباط است. اگر متوجه تورم بیضه های خود شده اید، حتما پزشك خود را در جريان قرار دهيد. رشد بیضه ها در بزرگسالی می تواند نشانه ى سرطان بیضه یا بروز مشکلى در رابطه با سلامتى شما باشد.

زمان رشد بیضه ها

بیضه یک مرد در بدو تولد حدود ١ سانتیمتر مکعب است و تا حدود ٨ سالگی به همان اندازه باقى مى ماند، سپس از سن ٨ سالگى دوباره شروع  به رشد می کند. بیضه ها به طور منظم و پيوسته رشد مى كنند تا در زمان بلوغ به اندازه بيضه هاى يك مرد بالغ برسند. در اين زمان موهاى مربوط به ناحیه ى اسکروتوم (كيسه بيضه) و اطراف دستگاه تناسلی شروع به رشد می کنند. گرچه بیضه ها با سرعت يكسان رشد می کنند، ولى ممکن است يكى از آنها کمی بزرگتر و کمی طولانی تر از دیگری رشد کند، همچنین به طور معمول یک بیضه کمی پایین تر از دیگری قرار مى گيرد.

علت کوچک شدن بیضه

آیا اندازه بیضه ها تغییر می کند؟

با افزايش سن، تولید تستوسترون كاهش مى يابد چرا كه بيضه ها شروع به كوچك شدن مى كنند، این توصيف به عنوان آتروفی بیضه شناخته شده است.

این تغییر در اندازه به طور معمول خيلى تدریجی رخ مى دهد و ممکن است خيلى هم به چشم نيايد. هنگامی که اين اتفاق به طور طبیعی رخ دهد، هیچ تهدیدی برای سلامتی محسوب نخواهد شد.

پایین آمدن سطح تستوسترون می تواند منجر به کاهش میل جنسی و كاهش توده عضلانی شود، اما بروز این تغييرات در روند افزايش سن كاملا طبيعى است.

برخی از مشکلات بهداشتی و پزشكى نيز ممكن است باعث بروز کوچک شدن بیضه شوند، از جمله:

 • بیمارى های مقاربتی مانند سوزاک و سفلیس
 • اوریون، سل و برخی عفونت های ویروسی مربوط به بیضه ها
 • تروماى شدید بیضه ها

عوامل بی خير ديگرى نيز وجود دارند كه می توانند باعث ایجاد تغییرات موقتی در بیضه و كيسه بیضه شوند، به خصوص كاهش دما كه می تواند باعث کوچک شدن كيسه بيضه ها به طور موقت شود و این هیچ تاثیری در اندازه بیضه ها ايجاد نخواهد كرد.

در صورت قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هواى سرد، ممکن است بیضه ها به طور موقت منقبض شده و به سمت بدن جمع شوند كه به آن انقباض کرماستریک گفته مى شود، دليل رخ دادن اين واكنش اين است که بیضه ها همواره سعی می کنند دمای معینی که برای تولید اسپرم ایده آل است را حفظ کنند. این دما کمی خنک تر از میانگین دمای بدن است، به همین دلیل بیضه ها از بدن فاصله دارند. اما هنگامی که در معرض آب سرد یا دمای سرد قرار مى گيريد، عضله كروماتر جمع مى شود و بیضه ها را برای گرم كردن به سمت بدن می کشد.

آیا اندازه بیضه ها متفاوت است؟

اين که یک بیضه کمی بزرگ تر از دیگری باشد كاملا طبيعى است. معمولاً هیچ توضیح پزشکی یا بهداشتی برای اختلاف اندازه بيضه ها وجود ندارد. اما اگر متوجه تغییر در اندازه یا شکل یک یا هر دو بیضه شدید، حتما پزشک خود را در جريان قرار دهيد.

سرطان بیضه یا پیچ خوردگی بیضه که به دليل پیچ خوردگی بند ناف (بند اسپرماتیک) است، باعث بروز درد و تورم می شود و باید به سرعت پس از بروز علائم توسط پزشک مورد بررسى و درمان قرار گيرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

پزشک معمولا با طرح سؤالاتی در مورد سبک زندگی و سابقه پزشکی، تشخیص کوچک شدن بیضه را آغاز می کند و همچنین در مورد هر نوع دارویی که فرد مصرف می کند هم سؤال خواهد کرد، پزشک همچنین با نگاه به خصوصیات زیر می تواند بيضه ها را به صورت فيزيكى معاينه كند:

 • اندازه
 • شكل
 • بافت
 • سفتى

تشخیص کوچک شدن بیضه

و بالاخره یک پزشک ممکن است آزمايش هاى ديگرى را هم انجام دهد تا علت ایجاد آتروفی مشخص شود.

اين آزمايش ها به شرح زير است:

 • سونوگرافی بیضه ها برای دیدن ناهنجاری ها و جریان خون
 • ازمايش خون براى يافتن نشانه هايى ازعفونت
 • آزمایش سواب یا آزمایش ادرار برای بررسى عفونت هاى مقاربتى
 • تست های سطح هورمون

درمان کوچک شدن بیضه

چگونگی درمان کوچک شدن بیضه بستگی به علت اصلی آن دارد. درمان های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آنتی بیوتیک برای عفونت
 • تغییر در سبک زندگی
 • هورمون درمانى
 • جراحى ( خصوصا در مورد پیچ خوردگی بیضه)

اگر فرد به موقع آتروفی بیضه را تشخيص دهد و در اسرع وقت درمان كند، ممکن است بتواند از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كند.

برخی از شرایط، مانند پیچ ​​خوردگی بیضه، به درمان فوری نیاز دارند تا از آسیب دائمی بیضه جلوگیری شود.

درمان سنتی کوچک شدن بیضه

برخی افراد ادعا می کنند که درمان سنتی کوچک شدن بیضه وجود دارد. هیچ شواهد بالینی اى وجود ندارد که نشان دهد هرگونه داروی طبیعی می تواند آتروفی بیضه یا علل اصلی آن را بر طرف کند.

توصیه پزشک برای کوچک شدن بیضه

افراد باید هميشه اندازه و شکل بیضه های خود را به طور منظم بررسى كند.

اگر یکی یا هر دو بیضه بطور قابل توجهی کوچکتر شود، بهتر است در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید.

در صورت تسخيص و درمان در مراحل اوليه، مى توان از كوچك شدن بيضه جلوگيرى كرد.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری مردان در تهران

8+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من از سال ٨٩ به بعد بیضه سمت راستم شروع به کوچک شدن کرد و هر دکتری میرفتم میگفتن مهم نیست الان یه بچه پنج ساله دارم ولی خودم احساس بدی دارم به اینکه بیضه سمت راستم خیلی کوچک شده شاید به اندازه یه تیله چیکار کنم دوباره مثل حالت اولش بشه من الان ٣۴سالم هست لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   اصلا راهي وجود ندارد

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید
  من حدود 3 سال بیضه سمت راستم کوچک وکوچک تر میشه الان اندازه ش نصف ِِ بیضه چپم هست و درد هم ندارم
  لطفا راهنمایی م کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد از اقای دکتر
  بیضه سمت چپ من کوچک شده و کمی حدودا ۱ سانت به سمت پایین امده از این اتفاق ۲ روز میگزره گاهی اوقات درد خیلی خیلی خفیفی به من دست میده که بعضی اوقات در بیضه راست و گاهی اوقات در بیضه چپ می باشد بیضه سمت راست من احساس میکنم خیلی خیلی کم بزرگ شده البته دقتی دراز کشیده ام تمام این احساس ها را دارم ولی وقتی توی اینه نگاه میکنم همان یک سانت گاهی دیده میشه گاهی هم معلوم نیست ولی از توی اینه تقریبا هم اندازه اند دو بیضه ان درد خفیف به دلیل ضربه هایی که به بیضه ام وارد شده ممکن است باشد؟چون چون تقریبا یک سال میشود که هم مدرسه ای هایم از سر شوخی به بیضه ام ضربه ای میزنند من ۱۵ سال سن نیز دارم توی گوگل که سرچ کردم نوشته بود که از بلوغ ممکنه باشد من تمام موهای لوغ را در اورده ام موهای سر و پا و دست را نیز دارم اقای دکتر ممکن است از این باشد یا مشکل جدی است؟ابا نیاز به دکتر نیز هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   جواب طولاني است مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ابوالفضل هستم ۱۵ سال سن دارم حدودا ۲ روزی هست احساس میکنم بیضه سمت چپم پاین امده و کوچک شده و از ان طرف بیضه راستم احساس میکنم که کمی بزرگ تر از قبل شده گاهی اوقات هم احساس درد خفیفی میکنم البته چند بار هم به بیضه هایم ضربه وارد شده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر sam یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت دکتر
  آقای دکتر دو هفته ای بود استرس شدید داشتم و و حدود روز چهارم و پنجم ک از استرسم میگذشت متوجه درد خفیف در ناحیه کلیه ها بطوری ک به سمت بیضه ها کشیده میشد شدم ک درد خفیف هم بود و قابل تحمل ولی خود بیضه ها هنگام لمس و تماس با دست و حتی فشار با دست درد نداشتن و گاهی هم کشاله ران دل دل میزد و کمی درد داشت و تکرر ادرار و یبوست و نفخ داشتم ک دو سه روز فقط تکرر ادرار و یبوست طول کشید و تموم شد و دردای پراکنده عضلانی و پرش عضلات و سردرد خفیف از پشت گردن داشتم ک دکتر عمومی با معاینه بیضه و مطالعه ی آزمایش ادرار و سونوگرافی مجاری ادرار و کلیه ها و دکتری ک سونوگرافی انجام میداد با دیدن سونوگرافی از مجاری ادرار و آزمایش ادرار اعتقاد داشتن ک مشکلی نیست و این علائم بخاطر استرس و اضطراب شدیده ، حال دو سوال از خدمت شما دارم ، ایا این درد مربوط ب بیضه و اتفاق بخاطر استرس شدید است؟سونوگرافی مجاری ادرار و کلیه و آزمایش ادرار انجام دادم موردی نداشت .آیا استرس باعث این درد بیضه و این مورد میشود و عادی است؟؟؟سوال دوم اینکه من ۲۱ سالمه و بیضه هام حدود ۵ تا ۶ سانتی متره اندازه طولش و بیضه چپ کمی پایینتر و عقب تر از بیضه راست قرار داره و نسبت به بیضه راست کمی کوچکتره و ب حالت افقی قرار داره.ایا طبیعیه این شرایط؟؟

  و این که با وجود کمتر شدن سطح استرس این درد خفیف بیضه ها هنوز گاهی اوقات نمایان میشه و شروع میشه باز .
  آیا طبیعیه؟ استرسم ک شدید تر بود کیسه ی بیضه هام سفت بود تو اکثر اوقات ولی الان ک کمتر شده انگار خیلی شل شده کیسه بیضه


  دکتر تکرر اداری ک اشاره کردم بصورتی بود ک روزانه ۸ بار نیاز ب دستشویی داشتم ولی در خواب شبانه برای اینکار احساس نیاز نمیکردم و بیدار نمی شدم برای دستشویی رفتن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   سوال كوتاه تر شود

  2. تصویر کاربر sam شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
   درد بیضه ارتباطی ب اچ ای وی دارد؟

   آزمایش رپید تست اچ ای وی پس از ۳ ماه و ۷ روز منفی بود
   دو مرتبه قبل هم در ۲ ماه و ۲ ماه و نیم بعد از رابطه منفی بود آیا خطر رفع شده است،؟؟


   و درد خفیف بیضه داشتم ک سونوگرافی بیضه و نواحی اینگویینال و سونوگرافی مجاری ادرار و کلیه و همچنین آزمایش ادرار انجام دادم ک همه چیز نرمال بود

   آیا این درد خفیف بیضه از استرس اچ آی وی بوده؟؟دکتر عمومی با دیدن سونوها و آزمایش گف مشکلی نیس و از استرسه..نظر شما چیه.؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   بله از استرس است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Dm7797 جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۲ سالم هست تو بچگی بیضه چپم بالا بود همون موقع دکتر یه عمل روی من انجام داد و بیضه رو مقداری اورد پایینتر و گفت اگر کامل نیومد سرجاش دوباره باید عمل کنم ولی من تا الان دیگه پیگیری نکردم میخواستم بدونم الان که بیضه چپم سرجاش نیست تاثیری توی بچه دار شدن داره یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   اگر بيضه راست طبيعي باشد ناباروري نخواهيد داشت

 • تصویر کاربر Arash شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر محترم
  من 30 سال دارم و الان حدود 3 ماه احساس میکنم طول آلت بنده کوچک می‌شود و همچنین قطر آن لاغر و تخم ها کوچک به طوریکه رنگ آلت رو به سیاهی رفته آیا برای افزایش سن هستش یا اینکه رابطه ای نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   مشكل شما فكري و ذهني است

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، ۲۲ سالم است . نزدیک به دو سال هست که رگ‌های بیضه‌هام متورم شده به طوری که با چشم به راحتی قابل مشاهده است و درد میکنن و گاهی اوقات درد در بالای بیضه‌ها دارم.متاسفانه بیضه‌هام تو این دو سال کوچکتر شدن و تحلیل رفتن.درد در کشاله‌ی ران و زیر شکم دارم که بیشتر در سمت چپ این درد رو دارم که با انجام فعالیت‌های روزانه از قبیل راه رفتن و نشستن و برخواستن بیشتر میشه ولی زمانی که دراز میکشم درد کمتری در رگ‌های بیضه‌هام و کشاله ران احساس میکنم.
  به نظرتون واریکوسل دارم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود یک هفته میشه که وقتی پای راستم رو به زمین فشار میدم مثل بلند شدن از روی مبل یه درد خفیفی زیر بیضه سمت راستم حس میکنم. قرص آزیترمایسین هم برای چند روز استفاده کردنم ولی تاثیری روی دردم نداشته. لطف میکنید اگه راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من آزمایش اسپرم انجام دادم تو آزمایش حرکت اسپرم حد اقل 30 باشه مال من 29 بود که فقط یک دونه کم بود عمل واریکوسل سمت چپ انجام دادم بعد عمل بیضه سمت چپ من ورم کرد و بزرگتر شد و ماند و بیضه سمت راست من کوچک شد
  الان بیضه سمت چپ ۳ برابر بزرگتر از سمت راست شده یا بهتر بگم سمت راست اندازش نصف حالت طبیعی شده
  نه درد دارم نه مشکل جنسی
  فقط چون اندازه اش کوچک شده بیضه چپ فشار زیادی بهش وارد میکنه که باعث درد شده
  به دکترم نشون دادم چنتا قرص داد
  مشکل خاصی ندارم فقط ترسم از بچه دار شدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر وحید سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 7 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر